• <

Wynik wyszukiwania - " drilling" - Wiadomości

Equinor odkrył złoża ropy naftowej w odwiercie na polu Svalin na Morzu Północnym

Norweski gigant paliwowy poinformował o odkryciu na koncesji wydobywczej nr 169 na Morzu Północnym. Aktualnie koncesjonariusze rozważą, czy odkrycie jest wystarczająco opłacalne do produkcji. Wstępne obliczenia wskazują na obecność do 0,1 mln m3 wydobywalnego ekwiwalentu ropy naftowej, co odpowiada liczbie 600 tys. baryłek.
23.05.2024

PGE i Ørsted podpisały kolejną umowę dotyczącą wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2

Umowa obejmuje wykonanie przewiertu sterowanego pod plażą niezbędnego do poprowadzenia linii kablowych 275 kV oraz budowy tzw. muf łączeniowych, czyli stanowisk łączących morskie linie kablowe z lądowymi. Prace zrealizuje konsorcjum polskich firm – ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki.
28.02.2024

Nowy statek wiertniczy Stena Drilling

Stena Drilling, firma specjalizująca się w wierceniach w dnie morskim, odebrała nowy statek wiertniczy do operacji na głębokich wodach – Stena Evolution.
19.01.2024

Dzień Kariery Offshore 2024 na Politechnice Gdańskiej

6 stycznia 2024 roku, w budynku Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbędzie się druga edycja Dnia Kariery Offshore. Zapraszamy studentów, absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane morską energetyką wiatrową na spotkania z przedstawicielami firm, które wraz z rozwojem branży będą poszukiwać wielu specjalistów i profesjonalnej kadry do projektowania, budowy i prowadzenia morskich farm wiatrowych.
11.01.2024

Zarabianie na wierceniu. Stocznie na start. Do 2028 r. będzie rósł popyt na statki i morskie platformy

Wykorzystanie statków i platform wiertniczych w 2024 r. będzie na najwyższym poziomie od wielu lat. Po dobrym 2023 r. prognozuje się, że stawki dzienne w usługach na rzecz Oil & Gas Offshore wzrosną. Już w połowie 2023 r. wykorzystanie jednostek i platform wiertniczych osiągało w wielu rejonach ponad 80%, a nawet 95% - informuje w raporcie VesselsValue. Brakuje jednak statków do obsługi roponośnego i gazowe biznesu.
09.01.2024

Niczym z filmu akcji. Ukraińska armia opublikowała nagranie z operacji odzyskania kontroli nad morskimi "Wieżami Bojki"

Siły Zbrojne Ukrainy (Збройні сили України, ЗСУ) zaprezentowały w mediach społecznościowych przebieg operacji odzyskania instalacji na Morzu Czarnym, służącej do działań rozpoznawczych i wywiadowczych. Wpisuje się to w kolejny aspekt trwającej od ponad półtorej roku wojny, której jednym z teatrów jest także akwen morski.
13.09.2023

Globalny dostawca usług wiertniczych otwiera swoje biuro w Trójmieście

Norweski Archer, globalna firma zajmująca się dostarczaniem usług naftowych i wiertniczych, a także obsługą klientów z branży naftowej i gazowej, otwiera biuro inżynieryjne w Gdańsku. Zatrudnienie znajdzie 150 inżynierów, którzy będą uczestniczyć w rozwoju globalnych projektów firmy.
13.07.2023

Do offshore wind nie ma drogi na skróty. Maciej Olczak o zasobach Enmaro

Enmaro to światowej klasy dostawca usług konsultingowych dla sektora offshore. Działająca na rynku od 2017 r. firma oferuje swoim klientom profesjonalne doradztwo w realizacji strategicznych projektów energetycznych na morzu oraz w obszarach związanych z modelowaniem procesów dekarbonizacyjnych i magazynowaniu zielonej energii w postaci wodoru i innych źródeł. Na globalną rozpoznawalność należało jednak zapracować dużo wcześniej. O kapitalizacji swojego wieloletniego doświadczenia w branży opowiada prezes zarządu, Maciej Olczak.
29.03.2023

Promy Stena Line, ro-ro i zbiornikowce fundamentem biznesu Stena AB. W Polsce króluje żegluga promowa

Stena AB, której główną domeną działalności są usługi promowe oraz shipping, poinformowała, że w 2022 r. EBITDA grupy osiągnie około 14 mld SEK, w porównaniu do 9 mld SEK w 2021 r., a EBITDA z działalności operacyjnej w 2022 roku wyniesie około 12,6 mld SEK, w porównaniu do 7 mld SEK w 2021 r. Na ten dobry wynik wpływ miały również dobra wyniki Stena Line Polska, która powiększyła niedawno swoją flotę o dwa najbardziej innowacyjne i ekologiczne promy w regionie.
19.02.2023

[WIDEO] Aktywiści Greenpeace wdarli się na transportowiec przewożący FPSO

Na pokład statku heavy-lift do przewożenia ciężkich ładunków White Marlin, transportującego jednostkę FPSO, wdarło się czterech aktywistów Greenpeace. Grozili oni zajęciem sprzętu jeśli Shell nie zaprzestanie wierceń naftowych.
01.02.2023

PGNiG Upstream wykorzysta platformę Deepsea Yantai na Morzu Norwerskim

Spółka Odfjell Drilling z siedzibą w Wielkiej Brytanii zawarła kontrakt z polskim podmiotem PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen na wykorzystanie półzanurzalnej platformy wiertniczej Deepsea Yantai.
20.01.2023

Equinor przygotowuje się do wiercenia w obiekcie poszukiwawczym na Morzu Norweskim

Norweski gigant energetyczny otrzymał zgodę od Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ropy Naftowej (PSA) na wykonanie odwiertów poszukiwawczych przy użyciu jednej z platform wiertniczych firmy Odfjell Drilling.
19.01.2023

Shell wynajmuje Stena Drilling do odwiertów na Morzu Śródziemnym

Wykonawca odwiertów Stena Drilling wykona prace dla Shell. To efekt nowego kontraktu ze spółkami BG Delta Limited i BG International Limited, należącymi do Shell. Odwierty odbędą się przy linii brzegowej Egiptu.
17.01.2023

Chevron chwali się odkryciem nowych złóż gazu

Amerykański gigant energetyczny dokonał nowego odkrycia gazu na koncesji Nargis Offshore Area, która znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego, u wybrzeży Egiptu.
16.01.2023

Półzanurzalna platforma wiertnicza rozpoczyna prace dla Shell w Namibii

Należąca do Northern Ocean półzanurzalna platforma wiertnicza Deepsea Bollsta dotarła do Namibii, gdzie rozpoczęła realizację dla brytyjskiego giganta naftowego.
12.12.2022

PGNiG stał się Zespołem Oddziałów PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A.

PGNiG został przekształcony w Zespół Oddziałów PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. - poinformował PAP w środę PKN Orlen. Spółki byłej grupy PGNiG zmienią nazwy na np. PGNiG Obrót Grupa Orlen czy PSG Grupa Orlen, Exalo Drilling Grupa Orlen - dodał koncern.
23.11.2022

Niepowodzenie odwiertów poszukiwawczych u wybrzeży RPA

Firma poszukiwawcza ropy i gazu Eco (Atlantic) Oil & Gas zakończyła wiercenie odwiertu poszukiwawczego na terenie Bloku 2B u wybrzeży Republiki Południowej Afryki, ale nie przyniosło ono rezultatu, gdyż nie natrafiono na komercyjne węglowodory. Nie mniej operator kontynuuje swoje plany dotyczące kolejnych odwiertów poszukiwawczych.
18.11.2022

Equinor z pozwoleniem na odwierty na Morzu Północnym

Norweski koncern energetyczny Equinor otrzymał kolejne pozwolenie na wykonanie odwiertu na Morzu Północnym. Informację przekazała dziś Norweska Dyrekcja Ropy Naftowej (NPD).
03.10.2022

Nowy kontrakt na statek wiertniczy Stena w Arfyce

Wykonawca odwiertów morskich Stena Drilling pozyskał nowy kontrakt wiertniczy od CNOOC na operacje offshore w Gabonie.
16.09.2022

PGNiG nie znalazło węglowodorów w Copernicusie

PGNiG nie udało się wydobyć gazu z odwiertu poszukiwawczego o nazwie Copernicus na Morzu Norweskim. Zostanie on opuszczony.
15.09.2022

Strajk w Felixstowe – władze portu oskarżają, związek zawodowy się odgraża

Strajk dokerów w największym w Wielkiej Brytanii porcie kontenerowym Felixstowe trwa. Strony konfliktu – władze portu i związek zawodowy – przerzucają się groźbami i oskarżeniami, a sytuacja nie zbliża się do happy endu.
25.08.2022

Ukraina. Dziennikarz: około 60 rosyjskich żołnierzy zaginionych po ukraińskim ataku na wiertnie gazowe

Około 60 rosyjskich żołnierzy uznaje się za zaginionych po poniedziałkowym ukraińskim ataku na zajęte przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym; na platformach znajdowało się co najmniej 120 osób, potwierdzono ewakuację 27 wojskowych wroga - przekazał na Facebooku ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk.
22.06.2022

Rozpoczęto budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Deweloper morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank poinformował, że rozpoczęto prace budowlane na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej. Załoga NKT ruszyła z instalacją pierwszego odcinka kabla eksportowego HVDC u wybrzeży Yorkshire.
03.05.2022

Top 10 morskich nacji. Chiny na pierwszym miejscu. Polska poza rankingiem

Chiny, Japonia i Grecja zdominowały rynek transportu morskiego. Dziś ta trójka należy najpotężniejszych krajów posiadających statki handlowe i pasażerskie. W końcu 2021 łączna wartość flot będąca w dyspozycji armatorów z tych krajów osiągnęła około 520 mld USD – oszacowali analitycy VesselsValue. To więcej niż łączna wartość flot armatorów działających w pozostałych 7. krajach uwzględnionych w rankingu.
16.04.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2022)

Początek roku dla wielu z segmentów żeglugi nie był łatwy, jednakże długofalowe perspektywy są znacznie bardziej obiecujące niż warunki bieżącego okresu. Wskazywać może na to chociażby prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który szacuje wzrost światowego PKB na 2022 roku o około 4,4 proc.
07.02.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 45-48/2021)

Światowa czwarta fala pandemii oraz nowe warianty wirusa zagrażają odbudowie światowej gospodarki. W związku z obecną sytuacją jak i sezonowością rynków żeglugowych wiele z sektorów żeglugi wykazywało ostatnio korekty parametrów rynków frachtowych. Dla wielu z nich może to być dłuższa tendencja, dla innych jedynie krótkookresowa zmiana. W naszej cyklicznej analizie, przedstawiamy najnowsze dane z ostatnich tygodni.
07.12.2021

Spetalen może głosować przeciwko fuzji Noble i Maersk Drilling

Øystein Stray Spetalen's S.D. Standard Drilling rozważa głosowanie przeciwko proponowanej fuzji pomiędzy Noble i Maersk Drilling, podnosząc obawy dotyczące stosunku wymiany w transakcji.
14.11.2021

Rozpoczęło się wydobycie ze złoża Yme w Norwegii

Uruchomienie produkcji ze złoża Yme na Norweskim Szelfie Kontynentalnym to jeden z kluczowych projektów inwestycyjnych gdańskiego koncernu. Jego realizacja przyczyni się do znacznego wzrostu wydobycia Grupy LOTOS w Norwegii. Średnie wydobycie w perspektywie 5 lat wyniesie ok. 5 tys. bbl/dzień.
26.10.2021

Z Portu Gdańsk do wybrzeża Tanzanii. CEVA Logistics przetransportuje konstrukcję o wadze 2 tys. ton [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdańsk przy Nabrzeżu Szczecińskim CEVA zgromadziła ładunek przygotowując do transportu morskiego 154 elementy konstrukcji wiertni i kampusu o łącznej wadze ponad 2 tys. ton. Całość popłynie statkiem SAL „Annette” na kotwicowisko w pobliżu wyspy Songo Songo u wybrzeża Tanzanii. Ten spektakularny załadunek rozpoczął się 13 września w poniedziałek i potrwał cztery dni.
05.10.2021

Platforma typu jack-up posłuży do produkcji zielonego wodoru

Firma inżynieryjna Aquaterra Energy, producent zielonego wodoru Lhyfe oraz spółka zajmują się odwiertami morskimi Borr Drilling łączą siły, aby rozwijać produkcję zielonego wodoru na skalę przemysłową. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że w tym celu zamierzają wykorzystać przerobioną platformę typu jack-up.
23.09.2021

Boom w inwestycjach tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tydzień 32-35/2021)

Z rynku spływały kolejne elektryzujące informacje na temat inwestycji w tonaż. Wielkie zamówienia omijały jednak w większości przypadków europejski rynek stoczniowy, lokując się głównie na Azji.
13.09.2021

Exalo Drilling z grupy PGNiG będzie wiercić u brzegów Tanzanii

Spółka Exalo Drilling z grupy PGNiG podpisała kontrakt z PanAfrican Energy Tanzania Ltd. operatorem na złożu gazowym wokół wyspy Songo Songo u brzegów Tanzanii. Polska firma wykona tam rekonstrukcje odwiertów, wywierci też tzw. otwór boczny.
21.07.2021

Handel morski w ożywieniu. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 23-26/2021)

Światowa gospodarka coraz bardziej rozpędza się. Stąd też od początku tego roku w tym w ciągu kilku ostatnich tygodni utrzymywały się zadowalające parametry frachtowe dla armatorów wielu segmentów żeglugi. Przewidywania analityków na kolejne tygodnie są również jak najbardziej pozytywne.
12.07.2021

Coraz więcej aktywności. Analiza rynku tonażowego (tydzień 18-22/2021)

Od początku tego roku dokonano już transakcji kupna – sprzedaży około 978 statków używanych o nośności 69,7 mln ton. W stoczniach zawarto również już w tym samym okresie 564 kontraktów na budowę nowych statków.
10.06.2021

Czy to już moment, na który wszyscy czekali? Raport z rynku żeglugowego (tydzień 14-17/2021)

Rynek frachtowy przewozów suchych masowych oraz rynek jednostek wsparcia branży offshore wykazują się coraz większą dynamiką wzrostów. Tym pozytywnym symptomom towarzyszą informacje na temat nieco większej ilości zakupów statków "z drugiej ręki" niewidzianych od 2007 roku. Aż 7% tonażu zmieniło już swojego właściciela w dotychczasowej części 2021 roku.
04.05.2021

Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na kolejne głębokie odwierty

Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na statek wiertniczy siódmej generacji Maersk Viking, na wykonanie czterech odwiertów w projekcie Gumusut-Kakap na morzu w Malezji.
08.04.2021

Problemów nie brakuje, ale życie gospodarcze toczy się dalej. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 10-13/2021)

Za sprawą zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec „Ever Given” konsekwencje tego wydarzenia wpłynęły również na inne segmenty żeglugi. W związku z tym wykorzystanie, czyli tzw. utylizacja statków znacznie wzrosła, ponieważ wiele z nich przekierowało się na znacznie dłuższą trasę dookoła Afryki via Przylądek Dobrej Nadziei. Krótkoterminowa dostępność przestrzeni ładunkowych pod przewozy znacznie spadła.
06.04.2021

W Chinach udaremniono przemyt ropy naftowej o wartośći 770 mln USD

Chiny udaremniły próby przemycenia prawie 1 miliona ton ropy naftowej, o łącznej wartości 5 miliardów juanów (770 milionów dolarów), we wtorek zatrzymano 11 statków oraz 171 podejrzanych – podaje urząd celny.
17.03.2021

Wzrost cen ropy w USA przed publikacją danych o złożach oceanicznych

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje przed publikacją oficjalnych danych o jej amerykańskich zapasach i decyzją Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej - informują maklerzy.
17.03.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

10 największych flot w 2021. Polska za burtą

Japonia z flotą o wartości przekraczającej 115,76 mld dol. przoduje jako państwo w rankingu Vessels Value od ubr. Ale to Chiny z flotą około 6 900 statków są w UNCTAD czołowym operatorem. Natomiast Grecy przebijają wszystkich nośnością statków, ponieważ dysponują ponad 364 mln dwt. Ponad 6,5 tys. statków nosi banderę Panamy. Polska od dawna nie jest brana w pod uwagę w tego typu rankingach.
01.02.2021

Czy najgorsze jest już za nami? Statki do przewozu LNG biją kolejne rekordy. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 53/2020, 1-2/2021)

Fundamenty segmentu masowców wydają się gotowe do odbudowy i wzrostu już w 2021 roku. Ostatnie tygodnie, to kontynuacja ciężkiej sytuacji dla tankowców i branży związanej z wydobyciem ropy naftowej. Rozpędu nabierają za to projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i ogólnoświatową transformacją energetyczną.
18.01.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

PGNiG odkryło nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, przy współpracy z ORLEN Upstream, sukcesem zakończyło wiercenie odwiertu Grodzewo-1 w gminie Śrem. Spółka szacuje, że otwór pozwoli na wydobycie ok. 20 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.
10.12.2020

Raport z rynku żeglugowego – idzie nowe, czyli światowy patent na rozwój w dobie pandemii (tydzień 43-45)

Światowa sytuacja frachtowa i tonażowa ponownie robi się coraz bardziej skomplikowana. Ze względu na bardziej dynamicznie rozwijającą się pandemię oraz wprowadzanie coraz większych obostrzeń dotyczących między innymi przemieszczania się ludności spada też bieżąca konsumpcja. Problemy z przemieszczaniem dotyczą również polskich marynarzy i innych pracowników branży morskiej. Dostęp do większości krajów jest bardzo utrudniony.
09.11.2020

Gaz-System ukończył przewiert pod Wisłą w ramach budowy gazowego Korytarza Północ-Południe

GAZ-SYSTEM zakończył przewiert HDD (Horizontal Directional Drilling) na trasie inwestycji Pogórska Wola – Tworzeń pomiędzy miejscowościami Kraśniów i Biskupice. Przekroczenie Wisły miało długość 1018 m, a zagłębienie maksymalne wyniosło 38 m poniżej dna rzeki.
18.09.2020

Greenpeace udokumentował wyciek metanu na Morzu Północnym [wideo]

Aktywiści i aktywistki na pokładzie statku Greenpeace Esperanza udokumentowali duży wyciek metanu w brytyjskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Używając ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego), sfilmowali dwa kratery emitujące gaz na głębokości około 100 metrów
26.08.2020

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – czy rynek odbija się od dna? (tydzień 24-25)

Po załamaniu się rynków żeglugowych na skutek kryzysu pandemicznego a także krachu na rynku ropy w ostatnich miesiącach, wiele wskazuje na to, że rynek frachtowy wielu segmentów odbija się od dna. Każde pozytywne informacje cieszą, ale według części międzynarodowych analityków nie będziemy świadkami szybkiego odbicia w kształcie litery „V” a bardziej prawdopodobnie stopniowego długookresowego wzrostu w kształcie litery „U”.
22.06.2020

Awilco Drilling anuluje zamówienie platformy wiertniczej u Keppela

Awilco Drilling postanowił anulować zamówienie półzanurzalnej platformy wiertniczej u Keppela z powodu naruszenia warunków umowy budowlanej.
09.06.2020

Raport z rynku żeglugowego – gospodarcze powikłania (tydzień 21-23)

Światowy organizm gospodarczy w wyniku trwającego kryzysu pandemicznego oraz załamania cen ropy wykazuje szereg zaburzeń i powikłań, odzwierciedlających się również w międzynarodowym handlu morskim oraz morskim rynku poszukiwawczym i wydobywczym. Międzynarodowe środowiska żeglugowe i stoczniowe wołają o wsparcie i pilne działania celem stymulacji światowej gospodarki. Depresja pogłębia się a scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji jest co najmniej kilka. Szczególne perturbacje obserwuje się aktualnie na rynku offshore „oil a
08.06.2020

Platforma West Bollsta wymaga poprawki przed wejściem do użytku

Norweski organ nadzorujący bezpieczeństwo na morzu, Petroleum Safety Authority (PSA), doszukał się jednego punktu usprawniającego, w odniesieniu do wniosku o uznanie zgodności (AoC) dla platformy wiertniczej West Bollsta.
03.06.2020

Maersk Drilling zwolni pracowników z regionu Morza Północnego

Maersk Drilling podejmie kroki w celu zmniejszenia swojej załogi obsługującej platformy offshore na Morzu Północnym, z powodu pandemii COVID-19 i spadku cen ropy.
28.04.2020

Cypr: Pandemia koronawirusa i sytuacja na rynku paliwowym uderzają w eksplorację złóż gazu

Pandemia koronawirusa oraz sytuacja na rynku paliwowym spowoduje opóźnienie zaplanowanych na najbliższe dwa lata odwiertów gazowych w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Cypru - oznajmił cypryjski minister ds. energii Yiorgos Lakkotrypis.
15.04.2020

Stena Line - szwedzka marka w gdyńskim porcie

Rozpoczynamy cykl artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Jednym z takich przedsiębiorstw żeglugowych jest szwedzka Stena Line, realizująca promowe przewozy pasażerskie i towarowe na trasie Gdynia – Karlskrona. Jednakże dobrze nam znany szlak żeglugowy jest tylko jednym z wielu obsługiwanych przez tego armatora, a pływające na nim statki są jedynie częścią dużej floty wielkiego przedsiębiorstwa.
25.03.2020

Odkrycie wielkiego złóża ropy naftowej na dnie Morza Kaspijskiego

Azerski potentat naftowy SOCAR wraz z norweskim Equinorem potwierdziły odkrycie złoża Karabagh położonego 120 kilometrów od brzegu na wschód od Baku, w azerskim sektorze Morza Kaspijskiego.
23.03.2020

Izrael rozpoczął eksport gazu ziemnego do Egiptu

Izrael zaczął eksportować do Egiptu gaz ziemny - poinformowało agencję EFE izraelskie ministerstwo energetyki. Szef tego resortu Juwal Szteinic oświadczył w Kairze, że umowa, którą zawarły Izrael i Egipt, to "dopiero początek" współpracy obu krajów.
15.01.2020

Wyjątkowo udany rok dla regionu. Invest in Pomerania zapowiada kolejne inwestycje

Wspólnie z partnerami, inwestorami i instytucjami samorządu województwa, Invest in Pomerania 9 stycznia podsumowała w Centrum Stocznia Gdańska gospodarcze sukcesy minionego roku. Padły zapowiedzi kolejnych inwestycji.
10.01.2020

Rekordowa umowa na eksport gazu z Izraela do Egiptu

Minister energetyki Izraela podpisał w poniedziałek pozwolenia na rekordowo wysoki eksport gazu ziemnego do Egiptu. Kontrakt o wartości 15 mld dolarów przewiduje dostawę do Egiptu 64 mld metrów sześciennych gazu w ciągu 10 lat.
16.12.2019

Włoski Saipem planuje fuzję z największym rywalem

Saipem planuje fuzję ze swoim rywalem Subsea 7 SA, co może stać się jedną z największych transakcji w historii europejskiego przemysłu naftowego. Włoska firma realizuje potencjalną transakcję z norweskim przedsiębiorstwem, ponieważ chce przetrwać spowolnienie w branży.
17.11.2019

100 mln zł pożyczki od ARP dla Exalo Drillig na sprzęt wiertniczy

Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła 100 mln zł pożyczki Exalo Drilling - spółce z grupy PGNiG, wyspecjalizowanej w wierceniach za węglowodorami - poinformowała we wtorek ARP. Środki z pożyczki zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu.
22.10.2019

Maersk Drilling otworzył biuro w Gdańsku

Wczoraj, w budynku Tryton zostało otwarte centrum operacyjne lidera innowacji w swojej branży - firmy Maersk Drilling. Gdańska placówka będzie odpowiadać za administrację, dostawy oraz usługi IT. Wybór Gdańska jako lokalizacji dla nowego centrum był wspierany przez inicjatywę Invest in Pomerania
02.10.2019

Zaawansowane usługi i nowe technologie zmieniają oblicze gospodarki morskiej

W miarę modernizacji gospodarki morskiej obserwujemy rosnący popyt na usługi świadczone na rzecz tradycyjnych morskich branż. Centra usług wspólnych stają się integralną częścią tego sektora. Między innymi dzięki temu trendowi Trójmiasto ma szanse wyrosnąć na światowej klasy klaster morski.
06.09.2019

Roboty na statkach – usługi biznesowe w przemyśle morskim

Sektor morski w województwie pomorskim tradycyjnie obejmował budownictwo okrętowe, transport, inżynierię morską, rybołówstwo oraz energię prądów morskich. W miarę modernizacji gospodarki, centra usług wspólnych (ang. shared services centres) stały się integralną częścią tego sektora. Organizacja Invest in Pomerania rozmawiała z dyrektorami pięciu pomorskich centrów usług wspólnych: MacGregor, Ocean Network Express, Unifeeder, Maersk Drilling oraz DNV GL. Każda z tych spółek dostarczyła wielu przykładów na modernizację i di
08.08.2019

Budowniczy Titanica złoży wniosek o niewypłacalność

Harland and Wolff, północnoirlandzka stocznia znana z budowy Titanica, stała się niewypłacalna, po tym jak jej upadły norweski właściciel nie znalazł na nią kupca, a jego prośby o nacjonalizację zakładu zostały oddalone.
06.08.2019

Maersk Drilling otwiera biuro w Gdańsku

Maersk Drilling, światowy lider świadczący usługi w zakresie odwiertów głębinowych otwiera biuro w Gdańsku. Nowe centrum odegra kluczową rolę w dostarczaniu usług i rozwiązań biznesowych dla globalnej działalności Maersk Drilling.
27.06.2019

PGNiG rozwija działalność eksploatacyjną w Pakistanie

Oddział Operatorski Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Pakistanie rozpoczął wiercenie odwiertu eksploatacyjnego Rehman-6 na złożu Rehman.
20.05.2019

Pierwsze cięcie blachy na projekcie Johan Sverdrup RP w Mostostalu Pomorze (foto)

Mostostal Pomorze (MPG) w środę uroczyście rozpoczął projekt Johan Sverdrup Riser Platform (JSRP). W zakresie prac spółki jest wykonanie dwóch modułów platformy, każdy po około 400 ton. Realizacja projektu, obejmująca również pełne zabezpieczenie antykorozyjne modułów, przewidziana jest do stycznia 2020 roku. Konstrukcja zostanie przeznaczona na pole naftowe Johan Sverdrup na Morzu Północnym.
24.04.2019

Wartość udziałów Maersk spada wraz z niepewną sytuacją na rynku kontenerowym

Największy na świecie przewoźnik kontenerowy, A.P. Moller-Maersk, przewiduje wolniejszy wzrost w tym roku z powodu globalnych problemów handlowych. Udziały spółki zmniejszyły się o 10 proc. z tego powodu w tym roku. W tym samym czasie Maersk odłączył spółkę Maersk Drilling, która od 4 kwietnia stała się w pełni samodzielna.
17.04.2019

Deepsea Nordkapp już w Norwegii. Będzie pracowała dla PGNiG

Jak poinformował portal petro.no, w ostatnią sobotę (6 kwietnia), po długiej drodze z Korei, do bazy CCB w Ågotnes dotarła zapowiadana półzanurzalna platforma wiertnicza Odfjell Deepsea Nordkapp. Już w maju tego roku, weźmie udział w wierceniach na złożach Skogul i Ærfugl. Co ciekawe, ta zaawansowana technicznie platforma, będzie pracowała również dla PGNiG.
08.04.2019

Półzanurzalna platforma Stena Drilling zmodernizowana w stoczni Damen

Stocznia Damen poinformowała na swojej stronie o zakończeniu gruntownej przebudowy platformy półzanurzalnej Stena Don. Do Damen trafiła ona w październiku 2018 roku a w lutym 2019 trafiła do pracy w ramach nowego kontraktu na Wyspach Szetlandzkich w Wielkiej Brytanii.
29.03.2019

Woźniak: PGNiG chce tchnąć nowe życie w norweski szelf

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z zainteresowaniem przygląda się swej koncesji o numerze PL 1017. Gdyby spełniły się oczekiwania z nią związane, to - jak mówi PAP prezes spółki Piotr Woźniak - udałoby się "tchnąć nowe życie" w norweski szelf.
06.03.2019

Udziały Maerska maleją z powodu trwającej wojny handlowej

Największy na świecie przewoźnik kontenerowy, A.P. Moller-Maersk, przewiduje wolniejszy wzrost w tym roku z powodu globalnych problemów handlowych. Udziały spółki zmniejszyły się o 10 proc. z tego powodu w czwartku. W tym samym czasie Maersk odłączył spółkę Maersk Drilling, któa od 4 kwietnia będzie w pełni samodzielna.
24.02.2019

Maersk odseparował swoją działalność odwiertową od reszty segmentów spółki

Duński gigant żeglugowy, Maersk, rozpoczął proces separacji swojej działalności odwiertowej poprzez oddzielenie spółki Maersk Drilling Holding.
21.02.2019

PGNiG wierci kolejne otwory eksploatacyjne na Podkarpaciu

Trwają prace na największym złożu gazu ziemnego w Polsce. Nowe odwierty zlokalizowane są w miejscowościach Pikulice i Łuczyce – na południowych obrzeżach miasta Przemyśl, od którego swoją nazwę wzięło złoże.
07.02.2019

Niedługo zacznie działalność nowa spółka offshore Maerska

Niedługo ruszy nowa spółka koncernu Maersk do rozbiórki platform wiertniczych – Maersk Decom.
11.11.2018

Gazociąg Czeszów-Kiełczów gotowy do pracy

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu relacji Czeszów-Kiełczów, stanowiącego element Korytarza Północ-Południe. Wspólnie z pozostałymi gazociągami o średnicy DN 1000 mm tj. Zdzieszowice-Wrocław i Czeszów-Wierzchowice możliwy będzie odbiór zwiększonych ilości surowca ze świnoujskiego Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz w niedalekiej przyszłości z gazociągu Baltic Pipe, który połączy Polskę ze złożami gazu na Szelfie Norweskim.
24.10.2018

Wdrożenie do polskiego prawa przepisów technicznych PRS dla platform wiertniczych

Z dniem 18 października 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 19 września 2018 r. (Dz.U. z 3 października 2018r. poz.1883) w sprawie uznania za obowiązujące przepisów w zakresie budowy i nadzoru stałych platform wiertniczych i eksploatacyjnych oraz ich urządzeń i wyposażenia.
18.10.2018

PGNiG zwiększa produkcję gazu ze złóż w Pakistanie

PGNiG zwiększyło do poziomu niemal 1 mln metrów sześciennych dziennie produkcję ze złóż w Pakistanie, jeszcze we wrześniu planowany jest kolejny odwiert - poinformowała spółka. Traktujemy Pakistan jako perspektywiczny rynek - podkreślił prezes PGNiG Piotr Woźniak.
27.09.2018

Maersk z nową spółką na rynku offshore

A.P. Moller – Maersk zaprezentował swoją nową spółkę do rozbiórki platform wiertniczych – Maersk Decom.
16.08.2018

Maersk zaprezentował nową jednostkę do rozbiórki platform wiertniczych

A.P. Moller – Maersk zaprezentował swoją nową spółkę do rozbiórki platform wiertniczych – Maersk Decom.
02.07.2018

Norwegia: Ekolodzy z Greenpeace wdarli się na platformę wiertniczą w Norwegii

Aktywiści z organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na pokład platformy wiertniczej należącej do koncernu Statoil, aby uniemożliwić jej wypłynięcie z norweskiego portu Skipavika - poinformowali działacze. Firma chce ją wykorzystać do odwiertów w Arktyce.
22.03.2018

PGNiG będzie współpracować z pakistańską spółką Mari Petroleum Company Limited

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podpisało porozumienie o partnerstwie strategicznym z drugim co do wielkości producentem gazu w Pakistanie. Dokument zakłada współpracę w obszarze upstream na rynku pakistańskim i poza jego granicami.
19.03.2018

Izrael: Kontrakt na eksport gazu do Egiptu wartości 15 mld USD

Izrael podpisał w poniedziałek największą jak dotąd umowę na eksport gazu. Notowana na giełdzie w Tel Awiwie firma Delek Drilling wraz z amerykańskim partnerem Noble Energy zawarła z egipskim Dolphinus Holdings kontrakt o wartości 15 mld dolarów.
20.02.2018

Maersk Drilling zwalnia 84 pracowników w Stanach Zjednoczonych

Jak informuje Houston Business Journal, Maersk Drilling zwolni wkrótce 84 osoby pracujące na platformach wiertniczych w Houston.
25.01.2018

Największy na świecie konstruktor platform wiertniczych już zdążył dostarczyć swój pierwszy produkt

Największy na świecie konstruktor platform wiertniczych, Keppel FELS, dostarczył swój pierwszy obiekt w 2018 r. Jest to pierwsza z platform typu jackup, które buduje dla Borr Drilling.
05.01.2018

Maersk Drilling rozpoczyna swoją współpracę z Tullow Ghana

Na mocy podpisanego w grudniu kontraktu z Tullow Ghana firma w 2018 roku będzie prowadzić prace wydobywcze na polach Jubilee i TEN położonych na wybrzeżu Ghany.
03.01.2018

Testy PGNiG na odwiercie Rizq-2 w Pakistanie lepsze od prognoz

Przepływy gazu ziemnego z odwiertu rozpoznawczego Rizq-2 w Pakistanie dały wynik czterokrotnie większy niż podczas pierwszych badań - poinformowała w piątek spółka.
22.12.2017

PGNiG rozpoczął kolejne wiercenie w Pakistanie

PGNiG zaczął wiercenia kolejnego odwiertu w Pakistanie, to już piąty odwiert polskiej spółki na gazowym złożu Rehman - poinformowała we wtorek spółka.
13.12.2017

Śmiertelny wypadek na platformie wiertniczej Maersk Interceptor

Śmiertelny wypadek na platformie wiertniczej Maersk Interceptor na polu Tambar na Morzu Północnym. W czwartek pracownik Maersk Drilling wpadł do morza podczas prac konserwacyjnych. Badane są przyczyny zdarzenia.
08.12.2017

Moduł platformy wiertniczej wielkości boiska piłkarskiego w drodze do Norwegii (wideo)

Budowa platformy wiertniczej Johan Sverdrup nabiera tempa. W Tajlandii zakończył się montaż jej największego modułu i obecnie jest on transportowany statkiem do Norwegii. To największy segment w historii Aibel, firmy zajmującej się budową konstrukcji stalowych dla rynku offshore.
11.08.2017

PGNiG i LOTOS szukają ropy w Zachodniopomorskiem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz LOTOS Petrobaltic rozpoczęły wiercenie otworu poszukiwawczego na koncesji Kamień Pomorski. Według szacunków, na obszarze przygotowywanych prac w gminie Golczewo (woj. zachodniopomorskie) może być nawet 7,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).
02.08.2017

Moody obniża rating kredytowy Maerska

Rośnie presja na największym armatorze kontenerowców na świecie. Po gruntowej restrukturyzacji oraz włączeniu do firmy Hamburg Sud, włodarze Maerska muszą się także martwić zmniejszeniem rating kredytowego.
20.12.2016

Maersk walczy o utrzymanie ratingu kredytowego

Największy na świecie przewoźnik kontenerowy rozważa sprzedaż części swoich udziałów i zmiejszenie dywidendy, by utrzymać pozytywny rating kredytowy.
13.12.2016

Trzeci kwartał Maerska ze spadkiem zysków

Czołowy koncern żeglugowy na świecie, grupa Maersk, zanotowała 438 mln dolarów zysku w trzecim kwartale. To sporo mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku, gdy zysk wyniósł 778 mln dolarów. To efekt bardzo niskich stawek frachtowych kontenerowców.
02.11.2016

Widać skutki kryzysu kontenerowego i offshore. Grupa Maersk z 86 proc. spadkiem zysku

Jednej z największych koncernów żeglugowych i offshore, Maersk Group, zanotowała w pierwszym kwartale 224 mln dolarów zysku. To aż o 86 proc. mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku, gdy kwartał zamknięty z wynikiem 1,6 mld dolarów na plus.
04.05.2016

Szokujące wyniki finansowe Maerska

Duński koncern logistyczno-energetyczny Maersk Group w zeszłym roku zanotował zysk ok. 925 mln dolarów. To aż o 82 proc. mniej niż w roku 2014, kiedy ta suma wynosiła 5,2 mld dolarów.
10.02.2016

Grupa MARS zgarnia kontrakty offshore

Końcówka roku 2015 była dla grupy MARS Shipyards & Offshore okresem bardzo obfitym w kontrakty z branży offshore. W ostatnich tygodniach spółki z grupy pozyskały zlecenia na realizację kilku istotnych projektów – zarówno w segmencie oil & gas, jak i wind power.
05.01.2016

Ogromna fala uderzyła w platformę. Są ofiary

Jedna osoba nie żyje, a dwie zostały ranne po uderzeniu dużej fali w półzanurzalną platformę wiertniczą. Zdarzenie miało miejsce w środę na Morzu Północnym
31.12.2015

Maersk koryguje prognozy – będzie mniejszy zysk

Duński Maersk Group, lider w branży morskiej, został zmuszony zmienić prognozy swoich zysków. Obecnie Duńczycy przewidują 3,4 mld dolarów zysku, o 600 mln mniej niż zakładano wcześniej.
27.10.2015

Giganci na morzu: Przemysł offshore – platformy wiertnicze półzanurzalne

Pólzanurzalne platformy wiertnicze to po platformach samopodnośnych (jack-up) najczęściej występujący typ ruchomych jednostek wydobywczych w sektorze offshore. Zasadniczo od jack-upów różni je zupełnie odmienna konstrukcja, sposób przymocowania do dna, sposób poruszania się po morza i co za tym idzie możliwości wykorzystnia.
20.06.2015

Giganci na morzu: Przemysł offshore – platformy wiertnicze typu jack-up

W branży wiertniczej jednostki typu offshore różnią się w zależności od przeprowadzanych operacji, warunków hydrometeorologicznych akwenu i typu wydobywanych surowców. Konstrukcje te dzielą się zatem na platformy, statki wiertnicze oraz pływające punkty produkcji, przechowywania i załadunku. W pierwszej części cyklu przyjrzymy się najpopularniejszemu na świecie rodzajowi konstrukcji wydobywczych czyli platformom typu jack-up.
24.05.2015

Świetne wyniki grupy Maersk w I kwartale 2015

W pierwszym kwartale tego roku duńska grupa Grupa A.P. Moller - Maersk zanotowała dochód w wysokości 1,6 mld dol. i zysk netto 1,3 mld dol. - o 18 proc. większy rok/roku. - Wynik jest satysfakcjonujący – skomentował szef grupy Nils Andersen.
14.05.2015

Maersk Drilling z trzecią platformą typu XLE

Maersk Drilling ogłosił właśnie odbiór trzeciej, a tym samym ostatniej platformy typu XL Enhanced (XLE), przystosowanej do pracy w bardzo ciężkich warunkach atmosferycznych. Wykonawcą była stocznia Keppel FELS z siedzibą w Singapurze.
19.02.2015

Rosyjski odwrót z Arktyki

Impet rosyjskich inwestycji w Arktyce wyhamowuje. Wpływa na to osłabienie finansowe i technologiczne objętych sankcjami koncernów powiązanych z Kremlem. Nie mniej istotna jest także nieopłacalność wielu projektów wynikająca z rekordowo niskich cen ropy naftowej.
13.01.2015

Total wynajmuje statek wiertniczy Maersk Venturer

Dopiero co ukończona jednostka została wynajęta przez francuski koncern Total na 45-dniowe prace wiertnicze w okolicach wybrzeży Malezji.
27.10.2014

Rosneft i ExxonMobil znalazły ropę na Oceanie Arktycznym

Rosyjski Rosneft wspólnie z amerykańskim ExxonMobile potwierdzili odkrycie złóż ropy naftowej na Morzu Karskim, a dokładniej w regionie pola naftowego East-Prinovozemelskiy-1.
29.09.2014

Narodziny Maersk Voyager

Czwarty statek wiertniczy należący do Maersk Drilling został ochrzczony wczoraj, tj.25 września w stoczni Samsung Heavy Industries (SHI) w Geoje-Si, w Południowej Korei.
26.09.2014

Maersk Drilling wynajmuje Maersk Convincer na kolejny rok

Petronas Carigali przedłużył o rok umowę na wynajęcie zaawansowanej platformy wiertniczej typu jack-up. Szacunkowy przychód z tytułu wydłużenia kontraktu wyniesie około 56 milionów dolarów.
25.09.2014

Statoil zawiesza pracę platformy COSL Pioneer

Z związku ze zbyt dużą ilością prac wykonywanych w sektorze wydobywczym, Statoil zawiesza pracę platformy wiertniczej COSL Pioneer w czwartym kwartale 2014 roku.
19.09.2014

Nowe Przepisy PRS dotyczące budowy i nadzoru nad morskimi stacjonarnymi platformami produkcyjnymi

Obserwowany wśród polskich przedsiębiorstw wzrost aktywności w obszarze offshore na Bałtyku odsłonił potrzebę weryfikacji i uzupełnienia krajowych uregulowań związanych z tą działalnością. Jedna z kwestii wymagających unormowania pojawiła się w związku z przebudową i zmianą sposobu użytkowania należących do Grupy Lotos platform wydobywczych, które z pływających stają się stacjonarnymi.
05.06.2014

Swedish Stena AB zwiększyła dochód i zysk w 2013 roku.

Armator uzyskał lepsze wyniki finansowe z działalności każdej z trzech spółek córek: Stena Line, Stena Drilling i Stena Bulk. We wszystkich segmentach spółka wykazała wzrost. Przychód firmy powiększył się z 4,14 miliarda USD w 2012 roku do 4,44 miliarda USD w 2013 roku. Z kolei zysk przed opodatkowaniem wzrósł z 258,9 milionów USD w 2012 roku do 319,8 milionów.
30.04.2014

Midcon- specjaliści od nietypowych rozwiązań

W roku 1988, grupa pracowników biura projektowego byłej Stoczni Szczecińskiej stworzyła prywatne Biuro Projektowe - MIDCON DESIGNER Sp. z o.o. Poprzez współpracę z wieloma stoczniami, armatorami i biurami projektowymi MIDCON DESIGNER zdobył doświadczenie umożliwiające podejmowanie najciekawszych i najbardziej wymagających technicznie zleceń.
10.10.2013

PKN Orlen szuka ropy na łotewskim terytorium Bałtyku. Łącznie na poszukiwania i wydobycie wyda 5 mld zł

PKN Orlen szuka ropy na Bałtyku. Wspólnie z partnerem Kuwait Energy Company rozpoczął wiercenia na złożu Ocean Nomad na terytorium łotewskim Morza Bałtyckiego. Prace poszukiwawcze potrwają 40 dni i będą prowadzone na głębokości 1,5 km. – Te obszary są bardzo perspektywiczne, a poszukiwanie węglowodorów to nasz kierunek strategiczny – podkreśla Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.
27.05.2013

PKN Orlen szuka ropy i gazu na szelfie łotewskim Bałtyku

PKN Orlen rozpoczął poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego. Wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego z platformy Ocean Nomad prowadzi firma wykonawcza Diamond Offshore Drilling Inc.
14.05.2013

Balin Energy wykona pierwszy odwiert w łotewskiej strefie przybrzeżnej

Balin Energy SIA, której udziałowcami są spółka PKN Orlen - Orlen International Exploration and Production Company oraz Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief, wykona pierwszy pionowy odwiert w rejonie Bloku Północnego łotewskiej strefy ekonomicznej.
18.02.2013

Maersk wdroży IFS Applications

IFS, dostawca oprogramowania dla przedsiębiorstw, poinformował o umowie z firmą Maersk Drilling i Maersk Supply Service.
14.11.2012

Maersk Line: trudny rok we frachcie, dobry – na rynku ropy

W całym 2011 roku Grupa Maersk Line spodziewa się ujemnego wyniku na działalności kontenerowej, natomiast zysków m.in. z działalności w sektorze ropy i gazu oraz biznesie terminalowym - poinformował zarząd, prezentując wyniki po trzech kwartałach br.
15.11.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.