• <

Po awarii w Czajce zrzucono do Wisły ponad 1 mln m3 ścieków więcej niż rok temu

Strona główna Stocznie, offshore Po awarii w Czajce zrzucono do Wisły ponad 1 mln m3 ścieków więcej niż rok temu
Po awarii w Czajce zrzucono do Wisły ponad 1 mln m3 ścieków więcej niż rok temu - GospodarkaMorska.pl
Zastoiska na Wiśle widoczne w porcie klubu „Morka” w Płocku. Fot. Wody Polskie

sons

18.09.2020 Źródło: PAP

Ponad 4,6 mln metrów sześciennych ścieków wpłynęło już do Wisły po awarii kolektora nieczystości z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni "Czajka". To o 1 mln metrów sześciennych więcej niż podczas zeszłorocznej awarii. W sobotę miną trzy tygodnie od początku drugiej awarii kolektorów ściekowych.

Według danych Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska od początku awarii, czyli 29 sierpnia wpłynęło do Wisły łącznie ponad 4,6 mln m sześc. nieoczyszczonych ścieków. Po awarii, do której doszło przed rokiem całkowity zrzut ścieków liczył ponad 3,6 mln m sześc. nieczystości.

W zeszłym roku zapasowy rurociąg zbudowany przez Wody Polskie powstał w 17 dni. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które w tym roku odpowiada za budowę i uruchomienie bypassa, poinformowało w piątek na swojej stronie internetowej, że "po obu stronach Wisły trwają prace związane z budową tymczasowych rurociągów, którymi będą transportowane ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do Zakładu +Czajka+".

W czwartek MPWiK przekazało na swoim profilu na Facebooku, że pompy podłączone do tymczasowego rurociągu, są w stanie tłoczyć do 3,5 m sześc. ścieków na sekundę. Na pytanie, kiedy zostaną uruchomione i zaczną pompować ścieki, przedsiębiorstwo odpisało, że roboty są realizowane zgodnie z harmonogramem.

Podczas konferencji prasowej 4 września wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński zapowiedział, że zapasowy rurociąg ma być uruchomiony "w ciągu czterech tygodni, licząc od dzisiaj", czyli na początku października.

Bypass ułożony na moście pontonowym może funkcjonować jedynie do końca listopada. MPWiK musi do tego czasu ułożyć pod dnem Wisły zapasowe rurociągi. Inwestycja ma być realizowana w technologii HDD lub Direct Pipe polegającej na przepychaniu rur pod ziemią.

Jednak do tej pory miasto nie wybrało firmy, która miałaby zrealizować inwestycję. "Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z potencjalnymi wykonawcami" – przekazała w czwartek PAP rzecznik ratusza Karolina Gałecka.

Tymczasem – jak poinformowały na swojej stronie internetowej Wody Polskie – "obecnie pojawił się jeszcze jeden pomysł na ułożenie dodatkowego rurociągu bezpośrednio w dnie Wisły poprzez jego zatopienie".

W ocenie Wód Polskich "wkopanie w dno i obłożenie rurociągu materacem kamiennym długoterminowo nie gwarantuje trwałości instalacji". Eksperci zwrócili również uwagę, że "może dojść do utraty stabilności rurociągu i uszkodzenia całej instalacji, szczególnie w czasie przejścia wielkich wód".(PAP)

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 56,02 $ baryłka  0,38% 09:55
 Cyna 23031,00 $ tona 4,69% 25 sty
 Cynk 2690,00 $ tona 1,47% 25 sty
 Aluminium 2011,00 $ tona 1,82% 25 sty
 Pallad 2321,50 $ uncja  -0,41% 09:54
 Platyna 1099,40 $ uncja  -0,74% 09:54
 Srebro 25,40 $ uncja  -0,51% 09:55
 Złoto 1847,00 $ uncja  -0,17% 09:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.