• <
BOTA_2023

Widać skutki kryzysu kontenerowego i offshore. Grupa Maersk z 86 proc. spadkiem zysku

Paweł Kuś

04.05.2016 09:20 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Widać skutki kryzysu kontenerowego i offshore. Grupa Maersk z 86 proc. spadkiem zysku

Partnerzy portalu

Widać skutki kryzysu kontenerowego i offshore. Grupa Maersk z 86 proc. spadkiem zysku - GospodarkaMorska.pl

Jednej z największych koncernów żeglugowych i offshore, Maersk Group, zanotowała w pierwszym kwartale 224 mln dolarów zysku. To aż o 86 proc. mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku, gdy kwartał zamknięty z wynikiem 1,6 mld dolarów na plus.

Słabszy wynik duńskiego giganta to wynik spadku przychodów we wszystkich spółkach za wyjątkiem Maersk Drilling, Maerski Tankers i Damco. Duży wpływ na to miała niska cena ropy (-37 proc.) oraz obniżka stawek frachtowych dla kontenerowców (-26 proc.). Z tego powodu przychody grupy w tym kwartale spadły o 2 mld dolarów (19 proc.).

- Mimo ciężkiej sytuacji rynkowej udało nam się zanotować zysk ponad 200 mln dolarów. Ogółem jesteśmy zadowoleni z wyników naszych poszczególnych podspółek – powiedział Nils S. Andersen, prezes Maersk Group. - W szczególności cieszymy się z inwestycji APM Terminals i Maersk Oil oraz obrony przez Maersk Line pozycji lidera żeglugi kontenerowej – dodał.

Maersk Line, największy przewoźnik kontenerowy, zanotował zysk 37 mln dolarów w tym kwartale. To o wiele mniej niż w zeszłym roku, gdy ten wynik wyniósł aż 714 mln dolarów. To efekt 20 proc. spadku przychodów z powodu załamania się stawek frachtowych.

- Wpływ na to miała niska cena ropy oraz mały popyt. Stawki frachtu obniżyły się na wszystkich szlakach, w tym kluczowych do Europy i Północnej Ameryki – mówił Andersen.

Operator portowy APM Terminal też zanotował spadek zysku, z 190 do 108 mln dolarów. To efekt małego popytu na przewóz towarów drogą morską, w szczególności w Europie. Niska cena ropy wpłynęła za to dobrze na Maersk Tankers, armatora tankowców, którego zyski wzrosły z 36 to 48 mln dolarów.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.