• <

Wynik wyszukiwania - "lato " - Wiadomości

Popularna wśród turystów plaża na wyspie Zakinthos pozostanie zamknięta

Popularna wśród turystów plaża Nawajo na greckiej wyspie Zakinthos na Morzu Jońskim pozostanie zamknięta w tym roku w związku z ryzykiem osuwisk - zdecydowały miejscowe władze.
09.05.2024

Irlandia chce odsyłać do Wielkiej Brytanii przybyłych stamtąd nielegalnych imigrantów

Rząd Irlandii chce odsyłać z powrotem do Wielkiej Brytanii nielegalnych imigrantów, których coraz większa liczba przyjeżdża z stamtąd w związku z przyjęciem przez brytyjski parlament ustawy pozwalającej na ich deportacje do Rwandy.
28.04.2024

Wielka Brytania rozpoczyna deportację migrantów przybyłych przez kanał La Manche

Przyjęta przez brytyjski parlament ustawa umożliwiająca deportację nielegalnych imigrantów do Rwandy uzyskała w czwartek formalną aprobatę króla Karola III, co oznacza jej wejście w życie. Rząd tymczasem poinformował, że ma już zarezerwowany termin na pierwszy lot i wytypowanych imigrantów.
26.04.2024

Premier Wielkiej Brytanii ogłasza termin deportacji nielegalnych imigrantów

Brytyjski premier Rishi Sunak oświadczył w poniedziałek, że pierwsze loty deportacyjne do Rwandy wystartują w ciągu 10 do 12 tygodni. Zastrzegł, że nie chodzi o jeden symboliczny lot, lecz chce, by nielegalni imigranci przez całe lato byli tam regularnie wysyłani.
22.04.2024

Włochy. Przed sezonem letnim na plażach brakuje 4 tys. ratowników

Przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje 4 tys. ratowników – podał dziennik „La Repubblica”. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.
05.03.2024

Dopływ słodkiej wody do Atlantyku Północnego to bardziej upalne lata w Europie

Trendy w pogodzie, jakie będą panować latem na terenie Europy, można przewidzieć z wyprzedzeniem wielu miesięcy, a nawet lat, badając podwyższone stężenia słodkiej wody w Północnym Atlantyku. Zwiększony dopływ takiej wody oznacza lato bardziej upalne i suche.
28.02.2024

Turbiny na Hywind Scotland przejdą obszerną konserwację

Hywind Scotland, pływająca farma wiatrowa Equinor o mocy 30 MW, wstrzyma produkcję energii na okres do czterech miesięcy, aby przeprowadzić obszerną konserwację turbin Siemens Gamesa. Dane operacyjne po siedmiu latach eksploatacji wykazały potrzebę przeprowadzenia serwisu maszyn pracujących u wybrzeży Aberdeen.
15.01.2024

PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy

Babcock International, pochodząca z Wielkiej Brytanii firma działająca w przemyśle obronnym i zarazem partner programu budowy wielozadaniowych fregat "Miecznik", nawiązała współpracę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w celu uruchomienia nowego międzynarodowego programu wymiany praktykantów i stażystów.
01.12.2023

Rozpoczął się lądowy transport Sokoła. To jak dotąd największa operacja tego rodzaju w historii Gdyni

Obszar miasta od Nabrzeża Pomorskiego aż do Muzeum Marynarki Wojennej został wyłączony z użytkowania w związku z transportem okrętu podwodnego. Po tym jak w piątek przeprowadzono transport drogą morską z PGZ Stocznia Wojenna, teraz rozpoczyna się drugi etap podróży ex-ORP Sokół.
21.11.2023

Statki Żeglugi Augustowskiej przewiozły blisko 100 tys. osób

Statki Żeglugi Augustowskiej przewiozły w tym sezonie 97 tys. pasażerów, czyli o blisko 15 tys. więcej niż w ubiegłym roku – poinformował wiceprezes ŻA Sławomir Aleksandrowicz.
24.09.2023

To nie było lato marzeń. Po słabych wakacjach polska branża turystyczna potrzebuje kroplówki

Kapryśna pogoda i chude portfele Polaków to zabójcza mieszanka dla rodzimej branży turystycznej, wciąż poturbowanej po pandemii. Choć do pierwszego dzwonka zostało jeszcze kilka dni, hotelarze podsumowują mijające wakacje w nienajlepszych nastrojach. Krajowe urlopy były krótkie - średnio 3,5 doby - wynika z analizy platformy Nocowanie.pl. Bez kolejnego bonu turystycznego lub innego mechanizmu wsparcia, rodzimą branżę może czekać kryzys - alarmują eksperci.
30.08.2023

Lato z Portem Gdańsk i Baltic Hub zakończył pokaz kina plenerowego na Stogach

Lato z Portem Gdańsk i Baltic Hub dobiegło końca. Projekt ten zwieńczył pokaz filmu "Tajemniczy ogród" na gdańskich Stogach. Całe przedsięwzięcie można z powodzeniem uznać za spory sukces organizacyjny.
30.08.2023

Ewolucja Stoczni Remontowej Nauta: strategia, współpraca i przyszłość

Z Moniką Kozakiewicz, prezes zarządu Stoczni Remontowej Nauta, rozmawiamy o strategicznych etapach rozwoju, współpracy zewnętrznej i wizjach ewolucji stoczni. Z elastycznym modelem operacyjnym i planami dalszej modernizacji, firma kształtuje zrównoważoną przyszłość, adaptując się do regulacji, ekologii i oczekiwań rynku.
24.08.2023

Innowacyjny wycieczkowiec Silver Nova wyrusza w dziewiczy rejs przez Adriatyk

Swój pierwszy rejs rozpoczął wyjątkowy statek wycieczkowy należący do Silversea Cruises. Napędzany LNG Silver Nova to pierwszy z przyszłej linii statków klasy Nova.
16.08.2023

NFZ przypomina, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą. Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest oznakowane i strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) - podkreślono na stronie NFZ.
10.08.2023

Lato z metanolem. Armatorzy eksperymentują. Porty i administracja morska pod presją operatorów

Maersk i Hong Lam Marine pomyślnie przeprowadziły pierwszą na świecie operację bunkrowania metanolem kontenerowca Maersk w Raffles Reserved Anchorage w Singapurze ogłosiły Zarząd Portu Singapur i Maersk w końcu lipca br. Ale nie jest to pierwsze bunkrownie statku metanolem. Szlak przetarły Stena Line i Port w Göteborgu. Przebudowany w stoczni Remontowa prom Stena Germanica wykonał milowy krok w zakresie wykorzystania metanolu jako paliwa okrętowego.
07.08.2023

Lato z Portem Gdańsk i Baltic Hub. Plaża, sport i kino pod gwiazdami

W piątek Port Gdańsk i Baltic Hub inaugurują sezon letnich atrakcji! Na początek odbędzie się seans kina plenerowego, podczas którego wyświetlony zostanie film "Był sobie pies". Widzowie, usadowieni na wygodnych leżakach i okryci miękkimi kocykami, będą mogli przeżyć wzruszającą historię czworonoga, który odnajduje sens swojego istnienia w kolejnym psim wcieleniu.
27.07.2023

Lato z Portem Gdańsk rozpoczęte! Moc atrakcji dla najmłodszych i nie tylko

8 lipca rozpoczęły się „Wakacje z Portowcem”, czyli impreza rekreacyjno-sportowa organizowana przez z Port Gdańsk. Wydarzenie odbywające się w Nowym Porcie, przy ulicy Wyzwolenia 8 zgromadziło całą rzeszę uczestników w wieku szkolnym, na których czekało wiele atrakcji.
11.07.2023

Lato z Portem Gdańsk

W lipcu i sierpniu Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przygotował szereg atrakcji wakacyjnych, w tym wydarzeń sportowych i kulturalnych. Nie zabraknie tu specjalnej oferty dla dzieci i młodzieży.
03.07.2023

Pomorskie. Kąpieliska w północnej części regionu są przygotowane do sezonu

Nad morzem od Lubiatowa do Helu przygotowano 28 strzeżonych kąpielisk. Większość z nich zostanie otwarta 1 lipca. Na każdym z nich będzie pracować co najmniej trzech ratowników.
24.06.2023

Opóźni się termin przekazania nowego patrolowca Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej

We francuskiej stoczni Socarenam w Calais trwa budowa okrętu patrolowego (OPV), przyszłego SG-301. Jednostka właśnie trafiła do suchego doku celem dokonania poprawek, przed rozpoczęciem prób morskich. W związku z tym zamiast w czerwcu, przekazanie jednostki ma nastąpić w sierpniu.
21.05.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Gospodarka czeka na stabilne i niskie ceny energii [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Sektor energetyczny z niecierpliwością czeka na aktualizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., która pozwoliłaby wyznaczyć graczom rynkowym cele inwestycyjne. Dokumentu wypatrują też przedsiębiorcy, którzy chcą mieć dostęp do taniej i stabilnej energii. Jest to wyzwanie, gdyż modernizowana energetyka boryka się z wieloma problemami. Był to jeden z głównych tematów podjętych podczas panelu dyskusyjnego „Bezpieczna i czysta energia dla Polski – spojrzenie makro” na Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER.
13.04.2023

Nadodrzańskie regiony sfinansują badania dotyczące stanu Odry

W Cigacicach (woj. lubuskie) przedstawiciele samorządów pięciu nadodrzańskich województw podpisali memorandum w sprawie dalszych wspólnych działań na rzecz ochrony i odbudowy ekosystemu Odry. Zakłada ono finansowanie dużego projektu badawczego, który zostanie zrealizowany przez uczelnie z tych regionów.
05.04.2023

Niderlandzki "Miecznik" rusza pełną parą

To będzie jedno z największych przedsięwzięć branży okrętowej w tym regionie. Przy współpracy firm Damen i Thales powstaną cztery fregaty, po dwie dla holenderskiej i belgijskiej marynarki wojennej. Okręty będą wprowadzane do służby od 2029 roku.
05.04.2023

Klimat 2022: Wzrost poziomu mórz przyspiesza, a europejskie lodowce znikają w oczach

Według danych z cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie globalnego klimatu, rok 2022 może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego” wpływu La Niña. Pierwszego dnia, odbywającego się w Egipcie szczytu COP27, eksperci WMO przypomnieli, że tylko w tym roku ekstremalne fale upałów, susze i niszczycielskie powodzie dotknęły miliony ludzi na całym świecie i spowodowały miliardowe straty.
08.11.2022

Pierwsza w historii wolna od dotacji morska farma wiatrowa na półmetku

Jednostka Wind Osprey firmy Cadeler zainstalowała 70-tą turbinę wiatrową Siemens Gamesa o mocy 11 MW w morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Zuid o docelowej mocy 1,5 GW w obszarze holenderskiego Morza Północnego.
01.11.2022

Port Jachtowy w Łebie podsumowuje sezon [WIDEO, ZDJĘCIA]

Koniec sezonu turystycznego zbliża się wielkimi krokami. Za nami pierwsze – od trzech lat – wakacje bez pandemicznych ograniczeń. Jak poradził sobie Port Jachtowy w Łebie?
09.09.2022

Kino Letnie na Stogach - tak się bawiliście. Co jeszcze w programie? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kino Letnie to projekt organizowany już po raz trzeci wspólnie przez DCT Gdańsk i Port Gdańsk. Sprawdziliśmy, jak się bawiliście na ostatnim seansie. Przypominamy również, co jeszcze w programie.
23.08.2022

[WIDEO] Costa Cruises ochrzciła nowy flagowy wycieczkowiec

Nowy flagowy statek linii wycieczkowych Costa Cruises - Costa Toscana - został ochrzczony w Barcelonie.
20.06.2022

Święto Morza, czyli 10-dniowe świętowanie w morskim klimacie, startuje w Gdyni

W dniach 17-26 czerwca w Gdyni startuje Święto Morza. Jak co roku obchodom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, historyczne i rozrywkowe. Gdynia zaprasza miłośników morskich klimatów na wspólne świętowanie. Bogaty program wydarzeń obejmuje m.in.: żeglarską paradę świętojańską, seanse w Planetarium Uniwersytetu Morskiego, Cudawianki, morską strefę aktywności na plażach, święto Marynarki Wojennej, zwiedzanie okrętów, żaglowców i jachtów, a także koncerty, festyny i spacery po mieście z przewodnikiem.
15.06.2022

Gdańsk przygotowuje się do sezonu plażowego. Jakie atrakcje w tym roku?

Sezon kąpielowy startuje już 24 czerwca. Dla amatorów morskich kąpieli przygotowano 9 kąpielisk, na których każdego dnia pracować będzie ok. 70 ratowników. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z dostępnych obiektów takich jak boiska, siłownie czy place zabaw. W trakcie sezonu letniego realizowane będą też akcje profilaktyczne oraz zawody sportowe.
12.06.2022

Portugalia stawia na pływające farmy morskie. Latem rusza aukcja

Najbliższe lato będzie kluczowe dla morskiej energetyki wiatrowej w Portugalii. Za kilka miesięcy władze tego kraju przeprowadzą aukcję OZE obejmującą technologię pływających wiatraków. Ministerstwo środowiska i transformacji energetycznej liczy, że dzięki systemu wsparcia powstaną pływające farmy o łącznej mocy 3-4 GW.
27.03.2022

Wszystkie statki Costa Cruises wypłyną w rejs w 2022 roku

W nadchodzącym sezonie letnim cała flota włoskiego armatora Costa Cruises wznowi działalność. W rejs po Morzu Śródziemnym wypłyną cztery najbardziej innowacyjne statki, oferując bezpłatne wycieczki na ląd.
15.02.2022

Islandia planuje skończyć z połowem wielorybów od 2024 rok

Islandia - jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż zezwala się na połów wielorybów - zamierza od 2024 r. skończyć z tą praktyką. Powodem jest niski popyt - poinformował w piątek rząd islandzki.
04.02.2022

Ropa zmierza do zakończenia miesiąca ze zwyżką o 10 proc.

Ropa naftowa drożeje na giełdzie w Nowym Jorku, a surowiec zmierza do zakończenia miesiąca z zyskiem w wysokości 10 proc. po tym, jak w trakcie handlu w poniedziałek zdrożał do ponad 85 USD/b, najwyższego poziomu od 7 lat - informują maklerzy.
29.10.2021

Norwegia spodziewa się wysokich cen energii przez niski stan wód

Przez najniższy od 2006 roku stan wód w Norwegii, w górę mogą pójść ceny energii w kraju - twierdzą eksperci. Zbiorniki wodne w Norwegii są napełnione obecnie jedynie w 67,5 proc.
20.10.2021

Stocznia Safe. Położenie stępki pod jednostkę Shoalbuster 2711 ICE [ZDJĘCIA]

29 września Stocznia Safe położyła stępkę pod jednostkę Shoalbuster 2711 ICE, budowaną wspólnie z Damen dla Fairplay Towage.
01.10.2021

Stocznia Safe wspólnie z Damen buduje jednostkę Shoalbuster dla Fairplay Towage

Stocznia Safe rozpoczęła już prace nad jednostką Shoalbuster 2711 ICE, budowaną wspólnie z Damen dla Fairplay Towage.
16.08.2021

Port Kołobrzeg podsumowuje atrakcje sezonu letniego

Druga połowa sierpnia to dobry czas do pierwszych podsumowań sezonu letniego w Porcie Kołobrzeg, który w tym roku obfitował w wiele atrakcji.
16.08.2021

Badanie: Polacy wybierają urlop w kraju, najchętniej nad Bałtykiem

43 proc. Polaków chce tegoroczny urlop spędzić w kraju; 30 proc. planuje wyjechać za granicę; a 11 proc. nie zamierza nigdzie wyjeżdżać - wynika z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń. Morze w tym roku jest najczęściej wybieranym krajowym kierunkiem - dodano.
20.07.2021

Początek budowy nowoczesnego promu ro-pax dla Finnlines [podsumowanie tygodnia 23/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o starcie budowy nowoczesnego promu dla Finnlines, a także o pasażerach, którzy po wielu miesiącach stagnacji powoli wracają do podróżowania promach.
08.06.2021

Intermodal - for a better future!

Rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei! W 2020 roku dzięki klientom, którzy wybrali intermodal PCC Intermodal zredukowało emisje CO2 o ponad 315 tys. ton. To kolejny rekord! Jaki będzie w 2021? Kto zgadnie?! Dla tego słój miodu!
28.05.2021

Zrozumieć Sierpień 2021. Stocznia, czyli powrót do bazy

Stocznia i powstające na terenach postoczniowych Młode Miasto staje się w tym roku miejscem wydarzeń z cyklu Zrozumieć Sierpień. Od połowy maja do końca października ECS zaprasza na warsztaty, spotkania, spacery po stoczni, działania sąsiedzkie i zajęcia dla rodzin z dziećmi. 13 maja zaplanowano premierę pierwszej dźwiękowej opowieści o stoczni w formie podcastu.
11.05.2021

Rośnie konkurencja na trasach z/do Irlandii [podsumowanie tygodnia 19/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o rosnących ciągle możliwościach przewozowych na trasach z/do Irlandii oraz nowym graczu na trasach promowych na Baleary.
11.05.2021

ARP: w marcu wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach

W marcu wzrosły ceny węgla we wszystkich głównych terminalach węglowych. Jednocześnie pogłębiły się dysproporcje cenowe: w Australii i RPA cena tony węgla wzrosła powyżej 100 USD, a w Europie przekroczyła 70 USD - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu.
14.04.2021

Poszukiwany armator do obsługi ok. 8 tysięcy przepraw promowych przez Wisłę w Warszawie

Ogłosiliśmy – w ramach Warszawskich Linii Turystycznych 2021 – przetarg na przeprawy promowe przez Wisłę. Promy będą pokonywały rzekę od maja do września w czterech miejscach i zrealizują łącznie prawie osiem tysięcy rejsów.
30.03.2021

Czarter łodzi, główny trend podróżniczy na lato 2021

Po pełnym niespodziewanych wydarzeń i wyzwań roku Polacy bardziej niż kiedykolwiek marzą o ucieczce i wyrwaniu się z miasta. Czarter jachtów doskonale uosabia pojawiające się oczekiwania podróżnicze, oferując pobyt z dala od tłumów, przy jednoczesnym zachowaniu ogromnej swobody. Trend ten był również bardzo widoczny w zeszłym sezonie letnim, co zaowocowało wzrostem rezerwacji polskich użytkowników o 30% w lipcu, 120% w sierpniu, czy 113% we wrześniu, jak wynika z danych międzynarodowego lidera rynku firmy Click&Boat.
08.03.2021

Tylko zielona i atomowa energia może zatrzymać zmiany klimatu

W Europie przyspieszają zmiany klimatu. Klęski żywiołowe mogą już wkrótce dotykać dwie trzecie Europejczyków. Każdego roku zjawiska ekstremalne, jak powodzie, podtopienia, nawałnice czy susze, tylko w Polsce powodują straty wynoszące do 0,4 proc. PKB. Obecna średnia globalna temperatura jest o 1°C wyższa od poziomu przedindustrialnego. W tym tempie do końca stulecia temperatura może być wyższa o 4°C.
08.12.2020

Geopolityka Bałtyku – nowy program badawczy na Uniwersytecie Gdańskim we współpracy z Uniwersytetem w Cambridge

Centre for Geopolitics, działające przy Uniwersytecie w Cambridge, uruchomiło nowy program badawczy, którego celem jest lepsze zrozumienie roli Wielkiej Brytanii w procesach geopolitycznych krajów wokół Bałtyku oraz znalezienie długofalowych rozwiązań. W ramach programu powstała sieć Baltics Programme Network, łączącą wiodące uniwersytety i instytuty badawcze z Wielkiej Brytanii oraz z regionu bałtyckiego. Członkiem-założycielem sieci jest Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego.
07.12.2020

Rynek intermodalny odnotowuje wzrosty, mimo że globalne problemy wpływają negatywnie na jego rozwój

Loconi Intermodal, lider na polskim rynku operatorów intermodalnych, podsumowuje sytuację i wydarzenia w swojej branży.
27.11.2020

Dlaczego klimat się zmienia? O wymuszeniach i sprzężeniach słow kilka

System klimatyczny Ziemi to niezwykle delikatna machina, której elementy są powiązane gęstą siecią zależności. Nawet niewielka zmiana może spowodować całą lawinę zjawisk, które pchną planetę w zupełnie inny stan. To właśnie dzięki temu, pozornie niewielkie emisje gazów cieplarnianych związane z działalnością człowieka, zdołały doprowadzić do poważnego globalnego ocieplenia.
26.10.2020

Najcieplejsze lato w historii

Globalnie okres czerwiec-sierpień był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów, za latami 2016 i 2019. Jednocześnie, na półkuli północnej było to najcieplejsze lato w historii pomiarów, bijące poprzednio rekordowe lata 2016 i 2019, ze średnią temperaturą o 1,17oC wyższą od średniej z lat 1981-2010. To wpisuje się w trend: pięć najcieplejszych okresów letnich na półkuli północnej miało miejsce od 2015 roku.
06.10.2020

Lodowce na Spitsbergenie topnieją

Lodowce pokrywające około 60% archipelagu Svalbard od lat 80. systematycznie topnieją. „Jeśli ocieplenie utrzyma się na obecnym poziomie, niezwykle trudno będzie uniknąć dalszej utraty masy lodowców Svalbardu” – komentują naukowcy w artykule, który właśnie ukazał się na łamach Nature Communications. Wśród autorów artykułu jest dr Bartłomiej Luks z Instytutu Geofizyki PAN.
18.09.2020

Krytyczny czas dla UE w zakresie działań na rzecz klimatu

Najbliższe miesiące pokażą, czy UE jest gotowa podjąć działania niezbędne do ochrony ludzi w Europie i na całym świecie przed licznymi kryzysami, które stoją przed nią, argumentuje Tara Connolly.
17.09.2020

Lodowce Svalbardu znacznie bardziej podatne na ocieplenie od połowy lat osiemdziesiątych

Korzystając z modelu klimatycznego o wysokiej rozdzielczości, naukowcy wykazali, że linia firnu na Svalbardzie cofnęła się do krytycznej wysokości w połowie lat osiemdziesiątych. Od tego czasu większość tamtejszych lodowców straciła ochronną warstwę firnu, co sprawia, że ​​lód jest znacznie bardziej podatny na topnienie latem. Takie są ustalenia naukowców, którzy w swojej pracy wykorzystali dane z monitoringu glacjologicznego prowadzonego w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
15.09.2020

Bezpieczne lato na gdańskich kąpieliskach morskich. GOS podsumował miniony sezon

Gdański Ośrodek Sportu przedstawił statystyki dotyczące bezpieczeństwa w sezonie letnim 2020 nad morzem. Na kąpieliskach morskich nie było żadnego utonięcia. Są jednak problemy, z których największy i powtarzający się od lat to kąpiel w morzu plażowiczów będących pod wpływem alkoholu.
08.09.2020

Finał 14. edycji kampanii „Pływam bez promili”

W Polsce co roku w wypadkach nad wodą ginie kilkaset osób. Ryzyko utonięcia jest w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Dlatego powstała kampania “Pływam bez promili”, która od 14 lat edukuje Polaków na temat bezpieczeństwa nad wodą, a tegoroczne działania kampanii spotkały się z dużym zainteresowaniem.
03.09.2020

Zmiana klimatu wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń

Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie zmieni to warunki panujące na Ziemi. Już teraz – na planecie cieplejszej o 1 stopień – wiele czynników pogarsza stan zdrowia ludzi. Raport Lancet Countdown wskazuje, że problemy te będą się nasilać, odbijając się na zdrowiu i dobrostanie naszych dzieci.
04.08.2020

ING: Produkcja pobudzi wzrost PKB

Za wyższą dynamiką produkcji przemawia układ dni roboczych – w tym roku o dwa więcej niż w 2019 r. , a lepsza produkcja dodaje do tempa PKB w drugim kwartale 2020 r. ok. 0,5-0,23 pkt. proc. - ocenili ekonomiści banku ING Rafał Benecki Piotr Popławski.
20.07.2020

Produkcja przemysłowa na plus! Najwięksi optymiści nie zakładali takiego wzrostu

Nikt nie spodziewał się takiego pokazu siły polskiego przemysłu. Jak napisali tuż po opublikowaniu danych przez GUS ekonomiści Banku Pekao: "Produkcja przemysłowa wyższa o 0,5 proc. rdr - to duża niespodzianka. Pomogły dni robocze, niska baza, ale przede wszystkim odbudowa aktywności po pandemii. W stosunku do stanu wyjściowego produkcja jest już "tylko" o 10 proc. niższa".
20.07.2020

Specjalistyczne praktyki podchorążych na ORP Kormoran

Lato i wakacje to dla studentów wojskowych czas na zdobywanie doświadczenia na praktykach. Podchorążowie kierunków systemy informacyjne w bezpieczeństwie, nawigacja oraz mechatronika obecnie odbywają praktyki specjalistyczne na okrętach.
16.07.2020

Czy w Polsce nadal mamy suszę? Najnowszy raport STOP SUSZY 2020

Chłodne, mokre maj oraz czerwiec radykalnie zmieniły sytuację i ograniczyły postępujące zjawisko suszy w Polsce. W styczniu sytuacja była niepokojąca, ponieważ na skutek kolejnej bezśnieżnej zimy monitoring suszy wskazywał na bardzo silne deficyty wody w glebie. Tej wiosny susza była bardzo dotkliwa. Wskazywały na to zarówno dane dotyczące występowania suszy rolniczej, jak również wyjątkowo niskie stany wód na 165 polskich rzekach. Analizy wskazywały, że jeżeli tendencja się utrzyma, moglibyśmy mieć do czynienia z największą susz
13.07.2020

DFDS otwiera połączenia do Francji

Pasażerowie ponownie na pokładach promów z Dover do Francji i z Newhaven do Dieppe już od 10 lipca. Zniesienie obostrzeń w podróżowaniu otworzyło Francję na angielskich turystów. Nowe środki bezpieczeństwa zastosowane na pokładach promów umożliwiają pasażerom przebywanie w bezpiecznej odległości, ciesząc się świeżym powietrzem, otwartym morzem i swobodą podróżowania promem.
06.07.2020

Morskie Lato podchorążych AMW [foto]

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników spędzą pod żaglami ORP „Iskra”. W poniedziałek 29 czerwca okręt wyszedł z portu w Gdyni. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających swoją pierwszą z praktyk morskich - praktykę marynarską.
29.06.2020

Wspomnienie o kapitanie Henryku Jaskule

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wybitny żeglarz, który był inspiracją dla kolejnych pokoleń wilków morskich.
16.05.2020

Grecja i Cypr chcą, aby pierwsi turyści przyjechali już w lipcu

Rządy Grecji i Cypru ogłosiły, że od 4 maja planują stopniowe złagodzenie ograniczeń, związanych z pandemią koronawirusa. Oba kraje chciałyby przyjąć pierwszych turystów już w lipcu. Nie wiadomo jednak, czy im się to uda.
02.05.2020

Włoskie lato nad morzem: limit osób na plaży, dystans, kontrole i drony

Limity osób na plaży, duże odległości między parasolami, kontrole prowadzone przez straż miejską i drony - tak we Włoszech zapowiadane są wakacje nad morzem podczas epidemii. Lokalne władze i najemcy plaż przygotowują się do najtrudniejszego sezonu w historii.
22.04.2020

Burmistrz włoskiego kurortu proponuje rezerwację miejsc na plaży

Wstęp na plażę tylko dla tych, którzy wcześniej zarezerwowali miejsca – taką propozycję przedstawił burmistrz miejscowości Jesolo koło Wenecji, jednej z najpopularniejszych nad Adriatykiem. W ten sposób chce zagwarantować bezpieczeństwo w dobie pandemii.
16.04.2020

Carnival Cruise Lines przedłużyło zawieszenie żeglugi do 27 czerwca

Carnival Cruise Lines zawiesił wszystkie rejsy w Ameryce Północnej do 26 czerwca 2020 roku z powodu trwającego kryzysu COVID-19. Informacja pojawiła się na Twitterze armatora.
14.04.2020

PŚ w żeglarstwie - odwołano finałowe regaty w Japonii

Z powodu koronawirusa międzynarodowa federacja, w porozumieniu z japońskimi organizatorami, odwołała zaplanowane na 14-21 czerwca finałowe regaty żeglarskiego Pucharu Świata. Zawody miały się odbyć na olimpijskim akwenie w Enoshimie.
02.04.2020

Zwodowano największą na świecie pływającą farmę rybną (foto, wideo)

Gigantyczna pływająca farma rybna Havfarm 1 zwodowana w chińskiej stoczni CIMC Raffles. Jak twierdzi jej projektant - norweska firma NSK - pomimo globalnego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, w ostatnich tygodniach odnotowano stały postęp budowy i wyposażania.
01.04.2020

Niedobory wody poważnym problemem w Polsce. Kryzys będzie się nasilał

Największe niedobory wody w Polsce notowane są w pasie centralnym – od Ziemi Lubuskiej, poprzez Wielkopolskę i Mazowsze, aż po Lubelszczyznę i część Pojezierza Mazurskiego. Jednak specjaliści alarmują, że obszar ten powiększa się i problem suszy dotyczy okresowo kolejnych miejsc na mapie Polski. – Na ilość opadów nie mamy żadnego wpływu, ale możemy przeciwdziałać skutkom ich braku, np. zbiornikami retencyjnymi – podkreśla Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich. Programy wspierające takie inwestycje uruchamiane są przez kolejne s
20.02.2020

Nagrody Błękitny Spinaker przyznane!

Nagrody w konkursie Błękitny Spinaker przyznane! Konkurs organizowany przez Polski Związek Żeglarski ma na celu m.in. popularyzację sródlądowego żeglarstwa turystycznego i rekreacyjnego. Nagrody zostaną wręczone podczas targów Wiatr i Woda 13 marca w Warszawie.
29.01.2020

Koniec wyprawy Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019

24 lipca 2019 na jachcie Lady Dana 44, pod dowództwem kpt. Macieja Sodkiewicza wyruszyła z Archangielska na północ wyprawa Lodowe Krainy – Rosyjska Arktyka 2019. W ciągu kolejnych trzech miesięcy kpt. Sodkiewicz i jego załogi eksplorowały Archipelag Ziemi Franciszka Józefa, czyli najbardziej wysunięty na północ ląd Eurazji – biorąc udział badaniach naukowych prowadzonych przez rosyjskich naukowców, odwiedzając historyczne miejsca związane z erą heroicznych odkrywców i pomagając w renowacji znajdujących się tam zabytków. W
19.12.2019

Największy na świecie atomowy lodołamacz zakończył pierwszy etap prób morskich

Największy i najpotężniejszy rosyjski lodołamacz atomowy zakończył pierwszy etap prób morskich przed jego planowaną dostawą w 2020 roku. Jednostka o nazwie Arktika jest obecnie w budowie w stoczni Baltic Shipyard w Sankt Petersburgu.
16.12.2019

Tomasz Chamera wręczył Medale 95-lecia PZŻ

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Jerzy Doliński i Janusz Kołodziejczuk, działacze bardzo zasłużeni dla częstochowskiego żeglarstwa, zostali odznaczeni medalami 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Medale wręczył Tomasz Chamera, prezes PZŻ podczas uroczystego spotkania w gabinecie prezydenta Częstochowy.
28.11.2019

Żegluga Augustowska przewiozła w tym sezonie 120 tys. osób

Kolejny rekord zanotowała Żegluga Augustowska, która przewiozła w tym sezonie 120 tys. pasażerów - poinformował PAP wiceprezes ŻA Sławomir Aleksandrowicz.
26.11.2019

Prezes Żeglugi Augustowskiej: Statki przewiozły w tym sezonie 115 tys. osób

To jeszcze lepszy rok od poprzedniego. Statki Żeglugi Augustowskiej przewiozły w tym sezonie 115 tys. pasażerów - poinformował PAP prezes ŻA Adam Aleksandrowicz.
28.09.2019

Brąz dla Polski w mistrzostwach świata katamaranów A class

W zakończonych wczoraj mistrzostwach świata katamaranów klasy A Tymoteusz Bendyk z UKS Navigo Sopot wywalczył brązowy medal.
02.09.2019

HydroDron – nowy produkt Marine Technology

Marine Technology kończy w październiku 2019 r. współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projekt, w efekcie którego powstała pierwsza produkowana w Polsce hydrograficzna bezzałogowa jednostka pływająca nazwana HydroDron. HydroDron będzie prezentowany na targach Baltexpo 2019, stanowisko 3.24.
29.08.2019

Kapitalne lato dla Viking Line

Viking Line jest kolejnym przewoźnikiem, który nie kryje satysfakcji z wyników uzyskiwanych w czasie tegorocznego sezonu letniego. Firma pochwaliła się właśnie, że lipiec był dla niej drugim najlepszym miesiącem w historii.
26.08.2019

Prawie 100 interwencji na gdańskich kąpieliskach. Pracowite lato ratowników

70 ratowników czuwa codziennie na ośmiu gdańskich plażach nad bezpieczeństwem plażowiczów. Dzięki nim wypoczynek na Gdańskich Kąpieliskach Morskich jest bezpieczny. Co nie zmienia faktu, że w minionym miesiącu ratownicy mieli pełne ręce roboty i musieli interweniować kilkadziesiąt razy.
10.08.2019

Francja chce do 2025 r. przestać wyrzucać odpady plastikowe do morza

Brune Poirson, francuska sekretarz stanu w ministerstwie ekologii, ogłosiła w poniedziałek kartę walki z odpadkami plastikowymi na plażach. Dalekosiężnym celem tej akcji jest „zero plastiku w morzu w 2025 r.”.
06.08.2019

Jubileuszowa edycja VGSD dopłynęła do brzegu

Lato w Gdyni upływa pod znakiem żeglarstwa. Od 22 lipca do 3 sierpnia w gdyńskiej marinie rządzili uczestnicy jubileuszowej edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Na wodzie mogliśmy podziwiać medalistów mistrzostw świata i Europy, uczestników igrzysk olimpijskich, zawodników kadry narodowej, żeglarzy z niepełnosprawnościami oraz amatorów, co udowadnia, że żeglarstwo jest sportem dla każdego.
05.08.2019

W sobotę oficjalne powitanie Joanny Pajkowskiej w Polsce

Rok temu, 15 maja 2018 Asia przejęła Fanfana od znajomego niemieckiego żeglarza, Uwe Röttgering’a w marinie w Kröslin. Po paru latach postoju Fanfan wyjechał z hangaru i został wodowany, otaklowany, i następnego dnia wypłynęliśmy do Świnoujścia. Przez lato w Gdańsku przygotowywaliśmy Fanfana do Asi rejsu.
17.05.2019

Popłyń w III Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej!

W sobotę 22 czerwca, podczas Święta Morza w Gdyni, jachty z całego Pomorza po raz trzeci popłyną w nocnej Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Zapraszamy do udziału!
26.04.2019

Pierwsza w Europie podwodna restauracja rozpoczyna działalność (wideo)

Znajduje się pięć metrów pod poziomem morza i wygląda jak wielka betonowa tuba. Pierwsza w Europie podwodna restauracja właśnie zaczyna przyjmowac rezerwacje. I mimo że na początku możliwość zjedzenia kolacji w tej wyjątkowej scenerii będzie miała tylko najbliższa rodzina i przyjaciele - chętnych nie brakuje. W norweskim lokalu zarezerwowano już ponad siedem tysięcy miejsc.
20.03.2019

Stena zakupiła japoński prom. Teraz przerobi go na jednostkę ro-pax

Szwedzki armator, Stena RoRo, zakupiła używany prom od japońskiego operatora Hankyu Ferry. Jednostka zostanie przerobiona i będzie obsługiwać europejski rynek.
18.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w konsolidacji; dług czeka na EBC i aukcję MF

Eurozłoty pozostaje w konsolidacji, co w najbliższym czasie nie powinno się zmienić - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, polskie obligacje pozostają pod wypływem czynników globalnych, a te nie są korzystne. Dodają, że najważniejsze dla rynku długu będą czwartkowe posiedzenie EBC i piątkowa aukcja MF.
21.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie stabilny, SPW mogą kontynuować korektę przed aukcją MF

Złoty w najbliższym czasie pozostanie odporny na wpływ czynników krajowych i zagranicznych, a EUR/PLN utrzyma się w przedziale 4,28-4,30 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem korekcyjne wzrosty rentowności polskich obligacji mogą być kontynuowane w oczekiwaniu na czwartkową aukcję MF.
18.01.2019

Żywego karpia przed świętami będzie trudniej kupić

W tym roku trudniej będzie o żywego karpia, sieci handlowe wycofują się ze sprzedaży żywych ryb. Karpi jednak nie zabraknie, ani nie będą one droższe niż w ubiegłym roku - powiedział PAP prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp" Zbigniew Szczepański.
16.12.2018

Wody Polskie sięgają w końcu po środki na „małą retencję”. Przyznano wielomilionowe dotacje

Przyznane dofinansowanie z RPO w wysokości ponad 13,2 mln zł pozwoli Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie na rozwój zachodniopomorskiej „małej retencji”. To bardzo ważne inwestycje, o których potrzebie realizacji wielokrotnie mówili marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa. Odpowiednio utrzymane urządzenia gospodarki wodnej są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Zmniejszają dotkliwe skutki powodzi i suszy, ale wpływają też na odpowiednie warunki gruntowe.
14.12.2018

Nowy serwis kontenerowy Chiny - Australia z sukcesem

Armatorzy Hyundai Merchant Marine (HMM), Evergreen i APL połączyły siły w uruchomieniu nowej usługi na szlaku Chiny - Australia.
04.12.2018

Życie po brexicie. Kolejny armator obawia się o przyszłość

Brexit zbliża się wielkimi krokami. Wielu armatorów obawia się, że nowa rzeczywistość, z którą wkrótce przyjdzie się zmierzyć Europie, uderzy także w nich.
26.10.2018

Click & Boat na polskim rynku – podsumowanie pierwszego sezonu wakacyjnego

Rosnąca liczba Polaków samodzielnie organizujących wyjazdy wakacyjne oraz długie i ciepłe lato wpłynęły na to, że Click & Boat zamyka z sukcesem pierwszy sezon na polskim rynku, odnotowując ponad 23 tysiące odwiedzających.
26.09.2018

Pożegnaj lato w Twierdzy Wisłoujście

30 września 2018 r. to ostatni dzień na zwiedzenie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Muzeum Gdańska wespół z gdańskimi grupami rekonstrukcyjnymi przygotowało szereg atrakcji nawiązujących do historii średniowiecza aż po XIX w. Do zabytkowej fortyfikacji będzie można się dostać promem z Nowego Portu.
21.09.2018

Prezydent Gdańska podziękował ratownikom

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w środę spotkał się ratownikami z Gdańskiego Ośrodka Sportu. Spotkanie było okazją do podziękowania za udany sezon. W tym roku, mimo rekordowej frekwencji, na gdańskich plażach nie doszło do żadnego utonięcia.
20.09.2018

Jacht Crystal wraca z serca Przejścia Północno-Zachodniego

Jacht Crystal pod komendą kpt. Michała Palczyńskiego zawrócił na Grenlandię po nieudanej próbie przepłynięcia Przejścia Północno-Zachodniego. Ośmioosobowa załoga z Polski jako jedna z nielicznych w tym roku dotarła aż pod Cieśninę Bellota. Niestety, po raz pierwszy od kilkunastu lat droga dalej na zachód była niemożliwa ze względu na zbyt dużą ilość lodu w kanadyjskiej Arktyce.
19.09.2018

Kolejny bezpieczny sezon na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku

Wyjątkowo ciepłe lato i wysoka temperatura wody zachęcały plażowiczów do kąpieli morskich. 31 sierpnia ostatni raz można było skorzystać z akwenów strzeżonych przez ratowników. To dzięki nim, po raz kolejny w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia na kąpieliskach.
03.09.2018

Wyjątkowo trudna sytuacja lodowa jachtu Crystal na Przejściu Północno-Zachodnim

Jacht Crystal pod komendą kpt. Michała Palczyńskiego na początku sierpnia wyruszył w kierunku kanadyjskiej Arktyki z zamiarem przepłynięcia Przejścia Północno-Zachodniego. Po pokonaniu wód Morza Baffina oraz Lancaster Sound, ośmioosobowa załoga czeka na możliwość płynięcia dalej na zachód. Wszelkie możliwe drogi są obecnie zapchane przez lód.
27.08.2018

Pierwsza w Europie podwodna restauracja powstaje w Norwegii (foto)

Kolacja pięć metrów pod poziomem morza? Wktótce będzie to możliwe! W południowej Norwegii powstaje właśnie pierwsza podwodna restauracja w Europie. Jak obiecują twórcy, będzie jednocześnie największa na świecie.
20.08.2018

Władze Północnej Syrii: Nie mamy możliwości sprzedaży ropy za granicę

Przewodniczący Rady Wykonawczej kantonu Dżazira powiedział w wywiadzie dla PAP, że władze Syrii powinny pozwać Turcję za ograniczanie spływu wody z Turcji do Syrii. Stwierdził też, że blokada granic Północnej Syrii jest jej głównym problemem gospodarczym.
14.08.2018

Zachodniopomorskie: W Bałtyku utonął 46-letni turysta ze Śląska

Na niestrzeżonej plaży w Kopaniu utonął 46-letni turysta z Jaworzna na Śląsku. Z morza wyciągnął go kolega; jednak mimo reanimacji mężczyzna zmarł.
06.08.2018

Gdańscy ratownicy o swojej pracy i niebezpiecznych zachowaniach plażowiczów

Praca ratownika na kąpielisku to nie “plażowa sielanka”. Wymaga nieustannej czujności i nieraz wykłócania się z tymi, którzy wbrew czerwonej fladze wchodzą do wody. Z drugiej strony - o ratowników, których w Polsce brakuje, nadmorskie miejscowości muszą mocno zabiegać. Co ratownicy mówią o swojej pracy, czemu warto kąpać się tam, gdzie są i dlaczego warto zdobyć ten pożądany zawód?
30.07.2018

Sinice w Zatoce Gdańskiej. Na Wyspie Sobieszewskiej już lepiej

Jak co roku o tej porze w wodach Zatoki Gdańskiej kwitną sinice. W tym roku, ze względu na wyjątkowo ciepłe i długie lato, sytuacja może trwać dłużej niż zwykle. Wprawdzie są już informacje, że na kilku kąpieliskach stan wody wraca do normy, warto jednak zachować ostrożność i śledzić komunikaty Sanepidu na bieżąco.
25.07.2018

Komisarz UE ds. migracji: Pomożemy Włochom

Unia Europejska pomoże Włochom w zmaganiu się z napływem migrantów - zapewnił unijny komisarz ds. migracji Dimitris Avramopoulos. W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" zaapelował do wszystkich stolic europejskich o solidarność.
22.07.2018

Włochy: Żołnierze gen. Andersa upamiętnią bitwę o Ankonę

74. rocznicę wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski będą uroczyście obchodzić w Loreto i Ankonie dawni żołnierze gen. Andersa. To dla naszych weteranów szczególna chwila wdzięczności dla kolegów, którzy pozostali we włoskiej ziemi - mówił PAP szef UdsKiOR J. J. Kasprzyk.
17.07.2018

Żeglarz z Łodzi chce samotnie opłynąć świat w 40. rocznicę rejsu H. Jaskuły

Rafał Moszczyński może być pierwszym łodzianinem, który w samotnym rejsie opłynie świat bez zawijania do portu. Tak w przyszłym roku zamierza uczcić 40. rocznicę słynnego rejsu Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak w ten sposób samotnie okrążył Ziemię na żaglach.
14.07.2018

Filmowe hity na plaży i pod chmurką – letnie kina w Gdyni

To będzie wyjątkowo ciekawe lato dla miłośników kina pod chmurką! W Gdyni będzie można obejrzeć ponad 20 uznanych, starannie dobranych filmów! Emocje na dużym ekranie będą czekać na wszystkich po kilka razy w tygodniu - oprócz Kina Letniego w Orłowie działać będzie też Kino Letnie Telewizji Kino Polska, a swoje plenerowe pokazy szykuje też kilka dzielnic.
02.07.2018

Dolar umacnia się z uwagi na gołębi ton EBC i jastrzębi FED

Kontrast pomiędzy jastrzębim nastawieniem Rezerwy Federalnej, a zachowaniem każdego innego istotnego banku centralnego na świecie stał się jeszcze bardziej wyraźny po zeszłotygodniowych spotkaniach FOMC i EBC. Decyzji o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych towarzyszyła jasna sugestia oczekiwania przez bank raczej czterech niż trzech podwyżek stóp w 2018 r. Dzień później EBC ogłosił datę końca programu QE, czyniąc to jednak w najbardziej gołębi sposób jaki można sobie wyobrazić – bank centralny stwierdził bowiem, ż
19.06.2018

Włochy; Szef MSW nie chce przyjąć statku z migrantami, kieruje go na Maltę

Przełomem i pierwszym krokiem w nowej polityce migracyjnej Włoch nazwano decyzję szefa MSW Matteo Salviniego, który nie zgodził się na wpłynięcie do włoskiego portu statku organizacji pozarządowej z ponad 600 migrantami. Wezwał on Maltę, by przyjęła jednostkę.
10.06.2018

Fjord Cat rozpoczyna jutro sezon. To najszybszy prom do Norwegii

Fjord Line oferuje najszybszą przeprawę między Danią a Norwegią. Rejs na trasie Hirtshals–Kristiansand trwa zaledwie 2 godziny i 15 minut. Jutro rozpoczyna sezon Fjord Cat czyli jeden z najnowocześniejszych promów należących do firmy.
26.04.2018

Największy wycieczkowiec świata już gotowy. To luksusowe pływające miasteczko (wideo)

Wycieczkowiec Symphony of the Seas już gotowy. W piątek stocznia STX France przekazała ten największy statek pasażerski świata operatorowi Royal Caribbean International. Wkrótce na pokładzie luksusowej jednostki pojawią się pierwsi pasażerowie. Jest na co czekać.
24.03.2018

W Argentynie od lodowca oderwał się olbrzymi kawał lodu. Niesamowity widok (wideo)

Niesamowite zjawisko w Parku Narodowym Los Glaciers w Argentynie. Od lodowca Perito Moreno na oczach turystów oderwał się olbrzymi kawał lodu i z hukiem runął do jeziora Argentino. To niezwykłe wydarzenie udało się zarejestrować. Nagranie zapiera dech w piersiach.
14.03.2018

Zatopiony jacht już na lądzie

Wydobyto go na powierzchnię ponad tydzień temu. Teraz trafi do remontu. W piątek, w gdyńskiej marinie podniesiono jacht "Knudel" przy pomocy specjalnego dźwigu i przeniesiono na lawetę. Został przeweziony do Rumi, gdzie będzie remontowany.
26.02.2018

Półmetek wyprawy Katharsis II - relacja

14 lutego 2018 roku, po 53 dniach i 10 godzinach oraz przebyciu 7975 mil morskich od wypłynięcia z Kapsztadu w RPA, Katharsis II minął południkowy półmetek wyprawy dookoła Antarktydy z metą w Hobart w Australii. Był nim południk 97st.07’E. 4 dni wcześniej Katharsis II przepłynął połowę z 360 południków potrzebnych do domknięcia pętli wokół Antarktydy poniżej 60o szerokości geograficznej południowej. Od wejścia na wody Antarktyki na przecięciu równoleżnika 60oS przepłynięcie połowy Antarktycznej pętli zajęło 35 dni i 20 god
20.02.2018

Startupy z potencjałem budują polski sektor kosmiczny

19 września w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym odbył się Demo Day, organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, program akceleracyjny Space3ac Intermodal Transportation. Siedem młodych spółek technologicznych zaprezentowało stworzone w ramach akceleratora projekty, których celem jest odpowiedź na wyzwania, jakie postawiły przed nimi duże firmy sektora transportu intermodalnego.
20.09.2017

Targi Żeglarskie hanseboot już wkrótce

58. edycja Międzynarodowych Targów Żeglarskich hanseboot odbędzie się w dniach 28.10-05.11.2017 r. w Hamburgu, zarówno dla profesjonalistów, skiperów amatorów oraz początkujących żeglarzy i motorowodniaków i wszystkich miłośników sportów wodnych rozpocznie się wyjątkowe święto. Targi hanseboot, organizowane blisko północnoeuropejskich akwenów morskich oraz śródlądowych, stwarzają okazję do zapoznania się z ofertą łodzi i jachtów oraz zdobycia informacji o trendach i nowościach w branży sportów wodnych.
15.09.2017

Kolejny bezpieczny sezon na gdyńskich kąpieliskach

Niemal 60 ratowników, 54 interwencje na wodzie i 264 interwencje medyczne – tak w największym skrócie można podsumować lato na czterech kąpieliskach morskich w Gdyni. To już 19. rok z rzędu, gdy nikt nie utonął.
08.09.2017

MRPiPS: 7,1 proc wyniosła stopa bezrobocia w sierpniu

7,1 proc. wyniosła, według szacunków MRPiPS, stopa bezrobocia w sierpniu; nie zmieniła się w porównaniu ze wskaźnikiem z lipca br. Nie wpadamy w euforię, ciągle mamy duże grupy osób, które można wprowadzić na rynek pracy – skomentowała dane minister Elżbieta Rafalska.
06.09.2017

Przez lato stawki frachtowe tankowców bez wzrostu

Armatorzy największych tankowców VLCC mają za sobą ciężkie lato. Stawki frachtu nie doczekały się bowiem wzrostu w tym okresie.
31.08.2017

Rekordowe lato dla Færgen

Choć lato nie dobiegło jeszcze końca, grupa Færgen już teraz pochwaliła się doskonałymi osiągnięciami, jakie stały się jej udziałem w tym okresie. Firma poinformowała o rekordach, jakie udało się jej ustanowić na wszystkich trasach.
23.08.2017

Czy linie Scandlines zostaną sprzedane?

Według doniesień duńskich mediów, po 10 latach pozostawania właścicielem operatora promowego Scandlines, fundusz inwestycyjny 3i planuje sprzedać swoje udziały.
14.08.2017

Muzeum Morskie w Szczecinie będzie ekologiczne

Muzeum Morskie Centrum Nauki w Szczecinie ma być zbudowane zgodnie z nowymi standardami ekologicznymi. Będzie tam zainstalowane energooszczędne oświetlenia.
12.07.2017

Nowe projekty od Neltona: prom i wycieczkowiec

Biuro projektowe Nelton z Pruszcza Gdańskiego podpisało umowy na zaprojektowanie dwóch jednostek. Projekt promu powstanie dla stoczni Fjellstrand, natomiast statku wycieczkowego dla Meyer Werft.
11.07.2017

Stena Line uruchomi dodatkowe rejsy na trasie Gdynia-Karlskrona

Tegoroczne lato zapowiada się wyjątkowo pracowicie dla Stena Line. Szwedzki przewoźnik uruchamia dodatkowe rejsy na trasie pomiędzy Polską a Szwecją.
05.06.2017

Dzień Otwarty Stena Line już za tydzień

Jak zobaczyć mostek kapitański na żywo? Raz w roku jest taka szansa. Podczas Dnia Otwartego Stena Line można nie tylko obejrzeć statek Stena Spirit od środka, ale też upolować rejsy na lato w wyjątkowych cenach. Już 2 czerwca w terminalu Stena Line w Gdyni na zwiedzających czekają wielki statek oraz atrakcje dla całej rodziny, plac zabaw dla najmłodszych, ciekawe warsztaty. Wstęp wolny.
25.05.2017

W weekend Gdynia rozpoczyna sezon wycieczkowców

Wiosna i lato 2017 upłyną w gdyńskim porcie pod znakiem wizyt statków pasażerskich – spodziewane są 42 zawinięcia dużych statków z pasażerami na pokładzie. Sezon statków pasażerskich zostanie zainaugurowany 14 maja br., kiedy to przy nabrzeżu Francuskim gdyńskiego portu zacumuje wycieczkowiec MSC Magnifica, długości prawie 294 metrów, pływający pod banderą Panamy.
11.05.2017

Jachtem do Nowego Dworu Gdańskiego. Powstanie dwanaście kilometrów nowego szlaku wodnego

„Żeglarski raj" się powiększy. Kolejne inwestycje na Pętli Żuławskiej będą kosztować 92 miliony złotych. Dzięki temu powstaną nowe szlaki wodne oraz przystanie i mosty zwodzone.
29.03.2017

Marina w Trzebieży znów odżyje

Są pieniądze na remont słynnej żeglarskiej mariny w Trzebieży. Fundacja Port Jachtowy Trzebież zdobyła prawie trzy miliony złotych z Unii Europejskiej, a taką samą sumę da też Polski Związek Żeglarski.
23.02.2017

Kolejni dostawcy dla programu brytyjskich fregat typ 26

BAE Systems przyznało sześciu firmom kolejne kontrakty na wyposażenie okrętów typ 26 Global Combat Ship, zwiększając do ponad 380 mln GBP dotychczasowe inwestycje w łańcuchu dostaw dla tych jednostek.
07.12.2016

PŚ w żeglarstwie – Klepacka: powalczę o mikołajkowy prezent na początku lata

W Australii zaczyna się lato, a w Melbourne finałowe regaty żeglarskie Pucharu Świata. W windsurfingowej klasie wystartuje Zofia Klepacka. Jak podkreśliła, celuje w najwyższy stopień podium. – To byłby najlepszy prezent mikołajkowy, jaki mogłabym sobie sprawić – przyznała.
05.12.2016

W Szczecinie powstanie Multimedialne Centrum Nauki w kształcie kadłuba statku

Morskie tradycje stolicy Pomorza Zachodniego. Szczecin w takim kontekście chcą pokazać twórcy Multimedialnego Centrum Nauki. List intencyjny w sprawie utworzenia takiej nowoczesnej placówki naukowo-edukacyjnej podpisano w piątek.
24.10.2016

Stena Line podsumowała sezon letni

Podobnie jak dla wielu innych armatorów, tak i dla Stena Line tegoroczne lato było bardzo udane. Wzrosty, jakie armatorowi udało się uzyskać na niektórych trasach, były znacznie wyższe od pierwotnie zakładanych.
11.10.2016

Pożar w niemieckiej stoczni w Papenburgu (wideo)

W sobotę wybuchł pożar na wycieczkowcu Norwegian Joy budowanym w stoczni Meyer Werft w Papenburgu.
11.10.2016

Więcej ropy płynie z Afryki do Azji. Rosną stawki tankowców

Wzrastający popyt na ropę z Zachodniej Afryki dał okazję zarobku armatorom dużych tankowców z całego świata. Od Houston do Singapuru wszyscy z nich mogą się cieszyć bowiem wyższymi stawkach frachtu.
06.10.2016

Tysiąc miejsc pracy powstanie w okolicach Szczecina. Operator nowego magazynu Zalando rozpoczyna rekrutację

Ponad 130 tys. mkw. powierzchni magazynowej powstanie w Gryfinie w Zachodniopomorskiem na potrzeby Zalando. Magazyn od połowy przyszłego roku będzie obsługiwać rynki polski, niemiecki i skandynawski popularnej platformy odzieżowej. Jego obsługą logistyczna zajmie się firma Fiege, która zatrudni na prawie tysiąc osób. Rekrutacje na niektóre stanowiska ruszą jeszcze w sierpniu.
23.08.2016

Coraz więcej osób podróżujących na Islandię wybiera prom

Rośnie liczba pasażerów, którzy wybierają prom jako sposób dotarcia na Islandię. W ciągu roku odnotowano 7-procentowy wzrost na tym kierunku.
22.08.2016

Największy lodołamacz atomowy zwodowano w Rosji (wideo)

W Stoczni Bałtyckiej w St. Petersburgu zwodowano niedawno największy na świecie lodołamacz atomowy o nazwie Arktika.Jednostka ma 173 metry długości, 34 m szerokości, a jej wyporność wynosi 33,5 tys. ton. Lodołamacz będzie w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 22 węzłów.
17.06.2016

Dzień Otwarty Stena Line

03 czerwca podczas Dnia Otwartego Stena Line można było nie tylko zobaczyć wielki statek Stena Spirit od środka, ale też upolować rejs na lato w wyjątkowej cenie. Przygotowane na terminalu promowym Stena Line w Gdyni atrakcje dla dzieci – dmuchany statek piratów czy przejażdżki nietypowymi rowerami przyciągnęły dużą liczbę zwiedzających. Tego dnia statek odwiedziło blisko 5000 osób.
06.06.2016

Dzień otwarty Stena Line i wyprzedaż wycieczek na lato

Podczas Dnia Otwartego Stena Line można nie tylko zobaczyć wielki statek Stena Spirit od środka, ale też upolować rejs na lato w wyjątkowej cenie. Dzień Otwarty odbędzie się 3 czerwca (piątek) na Terminalu Promowym Stena Line w Gdyni, ul. Kwiatkowskiego 60.
19.05.2016

Świeże, zdrowe i dorodne - takie są ryby z akwakultury

- Jakość naszych ryb jest wypadkową dwóch czynników: jakości środowiska, w którym nasze ryby rosną oraz praktyk, które stosujemy w hodowli – powiedziała Anna Pyć, właścicielka Gospodarstwa Rybackiego PSTRĄG PUSTELNIA. Ryby pochodzące z akwakultury coraz częściej wygrywają z łowionymi w warunkach naturalnych. A za 5 lat osiągną poziom porównywalny z wielkością połów polskiej floty dalekomorskiej.
29.10.2015

P&O Ferries rośnie w siłę na Kanale La Manche

Trwające lato jest udane, choć trudne, dla P&O Ferries. Operator odnotował w sierpniu największą ilość przeprawionych pasażerów przez Kanał La Manche w miesiącu sierpniu od sierpnia 2003 roku. A wszystko za sprawą sześciu statków obsługujących 58 rejsów dziennie między portami Dover a Calais. Przewoźnik przetransportował w sierpniu 2015 roku 1 177 053 pasażerów, co stanowiło wzrost o 2,5% w stosunku do wyników sierpnia 2014 roku.
08.09.2015

Nowe lodołamacze drogą do rosyjskiej dominacji w Arktyce

W Rosji budują już drugi i trzeci lodołamacz atomowy. Nowe jednostki mają być wykorzystane do służby na Przejściu Północno-Wschodnim w 2017 i 2019 roku.
04.08.2015

Znikają ryby w Zatoce Puckiej. Czy winna jest solanka zrzucana do wody przez PGNiG?

W Zatoce Puckiej jest coraz mniej ryb – narzekają miejscowi rybacy. Część środowiska naukowego winą za to obarcza PGNiG, które w ramach budowy podziemnych magazynów na gaz w Kosakowie, zrzuca do wody duże ilości solanki. Koncern odpiera te zarzuty, powołując się na badania Instytutu Budownictwa Wodnego PAN oraz Instytutu Morskiego w Gdańsku.
25.06.2015

Nowy terminal w Porcie Darłowo otwarty! - relacja z pierwszego w sezonie rejsu do Nexo

W dniu 27.04.2014r. w darłowskim porcie odbyła się uroczystość otwarcia terminala pasażerskiego wraz z całorocznym Biurem Obsługi Turystycznej w Darłówku.
30.04.2015

Wystąpienie Donalda Tuska po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej na temat presji migracyjnej w regionie Morza Śródziemnego

Po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej ws. nielegalnych emigracji na Morzu Śródziemnym Donald Tusk ponownie porusza temat dramatycznej sytuacji w tamtym regionie.
29.04.2015

Sunreef Yachts zapowiada swój udział w sezonie targowym wiosna – lato 2015

Początek 2015 r. otwiera wiosenno- letni okres wydarzeń nautycznych, podczas których zaprezentuje się firma Sunreef Yachts. Udział w najważniejszych inicjatywach na całym świecie jest kontynuacją ekspansji na rynkach zagranicznych stoczni, będącej liderem w produkcji luksusowych katamaranów – superjachtów typu „custom”.
19.01.2015

Największy statek świata Pieter Schelte wyruszył w rejs do Rotterdamu

Po ponad 4 latach budowy, największy na świecie statek jaki kiedykolwiek pływał po morzach wypłynął ze stoczni w Korei Południowej do Rotterdamu, gdzie przejdzie ostatnie etapy prac konstrukcyjnych.
25.11.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.