• <

Wynik wyszukiwania - "mierzeja wiślana" - Wiadomości

Żegluga Gdańska rozpoczyna nowy sezon nawigacyjny

Żegluga Gdańska Sp. z o.o. poinformowała o rozpoczęciu sezonu nawigacyjnego sezonu 2024 w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Helu, zgodnie z wcześniej ogłoszonym rozkładem przedsezonowym ogłoszonym.
30.04.2024

Dwa niszczyciele min na Mierzei Wiślanej. Kanał dostępny dla okrętów

Niszczyciele min proj. 258 ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603) prowadziły działania na obszarze Zatoki Gdańskiej. W związku z tym pojawiły się w kanale prowadzącym przez Mierzeję Wiślaną i weszły na Zalew Wiślany.
10.04.2024

W maju z Finlandii ma przypłynąć pogłębiarka, która będzie pracować na drodze wodnej przez Mierzeję Wiślaną

W maju z Finlandii ma przypłynąć pogłębiarka, która będzie obsługiwać drogę wodną przez Mierzeję Wiślaną. Specjalistyczny statek, który zasili flotę Urzędu Morskiego w Gdyni, będzie wykorzystywany też do utrzymywania torów podejściowych do portów morskich do głębokości 18 m - podał Urząd Morski.
01.04.2024

"Daily Express": kanał przez Mierzeję Wiślaną symbolem determinacji Polski

Kanał przez Mierzeję Wiślaną, którego budowie sprzeciwiała się Rosja, jest symbolem determinacji Polski do wytyczania własnego kursu w stale zmieniającym się krajobrazie międzynarodowego handlu i dyplomacji - pisze w sobotę na swoim portalu brytyjski dziennik "Daily Express".
23.03.2024

Raport NIK: człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu

Nie zapewniono skutecznej ochrony brzegu morskiego Półwyspu Helskiego przed nieuprawnioną działalnością człowieka. Skontrolowane organy administracji rządowej i samorządowej nie wykorzystały przysługujących im uprawnień dotyczących nadzoru i kontroli - takie wnioski płyną z kontroli Najwyższej Izby Kontroli pn. "Ochrona brzegów morskich na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej".
18.03.2024

Przez Mierzeję Wiślaną w 2023 roku przepłynęło ponad 1500 jednostek

Port Nowy Świat oraz Urząd Morski w Gdyni pokazują wyniki w kwestii ruchu żeglugowym na Mierzei Wiślanej, kluczowej inwestycji łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
19.01.2024

Elbląg nie odda portu. Jest porozumienie w sprawie pogłębienia toru wodnego

16 stycznia władze Elbląga spotkały się w Warszawie z wiceministrem infrastruktury Arkadiuszem Marchewką, aby wypracować wspólne rozwiązanie w kwestii dokończenia pogłębiania toru wodnego.
17.01.2024

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, Arkadiusz Marchewka wiceministrem

Prezydent RP Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Klimczaka na urząd ministra infrastruktury. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 27 listopada Alvina Gajadhura. Znamy również pierwszego wiceministra w resorcie. Będzie to Arkadiusz Marchewka, który prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czyli następcą Marka Gróbarczyka.
13.12.2023

Inwestycja w port jachtowy w Krynicy Morskiej korzystna dla ruchu turystycznego i żeglugi

Największa przystań na Zalewie Wiślanym stale się rozwija. Dziś zostały zakończona modernizacja infrastruktury nabrzeżnej. Pozytywne efekty prac mają być widoczne już w trakcie nowego sezonu letniego.
23.11.2023

Raport NIK ma wskazywać na nieprawidłowości przy przekopie Mierzei Wiślanej

Wartość inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej znacznie przekroczyła granicę opłacalności, a nadzór nad programem był sprawowany nierzetelnie - wskazuje w czwartek Najwyższa Izba Kontroli.
09.11.2023

Budimex o realizacjach inwestycji hydrotechnicznych [wideo]

Baltexpo 2023 to miejsce, gdzie branża morska spotkała się w październiku, aby zaprezentować swoje najciekawsze osiągnięcia i nawiązać strategiczne relacje biznesowe. Michał Tersa, zastępca dyrektora kontraktu Budimex, opowiedział o flagowych inwestycjach spółki w zakresie hydrotechniki.
08.11.2023

Mija rok od otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

17 września 2022 roku została uruchomiona pierwsza, najważniejsza część inwestycji polegającej na budowie drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski można swobodnie wpływać na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej i bez konieczności proszenia o zgodę Federacji Rosyjskiej.
17.09.2023

Tłoczno na Mierzei Wiślanej. Rekordowa ilość statków pokonała kanał

Sierpień okazał się rekordowym dla morskiej drogi łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, funkcjonującej od września ubiegłego roku.
12.09.2023

W połowie września zostanie zwodowana pogłębiarka, budowana na potrzeby szlaku przez Mierzeję Wiślaną

W połowie września odbędzie się wodowanie specjalistycznego statku, który jest budowany na potrzeby nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Wodowanie pogłębiarki nastąpi w fińskiej stoczni, gdzie jednostka jest wykonywana, poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.
10.09.2023

Wkrótce przetarg na pogłębienie toru na rzece Elbląg przed elbląskim portem

Wkrótce planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na roboty czerpalne na rzece Elbląg w pobliżu portu w Elblągu. Prace nie będą obejmować odcinka w samym porcie, gdyż pogłębienie toru wodnego w tym miejscu należy do zarządu elbląskiego portu, przekazał Urząd Morski w Gdyni.
09.09.2023

Most w Nowakowie powstający w związku inwestycją na Mierzeji Wiślanej lada moment będzie przejezdny

W środę, 5 lipca rozpocznie się ruch kołowy przez most nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. Most został zbudowany w ramach „Drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską cz. II”, której inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Most pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe w kwietniu, uzyskał niezbędne zgody i został dopuszczony do użytkowania.
04.07.2023

Przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłynęło blisko tysiąc jednostek

Przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną przepłynęło od momentu otwarcia nowej drogi wodnej blisko tysiąc jednostek. Urząd Morski w Gdyni przypomina o zasadach bezpiecznej przeprawy.
02.07.2023

Przebudowa portu rybackiego we Fromborku na półmetku

Trwa remont portu rybackiego we Fromborku. Ma on dla miasta znaczenie zarówno gospodarcze, jak i turystyczne. Zakończyła się właśnie obudowa brzegów i pogłębianie portu. Pomimo remontów, droga wodna zostaje otwarta dla turystów.
14.06.2023

Już wkrótce ruszą regularne rejsy Żeglugi Gdańskiej na Przekop Mierzei Wiślanej

Od 17 czerwca Żegluga Gdańska będzie regularnie pływać na przekop Mierzei Wiślanej. Rejsy wyruszające z Gdyni będą się odbywać co sobotę.
23.05.2023

NBP upamiętnia budowę Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę okolicznościową w standardzie obiegowym o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę” – „Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną”.
22.05.2023

Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych. To kolejna inwestycja w związku z Mierzeją Wiślaną

Budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską most obrotowy w Nowakowie pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Odbyły się one w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji.
09.05.2023

Utrudnienia na drodze w kierunku Mierzei Wiślanej. Drogowcy będą sterowali ruchem

Drogowcy na czas długiego weekendu majowego przerwą prace przy naprawie drogi nr 501 między Stegną a Krynicą Morską (woj. pomorskie) i w kilku miejscach wprowadzą ruch wahadłowy. W piątek, sobotę i niedzielę ruch będzie sterowany także ręcznie.
28.04.2023

W poniedziałek otwarcie morskiego przejścia granicznego Nowy Świat

W poniedziałek 1 maja br. zostanie uruchomione nowe morskie przejście graniczne Nowy Świat na Mierzei Wiślanej.
27.04.2023

MOSG pokazuje swoje możliwości na Zalewie Wiślanym

Podczas odbywającego się na przełomie marca i kwietnia ćwiczenia pk. Zalew-23 pierwsze skrzypce grała 16. Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna, która sprawdzała zdolność do do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym. Niemniej swoje epizody ćwiczebne realizowały siły morskie. Oprócz polskiej Marynarki Wojennej był to Morski Oddział Straży Granicznej.
20.04.2023

Prezydent Andrzej Duda na Mierzei Wiślanej. "Sprawą fundamentalną jest doskonalenie zdolności obronnych naszej armii"

Odbywające się na przełomie marca i kwietnia ćwiczenie wojskowe Zalew-23 było pokazem zdolności sił lądowych, morskich i powietrznych w zakresie obrony polskiego wybrzeża oraz portów. To również sprawdzian możliwości przed największymi, cyklicznymi manewrami Wojska Polskiego pk. Anakonda.
19.04.2023

Duda: Mierzeja Wiślana ma strategiczne znaczenie dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej

Rejon Mierzei Wiślanej ma strategiczne znaczenie dla obrony granic i terytorium Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który obserwował we wtorek przy przekopie Mierzei ćwiczenia Zalew-23.
18.04.2023

Mierzeja Wiślana jako strategiczny obiekt działań okrętów podczas ćwiczenia Zalew-23

Jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych ponownie były aktywne w pobliżu Mierzej Wiślanej. Wespół z komponentami 16. Dywizji Zmechanizowanej wzięły udział w epizodach ćwiczebnych podczas ćwiczenia Zalew-23, będącego jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych w regionie.
18.04.2023

Przekop Mierzei droższy

Projekt rządowej uchwały, jaki opublikowany został pod koniec marca, zakłada zwiększenie środków na wieloletni program budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, zwany powszechnie Przekopem Mierzei.
11.04.2023

M. Gróbarczyk: jesienią tor wodny między Elblągiem a Mierzeją Wiślaną będzie skończony

Tor wody łączący kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej z Elblągiem będzie gotowy jesienią br. - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że utrzymanie kanału do końca ub.r. kosztowało ponad 900 tys. zł.
11.04.2023

Na przekop Mierzei Wiślanej będzie można popłynąć z Gdyni

Żegluga Gdańska planuje uruchomienie połączenia wodnego z Trójmiasta na otwarty w ubiegłym roku przekop Mierzei Wiślanej. Pierwsza jednostka popłynie w kierunku kanału Nowy Świat jeszcze przed majówką.
06.04.2023

Wzrośnie budżet na budowę drogi wodnej przez Mierzeję

Zwiększenie do 2 mld 127 mln 494 tys. zł. kwoty na wieloletni program budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Zwiększenie budżetu wynika ze wzrostu kosztów inwestycji spowodowanych zmianą cen materiałów i robót budowlanych - wskazano w projekcie RM.
28.03.2023

Kanał przez Mierzeję Wiślaną rozwija się. Będzie pełnił funkcję przejścia granicznego

Otwarty na jachty, statki handlowe, a nawet okręty. Pełniący rolę łącznika między Zatoką Gdańską a Zatoką Wiślaną kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej będzie też pełnił rolę przejścia granicznego. To oznacza nowe funkcje i zadania dla Straży Granicznej.
23.03.2023

Mierzeja Wiślana otwarta na okręty

W ramach prowadzonej działalności na polskich wodach przez kanał łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przeszedł niszczyciel min proj. 258 ORP Albatros. Był to sprawdzian zarówno dla okrętu, jak i infrastruktury żeglugowej, czy tą drogą mogą się przemieszczać większe jednostki.
21.03.2023

W Japonii jest zainteresowanie tematem kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej

W papierowym wydaniu japońskiego dziennika Asahi Shimbun (trzecia gazeta świata pod względem nakładu) pojawił się artykuł poświęcony tematowi kanału prowadzącego przez Mierzeję Wiślaną. W jego powstanie był zaangażowany m.in. wykładowca z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski.
18.01.2023

Przez Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, od 18 września do 14 grudnia przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek, w tym 11 jednostek innej niż polska bandery.
26.12.2022

Zakończono remont Kanału Elbląskiego

Zakończył się remont opasek brzegowych i pogłębianie fragmentu Kanału Elbląskiego między Miłomłynem a jeziorem Ewingi (woj. warmińsko-mazurskie) - poinformowały we wtorek Wody Polskie. Prace kosztowały 4,3 mln zł.
30.11.2022

Ruch na kanale przez Mierzeję Wiślaną nieco mniejszy niż zaraz po otwarciu

Kapitan Portu Nowy Świat Paweł Perkowski donosi, że ruch na nowym kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną jest aktualnie nieco mniejszy niż zaraz po jego otwarciu. Wynika to z zakończenia ruchu turystycznego oraz trwających prac pogłębiarskich i budowlanych.
12.11.2022

Trwają prace uzupełniające nową drogę wodną przez Mierzeję Wiślaną

Montaż konstrukcji obrotowego mostu w Nowakowie rozpoczyna wykonawca na rzece Elbląg. Trwa też pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym - podał PAP Urząd Morski w Gdyni. Dzięki tym pracom nowa droga wodna łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym będzie funkcjonalna.
12.11.2022

Nie będzie tymczasowej zapory na 850-metrowej granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej

850-metrowy odcinek granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej jest właściwie nadzorowany, a system ochrony i zabezpieczenia na tę chwilę są wystarczające - powiedział PAP rzecznik MOSG w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak. Zaznaczył, że w razie potrzeby strażnicy będą reagować adekwatnie do sytuacji.
09.11.2022

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Zobacz film z podsumowania pierwszego etapu

Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej odbyło się 17 września. Filmowe podsumowanie pierwszego etapu inwestycji prezentuje prace przygotowawcze, projektowe oraz wykonawcze.
08.11.2022

MI: ostatnie 800 m toru do portu musi zmodernizować Zarząd Portu Morskiego w Elblągu

Ostatnie 800 m toru na rzece Elbląg przed portem musi zmodernizować Zarząd Portu Morskiego w Elblągu - poinformował PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś. To odpowiedź na stanowisko samorządu Elbląga, który uważa, że tor dostępowy powinien pogłębić Skarb Państwa.
27.10.2022

Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję przeprawiło się ponad 300 jednostek

W ciągu miesiąca funkcjonowania Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną przeprawiło się ponad 300 jednostek. Statki podpływały też do portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i portu od Zalewu Wiślanego bez zamiaru przeprawy - poinformował we wtorek PAP Urząd Morski w Gdyni.
18.10.2022

Około 200 jednostek przeprawiło się Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną

Blisko 200 jednostek skorzystało przez tydzień z przeprawy na Kanale Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Więcej przejść przez śluzę Port Nowy Świat odnotowuje w weekendy - poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.
26.09.2022

Żaryn: rosyjska propaganda powraca do krytyki przekopu Mierzei Wiślanej

Rosyjskie ośrodki propagandowe powracają do krytyki przekopu Mierzei Wiślanej. Władze Kaliningradu wyraziły obawy, co do stanu ekologii Zatoki Kaliningradzkiej, na który wpływ ma mieć przekop - podkreślił pełnomocnik ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.
21.09.2022

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

Na 17 września zaplanowane zostało oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na uroczystości mają pojawić się najważniejsi politycy z rządu - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapraszamy na relację na żywo.
18.09.2022

Jakie szanse stoją przed Elblągiem i tamtejszym portem? Konferencja „Obierz kurs na Elbląg” [WIDEO]

W Ratuszu Staromiejskim w Elblągu reprezentanci samorządu i branży morskiej dyskutowali na temat możliwości, jakie otwierają się przed Portem Elbląg i samym miastem w związku z realizacją toru wodnego przez Mierzeję Wiślaną.
18.09.2022

USA. Media: Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej demonstracją uniezależnienia od Rosji

Media w USA odnotowały sobotnie otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej, notując symboliczną datę inauguracji i jej cel, jakim jest uniezależnienie się od Rosji. O wydarzeniu napisał m.in. "Washington Post".
18.09.2022

Szrot: kanał na Mierzei Wiślanej to ważna inwestycja ze względu na bezpieczeństwo Polski

Kanał na Mierzei Wiślanej to ważna inwestycja ze względu na bezpieczeństwo Polski; otworzy nowe możliwości rozwojowe dla całego regionu; ta inwestycja ma pełne uznanie prezydenta Andrzeja Dudy - podkreślił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
17.09.2022

Dziś otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną

W sobotę, 17 września, otwarty zostanie kanał żeglugowy będący częścią nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyska niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk. Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność - podkreśla rząd.
17.09.2022

Ideę połączenia polskich portów Zalewu Wiślanego z morzem podnoszono po 1945 r. kilkukrotnie

Ideę połączenia polskich portów Zalewu Wiślanego z morzem podnoszono po 1945 r. kilkukrotnie. W okresie PRL Elbląg nie miał sposobności do odzyskania dawnego statusu portu morskiego i ośrodka stoczniowego a kontrola ZSRS nad żeglugą przez Cieśninę Piławską pogłębiała zapaść gospodarczą miasta i regionu - wskazali historycy.
17.09.2022

P. Müller: przekop Mierzei Wiślanej oraz Baltic Pipe - efektem konsekwentnej polityki rządu

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest dowodem konsekwentnej polityki rządu w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa transportowego i uniezależnianie się od Rosji - ocenił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Przypomniał też o otwarciu gazociągu Baltic Pipe, zaplanowanym na koniec września.
16.09.2022

Spektakularna budowa zakończona. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną już gotowy

Zakończyła się budowa jednej z najbardziej skomplikowanych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce – kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Dzięki dobremu projektowi oraz doskonałej organizacji wszelkich dostaw i prac, budowę przekopu Mierzei Wiślanej zrealizowano w ciągu zaledwie 35 miesięcy.
16.09.2022

Gróbarczyk: uwolnienie drogi wodnej na Zalew Wiślany kończy całkowicie z podległością rosyjską

Poprzez rozpoczęcie żeglugi i swobodne uwolnienie drogi wodnej na Zalew Wiślany chcemy skończyć całkowicie z podległością rosyjską - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak stwierdził, był to ostatni akwen, który nie był w jurysdykcji polskiej de facto.
16.09.2022

Gróbarczyk: termin zakończenia całości inwestycji dot. przekopu Mierzei Wiślanej to jesień 2023 r.

Ostateczny termin zakończenia całości inwestycji dot. przekopu Mierzei Wiślanej to jesień przyszłego roku; wszystkie prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że koszt inwestycji to ok. 1,9 mld zł.
15.09.2022

Gróbarczyk: za rok drogą wodną do portu w Elblągu będą mogły wpływać "dziesięciotysięczniki"

Za rok drogą wodną do portu w Elblągu będą mogły wpływać tzw. coastery, czyli "dziesięciotysięczniki" - zapowiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
15.09.2022

Przez stulecia Elbląg był portowym miastem, do którego ciężko było dopłynąć

Elbląg od wieków wykorzystywał to, że leżał blisko morza - od XIII wieku był miastem należącym do Hanzy, w XVI w. królowa angielska utworzyła tu Kompanię Wschodnią, która sprzedawała sukno. Niestety, płytkość przeprawy do elbląskiego portu od zawsze rodziła problemy.
15.09.2022

Kpt Piotrzkowski o przekopie przez Mierzeję Wiślaną: Wszystko jest dopięte na ostatni guzik

Możemy powiedzieć, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Niewiele ponad dwa lata zajęła nam budowa drogi wodnej w postaci tych dość ciekawych i ładnych budowli hydrotechnicznych – powiedział we wtorek w Radiu Gdańsk dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. Wiesław Piotrzkowski.
13.09.2022

Ostatnie przygotowania do otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej

Samorządowcy z Elbląga oraz Mierzei Wiślanej oceniają, że otwarcie nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk to szansa na rozwój regionu. Przekop już w trakcie budowy stał się atrakcją dla turystów. Dla żeglarzy kanał to nowy szlak, który pozwoli na wypłynięcie z Zalewu na Zatokę Gdańską.
11.09.2022

Za tydzień otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną

Za tydzień, 17 września, otwarta zostanie nowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyska niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk. Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność - podkreśla rząd.
10.09.2022

Prezydent Elbląga o kanale przez Mierzeję Wiślaną: otwiera się nowa szansa rozwojowa dla miasta

Wraz z przekopem Mierzei Wiślanej otwiera się nowa szansa rozwojowa dla Elbląga - przekonywał prezydent miasta Witold Wróblewski w środę na konferencji zorganizowanej na 10 dni przed otwarciem kanału, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
07.09.2022

W przyszłym roku 210 mln zł na drogę wodną przez mierzeję

Na budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w przyszłym roku zostanie przekazane z budżetu państwa 210 mln zł - poinformowano w opublikowanym we wtorek uzasadnieniu do projektu budżetu na rok 2023.
31.08.2022

Postęp prac na budowie II etapu drogi wodnej: Zalew Wiślany – Zatoka Gdańska

Coraz bardziej zaawansowane są prace na drugim etapie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Umowa między inwestorem – Urzędem Morskim w Gdyni, a wykonawcą – firmą Budimex SA została podpisana w kwietniu ubiegłego roku. Wartość kontraktu wynosi ponad 574 mln zł, a czas przewidziany na jego realizację to 24 miesiące.
11.08.2022

Przekop Mierzei na 95 dni przed otwarciem

Ostatecznych kształtów nabiera inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślanej. Śluza kanału żeglugowego jest już docelowo napełniona wodą, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy. Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na 17 września br.
15.07.2022

Müller: przekop Mierzei Wiślanej jedną z najważniejszych inwestycji dot. bezpieczeństwa Polski

Przekop Mierzei Wiślanej to jedna z najważniejszych inwestycji pod kątem bezpieczeństwa Polski - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Z kolei Centralny Port Komunikacyjny w przyszłości może się stać hubem komunikacyjnym Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.
07.06.2022

Kiedy otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej?

„Prace nad budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną idą zgodnie z planem; nie widzimy zagrożenia dla ich realizacji”– zapewnił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Otwarcie kanału przez Mierzeję ma nastąpić 17 września.
17.05.2022

Na Kanale Elbląskim będą śluzowane dwa statki jednocześnie

Aby zmniejszyć natężenie pracy zabytkowych urządzeń Kanału Elbląskiego Wody Polskie zdecydowały, że w tym sezonie dwie jednostki będą przeciągane po pochylniach jednocześnie. "Mamy nadzieję, że o 20-25 proc. zwiększymy przepustowość, co w wypadku tych urządzeń jest znaczne" - powiedział PAP prezes Wód Polskich w Gdańsku Andrzej Winiarski.
08.05.2022

Elbląg. Podpisano umowę na budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym

W piątek w Elblągu podpisano umowę na wykonanie toru wodnego na Zalewie Wiślanym. To ostatni etap budowy nowej drogi wodnej, która połączy ten zalew z Zatoką Gdańską po otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
06.05.2022

Przekop Mierzei Wiślanej gotowy jeszcze w wakacje? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na finiszu jest budowa drogi wodnej łączącej Mierzeję Wiślaną z Zatoką Gdańską. Inwestycja składa się z czterech etapów. Sprawdziliśmy, jak postępują prace na terenie przekopu Mierzei.
27.03.2022

Umowa z fińską stocznią na dostawę pogłębiarki do obsługi drogi wodnej przez Mierzeję podpisana. Koszt: 116,5 mln zł

We wtorek, 1 marca roku w siedzibie Urzędu Morskiego w Gdyni podpisano umowę na dostawę nasiębiernej pogłębiarki ssąco-refulującej. Obejmuje ona zaprojektowanie, budowę, wyposażenie i dostawę pogłębiarki do portu w Elblągu.
01.03.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

Gróbarczyk: pod koniec tego roku przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłyną pierwsze statki

Wszystko wskazuje, ze pod koniec tego roku pierwsze statki przepłyną przez kanał na Mierzei Wiślanej – powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
08.02.2022

Gróbarczyk: nie widzę ryzyka zmiany wartości kontraktu na przekop Mierzei Wiślanej

Wzrost cen materiałów budowlanych nie powinien wpłynąć na wartość kontraktu na budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - ocenił w wypowiedzi dla PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
28.01.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwa rozruch urządzeń i instalacji - serce inwestycji prawie gotowe [WIDEO, ZDJECIA]

Trwają rozruchy urządzeń i instalacji obiektów kubaturowych na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Jednym z najważniejszych z nich jest Kapitanat Portu Nowy Świat. To tu znajduje się serce całej przeprawy, czyli nadrzędny system sterowania ruchem statków.
03.12.2021

Wiceminister Horała o przekopie Mierzei Wiślanej i porcie w Elblągu

Infrastruktura publiczna służy i sprzyja gospodarce, to nie jest przedsięwzięcie biznesowe - mówił w czwartek wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Dodał, że plany uruchomienia portu w Elblągu trzeba było zrealizować.
07.10.2021

Urząd Morski: będzie nowy przetarg ws. pogłębiarki na Zalew Wiślany

Urząd Morski w Gdyni ogłosi nowy przetarg na dostarczenie pogłębiarki, która będzie utrzymywać tor na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Obecny został unieważniony, gdyż złożona została jedna oferta na cenę przewyższającą kwotę przeznaczoną na ten cel przez zamawiającego.
30.09.2021

Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w kolejny etap. Trwa montaż pierwszej bramy do "serca" inwestycji [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wrześniu rozpoczął się montaż pierwszej bramy do śluzy na budowie przekopu Mierzei Wiślanej. To jedna z największych tego typu konstrukcji w Polsce. Bramy zapobiegną mieszaniu się wód obu akwenów.
21.09.2021

Przekop Mierzei Wiślanej podrożał

Pierwszy etap przekopu Mierzei Wiślanej będzie o około 46,5 miliona złotych droższy niż zakładano pierwotnie ze względu na nieprzewidziane wcześniej roboty dodatkowe. Podpisany został już aneks do kontraktu.
19.09.2021

Przekop Mierzei Wiślanej hitem turystycznym

Budowany kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną stał się już dużą atrakcją. Wielu turystów oglądało w wakacje budowę nowej drogi wodnej – oceniają przedstawiciele inwestora, Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Lasów Państwowych.
19.09.2021

Urząd Morski: sąd potwierdził, że wybór wykonawcy II etapu przekopu przez Mierzeję jest prawidłowy

Wybór Budimexu jako wykonawcy drugiego etapu przekopu przez Mierzeję Wiślaną jest prawidłowy - potwierdził wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który rozpatrywał skargę konsorcjum NDI S.A. i NDI Sopot S.A. - poinformował w czwartek Urząd Morski w Gdyni.
16.09.2021

Rozpoczęły się prace przy torze wodnym na rzece Elbląg

Rozpoczęły się prace przy przebudowie toru wodnego na rzece Elbląg i budowie mostu obrotowego w Nowakowie. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany – poinformował PAP we wtorek Urząd Morski w Gdyni.
07.09.2021

Wiceminister Witkowski o kolejnym etapie przekopu Mierzei Wiślanej

Przy tej inwestycji nie skorzysta jedynie Elbląg. Myślimy o całym regionie, północno-wschodnia część Polski – powiedział Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury w rozmowie z GospodarkąMorską.pl, który w piątek 3 sierpnia wizytował miejsce przekopu.
05.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Debata o Mierzei Wiślanej: "To będzie impuls dla regionu"

Mierzeja Wiślana oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. O tym, że inwestycja z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój regionu dyskutowano podczas drugiego dnia (27 sierpnia) Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
30.08.2021

Mierzeja Wiślana. Rozpoczęło się pogłębianie kanału [WIDEO, ZDJĘCIA]

Rozpoczęło się pogłębianie kanału żeglugowego, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Prace wykonuje jedna z najnowocześniejszych w Europie pogłębiarek. Nie mniej dzieje się w rejonie sztucznej wyspy, której obwód został już zamknięty. Zintensyfikowano także prace na lądzie.
02.08.2021

Pomorskie: Mężczyzna przygnieciony betonową płytą na terenie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

48-letni mężczyzna przygnieciony betonową płytą na terenie budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną w Skowronkach (Pomorskie) trafił do szpitala - podała w środę oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gd. mł. aspirant Joanna Słowik.
21.07.2021

Urząd Morski: na niewielkim odcinku wychylenie ścianki szczelnej falochronu; będzie usunięte

Na niewielkim odcinku budowanego na Zatoce Gdańskiej falochronu, przy kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną, doszło do wychylenia ścianki szczelnej wstępnie skleszczonej. Nie stwarza to jednak niebezpieczeństwa dla całej konstrukcji - poinformował PAP w poniedziałek inwestor Urząd Morski w Gdyni.
12.07.2021

Firma PRCiP Sp. z o.o. wykonała prace czerpalne w zakresie Portu Osłonowego na Mierzei Wiślanej

W ramach projektu „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – Część I”, którego inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, firma PRCiP Sp. z o.o.na zlecenie Generalnego Wykonawcy konsorcjum firm N.V. BESIX S.A., NDI SOPOT S.A. oraz NDI S.A. wykonywała prace czerpalne w zakresie Portu Osłonowego od strony morza.
06.07.2021

Morawiecki: przekop Mierzei Wiślanej to wyraz realizmu politycznego, umocnienie suwerenności

Przekop Mierzei Wiślanej to wyraz realizmu politycznego; to umocnienie naszej suwerenności; to także nasza duma, bo nie będziemy musieli pytać naszego wschodniego sąsiada, czy możemy wpłynąć na nasze własne wody terytorialne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
01.07.2021

Prezydent: przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej

Przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej; ma być także jednym z impulsów prorozwojowych Polski - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na terenie budowy przekopu. Dodał, że inwestycja ta może przyczynić się też do rozwoju turystyki w regionie.
01.07.2021

Prezydent i premier odwiedzają teren przekopu Mierzei Wiślanej

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przyjechali w czwartek na teren przekopu Mierzei Wiślanej, koło Kątów Rybackich, gdzie trwa budowa kanału żeglugowego. Kanał ma przyczynić się do rozwoju portu w Elblągu i portów nadzalewowych.
01.07.2021

Kanał żeglugowy na Mierzei - za rok mają popłynąć nim statki

Na Mierzei Wiślanej niedaleko Kątów Rybackich trwa budowa kanału żeglugowego. Będzie to nowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany i port w Elblągu z Zatoką Gdańską. Obecnie statki, które chcą z Zatoki wpłynąć na Zalew muszą kierować się na północ wzdłuż Mierzei i pokonać cieśninę piławską. Za rok jednostki przepłyną kanałem.
01.07.2021

Szrot: prezydent i premier odwiedzą w czwartek teren przekopu Mierzei Wiślanej

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki odwiedzą w czwartek teren przekopu Mierzei Wiślanej; celem wizyty jest obejrzenie postępów na terenie inwestycji - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
30.06.2021

Przekop Mierzei - w lipcu ma się rozpocząć przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg

W lipcu ma się zacząć przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg i budowa mostu obrotowego w Nowakowie. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany – poinformowała we wtorek rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
29.06.2021

Pierwsze auta przejechały Mostem Południowym nad kanałem na Mierzei Wiślanej [WIDEO]

Otwieramy nową wakacyjną drogę przez Most Południowy nad budowanym kanałem żeglugowym na Mierzei Wiślanej - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Nową przeprawą przejechały w piątek pierwsze samochody jadące wzdłuż Mierzei.
27.06.2021

Mierzeja. Most Południowy nad kanałem żeglugowym już otwarty; bliźniaczy Most Północny jest scalany

Turyści, wypoczywający na Mierzei, mogą już przejeżdżać Mostem Południowym nad budowanym kanałem żeglugowym; bliźniaczy Most Północny bliżej Zatoki Gdańskiej jest obecnie scalany, a gotowy ma być w IV kwartale tego roku.
25.06.2021

W piątek ma być oddany do użytku nowy most nad kanałem żeglugowym przez Mierzeję

Nowy most nad budowanym kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną zostanie oddany do użytku w piątek - poinformował inwestor, Urząd Morski w Gdyni. To jeden z dwóch mostów, po których mieszkańcy i turyści będą przejeżdżać odwiedzając miejscowości od Krynicy Morskiej do Stegny.
24.06.2021

Błaszczak: inwestycja na Mierzei Wiślanej ma znaczenie także dla bezpieczeństwa

Inwestycja na Mierzei Wiślanej ma charakter gospodarczy, ale także dotyczący bezpieczeństwa, połączenie Elbląga z morzem stwarza możliwości do wzmocnienia militarnego jeśli zaszłaby taka potrzeba - zaznaczył w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.
21.06.2021

Mierzeja Wiślana. Prace kafarowe na sztucznej wyspie na finiszu [WIDEO]

181 hektarów – taką wielkość będzie miała sztuczna wsypa, która powstaje przy okazji przekopu na Mierzei Wiślanej. Roboty kafarowe w tym rejonie właśnie dobiegają końca. Aby zamknąć obwód, do wykonania zostaje już tylko przepona oraz wrota techniczne w wyspie.
18.06.2021

Jeszcze w czerwcu turyści na Mierzei przejadą po nowym moście nad kanałem żeglugowym

Jeszcze w czerwcu mieszkańcy i turyści, którzy przyjadą na wakacje na Mierzeję Wiślaną, będą mogli przejechać nowym mostem nad budowanym kanałem żeglugowym. Otwarcie mostu dla ruchu przewidywane jest na przedostatni tydzień czerwca - poinformował Urząd Morski w Gdyni.
13.06.2021

Pierwszy z mostów na Mierzei przechodzi próbne obciążenia [ZDJĘCIA]

Trwają testy i próbne obciążenia mostu Południowego, który lada moment będzie gotowy do użytku. Większość robót konstrukcyjnych wykonano także przy moście Północnym. To dzięki tym dwóm obiektom kierowcy nie będą stać w korkach, czekając aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek. Co jeszcze na budowie przekopu Mierzei Wiślanej?
11.06.2021

Urząd Morski: zainteresowani budową przekopu mogą korzystać z punktu widokowego

Zainteresowanie budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną wśród turystów jest duże. Dostępne są specjalne miejsce postojowe oraz punkt, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy - podał PAP Urząd Morski w Gdyni.
15.05.2021

Adamczyk: przekroczyliśmy półmetek prac na przekopie Mierzei Wiślanej

Przekroczyliśmy półmetek prac na przekopie Mierzei Wiślanej. Nie ma powodów, dla których nastąpiłoby jakiekolwiek opóźnienie robót - zadeklarował w środę w rozmowie z Polskim Radiem minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
12.05.2021

Wykonawca przekopu Mierzei wzmocnił ochronę. Poszukiwacze bursztynu wchodzą nielegalnie na plac budowy

Wykonawca przekopu przez Mierzeję Wiślaną wzmocnił ochronę obiektu, tak by na plac budowy nie wchodzili poszukiwacze bursztynu. W czasie weekendu osoby nieuprawnione wchodziły w rejon prac pogłębiarskich, by w urobku szukać bursztynu.
10.05.2021

Adamczyk: podpisujemy kolejną umowę ws. drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym

Podpisujemy kolejną umowę, która pozwoli nam na kontynuowanie prac przy drodze wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanej i w Elblągu. Inwestycja ta jest niezwykle istotna dla przyszłości Polski - powiedział we wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
20.04.2021

Adamczyk: we wtorek umowa na drugi etap przekopu Mierzei Wiślanej

Umowa na realizację drugiego etapu przekopu Mierzei Wiślanej zostanie podpisana w najbliższy wtorek - zapowiedział w niedzielę na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
18.04.2021

Czeskie media: Rosji nie udało się powstrzymać przekopu Mierzei Wiślanej

Zdaniem portalu gazety Lidove Noviny (LN) przekop Mierzei Wiślanej jest strategicznym zabezpieczeniem przed nieprzewidywalnym sąsiadem ze Wschodu. LN podkreślają, że Moskwa inwestycję pokazuje jako „gospodarczą katastrofę”.
07.04.2021

MKiŚ: z przekopu Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu

W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu - poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
04.04.2021

Urząd Morski w Gdyni: wkrótce podpisanie umowy na II etap budowy kanału przez Mierzeję

Na przełomie marca i kwietnia zostanie prawdopodobnie podpisana umowa na przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg. W jej ramach wykonawca wybuduje też most w Nowakowie. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - podał Urząd Morski w Gdyni.
14.03.2021

Śluza na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną "sercem inwestycji"

Kieszenie i wysuwane z nich podwójne wrota to elementy śluzy na budowanym kanale żeglugowym łączącym Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Jak oceniają inżynierowie budujący kanał, śluza to "serce całej inwestycji" i ich "oczko w głowie".
14.03.2021

Przez port w Elblągu transportowane są materiały na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję

Budowa nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną wpłynie na rozwój portu w Elblągu. Już teraz, podczas budowy kanału, terminale elbląskiego portu są wykorzystywane do składowania i transportu materiałów do realizacji tej strategicznej inwestycji - powiedział PAP dyr. portu Arkadiusz Zgliński.
11.03.2021

Adamczyk: przekop Mierzei Wiślanej szansą dla całego regionu (wideo)

Przekop Mierzei Wiślanej to szansa dla Warmii, dla Elbląga i całego regionu - mówił w środę podczas konferencji prasowej zorganizowanej na budowie przekopu Mierzei Wiślanej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
10.03.2021

Przygotowania do budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. W Porcie Elbląg rozpoczęto składowania kamienia

Kamień, z którego ma powstać sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym obecnie jest składowany w porcie morskim w Elblągu. Właśnie rozpoczęło się jego zwożenie drogą kolejową.
03.03.2021

Styczeń na terenie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną: Pierwsze X-blocki wbudowane na Falochronie Wschodnim [foto, wideo]

Nowy rok przyniósł dalszy postęp prac na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na Falochronie Wschodnim, po jego zewnętrznej i wewnętrznej stronie, zostały wbudowane pierwsze X-blocki plus, które docelowo wzmocnią całą konstrukcję. Budowa na Mierzei Wiślanej jest pierwszą w Polsce, a drugą w Europie na której zastosowano tę unikalną technologię zabezpieczającą falochrony przed działaniem fal.
15.01.2021

Na terenie budowy przekopu przez Mierzeję nie będzie wydobywany bursztyn

Na terenie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską nie są i nie będą prowadzone żadne działania związane z wydobyciem bursztynu - podała dziś rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Wskazała, że to nieopłacalne ekonomicznie.
13.01.2021

Urząd Morski w Gdyni: po roku zaawansowanie prac przy kanale żeglugowym na Mierzei wynosi ok. 40 proc.

Po roku zaawansowanie prac przy budowie nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany wynosi ok. 40 proc. Powstaje m.in. sztuczna wyspa na Zalewie, port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcja zamknięć - podał Urząd Morski w Gdyni.
24.12.2020

Znamy wykonawcę II etapu budowy drogi wodnej przez Zalew Wiślany

22 grudnia 2020 r. Urząd Morski w Gdyni wybrał ofertę firmy Budimex SA w przetargu na II część inwestycji pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.
22.12.2020

Grudzień na budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską [foto, wideo]

Na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną scalany jest pierwszy z dwóch mostów obrotowych. Konstrukcja będzie ważyła 500 ton, jej montaż odbywa się z dokładnością do milimetrów z wyważeniem konstrukcji do kilograma. Nie tylko mosty, prace przy budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską toczą się intensywnie na całym obszarze.
18.12.2020

Polskie wybrzeże widziane z kosmosu! Zobacz spektakularne ujęcia

Przekop Mierzei Wiślanej, szalejące sinice czy budowa wysp na Zalewie Szczecińskim widziane oczami satelity - na widowiskowych zdjęciach Sentinela możemy podziwiać nasze piękne polskie wybrzeże z niecodziennej perspektywy.
05.11.2020

Jak elbląski port przygotowuje się do otwarcia kanału przez Mierzeję?

95 milionów złotych – na tyle wyceniono inwestycje w elbląskim porcie, by mógł on wykorzystać pełnię swoich możliwości po otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Najpilniejsze są dwa projekty – budowa obrotnicy dla statków i pogłębienie rzeki Elbląg.
26.10.2020

Odpowiedź Zarządu Województwa Pomorskiego na decyzję GDOŚ dot. przekopu Mierzei Wiślanej

Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił nie zaskarżać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rozstrzygnięcia GDOŚ, utrzymującego w mocy decyzję środowiskową, na podstawie której realizowany przekop przez Mierzeję Wiślaną. Zarząd powoła jednak zespół, który będzie się uważnie przyglądał realizowanej inwestycji.
22.10.2020

Wrzesień na terenie budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną (foto, wideo)

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej wykonywane jest pogłębienie akwenu na obszarze basenu portu osłonowego, tak by statkami mogło odbywać się dowożenie kamienia hydrotechnicznego ze Skandynawii.
09.10.2020

Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w kolejny etap

Zamykamy pewien etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej, przechodzimy do kolejnego - powiedział dzisiaj minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w miejscu przekopu na Mierzei Wiślanej.
26.09.2020

Pozytywna decyzja środowiskowa ws. przekopu Mierzei Wiślanej utrzymana w mocy

Pozytywna decyzja środowiskowa dotycząca budowy nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym została utrzymana w mocy - podała dziś w komunikacie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Rozpatrywała ona odwołania samorządu woj. pomorskiego oraz organizacji ekologicznych.
22.09.2020

KE: nie prowadzimy procedury ws. przekopu Mierzei, lecz oceny środowiskowej

Komisja Europejska nie prowadzi procedury o naruszenie prawa UE konkretnie ws. projektu przekopu Mierzei Wiślanej, tylko w związku z nieprzestrzeganiem przez Polskę przepisów dotyczących oceny oddziaływania na środowisko - poinformowała dziś rzeczniczka KE Vivian Loonela.
11.09.2020

Żaryn: przekop Mierzei Wiślanej od początku budzi sprzeciw Rosji

Realizowana przez polski rząd budowa kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną od samego początku budzi opór Rosji. Wraz z postępem prac rośnie aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych - napisał rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn,
11.09.2020

Szef MSZ zbulwersowany postępowaniem Róży Thun ws. Mierzei Wiślanej

Jestem zdziwiony, nawet zbulwersowany postępowaniem europosłanki Róży Thun ws. przekopu Mierzei Wiślanej - powiedział dziś minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.
10.09.2020

Gróbarczyk: tweet europoseł Róży Thun ws. przekopu mierzei to fake news

Tweet europoseł Róży Thun w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej to fake news - napisał na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.
10.09.2020

Przekop Mierzei Wiślanej idzie zgodnie z planem. Projekt ma pobudzić gospodarczo i turystycznie cały region

– Po uruchomieniu nowego kanału żeglugowego i otwarciu Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie spodziewamy się większej liczby turystów – mówi Katarzyna Krzywda z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przekop Mierzei Wiślanej ma także pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy całego regionu. Pojawiają się inwestorzy chętni do budowy terminali w elbląskim porcie.
03.09.2020

Gróbarczyk: przekop Mierzei zgodny z harmonogramem

Prace przy przekopie Mierzei Wiślanej i budowie kanału żeglugowego prowadzone są zgodnie z harmonogramem - poinformował dziś rano minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że końcówka tego roku będzie kluczowa dla całego przedsięwzięcia.
01.09.2020

Duda: inwestycje wyprowadzą nas z kryzysu gospodarczego, chcę byśmy realizowali je jak najszybciej

Inwestycje są tym, co wyprowadzi nas z kryzysu gospodarczego. Chcę, byśmy realizowali je jak najszybciej - mówił zabiegający o reelekcje prezydent Andrzej Duda podczas spotkania wyborczego w Radomiu. Podkreślił, że Radom otrzyma wsparcie inwestycyjne w wysokości 22 mln zł a cały region - 90 mln zł.
25.06.2020

Budimex o realizacjach inwestycji hydrotechnicznych

Baltexpo 2023 to miejsce, gdzie branża morska spotkała się w październiku, aby zaprezentować swoje najciekawsze osiągnięcia i nawiązać strategiczne relacje biznesowe. Michał Tersa, zastępca dyrektora kontraktu Budimex, opowiedział o flagowych inwestycjach spółki w zakresie hydrotechniki. 
08.11.2023

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

17 września oficjalne otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Na uroczystości pojawili się najważniejsi politycy z rządu - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Otwarcie przekopu relacjonowaliśmy na żywo.
18.09.2022

Jakie szanse stoją przed Elblągiem i tamtejszym portem? Konferencja "Obierz kurs na Elbląg"

W Ratuszu Staromiejskim w Elblągu reprezentanci samorządu i branży morskiej dyskutowali na temat możliwości, jakie otwierają się przed Portem Elbląg i samym miastem w związku z realizacją toru wodnego przez Mierzeję Wiślaną.
16.09.2022

Przekop Mierzei Wiślanej gotowy jeszcze w wakacje? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na finiszu jest budowa drogi wodnej łączącej Mierzeję Wiślaną z Zatoką Gdańską. Inwestycja składa się z czterech etapów. Sprawdziliśmy, jak postępują prace na terenie przekopu Mierzei. 
27.03.2022

Mierzeja Wiślana. Rozpoczęło się pogłębianie kanału - cz. 2 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Rozpoczęło się pogłębianie kanału żeglugowego, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Prace wykonuje jedna z najnowocześniejszych w Europie pogłębiarek. Nie mniej dzieje się w rejonie sztucznej wyspy, której obwód został już zamknięty. Zintensyfikowano także prace na lądzie.
02.08.2021

Podpisano umowę ws. budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Umowę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podpisano w piątek w Elblągu. Nową drogę wodną, łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, wybuduje za 992 mln zł polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.
06.10.2019

Kaczyński: Jest „kwestią kilku tygodni” uzyskanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

Jest „kwestią kilku tygodni” uzyskanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – powiedział we wtorek Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Oświadczył, że kiedy budowa już się rozpocznie, „będzie można powiedzieć, że klamka zapadła, że ten kanał powstanie”. Przekop przez Mierzeję Wiślaną ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
16.10.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.