• <

Wynik wyszukiwania - "lewandowski" - Wiadomości

STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sponsorem Głównym Polskiej Ligi Żeglarskiej

W dniu 12 maja 2024 doszło do podpisania umowy sponsoringowej pomiędzy STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o., a Polską Ligą Żeglarską. STBU nabyło prawa Sponsora Głównego rozgrywek, które obecnie są najbardziej dynamicznie rozwijającym się projektem żeglarskim w Polsce.
17.05.2024

ME w klasie 49er – Malzacka i Jankowiak czwarte we Francji

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak zajęły w La Grande Motte we Francji czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49erFX. Na dziewiątej pozycji w klasie 49er zakończyli regaty Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki.
12.05.2024

ME w klasie 49er – dwie polskie kobiece załogi w wyścigu medalowym

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert popłyną w niedzielę w La Grande Motte we Francji w wyścigu medalowym mistrzostw Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49erFX. W klasie 49er mężczyzn czekają jeszcze dwa starty.
11.05.2024

70 lat temu zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – prekursor nauki o lodzie

70 lat temu, 27 kwietnia 1954 roku, zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – jeden z pierwszych polskich polarników i prekursor kriologii, czyli nauki o lodzie. Jego imię nosi nieużytkowana Polska Stacja Antarktyczna – ta położona na Antarktydzie kontynentalnej.
26.04.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

W czwartek na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się dwunasta już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było styku prawa i nowych technologii w gospodarce morskiej.
19.04.2024

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.
19.04.2024

Edu Offshore Wind: Pomorska Platforma Offshore o ścieżkach kariery

Podczas konferencji Pomorskiej Platformy Offshore odbywającej się w ramach targów Edu Offshore Wind 2024 rozmówcy przedstawili młodzieży potencjalne ścieżki kariery mogące prowadzić do pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej.
13.03.2024

Przyszłość zasilana wiatrem – edukacja dla polskiej energetyki morskiej

W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.
07.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
04.03.2024

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

Noworoczne przesłanie w związku z nagrodą Rejs Roku

Nagroda Rejs Roku - Srebrny Sekstant to prestiżowe, nadawane od 1970 roku, honorowe trofea w polskim żeglarstwie morskim. Coroczna gala żeglarska wręczenia nagród odbywa się w Gdańsku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca. Historia nagrody to też dzieje całego polskiego żeglarstwa morskiego od rozpoczęcia jej przyznawania. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach.
31.12.2023

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Warta zabezpiecza przyszłość innowacji branży morskiej [wideo]

W świetle dynamicznego rozwoju różnych sektorów gospodarki morskiej, zabezpieczenia finansowe stają się centralnym punktem dyskusji. W rozmowie z Markiem Lewandowskim z Warty pytamy o udział firmy w ubezpieczaniu przedsięwzięć branży.
23.11.2023

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w klasie 49er

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) wywalczyli srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er! W klasie 49erFX bardzo dobrze zaprezentowały się Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), które ukończyły rywalizację na wysokim 5 miejscu. Polki nie wywalczyły jednak kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. W rywalizacji juniorów brązowy medal zdobyła załoga Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (TS Spójnia Warszawa).
13.11.2023

Orki zatopiły polski jacht

Stado orek w Cieśninie Gibraltarskiej zaatakowało jacht Grazie Mamma należący do polskiej firmy turystycznej Morskie Mile. Jednostka została poważnie uszkodzona i zatonęła. Załodze nic się nie stało.
02.11.2023

Morskie farmy wiatrowe to nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

PG Racing wygrywa w Sztynorcie, a Yacht Club Gdańsk Mistrzem Polski!

Załoga AZS Politechniki Gdańskiej pod wodza Patryka Kosmalskiego niespodziewanie, ale pewnie wygrała ostatnią rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sztynorcie. Regaty miały dramatyczny przebieg, ale liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk zdołali obronić prowadzenie i zdobyli tytuł Klubowego Mistrza Polski Polskiego Związku Żeglarskiego!
09.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Plejada żeglarskich gwiazd i mnóstwo emocji w Gdyni. Drugi tydzień Gdynia Sailing Days za nami

Medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, zwycięzcy regat Pucharu Świata, a do tego najzdolniejsza, perspektywiczna żeglarska młodzież – taką obsadę miały w ten weekend regaty w ramach festiwalu Gdynia Sailing Days. Z medali cieszyli się m.in. Mateusz Kusznierewicz i Agnieszka Skrzypulec.
17.07.2023

R. Bochenek: tunel łączący wyspy Uznam i Wolin, to kolejny dowód sprawczości i dotrzymywania słowa przez PiS

Tunel łączący wyspy Uznam i Wolin, to kolejny dowód sprawczości i dotrzymywania słowa przez PiS - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek. Jeżeli jest współpraca rządu i samorządu, a priorytetem jest wspólnota celów, nie ma rzeczy niemożliwych - podkreślił.
01.07.2023

W Świnoujściu będzie można zwiedzić okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Zwiedzanie okrętów, musztra paradna w wykonaniu orkiestry wojskowej oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża to część atrakcji, które przygotowano dla mieszkańców i turystów z okazji Święta Marynarki Wojennej w Świnoujściu.
22.06.2023

Wojskowe pojazdy przemieszczały się plażą w rejonie Dziwnowa

Żołnierze 8 Batalionu Saperów przemieszczający się plażą do Dziwnowa z Dziwnówka zachowali szczególną ostrożność w miejscach wypoczynku turystów – przekazał rzecznik prasowy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.
21.06.2023

Prezes PSE: powinniśmy szukać innych zasobów elastyczności systemu elektroenergetycznego z myślą o OZE

Sama modernizacja bloków węglowych 200 MW nie wystarczy, by zwiększyć elastyczność systemu elektroenergetycznego z myślą o podłączeniach OZE. Powinniśmy szukać innych zasobów elastyczności - ocenił we wtorek prezes PSE Tomasz Sikorski na wtorkowych obradach sejmowej podkomisji.
23.05.2023

PGE Baltica angażuje polskie firmy do budowy bazy serwisowej w Ustce

Rozpoczęcie budowy bazy operacyjno-serwisowej, która służyć będzie do obsługi morskich farm wiatrowych, to przedsięwzięcie poprzedzone wielomiesięcznym procesem przygotowawczym. Już na tym etapie konieczne jest zatrudnienie wykonawców prac niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji. W przypadku przygotowania budowy bazy operacyjno-serwisowej PGE Baltica w Ustce spółka zaangażowała polskie podmioty, co pokazuje, że krajowe przedsiębiorstwa mogą z powodzeniem włączyć się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
15.05.2023

MKiŚ: ograniczanie zakwitów złotej algi – spotkanie z Polskim Związkiem Wędkarskim

Koordynowanie działań w zakresie ograniczania skutków ewentualnych nowych zakwitów "złotej algi" było głównym tematem narady, której przewodniczyli wiceministrowie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska i Jacek Ozdoba. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nadodrzańskich urzędów wojewódzkich, a także Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
10.05.2023

"Tarcza Przeciwminowa NATO" w Szczecinie

Do Portu Szczecin weszły okręty Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCG-1). W trakcie wizyty załogi jednostek uzupełnią zapasy i odpoczną przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego.
05.05.2023

Pięć okrętów NATO zacumuje w Szczecinie

Pięć okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zacumuje w piątek w Szczecinie. Załoga uzupełni zapasy i odpocznie przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego – poinformowała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Jednostki nie udostępnią swoich pokładów do zwiedzania.
04.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

Cztery bomby lotnicze na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga w środę wydobędą i usuną cztery bomby lotnicze z okresu II wojny światowej. Niewybuchy zalegają na dnie Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym.
22.02.2023

Poza Odrą nie potwierdzono obecności złotej algi w polskich rzekach

W żadnej badanej rzece Baryczy, Warcie, Noteci, Sanie, Wieprzu, Pilicy, Narwi, Bugu i Wiśle czy zbiorniku nie potwierdzono obecności złotej algi oprócz Odry - przekazał w poniedziałek resort klimatu i środowiska.
13.02.2023

Informacja nt. katastrofy ekologicznej w Odrze nie będzie przedstawiona na posiedzeniu Sejmu

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odrzuciła we wtorek wniosek o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji nt. "ponownie rosnącego zasolenia Odry" i wyników postępowań wyjaśniających okoliczności katastrofy ekologicznej w Odrze w sierpniu ubiegłego roku.
07.02.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

Rząd: nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w rafinerii Gdańskiej

Nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że transakcja jest zabezpieczona zarówno umową jak i powszechnie obowiązującym prawem.
30.12.2022

W śledztwie ws. katastrofy na Odrze przesłuchano 400 świadków

Ponad 400 świadków przesłuchano do tej pory w prowadzonym od sierpnia przez wrocławską prokuraturę śledztwie ws. masowego śnięcia ryb i zanieczyszczenia Odry.
24.12.2022

Wiceszef MKiŚ: w Odrze może dojść do dalszego wyrzutu toksyn i śnięcia ryb

W przypadku bardzo wysokiego zasolenia w Odrze może dojść do dalszego wyrzutu toksyn, które powodują śnięcie ryb - przyznał w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
23.12.2022

Kaczyński: Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką; wiem, że budzi to protesty Niemiec

Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką; wiem, że budzi to protesty Niemiec - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że rozwój gospodarczy Polski, to "łagodnie mówiąc" nie jest cel Niemiec.
04.12.2022

Kursanci stoczni Crist laureatami WorldSkills Poland [WIDEO]

Uczestnicy kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego stoczni Crist zajęli całe podium konkurencji spawalnictwa podczas olimpiady WorldSkills Poland.
01.12.2022

Kormorany przyszłością sił przeciwminowych polskiej Marynarki Wojennej [ZDJĘCIA]

Do służby w morskim rodzaju sił zbrojnych wchodzi drugi niszczyciel min proj. 258, przyszły ORP Albatros. Należy do serii okrętów zaliczanych do najnowocześniejszych w swojej klasie, prezentując rozwiązania i możliwości na miarę XXI wieku.
27.11.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Wiceminister klimatu: przyczyną śnięcia ryb w Odrze nie jest samo zasolenie a toksyna wytwarzana przez określony gatunek alg

Przyczyną śnięcia ryb nie jest samo zasolenie, które w Odrze i w innych europejskich rzekach występuje, lecz toksyna wytwarzana w sytuacjach stresogennych przez określony gatunek alg - mówił w piątek w Sejmie wiceminister Jacek Ozdoba.
04.11.2022

Anna Moskwa: za dwa miesiące będziemy mieć narzędzie, które wskaże w jakich warunkach uaktywniają się złote algi

Za dwa miesiące będziemy mieli narzędzie, które pokaże w jakich warunkach fizykochemicznych wody pojawiają się i uaktywniają złote algi - poinformowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

Transformacja energetyczna w nowych realiach gospodarczych – 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r., w The Westin Warsaw Hotel oraz online, odbędzie się 36. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 6. edycja OZE POWER. Po raz drugi w tym roku liderzy branży energetycznej spotkają się, aby przedyskutować najbardziej aktualne trendy, szanse i wyzwania sektora energetycznego w Polsce.
17.10.2022

Dwa złote medale nad Balatonem

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski mistrzami Europy juniorów U23 w klasie 49er! Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz ze złotem w klasie 49erFX. Mistrzowskie regaty odbyły się na jeziorze Balaton na Węgrzech. Polskę reprezentowało w sumie pięć załóg.
16.10.2022

Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą o wadze 500 kg z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana.
04.10.2022

Zakaz kąpieli w Sopocie i Gdyni. Powodem miny i bomby

Pierwsze morsy muszą w tym tygodniu obyć się bez kąpieli. Przynajmniej w Sopocie i Gdyni. Mieszkańcy tych dwóch miast otrzymali dziś alert RCB o zakazie zbliżania się do Bałtyku. Powodem jest wyciąganie z niego niewypałów z czasów II wojny światowej.
04.10.2022

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska o Odrze: Na ten moment nie ma dowodów, że katastrofa była wywołana zrzutem substancji

Dotychczas przeprowadzone kontrole nie wykazały nieprawidłowości dot. zrzutów ścieków do Odry - powiedział w czwartek Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski. Dodał, że śnięcia ryb występowały odcinkowo a nie ciągle, co przeczy teorii zatrucia rzeki jakąś substancją.
29.09.2022

Poznaliśmy zwycięzców mistrzostw Polski klas nieolimpijskich [ZDJĘCIA]

Po czterech dniach rywalizacji, jedenastu wyścigach w klasach ILCA 6, 420 i Europa oraz piętnastu w klasach 29er i Hobie Cat 16 wyłoniliśmy najlepszych żeglarzy w klasach nieolimpijskich. Regaty odbyły się w gdańskich Górkach Zachodnich, a udział w nich wzięło ponad 300 zawodników i zawodniczek.
13.09.2022

Dobre Jachty na kolejnej edycji targów jachtowych w Gdyni [WIDEO]

Targi jachtowe w Gdyni to wyjątkowe wydarzenie, które pozwoliło na zaprezentowanie kolejnej odsłony nowej filozofii pracy z klientem na jaką stawiają Dobre Jachty. W dniach 21-24 lipca podczas trwających targów Polboat firma prezentowała bogatą i różnorodną ofertę, ale też stale powiększającą się ofertą ekskluzywnych jachtów żaglowych X-yachts, luksusowych jachtów motorowych Azimut Yachts, katamaranów marki Leopard oraz skuterów Sea-doo.
28.07.2022

Strażak-28 dla ZMPSiŚ zwodowany w Remontowej Shipbuilding

Wodowanie statku pożarniczego Strażak-28 zamówionego przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. odbyło się w czwartek (30 czerwca) w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A.
01.07.2022

Niewybuch w basenie portowym w Jastarni. We wtorek ewakuacja mieszkańców i działania saperów

Burmistrz Jastarni wydał zarządzenie w sprawie ewakuacji mieszkańców i turystów. We wtorek, saperzy mają podjąć próbę wyciągnięcia z basenu portowego niewybuchu z okresu II wojny światowej. Akcja ma trwać między godz. 8 a 15.
30.05.2022

Marynarka zakończyła neutralizację torpedy z okresu II wojny światowej w Zatoce Gdańskiej

W czwartek nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) przeprowadzili na Zatoce Gdańskiej neutralizację torpedy z okresu II wojny światowej.
21.04.2022

Polski Kontyngent Wojskowy - Morze Północne. Nasi marynarze wrócili do domu

Po czterech miesiącach oficjalnie dobiegł końca udział marynarzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Polskim Kontyngencie Wojskowym - Morze Północne. We wtorek, 18 stycznia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu uroczyście przywitano obsadę PKW w kraju.
19.01.2022

29 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

W piątek przypada 29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2022

Julia Damasiewicz młodzieżową wicemistrzynią świata w kitesurfingu

Julia Damasiewicz młodzieżową wicemistrzynią świata w olimpijskiej konkurencji Formula Kite! To jedyny medal dla Polski w regatach rozegranych w Omanie. Wystartowało w nich 433 żeglarzy i żeglarek z 56 krajów. Medale rozdano w 11 żeglarskich konkurencjach, w siedmiu z nich startowali reprezentanci Polski. Polska zajęła też wysokie 7 miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów.
18.12.2021

ORP Mewa rozpoczyna próby morskie

Niszczyciel min ORP Mewa rozpoczyna próby morskie. Pierwszy etap – testy systemu nawigacji i napędu – zakończy się 17 grudnia.
14.12.2021

Lodołamacz Akademik Fiodorow wiezie polarników na Antarktykę

Niecałe 600 km dzieli polskich polarników na statku Akademik Fiodorow od Przylądka Dobrej Nadziei. Podróż do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A. B. Dobrowolskiego rozpoczęli 20 dni temu, a potrwa około dwóch miesięcy.
30.11.2021

PKW Morze Północne z okrętami NATO w Świnoujściu

W piątek, 5 listopada, do Portu Wojennego w Świnoujściu wejdzie międzynarodowy zespół okrętów „Tarczy Przeciwminowej NATO” dowodzony przez sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego Morze Północne. Wizyta ma głównie na celu uzupełnienie zapasów i zapewnienie odpoczynku załogom po intensywnym tygodniu szkolenia na morzu.
05.11.2021

Dyskusje o morzu na morzu. Rejs z GospodarkaMorska.pl za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pierwszy Rejs z GospodarkaMorska.pl przeszedł do historii. W spotkaniu branży, któremu towarzyszyły emocjonujące debaty nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że toczyło się na... promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Konferencja na morzu miała miejsce w dniach 25-27 października i rozpoczęła się po wypłynięciu z Terminala Promowego Westerplatte Portu Gdańsk do szwedzkiego Nynäshamn.
29.10.2021

Fundusze Europejskie dla Pomorza: trwają konsultacje. Wśród wyzwań m.in. bezpieczeństwo energetyczne

Wśród wyzwań stojących przed województwem pomorskim w nowej perspektywie najważniejsze to m.in. wzmacnianie innowacyjności pomorskich przedsiębiorstw, zaawansowane rozwiązania cyfrowe w administracji publicznej i biznesie.
13.09.2021

Ćwiczenie morskie Ostrobok-21 za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zakończyły się największe tegoroczne ćwiczenie sił 3. Flotylli Okrętów Ostrobok-21, które odbywało się we współdziałaniu z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża i Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej - poinformowało w piątek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenie stanowiło podsumowanie całego roku szkolenia i było sprawdzianem wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu.
13.08.2021

Akademia Marynarki Wojennej z nagrodami. Sukces projektów z dronami [ZDJĘCIA]

W środę 11 sierpnia rozstrzygnięto konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Wśród wyróżnionych były trzy projekty z Akademii Marynarki Wojennej, które otrzymały I i III nagrodę w kategorii operacyjno-rozpoznawczej oraz II nagrodę w kategorii amunicja krążąca, w której nie przyznano I miejsca.
11.08.2021

Nurkowie minerzy z 8. Flotylli w ćwiczeniu na Morzu Czarnym

Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, w tym Grupa Nurków Minerów, uczestniczą jako eksperci w ćwiczeniu Sea Breeze 2021 na Morzu Czarnym – poinformował we wtorek rzecznik Flotylli kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.
06.07.2021

Święto Morza 2021. Tablice Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego odsłonięto w Gdyni [ZDJĘCIA]

Blisko sto osób wzięło udział w odsłonięciu tablic dwóch wielkich ludzi morza w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni i pomorskim otwarciu sezonu żeglarskiego w sobotę (26 czerwca). Zorganizowana przez Pomorski Związek Żeglarski uroczystość była najważniejszym żeglarskim akcentem tegorocznych obchodów Święta Morza.
27.06.2021

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego – młodzież zdała egzamin

Trzy dni ściągania w przeważnie silnym wietrze, sporo emocji i przede wszystkim nauki dla młodych żeglarzy – tak można podsumować pierwszą część regat o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które dzisiaj zakończyły się w Krynicy Morskiej. Na starcie stanęli żeglarze i żeglarski w klasach 29er, 420, Europa, L’Equipe, Nacra 15, Hobie Cat 16 i A-Class.
23.05.2021

Próby morskie holownika H-13 Przemko

H-13 Przemko to ostatni z serii sześciu holowników projektu B860 budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding SA dla Marynarki Wojennej RP. W poniedziałek, 26 kwietnia rozpoczęły się próby morskie jednostki, po których nastąpi przekazanie Zamawiającemu.
26.04.2021

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.
23.04.2021

Odpływająca „Błyskawica” zatrzymana w kadrze

Okręt-muzeum ORP „Błyskawica” ponad tydzień temu udał się na zasłużony remont. Przy okazji jego odholowania Muzeum Marynarki Wojennej ogłosiło konkurs na najlepszą fotografię z tego wydarzenia. Wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach.
22.03.2021

Rozstrzygnięcie X edycji konkursu Pantaenius Jacht Foto 2020

Nagrody zostały przyznane i Pantaenius Jacht Foto 2020 jest już zakończony. Mimo nietypowego zeszłorocznego sezonu na wodzie do 10 edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 440 prac. Organizatorzy po raz drugi ogłosili wyniki podczas relacji na żywo na profilu konkursu na Facebooku.
18.03.2021

Portowe konkursy rozstrzygnięte, laureaci nagrodzeni

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał 24 lutego ub. rok porozumienie z Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Okazją ku temu był jubileusz 70-lecia polskiej administracji w obu portach obchodzony w zeszłym roku.
01.02.2021

Nagroda Wiktorowicza czeka na kandydatów

Rozpoczęło się przyjmowanie nominacji do dziesiątej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży” oraz wychowawcy pokoleń polskich marynarzy.
13.01.2021

X edycja Pantaenius Jacht Foto rozpoczęta - nagrody czekają

W poniedziałek 21 grudnia wystartowała X edycja konkursu Pantaenius Jacht Foto. Do 31 stycznia przez formularz kontaktowy na stronie www.pantaenius-foto.pl można zgłaszać zdjęcia zrobione w roku 2020.
21.12.2020

Przegląd Filmów Morskich

17 grudnia odbędzie się 9. edycja Mini Przeglądu Filmów Morskich w Gdyni. To lubiane przez miłośników morskich opowieści wydarzenie przyjmie formułę online. Wszystkie pokazy są bezpłatne oraz będą dostępne na otwartej platformie internetowej od godziny otwarcia festiwalu do końca następnego dnia.
14.12.2020

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski - koniec pięknej przygody z klasą 420, czas na nowe! [wywiad]

Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski) to najlepsza w Polsce męska załoga w klasie 420. Dwa razy wygrali słynne regaty Kieler Woche, zajęli siódme miejsce w młodzieżowych mistrzostwach świata, trzy razy z rzędu stawali też na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Polski. Dwa tygodnie temu, wygrywając regaty Gold Cup 2020 Trofeo Jean Bertrand w San Remo Patryk i Tomasz zakończyli swoją pełną sukcesów przygodę z klasą 420. O tej właśnie przygodzie i o planach na przyszłość z
25.11.2020

Niewybuchy z Przekopu Mieleńskiego w Szczecinie usunięte

Siedem niewybuchów usunęli z toru wodnego nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców - poinformował dziś rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Bomby zalegały w Przekopie Mieleńskim od czasów II wojny światowej.
19.11.2020

W czwartek usuwanie niewybuchów w Przekopie Mieleńskim

Siedem bomb fosforowych - niewybuchów z II wojny światowej - mają usunąć w czwartek ze szczecińskiego kanału Przekop Mieleński nurkowie minerzy - poinformował PAP w środę rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie będzie konieczna ewakuacja mieszkańców miasta.
18.11.2020

Kosmalski i Lewandowski zwycięstwem w San Remo kończą pływanie w klasie 420

To był polsko - włoski pojedynek zakończony zwycięstwem biało - czerwonych. Załoga Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (420KosmalskiLewandowski), po niedawnym triumfie w Kieler Woche, tym razem wygrała regaty 420 Gold Cup 2020 Trofeo Jean Bertrand rozegrane w San Remo. W regatach wystartowały 22 załogi - 13 z Włoch i 9 z Polski. Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski) w trzech wyścigach meldowali się pierwsi na mecie.
06.11.2020

„Jeśli wygramy, utrzymamy presję na Nord Stream 2” - wywiad z doradcą Donalda Trumpa

W przypadku wygranej Donald Trump utrzyma presję na Nord Stream 2 – deklaruje w rozmowie z PAP starszy doradca kampanijny prezydenta Corey Lewandowski. I podkreśla, że w jego obecności prezydent nigdy nie rozważał wycofania USA z NATO.
31.10.2020

Naukowcy zbadają, jak przebiegała neutralizacja Tallboya

Przebieg neutralizacji 5,4-tonowej bomby Tallboy, która zalegała na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu zbadają nurkowie minerzy wraz z naukowcami z Politechniki Poznańskiej. Wtorkowa operacja określona została jako ewenement na skalę światową.
14.10.2020

Tallboy zneutralizowany! Zobacz potężny wybuch (wideo)

Neutralizacja Tallboya zakończyła się powodzeniem – powiedział we wtorek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) dowódca operacji kpt. mar. Piotr Nowak z 12. Dywizjonu Trałowców. Była to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona pod wodą.
13.10.2020

Detonacja Tallboya w Świnoujściu - olbrzymia bomba zneutralizowana

Detonacją zakończyła się dzisiejsza akcja usuwania niebezpiecznego ładunku - 5,4-tonowej bomby lotniczej Tallboy, która zalegała na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
13.10.2020

Pierwsza deflagracja Tallboya możliwa jeszcze dzisiaj

Postęp prac nurków minerów jest na tyle zaawansowany, że już dziś jest możliwe wykonanie pierwszej deflagracji Tallboya - poinformował rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nurkowie chcą rozpocząć neutralizację 5,4-tonowej bomby zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu zanim zmienią się warunki atmosferyczne.
13.10.2020

Drugi dzień przygotowań do neutralizacji Tallboya w Świnoujściu

Nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli prace przygotowawcze do neutralizacji bomby Tallboy - poinformował dziś rano rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. 5,4-tonowy niewybuch z II wojny światowej zalega na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu.
13.10.2020

Zakończył się pierwszy dzień przygotowań do neutralizacji bomby Tallboy

Zakończyły się poniedziałkowe przygotowania nurków minerów do neutralizacji 5,4-tonowej bomby lotniczej Tallboy, która zalega na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) - poinformował rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
12.10.2020

Nurkowie-minerzy przygotowują do największej akcji neutralizacji niewybuchu w historii

Nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli dziś rano przygotowania do neutralizacji 5,4-tonowej bomby Tallboy, zalegającej w Kanale Piastowskim w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Bomba musi zostać najpierw odkopana i zabezpieczona.
12.10.2020

Okręty NATO w Porcie Gdańsk [foto, wideo]

Dzisiaj (9 października) do gdańskiego portu wpłynęło siedem okrętów stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO (SNMCM G1). Jednostki zacumowały w pobliżu nabrzeża Westerplatte.
09.10.2020

Podchorążowie na Horyzoncie II

Po raz pierwszy w 20-letniej historii statku, praktyki morskie na statku szkoleniowo-badawczym UMG Horyzont II, przechodzą przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej. Na Horyzont II zamustrowało 24 podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej. Kadrę praktyki tworzy dwójka instruktorów oraz trzech oficerów - wykładowców AMW, z kierownikiem praktyki kmdr por. Dariuszem Żołnierukiem. Jest to programowa praktyka specjalistyczna nawigacyjno-astronomiczna.
02.10.2020

Wkrótce neutralizacja 5,4-tonowej bomby z toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Neutralizacja 5,4-tonowego niewybuchu z czasów II wojny światowej, "Tallboya" odbędzie się w dniach 12-16 października – poinformowały w czwartek służby odpowiedzialne za usuwanie bomby. Będzie to największa tego typu akcja, konieczna będzie ewakuacja części mieszkańców, miasto przez kilka dni nie będzie funkcjonowało normalnie.
01.10.2020

Mistrzowie Polski w klasach nieolimpijskich wyłonieni

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Przez trzy dni w gdańskich Górkach Zachodnich rywalizowało prawie 300 żeglarzy i żeglarek w siedmiu klasach.
21.09.2020

Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich - dzień 1

W gdańskich Górkach Zachodnich rozpoczęły się Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 w klasach nieolimpijskich. Bierze w nich udział prawie 300 żeglarzy i żeglarek.
19.09.2020

Regaty Kieler Woche – dziewiąta lokata Łukasza Lesińskiego w klasie Finn

Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) zajął w regatach Kieler Woche dziewiąte miejsce w klasie Finn. To najwyższa lokata wywalczona w gronie seniorów przez polskich żeglarzy podczas tradycyjnych zawodów w Kilonii, które odbyły się po raz 126.
13.09.2020

Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich coraz bliżej

W dniach 18-20 września w Górkach Zachodnich odbędą się żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Gospodarzem mistrzostw będą Narodowe Centrum Żeglarstwa oraz ośrodek AZS COSA Gdańsk.
08.09.2020

Historia drobnicowca m.s. "Rozewie"

Drobnicowiec m.s. "Rozewie" i jego bliźniaczy statek m.s. "Oksywie" zostały zbudowane w Finlandii w 1938 r. i weszły w skład floty "Żeglugi Polskiej". Do wybuchu II wojny światowej statek pływał po Bałtyku i Morzu Północnym. Na początku września 1939 r. "Rozewie" przebywało w Sztokholmie.
03.09.2020

Poznaliśmy mistrzów Polski w żeglarskiej klasie 470

Za nami kolejna odsłona 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days - w środę rozstrzygnęła się rywalizacja w mistrzostwach Polski w olimpijskiej klasie 470. Ten sukces triumfatorzy, Seweryn Wysokiński (Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) zapewnili sobie dopiero w ostatnim wyścigu. Zatem „13”, bo z takim numerem pływają na żaglu, okazała się dla nich szczęśliwa.
26.08.2020

Liderzy Volvo Gdynia Sailing Days utrzymali pozycje

Drugi dzień rozgrywanych w ramach 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostw Polski w olimpijskiej klasie 470 przyniósł zmiany w czołówce. We wtorek prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymali co prawda Seweryn Wysokiński (Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka) i Hanna Dzik (YKP Gdynia), ale druga załoga po poniedziałkowych wyścigach Agnieszka Łapińska (AZS Uniwersytet Warszawski) i Bartosz Reiter (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn) spadła na trzecie miejsce.
26.08.2020

Spotkanie UMG na Darze Młodzieży

W dniu 22 sierpnia JM Rektor prof. Janusz Zarębski spotkał się z przedstawicielami władz samorządowych i Konwentu Morskiego.
24.08.2020

Usunięto niewybuchy podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Osiem niewybuchów z II wojny światowej usunęli w czwartek z rejonu m.in. Przekopu Mieleńskiego w Szczecinie nurkowie minerzy. Niebezpieczne obiekty znaleziono podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m.
13.08.2020

W czwartek kolejne usuwanie niewybuchów z toru wodnego w Szczecinie

Aż osiem niewybuchów z II wojny światowej usuną jutro nurkowie minerzy z toru wodnego w rejonie m.in. Przekopu Mieleńskiego i Ostrowa Grabowskiego. Nie będzie ewakuacji mieszkańców, ograniczenia będą obowiązywać m.in. pracowników stoczni remontowej i jednostki pływające.
12.08.2020

Kolejne niewybuchy usuwane w Świnoujściu

Dzisiaj o godzinie 7 rano z harmonogramem nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli akcję podejmowania niewybuchów w Kanale Piastowskim w Świnoujściu.
06.08.2020

Gdańsk: Politycy KO i samorządowcy sprzeciwiają się fuzji Lotosu z PKN Orlen

Nie chcemy tracić tej firmy, która przez wiele lat, jej potencjał i wielkość, była budowana na Pomorzu - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk o fuzji Lotosu z PKN Orlen. Na konferencję polityków opozycji przyszedł prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który odpowiadał na ich zarzuty.
15.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Premier: idą lepsze czasy, latem-jesienią będziemy wychodzić z kryzysu

Myślę, że idą lepsze czasy, że wracamy powoli do normalności. Latem-jesienią będziemy powoli wychodzić z tego kryzysu; jest szansa na coś, co makroekonomiści nazywają "V-kształtnym" odbiciem gospodarczym – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
25.06.2020

W czwartek akcja usuwania niewybuchów z Odry Zachodniej

Nurkowie minerzy usuną w czwartek cztery niewybuchy z Odry Zachodniej na wysokości Szczecina i Polic - poinformował PAP rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie będzie można przebywać w rejonie akcji, ewakuowani będą pracownicy Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia".
17.06.2020

Usunięto niewybuchy ze Świny

Zakończyła się akcja usuwania i neutralizowania dwóch niewybuchów z II wojny światowej, które znaleziono na dnie rzeki Świny. Niebezpieczne ładunki, które w środę usunęli nurkowie-minerzy, leżały w pobliżu przeprawy promowej "Centrum".
17.06.2020

Mina w Gdyni usunięta!

W Gdyni zakończyła się operacja unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalegała przy południowym wejściu do portu. Działania prowadziła Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
16.06.2020

Gdynia: Marynarka Wojenna rozpoczęła neutralizację miny

W Gdyni rozpoczęła się operację unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalega przy południowym wejściu do portu. Działania prowadzi Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W Trójmieście i w Rewie obowiązuje ograniczenie w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli.
16.06.2020

W środę akcja usuwania niewybuchów ze Świny

Dwa niewybuchy z II wojny światowej usuną w środę nurkowie-minerzy z okolic przeprawy promowej "Centrum" w Świnoujściu. Nie będzie ewakuacji mieszkańców, ale do godz. 10 nieczynna będzie ogólnodostępna przeprawa.
15.06.2020

Szczecin: Usunięto pięć niewybuchów z czasów II wojny światowej

Pięć niewybuchów z czasów II wojny światowej usunęli w środę z Odry Zachodniej w Szczecinie nurkowie minerzy. Niebezpieczne obiekty znaleziono podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
13.05.2020

W środę w Szczecinie odbędzie się akcja neutralizacji niewybuchów z II wojny światowej

Trzy niewybuchy z czasów II Wojny Światowej, zalegające na dnie Odry Zachodniej w Szczecinie, w najbliższą środę zostaną zneutralizowane. Rano będzie obowiązywał zakaz przebywania w rejonie, w pobliżu którego będzie się odbywała akcja.
12.05.2020

Zakończyła się akcja neutralizacji niewybuchów z II wojny światowej

Nurkowie minerzy zneutralizowali w środę dwa niewybuchy z II wojny światowej, które zalegały na dnie Odry Zachodniej w okolicach szczecińskiego osiedla Skolwin. Ładunki znaleziono podczas pogłębiania toru wodnego.
15.04.2020

Dwa niewybuchy z II wojny światowej zneutralizują w środę nurkowie minerzy

Dwa niewybuchy z II wojny światowej, leżące na dnie Odry Zachodniej w Szczecinie, zneutralizują w środę nurkowie minerzy. W czasie operacji nie będzie można przebywać na części ulic w rejonie osiedla Skolwin.
14.04.2020

Wybitni żeglarze z Nagrodą im. Wiktorowicza

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza to wyjątkowy laur. Otrzymują ją żeglarze wyróżniający się prekursorskimi osiągnięciami oraz wychowawcy kształtujący żeglarską świadomość kolejnych pokoleń. W tym roku nagrodę główną otrzymał kpt. Bartłomiej Skwara – dowódca STS „Fryderyka Chopina”, który od wielu lat wychowuje nowe pokolenia żeglarzy, a także, wraz z załogą, zwyciężył w zmaganiach podczas Tall Ship Races 2019. Kapituła przyznała też nagrodę specjalną dla kapitanów Rafała Szymańskiego oraz Ireneusza Lewandowskiego za
09.03.2020

Nagrody Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2019 wręczone - 50. gala żeglarska w Gdańsku

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w piątkowy wieczór 6 marca odbyła się uroczystość wręczenia najważniejszych polskich wyróżnień w żeglarstwie morskim. Laureatką “Sekstantu” i “Rejsu Roku 2019” jednogłośnie uznano kpt. Joannę Pajkowską za opłynięcie świata w rejsie solo bez zawijania do portów.
07.03.2020

100 lat temu przed Polską otworzyły się oceany i morza całego świata. Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem (foto, wideo)

10 lutego 1920 roku, generał Józef Haller wyjechał z Torunia by w Gdańsku spotkać się z pomorską Polonią. Na miejscu na gen. Hallera czekały tłumy Polaków mieszkających w Gdańsku, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego. Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki. Symbolizowały one zaślubiny Polski z Bałtykiem, dlatego w ich wnętrzu wygrawerowano napis „Gdańsk 10.2.1920 Puck". Jedną z nich gen. Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uro
10.02.2020

„Z Pomorza zawsze wiał wiatr wolności” - rezolucja upamiętniająca 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem

Na specjalnej sesji pomorskiego sejmiku, 9 lutego 2020 r. radni przyjęli rezolucję upamiętniającą 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Marszałek Mieczysław Struk podkreślał, że „trzeba stawać twarzą ku przyszłości, nie zapominając o historii, która buduje regionalną i narodową tożsamość".
09.02.2020

Gdynia: Kapitan Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2020

Kapitan STS „Fryderyk Chopin” Bartłomiej Skwara został laureatem tegorocznej Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Został wyróżniony za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas regat The Tall Ships Races 2019 w klasie A.
03.02.2020

Kapitan żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski Ambasadorem Dobrej Woli IMO 2020-2021

Kapitan żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski został mianowany Ambasadorem Dobrej Woli Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) na lata 2020 – 2021.
24.01.2020

Wystawa fotograficzna : „Dar Młodzieży w Rejsie Niepodległości”

To był bez wątpienia wielki i w historii „Daru Młodzieży”, a nawet szerzej w historii biało-czerwonej bandery, wyjątkowy rejs. Trwał najdłużej – 313 dni, żaglowiec pozostawił za rufą 38 000 mil morskich, odwiedził 23 porty na 5 kontynentach, wszędzie promując wyjątkowy moment naszej historii – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
13.01.2020

Joanna Pajkowska żeglarzem 2019 roku

Joanna Pajkowska została uhonorowano tytułem Żeglarza Roku 2019, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku. To jubileuszowa 50. edycja przyznania najwyższych polskich trofeów żeglarskich. Pajkowską wyróżniono po raz trzeci – poprzednio w 2009 i 2017 roku.
06.01.2020

Joanna Pajkowska nagrodzona za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów

"Rejs Roku - Srebrny Sekstant" to najwyższe polskie trofeum w żeglarskie morskim przyznawane przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którego patronem od 2009 roku jej jest prezydent Gdańska. W 2019 roku nagroda trafiła do Joanny Pajkowskiej za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie „Fanfan”.
01.01.2020

Pomorscy politycy i samorządowcy o fuzji Orlenu i Energi: to zamach na lokalną gospodarkę

Pomorscy samorządowcy i politycy przeciwko planom połączenia spółek Energa i Orlen. Wspólne stanowisko podczas konferencji prasowej przedstawili dzisiaj prezydent Gdańska A.Dulkiewicz, marszałek województwa Pomorskiego M.Struk, europoseł PO J.Lewandowski i poseł KO-PO T.Aziewicz.
09.12.2019

ECS nie wyda Narodowemu Muzeum Morskiemu Tablic 21 Postulatów

Europejskie Centrum Solidarności nie wyda Narodowemu Muzeum Morskiemu Tablic z 21 postulatami strajku z sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej - poinformował w piątek dyrektor ECS w Gdańsku Basil Kerski. Eksponat jest na wystawie w ECS od 2014 r.
06.12.2019

Już dziś startuje Mini Przegląd Filmów Morskich w Gdyni

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
26.11.2019

W Świnoujściu wydobyto minę lotniczą

W poniedziałek z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) wydobyto brytyjską minę lotniczą z czasów drugiej wojny światowej. Niewybuch jest transportowany na poligon morski.
25.11.2019

Świnoujście: Rozpoczęła się akcja wydobycia miny lotniczej

W Świnoujściu (Zachodniopomorskie) rozpoczęła się w poniedziałek akcja wydobycia niewybuchu z czasów drugiej wojny światowej. Mina waży 900 kilogramów.
25.11.2019

Bałtyk może łączyć. O współpracy regionu Morza Bałtyckiego w Brukseli (foto)

W ostatni wtorek, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja „Wyzwania i szanse dla regionu Morza Bałtyckiego. Program UE na rzecz inteligentnej specjalizacji po roku 2020” (ang. Smart Specialisation Strategies– 3S) . Zaproszeni przez europosła Janusza Lewandowskiego eksperci, samorządowcy i przedstawiciele świata nauki zastanawiali się m.in. jak wdrażać innowacyjne rozwiązania technologiczne przy jednoczesnej ochronie ekosystemu Bałtyku.
21.11.2019

Mini przegląd filmów morskich

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
12.11.2019

Album z Rejsu Niepodległości w sprzedaży

Fragment żagla z rejsu stulecia, list od Papieża i wyjątkowe zdjęcia z zakończonego 28 marca 2019 roku Rejsu Niepodległości - to wszystko znajdziemy w albumie „Podróż Daru Młodzieży dookoła świata”, który wraz z początkiem roku akademickiego znalazł się w sprzedaży.
19.10.2019

Ogłaszamy konkurs z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Publicznego Terminalu w Porcie Gdynia - do wygrania wyjątkowe albumy

W dniu dzisiejszym w Porcie Gdynia wmurowano kamień węgielny pod budowę Publicznego Terminalu Promowego. Z tej okazji wspólnie z Zarządem Morskiego Portu Gdynia ogłaszamy konkurs.
09.10.2019

W Świnoujściu wydobyto drugi z niewybuchów

Jednostka Marynarki Wojennej wydobyła we wtorek drugi z niewybuchów w Świnoujsciu (Zachodniopomorskie). Ma z nimi wypłynąć niebawem na poligon morski, gdzie jeszcze we wtorek niebezpieczne znaleziska mają być zneutralizowane.
01.10.2019

Świnoujście: Trwa akcja wydobycia niewybuchów

Saperzy wydobyli w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) we wtorek jeden z dwóch niewybuchów. Na torze wodnym Szczecin-Świnoujście na czas akcji wstrzymano ruch statków.
01.10.2019

We wtorek neutralizacja niewybuchów z toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Wydobycie i neutralizację niebezpiecznych ładunków, znalezionych podczas prac nad pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście zaplanowano na wtorek – poinformowały służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Wstrzymany zostanie ruch statków, utrudnienia będą też na miejskiej przeprawie promowej.
30.09.2019

Posiedzenie Rady KIGM - nowy sekretarz generalny i list otwarty ws. Nauty

17 września 2019 obyło się kolejne posiedzenie Rady KIGM, które poprowadził Przewodniczący Rady KIGM p. Adam Meller.
30.09.2019

Odnaleziono jedną z największych bomb lotniczych II wojny światowej. Całe Świnoujście może zostać ewakuowane

W Świnoujściu (Zachodniopomorskie) odnaleziono jedną z największych bomb lotniczych, które były zrzucane podczas II wojny światowej. Na brytyjską bombę trafiono podczas prac przygotowawczych do pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
20.09.2019

20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami (foto, wideo)

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
12.09.2019

Porozumienie o wzajemnej współpracy w ramach krajowej Sieci Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju podpisane

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, 9 września podpisał porozumienie o wzajemnej współpracy w ramach krajowej Sieci "Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju".
10.09.2019

Znamy mistrzów Polski w klasach nieolimpijskich

Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich oraz juniorów w olimpijskiej klasie RS:X zakończone. Bazą regat było Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Wystartowało w nich prawie 300 zawodników i zawodniczek.
02.09.2019

39 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

39 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
31.08.2019

Aziewicz: Do państwowych stoczni wracają demony z przeszłości

Do państwowych stoczni wracają demony z przeszłości: ręczne sterowanie zamówieniami i przetargi polityczne - ocenił w poniedziałek w Gdyni poseł Platformy Obywatelskiej Tadeusz Aziewicz, szef gabinetu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w gabinecie cieni PO.
26.08.2019

Giżycko Klubowym Mistrzem Polski

Giżycka Grupa Regatowa wygrała 4 rundę Ekstraklasy Żeglarskiej w Szczecinie i obroniła pozycję lidera w rankingu Klubowych Mistrzostw Polski. Miejsca na podium skompletowały załogi Legii Warszawa i Yacht Club Jeziorak. W ciągu 2 dni na Jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim rozegrano 22 wyścigi.
26.08.2019

Dowódca 8.FOW mianowany na kontradmirała

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralski.
16.08.2019

Giżycko wygrywa 3. rundę Ekstraklasy

W Świnoujściu w sobotę i w niedzielę odbyła się trzecia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Wygrała załoga Giżyckiej Grupy Regatowej przed Pogonią Szczecin i Jeziorak Yacht Clubem. Przed finałowa rundą Klubowych Mistrzostw Polski w rankingu Ekstraklasy prowadzą Giżycko i Jeziorak.
12.08.2019

Wydobyto niewybuchy z Zalewu Szczecińskiego

Akcję wydobycia i przetransportowania dwóch niewybuchów z II wojny światowej z Zalewu Szczecińskiego przeprowadzili w poniedziałek marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wznowione zostało kursowanie miejskich promów w Świnoujściu i ruch statków na zalewie.
12.08.2019

W poniedziałek usuwanie niewybuchów z Zalewu Szczecińskiego

Wydobycie i neutralizacja dwóch niewybuchów z czasów II wojny światowej zalegających na torze wodnym Szczecin-Świnoujście zaplanowano na poniedziałek. Ewakuowana zostanie część mieszkańców miasta, wstrzymany będzie m.in. ruch promów, statków i pociągów.
11.08.2019

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska mistrzyniami Europy juniorek w klasie 420!

Piękny sukces odniosły Zofia Korsak i Karolina Cendrowska. Reprezentantki MKS Dwójka Warszawa zostały we wtorek 30 lipca w hiszpańskiej miejscowości Vilagarcia mistrzyniami Europy juniorek w klasie 420, natomiast w klasyfikacji generalnej w stawce 92 załóg z 18 krajów uplasowały się na trzeciej pozycji.
31.07.2019

Dwa niewybuchy zalegają na dnie Zalewu Szczecińskiego

Dwa niewybuchy zalegają na dnie Zalewu Szczecińskiego niedaleko Świnoujścia. Jak poinformował Radio Szczecin kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, to lotnicza mina morska oraz bomba głębinowa. Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną zneutralizowane.
30.07.2019

Podsumowanie Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing

Podobnie jak rok temu polscy żeglarze wywalczyli w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata brązowy medal. W Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych na trzecim stopniu podium w klasie 420 stanęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn), a w Gdyni ich sukces w klasie Laser Radial powtórzył Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk).
19.07.2019

MMŚ w żeglarstwie – Butowski brązowym medalistą w klasie Laser Radial

Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) zdobył w piątek w Gdyni brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata w żeglarstwie w klasie Laser Radial. Triumfował Turek Yigit Yalcin Citak, a drugi był Australijczyk Zac Littlewood.
19.07.2019

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata: Cała Polska trzyma kciuki za Tytusa

Piątek będzie ostatnim dniem rozgrywanych w Gdyni Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Tego dnia cała żeglarska Polska będzie trzymała kciuki za Tytusa Butowskiego, który ma szansę na złoty medal w klasie Laser Radial. Po ośmiu wyścigach reprezentant AZS AWFiS Gdańsk traci do prowadzącego Australijczyka Zaca Littlewooda tylko punkt.
19.07.2019

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata: Tytus Butowski powiększył przewagę, deskarze nadal w czołówce

Prowadzący w klasie Laser Radial Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) w środę powiększył przewagę nad konkurentami w rozgrywanych w Gdyni Młodzieżowych Mistrzostwach Świata. W klasie RS:X sporą presję na czołówkę wciąż wywierają deskarze SKŻ Ergo Hestia Sopot Karina Filip i Kamil Manowiecki.
18.07.2019

Tytus Butowski trzeci po pierwszym dniu Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing

Pierwszego dnia Młodzieżowych Mistrzostw Świata pogoda nie rozpieszczała żeglarzy i z powodu braku wiatru przymusowe wolne mieli deskarze w klasie RS:X oraz zawodniczki w klasach 29er i 420. W poniedziałek z bardzo dobrej strony zaprezentowali się Polacy w klasie Laser Radial – w inauguracyjnym wyścigu Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) uplasował się na trzeciej, a Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) na szóstej pozycji.
16.07.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.