• <

Wynik wyszukiwania - " Estonia " - Wiadomości

Morska Jednostka Rakietowa bierze udział w estońskim ćwiczeniu "Spring Storm 24"

Do Estonii na pokładzie ukraińskiego samolotu Antonow przyleciał komponent sił lądowych 3. Flotylli Okrętów. Morska Jednostka Rakietowa weźmie udział w cyklicznym, największym ćwiczeniu estońskich sił zbrojnych, trwających od 6 do 17 maja.
10.05.2024

Rail Baltica wkładem w nowoczesny transport towarowy dla krajów nadbałtyckich

Od 2014 roku jest rozwijane przedsięwzięcie, mające połączyć kilka państw Europy Wschodniej, aby zapewnić lepszy transport towarowy. Na modernizacji kolei państw nadbałtyckich szczególnie mają zyskać porty morskie, gdyż pozwoli to sprawniej wywozić ładunki z terminali, zapewniając tym samym wydajniejsze przeładunki. Istniej pilna potrzeba stworzenia nowoczesnej infrastruktury kolejowej o europejskim standardzie, która pomoże integracji krajów bałtyckich z europejską siecią transportową i rynkiem zachodnioeuropejskim.
27.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Finał prac naprawczych Balticconnector. Operator zapowiada uruchomienie rurociągu

Jak podają operatorzy rurociągu, estoński Elering oraz fiński Gasgrid Finland, zakończono remont Balticconnector zgodnie z planem. Był wyłączony z użycia od października ub. r. i w związku z tym pojawiły się kontrowersje w kwestii jego uszkodzenia w wyniku nie wypadku, lecz sabotażu.
04.04.2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

Szwedzka prokuratura nie wznowi śledztwa w sprawie zatonięcia promu Estonia

Prokuratura w Szwecji nie wznowi śledztwa w sprawie zatonięcia promu Estonia - poinformowały w czwartek tamtejsze władze po tym, gdy śledczy nie znaleźli żadnych oznak kolizji ani eksplozji. W katastrofie, do której doszło w 1994 r., zginęły 852 osoby.
15.02.2024

Raport: przeładunki w bałtyckich portach morskich w 2023. Port Gdańsk liderem wzrostów

Zgodnie ze wstępnymi wynikami przeładunki bałtyckich portów morskich osiągnęły w 2023 roku łączny poziom 888,8 mln ton, co oznacza 2,6% spadek w stosunku do roku poprzedniego. Na wynik ten złożyły się zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany wolumenu w poszczególnych krajach.
06.02.2024

Estoński operator planuje budowę trzeciej linii energetycznej łączącej kraj z Finlandią

Elering, estoński operator odpowiadający za przesył energii elektrycznej i gazu ziemnego z siedzibą w Tallinie, rozważa realizację połączenia lądowego EstLink 3 w północno-zachodniej części kraju. Trzecie elektroenergetyczne połączenie międzysystemowe z Finlandią w dalszym ciągu ma przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw, osiągnięcia celów polityki klimatycznej i energetycznej oraz połączy kraje bałtyckie i nordyckie w jeszcze bardziej spójny obszar rynkowy.
06.02.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

Finlandia i Estonia chcą zbadać w Chinach powiązany z uszkodzeniem Balticconnector kontenerowiec

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
28.11.2023

Estońskie służby: Za zniszczenie podmorskiego kabla łączącego Szwecję z Estonią odpowiada człowiek

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) odkryła ślady uszkodzeń spowodowanych przez człowieka na podmorskim kablu telekomunikacyjnym łączącym Szwecję z Estonią. Estońska prokuratura przygotowała również wniosek o pomoc prawną w sprawie do Chińskiej Republiki Ludowej - poinformowała w piątek agencja BNS.
10.11.2023

Eksperci MAEA dali Tallinowi zielone światło w kwestii rozwoju krajowego programu energetyki jądrowej

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyznali w poniedziałek, że Estonia jest gotowa do rozpoczęcia swojego programu energetyki jądrowej.
30.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

Podmorski gazociąg łączący Finlandię z Estonią został prawdopodobnie celowo uszkodzony

Awaria podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią nie jest skutkiem normalnego użytkowania rurociągu. Prawdopodobnie zostało to spowodowane działaniem sił zewnętrznych – przekazano we wtorek w Helsinkach na konferencji premiera Petteri Orpo z udziałem wojskowych oraz policji.
10.10.2023

Litwa ogłasza wyniki aukcji na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 MW

Rząd Litwy ogłosił wyniki swojej pierwszej aukcji offshore wind. Zwycięzcą jest konsorcjum Ignitis Group i OceanWinds, które jest gotowe zapłacić 20 mln euro na rozwój projektu. Zostanie on uruchomiony najprawdopodobniej do 2030 roku. Konsorcjum otrzymało pozwolenie na eksploatację obiektu na 41 lat.
08.08.2023

Premierzy państw bałtyckich: synchronizacja sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku

Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali deklarację zobowiązującą te trzy kraje do synchronizacji swych sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku, czyli prawie rok wcześniej niż dotychczas planowano - poinformował w czwartek litewski rząd.
03.08.2023

European Energy i Vårgrønn wspólnie na rzecz bałtyckiego offshore wind

Deweloper European Energy i firma Vårgrønn, spółka joint venture Plenitude (Eni) i HitecVision, zawarły długoterminowe strategiczne partnerstwo w celu wspólnego poszukiwania możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w obrębie Litwy, Estonii i Łotwy.
22.05.2023

Kraje bałtyckie zwiększą koszty utrzymania misji NATO Baltic Air Policing

Ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii porozumieli się w sprawie zwiększenia kosztów przyjęcia personelu sojuszniczego w ramach misji NATO Baltic Air Policing. W Rydze w środę ministrowie podpisali zaktualizowane wzajemne porozumienie, które zawiera odpowiednie zobowiązania trzech państw bałtyckich.
17.05.2023

UE szykuje sankcje wymierzone we "flotę cieni"

Według agencji Bloomberg, kraje Unii Europejskim szykują kolejny pakiet sankcji na Rosję. Część z nich wymierzona ma być w statki wyłączające systemy nawigacyjne, co uniemożliwia śledzenie ich ruchu. Jednostki takie są często zaangażowane w omijanie sankcji na handel rosyjskimi surowcami.
23.04.2023

Finlandia posiada doświadczone siły obronne, które wzmocnią zdolności odstraszania Rosji

Dyrektor departamentu ds. NATO i Unii Europejskiej w ministerstwie obrony Estonii Madis Roll przekazał, że Finlandia dysponuje bardzo sprawnymi i doświadczonymi siłami obronnymi, co zdecydowanie wzmacnia nasze zdolności odstraszania Rosji i gotowość do obrony.
15.04.2023

USS Porter z wizytą w Tallinie. Niedawno odwiedził też Port Gdynia

Do głównego portu stolicy Estonii wszedł amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke USS Porter. Okręt niedawno wziął udział w ćwiczeniu z siłami polskiej Marynarki Wojennej oraz spędził dwa dni w Porcie Gdynia.
20.03.2023

Zwiększa się aktywność Rosjan na wyspie Gogland. Estonia i Finlandia zaniepokojone

Fińskie radio Yle poinformowało w czwartek, że na położonej we wschodniej części Zatoki Fińskiej wyspie Gogland Rosja zainstalowała stację radarową oraz lądowisko dla śmigłowców wojskowych. Aktywność militarna Rosji na wyspie wzrasta od kilku lat, a od 2014 roku odbywały się tam m.in. ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych.
10.03.2023

Szwecja. Raport w sprawie zatonięcia promu Estonia: nie ma śladów kolizji ani eksplozji

Nie ma śladów kolizji z innym statkiem, obiektem pływającym, ani pozostałości świadczących o eksplozji, mogących spowodować zatonięcie w 1994 roku promu Estonia - ogłosiła w poniedziałek w Tallinie wspólna estońsko-szwedzko-fińska komisja ekspertów.
23.01.2023

Podmorski tunel kolejowy połączy kraje nordyckie z Europą Środkową

Projektowany podmorski tunel kolejowy między stolicą Finlandii, Helsinkami i stolicą Estonii, Tallinem, przez Zatokę Fińską i pod Morzem Bałtyckim, może nie tylko stworzyć obszar metropolitalny między dwoma miastami, ale także zaoferować ważne połączenie między krajami nordyckimi a Europą Środkową.
10.01.2023

Zdolność Europy do importu LNG wzrośnie o 30 proc. do końca 2024 roku

Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) przewiduje, że zdolność importowa skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wzrośnie o 34 proc., czyli 6,8 mld stóp sześciennych dziennie (Bcf/d) do 2024 roku.
06.12.2022

UE wstępnie zgadza się na limit cenowy na rosyjską ropę morską w wysokości 60 dolarów za baryłkę

Idea limitu zaproponowana przez państwa G7 przeszła przez rządy Unii Europejskiej, które wstępnie zgodziły się na ustaloną cenę. Muszą jeszcze zatwierdzić ją pisemnie, choć polskie władze wciąż naciskają na ustalenie jak najniższego limitu.
02.12.2022

Rau rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Estonii o bezpieczeństwie energetycznym i sankcjach na Rosję

Kolejne sankcje na Rosję oraz bezpieczeństwo energetyczne w regionie - były głównymi tematami piątkowej rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua i jego estońskiego odpowiednika Urmasa Reinsalu.
25.11.2022

Finlandia i Estonia zdecydowały o lokalizacji pływającego terminala LNG

Fiński minister gospodarki Mika Lintilä i estońska minister gospodarki i infrastruktury Riina Sikkut poinformowali o lokalizacji wspólnego projektu pływającego terminala FSRU. Ten będzie znajdował się w nadmorskiej gminie Ingå (Inkoo) w Finlandii „ze względów bezpieczeństwa”.
13.10.2022

Polska, Irlandia i kraje bałtyckie przekazały KE wspólną propozycję sankcji wobec Rosji

Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólną propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji - przekazało PAP źródło unijne. Chodzi m.in. o embargo na import produktów LPG z Rosji.
23.09.2022

Polska i kraje regionu Morza Bałtyckiego przygotowują propozycję nowych sankcji UE wobec Rosji

Polska i kraje regionu Morza Bałtyckiego przygotowują wspólną propozycję kolejnych sankcji UE wobec Rosji. Prace zakończą się w ciągu najbliższych godzin – przekazało w czwartek PAP unijne źródło dyplomatyczne.
22.09.2022

Kolejny krok do rozwoju morskich farm wiatrowych w Estonii

Minister spraw gospodarczych Estonii Riina Sikkut skierowała do konsultacji międzyresortowych projekt rozporządzenia, który ustanawia ramy dla procesu wydawania pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.
26.08.2022

OSW: maleje rola KE w wypracowywaniu wspólnych zasad relacji gazowych UE z Rosją

Maleje rola Komisji Europejskiej w wypracowywaniu wspólnych zasad relacji gazowych UE z Rosją - napisała w opublikowanym w piątek raporcie ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota. Wskazała jednak, że od kwietnia br. dostawy z Rosji zmniejszyły się w sumie ok. 23 mld m3 surowca.
03.06.2022

Finlandia i Estonia łączą siły w projekcie pływającego terminala LNG

W środę 5 maja 2022 roku przedstawiciele operator systemów gazowych Elering i Gasgrid Finland podpisali umowę o współpracy w zakresie wspólnej dzierżawy i zarządzania pływającym terminalem LNG (FSRU). Dwa kraje łączą siły na rzecz bezpieczeństwa dostaw gazu w Estonii i Finlandii poprzez rezygnację z importu rosyjskich gazociągów. Prywatna firma Alexela złożyła zaskakującą ofertę Eleringowi, który nie ukrywa zaskoczenia. Ostatecznie strona rządowa i prywatne firmy doszły do porozumienia.
20.05.2022

Otwarcie interkonektora gazowego Polska-Litwa. Komentarze

W czwartek prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz unijna komisarz ds. energii w miejscowości Jauniunai na Litwie uroczyście otworzyli interkonektor gazowy Polska-Litwa. Inwestycja jest gotową odpowiedzią na kolejną rosyjską próbę szantażu gazowego – mówił polski prezydent Andrzej Duda.
05.05.2022

Prezydent Duda otworzył dziś nowe połączenie gazowe między Litwą a Polską

Dzięki nowemu połączeniu gazowemu z Litwą Polska zyskuje dostęp do terminala w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców - stwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, cytowany w czwartkowym komunikacie Gaz-Systemu.
05.05.2022

Ekspertka: połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu

Nowe połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu i umożliwi zastępowania paliw stałych paliwem gazowym o niższej intensywności emisji - oceniła w rozmowie z PAP Magdalena Maj z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
05.05.2022

Okręty NATO w Estonii w ramach wspólnych ćwiczeń

Stały zespół sił morskich NATO nr 1 (SNMG1), składający się z sześciu okrętów, odwiedził estoński Tallin, skąd wyruszył na odbywające się w okolicy ćwiczenia.
20.04.2022

Kolejne kraje zamykają porty dla rosyjskich statków

Estonia i Bułgaria to kolejne kraje Unii Europejskiej, które zamknęły swoje porty dla rosyjskich statków. Wcześniej podobny zakaz wydały Włochy, Belgia i Rumunia, zgodnie z pakietem sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję za inwazję na Ukrainę.
18.04.2022

Finlandia. Rząd chce uniezależnić kraj od dostaw energii z Rosji; razem z Estonią wynajmie gazowiec LNG

Wspólnie z Estonią będziemy korzystać z dostaw ciekłego gazu drogą morską. To jedyny sposób, aby szybko odłączyć się od rosyjskiego gazociągu - oświadczył w czwartek minister gospodarki Finlandii Mika Lintila. Dotychczas 100 proc. zużywanego w Finlandii gazu ziemnego, a 90 proc. ropy, pochodziło z Rosji.
07.04.2022

Czy Łotwa ma szansę na posiadanie własnego terminala LNG?

W obliczu zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich Łotwa chciałaby mieć swój terminal LNG w Skulte.
03.04.2022

Kanadyjska fregata HMCS Halifax płynie na Bałtyk, ma pomóc Europie w "utrzymaniu siły i suwerenności" [WIDEO]

Kanadyjska fregata HMCS Halifax wypłynęła w sobotę na sześciomiesięczny rejs na Północny Atlantyk i Bałtyk w ramach operacji REASSURANCE prowadzonej przez NATO.
19.03.2022

Rosyjskie ataki na statki handlowe na Morzu Czarnym

Wraz z wybuchem wojny ukraińsko – rosyjskiej sytuacja na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim bardzo szybko zmieniła się. Stało się tam bardzo niebezpiecznie.
14.03.2022

Eksperci o uszkodzeniach wraku promu Estonia

We wtorek 16 listopada swój raport na temat uszkodzeń wraku promu Estonia przedstawił zespół złożony ze szwedzkich i estońskich ekspertów państwowych. Według nich pęknięcia i dziury kadłuba mogły powstać w wyniku upadku na skaliste dno morskie.
16.11.2021

Szwedzkie media: Uszkodzenia wraku promu "Estonia" są poważne, mogą wskazywać na eksplozję

Film nakręcony latem tego roku podczas oficjalnych oględzin spoczywającego na dnie Bałtyku wraku promu "Estonia" pokazuje poważne uszkodzenia kadłuba. Deformacje mogą wskazywać na eksplozję - podała w poniedziałek rozgłośnia Szwedzkie Radio (SR).
27.09.2021

Wyruszyła ekspedycja do wraku promu Estonia

Statek badawczy Sentinel wyruszył w weekend z holenderskiego portu w Eemshaven na miejsce zatonięcia promu Estonia. 46 członków załogi liczy na to, że uda im się zbadać wrak i dowiedzieć się więcej o przyczynach jego zatonięcia.
24.09.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

Rau: Polskę i Estonię niepokoi obecność militarna Rosji wzdłuż ukraińskich granic

Polskę i Estonię niepokoi obecność militarna Rosji wzdłuż ukraińskich granic; mimo wycofania wojsk, sprzęt wojskowy pozostał - mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau na wtorkowej konferencji po spotkaniu z szefową MSZ Estonii Evą-Marią Liimets.
29.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Wpływ Chin na państwa bałtyckie. Jak duże są ambicje Państwa Środka?

Mocarstwowe aspiracje Chin do bycia globalnym hegemonem obejmują również region Morza Bałtyckiego, którego państwa stanowią cel chińskiej ekspansji. Mimo że obecne inwestycje Państwa Środka nie są znaczące, to należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenie, które może zaistnieć w długim horyzoncie czasowym.
16.06.2021

Estoński prom wycieczkowy Silja Europa zostanie hotelem na czas szczytu G7

Prom pasażersko – samochodowy MS Silja Europa, należący do estońskiego armatora Tallink, będzie zacumowany w Falmouth w Wielkiej Brytanii i używany jako hotel przez brytyjską policję. Około 1000 funkcjonariuszy będzie pomagać w zabezpieczeniu szczytu G7 w Kornwalii w czerwcu br.
20.05.2021

Prezydenci Polski i Estonii o Nord Strem 2, morskich farmach wiatrowych i połączeniach energetycznych

Bezpieczeństwo militarne oraz energetyczne, w tym Nord Stream 2, transformacja energetyczna, energia odnawialna oraz budowa połączeń energetycznych w naszej części Europy oraz innowacje - były głównymi tematami wtorkowej rozmowy w Warszawie prezydentów Polski i Estonii Andrzeja Dudy i Kersti Kaljulaid.
05.05.2021

Eksperci: Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to dobry projekt!

Koncepcja budowy terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu wywołała bardzo ożywioną dyskusję. Od miesięcy na różnych branżowych forach, w mediach wypowiadają się przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, analitycy z Polski i zagranicy. Podkreślają atuty lokalizacji, znaczenie połączeń drogowych, kolejowych i Odrzańskiej Drogi Wodnej z zapleczem: południową Polską, wschodnimi Niemcami, Europą Środkową.
16.04.2021

Pekao: prognoza KE co wzrostu gospodarczego w Polsce - ostrożna

Prognoza KE na 2021 r. zakładająca wzrost polskiego PKB na poziomie 3,1 proc. jest ostrożna, co wynika z faktu, że w ten rok weszliśmy z obostrzeniami epidemicznymi - przekazał PAP Adam Antoniak z Banku Pekao. Dodał, że bank szacuje ten wzrost na 4,5 proc.
11.02.2021

Mocne wejście portów ujścia Odry do gry o ładunki kontenerowe

Nie ulega wątpliwości, że głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu perfekcyjnie wpisuje się w oczekiwania rynku. To ważne przedsięwzięcie przyczyni się do radykalnego zwiększenia rangi zespołu portów Szczecin-Świnoujście w przeładunkach kontenerów w basenie Morza Bałtyckiego, wzmocni gospodarkę regionu i zwiększy atrakcyjność Polski jako miejsca inwestycji.
29.01.2021

Instytut Europy Środkowej: Plany budowy morskich farm wiatrowych w państwach regionu Morza Bałtyckiego

Wśród państw regionu Morza Bałtyckiego coraz większą rolę w bilansach energetycznych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii (OZE), co jest efektem działań na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Morze Bałtyckie dzięki swoim uwarunkowaniom (stosunkowo płytki akwen, niskie zasolenie – sól powoduje korozję urządzeń stalowych, niskie fale, silne wiatry, duża liczba odbiorców energii elektrycznej) ma jedne z najlepszych na świecie warunków do rozwoju morskich turbin wiatrowych.
27.01.2021

Polska największym producentem karpia w UE

Polska stała się największym producentem karpia w Unii Europejskiej, krajowa produkcja stanowi około 30 proc. produkcji unijnej. Znaczącymi producentami karpi są także Czechy i Węgry - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
22.12.2020

Możliwe nowe badanie wraku promu „Estonia” spoczywającego na dnie Bałtyku

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków wraz ze swoimi odpowiednikami w Estonii oraz Finlandii wystąpiła dzisiaj do rządu Szwecji o możliwość przeprowadzenia nowych badań wraku promu "Estonia". Jednostka w 1994 roku zatonęła na Bałtyku. Zginęły 852 osoby.
18.12.2020

Ruszyła Polsko-Estońska Izba Gospodarcza

W ubiegłym tygodniu w Tallinnie, przy okazji szczytu Państw Trójmorza, oficjalnie rozpoczęła działalność Polsko-Estońska Izba Gospodarcza. Uroczystej inauguracji dokonał prezydent RP Andrzej Duda. Celem Izby jest wzmocnienie wymiany handlowej oraz reprezentowanie interesów jej członków wobec administracji państwowej.
27.10.2020

Będzie szczegółowa analiza w sprawie zatonięcia promu Estonia

Estoński Urząd ds. dochodzeń w kwestiach bezpieczeństwa oceni nowe informacje dotyczące zatonięcia w 1994 roku promu "Estonia" we współpracy ze swoimi odpowiednikami w Szwecji i Finlandii. Powodem analizy jest film, który ujawnił dziurę w kadłubie statku.
03.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowych pytaniach, które pojawiły się wokół katastrofy promu Estonia

W naszym cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowych teoriach dotyczących katastrofy promu Estonia. Pojawiły się one 26 lat po katastrofie statku.
29.09.2020

Duża dziura we wraku promu Estonia może wyjaśnić przyczynę katastrofy

Twórcy filmu dokumentalnego "Estonia - odkrycie, które wszystko zmienia" znaleźli dużą dziurę w kadłubie wraku promu Estonia, który zatonął na Bałtyku w 1994 roku. Nowe odkrycie może mieć znaczenie dla ustalenia przyczyny katastrofy.
28.09.2020

Europa chce się uczyć szkutnictwa w Goleniowie

W całej Europie brakuje szkutników, którzy potrafią budować łodzie z drewna w tradycyjny sposób. A trudno sobie wyobrazić chociażby Wenecję z gondolami zbudowanymi z laminatów. Właśnie rozpoczął się międzynarodowy projekt, mający na celu wskrzeszenie nauczania w zawodzie szkutnika. Oczy prestiżowych uczelni zwrócone są na inicjatywę Uniwersytetu w Murcji, wspomaganą przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz goleniowską firmę TTS, która dała przykład łączenia biznesu ze edukacją.
28.09.2020

Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego: Nord Stream 2 jest celem kampanii wokół Nawalnego

Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji oświadczyła dzisiaj, że kraje zachodnie aktywnie propagują sprawę domniemanej próby zamordowania opozycjonisty Aleksieja Nawalnego środkiem chemicznym Nowiczok. Według SWR głównym celem takich działań jest projekt gazociągu Nord Stream 2.
22.09.2020

ISR: Energetyczna ofensywa państw bałtyckich

W przyszłym tygodniu w Szczecinie podpisana będzie „Deklaracja Bałtycka” służąca wzmocnieniu współpracy w zakresie planowania przestrzennego obszarów morskich, zwłaszcza pod katem budowy farm wiatrowych. Towarzyszy jej seria wspólnych projektów energetycznych inicjowanych przez kraje regionu.
21.09.2020

Wkrótce Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej

30 września w Szczecinie ma zostać podpisana Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej - poinformował w czwartek resort klimatu. Krajowy sektor offshore w 2040 r. ma zapewnić ponad 20 gigawatów mocy.
17.09.2020

Tysiąc ekologicznych projektów może dać Europie ponad 2 mln nowych miejsc pracy

Tysiąc gotowych do wdrożenia "zielonych" projektów, o łącznej wartości 200 mld euro, może stworzyć w Europie ponad 2 mln nowych miejsc pracy - tak wynika z opublikowanego dziś raportu firmy doradczej EY. Na liście kluczowych eko-inicjatyw są też projekty z Polski.
03.09.2020

Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną w 2056 roku

Według optymistycznej wizji Polska mogłaby dojść do neutralności klimatycznej w 2056 r., ale w scenariuszu negatywnym może to być nawet rok 2067 – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Czas na dekarbonizację”.
19.08.2020

Niemiecka dyskusja o broni jądrowej – znaczenie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego

Szef klubu parlamentarnego SPD Rolf Mützenich zapoczątkował w maju br. debatę o wycofaniu Niemiec z programu umożliwiającego przenoszenie przez Luftwaffe amerykańskiej broni jądrowej oraz o zakończeniu jej stacjonowania na terytorium RFN. Przebieg i wyniki debaty wpłyną na politykę jądrową NATO, wiarygodność odstraszania, perspektywy kontroli zbrojeń i stosunki z Rosją. Dla utrzymania obecnego, korzystnego dla Sojuszu poziomu zaangażowania Niemiec niezbędne jest wsparcie ich rządu przez sojuszników i kierownictwo NATO oraz lepsze
15.07.2020

Polska i kraje bałtyckie wnioskują do UE o 1,2 mld euro na synchronizację

Operatorzy systemów przesyłowych państw bałtyckich i Polski wnioskują o 1,2 mld euro unijnego dofinansowania na wsparcie tzw. drugiego etapu synchronizacji sieci energetycznych. Wniosek o dofinansowanie z instrumentu CEF został złożony we wtorek.
26.05.2020

Austria, Estonia i Szwajcaria przystępują do walki z ekonomicznymi skutkami Covid-19

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz poinformował w sobotę, że jego rząd przeznaczy 4 mld euro na walkę z ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa. Estonia przygotowuje się do zebrania na ten cel do 1 mld euro, w tym poprzez obligacje krótkoterminowe - podał resort finansów. Również Szwajcaria wesprze swoją gospodarkę.
15.03.2020

Inicjatywa Trójmorza bardzo ważna dla regionu nordyckiego

Połączenie Adriatyku, Morza Czarnego i Bałtyckiego przez Inicjatywę Trójmorza jest bardzo ważne dla Finlandii i krajów nordyckich - powiedział szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto na konferencji z szefami MSZ Estonii, Łotwy oraz Polski w estońskim Tartu.
02.02.2020

Otwarto wspólny rynek gazu między Finlandią, Estonią i Łotwą

Z początkiem stycznia nowym gazociągiem Balticconnector, biegnącym pod wodami Zatoki Fińskiej i łączącym Finlandię oraz Estonię, dokonano przesyłu gazu z magazynów na Łotwie – poinformował w czwartek estoński operator Elering.
02.01.2020

Estonia i Łotwa planują wspólną morską farmę wiatrową

Łotwa i Estonia planują współpracę w celu opracowania wspólnej morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej.
10.12.2019

Von der Leyen chce 100 mld euro na inwestycje w transformację energetyczną

Celem Komisji Europejskiej wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym będzie zmobilizowanie w latach 2020-2027 funduszy rzędu 100 mld euro na transformacje energetyczną - przekazała w środę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
04.12.2019

Kurtyka: na forum ONZ i UE wprowadziliśmy zasadę łączącą politykę klimatyczną z gospodarką

Polska do międzynarodowych agend ONZ i UE wprowadziła zasadę sprawiedliwej transformacji, w myśl której polityka klimatyczna nie może być oderwana od gospodarki - wskazał PAP minister klimatu Michał Kurtyka.
03.12.2019

Estonia: Szef MSW przeciwny planowi ws. redystrybucji migrantów

Szef MSW Estonii Mart Helme zapowiedział w czwartek, że nie weźmie udziału w spotkaniu unijnych ministrów w poniedziałek na Malcie w sprawie automatycznego unijnego mechanizmu przyjmowania migrantów, za którym opowiadają się prezydent Francji i premier Włoch.
20.09.2019

Port Muuga z nowym połączeniem promowym do Finlandii

Estoński operator terminalu HHLA TK Estonia wzmacnia swoją pozycję jako hub RoRo w regionie bałtyckim. Fiński przewoźnik promowy Eckerö Line niedawno otworzył połączenie portu Muuga, gdzie HHLA TK Estonia obsługuje wielofunkcyjny terminal z Vuosaari w Finlandii.
18.07.2019

Finlandia: władze zgadzają się na wizytę rosyjskiego żaglowca

Władze Finlandii zgodziły się na zawinięcie do jednego z fińskich portów rosyjskiego żaglowca Siedow należącego do uczelni morskiej w Kaliningradzie - poinformował w piątek "Helsingin Sanomat". Uznano, że nie narusza to unijnych sankcji wobec Rosji.
12.07.2019

Coraz więcej krajów NATO osiąga 2-procentowy cel wydatków na obronność

W 2019 roku siedem państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma przeznaczać co najmniej 2 proc. PKB na obronność - wynika z informacji przekazanych przez NATO. W grupie tej znajduje się Polska.
26.06.2019

Morawiecki: Decyzje podjęte na szczycie UE odpowiadają interesowi Polski

Decyzje podjęte na szczycie UE i prowadzone dyskusje odpowiadają interesowi Polski - mówił po zakończeniu szczytu UE premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do zablokowania zapisów w sprawie neutralności klimatycznej, ocenił, że to element walki m.in. o niższe koszty energii.
21.06.2019

Tallink startuje z nową ofertą. Podróżuj za grosze pomiędzy Estonią a Finlandią

Grupa Tallink otwiera nowe możliwości podróżowania pomiędzy Estonią a Finlandią. Jedno z połączeń, które funkcjonowało w ofercie przewoźnika jako serwis towarowy, zostanie udostępnione również pasażerom.
12.06.2019

Adamczyk: Via Carpatia na Słowacji do 2023 r.; na Węgrzech – do 2022 r.

Cała trasa Via Carpatia na Słowacji powinna być gotowa do końca 2023 r., na Węgrzech do 2022 r. - powiedział w poniedziałek szef MI Andrzej Adamczyk, akcentując międzynarodową współpracę przy projekcie. W Polsce wkrótce w realizacji będzie cały przebieg trasy.
13.05.2019

Adamczyk: Via Carpatia to kluczowy korytarz wiodący z południa na północ Europy

Via Carpatia to kluczowy korytarz wiodący z południa na północ Europy – powiedział w środę w Łańcucie (Podkarpackie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w trakcie międzynarodowej konferencji „Korzyści dla regionów wynikające z wdrażania trasy Via Carpatia”.
18.04.2019

Viking Line wprowadza dodatkowe rejsy na trasie Tallinn-Helsinki

Viking Line odpowiada na zwiększone zapotrzebowanie przewozów na trasie Tallinn-Helsinki oraz na zgłaszane przez pasażerów prośby. Fiński operator uruchomi dodatkowe kursy na tej popularnej linii.
10.01.2019

Litwa: Szefowie rządów państw bałtyckich za aktywizacją ich współpracy

Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii rozmawiali w poniedziałek w Wilnie o synchronizacji sieci elektroenergetycznych z europejską siecią kontynentalną, realizacji projektu Rail Baltica, a także o współpracy w dziedzinie obronności.
17.12.2018

Polska emituje dwa razy mniej CO2 niż Niemcy, ale gospodarkę ma siedem razy mniejszą

Choć Polska jest czarnym charakterem wielu doniesień dotyczących emisji gazów cieplarnianych w Europie, faktycznie nie jest odpowiedzialna za największą ich część. Ponad dwa razy więcej CO2 emitują Niemcy. Ich gospodarka jest jednak siedmiokrotnie większa niż Polski.
07.12.2018

Głowy państw na COP24: Pokazujemy, że ograniczenie jest emisji możliwe

Pokazujemy, że ograniczenie emisji jest możliwe; zamierzamy przekroczyć cele na 2030 r. - mówił w poniedziałek w Katowicach prezydent Łotwy Raimonds Vejonis. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wezwał do „wielkich ambicji” odnośnie celów polityki klimatycznej.
04.12.2018

Adamczyk: liczę, że do projektu Via Carpatia dołączy Łotwa i Estonia

Szlakiem Via Carpatia interesuje się Łotwa i Estonia i liczę, że te kraje dołączą do projektu - oświadczył we wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
25.09.2018

Konwencja MLI – kolejne państwa przystępują do konwencji

Konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie w Polsce 01.07.2018 roku i będzie obowiązywać od 01.01.2019 roku, a jej głównym celem jest przeciwdziałanie obchodzeniu prawa podatkowego. W ramach prac podjętych przez grupę państw OECD oraz G20 ustalono, iż konieczne jest wprowadzanie takich mechanizmów, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć uchylanie się od opodatkowania przez przedsiębiorców za pomocą nadużywania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pomimo, iż głównym celem tej
12.09.2018

Foka, której nigdy nie było

Ten rok był wyjątkowo trudny dla foki szarej. Wiosną i latem na polskim wybrzeżu znaleziono przeszło 150 martwych zwierząt, z tego kilkanaście ciał nosiło ślady prawdopodobnej ingerencji człowieka, która w trzech przypadkach została potwierdzona przez prokuraturę.
13.08.2018

Trump: państwa NATO muszą wydawać 2 proc. PKB na obronność, potem 4 proc.

Wszystkie państwa NATO muszą spełnić cel wydatków na obronność w wysokości 2 proc. PKB, a potem ostatecznie przejść do 4 proc. - napisał na Twitterze w czwartek, tuż przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu NATO w Brukseli, prezydent USA Donald Trump.
12.07.2018

Rozpoczął się szczyt NATO; wcześniej rozmowy ws. wydatków na obronność

W Brukseli rozpoczął się w środę szczyt NATO. Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego mają rozmawiać m.in. o wydatkach, nowych dowództwach i zdolnościach obronnych. Kilka godzin przed szczytem zostało zdominowanych przez gorącą dyskusję o wydatkach NATO.
11.07.2018

Szef NATO: Liczę, że w tym roku ośmiu członków wyda na obronność minimum 2 proc. PKB

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że liczy, iż jeszcze w tym roku osiem krajów NATO będzie wydawało na obronność minimum 2 proc. PKB. Obecnie ten próg wydatków osiąga pięć członków Sojuszu, a jeszcze w 2014 były to trzy państwa.
11.07.2018

NATO: W 2018 r. pięć państw przekroczy 2 proc. PKB wydatków na obronność

W 2018 roku co najmniej 2 proc. PKB na obronność przeznaczą USA, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Łotwa; kolejne trzy państwa: Polska, Litwa i Rumunia będą tuż pod tym progiem - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków dotyczących państw NATO.
11.07.2018

Szczyt NATO w Brukseli z pretensjami USA o wydatki na obronność

Przywódcy państw NATO zjadą w środę na szczyt do Brukseli, by rozmawiać o pieniądzach, walce z terroryzmem i modernizacji. Europa obawia się, co zrobi prezydent USA Donald Trump, który krytykuje sojuszników, a krótko po szczycie spotyka się Władimirem Putinem.
10.07.2018

Szczerski: Prezydenci Polski i Estonii o szczycie NATO, migracji i eurolandzie

Szczyt NATO, polityka migracyjna UE oraz reforma eurolandu były tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Estonii Kersti Kaljulaid - podał szef gabinetu Dudy Krzysztof Szczerski. Oba kraje chcą na zbliżającym się szczycie NATO potwierdzenia strategii obrony i odstraszania Sojuszu.
23.06.2018

Chorąży: przygotowujemy strategię dalszych negocjacji z KE ws. budżetu UE

Większość państw nie jest zadowolona z propozycji budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 - mówi PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży. Dodał, że trwa przygotowanie wspólnej strategii dalszych negocjacji z KE.
20.06.2018

Finlandia: Oficjalne rozpoczęcie budowy gazociągu przez Zatokę Fińską

Budowę gazociągu Balticconnector między Finlandią a Estonią pod Zatoką Fińską oficjalnie rozpoczęto w piątek w Inkoo (ok. 60 km na zachód od Helsinek), gdzie wmurowano kamień węgielny w obecności przedstawicieli władz fińskich, estońskich oraz UE.
09.06.2018

Emilewicz: jest przestrzeń do sojuszu polsko-niemieckiego ws. budżetu UE

Jest przestrzeń do sojuszu polsko-niemieckiego ws. budżetu UE; ani Polska, ani Niemcy nie są zadowolone z obecnej propozycji Komisji Europejskiej - powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
05.06.2018

Szymański: Polska i kraje bałtyckie ws. budżetu UE oczekują lepszych propozycji

Kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia, podobnie jak Polska oczekują znacznie lepszego kompromisu, lepszych propozycji jeśli chodzi o unijny budżet, tak w zakresie polityki rolnej, jak i w zakresie spójności – powiedział w niedzielę w Estonii dziennikarzom wiceszef MSZ Konrad Szymański.
03.06.2018

Historyczne posiedzenie rządów Estonii i Finlandii w Tallinie

W stolicy Estonii odbyło się w poniedziałek pierwsze wspólne posiedzenie rządów Estonii i Finlandii. Rozmowy toczyły się głównie wokół współpracy w UE, m.in. budżetu, a także wspólnych projektów transportowych oraz współpracy kulturalnej i edukacyjnej.
08.05.2018

Vaicziunas: Latem polityczne porozumienie ws. synchronizacji

Latem Polska i Państwa Bałtyckie powinny podpisać polityczne porozumienie ws. synchronizacji sieci energetycznych – powiedział PAP minister energii Litwy Żygimantas Vaicziunas. Jak zaznaczył, będzie to podstawą do dalszych działań, zaplanowanych do 2025 r.
26.04.2018

Polska druga po Czechach w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej państw europejskich

Polska zajęła drugie miejsce po Czechach w tegorocznym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej państw europejskich – wynika z zaprezentowanej w środę Ankiety Koniunkturalnej Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, przeprowadzonej we współpracy z 13 izbami bilateralnymi w Polsce.
11.04.2018

NATO: 2-procentowy próg wydatków spełniły cztery kraje; Polska - 1,99

Choć kraje NATO wydają coraz więcej na obronność, w 2017 r. 2-proc. PKB próg osiągnęły 4 z nich - wynika z przedstawionego w czwartek dorocznego raportu Sojuszu. W grupie tej pierwszy raz od 2015 roku nie ma Polski, której wydatki oszacowano na 1,99 proc. PKB.
15.03.2018

Jakóbik: gazociąg Polska-Litwa wpisuje się w unijne plany łączenia rynków gazu

Gazociąg Polska-Litwa wpisuje się w unijne plany łączenia rynków gazu, wspiera bezpieczeństwo energetyczne i pozwala rozwijać regionalny rynek gazu – powiedział PAP naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.
14.03.2018

Premier: staramy się pogłębić współpracę w zakresie transportu gazu i ropy naftowej

Bardzo jednakowo myślimy w wielu zasadniczych sprawach, bardzo ważnych dla przyszłości tej części Europy; w sprawach przyszłości budżetu UE, rynku wewnętrznego, dyrektyw transportowych mówimy jednym głosem – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii.
09.03.2018

UE/ Kraje bałtyckie dołączają do domagających się większego budżetu po 2020 r.

Litwa, Łotwa i Estonia dołączają do państw Wyszehradu oraz Chorwacji, Rumunii i Słowenii, domagając się wyższych składek do przyszłego wieloletniego budżetu UE. Z najbogatszych krajów UE słychać nieoficjalne głosy o potrzebie zmniejszenia wspólnej kasy.
16.02.2018

W piątek rozmowy szefów MSZ Polski i Estonii w Warszawie

W piątek w Warszawie odbędą się polsko-estońskie konsultacje z udziałem szefów MSZ Jacka Czaputowicza i Svena Miksera; wśród tematów rozmów znajdą się współpraca dwustronna, kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca na forum UE - poinformowało PAP biuro prasowe resortu dyplomacji.
08.02.2018

Bułgarska prezydencja bez pośpiechu w sprawie dyrektywy o Nord Stream 2

Bułgarska prezydencja zwróciła się do służb prawnych Rady UE o sporządzenie analiz prawnych dotyczących dyrektywy gazowej, której przyjęcie wpłynie na funkcjonowanie gazociągu Nord Stream 2. Polscy dyplomaci obawiają się spowolnienia prac.
19.01.2018

UE: MŚP odpowiadają za połowę handlu towarami wewnątrz UE

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) odpowiadają w UE za połowę wewnątrzwspólnotowego handlu towarami - wynika z najnowszych danych Eurostatu. 98 proc. firm handlujących towarami w UE to MŚP, w tym około 70 proc. to mikroprzedsiębiorstwa.
22.11.2017

Jesienna prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej

Komisja Europejska (KE) przedstawiła aktualizację swojej prognozy makroekonomicznej dla gospodarek Unii Europejskiej, znacząco poprawiając swoje oceny perspektyw gospodarki polskiej w bieżącym oraz przyszłym roku. Według KE oczekiwane roczne tempo wzrostu polskiego PKB w 2017 i 2018 roku wyniesie odpowiednio 4,2% i 3,8% (wobec oczekiwanych w maju 3,5% i 3,2%). W ocenie KE nasza gospodarka nieznacznie spowolni w 2019 roku, do 3,4%. KE dokonała także korekty w górę perspektyw zarówno dla strefy euro, jak i krajów spoza niej. Dla ca
13.11.2017

Tallinn z rekordowym sezonem wycieczkowców

W czasie tegorocznego sezonu pasażerowców Tallinn odwiedziło 311 wycieczkowców z rekordową liczbą 561,556 pasażerów. Dane zostały ujawnione w czasie oficjalnej uroczystości 30 października.
04.11.2017

Ministrowie obrony Polski i Estonii o NATO, UE i współpracy dwustronnej

Wysunięta wzmocniona obecność NATO na wschodniej flance, polityka obronna UE i współpraca dwustronna były tematami rozmów ministrów obrony Polski i Estonii, którzy spotkali się w poniedziałek w Warszawie.
09.10.2017

Premier Estonii: Nie będziemy w stanie korzystać z owoców współpracy europejskiej bez solidarności

Chcielibyśmy wypracowywać zrównoważone rozwiązania oraz kompromisy; nie będziemy w stanie korzystać z owoców współpracy europejskiej bez solidarności - w ten sposób premier Estonii Juri Ratas odniósł się we wtorek w Warszawie do kwestii pracowników delegowanych.
19.09.2017

Premier: Współpraca Polski i państw bałtyckich musi być bardzo silna

Współpraca Polski i państw bałtyckich musi być bardzo silna; naszym interesem jest bezpieczeństwo regionu - mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Estonii Juri Ratasem. Z kolei premier Ratas ocenił, że nie będziemy w stanie korzystać z owoców współpracy w UE bez solidarności.
19.09.2017

We wtorek premier Estonii Juri Ratas z wizytą w Warszawie

Współpraca dwustronna i regionalna, kwestie europejskie i cyberbezpieczeństwo będą głównymi tematami rozmów premier Beaty Szydło z premierem Estonii Jurim Ratasem, który będzie przebywał we wtorek z oficjalną wizytą w Warszawie.
18.09.2017

Europejskie rybołówstwo śródlądowe i akwakultura w centrum uwagi

W Starych Jabłonkach w środę rozpoczęła się Sesja Komisji FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations). Komisja rozpatrzy strategię zrównoważonego rozwoju rybołówstwa śródlądowego i akwakultury w regionie europejskim.
06.09.2017

Dr Bonikowska: Z krajami bałtyckimi łączy nas stosunek do Rosji - odczuwamy zagrożenie

Z krajami bałtyckimi łączy nas stosunek do Rosji - podobnie odczuwamy zagrożenie – powiedziała PAP ekspert z Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska. Dodała, że rosyjsko - białoruskie manewry Zapad ’17 są sygnałem, który odbieramy z zaniepokojeniem.
05.09.2017

Premier Litwy: UE powinna angażować się w kwestie obronności

UE powinna poważniej zaangażować się w kwestie obronności Wspólnoty - powiedział we wtorek premier Litwy Saulius Skvernelis. Podziękował też Polsce, że bierze udział w działaniach mających na celu podnoszenie bezpieczeństwa w regionie Bałtyku.
05.09.2017

Szydło: Polska i kraje bałtyckie podobnie widzą kluczowe wyzwania międzynarodowe

Polska i kraje bałtyckie podobnie postrzegają kluczowe wyzwania i procesy w otoczeniu międzynarodowym - oświadczyła we wtorek premier Beata Szydło. Łączą nas wspólne dążenia i interesy w takich dziedzinach jak: bezpieczeństwo, polityka wschodnia, energetyka i infrastruktura - dodała.
05.09.2017

Żeglarskie mistrzostwa Europy ORC. W gdańskiej marinie już można oglądać jachty

Mistrzostwa Europy jachtów ORC coraz bliżej. Pierwsze starty zaplanowano na środę, natomiast już od poniedziałku w gdańskiej marinie można oglądać zgłoszone do tych regat jednostki. We wtorek o godzinie 19:00 nastąpi natomiast oficjalne otwarcie mistrzostw.
24.07.2017

Żeglarskie święto w Gdańsku. Mistrzostwa Europy jachtów ORC

W środę, 26 lipca, odbędzie się pierwszy wyścig jachtów, które zostały zgłoszone do Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017, czyli mistrzostw Europy jachtów morskich. Żaglowce można podziwiać w gdańskiej Marinie już od poniedziałku, 24 lipca. W związku z regatami zmianie ulegnie funkcjonowanie w niektórych dniach kładki na Ołowiankę.
21.07.2017

Nowy terminal LNG na Łotwie? Pomóc mają prywatni inwestorzy

Łotwa planuje budowę nowego terminalu LNG w Skulte – poinformował portal biznesalert.pl. Jak zapowiedział Arvils Ašeradens, minister gospodarki tego kraju, rząd nie jest gotowy na realizację tego typu inwestycji. Liczy zatem na pomoc prywatnych inwestorów.
19.07.2017

Prezydent Finlandii: nie zapewnimy Estonii bezpieczeństwa

Finlandia nie może udzielić Estonii gwarancji bezpieczeństwa, bo sama takich nie ma; jeśli gwarancje NATO są dla Estonii niewystarczające, to i fińska pomoc jest mało znacząca - powiedział prezydent Sauli Niinisto w opublikowanym w czwartek wywiadzie.
11.05.2017

Viking Line zwiększa liczbę kursów na jednej ze swoich strategicznych tras i prezentuje nowy katamaran

Firma Viking Line poinformowała, że zwiększy swoją aktywność na jednej z głównych tras. W sezonie letnim liczba kursów na linii Helsinki-Tallinn ma zwiększyć się aż trzykrotnie.
20.02.2017

Dlaczego polski gazoport góruje nad konkurencyjnym terminalem na Litwie

Litewski terminal LNG często porównywany jest do wybudowanego w Polsce gazoportu. Przedstawia się go jako przykład sprawnie przeprowadzonej inwestycji. Fakty jednak wskazują, że polski terminal ma dużo większy potencjał.
16.01.2017

KE wzywa Polskę do pełnego wdrożenia dyrektywy o efektywności energetycznej

Komisja Europejska ponownie wezwała w czwartek Polskę do pełnego wdrożenia przepisów o efektywności energetycznej, które nakładają na państwa członkowskie UE obowiązek osiągnięcia do 2020 r. określonego poziomu oszczędności energii.
29.09.2016

„Rzeczpospolita”: Kolej Rail Baltica może wreszcie ruszyć

Litwa, Łotwa i Estonia uzgodniły sposób rozliczania przetargów na roboty przy budowie łączącej je m.in. z Polską trasy. Bruksela nie zabierze im dofinansowania – informuje "Rzeczpospolita".
08.09.2016

Francja neutralna ws. Nord Stream 2 - zdecyduje KE

Decyzja ws. gazociągu Nord Stream 2 należy do Komisji Europejskiej. Stosunek Francji do tego projektu jest neutralny; nie jest on niezbędny, jeśli chodzi o francuską suwerenność energetyczną - mówi goszczący w Warszawie minister gospodarki, przemysłu i cyfryzacji Francji Emmanuel Macron.
22.04.2016

Oceana potępia decyzje Rady UE dot. limitów połowowych na Bałtyku w 2016

Dzisiaj (23.10) Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) osiągnęła porozumienie w sprawie całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) dla bałtyckich stad rybnych. Niestety, podobnie jak w zeszłym roku, europejscy ministrowie zignorowali doradztwo naukowe dot. dorsza i ustanowili limity połowowe powyżej zrównoważonego poziomu. W ten sposób ministrowie uniemożliwiają biologiczną odbudowę stad rybnych oraz zagrażają stabilności zatrudnienia i blokują wzrost gospodarczy związany z sektorem rybołówstwa.
22.10.2015

Oceana wzywa ministrów do zastosowania doradztwa naukowego i odbudowy zasobów bałtyckich ryb

Organizacja ogłasza swoje rekomendacje dotyczące limitów połowowych przed nadchodzącą Radą UE i apeluje o przedłożenie zaleceń naukowych nad politykę.
20.10.2015

Eksperci zapalili zielone światło dla budowy tunelu Helsinki - Tallinn

Helsinki i Tallinn połączy tunel kolejowy, który będzie wydrążony pod Zatoką Fińską. Po zakończeniu jego budowy, podróż z jednego miasta do drugiego zajmuje tylko pół godziny.
16.02.2015

Państwa bałtyckie w energetycznym sojuszu

Litwa, Łotwa i Estonia zawarły porozumienie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego tych krajów. Deklaracja wesprze wspólną eksploatację terminalu LNG na Litwie oraz magazynu gazu na Łotwie. Polska będzie partnerem – informuje internetowy serwis „Gazety Wyborczej”.
16.01.2015

Alarm na Bałtyku. Rosyjski tankowiec wspiera niezidentyfikowany okręt podwodny?

Szwedzka marynarka poszukuje niezidentyfikowanego jeszcze podwodnego intruza w rejonie Archipelagu Sztokholmskiego. Estonia zwiększa kontrolę wokół wysp Saaremaa i Hiumaa po przeciwnej stronie Bałtyku. Rosyjski tankowiec NS Concord, który od kilku dni krąży pomiędzy obydwoma akwenami, jest prawdopodobnie związany z okrętem podwodnym operującym na szwedzkich wodach.
20.10.2014

Wysyp terminali gazowych na Bałtyku

Zamieszanie gazowe związane z Rosją spowodowało, że państwa nad Bałtykiem już budują, lub planują wybudować niemal dziesięć terminali LNG. Taki wysyp to reakcja na niską wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu.
19.10.2014

20 lat po katastrofie promu Estonia – Czego się nauczyliśmy?

Jednostka została zbudowana w 1979 roku w niemieckiej stocznie Meyer Werft na zamówienie spółki SF Line. Statek pływał dla różnych armatorów pod różnymi nazwami, np. Viking Sally, Silja Star i Wasa King. W dniu katastrofy na pokładzie znajdowało się 803 pasażów i 186 członków załogi – w sumie 989 osób. Tego dnia zginęło 852 osoby. Prom płynął z Tallina do Sztokholmu.
01.10.2014

Polska i Estonia rozmawiają o współpracy

19 marca 2014 roku w Warszawie spotkali się Juhan Partsen, minister gospodarki i komunikacji Estonii z Dorotą Pyć, wiceministrem infrastruktury i rozwoju.
21.03.2014

Polska nie wykorzystuje swojego morskiego potencjału

Choć polska gospodarka zaliczana jest do szóstej pod względem wielkości PKB w UE i pod względem obrotów handlu zagranicznego, to znajduje się dopiero na 14. miejscu w zestawieniu przeładunków w portach morskich. Żaden z naszych portów nie jest też wymieniany jako kluczowy dla UE - wynika z opublikowanej przez Eurostat informacji "Maritime port activity in the EU", z danymi za 2012 rok.
19.03.2014

Litewski terminal LNG ma być gotowy w grudniu 2014 r.

Powstający w litewskiej Kłajpedzie terminal LNG ma być gotowy do końca 2014 r. Jego operator - spółka Klaipedos Nafta - zbiera już zamówienia na zdolności przeładunkowe. Litwini, obok alternatywnego źródła gazu, chcą też handlować LNG.
10.02.2014

Spór o nadbałtycki projekt terminalu LNG

Litwa i Estonia rywalizują o unijne dofinansowanie budowy gazoportu. Każdy z krajów przyśpiesza prace, bo Komisja Europejska jeszcze tej jesieni wybierze projekt, który wesprze.
10.09.2012

Wracajmy nad morze

W ostatnich latach Polska, odepchnięta przez azjatyckie tygrysy, odwróciła się od morza. Ale nasza gospodarka morska coraz lepiej dostosowuje się do globalnych trendów.
18.06.2012

Jak daleko Polsce, aby była krajem morskim?

Z poziomem przeładowanych towarów w portach morskich 1,2 mln ton na osobę, zajmujemy ostatnie miejsce wśród 22 krajów UE, mających dostęp do morza.
21.02.2012

Rybołówstwo przemysłowe na Morzu Bałtyckim

Rybołówstwo przemysłowe stanowi ważną dla Morza Bałtyckiego działalność, której celem jest przede wszystkim pozyskiwanie śledzia i szprota jako surowca do produkcji mączki rybnej i oleju, bądź paszy zwierzęcej tzn. ryb, które nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi. Rocznie przetwarza się ok. 300 tys. ton tego surowca.
05.01.2012

Bałtycka awantura na radzie energetyki o terminal LNG

Na spotkaniu ministrów energetyki Łotwa chciała zapewnienia, że terminal LNG wspierany środkami UE powstanie u niej, na to nie zgodziły się Litwa i Estonia. Łotwa zażądała więc wykreślenia z wniosków ze spotkania zapisu o synchronizacji przesyłu prądu.
25.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.