NFOŚiGW będzie krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego, z którego środków modernizowana ma być polska energetyka - wynika z projektu noweli ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Resort Klimatu szacuje, że Polska uzyska od 2 do 4,8 mld euro.
Opublikowany we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw ma stworzyć krajowy system obsługujący wydawanie środków z Funduszu Modernizacyjnego.
Środki z Funduszu Modernizacji będą przeznaczone na modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej w państwach UE. Z Funduszu nie będą mogły być jednak finansowane projekty, które opierają się na wykorzystaniu stałych paliw kopalnych.
Pieniądze w Funduszu pochodzić będą ze sprzedaży przez KE uprawnień do emisji CO2 stanowiących 2 proc. całkowitej puli unijnej. Polska będzie największym beneficjentem środków z Funduszu - będzie to 43,41 proc. puli.
Autor projektu, czyli resort klimatu szacuje, że Polsce zostaną przydzielone środki pochodzące ze sprzedaży ok. 135 mln uprawnień do emisji. Ich wartość - w zależności od popytu na uprawnienia i ich cen rynkowych - sięgnie od 2-4,8 mld euro.
Zgodnie z projektem, stworzony zostanie krajowy system wdrażania Funduszu Modernizacyjnego. Jego operatorem będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W uzasadnieniu wskazano, że finansowanie inwestycji ze środków Funduszu będzie odbywało się w ramach przyjętych programów priorytetowych NFOŚiGW. Programy te będą jednak musiały być zaopiniowane przez Radą Konsultacyjną, w której skład wejdą przedstawiciele ministerstw m.in. klimatu, finansów, rolnictwa, transportu.
Według projektu, po uzgodnieniu na poziomie krajowym programów, kolejnym etapem będzie konsultacja ich na poziomie EBi i Komisji Europejskiej. Jeżeli organy UE wydadzą zgodę, środki na inwestycje będą przekazywane do NFOŚiGW. Co najmniej 70 proc. środków uzyskanych z puli Funduszu Modernizacyjnego przypadającej Polsce, zostanie przeznaczona na inwestycje w obszarach priorytetowych.
Projekt zakłada również, że minister właściwy ds. klimatu będzie sprawozdawał jak wykorzystywane są te środki. Co roku będzie też przekazywał do EBI wykaz planowanych programów priorytetowych.
Nowe przepisy - jak czytamy w uzasadnianiu - pozwolą NFOŚiGW pełnić rolę podmiotu wdrażającego budżet Unii Europejskiej metodą zarządzania pośredniego. Jak wytłumaczono, polegałoby to na tym, że po przejściu odpowiedniej procedury Narodowy Fundusz mógłby zawierać umowy z KE na wdrażanie środków UE poza granicami Polski, realizując przy tym proekologiczne cele dla całej Wspólnoty.
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się