• <

Jubileuszowa edycja VGSD dopłynęła do brzegu

Paweł Marszałkowski/gdynia.pl

05.08.2019 03:04 Źródło: własne
Jubileuszowa edycja VGSD dopłynęła do brzegu - GospodarkaMorska.pl

Lato w Gdyni upływa pod znakiem żeglarstwa. Od 22 lipca do 3 sierpnia w gdyńskiej marinie rządzili uczestnicy jubileuszowej edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Na wodzie mogliśmy podziwiać medalistów mistrzostw świata i Europy, uczestników igrzysk olimpijskich, zawodników kadry narodowej, żeglarzy z niepełnosprawnościami oraz amatorów, co udowadnia, że żeglarstwo jest sportem dla każdego.

Żeglarska Stolica Polski już po raz dwudziesty gościła żeglarzy z całego świata.

– Regaty VGSD są dla Gdyni niezwykle ważne. Z różnych powodów. Przede wszystkim ze względu na rangę żeglarską, ale i dlatego, że to wydarzenie, które sięga daleko poza sportowe ramy. Cieszy fakt, że w mieście, które od lat stawia na kulturę i politykę rodzinną, możemy organizować festiwal żeglarski, angażujący mieszkańców w każdym wieku oraz licznie odwiedzających Gdynię gości – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Podczas XX edycji VGSD w gdyńskiej marinie, jak co roku, funkcjonowało miasteczko zawodów, w którym mieszkańcy i turyści mogli porozmawiać z żeglarzami czy korzystać z licznych atrakcji. Natomiast na Plaży Śródmieście odbywały się zajęcia z animatorami dla dzieci i dorosłych.

– Za nami kolejna wspaniała impreza. W tegorocznym festiwalu VGSD wzięło udział ponad 1600 żeglarzy – informuje prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. I dodaje: – W ramach jubileuszowej edycji VGSD odbyło się 11 wydarzeń, między innymi mistrzostwa Polski w windsurfingu, regaty w klasach: Laser, Laser Radial, Finn czy w klasach dziecięcych i młodzieżowych, w tym w tych najmniejszych Optimistach z liczbą 150 uczestników. Za nami również mistrzostwa świata w klasie 29er, w których wzięło udział 175 załóg z ponad 30 krajów. Tak że po raz kolejny w Gdyni zaprezentowano całe spectrum żeglarstwa. Nie brakowało również okołożeglarskich aktywności. To wszystko służy przybliżeniu naszej dyscypliny mieszkańcom Gdyni i turystom, którzy przybywają do tego wspaniałego miasta.

Pierwsza edycja Gdynia Sailing Days odbyła się w 2000 roku. Od ośmiu lat w gdyński festiwal żeglarstwa zaangażowane jest Volvo. Współpraca na linii: Miasto Gdynia – Polski Związek Żeglarski – Volvo Car Poland jest wzorcowa.

– Myślę, że kluczem udanej współpracy jest fakt, że każdemu z trzech partnerów współtworzących VGSD zależy, by zorganizować świetną imprezę. Jesteśmy jej częścią od ośmiu lat i mam wrażenie, że z każdym rokiem VGSD jest coraz większym wydarzeniem. Na ten sukces pracujemy wspólnie – tłumaczy Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Car Poland.

Jak podkreśla Tomasz Chamera, jednym z założeń VGSD jest systematyczne zwiększanie liczby partnerów.

– Jesteśmy dumni, że udało nam się rozpocząć współpracę z kolejnym partnerem, czyli Kinder+Sport, który wspomagał regaty dla zawodników dopiero zdobywających żeglarskie szlify. Najmłodsi uczestnicy w klasie Optimist liczyli osiem, a najstarsi 13 lat – podkreśla prezes PZŻ. - Wielu z nich po raz pierwszy miało okazję wystartować na taką skalę, rywalizować z innymi zawodnikami i poczuć niespotykaną do tej pory siłą wiatru. Dzięki Kinder+Sport w regatach nie było wpisowego, a każdy uczestnik otrzymał atrakcyjny pakiet startowy, dyplom i medal za udział. Jak widać, trzy marki, czyli Miasto Gdynia, Volvo Car Poland i Polski Związek Żeglarskie sprawiają, że dołączają kolejni cenni partnerzy. Jesteśmy z tego dumni, bo to też świadczy o jakości i prestiżu tego wydarzenia – dodaje Chamera.

Volvo Gdynia Sailing Days to kolejna wielka impreza żeglarska, która odbyła się w tym roku w Gdyni. 19 lipca zakończyły się Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing, które również stały na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2019

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34362,00 $ tona 0,20% 15 wrz
 Cynk 3051,00 $ tona 1,23% 15 wrz
 Aluminium 2867,00 $ tona 0,74% 15 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.