• <

Polska i kraje bałtyckie wnioskują do UE o 1,2 mld euro na synchronizację

sons

26.05.2020 09:30 Źródło: PAP
Strona główna Polska i kraje bałtyckie wnioskują do UE o 1,2 mld euro na synchronizację
Polska i kraje bałtyckie wnioskują do UE o 1,2 mld euro na synchronizację - GospodarkaMorska.pl

Operatorzy systemów przesyłowych państw bałtyckich i Polski wnioskują o 1,2 mld euro unijnego dofinansowania na wsparcie tzw. drugiego etapu synchronizacji sieci energetycznych. Wniosek o dofinansowanie z instrumentu CEF został złożony we wtorek.

Wniosek operatorów: Polskich Sieci Elektroenergetycznych, litewskiego Litgridu, łotewskiej AST i estońskiego Eleringu obejmuje m.in. wsparcie budowy Harmony Link, podmorskiego połączenia kablowego między Polską a Litwą.

Jak poinformowały PSE, pieniądze mają również zostać przeznaczone także na kompensatory synchroniczne, rozbudowę infrastruktury przesyłowej oraz systemy informatyczne, które pozwolą na połączenie państw bałtyckich z systemem elektroenergetycznym Europy Kontynentalnej. Państwa bałtyckie znajdują się dotychczas w poradzieckim systemie synchronizacji IPS/UPS.

Litwa wnioskuje o 462 mln euro, Łotwa - o 100 mln, Estonia o 111 mln a Polska o 521 mln euro.

CEF (Connecting Europe Facility) to unijny instrument służący realizacji inwestycji o europejskim znaczeniu. W 2018 r. Litwa, Łotwa i Estonia w ramach złożonego wspólnie wniosku otrzymały już z CEF 323 mln euro na rozbudowę sieci przesyłowych. W 2019 r. PSE i Litgrid otrzymały z tego instrumentu 10 mln euro dofinansowania dla działań realizowanych w ramach fazy przygotowawczej projektu Harmony Link.

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych państwa bałtyckich z systemem Europy Kontynentalnej - poprzez Polskę - jest planowana na 2025 r. Jak podkreślili operatorzy, realizacja drugiej fazy synchronizacji - obok wzrostu bezpieczeństwa energetycznego - przyczyni się do wzmocnienia integracji rynków energii elektrycznej w regionie i stworzenia nowych możliwości dla ich uczestników.(PAP)

Dziękujemy za wysłane grafiki.