• <

Wynik wyszukiwania - "nowe przepisy" - Wiadomości

BBC: firmy z Chorwacji i Włoch pomagają rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu omijać sankcje

Firmy z Chorwacji i Włoch, ale także m.in. z Łotwy współpracują z rosyjskimi stoczniami, które budują okręty wojenne i trafiły na listę podmiotów objętych zachodnimi sankcjami jeszcze przed inwazją Kremla na Ukrainę - ujawniła w poniedziałek rosyjska redakcja BBC.
15.04.2024

Gospodarowanie nieruchomościami w portach – konieczne są zmiany

Właścicielowi nieruchomości, również tych portowych, przysługuje na pierwszy rzut oka kilka mocnych uprawnień właścicielskich.
21.02.2024

Komisja Europejska przyjęła wstępne porozumienie w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniom pochodzącym ze statków

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie zmiany dyrektywy 2005/35/WE w sprawie zanieczyszczenia pochodzącego ze statków oraz wprowadzenia sankcji za przestępstwa związane z zanieczyszczeniami. Współprawodawcy uzgodnili dostosowanie dyrektywy do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz rozszerzenie zakresu dyrektywy na więcej rodzajów substancji zanieczyszczających odprowadzanych do morza, takich jak ścieki i śmieci.
20.02.2024

Projekt: od 15 września do 15 marca w wodach słonych będzie okres ochronny na węgorza

Bezterminowo od 15 września do 15 marca obowiązywać będzie w wodach słonych okres ochronny na węgorza - wynika z treści opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia. Na obszarze wschodnich wód wewnętrznych obowiązywać będzie dodatkowy okres ochronny dla tej ryby.
09.02.2024

Protestujący belgijscy rolnicy przestają blokować port Zeebrugge

Rolnicy demonstrujący w Belgii przeciwko polityce ochrony środowiska UE w piątek wieczorem zaczęli odblokowywać port Zeebrugge - podała agencja informacyjna Reutera. Jednocześnie, współpracujące ze sobą belgijskie i holenderskie organizacje rolnicze nadal blokowały trzy autostradowe przejścia graniczne między dwoma krajami.
02.02.2024

Komisja GMiŻŚ: przepisy dot. połowów komercyjnych powinny uwzględniać interesy rybaków

Przepisy dotyczące warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego powinny uwzględniać interesy polskich rybaków, nie powinny utrudniać połowów czy być zbyt restrykcyjne - ocenili uczestnicy dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.01.2024

Zrównoważony rozwój priorytetem dla firmy Damen

Pierwsze litery od angielskich rzeczowników Enviromental Social Governece. Środowisko, kwestie społeczne i zarządzanie, w skrócie ESG, to jeden z najgorętszych tematów w biznesie w ogóle, w tym oczywiście, w szeroko rozumianej branży morskiej: przemyśle stoczniowym i żegludze.
10.01.2024

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumowuje rok 2023

Rok 2023 był dla polskiej branży portowej istotny z racji na wychodzenie światowej gospodarki z pandemii COVID-19. Tak jak w poprzednich latach, upływał on pod znakiem dalszego rozwoju i rozbudowy portów, co oznaczało nowe inwestycje umowy, przetargi, a także wiele zrealizowanych przedsięwzięć. Swoje podsumowanie przygotował Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
04.01.2024

Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
10.12.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości:
27.11.2023

PSEW wrzuca piąty bieg dla polskiego offshore wind [wideo]

21 i 22 listopada w Warszawie spotkali się kluczowi gracze sektora offshore wind. Zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) Konferencja Offshore Wind Poland, już po raz czwarty, zgromadziła inwestorów, wykonawców, usługodawców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz decydentów politycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono konkretne kroki, które należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał wiatru na Bałtyku.
23.11.2023

Nowe wytyczne UE dla jakości powietrza - SeaData zapowiada wsparcie dla firm w dostosowaniu się do przepisów

W ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza, Unia Europejska zdecydowanie zaostrza regulacje dotyczące emisji szkodliwych substancji. Zmiany, które mają wejść w życie w roku 2035, obejmują wprowadzenie surowszych limitów dla zanieczyszczeń takich jak pyły zawieszone (PM2.5, PM10), dwutlenek azotu (NO2), dwutlenek siarki (SO2) i ozon (O3).
06.11.2023

Brytyjski rząd zamierza co roku wydawać nowe licencje na wydobycie ropy i gazu

Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek, że zamierza regularnie, co roku, wydawać nowe licencje na wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Wydobyciu paliw kopalnych sprzeciwiają się aktywiści klimatyczni, ale rząd przekonuje, że zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne.
06.11.2023

Sztorm w kontenerowych frachtach w 2024. Operatorzy liniowi będą ratować bilanse kosztem klientów

Armatorzy i operatorzy flot kontenerowych nie odpuszczą w 2024 r. Linie żeglugowe planują podwyżki stawek frachtowych. W efekcie w 2024 r. łańcuchy dostaw na całym świecie mogą być poważnie zagrożone przewidują analitycy Xeneta z Oslo.
25.10.2023

Rozliczenia marynarzy: Chiny, od 2024 roku zmiana umowy podatkowej

W związku z wejściem w życie Konwencji MLI od roku 2024 zmianie ulegają przepisy Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Pekinie dnia 7.06.1988 r.
13.10.2023

Prezydent podpisał ustawę ws. strategicznych złóż kopalin

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy przewidują m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
02.09.2023

Islandia: wracają okrutne polowania na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

Ewolucja Stoczni Remontowej Nauta: strategia, współpraca i przyszłość

Z Moniką Kozakiewicz, prezes zarządu Stoczni Remontowej Nauta, rozmawiamy o strategicznych etapach rozwoju, współpracy zewnętrznej i wizjach ewolucji stoczni. Z elastycznym modelem operacyjnym i planami dalszej modernizacji, firma kształtuje zrównoważoną przyszłość, adaptując się do regulacji, ekologii i oczekiwań rynku.
24.08.2023

Senat odrzucił ustawę o rewitalizacji Odry

Senat odrzucił w piątek ustawę o rewitalizacji Odry, która ma na celu m.in. poprawę jakości wody w rzece oraz ułatwienie realizacji inwestycji na Odrze. Teraz ustawa trafi do Sejmu.
28.07.2023

Czeskie badania: nie doszło do chemicznego czy biologicznego zatrucia ryb w Odrze

Nic nie wskazuje, aby miało dojść do chemicznego czy biologicznego zatrucia ryb w Odrze – przekazał wyniki czeskich badań dotyczących przyczyn śnięcia ryb po czeskiej stronie granicy wojewoda śląski. Najbardziej prawdopodobna przyczyna to warunki pogodowe – wynika z czeskich informacji.
28.07.2023

Komisje senackie za odrzuceniem ustawy o rewitalizacji Odry

Połączone komisje senacki infrastruktury, nadzwyczajna ds. klimatu oraz komisja środowiska opowiedziały się w piątek za odrzuceniem w całości ustawy o rewitalizacji Odry. Głosowanie w Senacie w tej sprawie odbędzie się w piątek pod koniec posiedzenia.
28.07.2023

Strona czeska przedstawiła swoje ustalenia odnośnie miejsca śnięcia ryb w Odrze. To ujście Stróżki

Czesi ustalili, że śnięcie ryb następuje na 4-kilometrowym odcinku Odry, od ujścia rzeki Stróżki - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Dodano, że wg stanu na czwartek na godz. 12.00, po polskiej stronie wyłowiono 1360 kg śniętych ryb. Zaznaczono, że nie są znane przyczyny śmierci ryb.
27.07.2023

Unia Europejska przyjęła nowe przepisy o dekarbonizacji sektora morskiego

Większa ilość odnawialnych i niskoemisyjnych paliw pozwoli unijnemu sektorowi morskiemu zmniejszyć ślad węglowy – ma to zapewnić przyjęte przez Unię Europejską rozporządzenie o tzw. inicjatywie FuelEU Maritime.
26.07.2023

Wojewoda śląski: stawiamy zaporę i wyławiamy śnięte ryby spływające Odrą z Czech

Stawiamy zaporę i wyławiamy wszystkie śnięte ryby, które spływają do Polski Odrą od strony czeskiej - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek po sztabie kryzysowym zwołanym w środę w przygranicznych Chałupkach. Jak zaznaczył, zaporę, która utrudni przepływ ryb, stawiają także Czesi.
26.07.2023

Wody Polskie: śnięte ryby w granicznym odcinku Odry

Śnięte ryby napływające do Polski Odrą z terenu Czech zauważyli w środę na wysokości przygranicznej miejscowości Chałupki (woj. śląskie) pracownicy Wód Polskich. O sprawie został powiadomiony czeski zarządca rzeki. Na terenie Polski nie odnotowano śnięcia ryb.
26.07.2023

Połączone komisje senackie infrastruktury i środowiska za przejęciem ustawy o rewitalizacji rzeki Odry

Połączone komisje senackie infrastruktury i środowiska przyjęły we wtorek bez poprawek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry.
25.07.2023

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej i czasie pracy na statkach - podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają zapewnić, zgodne z regulacjami międzynarodowymi, ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
21.07.2023

Ustawa o rewitalizacji Odry przewiduje budowę zbiorników retencyjnych oraz stopni wodnych

Budowę zbiorników retencyjnych w zlewni Odry oraz dwóch nowych stopni wodny na dolnośląskim odcinku Odry przewiduje ustawa o rewitalizacji tej rzeki – wskazywali w piątek we Wrocławiu przedstawicieli kierownictwa Wód Polskich.
21.07.2023

Senat. Połączone komisje za poprawkami do noweli ustawy o OZE

W czwartek komisje senackie zaproponowały ponad 20 poprawek m.in. doprecyzowujących do noweli ustawy o OZE. Nowe przepisy - jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska - zawierają fundamentalne rozwiązania dla rozwoju OZE w Polsce m.in. w kwestii klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
20.07.2023

Zmiany w przepisach o bezpieczeństwie powodem do obaw miłośników fotografowania okrętów?

Od pewnego czasu niczym bumerang wraca temat zmian zmian ustawy w Kodeksie Karnym, dotyczącym fotografowania obiektów o znaczeniu ważnym dla bezpieczeństwa państwa. Wywołuje to oburzenie i obawy wśród fascytatów tematyki okrętowej, gdyż nowe przepisy mogą im uniemożliwić robienie zdjęć statków i przede wszystkim okrętów, a także dzielenie się nimi w Internecie.
18.07.2023

Sejm uchwalił specustawę o rewitalizacji Odry

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry. Dzięki nowym przepisom będzie można sprawniej prowadzić konieczne inwestycje. Wprowadzone też zostaną kary - nawet do 1 mln zł za zaniedbania, które zagrożą zdrowiu lub życiu ludzi i bezpieczeństwu środowiska.
13.07.2023

Jeszcze więcej OZE z offshore. Ważna nowelizacja ustawy przyjęta

Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy mają zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu, dostosują także polskie prawo do przepisów UE. Szczególnie ważne dla branży wiatrowej jest zwiększenie ambicji w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska został przyjęty jednogłośnie, nikt nie sprzeciwił się proponowanym zmianom. Jeśli Senat nie zgłosi żadnych poprawek do ustawy, będzie ona czekać na podpis prezydenta.
12.07.2023

Poprawki senackich komisji do ustawy o wyznaczeniu strategicznych złóż kopalin

Senackie komisje środowiska i gospodarki przyjęły we wtorek pakiet poprawek legislacyjnych do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, która przewiduje m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
11.07.2023

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Posłowie poparli w piątek senackie poprawki do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy mają zapewnić, zgodne z regulacjami międzynarodowymi, ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
07.07.2023

Sejmowa komisja przyjęła poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w czwartek wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy mają zapewnić zgodne z regulacjami międzynarodowymi ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
06.07.2023

Senat za ustawą o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Senat w czwartek poparł ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego, która ma umożliwić wykorzystanie unijnych funduszy. Budżet tego programu to prawie 732 mln euro.
22.06.2023

Senat za poprawkami do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe

Senat w czwartek zaproponował poprawki do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe. Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe w związku z rozwojem OZE.
22.06.2023

Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach PiS do projektu zmiany Prawa energetycznego

Sejmowa komisja energii pozytywnie zaopiniowała w środę 11 poprawek, złożonych przez klub PiS w II czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego. Poprawki PiS zakładają m.in. że interkonektory mogą posiadać tylko operatorzy przesyłowi.
14.06.2023

Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie projektu specustawy odrzańskiej

W związku ze złożeniem wniosków o odrzucenie, Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie projektu specustawy odrzańskiej. Według PiS nowe prawo ma zapobiec powtórce z 2022 r., kiedy w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Zdaniem opozycji projekt pozwoli m.in. na betonowanie rzeki.
14.06.2023

Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. projektem uchwały ws. finansowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Rząd we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady; ma się zająć m.in. projektem uchwały ws. zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa, a także propozycją noweli ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.
30.05.2023

Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Sejm uchwalił w piątek ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego, która ma umożliwić wykorzystanie unijnych funduszy. Budżet tego programu to prawie 732 mln euro.
26.05.2023

US Navy zmienia przepisy w sprawie służby marynarzy na remontowanych okrętach

Seria czterech samobójstw członków załogi lotniskowca USS George Washington wywołała istną burzę w USA i stała się przedmiotem wojskowego śledztwa. Po zakończeniu dochodzenia służby przekazały, że należy zmienić zasady służby marynarzy na okrętach znajdujących się w dłuższych remontach i pobytach w stoczni.
22.05.2023

Wiceszef MI: będziemy mogli zakazać zrzutów nieczystości do Odry

W przypadku niskiego poziomu wody w Odrze, a także jeśli parametry substancji zrzucanych do rzeki będą przekraczały dopuszczalne normy, będziemy mogli zakazać na określony czas zrzutów ścieków lub cofnąć pozwolenie na taki zrzut - informuje w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.05.2023

Rząd za projektem specustawy ws. rewitalizacji rzeki Odry

"Rząd chce przeprowadzić rewitalizację rzeki Odry. Chodzi o lepszą ochronę jej środowiska wodnego, w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej. Nowe przepisy zakładają wsparcie inwestycji na Odrze na poziomie ok. 1,2 mld zł" - podkreślono.
17.05.2023

Projekt ustawy dot. rewitalizacji Odry w porządku środowych obrad rządu

Rząd ma się w środę zająć projektem ustawy o rewitalizacji rzeki Odry - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Specustawa ma m.in. usprawnić procedury dla kluczowych inwestycji na Odrze, powołać Inspekcję Wodną i podnieść wysokość kar za wykroczenia dot. gospodarki wodnej.
17.05.2023

4 mld dolarów na dekarbonizację amerykańskich portów

Administracja prezydenta Joe Bidena planuje przeznaczyć blisko 4 miliardów dolarów w celu polepszenia elektryfikacji amerykańskich portów i redukcji emisji CO2 z samochodów ciężarowych.
08.05.2023

Umowa o budowę statku – zmiana przepisów klasyfikacyjnych

Każda umowa o budowę statku, obok podstawowego wymogu aby statek, który jest przedmiotem umowy, wybudowany został przez stocznię zgodnie z warunkami tejże umowy i specyfikacji technicznej („specification”) przewiduje dodatkowo, aby:
04.05.2023

Projekt ustawy o OZE przyjęty. Ma być więcej klastrów energii

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Dzięki nowym rozwiązaniom liczba klastrów energii w Polsce ma się zwiększyć do około 300 - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.
25.04.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

Opublikowano rozporządzenie ws. dopłat do transportu zboża

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wprowadzające m.in. program dopłat do transportu zbóż i rzepaku do portów nadbałtyckich. Dopłaty do transportu wyniosą od 100 do 200 zł w zależności od tego, z którego województwa zboże będzie jechało.
21.04.2023

Od piątku możliwy tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski

Od piątku możliwy będzie tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski – wynika z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.
20.04.2023

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
19.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Kontenerowce i statki pasażerskie w portach UE będą musiały korzystać z zasilania lądowego

W ubiegłym tygodniu doszło do ważnego porozumienia Parlamentu Europejski oraz Rady Unii Europejskiej w zakresie pakietu regulacyjnego Fit For 55. Nowe przepisy obejmują zmiany mające na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora żeglugowego, w tym przyspieszenie wdrażania „czystszych” paliw.
05.04.2023

Zrównoważony rozwój rybactwa. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rząd przyjął w środę projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego. Ma on umożliwić realizację programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027, którego budżet to blisko 732 mln euro - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
29.03.2023

Europejski Zielony Ład: Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 z transportu morskiego dzięki zrównoważonym paliwom

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę, które zwiększa wkład sektora transportu morskiego w osiągnięcie ogólnounijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku oraz w osiągnięcie w 2050 roku neutralności klimatycznej.
24.03.2023

"Złota alga" w Odrze. Władze szukają sposobu na jej neutralizację

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone badania odnośnie możliwości neutralizacji "złotej algi" w Odrze. Dodała, że w tym roku uruchomione zostaną specjalne alerty rekomendujące ograniczenie zrzutu nieczystości do Odry.
23.03.2023

Rząd przyjął nowelizację ustaw dot. kwalifikacji marynarzy śródlądowych

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE, m.in. zapewnienie ujednoliconego systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej, przewiduje nowelizacja ustaw o żegludze oraz o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej, którą we wtorek przyjął rząd.
07.03.2023

Wojewoda może zakazać przebywania w pobliżu terminala LNG. Weszły w życie nowe przepisy

Weszły w życie przepisy, w myśl których może zostać ograniczony dostęp do terminala LNG w Świnoujściu.
26.02.2023

Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Jakie mogą być następstwa wprowadzenia przepisów dotyczących przysługującego Skarbowi Państwa prawa pierwokupu nieruchomości położonej w granicach portu lub przystani morskiej? Zapytaliśmy specjalistę.
31.01.2023

Podatki dotkną inwestorów offshore wind. Zostaną podjęte działania prawne przeciwko Polsce

Polska i Rumunia wprowadziły niedawno nowe przepisy mające na celu ograniczenie przychodów spółek energetycznych w związku z wysokimi cenami.
10.01.2023

Nowy szef Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej

ONZ zdecydował, że od nowego roku na czele Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej stanie emerytowany wiceadmirał Abdullah Abdul Samad Dashti z Kuwejtu.
02.01.2023

Unia Europejska chce stateczniejszych rorowców

Rada Europy i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie zmiany obowiązujących przepisów dotyczących wymogów stateczności dla statków pasażerskich typu ro-ro. Aktualizacja dyrektywy ma zapewnić bezpieczeństwo tych statków w Unii Europejskiej, zgodnie z nowymi międzynarodowymi standardami w tym zakresie.
07.12.2022

Komisja energii za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przyjęła w środę projekt ustawy, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.
30.11.2022

Prezydent podpisał nowelę ustawy o obszarach morskich

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o obszarach morskich – poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej.
24.11.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
23.11.2022

Buda o decyzji w sprawie zamrożenia cen gazu: być może w piątek decyzja

Być może w piątek Rada Ministrów przyjmie w trybie obiegowym taką decyzję - wskazał w środę szef MRiT Waldemar Buda, odnosząc się do zamrożenia cen gazu. Dodał, że rozważanych jest kilka wariantów - m.in. blokada ceny na poziomie z 2021 r. czy powiązanie jej z powierzchnią budynku.
23.11.2022

Zyska o korzyściach z planowanych zmian ustawowych dla branży offshore

Rząd pracuje nad zmianą ustawy o OZE i o offshore, a planowane tam zmiany idą w kierunku postulatów zgłaszanych przez branżę morskiej energetyki wiatrowej - poinformował w środę wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
16.11.2022

Władze Niemiec planują przejmować nieruchomości, aby przyspieszyć rozbudowę terminali LNG

Dążąc do skończenia z zależnością od od rosyjskiego gazu, rząd w Berlinie zamierza wprowadzić nowe przepisy, które umożliwią wywłaszczenie nieruchomości w celu podłączenia podmorskich terminali gazu płynnego do sieci.
02.11.2022

Wody Polskie chcą, by powstała nowa inspekcja wodna

W ramach opracowywanej specustawy odrzańskiej powstać ma nowa inspekcja, która będzie prowadzić kontrole wód, w tym monitoring rzek pod względem zanieczyszczeń - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Dodał, że inspekcja miałaby zacząć działać w roku 2024.
14.10.2022

Porty do obsługi morskich farm wiatrowych zostaną wyznaczone w drodze rozporządzenia

Rada Ministrów przyjęła dwa dni temu projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz w innych ustawach. Dokument przedłożony przez ministra infrastruktury wskazuje, że w drodze rozporządzenia minister właściwy ds. gospodarki morskiej wskaże port przeznaczy do obsługi offshore wind.
06.10.2022

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, której celem jest m.in. uporządkowanie przepisów, uproszczenie procedur i wprowadzenie ułatwień dla inwestorów budujących m.in. morskie farmy wiatrowe i rurociągi.
13.09.2022

Komisja proponuje uprawnienia do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2023 w celu odbudowy gatunków

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2023. Na podstawie tego wniosku państwa UE określą maksymalne ilości najważniejszych gatunków ryb handlowych, które można poławiać w basenie morskim.
23.08.2022

Monitorowanie wydajności statków – przewaga nad konkurencją!

Podobnie jak wiele innych branż, żegluga stoi obecnie w obliczu znaczących wyzwań, ale ostatni raport z badań przeprowadzonych na zlecenie DTN ujawnił długoterminowe priorytety sektora. Według uczestników badania to emisje dwutlenku węgla niewynikające z regulacji, przepisy dotyczące dekarbonizacji i digitalizacja znalazły się na szczycie listy najbardziej znaczących presji.
16.07.2022

Sejmowe komisje odrzuciły większość poprawek Senatu do nowelizacji prawa wodnego

Sejmowe komisje w czwartek odrzuciły większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy Prawo wodne. Głosowanie nad ustawą zaplanowane jest jeszcze na czwartek.
07.07.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE

Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa.
19.05.2022

Opublikowano projekty ws. zmian granic portów w Krynicy Morskiej i Kątach Rybackich

Na stronach RCL opublikowano w czwartek dwa projekty rozporządzeń ws. zmian granic portów morskich w Krynicy Morskiej oraz w Kątach Rybackich. Nowe przepisy - według autorów rozwiązań - mają przyczynić się do rozwoju Krynicy Morskiej oraz gminy Sztutowo.
07.04.2022

Zyska: rezygnacja z dostaw rosyjskich surowców to kwestia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
27.03.2022

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Ułatwienia dla marynarzy i kierowców

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę transportową w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - podała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy m.in. dopuszczają wydłużenie czasu pracy obsady pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Polski.
26.03.2022

Gaz-System wciąż operatorem gazociągu jamalskiego, prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa energetycznego. Nowe przepisy zmieniają zasady działania operatora na gazociągu jamalskim. Przewidują m.in. zawarcie kolejnej umowy powierzającej pełnienie obowiązków operatora na Jamale spółce Gaz-System.
18.03.2022

Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore

W trzecim kwartale rząd ma przyjąć projekt ustawy, który rozwiązywać ma remisy w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków zw. z morską energetyką wiatrową - poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
14.03.2022

Projekt: będą zmiany w dokumentach kwalifikacyjnych dla marynarzy

Zmiana wymagań do uzyskania dokumentów kwalifikacyjnych dla marynarzy i wprowadzenie unijnych świadectw - przewiduje projekt noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do przepisów UE.
14.03.2022

Rząd za usprawnieniem procedur przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt noweli Prawa wodnego, który ma usprawnić procedury administracyjne przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
22.02.2022

Nowe regulacje zwiększą bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim, przedłożony przez ministra infrastruktury. Nowe regulacje mają zapewnić wytrzymałość, nośność i stateczność konstrukcji instalowanych na morzu.
22.02.2022

Kolumbia. Nowe przepisy zobowiązują poszukiwaczy zatopionych okrętów do zwrotu ich ładunku

Rząd Kolumbii wydał dekret, na mocy którego firmy specjalizujące się w poszukiwaniu wraków okrętów zatopionych u wybrzeży kraju muszą zwrócić ich ładunek władzom w Bogocie - poinformowała wiceprezydent Kolumbii Marta Ramirez. Przepisy mają służyć "ochronie dziedzictwa archeologicznego narodu kolumbijskiego i jego stref wpływów".
13.02.2022

Rozliczenia marynarzy: Malta jednak od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Malty o zmianie umowy między oboma rządami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Valletcie 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie 6 kwietnia 2011 roku.
20.01.2022

Podatki marynarskie: Nowy/Polski Ład, a marynarze

Dnia 01 października 2021 roku sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych powszechnie określaną „Nowym/Polskim Ładem”. Z kolei dnia 28 października 2021 roku ustawy te uchwalił Senat wydłużając m.in. datę wejścia w życie tych zmian na dzień 1 stycznia 2023 roku.
18.11.2021

UE chce ograniczyć import towarów związanych z wylesianiem

W środę Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu ograniczenie importu towarów związanych z wylesianiem i wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym firmy musiałyby udowodnić, że ich globalne łańcuchy dostaw nie przyczyniają się do niszczenia lasów.
17.11.2021

Podatki marynarskie: od 2022 roku Malta nowe zasady rozliczania podatków?

Dnia 30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie dnia 6 kwietnia 2011 roku.
04.11.2021

Niemcy otwierają przed inwestorami możliwość testowania elektrolizy na morzach

1 października 2021 roku weszło w życie rozporządzenie niemieckiego Ministerstwa Spraw Gospodarczych, która ma na celu promowanie wodoru i jego produkcji na obszarach morskich. Nowe przepisy regulują sprzedaż obszarów przeznaczonych pod produkcję wodoru w ramach aukcji. Pierwsze z nich odbędą się już w następnym roku.
03.10.2021

Nowelizacja ustawy o pracy na morzu a faktyczne interesy polskich marynarzy

W dniu 19.08.2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia z dnia 23 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o pracy na morzu.
24.09.2021

Od 1 sierpnia obowiązują nowe przepisy certyfikacji przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych. O czym należy pamiętać?

Przez kilka lat temat certyfikacji dla jednostek wytwórczych przeznaczonych do podłączenia do sieci elektroenergetycznej był w „fazie rozwojowej” – kilkukrotne przedłużanie etapów przejściowych mogło uśpić czujność właścicieli zakładów wytwarzających energię elektryczną, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na proces certyfikacji. Tym bardziej że od 1 sierpnia w życie weszły nowe – tym razem docelowe – przepisy.
24.08.2021

Konsultacje publiczne nad wydłużeniem okresu połowu szprota

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłużające okres połowu szprota trafiło do konsultacji publicznych. Nowe przepisy zakładają, że połowy tej ryby na wyznaczonych rejonach Bałtyku będą mogły trwać od maja do końca sierpnia.
12.08.2021

MI przygotowało zmiany ustawowe dotyczące m.in. rozwoju żeglugi śródlądowej

Ministerstwo Infrastruktury proponuje nowe rozwiązania dotyczące m.in. rozwoju, funkcjonowania i bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej - wynika z projektu noweli ustawy o żegludze śródlądowej oraz niektórych innych ustaw zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
15.07.2021

Dłuższe statki mogą teraz korzystać z rozszerzonego Kanału Panamskiego

Po prawie pięciu latach od otwarcia śluz Neopanamax, Zarząd Kanału Panamskiego ogłosił zwiększenie maksymalnej dopuszczalnej długości statków do ponad 370 metrów, co stanowi wzrost o ponad 4 metry w porównaniu z poprzednim limitem.
18.06.2021

Stabilna pozycja Grupy LOTOS w trudnym 2020 roku

Rafineria Grupy LOTOS przerobiła w ubiegłym roku 10,2 mln ton ropy i wyprodukowała 11 mln ton produktów. Pomimo pandemii, która skutkowała najtrudniejszymi od wielu lat warunkami prowadzenia działalności, gdański koncern zamknął rok z mocnymi (+35%) przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej, niższymi (-22%) kosztami operacyjnymi i większą (+7) siecią stacji paliw. Jednocześnie spółka przez cały rok włączała się w akcje pomocowe związane z COVID-19.
06.04.2021

Projekt Deltamarin podstawowym elementem w łamigłówce dekarbonizacji

Dekarbonizacja przemysłu morskiego pociąga za sobą nowe przepisy. Oprócz tych dotyczących EEXI i CII, ważne jest również, aby uzyskać kontrolę nad całkowitym kosztem zarówno obecnych, jak i przyszłych projektów. Dotyczy to przede wszystkim wyboru paliw i technologii.
18.03.2021

Projekt ustawy o odbiorze odpadów ze statków już w marcu?

Rząd zamierza jeszcze w pierwszym kwartale tego roku przyjąć projekt ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
09.03.2021

Brak oddechu w kontenerach i przetasowania na szlakach promowych Raport z rynku żeglugowego (tydzień 4-7/2021)

Wielkość światowej floty dla jednostek o wielkości ponad 100 GT właśnie przekroczyła po raz pierwszy w historii 100 tysięcy jednostek. Średnia wielkość statku wynosi obecnie 21,355 DWT a średni wiek 21,7 lat. Łączna wartość światowej floty to 976 miliardów dolarów amerykańskich. 46 % światowego tonażu posiadają Azjaci, natomiast kapitał europejski jest w posiadaniu 30% wielkości floty.
23.02.2021

Nowe przepisy UE dotyczące transportu zwiększą emisje CO2 o 1 mln ton rocznie

Zapisy pakietu mobilności UE, który miał poprawić warunki pracy kierowców, będą mieć negatywne skutki dla klimatu. Zdaniem KE, nowe przepisy mogą spowodować do 3,3 mln dodatkowych ton emisji CO2 rocznie.
19.02.2021

Podatki marynarskie: Malta z ulgą abolicyjną od 2022 roku?

30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie dnia 6 kwietnia 2011 roku.
19.02.2021

Nowy Jedwabny Szlak – tranzyt konkuruje z transportem morskim

Transport na Wschód, poza granicę Unii Europejskiej, wiąże się z sporą liczbą przeszkód do pokonania. Formalnych, politycznych, infrastrukturalnych, na przejściach granicznych czy problemów dotyczących bezpieczeństwa. W Polsce nie brakuje jednak przewoźników, którzy podejmują się transportu towarów w tym kierunku.
17.02.2021

Rząd Holandii zapowiada zwrot dóbr zagrabionych byłym koloniom

Holenderski rząd zapowiedział oficjalnie powołanie specjalnej niezależnej komisji, która zdecyduje w sprawie zwrotu dóbr zagrabionych byłym koloniom. Oszacowano, że chodzi o setki tysięcy dóbr dziedzictwa kulturowego.
08.02.2021

Zmiany w uldze abolicyjnej wprowadzają limit odliczenia do 1360 złotych

Od stycznia 2021 roku osoby, które rozliczają dochody z zagranicy zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia, skorzystają z ulgi podatkowej tylko do kwoty 1360 zł. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że ma to zapobiec nieprawidłowościom i unikaniu opodatkowania. – Wydaje się jednak, że zmiany te służą jedynie zwiększeniu przychodów z tytułu podatków do budżetu państwa – ocenia Agnieszka Telakowska-Harasiewicz z SSW Pragmatic Solutions. Nowe zasady dotkną ponad 26 tys. osób.
04.02.2021

Polskie koncerny łączą siły na rynku farm wiatrowych. Dzięki nowej ustawie inwestycje na Bałtyku dynamicznie przyspieszą

– Ten rok będzie szalenie ważny dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku, będziemy intensyfikować przygotowywania do budowy – zapowiada prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski. W ciągu kilku dni Grupa powinna zakończyć negocjacje z duńską firmą Ørsted, czyli potencjalnym partnerem biznesowym przy projektach farm Baltica 2 oraz 3. Obie inwestycje są już mocno zaawansowane w przygotowaniach. Grupa chce, żeby w wartym 20 mld zł projekcie inwestycyjnym w jak największym stopniu uczestniczyły polskie firmy. Wspólnie z Eneą i Tauronem zawar
20.01.2021

40 proc. Niemców popiera zaostrzenie lockdownu

40 proc. osób opowiedziało się za zaostrzeniem istniejących środków w celu powstrzymania pandemii Covid-19 w Niemczech, a 21 proc. jest za utrzymaniem dotychczasowych ograniczeń - wynika z sondażu instytutu badań opinii YouGov na zlecenie niemieckiej agencji prasowej DPA.
19.01.2021

Nowa ustawa o rezerwach strategicznych lepiej przygotuje Polskę na kolejne kryzysy?

Senat zajmie się projektem ustawy, która ma kompleksowo przebudować system rezerw strategicznych państwa i zabezpieczyć kraj na wypadek kolejnych kryzysów. – Te zmiany rozwiążą nam ręce i sprawią, że będziemy lepiej przygotowani do reagowania w kryzysowych sytuacjach – zapowiada Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych. Jak podkreśla, projektowane zmiany w prawie pozwolą nowej Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych działać szybciej i sprawniej. Kryzys związany z COVID-19 pokazał, jak bardzo są one potrzebne.
11.01.2021

Bez poprawek senackich komisji gospodarki i środowiska do ustawy o offshore

Senackie komisje Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Środowiska nie zgłosiły we wtorek poprawek do ustawy o wsparciu dla morskiej energetyki wiatrowej (offshore). Ustawa trafi teraz na posiedzenie plenarne Senatu.
05.01.2021

Bez poprawek do ustawy o offshore w senackiej komisji

Senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu opowiedziała się dzisiaj za przyjęciem bez poprawek ustawy o wsparciu dla morskiej energetyki wiatrowej. Dodatkowo Senat wystąpi z oddzielną inicjatywą ustawodawczą, by poprawić znalezione w ustawie nieścisłości.
04.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych

Prezydent podpisał nowelę ustawy, która daje samorządom możliwość wprowadzenia zakazu ruchu samochodów o nacisku osi napędowej do 11,5 tony, ze względu na zły stan techniczny drogi - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
29.12.2020

Sejm przyjął ustawę o offshore

Sejm przyjął w czwartek ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, wprowadzając do niej jedynie drobne poprawki. Ustawa trafi teraz do Senatu.
17.12.2020

PiS zgłosił w II czytaniu poprawki do projektu ustawy o offshore

Klub PiS zgłosił w środę w trakcie II czytania w Sejmie poprawki do projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Jeszcze w środę Sejm rozstrzygnie wniosek PiS, by ws. tych poprawek nie zbierała się już komisja.
16.12.2020

Ustawa offshore jednogłośnie przyjęta przez komisję sejmową

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów wprowadziła jedynie drobne poprawki do rządowego projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W środę projekt trafi do II czytania w Sejmie.
15.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji poprawek do "karty praw marynarzy"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą poprawki do Konwencji o pracy na morzu, które zapewniają o obowiązywaniu umowy o pracę i ciągłości wypłaty wynagrodzenia marynarzom przetrzymywanym przez piratów - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
11.12.2020

Kraje południa Europy naciskają na obowiązkową relokację w pakcie migracyjnym

Grecja, Włochy, Hiszpania i Malta krytykują propozycje KE dotyczące nowego paktu o migracji i azylu. Krajom południa nie podoba się "brak równowagi", który widzą w proponowanych elementach dotyczących solidarności. Ich zdaniem należy wrócić do "obowiązkowej relokacji".
27.11.2020

Rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła zbliżonego do rządu.
27.11.2020

Prezes PGE Baltica: Polska ma potencjał być regionalnym liderem morskiej energetyki wiatrowej. Projekty farm coraz bardziej zaawansowane

Morze Bałtyckie ma w nadchodzących latach stać się prawdziwym placem budowy dla morskich farm wiatrowych, a Polska może być liderem tego procesu. Program rozwoju offshore może stać się kołem zamachowym dla całej gospodarki. – To inwestycja, która służy nie tylko energetyce, lecz również pobudzi polskie PKB – ocenia Monika Morawiecka, prezes zarządu PGE Baltica.
26.10.2020

Protesty ws. 12 Hongkończyków zatrzymanych przez Chiny podczas ucieczki motorówką na Tajwan

W stolicy Tajwanu, Tajpej, odbył się dzisiaj protest, którego uczestnicy żądali uwolnienia 12 Hongkończyków zatrzymanych w sierpniu przez Chiny, rzekomo w czasie próby ucieczki motorówką na Tajwan. Jak podali organizatorzy, w wydarzeniu wzięło udział ok. 3000 osób.
25.10.2020

Plaże nadmorskie będą wyłączone z ustawy o ochronie zabytków

Chcemy m.in. wyłączyć spod działania ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami plaże nadmorskie - powiedziała dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN dr hab. Katarzyna Zalasińska. Popularne chodzenie z detektorem po plaży miałoby być całkowicie zwolnione z dodatkowych obowiązków przewidzianych przepisami - wskazała.
22.10.2020

Prezydent podpisał ustawę utrzymującą stawki VAT na poziomie 23 i 8 proc.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa przewiduje m.in. utrzymanie w 2021 r. stawek VAT na poziomie 23 i 8 proc.
08.10.2020

Nowe przepisy techniczne PRS dla stacjonarnych obiektów pływających

1 października 2020 roku PRS opublikował nowe Przepisy Klasyfikacji i Budowy Stacjonarnych Obiektów Pływających. Wymagania techniczne zawarte w Przepisach mają wspomóc budowę i późniejszą bezpieczną eksploatację obiektów pływających na stałe zacumowanych do nabrzeża, przeznaczonych do celów mieszkalnych, hotelowych, gastronomicznych, biurowych itp. Przygotowanie nowej publikacji PRS jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom środowiska zaangażowanego w rozwój rynku SOP w Polsce.
02.10.2020

Kurtyka: morska energetyka wiatrowa przywróci Bałtyk znów do życia

Morska energetyka wiatrowa (offshore) to istotny krok w kierunku budowy bezemisyjnej energetyki w 2040 r. Poprzez rozwój miejsc pracy do życia zostanie przywrócony Bałtyk – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka. Dzisiaj w Szczecinie podpisana zostanie „Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”.
30.09.2020

Wymiana handlowa i rozwój polskiego przemysłu zahamują?

Projekt zmiany ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który jest w tej chwili na etapie konsultacji, może wykluczyć z polskiego rynku chińskie firmy technologiczne. – Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie w obecnym kształcie, spotkałoby się to z pewnymi retorsjami ze strony Chin, co z kolei na pewno zaszkodziłoby polskiej gospodarce – mówi Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Jak wskazuje, projektowane przepisy stoją też w sprzeczności z przepisami o wolnym handlu i prawem mi
24.09.2020

Zieleń i mała retencja zamiast betonu. Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego

Trwają konsultacje oraz uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły dotyczące planowanych zapisów.
30.08.2020

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na nowe przepisy

W nadchodzących latach na Bałtyku ma nastąpić boom inwestycyjny, a prąd z pierwszych farm wiatrowych ma popłynąć ok. 2025 roku. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej ma pobudzić gospodarkę i zapewnić ponad 30 tys. nowych miejsc pracy, ale inwestorzy do tej pory wyczekiwali stabilnych regulacji, które ma im zapewnić tzw. ustawa offshorowa. Resort klimatu przekazał ją już do ponownych, krótkich uzgodnień, a wejście w życie nowych regulacji jest spodziewane jeszcze w tym roku. Obok systemu wsparcia dla inwestorów i przyspieszenia jeg
11.08.2020

Naukowcy: spalanie drewna nie jest zieloną energią

Spalanie drewna nie jest zieloną energią i nie ograniczy emisji CO2. Poza tym drewno "niepełnowartościowe", które będzie mogło, zgodnie z nowymi przepisami dot. OZE, trafić do energetyki - jest teraz cennym zasobem dla przyrody - mówili w czwartek naukowcy.
31.07.2020

Mandat od Wód Polskich za mycie auta w rzece lub grodzenie działki przy wodzie? W życie wchodzą nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie uprawniające pracowników PGW Wody Polskie do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Uprawnienia będzie wydawał Prezes Wód Polskich. Podlegające grzywnie wykroczenia określa Prawo wodne.
29.07.2020

Nowe przepisy dotyczące rejestracji jachtów

Nowe regulacje dotyczące rejestracji jachtów wchodzą w życie od 1 sierpnia 2020 r. W największym skrócie: jachty używane do celów sportowych lub rekreacyjnych o długości powyżej 7,5 m do 24 m podlegają rejestracji we właściwych związkach sportowych lub w starostwach powiatowych. W tym celu uruchomiony został system REJA24, poprzez który można dokonać samodzielnego zgłoszenia jachtu do rejestracji.
26.07.2020

UOKiK będzie mógł chronić polskie przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu

UOKiK będzie mógł chronić polskie przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla porządku, bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
22.07.2020

NFOŚiGW będzie krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego

NFOŚiGW będzie krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego, z którego środków modernizowana ma być polska energetyka - wynika z projektu noweli ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Resort Klimatu szacuje, że Polska uzyska od 2 do 4,8 mld euro.
17.07.2020

Polskie szanse na zielone finansowanie gospodarki

Nowy raport opublikowany przez Climate Action Network (CAN) Europe oraz CEE Bankwatch Network wskazuje konkretne inwestycje wymienione krajowym planie na rzecz energii i klimatu (NECP) Polski, które dają szansę na zieloną odbudowę gospodarczą po pandemii oraz są dla niej zagrożeniem.
16.07.2020

Od 30.07.2020 r. oddelegowanie pracowników na nowych zasadach

Do dnia 30 lipca 2020 roku Polska jest zobowiązana do implementowania do polskiego systemu prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. zmieniającej dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług
15.07.2020

Unijni ministrowie po raz pierwszy od miesięcy naradzają się w Brukseli

Unijni ministrowie spraw zagranicznych po raz pierwszy od wybuchu pandemii zjechali w poniedziałek do Brukseli, żeby rozmawiać o reakcji na narzucenie przez Chiny przepisów o bezpieczeństwie państwowym Hongkongowi oraz relacjach UE z Turcją.
13.07.2020

World Sailing opublikowało Przepisy Regatowe Żeglarstwa 2021 – 2024

Pomimo pojawiających się wcześniej głosów o możliwości zachowania w mocy obecnych przepisów regatowych 2017 – 2020, tak aby obowiązywały podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, które zostały przełożone na przyszły rok, decyzją Rady World Sailing z czerwca, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
13.07.2020

Część pakietu mobilności zacznie obowiązywać w sierpniu. Polskie firmy transportowe czeka kosztowna rewolucja

Przewoźnicy drogowi mają raptem kilka tygodni na przygotowanie do zmian wprowadzonych pakietem mobilności, bo pierwsze przepisy – dotyczące m.in. odpoczynku kierowców – wejdą w życie już w sierpniu. Krajowa branża transportowa od początku prac nad dokumentem podnosiła, że spowoduje on wzrost kosztów i spadek konkurencyjności przewoźników m.in. z Polski, Bułgarii, Litwy i Łotwy. – Zachodnie firmy nie będą w stanie wypełnić luki po konkurentach z naszego regionu, więc z pewnością wrócimy na te rynki – ocenia Maciej Wroński, prezes
13.07.2020

Rynek bunkra w obliczu trudniejszego Q3. Powodem wzrost podaży

Analitycy i źródła handlu twierdzą, że globalna podaż oleju napędowego wykorzystywanego przez statki i elektrownie wzrośnie w trzecim kwartale, co spowoduje depresję rynku paliw morskich, ponieważ popyt na wysyłkę pozostaje słaby.
05.07.2020

W Bangladeszu zatonął prom z 50 pasażerami na pokładzie

Prom z 50 pasażerami na pokładzie zatonął w poniedziałek na rzece Buriganga w pobliżu stolicy Bangladeszu, Dhaki, po zderzeniu z innym statkiem. Służby ratunkowe wydobyły dotąd 27 ciał - poinformował wiceszef Służby Pożarniczej i Obrony Cywilnej Debaszisz Bardhan.
29.06.2020

Kryzys dobrze widoczny na polskim rynku pracy

Rejestrowane bezrobocie jest niskie, ale dane te nie odzwierciedlają wydarzeń ostatnich miesięcy: mnóstwo osób straciło źródło utrzymania, liczba ofert pracy na rynku zmalała i są one mniej atrakcyjne niż przed kryzysem - ocenił w poniedziałek Sergiusz Prokurat z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
22.06.2020

Dobre wieści dla norweskich złóż LOTOSU

Na początku ubiegłego tygodnia Equinor wraz z partnerami podjęli decyzję inwestycyjną o częściowej elektryfikacji złoża Sleipner. Przyczyni się to do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na norweskim szelfie kontynentalnym. Kilka dni później Aker BP i Equinor zawarli długo oczekiwane porozumienie komercyjne co do strategii rozwoju projektu NOAKA. Partnerem obu licencji jest LOTOS Exploration & Production Norge.
19.06.2020

Tarcza 4.0 wróci do senackich komisji

Z powodu poprawek zgłoszonych w środę na posiedzeniu plenarnym Senatu, ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, czyli tzw. Tarcza 4.0, wróci do senackich komisji.
18.06.2020

Blisko 80 proc. firm chce skorzystać z Tarczy Antykryzysowej

Prawie 80 proc. firm zamierza skorzystać z przygotowanej przez rząd Tarczy Antykryzysowej - wynika z badania „KoronaBilans MŚP”, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Dotychczasowe pakiety pomocowe pozytywnie ocenia co trzeci przedsiębiorca.
17.06.2020

Dyrektywa wodna tematem posiedzenia Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii ENVE

Wczoraj (8 czerwca) odbyło się zdalne posiedzenie Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Europejskiego Komitetu Regionów (ENVE). Gospodarz województwa kujawsko-pomorskiego był sprawozdawcą opinii dotyczącej ramowej dyrektywy wodnej, dyrektywy w sprawie ochrony wód podziemnych, środowiskowych norm jakości i dyrektywy powodziowej, wzywającej do zmiany sposobu wykorzystania zasobów naturalnych, a w szczególności wody.
09.06.2020

Komisja transportu poparła przepisy dot. przewoźników, tzw. pakiet mobilności

Komisja transportu PE w poniedziałkowych głosowaniach poparła kontrowersyjne przepisy dotyczące przewoźników drogowych, tzw. pakiet mobilności. W lipcu nad nowy przepisami ma głosować Parlament Europejski na sesji plenarnej.
08.06.2020

Nowe ułatwienia podatkowe w Tarczy antykryzysowej 4.0

Dzięki nowej Tarczy antykryzysowej 4.0 niektóre przepisy dotyczące podatków dochodowych będą dostosowane do wyzwań związanych z COVID-19 - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Chodzi m.in. o prawo do odliczania darowizn na rzecz np. domów samotnej matki, noclegowni.
05.06.2020

Ministerstwo Rozwoju: nowe prawo powinno pobudzić zainteresowanie zamówieniami publicznymi

1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie nowe Prawo zamówień publicznych, które reguluje zasady funkcjonowania rynku zamówień publicznych w naszym kraju. „Zawiera ono cały szereg rozwiązań, które sprawią, że rynek ten będzie mógł dać impuls dla gospodarki i stanie się dobrym narzędziem do rozwoju dla przedsiębiorców” – powiedział ekspert Ministerstwa Rozwoju Przemysław Grosfeld na trzecim webinarium Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”.
01.06.2020

Projekt Tarczy antykryzysowej 4.0 - ponownie do komisji finansów

W związku ze złożeniem podczas drugiego czytania kolejnych poprawek do projektu tzw. Tarczy 4.0, Sejm zdecydował o ponownym przesłaniu go do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreślała, że dzięki szybkiemu działaniu 1,5 mln firm otrzymało pomoc od rządu.
28.05.2020

Sejm zajmie się tzw. projektem tarczy 4.0

Sejm w środę rozpocznie posiedzenie; posłowie mają zająć się projektem ustawy ws. tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Projekt oprócz przepisów ws. pomocy w spłacie kredytów przewiduje zmiany np. w kwestii urlopów. Izba ma się też zająć wnioskiem o odwołanie wicepremiera Jacka Sasina.
26.05.2020

Kolejna nowela Tarczy antykryzysowej to koszt dla finansów publicznych ok. 2,7 mld zł

Zmiany zawarte w przyjętym przez rząd w środę projekcie noweli Tarczy antykryzysowej będą w 2020 r. kosztować finanse publiczne 2 mld 675 mln zł - wynika z OSR projektu o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych firmom dotkniętym skutkami pandemii.
22.05.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.