• <

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata: Cała Polska trzyma kciuki za Tytusa

pc

19.07.2019 04:54 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Młodzieżowe Mistrzostwa Świata: Cała Polska trzyma kciuki za Tytusa

Partnerzy portalu

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata: Cała Polska trzyma kciuki za Tytusa - GospodarkaMorska.pl

Piątek będzie ostatnim dniem rozgrywanych w Gdyni Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Tego dnia cała żeglarska Polska będzie trzymała kciuki za Tytusa Butowskiego, który ma szansę na złoty medal w klasie Laser Radial. Po ośmiu wyścigach reprezentant AZS AWFiS Gdańsk traci do prowadzącego Australijczyka Zaca Littlewooda tylko punkt.

Po sześciu wyścigach Littlewood był trzeci ze stratą 13 punktów do Polaka, ale w obu czwartkowych startach uplasował się na drugiej pozycji i z nawiązką odrobił ten dystans. Słaba natomiast wypadł wicelider, Argentyńczyk Juan Cardozo, który spadł na czwarte miejsce. Trzeci w gronie 57 żeglarzy jest Turek Yigit Yalcin Citak.

W czwartek Butowski zajął ósme i 25. miejsce, co było jego najgorszym wynikiem w tych regatach. – Wydaje mi się, że byłem odpowiednio nastawiony oraz wypoczęty. Wcześniej miałem problemy ze snem, a teraz dobrze się wyspałem. Do każdego wyścigu podchodziłem spokojnie, jak do nowego wyzwania i jestem przekonany, że gdyby nie kara, zająłbym w drugim starcie, który świetnie rozpocząłem, miejsce w czołowej trójce. Sędzia ocenił jednak, że moja „pompa” startowa była zbyt mocna, dostałem żółtą kartkę i musiałem wykręcić dwa kółka. Znalazłem się na ostatniej pozycji i musiałem gonić rywali. Dałem z siebie wszystko, ale ostatecznie przesunąłem się na 25. miejsce. Z kolei w pierwszym wyścigu byłem ósmy. Czyli przyzwoicie – zauważył.

Przed decydującym piątkowym wyścigiem sytuacja jest klarowna. Tytus zostanie młodzieżowym mistrzem świata jeśli wyprzedzi Littlewooda o dwie lokaty, bo przy punktowym remisie lepszy będzie Australijczyk, która ma na koncie więcej zwycięstw. – Przypuszczam, że Zac nie będzie mnie pilnował. Może na mnie spoglądać, ale podejrzewam, że każdy z nas skoncentruje się na sobie. To mi odpowiada, bo chcę popłynąć jak najlepiej i na pewno dam z siebie tysiąc procent – dodał.

W czwartek dobrze wypadła także w tej klasie Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa), która awansowała z 12. na 10. miejsce. Stawkę 47 zawodniczek otwiera Włoszka Chiara Benini Floriani, która wyprzedza Hiszpankę Anę Moncadę Sanchez i Shai Kakon z Izraela.

Swoje notowania w klasie RS:X poprawiła także mająca 19 konkurentek Karina Filip (GKŻ Gdańsk), która przesunęła się z dziewiątej na siódmą pozycję. Z kolei wśród 29 deskarzy Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot) cały czas jest szósty.

W klasyfikacji generalnej w klasie 420 pną się Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn), którzy w gronie 30 załóg zameldowali się już na siódmym miejscu i do trzecich Tala Sade i Noama Homriego z Izraela tracą osiem punktów. W tej samej klasie Amelia Linowska i Julia Chmiela (BAZA Mrągowo) plasują się w stawce 24 duetów na 22. pozycji.

W klasie 29er Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) awansowali o dwie lokaty i są wśród 28 załóg na 22. miejscu, a mające 24 rywalki Karolina Żurek i Agata Wilczewska (YKP Gdynia) przesunęły się z 19. na 17. pozycję. 12. lokatę w klasie Nacra 15, w której ściga się 21 załóg, zajmuje rodzeństwo Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot).

Piątek jest ostatnim dniem regat. Tego dnia najwięcej pracy będą mieli deskarze, których czekają trzy starty. W klasie 29er zaplanowano po dwa, a w pozostałych klasach jeden wyścig. Pierwsze starty zaplanowano o 10.45. Chłopcy w klasie Laser Radial rozpoczną zmagania w samo południe.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.