• <
escort_980x120_gif_2020

Liderzy Volvo Gdynia Sailing Days utrzymali pozycje

ew

26.08.2020 09:47 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Liderzy Volvo Gdynia Sailing Days utrzymali pozycje

Partnerzy portalu

Liderzy Volvo Gdynia Sailing Days utrzymali pozycje - GospodarkaMorska.pl
fot. Robert Hajduk

Drugi dzień rozgrywanych w ramach 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostw Polski w olimpijskiej klasie 470 przyniósł zmiany w czołówce. We wtorek prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymali co prawda Seweryn Wysokiński (Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka) i Hanna Dzik (YKP Gdynia), ale druga załoga po poniedziałkowych wyścigach Agnieszka Łapińska (AZS Uniwersytet Warszawski) i Bartosz Reiter (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn) spadła na trzecie miejsce.

– W środę zamierzamy wygrać trzy wyścigi – zapowiedzieli byli wiceliderzy. - Dzisiaj przyszło nam rywalizować w bardzo trudnych warunkach. Wiatr cały czas kręcił, przychodziło mnóstwo zmian, ale pojawiały się również „dziury”, dlatego podczas płynięcia trzeba było cały czas uważnie obserwować akwen – dodał Reiter.

Na drugie miejsce, z czwartego, awansowali Kacper Paszek i Tomasz Lewandowski (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn).

– W pierwszym wtorkowym wyścigu zanotowaliśmy falstart, w drugim popłynęliśmy w złą stronę, ale przyszła bardzo duża chmura z wiatrem, dzięki czemu odrobiliśmy straty i wskoczyliśmy na czwartą pozycję. Z kolei cały trzeci wyścig był z flagą O, czyli zezwalającą na „pompowanie”. Przydały się treningi motoryczne, bo na ostatnim pełnym wiatr totalnie siadł i nie dało się płynąć bez spinakera. Połowę drugiej halsówki i cały drugi pełny lecieliśmy na „pompie”. Można było dostać zawału, bo tętno 190 utrzymywało się przez 15 minut non stop - zrelacjonowała Łapińska, która w zeszłym roku z załogantką i klubową koleżanką Julią Oleksiuk wywalczyła w mistrzostwach brązowy medal wśród kobiet.

Łapińska i Reiter pływają razem dopiero od tego roku. Pod koniec stycznia byli na pierwszym zgrupowaniu, a na początku marca wzięli udział w treningowych regatach na Majorce. Pandemia koronawirusa sprawiła, że mieli długą przerwę w treningach, a na wodę zeszli ponownie dopiero w lipcu. To są ich pierwsze krajowe zawody, do których przygotowywali się na zgrupowaniach w Górkach Zachodnich w Gdańsku.

– Odczuwamy duży niedosyt, szczególnie po pierwszym dniu. W poniedziałek w trzech wyścigach prowadziliśmy na pierwszym znaku, ale tylko inauguracyjny start zakończył naszym zwycięstwem. W drugim wyścigu popełniliśmy mały błąd i spadliśmy na drugie miejsce, natomiast w trzecim dostaliśmy żółtą kartkę, musieliśmy wykręcić dwa kółka i czołówka nam odjechała, a my zameldowaliśmy się ostatecznie na siódmej pozycji. Plan na środę jest prosty. Musimy wygrać trzy wyścigi, bo nie ma innej możliwości, żebyśmy zostali mistrzami Polski – dodali.

We wtorek bardzo dobrze radzili sobie 19-letni sternik Kacper Paszek i młodszy o dwa lata załogant Tomasz Lewandowski, którzy wygrali dwa wyścigi i do liderów tracą tylko punkt.

Medaliści w tej klasie wyłonieni zostaną w środę. W regatach nie bierze udziału kontuzjowana 31-letnia dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin), która ma w dorobku 11 tytułów z rzędu. Po sześć z nich sięgnęła ze swoją obecną załogantką Jolantą Ogar (UKŻ Wiking Toruń).

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.