• <

Wynik wyszukiwania - "Wisła" - Wiadomości

Osiem lodołamaczy będzie chronić Wisłę w rejonie Płocka do Włocławka przed lodowymi zatorami

W nadchodzącym sezonie zimowym do ochrony przeciwpowodziowej Zbiornika Włocławskiego wyznaczono osiem lodołamaczy. Stacjonując w porcie przy włocławskiej zaporze będą one w gotowości do rozpoczęcia lodołamania od 1 grudnia tego roku do 30 marca przyszłego roku.
29.11.2023

W Kielcach przedstawiono postępy i wyzwania programu "Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość"

W poniedziałek zakończyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach w ramach projektu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”. Tematem rozmów był aktualny stan realizacji projektu i działania na terenach zurbanizowanych. W spotkaniu udział wzięli Minister Grzegorz Witkowski, prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, dyrektor RZGW w Krakowie Radosław Radoń oraz samorządowcy.
27.09.2023

Energa 77 Racing zdobywa tytuł Mistrza Polski klasy Micro - ORLEN Cup 2023

Team Energa 77 Racing, w składzie Piotr Tarnacki, Piotr Przybylski i Katarzyna Goralska, zakończył sezon żeglarski imponującym triumfem na Mistrzostwach Polski klasy Micro – ORLEN Cup 2023. Zawody odbyły się na malowniczych wodach rzeki Wisły w dniach 15-17 września, we współpracy z Klubem Żeglarskim Petrochemia Płock.
19.09.2023

Dochód z rejsów po Wiśle w Płocku trafi do Fundacji "Przystanek Rodzina"

W ciągu dwóch dni statek Żeglugi Płockiej Marianna wypłynął na Wisłę 20 razy, zabierając na pokład łącznie 2800 wycieczkowiczów. Inicjatorem rejsów był Orlen. Dochód z nich zasili Fundację "Przystanek Rodzina", która w regionie prowadzi cztery ośrodki wsparcia dla dzieci i młodzieży.
17.08.2023

Kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński o życiu na rzece

Statek jest z natury rzeczy dla człowieka miejscem wrogim, wystarczy postawić nogę, nie tam, gdzie trzeba i można ją stracić - powiedział PAP.PL kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński, który pełni służbę na Wiśle od 46 lat.
17.07.2023

Senat za uchwałą w 200. rocznicę podjęcia prac nad koncepcją Kanału Augustowskiego

Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę zainicjowania prac nad projektem Kanału Augustowskiego docenia wkład jego twórców i projektantów w rozwój polskiej myśli inżynierii hydrotechnicznej - głosi uchwała przyjęta przez izbę wyższą.
14.07.2023

Ciało mężczyzny wyłowiono z Wisły w Gniazdowie na Pomorzu

W poniedziałek po południu z Wisły w miejscowości Gniazdowo w powiecie nowodworskim (woj. pomorskie) wyłowiono ciało mężczyzny. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności jego śmierci.
11.07.2023

Śnięte ryby w Wildze. WIOŚ bada rzekę i szuka źródła zanieczyszczenia

O 300 śniętych rybach znalezionych w rzece Wilga, która jest dopływem Wisły, informują służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pierwsze badania wykazały, że poziom tlenu w wodzie był za niski, a jej temperatura za wysoka. Społecznicy alarmują, że problem może być znacznie poważniejszy.
10.07.2023

Wykonano już ok. 80 proc. dostaw kluczowych elementów dla budowanego w PKN Orlen kompleksu Olefin III

Wykonaliśmy już ok. 80 proc. dostaw kluczowych elementów dla budowanego w PKN Orlen w Płocku kompleksu Olefin III. Ich realizacja wymagała dostarczenia poszczególnych elementów Wisłą, w tym wielkogabarytowych – powiedział PAP Grzegorz Samoć, dyrektor działu Projects DSV i szef projektu.
24.06.2023

Warszawa. W sobotę odbędą się Wianki nad Wisłą

W sobotę 24 czerwca odbędą się Wianki nad Wisłą. Zwieńczeniem imprezy na Podzamczu będzie koncert poświęcony twórczości legendy polskiej muzyki – Kory Jackowskiej - poinformował stołeczny ratusz.
23.06.2023

Toruń. Ćwiczenia służb "Wisła 2023" - terroryści opanowali barkę z chemikaliami

Terroryści opanowali barkę z chemikaliami, wzięli zakładników i otworzyli ogień - to sceny, które można było obserwować na Wiśle w Toruniu w ramach ćwiczeń policjantów, strażaków i WOPR-owców. W akcji "Wisła 2023" użyto m.in. śmigłowca Black Hawk. Na wodzie i w powietrzu działało ok. 70 osób.
21.06.2023

W Święto Warszawy m.in. regaty na Wiśle

Choć Święto Warszawy przypada w niedzielę, to mieszkańcy stolicy będą mogli celebrować je przez cały weekend – zaczynając w sobotę Paradą Syrenki, a kończąc w niedzielę Regatami o Puchar Prezydenta Warszawy - poinformował stołecznych ratusz.
03.06.2023

Czarne punkty wodne w subregionie płockim

Kolejnych 7 niebezpiecznych miejsc trafiło na listę czarnych punktów wodnych. Tym samym na Mazowszu jest ich w sumie 123, w tym 7 z nich znajduje się w subregionie płockim. Dziś o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą, mówili władze Mazowsza oraz przedstawiciele policji i WOPR. Zostały także podpisane umowy z przedstawicielami WOPR z całego regionu. Łączna kwota dofinansowania z budżetu województwa to ponad 1,4 mln zł. Dzięki temu jednostki zakupią m.in. niezbędny sprzęt ratowniczy.
02.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
30.05.2023

Wydano kartkę pocztową z okazji 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego

Poczta Polska w sobotę wprowadziła do obiegu okolicznościową kartkę poświęconą 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego, łączącego Wisłę i Odrę przez ich dopływy - Brdę, Noteć i Wartę. Na kartce przedstawiono m.in. jedną ze śluz.
28.05.2023

Wstrzymano kursowanie promu na Wiśle w Spytkowicach

Z powodu wysokiego poziomu Wisły przestał kursować do odwołania prom „Drogowiec” w rejonie Spytkowic, podało w czwartek starostwo w Wadowicach, do którego należy jednostka. Przeprawa skraca drogę między miejscowościami po obu stronach rzeki o kilkadziesiąt kilometrów.
18.05.2023

Kujawsko-pomorskie. Prom Flisak znów kursuje; sobotnia ewakuacja mogła nastąpić po błędzie załogi

W poniedziałek prom Flisak, który od końca kwietnia pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim, wznowił rejsy. Trwa wyjaśnianie okoliczności sobotniego utknięcia jednostki na rzece i ewakuacji pasażerów. Przedstawiciel armatora mówi o możliwym błędzie załogi i tłumaczy to "okresem nauki".
15.05.2023

Ewakuowano pasażerów z promu Flisak. Jednostka utknęła na Wiśle

W sobotę po południu prom Flisak, który od dwóch tygodni pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim, utknął na rzece. Konieczne było ewakuowanie kilkudziesięciu pasażerów. Jednostka uległa awarii. Przed godziną 20. prom udało się uruchomić, a kierowcy odzyskali auta.
14.05.2023

Z Wisły wyłowiono 15-latka, chłopiec trafił do szpitala

Strażacy z grupy wodno-nurkowej wyłowili z Wisły 15-letniego chłopca. Po skutecznej reanimacji chłopiec został przetransportowany do szpitala - poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej.
11.05.2023

Największy i najcięższy element powstającego kompleksu Olefin III dotarł na plac budowy w PKN Orlen

Zakończył się transport kolumny "Wash Tower" z nabrzeża Wisły w Płocku (Mazowieckie) do zakładu głównego PKN Orlen. Jak podał koncern, przewożony od wtorku największy i najcięższy element powstającego tam kompleksu Olefin III dotarł w czwartek na plac budowy i jeszcze dziś zostanie rozładowany.
11.05.2023

Spotkanie pod przewodnictwem premiera ws. polskich rzek

W piątek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się spotkanie zespołu, który zajmuje się bezpieczeństwem ekologicznym polskich rzek – oświadczył na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
05.05.2023

Zmiana terminu prac na Moście Solidarności przez Wisłę i związanych z tym utrudnień w ruchu pojazdów

Zmienił się termin robót konserwacyjnych, które prowadzone będą na Moście Solidarności, łączącym położone na obu brzegach Wisły dzielnice Płocka (Mazowieckie). Jak podał we wtorek Urząd Miasta, prace prowadzone będą od 4 do 18 maja. W tym czasie występować będą tam utrudnienia w ruchu pojazdów.
25.04.2023

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”

Organizatorzy akcji z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody przypominają, że do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo.
21.03.2023

Ruszają inwestycje Grupy Orlen. Dla powstającej elektrowni w Grudziądzu powstaną ujęcia i magistrale przesyłowe wody

Należąca do Energi z Grupy Orlen spółka CCGT Grudziądz rozpoczyna budowę ujęcia i magistrali przesyłowej wody koniecznych do prawidłowej pracy elektrowni w Grudziądzu. Obiekt będzie wyposażony w zamknięty system obiegu wody, aby ograniczyć jej pobór z Wisły do niezbędnego minimum.
28.02.2023

Elementy nowej instalacji Orlenu przypływają do Portu Gdańsk, dalej płyną Wisłą

W niedzielę 12 lutego do Portu Gdańsk przypłynął z Chin statek Grietje, który przetransportował z Szanghaju elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku.
27.02.2023

Trwają pierwsze prace przy budowie instalacji Olefiny III w PKN Orlen w Płocku. Elementy przypływają do Portu Gdańsk

W zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) trwają już pierwsze prace przy budowie instalacji Olefiny III. Powstaje też miasteczko dla pracowników zatrudnionych przy inwestycji. W szczytowym jej okresie będzie ich 10 tys. - przekazał członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich. Poszczególne elementy instalacji od miesiąca przypływają statkami do Portu Gdańsk, gdzie są przeładowywane na barki rzeczne, za pomocą których płyną dalej, do Płocka.
25.02.2023

Wysokie stany wód w Bałtyku i na Wiśle

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wody w Bałtyku i na Wiśle od Tczewa do ujścia.
24.02.2023

Wstrzymano kursowanie promu na Wiśle w rejonie Spytkowic

Z powodu wysokiego poziomu Wisły przestał kursować prom "Drogowiec" w rejonie Spytkowic – podało w poniedziałek starostwo w Wadowicach, do którego należy jednostka. Przeprawa skraca drogę między miejscowościami po obu stronach rzeki o kilkadziesiąt kilometrów.
20.02.2023

Małopolskie. Wody Polskie odtwarzają ciągłość ekologiczną Wisły, Soły i Skawy

Wody Polskie przebudowują siedem przepławek oraz cztery stopnie na rzekach Wisła, Soła oraz Skawa. Inwestycja wartości 56 mln zł ma zapewnić m.in. swobodną migrację zwierząt żyjących w wodzie, a tym samym pomóc w odbudowie ekosystemów – podały Wody Polskie z Krakowa.
21.01.2023

Kanał żeglugowy na Wiśle czasowo otwarty

Z uwagi na klimat od 9 do 15 stycznia jest możliwa ograniczona żegluga kanałami Wisły oraz Martwej Wisły. Są chętni do korzystania z tej możliwości.
11.01.2023

Dolny odcinek Wisły ma być żeglowny, to pomoże portom i transportowi intermodalnemu

Budowę elektrowni wodnej w Siarzewie, czy przystosowanie dolnego odcinka Wisły do IV klasy żeglowności przewiduje program kompleksowego zagospodarowania Dolnej Wisły, który ma być przyjęty przez rząd w pierwszym kwartale 2023 roku.
05.01.2023

Wody Polskie zakończyły inwestycje przeciwpowodziowe w Małopolsce

Wody Polskie zakończyły cztery zadania zwiększające bezpieczeństwo powodziowe na obszarze gmin Szczurowa i Borzęcin (Małopolskie). Prace o łącznym koszcie prawie 2 mln zł były prowadzone na lewym wale potoku Uszewka, obwałowaniach rzeki Uszwicy oraz na prawym wale rzeki Wisły.
04.01.2023

Polski prototypowy poduszkowiec dotarł z Krakowa do Góry Kalwarii

Poduszkowiec patrolowo-ratowniczy PRC-650, najnowszy projekt inżynierów z |Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz, przeszedł kolejne testy – przepłynął Wisłą z Krakowa do Góry Kalwarii. Nadzór nad jednostką sprawuje PRS.
13.12.2022

Projekt o utworzeniu przejścia granicznego w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej trafił do opiniowania

Utworzenie nowego morskiego przejścia granicznego Nowy Świat w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej – to jedno z rozwiązań projektowanego rozporządzenia Rady Ministrów, które trafiło do opiniowania.
10.12.2022

Wody Polskie: zapora na Wiśle we Włocławku i stacjonujące tam lodołamacze przygotowane na zimę

Zapora na Wiśle we Włocławku oraz stacjonujące w tamtejszym porcie lodołamacze - osiem jednostek - są sprawne technicznie i przygotowane na zimę. Lodołamacze, chroniąc Zbiornik Włocławski i zaporę, pełniły będą tzw. „dyżur lodowy” od 1 grudnia. Potrwa on do 15 marca 2023 r.
29.11.2022

Gróbarczyk: nie ma żadnych zrzutów wody zasolonej z toruńskiej Geotermii do Wisły

Nie występują żadne zrzuty wody zasolonej z toruńskiej Geotermii do Wisły, pracownik Nadzoru Wodnego w Toruniu był na miejscu i nie stwierdził zrzutu solanki – przekazał w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Zdaniem KO, z Geotermii do Wisły trafia 19 ton solanki na godzinę.
16.11.2022

Małopolskie. Prom Drogowiec w poniedziałek wznowi kursy po Wiśle

Kursowanie na rzece Wiśle w rejonie Spytkowic wznowi w poniedziałek prom Drogowiec – dowiedziała się PAP w starostwie w Wadowicach, które jest właścicielem jednostki. Prom przechodził remont, który już się zakończył.
23.10.2022

Małopolskie. 24 października ma ruszyć na Wiśle prom Drogowiec

24 października ma wznowić kursowanie na rzece Wiśle w rejonie Spytkowic prom Drogowiec – dowiedziała się PAP od przedstawiciela starostwa w Wadowicach, które jest właścicielem jednostki. Prace remontowe już się zakończyły. Jednostka czeka na dopuszczenie.
09.10.2022

Włocławek. Sprzęt za ponad 1,8 mln zł dla policyjnych wodniaków

Policyjni wodniacy z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, na co dzień patrolujący okolice Wisły i kilka jezior, otrzymali niezwykle przydatny w czasie służby sprzęt. To m.in. łódź motorowodna, dron, quady i rowery elektryczne.
08.10.2022

Sejmowa komisja rozpatrzy raport NIK o przyczynach awarii "Czajki"

W wtorek Najwyższa Izba Kontroli przedstawi sejmowej komisji raport dotyczący projektowania, budowy i eksploatacji kolektora podziemnego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków Komunalnych "Czajka". W raporcie NIK oceniła m.in. przyczyny awarii, do których doszło w 2019 i 2020 r.
13.09.2022

Warszawa. MPWiK: nie ma podstaw do wiązania sprawy śnięcia ryb z funkcjonowaniem kolektora Bielańskiego

Nie ma żadnych podstaw do wiązania sprawy rzekomego śnięcia ryb z funkcjonowaniem kolektora Bielańskiego - napisało w przesłanym PAP oświadczeniu stołeczne MPWiK. Spółka odniosła się w ten sposób do informacji, że brzeg Wisły w dół od kolektora bielańskiego jest usłany m.in. martwymi rybami.
26.07.2022

Wody Polskie planują remont zbiornika wodnego Wisła Czarne

Wody Polskie w Gliwicach planują remont zbiornika wodnego Wisła Czarne, by przywrócić mu maksymalną zdolność piętrzenia, a tym samym zwiększyć rezerwę wody pitnej.
03.04.2022

Prokuratorskie śledztwo w sprawie zatopionego kutra w Wiśle

Prokuratura Rejonowa w Puławach wszczęła śledztwo w sprawie zatonięcia holowniczego kutra w Wiśle na wysokości miejscowości Parchatka. Kuter zatonął w grudniu ubiegłego roku i nadal jest pod wodą.
01.02.2022

Prom na Wiśle w Spytkowicach wstrzymany

Kursowanie promu Drogowiec operującego w rejonie Spytkowic w Małopolsce zostało wstrzymane z powodu wysokiego stanu Wisły.
01.09.2021

W Wiśle odnaleziono ciało zaginionego starosty płockiego

Odnalezione na Wiśle w Płocku (Mazowieckie) ciało mężczyzny to zaginiony w niedzielę, po wywróceniu się łodzi, starosta płocki Mariusz Bieniek (PSL) – podały policja i starostwo powiatowe. Poszukiwania starosty trwały od niedzieli. Jego ciało znaleźli wędkarze ponad 20 km od miejsca wypadku.
25.08.2021

Poszukiwania starosty płockiego na Wiśle - sprawdzono ok. 20 km rzeki

W trakcie poszukiwań na Wiśle starosty płockiego Mariusza Bieńka (PSL), który zaginął w niedzielę wieczorem, gdy wywróciła się łódź, którą płynął, przeszukano we wtorek ok. 20 km rzeki. Wykorzystano m.in. sonar, którego odczyty będą teraz analizowane. Akcja zostanie wznowiona w środę.
25.08.2021

Płock. Starosta wypadł z łodzi na Wiśle, trwają poszukiwania

W niedzielę wieczorem z łodzi pływającej po Wiśle w okolicy Świniar niedaleko Płocka wypadł mężczyzna. Prokuratura Rejonowa w Płocku potwierdziła, że jest to starosta płocki Mariusz Bieniek. W akcji poszukiwawczej bierze udział kilkanaście jednostek.
23.08.2021

Zbadali wody Wisły na całym jej przebiegu

Wisła zza burty wygląda źle, w pierwszym górnym odcinku rzeki widzieliśmy mnóstwo plastików, śmieci, toreb foliowych, szkła - mówi Marian Rojek, przewodniczący Rady Fundacji Why Not, która zbadała jakości wód Wisły podczas spływu od jej źródeł do Gdańska. W sobotę, 31 lipca, wyprawa zakończyła się pod gdańskim Żurawiem.
01.08.2021

Uroczysty rejs po Wiśle w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W niedzielę 1 sierpnia pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego uczczą wielbiciele Wisły podczas uroczystego rejsu "Wisła, godzina W 1944-2021". Organizatorzy z fundacji Rok Rzeki Wisły spodziewają się nawet 80 uczestników.
30.07.2021

Podczas wyprawy naukowej zbadają czystość wody w Wiśle

Próbki wody i osadów dennych pobiorą w 800 miejscach Wisły uczestnicy wyprawy naukowej organizowanej przez Fundację "Why Not" i Uniwersytet Śląski, którzy płyną od źródeł do ujścia rzeki.
19.07.2021

Urząd Morski: na niewielkim odcinku wychylenie ścianki szczelnej falochronu; będzie usunięte

Na niewielkim odcinku budowanego na Zatoce Gdańskiej falochronu, przy kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną, doszło do wychylenia ścianki szczelnej wstępnie skleszczonej. Nie stwarza to jednak niebezpieczeństwa dla całej konstrukcji - poinformował PAP w poniedziałek inwestor Urząd Morski w Gdyni.
12.07.2021

Warszawa: ZTM szuka armatora statku do Serocka i promu na Wiśle

"Poszukujemy armatora, który będzie organizował rejsy Kanałem Żerańskim do Serocka" - poinformował w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego. Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mają czas na składanie dokumentów do 22 czerwca.
15.06.2021

Wąsik: w tym roku na pogłębianie Wisły w rejonie Płocka prawie 18 mln zł, w tym 5 mln zł z MSWiA

MSWiA dołoży 5 mln zł na tegoroczne pogłębianie Wisły w środkowym jej biegu, w rejonie Płocka (Mazowieckie) i Zbiornika Włocławskiego. Wody Polskie, które będą prowadziły te działania, przeznaczą na ten cel w sumie prawie 18 mln zł – oznajmił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
31.05.2021

Gróbarczyk: jesienią zakończą się konsultacje ws. planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz gospodarowania wodami

We wrześniu i październiku zakończą się konsultacje społeczne planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz aktualizacji planów gospodarowania wodami – powiedział we wtorek na briefingu prasowym, w formule online, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
25.05.2021

29 inwestycji przeciwpowodziowych w dorzeczach Warty i środkowej Wisły

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaplanowało w woj. łódzkim realizację 29 działań przeciwpowodziowych - 15 w rejonie środkowej Wisły i 14 w dorzeczu Warty. W poniedziałek plany dotyczące gospodarki wodnej były konsultowane podczas spotkania online z samorządowcami.
17.05.2021

Płock: Ok. 1,8 mln zł strat spowodowanych zimą przez Wisłę wezbraną na skutek zatorów lodowych

Na ok. 1,8 mln zł Urząd Miasta Płocka (Mazowieckie) oszacował straty powstałe w wyniku podtopień i naporu kry lodowej po wezbraniu Wisły w lutym tego roku. Stwierdzono m.in. uszkodzenia powłoki antykorozyjnej na jednym z filarów mostu oraz uszkodzenia infrastruktury na nadrzecznych bulwarach.
06.05.2021

PKN Orlen i Wodociągi Płockie będą współpracować nad poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na Wiśle

PKN Orlen i Wodociągi Płockie będą współpracować nad poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na Wiśle w rejonie Płocka – przekazały koncern i Urząd Miasta we wspólnym komunikacie. W lutym wezbrana z powodu zatorów lodowych rzeka zagrażała ujęciom wody dla Płocka i zakładu głównego PKN Orlen.
28.04.2021

37 rocznica otwarcia Muzeum Wisły w Tczewie

37 lat temu, 13 kwietnia 1984 r. otwarty został tczewski oddział naszego muzeum – Muzeum Wisły. Zainaugurowano wówczas pierwszą z wystaw stałych w oddziale, zatytułowaną "Dzieje żeglugi wiślanej". Drugą, noszącą tytuł "Łodzie ludowe dorzecza Wisły" otwarto 8 października 1984 r.
16.04.2021

Planowane działania przeciwpowodziowe w południowej części regionu środkowej Wisły

Rozbudowa lewego wału przeciwpowodziowego Wisły w Janowcu w i budowa zbiornika małej retencji Bzin w zlewni Kamiennej – to jedne z głównych działań przeciwpowodziowych planowanych do realizacji w południowej części regionu wodnego środkowej Wisły i zlewni Pilicy.
15.04.2021

Rekordowy początek wiosny na Mierzei

Już coraz bliżej do zamknięcia obwodu sztucznej wyspy. Lada dzień zaczną się tam roboty narzutowe. Potrzebny do tego kamień hydrotechniczny przypłynie z Elbląga. Nie mniej dzieje się na obu falochronach, gdzie wkrótce będzie można wrócić do pogrążania ścianek szczelnych.
09.04.2021

Kontenery na Wiśle - komercyjny rejs barki z Portu Gdańsk do Chełmna [wideo,foto]

150 ton ładunku 150 kilometrów w górę rzeki – 6 kwietnia z Portu Gdańsk wystartował pilotażowy rejs komercyjny barki z ładunkiem kontenerów dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Towary dotrą Wisłą do Chełmna w czwartek (8 kwietnia), a barka, ponownie załadowana, ruszy w drogę powrotną. Organizatorem przedsięwzięcia, które promuje ideę śródlądowego transportu wodnego, jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
06.04.2021

Kontenery z towarami popłyną Wisłą

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym. To powody, dla których Województwo Kujawsko-Pomorskie organizuje pierwszy transport kontenerów z ładunkiem dla kujawsko-pomorskich firm produkcyjnych. Towary wypłyną 6 kwietnia z portu morskiego w Gdańsku. Ich przeładunek na ciężarówki nastąpi w Chełmnie, gdzie barka zostanie ponownie załadowana, a następnie wróci na Wybrzeże. Cała operacja, podczas której przewiezionych zostanie ponad 300 ton towarów, zajmie około 4 dni.
31.03.2021

Poszukiwany armator do obsługi ok. 8 tysięcy przepraw promowych przez Wisłę w Warszawie

Ogłosiliśmy – w ramach Warszawskich Linii Turystycznych 2021 – przetarg na przeprawy promowe przez Wisłę. Promy będą pokonywały rzekę od maja do września w czterech miejscach i zrealizują łącznie prawie osiem tysięcy rejsów.
30.03.2021

Czy stopień wodny w Siarzewie ma być budowany, czy nie?

To koniec dyskusji, czy stopień wodny w Siarzewie ma być budowany, czy nie - powiedział w czwartek w Ciechocinku wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że jesteśmy w momencie faktycznego rozpoczęcia realizacji tej inwestycji.
18.03.2021

Gróbarczyk: stopień na Wiśle w Siarzewie podniesie możliwości retencyjne i przeciwpowodziowe

Budowa stopnia wodnego w Siarzewie to inwestycja niezwykle oczekiwana, przede wszystkim mająca na celu podniesienie możliwości retencyjnych i przeciwpowodziowych Wisły - powiedział w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
15.03.2021

Ogłoszenie na opracowanie dokumentacji Stopnia Wodnego w Siarzewie

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w Siarzewie. Postępowanie zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach procedury unijnej DUUE – podały w piątek Wody Polskie.
12.03.2021

Wisła: ponad 80 uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych spowodowanych przez bobry

Ponad 80 miejsc na terenie siedmiu nadwiślańskich gmin powiatu płockiego, w których bobry uszkodziły wały przeciwpowodziowe, zlokalizowano podczas wizji lokalnej przeprowadzonej przez służby samorządowe, strażaków i Nadzór Wodny. Najwięcej dziur bobrowych w wałach odkryto w gminie Słupno.
11.03.2021

Zlecono ekspertyzę użeglownienia odcinka Dolnej Wisły

W dniu 8 marca 2021 w RZGW w Gdańsku podpisana została umowa na wykonanie „Ekspertyzy użeglownienia odcinka Dolnej Wisły, na odcinku od m. Siarzewo do ujścia do Zatoki Gdańskiej”. Ekspertyza zostanie wykonana w ramach projektu „Odbudowa budowli regulacyjnych na Dolnej Wiśle od Gniewu do ujścia do Zatoki Gdańskiej: realizowanego przez Zarząd Zlewni w Gdańsku, którego całkowita wartość wyniesie 92 500 000 PLN.
09.03.2021

IMGW: kulminacja wezbrania roztopowego na Wiśle w najbliższych godzinach dotrze do Zatoki Gdańskiej

Kulminacja przemieszczającego się wezbrania roztopowego na dolnej Wiśle w najbliższych godzinach znajdzie się u samego ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
08.03.2021

Dużo lepsza sytuacja hydrologiczna w Płocku

Odwołano alarm przeciwpowodziowy na terenie siedmiu położonych nad Wisłą gmin powiatu płockiego, który wprowadzono tam prawie trzy tygodnie temu, w związku z ówczesnym przyborem rzeki. Obecnie na terenie powiatu płockiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
01.03.2021

Wisła w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej poniżej stanów ostrzegawczych

Wisła w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej opadła poniżej stanów ostrzegawczych. Rzeka opadła także w Płocku, osiągając poziom poniżej stanów alarmowych, a miejscami także ostrzegawczych. Jak podały Wody Polskie, na wiślanym Zbiorniku Włocławskim w niedzielę ponownie będą pracowały lodołamacze.
28.02.2021

Lodołamacze przebiły się przez zator lodowy na Wiśle między Dobrzykowem a Kępą Polską

Lodołamaczom Wód Polskich udało przebić się przez zator lodowy na Wiśle pomiędzy Dobrzykowem a Kępą Polską. Lodołamacze kontynuują pracę przy rozbijaniu kry spływającej wraz z nurtem. Poziom rzeki w Wyszogrodzie opadł poniżej stanu ostrzegawczego, a w Kępie Polskiej poniżej stanu alarmowego.
27.02.2021

Lodołamacze ponownie na wiślanym Zbiorniku Włocławskim - w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej rzeka opada

Na wiślany Zbiornik Włocławski ponownie wypłynęły w sobotę lodołamacze. Pracuje 7 jednostek, kierując się w górę rzeki. W Płocku poziom Wisły nieco wzrósł. Z kolei w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej rzeka opada. W samym Wyszogrodzie poziom wody utrzymuje się już na granicy stanu ostrzegawczego.
27.02.2021

IMGW: stan alarmowy przekroczony na 2 stacjach wodowskazowych, a stan ostrzegawczy na 30

Stan alarmowy przekroczony jest na 2 stacjach wodowskazowych, a stan ostrzegawczy na 30 - poinformował w sobotę na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przekazano, że "stan alarmowy w Kępie Polskiej na Wiśle przekroczony jest o 57 cm".
27.02.2021

Lodołamacze dopłynęły do zatoru pod Dobrzykowem - akcja będzie kontynuowana w sobotę

Lodołamaczom pracującym w środkowym biegu Wisły udało się piątek dopłynąć do zatoru lodowego powyżej Płocka, położonym przed Dobrzykowem. W sobotę akcja będzie kontynuowana – podały Wody Polskie. Poziom Wisły w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej opada. Wahania wody obserwowane są w Płocku.
26.02.2021

RCB: przekroczony stan alarmowy na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry

Stan alarmowy został przekroczony na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stan ostrzegawczy przekroczony natomiast został na szesnastu stacjach w dorzeczu Wisły i siedmiu Odry.
26.02.2021

Poziom Wisły w Wyszogrodzie obniża się, a wzrasta w Kępie Polskiej - w Płocku rzeka znacznie opadła

Po tym, jak z nurtem Wisły przemieścił się w czwartek po południu lód zalegający w środkowym biegu rzeki, poziom wody obniżył się w Wyszogrodzie, ale wzrósł poniżej, w Kępie Polskiej. Wisła nadal przekracza tam stany alarmu. Podobnie jest jeszcze w Płocku, ale tam poziom wody znacznie już opadł.
25.02.2021

Możliwe, że saperzy wysadzą zatory na Wiśle!

W rejonie Kępy Polskie, gdzie Wisła przekracza stan alarmu, rozlokowywani są żołnierze 2. Pułku Saperów. Zadaniem wojska może być wysadzanie zatorów lodowych pomiędzy Kępą Polską a Wyszogrodem w przypadku zagrożenia ludzkiego życia i mienia - podały Wody Polskie.
25.02.2021

Straż pożarna w gotowości w związku z wysokim poziomem wody w rzekach na Mazowszu

Utrzymuje się wysoki poziom wody w rzekach na terenie województwa mazowieckiego, dlatego w związku z wystąpieniem fali wezbraniowej strażacy utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy oraz logistyczny - poinformował w czwartek mł. bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.
25.02.2021

Wzrasta poziom Wisły w Wyszogrodzie na miejscu są żołnierze WOT

Wzrasta poziom Wisły w Wyszogrodzie, natomiast w Kępie Polskiej opada. W Płocku, gdzie w środę po południu dotarły lodołamacze, obserwowane są wahania poziomu rzeki. We wszystkich tych miejscach rzeka przekracza nadal stany alarmu. Przed zalaniem zabezpieczono w Wyszogrodzie część budynków.
24.02.2021

Na Wiśle lodołamacze dotarły do Popłacina - rośnie poziom rzeki w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej

Lodołamacze pracujące w środkowym biegu Wisły na Zbiorniku Włocławskim przedostały się we wtorek przez zator lodowy i dopłynęły do Popłacina. W środę jednostki mają być w Płocku, gdzie obecnie rzeka opada, ale wciąż przekracza stany alarmu. Przybywa natomiast wody w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej.
23.02.2021

Wisła - zagrożenie powodzią wciąż realne

Sytuacja hydrologiczna w rejonie Włocławka jest nadal bardzo trudna. W związku z utrzymywaniem się na Wiśle poniżej ujścia Narwi pokrywy lodowej i zatoru śryżowego prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody na tym odcinku - poinformował we wtorek IMGW.
23.02.2021

Wody Polskie: lodołamacze przebiły się przez najtrudniejszy odcinek zatoru lodowego na Wiśle

Lodołamacze przebiły się przez najtrudniejszy odcinek zatoru lodowego w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim i kontynuują tam akcję. Głównie poszerzana ma być teraz wykonana wcześniej rynna w pokrywie lodowej, aby kra łatwiej spływała. Prawdopodobnie w środę lodołamacze dotrą do Płocka.
23.02.2021

Zachodniopomorskie: Alarmowy stan wód na południu województwa

Woda w Odrze przekroczyła stan alarmowy w Gozdowicach i w Bielinku w Zachodniopomorskiem - informuje w czwartek IMGW w swoim serwisie hydrologicznym. Na odcinku w rejonie Widuchowej i Gryfina występują wysokie stany wód.
18.02.2021

Trwa akcja lodołamania na Wiśle i Odrze

Trwa akcja lodołamania. Na Środkowej Wiśle pracuje 6 jednostek. Na Odrze Zachodniej, Regalicy i Jeziorze Dąbie pracuje 7 polskich oraz 6 niemieckich lodołamaczy – poinformowały w czwartek Wody Polskie.
18.02.2021

Lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek zawieszone do środy

Lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek w środkowym biegu Wisły, od Płocka do Włocławka, jest zawieszone do środy z uwagi na panujące obecnie niekorzystne warunki hydrologiczno-meteorologiczne - poinformowały w poniedziałek Wody Polskie. Lodołomania prowadzono tam w sobotę i w niedzielę.
15.02.2021

Mimo ataku zimy sytuacja hydrologiczna na Wiśle w rejonie Gdańska jest stabilna

Na Wiśle w Płocku w wyniku zatoru lodowego doszło do nieznacznych wystąpień rzeki z koryta. Poziom wody przekroczył tam stany alarmowe. Zbadaliśmy sytuację w dolnym biegu Wisły. Jak informują Wody Polskie, na terenie Gdańska sytuacja jest na razie stabilna. Na Martwej Wiśle w Sobieszewie jest lód, podobnie na Motławie w centrum miasta.
10.02.2021

Obniżył się poziom Wisły w rejonie Kępy Polskiej - pod Płockiem nadal pracują lodołamacze

W Kępie Polskiej (Mazowieckie) poziom Wisły po trwającym od kilku dni wezbraniu, które spowodował nagromadzony śryż lodowy, znacznie się obniżył. W rejonie Płocka w czwartek, podobnie, jak dzień wcześniej, kruszenie lodu na rzece kontynuują lodołamacze.
28.01.2021

Z uwagi na przybór Wisły alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów - lodołamacze dotarły do Płocka

W związku z przyborem Wisły w Kępie Polskiej (Mazowieckie) spowodowanym nagromadzonym tam śryżem lodowym, który utrudnia swobodny przepływ wody, w środę ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów. Lodołamacze wysłane do akcji z Włocławka dopłynęły do Płocka.
27.01.2021

W Kępie Polskiej utrudniony przepływ wody na Wiśle - lodołamacze w stanie gotowości

Na Wiśle w rejonie Kępy Polskiej (Mazowieckie) śryż lodowy, tj. początkowa postać lodu, nadal blokuje swobodny przepływ wody. Poziom rzeki przekracza tam znacznie stan ostrzegawczy, ale wciąż utrzymuje się poniżej stanu alarmowego. W związku z tą sytuacją, Wody Polskie zdecydowały o postawieniu lodołamaczy w stan gotowości.
26.01.2021

Wody Polskie: ponad 90 tys. m sześc. ścieków komunalnych zrzuconych we wtorek do Wisły

Ponad 90 tys. m sześc. ścieków komunalnych MPWiK zrzuciło we wtorek do Wisły – poinformował w środę na Twitterze prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
23.12.2020

Inwestycje przeciwpowodziowe na Wiśle i Sanie zakończone

21 grudnia 2020 r. odbył się odbiór zadań Wisła 2 i San III, inwestycji przeciwpowodziowych na Wiśle i Sanie w województwie podkarpackim, prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
21.12.2020

Wojsko zdemontowało most pontonowy na Wiśle

Wojsko zdemontowało most pontonowy na Wiśle, na którym ułożone były dwie nitki rurociągu tymczasowego doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka".
16.12.2020

Wody Polskie: nowy rurociąg pod Wisłą może uszkodzić wały przeciwpowodziowe

Nowy rurociąg odprowadzający ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" ułożony pod Wisłą może uszkodzić wały przeciwpowodziowe – obawia się prezes Wód Polskich (WP) Przemysław Daca.
16.12.2020

Prezes Wód Polskich: jedna rura przesyłowa do "Czajki" nie załatwia problemu

Jedna rura, którą popłyną ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" nie będzie w stanie przyjąć wszystkich nieczystości – taką opinię wyraził prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
08.12.2020

MPWiK rusza z budową Kolektora Wiślanego

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rusza z budową Kolektora Wiślanego - poinformował dziś stołeczny ratusz. Jak wyjaśnił, kolektor ma powstać w ciągu ok. 3 lat i pozwoli on czasowo zatrzymać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie ulewnych deszczy.
03.12.2020

Środkowy bieg Wisły od Płocka do Włocławska zabezpieczać będzie 6 lodołamaczy

Od 1 grudnia przy tamie we Włocławku będzie stacjonowało sześć lodołamaczy: Orkan, Jaguar, Niedźwiedź, Lew, Sokół i Bawół. W razie potrzeby będą one kruszyły lód na Zbiorniku Włocławskim w środkowym biegu Wisły, płynąc w kierunku Płocka. Jednostki będą pozostawały w gotowości do 15 marca 2021 r.
30.11.2020

Duże prawdopodobieństwo na ponowny zrzut całości ścieków do Wisły

Mamy duże prawdopodobieństwo na ponowny zrzut całości ścieków do Wisły - poinformował dziś Prezes Wód Polskich. Przekazał, że miasto ma umowę z wojskiem na utrzymanie mostu pontonowego do listopada, ale już teraz zwraca się o przedłużenie tego terminu.
13.11.2020

Ułożono pierwsze 30 m nowego kolektora do "Czajki”

W ciągu pierwszej doby prac pod ziemią ułożono 30 m rurociągu, który ma tworzyć system przesyłający ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" – poinformowało dziś MPWiK. Do awarii dotychczasowego systemu doszło dwa miesiące temu.
03.11.2020

MPWiK: ścieki do "Czajki" przesyłane są awaryjnym układem na Wiśle

Od soboty ścieki ponownie przesyłane są do oczyszczalni "Czajka" awaryjnym układem przesyłowym ułożonym na moście pontonowym na Wiśle – informuje stołeczne MPWiK. Jak zapewnił rzecznik spółki Marek Smółka, ścieki już nie są zrzucane do rzeki, wszystkie trafiają do "Czajki".
02.11.2020

W przyszłym tygodniu niższy poziom wody na Wiśle w Warszawie

W przyszłym tygodniu stan wody na Wiśle w Warszawie osiągnie poziom z czasu, kiedy zbudowano most pontonowy – poinformował w czwartek rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Zastrzegł, że o ponownym spięciu przeprawy zdecyduje wojsko.
22.10.2020

Wody Polskie: w dokumentacji MPWiK dot. przewiertu pod Wisłą były braki i błędy

W dokumentacji dostarczonej przez MPWiK do Wód Polskich z wnioskiem o wydanie zgody na użytkowanie gruntów pod dnem Wisły, by można było wykonać rurociąg przesyłowy pod dnem rzeki, były braki i błędy - przekazały PGW Wody Polskie. MPWiK mimo wiedzy o tym - jak informują Wody Polskie - nadal nie uzupełnił tych braków.
21.10.2020

PERN coraz bliżej kluczowego momentu w budowie rurociągu pod dnem Wisły

PERN przygotowuje się do zaplanowanego na listopad wciągania nowego rurociągu paliwowego pod dno Wisły w Płocku. Jest to jeden z elementów realizowanego zadania, do którego wykorzystuje się nowoczesną technologię bezwykopową HDD, polegającą na wykonywaniu poziomego przewiertu sterowanego.
21.10.2020

Z ostatniego raportu MPWiK wynika, że do przewiertu pod Wisłą jeszcze daleka droga

Z ostatniego raportu prac MPWiK wynika, że do przewiertu jeszcze daleka droga. W ciągu roku zupełnie się nie przygotowali - napisał dziś prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Z kolei MPWiK podało w komunikacie, że początek wiercenia rurociągu zaplanowano na najbliższe tygodnie.
21.10.2020

Trwa demontaż tymczasowego rurociągu do "Czajki" - ścieki płyną do Wisły

Trwa demontaż tymczasowego rurociągu, którym z lewobrzeżnej Warszawy odprowadzano ścieki do oczyszczalni "Czajka". MPWiK zrzuca ponad 3 m sześc. na sekundę nieczystości do Wisły.
15.10.2020

Trzaskowski: jutro możliwa decyzja ws. rozbiórki mostu pontonowego

Być może już jutro wojsko podejmie decyzję ws. rozbiórki mostu pontonowego, co wiążę się z rozbiorem tymczasowego rurociągu - przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że od początku było wiadomo, że rozwiązanie to "narażone jest na pogodę".
14.10.2020

MPWiK prowadzi przygotowania do rozpoczęcia wiercenia nowego rurociągu pod dnem Wisły

Prowadzimy intensywne przygotowania do rozpoczęcia wiercenia nowego rurociągu pod dnem Wisły; na placu budowy gotowa jest już m.in. komora startowa, w której zostanie umieszczona specjalna głowica do wykonania przewiertu - przekazało MPWiK.
12.10.2020

Wczoraj w nocy MPWiK zrzuciło 15 tys. m sześc. ścieków komunalnych do Wisły

Stołeczne MPWiK zrzuciło w nocy z poniedziałek na wtorek 15 tys. m. sześc. ścieków komunalnych – poinformował na Twitterze prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
06.10.2020

Ścieki znowu płyną do Wisły

Znów leją się nieoczyszczone ścieki wprost do Wisły – poinformował dziś rzecznik Wód Polskich, Sergiusz Kieruzel. Natomiast rzecznik MPWiK Marek Smółka przekazał, że nastąpiła przerwa w działaniu tymczasowego kolektora odprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.
06.10.2020

W wyniku zrzutu ścieków do Wisły trafiło 300 ton azotu i 30 ton fosforu

300 ton azotu i 30 ton fosforu trafiło łącznie do Wisły wraz ze ściekami zrzucanymi przez stołeczne MPWiK po awarii kolektora od 29 sierpnia do 22 września. W wyniku zanieczyszczenia rzeki obniżył się poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie poniżej granicy dobrego stanu – poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
30.09.2020

Prezes Wód Polskich: Jedna nitka rurociągu pod dnem Wisły to za mało

Jedna nitka rurociągu, którą pod dnem Wisły mają być przesyłane nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", będzie miała zbyt niską wydajność. Część nieoczyszczonych ścieków trafi do Wisły – ocenił dziś prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.
29.09.2020

Światowy Dzień Rzek. Najważniejsze problemy i wyzwania w Polsce

Ludzie od wieków osiedlają się w pobliżu rzek. Błękitne arterie stanowią ważny element życia gospodarczego i społecznego. Dostarczają wody, były i są wykorzystywane do transportu, a także do celów rekreacyjnych i turystycznych. Stanowią nasze wspólne dobro. Trzeba również pamiętać o tym, że rzeki i potoki stwarzają zagrożenie – ponieważ podczas wezbrania mogą powodować powodzie zwłaszcza, że bardzo często przepływają przez centra miast i miasteczek. Co dzisiaj – w XXI wieku – jest realnym wyzwaniem, kiedy spoglądamy na sieć polsk
28.09.2020

Miasto i MPWiK powinny wykonywać przewiert pod Wisłą równolegle do powstawania mostu pontonowego

Miasto i MPWiK powinny wykonywać przewiert pod Wisłą równolegle do powstawania mostu pontonowego - powiedział dziś prezes Wód Polskich Przemysław Daca, odnosząc do kwestii naprawy systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni "Czajka". Dodał, że rurociąg na moście pontonowym prawdopodobnie będzie funkcjonował maksymalnie do 30 listopada ze względu na pogodę.
27.09.2020

Ścieki przelewają się do Wisły

Zawsze przy obfitym deszczu są przelewy burzowe. To zjawisko naturalne - poinformowała rzeczniczka prasowa warszawskiego ratusza Karolina Gałecka. Odniosła się do tweeta prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy, który przekazał, że ma sygnały od mieszkańców stolicy, iż "ścieki przelewają się do Wisły".
27.09.2020

Woda u ujścia Wisły w Gdańksu odpowiada wymaganiom sanitarnym

Dzisiejsze wyniki badania wody pobranej dwa dni wcześniej z Zatoki Gd., w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. Analizy bakteriologiczne wody mają związek z awaryjnym zrzutem ścieków do Wisły w Warszawie.
25.09.2020

Jakość wody u ujścia Wisły odpowiada wymaganiom sanitarnym

Pomorski Sanepid poinformował w czwartek, że badanie wody pobranej dwa dni wcześniej u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej wykazało, iż jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. Badanie miało związek ze zrzutem do rzeki ścieków po awarii sieci kanalizacyjnej w Warszawie.
24.09.2020

Kolejne badanie wody w Zatoce Gdańskiej - odpowiada wymaganiom sanitarnym

Dzisiejsze wyniki badania wody pobranej dwa dni wcześniej z Zatoki Gdańskiej, w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. Analizy bakteriologiczne wody mają związek z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki w Warszawie.
23.09.2020

Jakość wody u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej nadal odpowiada wymaganiom sanitarnym

Pomorski Sanepid poinformował dzisiaj, że badanie wody pobranej dwa dni wcześniej u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej wykazało, iż jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. Badanie miało związek ze zrzutem do rzeki ścieków po awarii sieci kanalizacyjnej w Warszawie.
22.09.2020

Tymczasowy rurociąg gotowy, od niedzieli ścieki nie trafiają do Wisły

Tymczasowy rurociąg jest gotowy i działa; od niedzieli ścieki z lewobrzeżnych dzielnic miasta nie trafiają już do Wisły - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podkreślił jednak, że problem zostanie rozwiązany kompleksowo dopiero w przyszłym roku.
22.09.2020

Prezes Wód Polskich zaapelował do organizacji społecznych o monitorowanie Wisły

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zaapelował do społecznych organizacji, zajmujących się ochroną środowiska, o pomoc w monitorowaniu stanu zanieczyszczeń w Wiśle.
21.09.2020

Po awarii w Czajce zrzucono do Wisły ponad 1 mln m3 ścieków więcej niż rok temu

Ponad 4,6 mln metrów sześciennych ścieków wpłynęło już do Wisły po awarii kolektora nieczystości z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni "Czajka". To o 1 mln metrów sześciennych więcej niż podczas zeszłorocznej awarii. W sobotę miną trzy tygodnie od początku drugiej awarii kolektorów ściekowych.
18.09.2020

Pomorski Sanepid: jakość wody u ujścia Wisły odpowiada wymaganiom sanitarnym

Kolejne badania próbek wody pobranych z Zatoki Gd. w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym – poinformował dziś pomorski Sanepid. Wykonywane codziennie badania mają związek z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki w Warszawie.
14.09.2020

Wciąż trwają prace przy budowie rurociągu do Czajki

Na moście pontonowym przez Wisłę leżą dwie nitki bypassu, którym mają popłynąć ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Dzisiaj od rana trwają prace zwiane z montażem i zabezpieczeniem rurociągów na lądzie.
14.09.2020

Trwają próby obciążeniowe mostu pontonowego na Wiśle

Trwają próby obciążeniowe mostu pontonowego. Do tej pory na tymczasowej przeprawie ułożono 160 metrów rurociągu, którym ścieki zostaną przesłane do "Czajki". Równolegle MPWiK pracuje nad instalacją pomp - poinformowała dziś rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.
11.09.2020

Tymczasowy rurociąg układany jest na moście pontonowym

Na moście pontonowym łączącym stołeczne Bielany i Żoliborz wciągane były dziś po południu dwie nitki tymczasowego rurociągu kanalizacyjnego. Do wieczora ułożono je na jednej trzeciej przeprawy. W ciągu dwóch tygodni mają nimi popłynąć ścieki do oczyszczalni "Czajka".
10.09.2020

CBA z kontrolą w Urzędzie m.st. Warszawy w związku z awarią "Czajki"

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło dziś kontrolę w Urzędzie m.st. Warszawy dotyczącą nadzoru władz stolicy nad funkcjonowaniem przesyłu ścieków przez Wisłę do oczyszczalni ścieków "Czajka", który kolejny raz uległ awarii - poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA.
10.09.2020

W ciągu dwóch tygodni rozpocznie się tłoczenie ścieków

W ciągu dwóch tygodni zaczniemy tłoczenie ścieków przez rurociąg. Budowa mostu pontonowego jest realizowana zgodnie z zapowiedziami - powiedział w środę wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
09.09.2020

Badania nie wskazują, aby przyczyną śnięcia ryb był zrzut ścieków do Wisły

Badania wykonane przez upoważnione jednostki nie wskazują, aby przyczyną śnięcia ryb mogła być awaria systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni "Czajka" i ich zrzut do Wisły - poinformował dziś wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
09.09.2020

Most pontonowy na Wiśle jest już gotowy

Most pontonowy na Wiśle jest już gotowy. Dziękuję za profesjonalizm żołnierzom Wojska Polskiego - poinformował dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
09.09.2020

Łódź jak katamaran z lądowiskiem dla dronów i bezzałogowce – PERN z nowoczesnym systemem ratownictwa

Aluminiowa łódź z dwoma silnikami i kadłubem wzorowanym na katamaranie, przygotowana do najbardziej skomplikowanych zadań z zakresu ratownictwa, pontony oraz bezzałogowe statki powietrzne – to sprzęt, który wykorzystuje PERN nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych ale także do zabezpieczania rutynowych prac na strategicznej infrastrukturze surowcowej i paliwowej.
09.09.2020

Znaleziono 10 kg śniętych ryb nad Wisłą

Dzisiaj znaleziono ok. 10 kg śniętych ryb nad Wisłą w miejscowości Burakowo niedaleko Łomianek. Sprawą zajmie się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie - poinformował rzecznik prasowy Wód Polskich Sergiusz Kieruzel.
07.09.2020

Trwają przygotowania do budowy tymczasowego kolektora ściekowego

Rury do konstrukcji awaryjnego rurociągu, którym zostaną doprowadzone ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", dotarły już na plac budowy po obu brzegach Wisły, nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Dzisiaj specjaliści łączyli elementy rur.
07.09.2020

Opinia w sprawie wpływu awarii Czajki na wody ujścia Wisły i Zatoki Gdańskiej

Uwzględniając stopień rozcieńczenia, korzystny wpływ budowli hydrotechnicznych oraz przebiegające w Wiśle procesy samooczyszczania można postawić hipotezę, że wpływ analizowanej sytuacji awaryjnej dla wód rejonu Gdańska będzie pomijalnie mały w odniesieniu do większości wskaźników zanieczyszczeń – to najważniejszy wniosek z pierwszej opinii przygotowanej dla Związku Miast i Gmin Morskich. Prof. Czerwionka zaleca również stałe monitorowanie sytuacji w Wiśle.
04.09.2020

Przygotowania do budowy zapasowego rurociągu przez Wisłę

W okolicach zrzutu ścieków do Wisły służby miejskie zagrodziły w piątek drogi prowadzące do rzeki. Wprowadzono objazdy na ścieżkach rowerowych. Na kolektorze ściekowym w godzinach porannych było kilku pracowników MPWiK. Miejsce przyszłej budowy mostu pontonowego oglądało dwóch żołnierzy.
04.09.2020

Szef MGMiŻŚ nieodpłatnie przekaże Warszawie rury do awaryjnego przesyłu

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przyjął wniosek prezesa Wód Polskich, Przemysława Dacy, by nieodpłatnie przekazać władzom Warszawy rury, które w zeszłym roku służyły do awaryjnego przesyłu - poinformował dziś resort.
03.09.2020

1,4 mln metrów sześciennych ścieków wpłynęło już do Wisły

Od początku awarii kolektora odprowadzającego ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”, do Wisły wpłynęło już prawie 1,4 mln metrów sześciennych zanieczyszczeń – poinformowała dziś rzecznik WIOŚ, Milena Nowakowska.
02.09.2020

Zanieczyszczenie Bałtyku ściekami może spowodować reakcję ze strony Danii lub Szwecji

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk stwierdził, że w związku z zanieczyszczeniem Zatoki Gdańskiej ściekami z Warszawy, Polska może spodziewać się interwencji ze strony Danii lub Szwecji.
02.09.2020

Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojska i MPWiK ws. Czajki

Dzisiaj rano rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji w oczyszczalni "Czajka" z udziałem wojska, MPWiK - poinformował rzecznik MPWiK Marek Smółka.
02.09.2020

Fala ścieków z Czajki dotrze na Pomorze

Pod koniec tygodnia mieszkańcy Pomorza mogą spodziewać się fali ścieków, która zbliża się na północ kraju wraz z wodami Wisły po awarii kolektora oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie.
01.09.2020

WWF: Rzeki - ścieki?

Rok po awarii kolektora przesyłowego ścieków w Warszawie, fekalia znowu płyną Wisłą. Miliardy poszły w błoto, scenariusze awaryjne zawiodły, a największa polska rzeka jest ponownie zanieczyszczana ściekami. Żądamy naprawienia szkód i pełnego wyjaśnienia tej sprawy.
01.09.2020

Gróbarczyk: sprawa Czajki dzisiaj trafi do prokuratury

Sprawa awarii w systemie przesyłu ścieków do warszawskiej oczyszczalni Czajka dzisiaj trafi do prokuratury - zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. „Przewidzieliśmy tę katastrofę” - dodał.
01.09.2020

RCB: unikaj kąpieli i sportów wodnych w Wiśle od Warszawy w stronę Gdańska!

W Wiśle, od Warszawy w stronę Gdańska, unikaj kąpieli i sportów wodnych. Nie używaj do mycia wody z rzeki - ostrzega w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
31.08.2020

Unikaj kąpieli i sportów wodnych w Wiśle!

Unikaj w Wiśle - od Warszawy w stronę Gdańska - kąpieli i sportów wodnych oraz nie używaj do mycia wody z rzeki - wzywa Główny Inspektor Sanitarny w związku z awarią układu przesyłowego ścieków w oczyszczalni Czajka..
31.08.2020

Z kolektora ściekowego nadal wpada do Wisły brązowa, cuchnąca ciecz

Z kolektora ściekowego znajdującego się przy moście Marii Skłodowskiej – Curie do Wisły wlewa się brązowa ciecz, na któej unosi się biała piana. Straż miejska i policja pilnują dostępu do rzeki.
31.08.2020

Naprawy w Czajce potrwają znacznie dłużej niż poprzednio

Wszystko wskazuje na to, że naprawy w "Czajce" potrwają znacznie dłużej niż podczas awarii sprzed roku, dlatego, że trzeba będzie zmienić cały przesył - poinformował dziś prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
30.08.2020

Do Wisły wpada ok. 3 metrów sześciennych ścieków na sekundę

Ścieki wpadają do Wisły tak samo, jak podczas pierwszej awarii kolektorów przesyłających nieczystości do oczyszczalni "Czajka". Do rzek wlewa się obecnie ok. 3 metrów sześciennych na sekundę - przekazał dziś na Twitterze wiceminister klimatu Jacka Ozdobę.
29.08.2020

Kolejna awaria Czajki. Ścieki znów płyną do Wisły

Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do oczyszczalni "Czajka". Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie. Powołałem sztab kryzysowy - poinformował dzisiaj prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
29.08.2020

Warszawa zaprasza na darmowe rejsy po Wiśle

Rejsy statkami, katamaranami, drewnianymi szkutnikami po Wiśle oraz spływy kajakowe. Fani wodnych wycieczek mogą skorzystać z szerokiej oferty żeglugi w Warszawie. Ruszyły miejskie wyprawy po rzece - przekazał stołeczny ratusz.
22.08.2020

Rejsy tradycyjnymi łodziami — antidotum na czas pandemii

Rejsy tradycyjnymi łodziami rzecznymi cieszą się ogromną popularnością podczas IV edycji Festiwalu Wisły w Toruniu. Łodzie Mieszko, Maria, Słowianka, Zoraza i św. Elżbieta według wielu stały się, chociaż na trzy dni, antidotum na czas pandemii koronawirusa.
16.08.2020

Uroczysty rejs pod hasłem - Wisła, godzina W

Kilkadziesiąt jednostek, na czele ze statkiem Dar Mazowsza, popłynęło w sobotę po południu w corocznym, uroczystym rejsie pod hasłem "Wisła, godzina W". O godz. 17 uczestnicy rejsu przy Bulwarze Flotylli Wiślanej, miejscu zatopienia statku "Bajka", oddali hołd Powstańcom Warszawskim.
01.08.2020

Płock: Nielegalnie odprowadzał ścieki do Wisły - wniosek o ukaranie trafi do sądu

Straż Miejska w Płocku (Mazowieckie) skieruje wniosek do sądu o ukaranie 35-letniego właściciela posesji, z której poprzez szambo nielegalnie odprowadzano ścieki do Wisły. Mężczyzna nie posiadał też rachunków za wywóz nieczystości ciekłych z działki. Zanieczyszczanie rzeki mogło trwać kilka lat.
29.07.2020

Radni PiS sceptycznie o ekspertyzie ws. awarii "Czajki"

Jestem rozczarowany konkluzjami ekspertyzy ws. zeszłorocznej awarii kolektora, trzeba poczekać na pogłębione wnioski NIK - powiedział PAP wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura (PiS). Z kolei Maciej Binkowski z tego ugrupowania ocenił, że "ruszyła operacja zamiatania tematu pod dywan".
28.07.2020

Ekspert Politechniki Warszawskiej nt. przyczyn awarii układu przesyłowego pod Wisłą: jednego winnego nie ma

Jednego winnego nie ma - powiedział we wtorek prof. Zbigniew Kledyński z Politechniki Warszawskiej przedstawiając wyniki ekspertyzy nt. przyczyn awarii układu przesyłowego pod Wisłą, która miała miejsce 28 sierpnia ubiegłego roku.
28.07.2020

Łódź, którą płynęła rodzina z dziećmi zawisła się na progu spiętrzającym na Wiśle

Policjanci i strażacy z pow. kozienickiego (Mazowieckie) pomogli rodzinie z dziećmi, której łódź utknęła się na progu spiętrzającym na Wiśle. Ponieważ istniało zagrożenia wywrócenia się łodzi, wodniacy najpierw zabrali na brzeg dwie dziewczynki, a następnie pomogli ich rodzicom.
28.07.2020

Warszawa: Od soboty promy turystyczne znów będą pływać po Wiśle

Promy Warszawskich Linii Turystycznych od soboty znów będą pływać po Wiśle. W wakacje kursy będą się odbywać codziennie, a we wrześniu w weekendy - przekazał w czwartek stołeczny magistrat.
02.07.2020

IMGW: na Wiśle 1 przekroczenie stanu alarmowego i 17 stanu ostrzegawczego

W dorzeczu Wisły notujemy 1 przekroczenie stanu alarmowego i 17 stanu ostrzegawczego. W dorzeczu Odry mamy odpowiednio 6 i 18 takich przypadków - poinformował w sobotę na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
27.06.2020

Wody Polskie: fala wezbraniowa na Wiśle w Warszawie w niedzielę

Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w niedzielę – poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej w miejscowości Gusin (Mazowieckie, gm. Sobienie-Jeziory) prezes Wód Polskich Przemysław Deca. Przekazał, że nie przewiduje, by stany ostrzegawcze na Wiśle zostały przekroczone.
26.06.2020

MWIOŚ: jest wniosek o cofnięcie MPWiK pozwoleń na zrzuty ścieków przelewami burzowymi

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska skierował wniosek o cofnięcie lub ograniczenie stołecznemu MPWiK bez odszkodowania pozwoleń na dokonywanie zrzutów ścieków przelewami burzowymi – poinformował PAP w środę MWIOŚ.
25.06.2020

Kontenery na Wiśle - komercyjny rejs barki z Portu Gdańsk do Chełmna [wideo,foto]

150 ton ładunku 150 kilometrów w górę rzeki – 6 kwietnia z Portu Gdańsk wystartował pilotażowy rejs komercyjny barki z ładunkiem kontenerów dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Towary dotrą Wisłą do Chełmna w czwartek (8 kwietnia), a barka, ponownie załadowana, ruszy w drogę powrotną. Organizatorem przedsięwzięcia, które promuje ideę śródlądowego transportu wodnego, jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
06.04.2021

W gdańskiej stoczni Safe zwodowano statek dla Norwegów

Seihaust już na wodzie. Tzw. fish process vessel zwodowano w miniony piątek. Statek powstaje na zamówienie Fitjar Mekaniske Verksted AS.
25.03.2019

V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk: Korytarz Bałtyk-Adriatyk powinien uwzględniać Wisłę i Odrę

Jesteśmy jedynym unijnym korytarzem, w którym nie ma rzek – powiedział o Korytarzu Bałtyk-Adriatyk w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Tomasz Sowiński. Prezes Związku Miast Nadwiślańskich był jednym z prelegentów podczas V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk, które w piątek zakończyło się w Gdyni. Podkreślił, że trwają starania, by zarówno Odra, jak i Wisła, zostały dopisanego do tego korytarza, ponieważ transport wodny jest w tej chwili w Europie absolutnym priorytetem, na rozwój którego przeznaczone zostaną duże środki.
10.12.2018

Gróbarczyk: Priorytetem jest Dolna Wisła

Priorytetem jest dolna Wisła, bo to jest przyszłość, być albo nie być portów trójmiejskich – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Szef resortu był obecny w środę w Gdańsku na sympozjum „Zagospodarowanie Dolnej Wisły”. Podkreślił, że poszukiwanie partnerów społecznych, duża potrzeba kooperacji są podstawą sukcesu w realizacji tej inwestycji.
19.07.2018

W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności na zagospodarowanie żeglugowe Wisły

W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania żeglugowego Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.
03.07.2018

Zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych jednym z największych przedsięwzięć dla Polski

60-150 mld zł może kosztować zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w Gdańsku podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, w czasie debaty poświęconej programowi zagospodarowania Dolnej Wisły, która odbyła się w środę. Wskazał, że podobnie jak teraz Centralny Port Komunikacyjny, również i śródlądowe drogi wodne mogą być dla Polski jednym ze strategicznych przedsięwzięć. Aby je rozpocząć, potrzebny jest jednak odpowiedni program.
14.12.2017

Sekcja statku wypłynęła z Gdańska do Norwegii

Sekcja statku wypłynęła w piątek ze Stoczni Wisła do Gdyni. Stamtąd zostanie przetransportowana do Norwegii. Jak udało nam się ustalić, to fragment nowoczesnej jednostki AHTS (Anchor Handling Tug/Supply vessel) dla Maersk Supply Service.
28.04.2017

Barka z kontenerami wypłynęła z Gdańska do Warszawy

Barka z kontenerami w drodze do Warszawy. Rozpoczął się promocyjny rejs, który ma udowodnić, że żegluga Wisłą jest możliwa. Jednostka wyruszyła z Nabrzeża Ziółkowskiego w Gdańsku w środę. Do celu ma dotrzeć za 9 dni.
20.04.2017

Porozumienie o rozwoju śródlądowych dróg wodnych ratyfikowane przez prezydenta

Europejskie porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) ratyfikowane przez prezydenta. Andrzej Duda podpisał je w poniedziałek. Jego celem jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.
06.03.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.