• <

Wynik wyszukiwania - "cnn" - Wiadomości

Rosja zawarła umowę o współpracy wojskowej z Wyspami Św. Tomasza i Książęcą

Rosja zawarła umowę o współpracy wojskowej z Wyspami Świętego Tomasza i Książęcą - powiadomiła w środę lizbońska telewizja CNN Portugal.
09.05.2024

Minister Marzena Czarnecka zapewnia: Prąd z atomu w 2035 roku

Po burzy wywołanej 7 maja przez słowa minister przemysłu Marzeny Czarneckiej wygłoszonych podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach, pojawiło się sprostowanie informacji na ten temat. Zdaniem szefowej resortu uruchomienie elektrowni atomowej na Pomorzu i pierwsze dostawy prądu będą miały miejsce kilka lat przed oficjalnym zakończeniem budowy.
08.05.2024

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Amerykański port dla pomocy humanitarnej w Gazie zacznie działać w ten weekend

Budowany przez amerykańskie siły zbrojne pływający port, który ma zwiększyć wsparcie humanitarne dla Strefy Gazy, zacznie działać już w najbliższy weekend; pierwsze transporty pomocy mogą rozpocząć się na początku przyszłego tygodnia - informuje portal Politico, opierając się na źródłach w rządzie USA.
02.05.2024

Przerażające odkrycie rybaków w Brazylii. W łodzi znaleźli dwadzieścia ciał w rozkładzie [wideo]

Brazylijscy rybacy znaleźli u wybrzeży gminy Braganca w północnym stanie Para łódź, w której znajdowało się "co najmniej 20" ciał w zaawansowanym rozkładzie. Śledczy podejrzewają, że pasażerowie zginęli na morzu z głodu i pragnienia.
16.04.2024

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia członków załogi zajętego kontenerowca

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia 17 indyjskich członków załogi kontenerowca MSC Aries, zajętego w sobotę w cieśnienie Ormuz; na pokładzie statku znajdowało się łącznie 25 osób, w tym czterej obywatele Filipin - poinformowała w poniedziałek amerykańska stacja CNN.
15.04.2024

Było blisko. 26 barek dryfowało w stronę mostów

Dwa mosty w rejonie Pittsburgha na rzece Ohio w Stanach Zjednoczonych zostały zamknięte ze względów bezpieczeństwa – w ich stronę w niekontrolowany sposób płynęło aż 26 załadowanych barek.
14.04.2024

12 Palestyńczyków utonęło, próbując dostać się do zrzutu pomocy humanitarnej

Co najmniej 12 Palestyńczyków utopiło się w poniedziałek w pobliżu miejscowości Beit Lahia u brzegu Strefy Gazy, próbując dotrzeć do zrzutu pomocy humanitarnej, który spadł do morza - poinformowała we wtorek CNN.
26.03.2024

"The Guardian": kryzys żywnościowy w Gazie został sztucznie wywołany

Kryzys żywnościowy w zagrożonej głodem Strefie Gazy został sztucznie wykreowany, twierdzi portal dziennika "The Guardian", opisując problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że "sprowokowany przez Izrael głód" jest używany jako broń.
22.03.2024

Temperatura oceanów od roku codziennie bije rekordy

Temperatura oceanów od roku codziennie bije rekordy, co rodzi obawy o negatywne konsekwencje tego faktu dla życia morskiego i nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych – stwierdzono w raporcie dwóch amerykańskich instytucji, o którym informuje w poniedziałek CNN.
18.03.2024

Rebelianci Huti przekazali Hamasowi marynarzy i kapitana porwanego statku

Jemeńscy rebelianci Huti przekazali palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas kapitana i marynarzy z uprowadzonego w listopadzie ubiegłego roku statku Galaxy Leader - poinformował rzecznik separatystów z Jemenu.
15.03.2024

Replika słynnego Titanica ma w 2027 r. wyruszyć w podróż do Nowego Jorku

Kopia słynnego Titanica, której budowę zapowiada australijski miliarder, ma wyruszyć w dziewiczy rejs w 2027 roku. Stojący za inwestycją Clive Palmer zapowiedział w środę, że rejs repliką statku pozwoli turystom "doświadczyć splendoru", jakim cieszyli się przed 100 laty pasażerowie luksusowego liniowca.
13.03.2024

Rakietą w ubezpieczenia statków. Ubezpieczenie na Morzu Czerwonym z 10 tys. do 700 tys. dolarów za rejs

Ataki na Morzu Czerwonym zwiększają ryzyko biznesowe ubezpieczycieli morskich, rosną składki za ryzyko wojenne - informuje Moody’s. Operatorzy i spedytorzy spotykają się z przypadkami, że ubezpieczyciele unikają ponoszenia ryzyka za ubezpieczania statków przewożących towary przez Zatokę Adeńską. Niestabilność cen ubezpieczeń morskich jest rosnącym problemem brokerów ubezpieczeniowych po atakach na Morzu Czerwonym - alarmuje United Insurance Brokers Ltd (UIB).
15.02.2024

Epidemia na statku wycieczkowym. 140 pasażerów z objawami zatrucia pokarmowego

Odbywający rejs dookoła świata wycieczkowiec Queen Victoria zaliczył wyjątkowo pechowy weekend. Niemal 140 pasażerów zgłosiło problemy zdrowotne. Uruchomione zostały odpowiednie protokoły zdrowia i bezpieczeństwa.
05.02.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Offshorowe domino za 250 mln USD. „Imperium Wiatrowe” w USA się zachwiało, a w Polsce?

A miało być tak pięknie. Administracja Bidena-Harrisa ogłosiła pod koniec listopada 2023 r. zatwierdzenie projektu morskiej energetyki wiatrowej Empire Wind („Imperium Wiatrowe”). To było szóste potwierdzenie programu strategicznego amerykańskiego rządu. Celem strategicznym administracji jest uruchomienie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.
08.01.2024

Zatoka Meksykańska zagrożona tornadami, ulewnymi deszczami, powodziami i wysokimi falami

Amerykański ośrodek przewidywania burz (SPC) ostrzegł w niedzielę, że 70 mln ludzi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i południowym wschodzie kraju jest zagrożonych tornadami, niszczycielskim wiatrem, powodziami i zamieciami śnieżnymi. Nawiedzą one te rejony poczynając od poniedziałku.
08.01.2024

Hapag-Lloyd i Maersk nadal wstrzymują transport przez Morze Czerwone

Duński operator kontenerowy Maersk oraz niemiecka firma tej branży Hapag-Lloyd nadal wstrzymują transport przez Morze Czerwone z powodu groźby ataków przeprowadzanych na statki przez bojowników jemeńskiego ruchu Huti - poinformowały obie te firmy.
03.01.2024

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

Pięciu wojskowych USA zginęło w katastrofie lotniczej nad Morzem Śródziemnym

Pięciu wojskowych amerykańskich zginęło w piątek wieczorem w wypadku podczas szkoleniowego tankowania samolotu; ich maszyna rozbiła się na Morzu Śródziemnym - przekazało w niedzielę ministerstwo (departament) obrony USA.
12.11.2023

Kanał Panamski podkopany przez górników i prezydenta Panamy

Górnicy przyczynili się do zatorów na Kanale Panamskim, a długotrwała susza obnażyła brak strategicznego myślenia w Panamie. Zniszczone środowisko naturalne i zakłócony bilans wodny są prawdziwym źródłem problemów zarządu Kanału Panamskiego i operatorów. Lokalne obniżenie stanu wody w jednym jeziorze ma globalne konsekwencje, które będą trwały co najmniej do lutego 2024 r.
10.11.2023

Wynurza się nowa wyspa na Pacyfiku

Niedawno, zaledwie kilometr od Iwo Jimy, gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się historyczne walki, pojawiła się niewielka, nowo uformowana wyspa. Efekt eksplozji podwodnego wulkanu, który zaskoczył naukowców, dostarcza rzadkiej okazji do badania tego niezwykłego zjawiska.
08.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Statek PŻM zderzył się z brytyjską jednostką, która zatonęła. Przynajmniej jedna ofiara

Statek Polesie, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej, zderzył się dziś rano u wybrzeży niemieckiej wyspy Helgoland z brytyjskim frachtowcem Verity. Angielska jednostka zatonęła, trwa akcja ratunkowa.
24.10.2023

Socarenam, budowniczy polskiego patrolowca, ochrzcił nową jednostkę dla sił morskich Francji

W Calais odbyła się, 19 października br., uroczystość chrztu zamorskiego pokrętu patrolowego (Patrouilleurs Outre-mer, POM), o nazwie Teriieroo A Teriierooiterai. To drugi okręt z serii przeznaczonej do wykonywania zadań na rzecz Francji w jej terytoriach zamorskich.
24.10.2023

USA, Rosja i Chiny rozbudowują swoje poligony jądrowe

Największe mocarstwa jądrowe na świecie, Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, od kilku lat konsekwentnie rozbudowują swoje poligony do testów atomowych; nie można wykluczyć powrotu tych państw do przeprowadzania prób z użyciem broni nuklearnej - poinformowała w piątek amerykańska stacja CNN.
22.09.2023

Elon Musk kazał wyłączyć sieć Starlink, żeby zablokować ukraiński atak na rosyjskie okręty

Elon Musk w ubiegłym roku wyłączył satelitarną sieć internetową Starlink, by zakłócić atak ukraińskich podwodnych dronów przeciwko flocie rosyjskich okrętów wojennych u wybrzeży Krymu - podała w czwartek CNN, powołując się na nieopublikowaną jeszcze biografię miliardera. Powodem miały być obawy o rosyjski odwet nuklearny.
07.09.2023

Prędkość wiatru huraganu Idalia wzrosła do 180 km/godz.

We wtorek w nocy huragan Idalia gwałtownie się nasilił nad wodami Zatoki Meksykańskiej i według prognoz może osiągnąć czwartą kategorię. O godz. 23 prędkość wiatru wzrosła do 180 km/godz. Na niektórych obszarach przybrzeżnych już występują powodzie.
30.08.2023

Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie liczba rekinów, waleni i delfinów przy brzegu aglomeracji Lizbony

Wraz z ocieplaniem się klimatu u brzegów aglomeracji Lizbony rośnie liczba dużych zwierząt morskich, takich jak rekiny, walenie i delfiny, wynika z obserwacji portugalskich biologów.
23.08.2023

SBU: morskie drony, którymi zaatakowano most na Krym, powstają w podziemnej fabryce

Morskie drony, którymi Ukraina uderzyła w lipcu w most na okupowany przez Rosję Krym oraz zaatakowała rosyjski okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG, to własne konstrukcje specjalistów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, powstające w podziemnej fabryce – oświadczył szef SBU Wasyl Maluk.
16.08.2023

Liczba ofiar pożaru na hawajskiej wyspie Maui wzrosła do 99 osób

Liczba ofiar pożaru na hawajskiej wyspie Maui wzrosła w poniedziałek do 99 osób. "W ciągu najbliższych dziesięciu dni liczba ta może się podwoić" - powiedział cytowany przez CNN gubernator Hawajów Josh Green.
15.08.2023

Amerykańskie okręty walczą z pożarami na Hawajach

Prezydent Joe Biden polecił w środę siłom federalnym stacjonującym na Hawajach wzmocnienie działań ratowniczych na ogarniętych pożarami terenach. Zmobilizował do tego m.in. wojsko, a także administrację.
10.08.2023

Dziwne zachowanie rekinów na Morzu Karaibskim. Podejrzewa się... kokainę

Naukowcy obserwujący rekiny na Morzu Karaibskim odnotowują dziwne zachowanie tych zwierząt. Przypuszczają, że nieskoordynowane ruchy drapieżników, to efekt pożerania przez nie paczek z kokainą wyrzucanych z łodzi przemytników.
23.07.2023

Naukowcy przygnębieni po zbadaniu grenlandzkiego rdzenia. Pokrywa lodowa może stopić się szybciej, niż myślano

Po zbadaniu grenlandzkiego rdzenia lodowego wydobytego przed półwieczem naukowcy doszli do wniosku, że może grozić nam "nieodwracalne szybkie topnienie" i znaczący wzrost poziomu mórz. O badaniu, opublikowanym w magazynie "Science", poinformował w piątek portal stacji CNN.
21.07.2023

Portugalia. Żeglarze w obawie przed orkami zabierają w rejs ładunki wybuchowe

W związku z nasilającymi się atakami orek na jachty u brzegów Półwyspu Iberyjskiego coraz więcej użytkowników jednostek pływających zabiera w rejs ładunki wybuchowe, aby odstraszyć te zwierzęta - poinformowała w niedzielę portugalska organizacja Orca Atack Iberia, grupująca żeglarzy.
17.07.2023

Drony patrolują plaże na Long Island po atakach rekinów

Drony patrolują nowojorską Long Island po serii ataków rekinów na plażowiczów. W ciągu dwóch dni pięć osób zostało pogryzionych w trakcie kąpieli - poinformowała w czwartek stacja CNN, powołując się na lokalną policję.
06.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]
23.06.2023

Poszukiwania Titana: pasażerowie nie żyją, znaleziono wrak [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) odnalazł szczątki blisko wraku Titanica - poinformowała w czwartek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Telewizja CNN podała, że jak dotąd nie ma pewności, czy znalezione szczątki to elementy poszukiwanej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

Ponad 100 tys. osób ewakuowano przed nadejściem cyklonu Biparjoy

Władze Indii i Pakistanu poinformowały, że ponad 100 tys. osób ewakuowano z nadmorskich regionów Indii i Pakistanu w oczekiwaniu na uderzenie cyklonu Biparjoy, które powinno nastąpić w czwartek.
14.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Rosyjska flota prowadzi działania szpiegowskie dot. podwodnych linii telekomunikacyjnych

Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie zwiększyła się obecność rosyjskich okrętów wojennych, prowadzących działania szpiegowskie dotyczące podwodnych linii telekomunikacyjnych, służących do przesyłu internetu - podała w czwartek telewizja CNN Portugal.
04.05.2023

Wynn Al Marjan prezentuje nową wizję projektu dla wyspiarskiego kompleksu wypoczynkowego w ZEA

Inspiracją dla planowanego przez Wynn Resorts kompleksu wypoczynkowego na Wyspie Al Marjan w Ras Al Khaimah, który wyznaczy międzynarodowe standardy w dziedzinie projektowania i luksusu, są spektakularne widoki na Zatokę Perską.
29.04.2023

Portugalia. Media: stan wojska zatrważający, a rosyjskie okręty coraz częściej u naszych wybrzeży

Stan sił zbrojnych Portugalii jest zatrważający, a w obliczu coraz częstszego pojawiania się u wybrzeży kraju rosyjskich okrętów wojennych niezbędne są pilne zakupy systemów obrony przeciwrakietowej - twierdzą w poniedziałek lizbońskie media.
27.03.2023

Australia. Upały doprowadziły do śmierci milionów ryb

Miliony martwych ryb znaleziono w zbiornikach wodnych niedaleko miasteczka Broken Hill w stanie Nowa Południowa Walia, w południowo-wschodniej części Australii; przyczyną masowego śnięcia ryb jest niski poziom tlenu w wodzie, spowodowany falą upałów - poinformowała w niedzielę amerykańska stacja CNN.
19.03.2023

USA rozważają zakończenie operacji zwiadowczych przy użyciu dronów, realizowanych nad Morzem Czarnym

Zniszczenie amerykańskiego drona przez rosyjski myśliwiec, do którego doszło we wtorek nad Morzem Czarnym, skłoniło Waszyngton do analizy potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z kontynuacją takich operacji; nie jest wykluczone, że USA zrezygnują z tych misji z uwagi na duże ryzyko konfrontacji z Rosją - powiadomiła w czwartek wieczorem stacja CNN.
17.03.2023

Inwazja pasa gronorostów na Florydę. "Nigdy dotąd nie był tak wielki"

Media donoszą, że rekordowy Atlantycki Pas Gronorostów sięgający w tym roku 8,8 tys. km długości i ważący milion ton zbliża się do Florydy i Meksyku.
16.03.2023

Katastrofa amerykańskiego drona na Morzu Czarnym. Opublikowano nagranie ze zdarzenia

Trwa śledztwo w sprawie incydentu z z udziałem drona MQ-9 Reaper i rosyjskiego myśliwca Su-27. W wyniku zderzenia amerykańska jednostka runęła do wody. Można obejrzeć nagranie z momentu kolizji.
16.03.2023

Amerykańscy wojskowi usunęli wrażliwe dane z drona przed rozbiciem go w Morzu Czarnym

Operatorzy rozbitego w Morzu Czarnym amerykańskiego drona MQ-9 zdołali wcześniej wymazać z niego wrażliwe dane, w tym oprogramowanie używane do zbierania danych wywiadowczych.
15.03.2023

Biały Dom martwi się, że nie odzyska drona, który wpadł do Morza Czarnego po strąceniu przez Rosjan

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla CNN powiadomił, że władze USA nie odzyskały strąconego przez Rosjan drona i nie wiem, czy będziemy w stanie go odzyskać. Tam, gdzie wpadł, Morze Czarne jest bardzo głębokie. Wciąż zastanawiamy się, czy podejmować próby odzyskania drona; może nie być takiej próby.
15.03.2023

12. edycja międzynarodowej konferencji Transport Week startuje już za trzy dni

Morska energetyka wiatrowa, cyberbezpieczeństwo w portach, inwestowanie w portach europejskich, zasilanie elektryczne statków z lądu (OPS) i definiowanie odpowiedzialności klimatycznej – to niektóre tematy zbliżającej się bardzo dużymi krokami 12. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie organizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 14-15 marca 2023 w Gdyni.
11.03.2023

Blisko 200 krajów przyjęło traktat ONZ o wodach międzynarodowych w celu ochrony życia morskiego

Blisko 200 krajów przyjęło "traktat o wodach międzynarodowych", mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie - informuje w poniedziałek serwis CNN.
06.03.2023

"Flota cieni" transportująca wbrew sankcjom rosyjską ropę liczy już blisko 600 statków

Szacowana przez ekspertów na około 600 jednostek, czyli 10% globalnej liczby dużych tankowców, transportuje wbrew sankcjom ropę z Rosji. Nawet eksperci z branży nie mogą ustalić, kim są operatorzy i właściciele tej armady - twierdzi redakcja CNN.
01.03.2023

USA przyznają, że Chiny mają więcej okrętów

Chiny mają więcej okrętów od nas, budują je szybciej; mają ich 340, podczas gdy my mniej niż 300, starają się demonstrować swoją potęgę na morzach i oceanach - oświadczył minister marynarki wojennej USA Carlos Del Toro, cytowany przez portal stacji CNN.
23.02.2023

Filipiny i USA rozmawiają o wspólnych patrolach na Morzu Południowochińskim

Trwają rozmowy między władzami Filipin i USA w zakresie prowadzenia wspólnych patroli straży wybrzeża, w tym na Morzu Południowochińskim, do którego obszarów roszczą sobie prawa Chiny.
21.02.2023

Od marca Rosja zmniejszy wydobycie ropy o 5 proc.

Od marca Rosja będzie wydobywała dziennie o 500 tys. baryłek ropy mniej - poinformował wicepremier Aleksander Nowak. Pół miliona baryłek ropy to około 5 procent dziennej produkcji.
10.02.2023

Amerykańskie służby uratowały 20 rozbitków na bezludnej wyspie w pobliżu Kuby

Funkcjonariusze amerykańskiej straży wybrzeża uratowali 20 osób na położonej na północ od Kuby wyspie Cal Sal, wchodzącej w skład archipelagu Bahamów - podała w środę telewizja CNN Espanol w oparciu o informacje służb USA.
08.02.2023

Wspólne manewry USA i Izraela onieśmielą Iran?

Manewry Juniper Oak 23, które zaczęły się w poniedziałek, są największymi jak dotąd wspólnymi ćwiczeniami sił Izraela i USA. Obejmują działania morskie, lądowe, powietrzne, kosmiczne oraz związane z wojną elektroniczną.
23.01.2023

Portugalia. Marynarka wojenna: u naszych brzegów pojawił się trzeci w styczniu rosyjski okręt

U zachodnich brzegów Portugalii pojawił się rosyjski okręt Admirał Gorszkow, podała cytowana w sobotę przez media portugalska marynarka wojenna. To trzecia od początku stycznia rosyjska jednostka na portugalskich wodach.
21.01.2023

CNN: weteran amerykańskiej marynarki wojennej uwolniony z aresztu w Rosji. Przybył do Polski

Weteran amerykańskiej marynarki wojennej Taylor Dudley, zatrzymany w kwietniu 2022 roku w obwodzie kaliningradzkim, został uwolniony z aresztu w Rosji i przybył w czwartek do Polski; w negocjacje w sprawie Dudleya były zaangażowane Departament Stanu, a także ambasady USA w Warszawie i Moskwie - poinformowała CNN.
12.01.2023

900 pasażerów ewakuowanych z promu w USA z powodu pożaru

Ratownicy ewakuowali prawie 900 pasażerów z promu Staten Island w czwartek wieczorem po pożarze w maszynowni statku, pięć osób zostało rannych, trzy z nich wymagają leczenia szpitalnego, poinformowała telewizja WNBC.
23.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Statkiem z Hiszpanii do Szczecina, barką do Opola. Wyjątkowy transport drogą morską

Za kilka dni rozpocznie się transport drogą kołową elementów maszyny, która będzie drążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 w okolicach Rzeszowa na Podkarpaciu. Części maszyny przybyły do Szczecina statkiem z Hiszpanii. Następnie do Opola barkami i pontonami przetransportowane zostały Odrą.
03.11.2022

Media: za ograniczeniem dostaw LNG z Nigerii do Europy może stać Rosja

Władze Nigerii mogą wykorzystywać nawiedzające ten kraj powodzie jako pretekst, by ograniczyć dostawy LNG metanowcami do państw UE i doprowadzić do wzrostu cen gazu w Europie. Działania te mogą być motywowane przez Rosję - uważają eksperci telewizji CNN Portugal.
20.10.2022

Orlen stawia na port instalacyjny w Świnoujściu oraz fabrykę turbin w Szczecinie. Kluczowe decyzje dotyczące morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy Orlen w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.
13.10.2022

Arabia Saudyjska. MSZ: Decyzja o redukcji wydobycia ropy naftowej miała podstawy "czysto ekonomiczne"

Arabia Saudyjska odrzuciła w czwartek jako "nieoparte na faktach" wypowiedzi krytykujące dwór Saudów z powodu ubiegłotygodniowej decyzji OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej.
13.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

USA. Mieszkańcy Fort Myers Beach opuszczają wyspę zdewastowaną przez huragan

Mieszkańcy jednego z obszarów najbardziej dotkniętych skutkami huraganu Ian, Fort Myers Beach, opuszczają swoją wyspę. Według poniedziałkowych doniesień liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła na Florydzie do co najmniej 88 osób.
03.10.2022

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Managui, cytowane w sobotę przez agencję Reutera. Resort dyplomacji Nikaragui określił Holandię mianem "interwencjonistycznego i neokolonialnego" kraju, który "obraża nikaraguańskie rodziny".
01.10.2022

CNN: w pobliżu wycieków przy gazociągu Nord Stream zaobserwowano rosyjskie okręty

W poniedziałek i wtorek na Bałtyku, w pobliżu wycieków z gazociągów Nord Stream zaobserwowano okręty wsparcia rosyjskiej marynarki wojennej - poinformowała CNN, powołując się na dwóch zachodnich przedstawicieli wywiadu i źródło powiązane ze sprawą.
29.09.2022

PGNiG odebrało w terminalu w Kłajpedzie 90 mln m sześc. gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w terminalu w Kłajpedzie na Litwie 90 mln m sześc. gazu ziemnego. Była to szósta w tym roku dostawa do tego terminalu - poinformowała spółka w poniedziałek.
26.09.2022

Co z podwyżkami cen wody i ścieków dla mieszkańców?

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przegłosowana przez Sejm, zapewni samorządom dodatkowe środki w wysokości blisko 13,7 mld zł z tytułu udziału we wpływach z PIT. W związku z tym Wody Polskie apelują o zachowanie dotychczasowych cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Samorządy mają instrumenty, aby stosować dopłaty i dofinansować przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.
13.09.2022

Szef MON: doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie

Doceniamy współpracę z Danią, jeżeli chodzi o Korpus Północny Wschód w Szczecinie. Jesteśmy też wdzięczni za możliwość współpracy przy dywersyfikacji dostaw źródeł energetycznych - oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Danii Mortenem Bodskovem.
12.09.2022

Targi SMM w Hamburgu wystartowały [WIDEO]

Tegoroczna edycja SMM jest jubileuszową – trzydziestą. Potrwa cztery dni do 9 września. Organizatorzy spodziewają się około 40 tys. gości z blisko 100 krajów, którzy odwiedzą łącznie prawie 2 tys. stanowisk rozmieszczonych w 11 halach i wezmą udział w wielu pięciu konferencjach i wielu mniejszych wydarzeniach towarzyszących.
06.09.2022

Mielizny na Renie. Żegluga śródlądowa pod presją zmian klimatycznych. Zagrożona także żegluga polska

W zeszłym miesiącu niemiecki Federalny Instytut Hydrologii ostrzegł, że przepływ wody na wodowskazie Kaub, położonym na zachód od Frankfurtu, osiągnął już zaledwie 45% średniego poziomu o tej porze roku. Sytuację na krótko poprawiły krótkotrwałe opady.
30.08.2022

Gróbarczyk: nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry, przywołujemy niemiecką minister do porządku

Nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry - podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Słowa niemieckiej minister ochrony środowiska Steffi Lemke o tym, że rozbudowa Odry powinna być zatrzymana, określił jako skandal. Przywołujemy niemiecką minister do porządku - dodał.
30.08.2022

Stocznia Szczecińska "Wulkan" odbudowuje swoją działalność. Kolejne udane zlecenie [ZDJĘCIA]

Transport do komór malarskich specjalistycznej barki wykonanej przez Stocznię Szczecińską „Wulkan” odbył się 22 sierpnia. Stocznia w tym projekcie była podwykonawcą dla firmy zewnętrznej.
28.08.2022

Japonia. Media: rząd rozważa rozmieszczenie pocisków dalekiego zasięgu, by wzmocnić obronę przed Chinami

Rząd Japonii rozważa rozmieszczenie pocisków manewrujących o zasięgu 1000 kilometrów w celu zwiększenia zdolności do kontrataku przeciwko Chinom - podała gazeta "Yomiuri Shimbun", na którą w poniedziałek powołuje się CNN.
22.08.2022

Chińskie władze badają złowione ryby i owoce morza pod kątem koronawirusa

Zgodnie z nakazem lokalnych władz w mieście Xiamen na wschodnim wybrzeżu Chin testom na koronawirusa poddawani są nie tylko rybacy wracający z połowu, ale również złowione przez nich ryby i owoce morza – podały w czwartek chińskie media.
18.08.2022

Statek badawczy chińskiej armii zawinął do portu Hambantota na Sri Lance

Statek badawczy chińskiej armii Yuan Wang 5, zdolny do śledzenia satelitów, rakiet i pocisków balistycznych, zawinął we wtorek do zbudowanego przez Chiny portu Hambantota na Sri Lance mimo obaw zgłaszanych przez Indie i USA – podała agencja Reutera.
16.08.2022

Morze Barentsa ociepla się siedem razy szybciej

Temperatura w Arktyce wzrasta cztery razy szybciej niż w pozostałej części Ziemi - wynika z opublikowanego w czwartek badania naukowców z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, którzy przeanalizowali tendencje dotyczące poziomu temperatury za kołem podbiegunowym w latach 1979-2021.
11.08.2022

Biden: Pekin może przeprowadzić prowokacje, w tym operacje marynarki wojennej

Wydaje się, że Chiny przygotowują się do podjęcia wojskowych prowokacji w związku z możliwą wizytą spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA nie zamierzają "wymachiwać szabelką", ale też nie dadzą się zastraszyć.
01.08.2022

Dziś nie wypłyną kolejne statki z ukraińskim zbożem

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.
01.08.2022

Port Gdańsk współpracuje z Portem Baku w Azerbejdżanie. Jakie mają plany?

Zwiększenie wymiany handlowej między Azerbejdżanem i Polską, nawiązanie relacji partnerskich i współpracy - to część ustaleń wynikających z listu intencyjnego, który 25 lipca podpisał w Ministerstwie Cyfryzacji i Transportu Azerbejdżanu prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke i dyrektor operacyjny Portu Baku Eugene Saeh. Porozumienie zawarli przy udziale ministra infrastruktury Marka Gróbarczyka.
28.07.2022

Biały Dom: ataki na ukraińskie porty przypominają wcześniejsze działania Rosjan w Syrii

Ostrzelanie portu w Odessie dzień po zawarciu przez Rosję umowy o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przypomina to, co widzieliśmy wcześniej w Syrii, gdzie rosyjskie wojska atakowały konwoje z pomocą humanitarną - zauważył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, cytowany przez stację CNN.
26.07.2022

Niemcy gromadzą gaz; magazyny zapełnione w ponad 65 procentach; celem 75 procent

Szef Federalnej Agencji ds. Sieci, Klaus Mueller, wyraził zadowolenie z obecnego tempa napełniania niemieckich magazynów gazu. Poziom wypełnienia w sobotę wyniósł 65,91 proc. Jednak zapełnienie magazynów w 95 procentach do listopada uważa za nierealistyczne. Celem jest teraz osiągnięcie 75-procent do września.
25.07.2022

CNN: Atak na port w Odessie po zawarciu umowy o eksporcie zboża obnażył prawdziwe oblicze Rosji

Atak rakietowy na port w Odessie, przeprowadzony przez rosyjskie wojsko niecałą dobę po podpisaniu umowy o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża, obnażył prawdziwe oblicze Moskwy i pokazał, że nie można jej wierzyć – ocenia w poniedziałek stacja CNN.
25.07.2022

Prezydent w Porcie Wojennym w Gdyni podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek w Gdyni ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.
22.07.2022

Unikatowe odkrycie na jachcie rosyjskiego oligarchy. Czy to jajo Fabergé?

Najprawdopodobniej słynne jajko Fabergé, dzieło sztuki złotniczej, znaleźli amerykańscy funkcjonariusze. To jedno z jedno z niewielu pozostałych na świecie.
21.07.2022

Woda z lodu, który stopniał na Grenlandii w jeden weekend, zapełniłaby ponad 7 mln basenów olimpijskich

Kilka dni nietypowo wysokich temperatur w północnej Grenlandii wywołało gwałtowne topnienie pokrywy lodowej wyspy; woda uwolniona w ten sposób tylko w miniony weekend wystarczyłoby do zapełnienia ponad 7 mln basenów olimpijskich - poinformowała stacja CNN.
21.07.2022

Japonia. Znaleziono 30 martwych żółwi, część z nich dźgnięto nożem w szyję

Co najmniej 30 martwych zielonych żółwi morskich znaleziono na plaży na japońskiej wyspie Kumejima; część z nich była dźgnięta nożem - informuje w poniedziałek stacja CNN za lokalnymi mediami. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie okrucieństwa wobec zwierząt.
18.07.2022

Rekiny atakują w USA

Co najmniej pięć osób doznało obrażeń na skutek ataków rekinów, do których doszło od początku lipca na plażach Long Island w amerykańskim stanie Nowy Jork - podaje stacja CNN w piątek. Lokalne władze apelują o ostrożność.
15.07.2022

[WIDEO] Trąba wodna nad Bałtykiem nagrana z platformy Lotos Petrobaltic

Wyjątkowe nagranie opublikowała na swoim profilu na Twitterze Grupa Lotos. W sieci pojawiły się również inne ujęcia trąby wodnej mm.in. na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz. Na filmie widzimy niedzielną trąbę wodną nad Bałtykiem, którą nagrano z polskiej platformy wydobywczej Lotos Petrobaltic.
11.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Turcja. Wkrótce rozmowy o transporcie ukraińskiego zboża przez korytarze w portach nad Morzem Czarnym

W Stambule w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy na temat transportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne; udział w nich wezmą przedstawiciele Ukrainy, ONZ, Turcji i Rosji - podała we wtorek turecka gazeta "Milliyet", a także stacja telewizyjna CNN Turk.
21.06.2022

CNN: sankcje UE mogą znacznie utrudnić eksport ropy z Rosji do innych krajów, w tym Indii i Chin

Odcięcie 90 proc. importu ropy z Rosji do UE to jak dotąd największa kara dla Kremla za inwazję na Ukrainę, ale równie bolesne mogą być sankcje dotyczące ubezpieczenia tankowców, które znacznie utrudnią Moskwie sprzedaż ropy do Indii i Chin – ocenia w piątek stacja CNN.
17.06.2022

Rajskie wyspy Pacyfiku nowym polem rywalizacji mocarstw. Czy Chiny wybudują tam bazy wojskowe?

Wyspiarskie kraje południowego Pacyfiku, kojarzone przeważnie z turystyką i rajskimi krajobrazami, stały się nowym polem zmagań geopolitycznych między Chinami a USA. Wśród sojuszników Waszyngtonu narastają obawy, że Pekin chce tam stworzyć bazy wojskowe i rozmieścić żołnierzy.
16.06.2022

PGNiG: trzecia z sześciu zaplanowanych na czerwiec dostaw LNG dotarła do Polski

Trzecia z sześciu zaplanowanych na czerwiec dostaw LNG dotarła do Polski. Wolumen dostarczonego paliwa po regazyfikacji wyniesie 93 mln metrów sześciennych - poinformowało we wtorek PGNiG. To 23. ładunek LNG odebrany w tym roku w gazoporcie w Świnoujściu.
14.06.2022

USA. W największych na świecie manewrach morskich wezmą udział okręty z 26 krajów

W największych na świecie manewrach morskich RIMPAC, które będą trwać od 29 czerwca do 4 sierpnia, wezmą udział okręty z 26 krajów, w tym z państw sojuszu Quad, czyli USA, Indii, Japonii i Australii oraz z kilku państw leżących nad Morzem Południowochińskim - informuje w środę CNN za oświadczeniem amerykańskiej marynarki wojskowej.
01.06.2022

Rząd Ukrainy: Rosjanie ukradli i wywieźli niemal 500 tys. ton zbóż z okupowanych terenów naszego państwa

Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy - poinformował w poniedziałek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
30.05.2022

Rosyjski statek ze zbożem skradzionym z Ukrainy przybył do Syrii

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że do portu Latakia w Syrii wpłynął rosyjski statek transportujący prawdopodobnie zboże skradzione na Ukrainie - podała w niedzielę telewizja CNN. Według tej stacji jest to drugi rejs rosyjskiej jednostki w ostatnich tygodniach.
29.05.2022

Mariupol "miastem duchów" - Rosjanie zabili 22 tys. osób. Co się dzieje w porcie?

W wyniku rosyjskich ostrzałów Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 22 tys. osób; najeźdźcy cofnęli to miejsce do czasów średniowiecza - poinformował w nocy z wtorku na środę doradca mera miasta Petro Andriuszczenko w rozmowie ze stacją CNN.
25.05.2022

CNN: Stany Zjednoczone z sojusznikami szukają tras eksportu zboża z Ukrainy

Administracja USA omawia z rządami sojuszniczymi możliwe sposoby eksportu zboża przygotowanego na eksport z Ukrainy, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską, poinformowało we wtorek CNN opierając się na anonimowych źródłach w amerykańskiej i europejskiej dyplomacji.
18.05.2022

Szef WFP: miliony ludzi umrą, jeśli ukraińskie porty nad M. Czarnym nie zostaną odblokowane

Jeżeli ukraińskie porty czarnomorskie nie zostaną odblokowane, umrą miliony ludzi - powiedział szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley. „Jeśli ma pan w ogóle serce dla reszty świata, niezależnie od tego, co myśli pan o Ukrainie, musi pan otworzyć te porty" - zaapelował do prezydenta Rosji.
13.05.2022

US Navy planuje wycofanie ze służby dziewięciu stosunkowo nowych okrętów

Marynarka wojenna USA chce wycofać ze służby dziewięć stosunkowo nowych okrętów walki przybrzeżnej, z których trzy wprowadzono do użytku mniej niż trzy lata temu; plan ogłoszono mimo rywalizacji z rosnącą w siłę marynarką Chin - podała w czwartek stacja CNN.
12.05.2022

Dar Młodzieży w Świnoujściu. Żaglowiec był dostępny dla zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jedna z najbardziej znanych polskich fregat przypłynęła we wtorek 10 maja do Świnoujścia. Dar Młodzieży, jednostka szkoleniowa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zacumowała przy nabrzeżu na wysokości Kapitanatu Portu. Pozostanie tam tylko do czwartku.
11.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Amerykańskie media: USA pomogły Ukraińcom namierzyć Moskwę, Pentagon zaprzecza

Amerykańskie stacje telewizyjne NBC i CNN oraz dziennik „New York Times” podały, że dane wywiadowcze przekazane przez władze USA pomogły siłom ukraińskim zatopić rosyjski krążownik Moskwa. Pentagon jednak zaprzecza.
06.05.2022

CNN: Rosja grozi Japonii „krokami odwetowymi” w odpowiedzi na japońsko-amerykańskie manewry morskie

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Igor Morgułow zagroził Japonii „krokami odwetowymi”, jeśli Tokio będzie rozwijać współpracę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi w pobliżu rosyjskich granic – poinformował w środę CNN. Marynarki wojenne Japonii i USA zakończyły w ubiegłym tygodniu wspólne ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim i Filipińskim.
28.04.2022

Port Chersoń i rosyjskie „referendum”

Dziś, 27 kwietnia Rosjanie przeprowadzą tzw. referendum w sprawie utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. Od kilku dni mieszkańcy masowo uciekają z okupowanego obwodu chersońskiego.
27.04.2022

Lider portugalskiej lewicy krytykuje UE i apeluje o wstrzymanie opłat za rosyjskie paliwa

Lider portugalskiej lewicowej partii Livre Rui Tavares wezwał władze Unii Europejskiej do wstrzymania opłat za rosyjskie paliwa. W zamian zaproponował, aby środki te można było zdeponować na niezależnym koncie bankowym w krajach EFTA.
21.04.2022

Rosja. Opozycjonista: uratowano 58 marynarzy z rosyjskiego krążownika Moskwa; na okręcie było 510 żołnierzy

Potwierdzono informację o uratowaniu 58 marynarzy z rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa, zatopionego w czwartek na Morzu Czarnym przez ukraińskie siły zbrojne - przekazał w nocy z czwartku na piątek rosyjski opozycjonista Ilja Ponomariow.
15.04.2022

Uratowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika Moskwa, los 496 nieznany

Uratowano 14 marynarzy z rosyjskiego krążownika Moskwa, zatopionego przez ukraińskie siły zbrojne; los 496 pozostałych żołnierzy z okrętu jest nieznany – przekazał w czwartek wieczorem na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.
15.04.2022

Pentagon: Utrata krążownika Moskwa to "cios" dla rosyjskiej floty na Morzu Czarnyma

Utrata krążownika Moskwa, okrętu flagowego na Morzu Czarnym, który zatonął w czwartek, jest "ciosem" dla rosyjskiej floty w regionie - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.
15.04.2022

Pentagon: krążownik rakietowy Moskwa nie zatonął, ale jest uszkodzony

Krążownik rakietowy Moskwa nie zatonął, ale jest uszkodzony i popłynął do portu na naprawy - poinformował w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie z CNN. Jak dodał, na pokładzie okrętu doszło do co najmniej jednej eksplozji, ale USA nie mają informacji na temat tego, co było jej przyczyną.
14.04.2022

Ukraina: krążownik Moskwa został ostrzelany nowymi pociskami Neptun

Rosyjski krążownik Moskwa, poważnie uszkodzony w środę na Morzu Czarnym w wyniku ukraińskiego ostrzału, został trafiony pociskami manewrującymi RK-360 Neptun. Zestawy rakietowe tego typu, opracowane w Kijowie, znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii od marca 2021 roku. Po raz pierwszy wykorzystano je w warunkach bojowych w wojnie z Rosją.
14.04.2022

Ukraińska armia: rosyjski krążownik Moskwa przewrócił się i zaczął tonąć

Rosyjski krążownik rakietowy Moskwa, poważnie uszkodzony w wyniku ostrzału sił ukraińskich na Morzu Czarnym, przewrócił się i zaczął tonąć – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.
14.04.2022

Trafienie krążownika Moskwa - co wiadomo?

W czwartek świat obiegła wiadomość, że na rosyjskim krążowniku rakietowym Moskwa, będącym częścią sił rosyjskich blokujących Ukrainę od strony Morza Czarnego, wybuchł pożar - to jedyny fakt, który został potwierdzony zarówno przez Ukrainę, jak i przez samą Rosję, która zazwyczaj nie jest chętna do przekazywania takich informacji. Ukraińcy twierdzą, że okręt został przez nich trafiony, zaś Rosja podaje, że "przyczyna pożaru jest badana".
14.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Program Miecznik jednym z tematów rozmów prezydenta Dudy i premiera Johnsona w Londynie

Pomoc dla Ukrainy oraz współpraca wojskowa będą głównymi tematami czwartkowego spotkania w Londynie prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
07.04.2022

Pożar masowca załadowanego drewnem w Bremerhaven w Niemczech [WIDEO]

W piątek 1 kwietnia wieczorem do wybuchu pożaru doszło w ładowni pełnej drewna masowca Lascombes w Bremerhaven w Niemczech. Nie podano jeszcze żadnych informacji o przyczynie pożaru.
02.04.2022

Ukraińskie siły zbrojne: wciąż istnieje ryzyko rosyjskiego desantu w Odessie

Rosyjskie okręty wojenne są aktywne na wodach w okolicach Odessy, utrzymuje się też zagrożenie operacją desantową. Wróg prowadzi nieustanne rozpoznanie z powietrza - przekazał w środę ukraiński oficer z dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.
30.03.2022

Turecki resort obrony: w Morzu Czarnym znaleźliśmy kolejną minę; została zneutralizowana

Tureccy saperzy wyłowili w poniedziałek z Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Bułgarią, minę morską - podało w poniedziałek ministerstwo obrony Turcji. Media twierdzą, że mina pochodzi prawdopodobnie z okolic Odessy, gdzie rosyjskie siły morskie od końca lutego prowadzą działania w ramach inwazji na Ukrainę.
28.03.2022

Polferries. Pomoc Ukrainie, akcje charytatywne i aktualny rozkład kursów

Polferries, polski armator z siedzibą w Kołobrzegu, przedstawił tygodniowy raport najważniejszych wydarzeń.
28.03.2022

Turcja. Ekspert ds. bezpieczeństwa: na Morzu Czarnym może pływać 420 min

Na Morzu Czarnym może obecnie pływać około 420 min - oszacował w sobotę turecki ekspert ds. bezpieczeństwa Coscun Basbug w telewizji CNN Turk. Przypomniał, że ich pojawienie się na tym akwenie to efekt rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
26.03.2022

Odessa ostrzelana z morza. Ukraińskie wojsko zatopiło okręt wojskowy Rosji [WIDEO]

Rosyjskie siły, które zmierzają z Krymu w stronę Odessy, próbując ominąć Mikołajów, w ciągu ostatniego tygodnia poczyniły niewielkie postępy, ale Rosja nadal blokuje ukraińskie wybrzeże - oceniło w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony. Natomiast w poniedziałkowy poranek miasto zostało ostrzelane z morza.
21.03.2022

P&O Ferries zwalnia 800 pracowników i zawiesza usługi. Protesty już w piątek

P&O Ferries, brytyjskie przedsiębiorstwo zarządzające flotą promów pasażersko-samochodowych, kursujących pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią i Europą kontynentalną, wywołało w czwartek (17 marca) niemałe oburzenie po zwolnieniu 800 pracowników ze skutkiem natychmiastowym z zamiarem zastąpienia ich tańszymi pracownikami agencyjnymi. Spółka tymczasowo zawiesiła również swoje usługi.
17.03.2022

Nadmorska Odessa czeka na atak. Rosyjska marynarka wojenna coraz bliżej

W Odessie cały czas trwają przygotowania do rosyjskiego uderzenia. Ludzie układają zapory z worków z piaskiem, od dawna zaminowywane są plaże. Celem Rosjan jest pozbawienie Ukrainy dostępu do morza.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Media: Prezydent Biden ogłosi we wtorek embargo na rosyjską ropę

Prezydent USA Joe Biden ogłosi we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do USA - powiedział senator Demokratów Chris Coons w wywiadzie dla CNN. Podobne informacje podały inne media. Według Bloomberga do akcji nie włączą się państwa europejskie.
08.03.2022

Jesteśmy zakładnikami - Unia Europejska boi się, że Rosja zakręci gaz

Media w Hiszpanii i Portugalii zgodnie wskazują, że uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego Unia Europejska stała się niejako zakładnikiem Rosji prezydenta Władimira Putina, a odpowiedź Brukseli na zaatakowanie przez Moskwę Ukrainy może być mało stanowcza. Oceniają, że Bruksela boi się widma wstrzymania przesyłu rosyjskiego surowca.
23.02.2022

CNN: "Ekstremalnie bliskie" spotkanie samolotów USA i Rosji nad Morzem Śródziemnym

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.
16.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

USA. Straż przybrzeżna wyłowiła ciało rozbitka ze statku zatopionego koło wybrzeży Florydy

W trakcie poszukiwania 39 rozbitków z niewielkiego statku, który przewrócił się przy złej pogodzie w weekend ok. 70 km od Fort Pierce na Florydzie, amerykańska straż przybrzeżna wyłowiła w środę ciało jednej osoby. Byli tam prawdopodobnie przemycani do USA imigranci.
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

10 przypadków Covid-19 na wycieczkowcu płynącym do Nowego Orleanu

Dziesięć przypadków Covid-19 zostało zidentyfikowanych na statku Norwegian Cruise Line, który wszedł w niedzielę do portu w Nowym Orleanie.
05.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Ekwadorski żaglowiec używany do szkolenia kadetów przechwycił łódź podwodną przemytników narkotyków

Niemal 80-metrowy trzymasztowiec należący do floty Ekwadoru przechwycił w piątek należący do przemytników narkotyków statek niskoprofilowy - podała we wtorek telewizja CNN.
26.10.2021

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zderzył się z nieznanym obiektem

Do zderzenia doszło na wodach międzynarodowych w regionie Indo-Pacyfiku w ubiegły weekend - poinformowała w czwartek Flota Pacyfiku Marynarki Wojennej USA.
08.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Długa na 10 km plama ropy, martwe ptaki i ryby po wycieku u wybrzeży Kalifornii

U wybrzeży południowej Kalifornii na zachodzie USA doszło do wycieku około 3 tys. baryłek ropy, która utworzyła długą na ponad 10 km plamę na oceanie. W niedzielę na plaży w mieście Huntington Beach znaleziono martwe ptaki i ryby. Burmistrz miasta Kim Carr określiła wydarzenie jako "potencjalną katastrofę ekologiczną".
03.10.2021

Francja nie powinna być zaskoczona anulowaniem kontraktu na okręty, ale Australia może mieć problem

Australijskie radio ABC donosi, że anulowanie kontraktu na francuskie okręty podwodne może utrudnić Australii zawarcie umowy o wolnym handlu z UE, rząd liczy jednak na to, że irytacja Francji nie wpłynie na negocjacje w tej sprawie. Tymczasem Agencja Reutera informuje, że francuscy politycy nie powinni być zaskoczeni sytuacją, bo na anulowanie umowy zanosiło się od dłuższego czasu.
21.09.2021

Prezydent: tunel w Świnoujściu to jest naprawdę epokowe wydarzenie [WIDEO]

To naprawdę epokowe wydarzenie; cieszymy się ogromnie, że tunel jest już praktycznie gotowy - powiedział w czwartek na terenie budowy tunelu w Świnoujściu prezydent Andrzej Duda. Podziękował wszystkim, "którzy tę inwestycję finansują, którzy ją zaplanowali i wszystkim budowniczym".
16.09.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.