• <

Gdynia wciąż na fali – w poniedziałek startują regaty Volvo Gdynia Sailing Days

pc

19.07.2019 04:57 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Gdynia wciąż na fali – w poniedziałek startują regaty Volvo Gdynia Sailing Days
Gdynia wciąż na fali – w poniedziałek startują regaty Volvo Gdynia Sailing Days - GospodarkaMorska.pl

W Gdyni nie ma chwili wytchnienia. W piątek zakończą się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, w których w dziewięciu klasach rywalizuje 409 żeglarzy z 66 krajów, a w poniedziałek rozpoczynają się kolejne wielkie regaty – Volvo Gdynia Sailing Days. Jubileuszowa 20. edycja tej imprezy potrwa do soboty 3 sierpnia.

–  Volvo Gdynia Sailing Days to sportowy festiwal, który pokazuje całe spektrum możliwości jakie daje żeglarstwo. Tradycyjnie w tych regatach będą rywalizować młodzi jak i starsi zawodnicy oraz amatorzy i profesjonaliści. W sumie spodziewamy, że na Zatoce Gdańskiej pojawi się od 1200 do 1500 żeglarzy, a jeśli weźmiemy pod uwagę trenerów, osoby wspomagające, działaczy oraz kibiców, tę liczbę śmiało można podwoić – przyznał prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Prezes PZŻ podkreśla także edukacyjny aspekt tych zawodów. – Przy współpracy z firmą Ferrero i Kinder+Sport będziemy realizować aktywności żeglarskie zarówno na wodzie jak i na brzegu. Przeprowadzimy również Puchar Trenerów w klasie Optimist, w którym rywalizuje zazwyczaj około 300 najmłodszych żeglarzy – dodał Chamera.

W zeszłym roku w ramach Volvo Gdynia Sailing Days odbyły się mistrzostwa Europy w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17  oraz mistrzostwa świata juniorów w klasach Laser Standard, Radial i 4.7. Tym razem na pierwszy plan wysuwają się mistrzostwa świata w klasie 29er oraz mistrzostwa Polski w klasie RS:X.

–  Mistrzostwa w klasie 29er rozegrane zostaną w formule otwartej, a to oznacza, że będą mogli wziąć w nich udział także seniorzy. Z kolei kobiety jak i mężczyźni w klasie RS:X rywalizują o indywidualną olimpijską nominacje i w krajowym championacie będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Te zawody będą także dla nich ważnym przetarciem przed zaplanowanymi w sierpniu regatami Olympic Test Event w Enoshimie oraz mistrzostwami świata na jeziorze Garda, które odbędą się we wrześniu. Mam nadzieję, że nasi deskarze przypomną sobie we Włoszech czasy, kiedy z takich zawodów wracali z tarczą, a nie na tarczy – stwierdził prezes związku.

W Gdyni nie ukrywają, że regaty Volvo Gdynia Sailing Days idealnie wpisują się w strategię i charakter miasta.

–  Staramy się rozwijać te zawody, dlatego spotykamy się na nich już 20. raz. I nie musimy udowadniać, że jesteśmy żeglarską stolicą Polski. Wystarczy spojrzeć jakie imprezy u nas się odbywają, a Volvo Gdynia Sailing Days to największe regaty w kraju. Możemy je organizować dzięki znakomitemu od lat mariażowi trzech podmiotów, a ten tryptyk tworzą także Polski Związek Żeglarski i sponsor tytularny. To idealny układ. Cieszę się, że porównuje się nas do słynnego Kieler Woche i mówi, ze jesteśmy odpowiednikiem tego wielkiego niemieckiego żeglarskiego wydarzenia. Mam też marzenie, a w Gdyni marzenia się spełniają, że jesteśmy większą imprezą od Tygodnia Kilońskiego. Robimy wszystko, aby tak się stało – powiedział wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.

Sami żeglarze twierdzą, że pod jednym względem Volvo Gdynia Sailing Days przewyższa Kieler Woche. – W Kilonii trzeba godzinę płynąć, aby dotrzeć na linię startu. U nas wyścigi często rozpoczynają się tuż za falochronem. Zresztą Gdynia jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można z brzegu śledzić rywalizację na wodzie. Wielką atrakcją dla mieszkańców i turystów, którzy odwiedzają nasze miasto, jest także bliskość znakomitych zawodników, medalistów igrzysk olimpijskich i świata. Można ich „dotknąć” i porozmawiać, bo nigdy nie zamykaliśmy tej imprezy przed kibicami. Ale taki właśnie jest charakter Gdyni, miasta otwartego i przyjaznego – zaznaczył Marek Łucyk.

W trakcie trwania regat VGSD czynne będzie miejsce rekreacji na plaży w Śródmieściu. Z kolei w czwartek w Marinie Gdynia rozpoczęły się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji Wiatr i Woda, które potrwają do niedzieli i idealnie spinają dwie imprezy – Młodzieżowe Mistrzostwa Świata i Volvo Gdynia Sailing Days.

Ta pierwsze regaty zakończą się w piątek, a w poniedziałek Zatoka Gdańska ponownie zaroi się od żagli. Kibice żeglarstwa dostrzegą jednak jedną zmianę. Zniknie zbudowana na czas młodzieżowego championatu i usytuowana na końcu Skweru Kościuszki wioska żeglarska, a regaty Volvo Gdynia Sailing Days przeniosą się do swojej stałej lokalizacji, czyli do Mariny Gdynia.

Tę drugą imprezę zainaugurują w poniedziałek regaty o Puchar Miasta Gdyni w klasach Laser Standard, Radial i 4.7, o Puchar VGSD w katamaranach Nacra 17, HC-16, Formuła Open, A-Class i KBR oraz mistrzostwa Polski w sprincie m. in. w klasach RS:X do lat 19, 29er i L’Equipe. Mistrzostwa Polski seniorów w klasie RS:X zaplanowano od 26 do 28 lipca, a mistrzostwa świata w klasie 29er od 29 lipca do 3 sierpnia.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40237,00 $ tona 0,15% 24 lis
 Cynk 3429,00 $ tona 0,23% 24 lis
 Aluminium 2698,00 $ tona 0,30% 24 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.