• <
nauta_2024

Wybory do PE. Na statkach i platformach wydobywczych wybory wygrała Konfederacja, druga KO

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wybory do PE. Na statkach i platformach wydobywczych wybory wygrała Konfederacja, druga KO

Partnerzy portalu

W nocy z niedzieli na poniedziałek PKW podała dane dot. głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego na statkach morskich i platformach wiertniczych. Na siedmiu jednostkach głosowały w sumie 284 osoby. Zwyciężyła Konfederacja z wynikiem 35,56 proc., na drugim miejscu KO z wynikiem 32,75 proc.

Zasady głosowania na statkach i platformach wynikają z rozporządzenia Ministra Infrastruktury. W wykazie na tegoroczne wybory do PE znalazły się trzy statki i cztery platformy wydobywcze i wiertnicze: Baltic Beta, Lotos Petrobaltic, Petrobaltic oraz Petro Giant należące do spółki Lotos Petrobalitc z Grupy Orlen. Dwa statki należą do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - to Dar Młodzieży i Horyzont II, oraz Oceanograf z Uniwersytetu Gdańskiego.

W nocy z niedzieli na poniedziałek PKW podała wyniki wyborów ze wszystkich siedmiu jednostek. Łącznie głosowały na nich 284 osoby z 320 uprawnionych, wśród których najwięcej - 35,56 proc. - poparło Konfederację i jej warszawskich kandydatów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 32,75 proc., a trzecie miejsce na podium zajęła Trzecia Droga z poparciem 12,68 proc. Dalej znalazł się PiS z wynikiem 11,27 proc. oraz Lewica z wynikiem 6,69 proc. 3 osoby - 1,09 proc. zagłosowały na Bezpartyjnych Samorządowców.

Jak wynika z przepisów, głosujący w obwodach na statkach i platformach wiertniczych głosować mogli na kandydatów wystawionych na warszawskich listach. Najwięcej głosów zgromadziła druga na liście Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik, na którą zagłosowały 44 osoby, drugi był Marcin Kierwiński otwierający listę KO z 33 głosami. Na trzecim miejscu znalazł się Krystian Kamiński z poparciem 31 głosujących.

Lokale wyborcze na statkach organizowane są np., w sali konferencyjnej czy organizacyjnej danej jednostki, wyposażonej w opieczętowaną urnę i symbole narodowe. Jak wynika z Kodeksu Wyborczego (Art. 15 KW), o utworzenie obwodów głosowania dla wyborców przebywających na polskich statkach morskich, które znajdują się w podróży w dniu wyborów, można wnioskować spełniając określone warunki: co najmniej 15 wyborców i możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu. Najważniejszym jednak warunkiem jest polska bandera statku. Komisje wyborcze wyznaczane są przez kapitana statku lub kierownika platformy wiertniczej.(PAP)

Mikołaj Małecki
mml/ mark/ lm/
fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.