• <
Nauta_top_1100x200

100 mln zł pożyczki od ARP dla Exalo Drillig na sprzęt wiertniczy

ew

22.10.2019 12:51 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki 100 mln zł pożyczki od ARP dla Exalo Drillig na sprzęt wiertniczy
100 mln zł pożyczki od ARP dla Exalo Drillig na sprzęt wiertniczy - GospodarkaMorska.pl

Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła 100 mln zł pożyczki Exalo Drilling - spółce z grupy PGNiG, wyspecjalizowanej w wierceniach za węglowodorami - poinformowała we wtorek ARP. Środki z pożyczki zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu.

Exalo Drilling świadczy usługi wiertnicze dla firm poszukujących i udostępniających złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, usługi serwisowe, m.in. dla górnictwa otworowego, a także budowlano-montażowe. Zatrudnia prawie 2 tys. ludzi i prowadzi działalność na terenie Polski, Ukrainy, Pakistanu, Kazachstanu, Ukrainy i w Czadzie.

Finansowanie z ARP Exalo zamierza przeznaczyć na zakup nowoczesnych urządzeń i technologii. "Koncentrujemy się na zdobywaniu nowych rynków w obszarze usług wiertniczych i serwisowych. Dlatego też chcemy dysponować najnowocześniejszym sprzętem wiertniczym i serwisowym, dzięki któremu będziemy mogli nadal odpowiadać na potrzeby naszych strategicznych kontrahentów w kraju i za granicą" - powiedział prezes Exalo Drilling Stanisław Niedbalec, cytowany w komunikacie ARP.

Jak zaznaczył Niedbalec, jednym ze strategicznych założeń spółki jest stałe podnoszenie zaawansowania technicznego i technologicznego oferowanych usług. "To zwiększa naszą konkurencyjność i efektywność, a w dłuższej perspektywie przełoży się na zwiększenie przychodów i rentowności" - dodał.

"Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw to jeden z najważniejszych obszarów naszej aktywności. Od lat wspieramy działalność polskich firm i pomagamy im rozwinąć skrzydła. Tym razem środki z ARP pomogą w dalszej ekspansji Exalo Drilling. Jestem przekonany, że udzielona pożyczka przełoży się na dynamiczny rozwój firmy, zwłaszcza, że to globalna marka i spółka z ponad siedemdziesięcioletnią tradycją" – powiedział z kolei wiceprezes ARP Paweł Kolczyński.

Jak przypomniała Agencja, w ciągu ostatnich czterech lat przedsiębiorcy skorzystali z jej finansowania w wysokości ponad 1,8 mld zł. ARP podkreśliła, że wśród beneficjentów pożyczek coraz więcej jest firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). ARP przygotowała dla nich specjalne rozwiązania. Na ofertę pożyczkową dla MŚP składają się pożyczki inwestycyjne, obrotowe, restrukturyzacyjne, split payment oraz na finansowanie realizacji kontraktów - podkreśliła Agencja. Klienci, którzy mają problem z dostarczeniem oczekiwanego poziomu zabezpieczeń, mogą uzyskać poręczenie od Funduszy Poręczeniowych koordynowanych przez Krajową Grupę Poręczeniową i BGK, z którymi ARP podpisała porozumienie o współpracy.

ARP zaznaczyła, że ważnym elementem oferty dla MŚP są Centra Obsługi Przedsiębiorców (COP). Pierwsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencja Rozwoju Przemysłu otworzyła 23 marca br. we Wrocławiu, kolejne powstało miesiąc później w Katowicach. Trzecią lokalizacją jest Gdynia (Pomorski Park Naukowo Technologiczny). W ostatnim czasie powstał również COP w Poznaniu.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.