• <

Wynik wyszukiwania - "burta" - Wiadomości

Evo Yachts po raz pierwszy na targach łodzi w Wenecji

Marka Evo Yachts zaznaczy swoją obecność we wszystkich głównych targach łodzi na świecie. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie rynku Adriatyku, marka debiutuje w tym roku na targach łodzi w Wenecji, które odbywają się w historycznym Arsenale. We współpracy z ekskluzywnym Frattin Yachting, Evo Yachts będzie prezentować jeden ze swoich najbardziej udanych modeli, Evo R4 WA, wyrafinowaną motorówkę o długości 13 metrów z burtami "XTension".
06.05.2024

Zwodowano Polsteam Łebsko

W chińskiej stoczni Shanhaiguan w prowincji Hebei odbyło się wodowanie kolejnego statku budowanego dla Polskiej Żeglugi Morskiej. To „Polsteam Lebsko (Łebsko)”, jednostka o nośności 37000 ton zaliczana do klasy tzw. jeziorowców (laker-max), a więc przystosowanych do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
01.05.2024

Rakietowe uderzenia na Morzu Czerwonym. Statki wciąż zagrożone

Ponownie dali o sobie znać jemeńscy bojownicy Huti, którzy ponownie przystąpili do ataku na żeglugę, w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Choć większość ich prób ataków kończy się niepowodzeniem, stale istnieje niebezpieczeństwo dla statków, które muszą być ochraniane przez okręty międzynarodowej koalicji.
17.02.2024

Grecki masowiec dwukrotnie zaatakowany rakietami na Morzu Czerwonym

Grecki masowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla został w poniedziałek zaatakowany pociskami rakietowymi w dwóch oddzielnych incydentach w okolicy cieśniny Bab al-Mandab na Morzu Czerwonym - powiadomiła brytyjska agencja bezpieczeństwa morskiego Ambrey.
12.02.2024

Mężczyzna za burtą podczas festiwalu muzycznego na wycieczkowcu

Podczas festiwalu Headbangers Boat, odbywającego się na wycieczkowcu w czasie rejsu z Nassau do Miami za burtę statku Norwegian Pearl wypadł mężczyzna. Nie udało się go odnaleźć.
04.11.2023

SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Wcielona oficjalnie do służby 12 października tego roku jednostka patrolowa typu OPV 70 Morskiego Rodzaju Straży Granicznej jest efektem dwóch lat prac francuskiej i polskiej branży stoczniowej. Choć przebiegało to burzliwie, dziś na gdańskim nabrzeżu można oglądać nowy nabytek polskich służb morskich, wyróżniający się na ich tle rozmiarami i przeznaczeniem.
13.10.2023

Zbliża się chrzest patrolowca dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W tle dalsze problemy wokół płatności

Od początku września trwają procedury związane z przyjęciem do służby patrolowca SG-301, który stanie się największą jednostką morską w dotychczasowej historii Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Na zaplanowaną uroczystość chrztu kładzie się jednak wciąż sprawa płatności za budowę okrętu.
06.10.2023

Doraco nagrodzone za terminal promowy w Porcie Gdynia

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa już po raz 33. dokonał rocznego przeglądu największych osiągnięć polskiego budownictwa. Tytuł „Budowa Roku 2022” eksperci przyznali przełomowej i kluczowej inwestycji obejmującej budowę nowego publicznego terminalu promowego w porcie Gdynia. Projekt został zrealizowany w całości przez Korporację Budowlaną Doraco.
22.09.2023

Damen Shipyards podpisuje umowę z Portem Marlborough na dostawę nowego holownika ASD klasy 2111

Port Marlborough New Zealand (PMNZ) i Damen Shipyards podpisały kontrakt na dostawę holownika z napędem azymutalnym 2111. Mierzący zaledwie 21 metrów długości ASD Tug 2111 ma uciąg 50 ton, a jego skeg Twin Fin i pędniki azymutalne zapewniają doskonałą manewrowość.
19.09.2023

Technologie Morskie KIS 13 za burtą?

15 września w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się kolejne spotkanie Grupy Roboczej KIS 13 Technologie Morskie z przedstawicielkami Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).
18.09.2023

Dziś do Gdańska przybył patrolowiec SG-301. W tle kontrowersje wokół płatności za jego budowę

Po zakończeniu prób morskich z Francji przybyła do Polski nowa jednostka dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie znajduje się ona przy nabrzeżu nieopodal Kanału Portowego, a w ciągu najbliższych tygodni nastąpi jej oficjalne przekazanie zamawiającemu i wcielenie do służby. Choć to ważny moment dla formacji oraz polskiej branży okrętowej, okazuje się, że nie brakuje tu problemów związanych z całym przedsięwzięciem.
05.09.2023

Kamiński: trwają odbiory techniczne patrolowca dla MOSG

Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że trwają odbiory techniczne patrolowca dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
05.09.2023

20 godzin za burtą. Marynarz cudownie uratowany

Około 20 godzin dryfował na Morzu Czarnym marynarz służący na kontenerowcu. Przytomnego mężczyznę na pokład podjął turecki statek handlowy.
02.09.2023

Nowy patrolowiec Straży Granicznej na próbach morskich

Dobiegają końca prace na przyszłym patrolowcu (Operation Patrol Vessel, OPV) który znajdzie się w wyposażeniu Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Przyszły SG-301 aktualnie bierze udział w próbach morskich, w trakcie których jednostka jest sprawdzana na otwartym akwenie.
30.08.2023

MŚ w żeglarstwie: Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na olimpijskim kursie

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) awansowali na drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata World Sailing, które odbywają się w Hadze. Polska załoga zaliczyła dzisiaj trzy bardzo dobre wyścigi w klasie 49er. Drugi dzień mistrzostw był natomiast mniej udany dla innych naszych żeglarzy.
13.08.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – czerwiec 2023 r.

Czerwiec zaznaczył się w historii żeglugi kolejnymi wypadkami morskimi. Wiele z nich miało bardzo poważny charakter, zagrażający zdrowiu i życiu załogantów a także pasażerów. Pojawiły się ataki napastników na jednostki handlowe. Nie obyło się bez uszkodzeń statków a także infrastruktury portowej i znajdujących się tam urządzeń.
03.07.2023

Tragiczny finał dramatu za burtą. Kobieta i dziecko nie żyją

Rzecznik Komendanta Głównego Policji, inspektor Mariusz Ciarka potwierdził, że siedmioletni chłopiec i jego matka, którzy wczoraj wypadli za burtę promu Stena Spirit, nie żyją.
02.07.2023

Kolejna akcja na promie Steny. Wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

W godz. 14.30-15.50 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego zrealizowała kolejną akcję ratowniczą. Do szpitala znajdującego się w dzielnicy Gdańska, Zaspie, ewakuowano pasażera promu Stena Estelle z podejrzeniem zawału serca.
30.06.2023

Dramatyczna akcja ratunkowa na Bałtyku. Matka z dzieckiem z Polski za burtą promu Stena Line

Matka i dziecko za burtą promu Sten Line na otwartych wodach Bałtyku. Informacje jako pierwsze podało szwedzkie radio publiczne. Wypadek wydarzył się na mniej więcej w połowie trasy z Karlskrony do Gdyni. Trwa akcja ratownicza.
29.06.2023

Opóźni się termin przekazania nowego patrolowca Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej

We francuskiej stoczni Socarenam w Calais trwa budowa okrętu patrolowego (OPV), przyszłego SG-301. Jednostka właśnie trafiła do suchego doku celem dokonania poprawek, przed rozpoczęciem prób morskich. W związku z tym zamiast w czerwcu, przekazanie jednostki ma nastąpić w sierpniu.
21.05.2023

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. wypadku jachtu Delphia 24, w którym zginęło trzech żeglarzy

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie wypadku jachtu Delphia 24, do którego doszło w ubiegłym roku nieopodal gdyńskiego basenu żeglarskiego. W wyniku wywrócenia się jachtu zginęło trzech żeglarzy. Powodem umorzenia śledztwa jest śmierć sprawcy wypadku.
10.05.2023

Sunreef 80 Eco: Elektryczna rewolucja trwa

Kolejna całkowicie elektryczna jednostka Sunreef 80 Eco została zwodowana. Jest to w pełni autonomiczny jacht wykorzystujący rewolucyjną ekologiczną technologię aby cieszyć się rejsem bez zużycia paliwa w całkowitej ciszy i luksusie. Zaprojektowany i zbudowany tak, aby nawigować w pełnej harmonii z żywiołami.
05.05.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

Znane są przyczyny wypadku jachtu Delphia 24, w którym zginęło trzech żeglarzy

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport na temat wypadku jachtu Delphia 24, do którego doszło w ubiegłym roku nieopodal gdyńskiego basenu żeglarskiego. W wyniku wywrócenia się jachtu zginęło trzech żeglarzy.
05.04.2023

Budowa nowego promu dla PŻB – zaawansowana

Budowa nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest bardzo zaawansowana. Wczesną wiosną spodziewamy się jego wodowania i wówczas, już na wodzie, będą podejmowane prace wykończeniowe wewnątrz jednostki – poinformował PAP prezes PŻB Andrzej Madejski.
13.03.2023

Ada ratuje jacht i potrzebuje wsparcia. "Cleo jest wyjątkowa"

Jeden z nielicznych, który został wyprodukowany na eksport i przetrwał do dziś. Teraz wrócił do Szczecina i nie tylko ocaleć, ale stać się żeglarską dumą Pomorza Zachodniego.
01.03.2023

Ocean Indyjski bezpieczny dla żeglugi od 1 stycznia 2023 r. To informacja ważna dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego i militarnego

Po ponad dekadzie skutecznych operacji zwalczania piractwa zmniejszających zagrożenie, biznes żeglugowy wycofał obszar wysokiego ryzyka na Oceanie Indyjskim – informuje armatorów pływających pod banderą cypryjską Maritime Cyprus.
30.12.2022

Aktualny stan budowy nowego promu dla PŻB S.A.

Polferries poinformowało o postępach w pracach nad promem budowanym dla PŻB we włoskiej stoczni Visentini.
05.12.2022

Pasażer wycieczkowca mówi, jak przetrwał niemal 20 godzin w zatoce pełnej rekinów

28-latek, który wypadł za burtę statku Carnival Valor i cudem przeżył prawie 20 godzin w wodzie, pożywiał się bambusem i walczył ze zwierzęciem, które prawdopodobnie mogło być rekinem, desperacko trzymając się nadziei, że zostanie uratowany.
05.12.2022

Pasażer za burtą uratowany po 15 godzinach w wodzie [WIDEO]

Cud w Zatoce Meksykańskiej! Pasażer wycieczkowca Carnival żyje po spędzeniu ponad 15 godzin za burtą.
29.11.2022

Łódź motorowa z Pomorza Zachodniego z prestiżową nagrodą

„Kolejny raz potwierdzamy, że potrafimy naszym wspólnym wysiłkiem robić fantastyczne rzeczy” – mówi Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający HanseYachts. Łódź produkowana w goleniowskim zakładzie otrzymała nagrodę Best of Boats Award 2022 w kategorii „Best for Beginners”.
28.11.2022

Morze Barentsa. Rybak za burtą, uznany za zmarłego

Centrum Ratownictwa Północnej Norwegii poinformowało, że rybak, który we wtorek wypadł za burtę statku na Morzu Barentsa, został uznany za zmarłego.
18.11.2022

Trwa wyposażanie największego patrolowca we flocie morskiej Straży Granicznej

Trwa wyposażanie największego patrolowca we flocie morskiej Straży Granicznej; będzie to też jedna z najnowocześniejszych pełnomorskich jednostek patrolowych na wodach Morza Bałtyckiego - powiedziała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.
16.10.2022

Kapitan spędził kilka godzin za burtą bez kamizelki ratunkowej

Kapitan statku rybackiego wypadł za burtę jednostki i dryfował przez kilka godzin bez kamizelki ratunkowej. Co zadziwiające, wyszedł z opresji bez szwanku.
07.07.2022

Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem

Zanim zbudowano prototyp, producent otrzymał blisko setkę zamówień na nową markę łodzi motorowych. Atrakcyjna cena, fantastyczny design, estetyczne i funkcjonalne wyposażenie: RYCK 280 stała się międzynarodowym hitem.
20.06.2022

Kontenery za burtą! [WIDEO]

26 maja we wczesnych godzinach porannych, indonezyjski holownik ciągnący barkę kontenerową natrafił niespodziewanie silne fale, co w konsekwencji spowodowało jej wywrócenie i utratę części ładunku. Indonezyjska marynarka wojenna i inne agencje rządowe zareagowały, zapewniając bezpieczeństwo 10 członkom załogi obsługującym holownik, ale poinformowano, że część kontenerów zostały zmiecione, a innym grozi zmycie z barki.
28.05.2022

Ever Forward wciąż na mieliźnie. Statek będzie opróżniony

334-metrowy kontenerowiec Ever Forward, który 13 marca utknął na mieliźnie w Zatoce Chesapeake, wciąż jest unieruchomiony. Kolejna próba uwolnienia statku zakłada usunięcie z jednostki ładunku.
05.04.2022

Kontenerowiec na baterie wypłynie w 2023 r. Polskie huby mają kompetencje by już dzisiaj wprowadzać na rynek takie rozwiązania [GALERIA]

Absolwenci Akademii Marynarki Handlowej USA założyli startup i nazwali go Fleetzero. Zamierzają budować małe jednostki z napędem elektrycznym. Firma planuje budować statki z napędem na baterie już w br. Będą to feedery, które zapewnią transport na krótkich trasach między pobliskimi portami. Polskie huby mają projekty, technologie, kompetencje i gotowe rozwiązania, by już dzisiaj wprowadzać na rynek światowy proponowane przez Amerykanów rozwiązania.
20.03.2022

MAG w Gdyni przeładował 80-tonową rampę z precyzją na centymetry [ZDJĘCIA]

80-tonowa rampa została załadowana w Gdyni i trafiła na terminal Stena Line w szwedzkiej Karlskronie.
22.01.2022

Statek-widmo w Zatoce Tajlandzkiej [WIDEO]

Królewska Marynarka Wojenna Tajlandii otrzymała we czwartek zgłoszenie o opuszczonym statku dryfującym w stronę platformy wiertniczej.
10.01.2022

DCT Gdańsk. „Morskim kolosom nie opłaca się zanieczyszczać morza”

Specjaliści z DCT Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni obalają mit mówiący o tym, że statki stanowią wielkie zagrożenie dla czystości wody. Nasi rozmówcy wyjaśniają, kto i w jaki sposób czuwa nad odbiorem nieczystości z morskich kolosów, dlaczego monitoruje się wody balastowe oraz ile trzeba zapłacić za nieprzestrzeganie zasad.
08.10.2021

Największe regaty w Polsce zakończone

Dobiegły końca zmagania żeglarzy w ramach regat LOTOS NordCup Gdańsk 2021. Organizowane przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion już po raz szesnasty, obecnie są największym żeglarskim wydarzeniem w Polsce.
12.07.2021

Dziennik „New York Post”: Joe Biden otrzymał fundusze od lobbysty Nord Stream 2

Dziennik „New York Post” zarzucił, że Joe Biden i jego sojusznicy dostali od rosyjskiego lobbysty Nord Stream 2 fundusze na kampanię wyborczą. Stało się to kilka miesięcy przed decyzją obecnej administracji o zniesieniu sankcji na firmę budującą rurociąg z Rosji do Niemiec. Gazeta powołuje się na dokumenty Federalnej Komisji Wyborczej (FEC).
31.05.2021

Seatech Engineering opracowuje koncepcję ultranowoczesnego katamaranu badawczego dla MEWO

Seatech Engineering opracowuje koncepcję i wstępny projekt katamaranu badawczego dla firmy MEWO S.A. (Subsea Solutions). Wyposażona w szereg nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań jednostka to prawdziwe pływające laboratorium dla 35 osobowej załogi.
19.04.2021

Przyszłość zrównoważonego jachtingu od Sunreef Yachts

Sunreef Yachts buduje obecnie najbardziej zaawansowany technologicznie luksusowy ekologiczny katamaran na świecie: Sunreef 80 Eco. Ten w pełni elektryczny jacht łączący w sobie ultranowoczesną technologię i niezrównany komfort zadebiutuje w tym roku. Jednostka przeznaczona jest do dalekich podróży morskich w pozbawionej hałasu i spalin atmosferze. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom, katamaran będzie w stanie zmaksymalizować produkcję energii z odnawialnych źródeł.
11.03.2021

Antica - podarujmy jej kolejne 30 lat! Apel o pomoc od kapitana Jerzego Wąsowicza

Drewniany oldtimer Antica, cumujący na co dzień w Marinie Gdańsk, musi przejść generalny remont. Wymiany wymagają: szandek, górna część kadłuba, falszburta oraz część pokładu. Koszty napraw przekraczają możliwości finansowe kapitana Wąsowicza. Żeglarz, poszedł z duchem czasu, i o wsparcie w uzbieraniu potrzebnej kwoty zwrócił się do przyjaciół Antici i sympatyków żeglarstwa.
05.03.2021

10 największych flot w 2021. Polska za burtą

Japonia z flotą o wartości przekraczającej 115,76 mld dol. przoduje jako państwo w rankingu Vessels Value od ubr. Ale to Chiny z flotą około 6 900 statków są w UNCTAD czołowym operatorem. Natomiast Grecy przebijają wszystkich nośnością statków, ponieważ dysponują ponad 364 mln dwt. Ponad 6,5 tys. statków nosi banderę Panamy. Polska od dawna nie jest brana w pod uwagę w tego typu rankingach.
01.02.2021

Kolejny kontenerowiec stracił setki kontenerów w czasie rejsu

Około 750 kontenerów wypadło za burtę z kontenerowca Maersk Essen w czasie burzliwego rejsu po Północnym Pacyfiku. Do incydentu doszło 16 stycznia, gdy jednostka o ładowności 13,1 tys. TEU płynęła z chińskiego Xiamen do amerykańskiego Los Angeles.
22.01.2021

„Drugie życie” ZODIAKA [foto]

Po zakończeniu służby w Urzędzie Morskim w Gdyni s/v ZODIAK rozpoczyna „nowe życie” jako obiekt szkoleniowy Wojsk Specjalnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej. W poniedziałek 11 stycznia 2021 roku w naszej nowo wybudowanej i zmodernizowanej Bazie Oznakowania Nawigacyjnego przy Nabrzeżu Mew w Gdańsku nastąpiło nieodpłatne i bezterminowe przekazanie statku wraz z wyposażaniem Jednostce Wojskowej Nr 2305, dziedziczącej tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
13.01.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

Amerykański okręt zatrzymał statek przemycający kokainę wartą ponad 100 milionów dolarów

Bojowy okręt przybrzeżny USS Gabrielle Giffords przechwycił wartą ponad 100 milionów dolarów kokainę z niskoprofilowego statku na Oceanie Spokojnym - poinformowała amerykańska marynarka wojenna w miniony weekend.
15.12.2020

Dzisiaj start Vendee Globe!

Na ten wyścig czeka cały żeglarski świat. Dzisiaj o godzinie 13:02 startuje Vendee Globe - najtrudniejsze okołoziemskie regaty na świecie. Najtrudniejsze, bo samotne i bez zawijania do portów. Na trasie liczącej ponad 21 tysięcy mil morskich rywalizować będzie 33 skiperów, w tym 6 kobiet. Start i meta regat usytuowane są we francuskim Les Sables d’Olonne.
08.11.2020

Ratownicy walczyli z ogromnymi falami, by uratować dziewięć osób za burtą (foto)

W ubiegłą środę ratownicy z jednostki RNLI St. Ives byli jednymi ze służb ratunkowych, które zareagowały na poważny incydent w Top Cove, niedaleko Gwithian w Kornwalii, po tym, jak gigantyczna fala zmiotła dziewięć osób do morza.
03.11.2020

Jakub Marjański wygrał 9. edycję żeglarskich regat na Bałtyku

Jakub Marjański (AKM Gdańsk) wygrał 9. edycję regat Bitwa o Gotland. W niedzielę do rywalizacji w Górkach Zachodnich w Gdańsku przystąpiło 16 śmiałków, zmagania ukończyło 11 jachtów. Żeglarze ścigali się na trasie liczącej około 500 mil.
18.09.2020

Jacht I Love Poland wyciągnięty z wody. Przejdzie teraz prace stoczniowe

Jacht I Love Poland jest zacumowany w Cascais, gdzie 11 sierpnia 2020 r. został wyciągnięty z wody, aby przeprowadzić coroczne prace stoczniowe - podała Polska Fundacja Narodowa w nawiązaniu do artykułu rmf24.pl.
02.09.2020

Drugie życie ORP „Sokół”

W polskiej Marynarce Wojennej służył 16 lat. W tym czasie, w ramach różnego rodzaju ćwiczeń i operacji, przebył prawie 26 tysięcy mil morskich. ORP „Sokół” został wycofany ze służby w czerwcu 2018 roku. To jednak nie koniec jego historii. Okręt podwodny przekazano Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Teraz otrzyma drugie życie i będzie obiektem muzealnym z prawdziwego zdarzenia. W PGZ Stoczni Wojennej trwają właśnie prace zabezpieczające okręt. Tym samym rozpoczął się pierwszy, wstępny etap przygotowujący go do nowej roli.
10.08.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

"Czołówka" dwóch statków w Kanale Welland (wideo)

W ostatnią sobotę, w Kanale Welland, łączącym wielkie jeziora amerykańskie Ontario i Erie, doszło do zderzenia dwóch jednostek. Filmy z wypadku obiegły media społecznościowe.
13.07.2020

Ekskluzywne wycieczkowce w polskich portach – wspomnienie zeszłego lata

W ramach cyklu artykułów na temat armatorów, zawijających do polskich portów ze względu na dotychczasowy brak wizyt wycieczkowców w polskich portach, wynikający z kryzysu pandemicznego nawiązujemy do zeszłorocznego ciekawego zawinięcia jednego z tzw. cruiserów. W dniu 13 lipca 2019 r. do portu w Gdyni zawinął kolejny już w tamtym sezonie wycieczkowiec. Tym razem był to statek pasażerski o wdzięcznej nazwie „Marina”, należący do przedsiębiorstwa armatorskiego Oceania Cruises.
04.07.2020

BigLift - armator wagi cięzkiej. Ostatnia partia suwnic wypłynęła z Portu Gdynia do USA

29 kwietnia z gdyńskiego portu wypłynął statek armatora, którego jednostki o charakterystycznych żółtych burtach z napisem BigLift są już dość regularnymi gośćmi naszych portów. Ostatnio wizytujący Gdynię „Happy Buccanner” zabrał ładunek 6 suwnic placowych dla kontenerowego terminalu Norfolk International Terminal (NIT) w Virginii, w USA. Do portu docelowego statek ma dotrzeć płynąc poprzez Cieśniny Duńskie oraz niebezpieczną Cieśninę Pentland Firth, oddzielającą Orkady od północnej Szkocji. Dalej trasa biegnie przez Ocea
05.05.2020

Polski elektryk za burtą wycieczkowca Jewel of the Seas

Tragiczne zdarzenie na wodach terytorialnych Grecji. 26-letni członek załogi wycieczkowca Jewel of the Seas wyskoczył za burtę. O zdarzeniu zostały poinformowane lokalne władze.
03.05.2020

137 kontenerów za burtą - MAIB wydaje raport

20 stycznia 2018 brytyjski kontenerowiec G. Washington należący do grupy CMA CMG stracił z pokładu 137 kontenerów. Brytyjski oddział ds. badania wypadków morskich (MAIB - ang. Marine Accident Investigation Branch) opublikował właśnie raport w tej sprawie.
17.01.2020

Dwóch marynarzy za burtą na Morzu Norweskim

Jak poinformował bułgarski MSZ, dwóch mężczyzn wypadło za burtę statku towarowego Stara Planina na Morzu Norweskim. Poszukiwania trwały od wczorajszego południa jednak zostały przerwane z powodu złych warunków pogodowych.
03.01.2020

Stocznia Nauta wyremontuje prom Princess Anastasia [foto, wideo]

Stocznia Remontowa Nauta wyremontuje prom Ro-Pax, Princess Anastasia. Charakterystycznie pomalowana jednostka pływa na trasie Petersburg-Tallinn-Helsinki-Sztokholm-Petersburg.
19.11.2019

Straż Graniczna planuje zakup pełnomorskiego statku patrolowego

Morski Oddział Straży Granicznej ogłosił przetarg nieograniczony na zakup pełnomorskiego statku patrolowego OPV - poinformował PAP Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Jednostka ma być wykorzystywana do ochrony morskich zewnętrznych granic UE.
08.08.2019

AGH Solar Boat kolejny raz na podium w zawodach łodzi solarnych w Monako

Zespół AGH Solar Boat drugi rok z rzędu zajął trzecie miejsce w najbardziej prestiżowych zawodach łodzi solarnych na świecie Monaco Solar & Energy Boat Challenge.
09.07.2019

Niemcy/ Szef MSZ: kapitan statku z migrantami powinna wyjść na wolność

Kapitan statku, która przebywa w areszcie domowym we Włoszech w związku z uratowaniem migrantów na morzu i zawinięciem do włoskiego portu, powinna wyjść na wolność - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Niemiec Heiko Maas.
01.07.2019

Niemcy: Tysiące osób dały pieniądze na pokrycie kosztów prawnych aresztowanej kapitan

Tysiące osób przekazały pieniądze na pokrycie kosztów prawnych kapitan Caroli Rackete, która została aresztowana w sobotę, gdy wpłynęła statkiem przewożącym migrantów do portu na włoskiej wyspie Lampedusa. Kapitan zrobiła to wbrew władzom Włoch.
30.06.2019

Kraków: Premier odwiedził policjantów komisariatu wodnego

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w piątek policjantów komisariatu wodnego w Krakowie, którzy zapobiegli uderzeniu bezwładnie płynących tramwajów wodnych w most Dębnicki na Wiśle. Szef rządu pogratulował funkcjonariuszom udanej akcji.
24.05.2019

Kraków: Policjanci komisariatu wodnego powstrzymali dryfujące barki od uderzenia w most Dębnicki (wideo)

Funkcjonariusze krakowskiego komisariatu wodnego zapobiegli uderzeniu bezwładnie płynących tramwajów wodnych w most Dębnicki na Wiśle - poinformował w czwartek rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.
24.05.2019

Monitor za burtą!

Street art i pierwsi marynarze? To musi się udać! W sobotę, 27 kwietnia, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance i na nabrzeże przy Sołdku na dzień poświęcony wystawie "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej". Będzie okazja stworzyć graffiti w klimacie wystawy czasowej, prezentującej początki polskiej marynarki wojennej w XX wieku, zagrać w gry, a kuratorzy muzeum– twórcy wystawy - odpowiedzą na każde pytanie gości.
19.04.2019

Dar Młodzieży ponownie na Atlantyku - relacja z pokładu

Minęło prawie 280 dni od rozpoczęcia Rejsu Niepodległości. Za załogą już ponad 31 000 mil morskich. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu żaglowca.
22.02.2019

X Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” – podsumowanie (foto)

– Niniejszym ogłaszam X zlot za zamknięty – tymi słowami Maciej Sodkiewicz, pomysłodawca i główny organizator Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”, zakończył jubileuszową edycję imprezy odbywającej się w dniach 11-14 października na wodach Zatoki Gdańskiej. A jaki był to zlot? Barwny, wesoły, pełen śpiewu i niespodzianek.
18.10.2018

Małe, ale dają duże możliwości

Fundusze Europejskie umożliwiają przedsiębiorcom nawiązywanie współpracy z uczelniami i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań.
16.10.2018

Złamany maszt, nieznany lider i zaciekła walka o ostatnie miejsce w Bitwie o Gotland

Trzecia doba regat, czyli wtorkowe popołudnie oraz środowy poranek na trasie żeglarskich regat Bitwa o Gotland nie były wcale spokojne. Wprawdzie pogoda nie była sztormowa, ale awarie zdarzają się nie tylko w ekstremalnych warunkach. Jeden z zawodników stracił maszt, lider regat pozostaje nieznany, a dwa jachty żeglujące na końcu stawki zderzyły się ze sobą w środę nad ranem.
19.09.2018

Czterech chętnych na budowę jednostki patrolowej dla MOSG

Czterech chętnych na budowę morskiego statku patrolowego dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Oferty w przetargu zostały otwarte w poniedziałek. Jednostka ma zostać dostarczona do końca listopada przyszłego roku.
17.08.2018

Pogoria na The Tall Ships Races 2018

Gdynię pod polską banderą na The Tall Ships Races 2018 reprezentuje trzymasztowiec Pogoria. Bierze udział w ostatnim etapie regat. Start ostatniej rywalizacji nastąpi dzisiaj o godz. 18.00. Później żaglowiec popłynie na wody Morza Śródziemnego, gdzie spędzi całą zimę.
30.07.2018

Cud u wybrzeży Kuby. Człowiek za burtą uratowany po niemal dobie spędzonej w wodzie

Do szczęśliwego zdarzenia doszło w ostatnią niedzielę u wybrzeży Kuby. Członek załogi Norwegian Gateway, statku należącego do norweskiej linii wycieczkowej, został dostrzeżony i uratowany przez pasażerów i załogę przypadkowego wycieczkowca, który przepływał w pobliżu.
04.07.2018

Majster Ostrowski - wernisaż

W szesnastej edycji cyklu "Polscy Artyści o morzu" Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje twórczość marynistyczną Kazimierza Ostrowskiego, artysty i pedagoga związanego z Wybrzeżem, który zasłynął niepowtarzalną stylistyką prac, początkowo inspirowanych kubizmem, a w późniejszych latach demonstrujących całkowicie oryginalną konwencję wypracowaną przez artystę. 24 maja zapraszamy na wernisaż otwierający wystawę.
21.05.2018

Człowiek za burtą na horyzoncie!

A właściwie - "Człowiek za burtą!" na "Horyzoncie II". To jedno z bardzo ważnych ćwiczeń na morzu. Umiejętność, która może decydować o ludzkim życiu. Dlatego podczas każdej praktyki morskiej ćwiczy się na statkach Akademii Morskiej ten manewr. Alarm "człowiek za burtą" ogłoszono na "Horyzoncie II" rankiem, 5 kwietnia. Tak to wyglądało w relacji kapitana Jerzego Idzikowskiego.
08.04.2018

Volvo Ocean Race - człowiek za burtą (wideo)

Przerażające chwile dla załogi Sun Hung Kai/Scallywag podczas Volvo Ocean Race. Jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu umieszczonego na stronie wydarzenia - jeden z żeglarzy wypadł za burtę około 1400 mil na zachód od Przylądka Horn. Pozostała część załogi jest bezpieczna.
27.03.2018

Dlaczego zatonął Knudel?

Prawie trzy tygodnie trwały prace związane z wydobyciem na powierzchnię zabytkowego jachtu "Knudel", który zatonął w połowie stycznia w marinie w Gdyni. Przyczyną było rozszczelnienie drewnianego poszycia kadłuba, w wyniku czego jednostka nabrała wody.
16.02.2018

Gdynia: Od tygodnia trwa podnoszenie jachtu, który zatonął w marinie

W marinie w Gdyni od tygodnia trwa operacja podnoszenia z dna zabytkowego, drewnianego jachtu „Knudel”, który zatonął w połowie stycznia. Współwłaściciel jachtu straty szacuje na ok. 150 tys. zł. Ma nadzieję, że w lecie będzie „pływał pod pełnymi żaglami”.
04.02.2018

W gdyńskiej marinie ruszyła akcja wydobycia „Knudla”

Zatonął prawie dwa tygodnie temu, w poniedziałek rozpoczęło się jego wydobycie. W gdyńskiej marinie trwa akcja podnoszenia z dna jachtu „Knudel”. Każdy może ją wesprzeć. Ruszyła zbiórka środków na pokrycie kosztów wydobycia jachtu i jego remontu. Przyczyną zatonięcia „Knudla” było rozszczelnienie kadłuba.
29.01.2018

Polscy żeglarze chcą jako pierwsi opłynąć Antarktydę przy jej brzegach

Katharsis II z kapitanem Mariuszem Kopra i jego ośmioosobową polską załogą wyruszył w sobotę z Kapsztadu w RPA, planując okrążenie non-stop najzimniejszego kontynentu Ziemi jak najbliżej jego brzegów. Jak dotąd żaden jacht żaglowy nie opłynął całej Antarktydy taką trasą.
23.12.2017

Czym łowić ryby, gdy obok czyha foka, czyli – szwedzkie doświadczenia okiem polskich rybaków

Grupa polskich rybaków odwiedziła niewielką osadę Järnavik w południowej Szwecji. Chcieli przyjrzeć się, jak działają w praktyce rybackiej narzędzia pułapkowe, o których nieraz słyszeli w kontekście ochrony ptaków i ssaków morskich przed przyłowem.
06.06.2017

Acergy Viking przechodzi remont w Naucie

W Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni trwa remont statku Acergy Viking. Należąca do norweskiego armatora Eidesvik Offshore ASA jednostka jest przygotowywana do prac na farmach wiatrowych na Morzu Północnym. To nowy kontrakt podpisany z Siemens Wind Power.
25.04.2017

Manewry PKW Czernicki na Morzu Egejskim (foto)

Wspólne ćwiczenia z siłami przeciwminowymi Turcji, działania w zakresie kompleksowej obrony przeciwawaryjnej okrętów z zaangażowaniem kilku jednostek czy też manewrowanie i łączność – to zadania, które w tym tygodniu już zostały zrealizowane przez okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2) znajdujące się pod polskim dowództwem.
30.03.2017

Parada okrętów na Morzu Czarnym z okazji 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO (foto)

Parada 10 okrętów z 7 państw NATO, cumowanie burta w burtę jednostek biorących udział w ćwiczeniu „Posejdon 2017” oraz zbiórka na pokładzie okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki” – tak na Morzu Czarnym uczczono 18. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu.
13.03.2017

Na Filipinach piraci zaatakowali drobnicowiec

6 uzbrojonych mężczyzn zaatakowało drobnicowiec na Filipinach. Do zdarzenia doszło 3 stycznia 21 mil morskich od wyspy Basilan. Załodze statku udało się uciec.
04.01.2017

Załoga polskiego statku uratowała rybaków na Morzu Karaibskim (foto)

Masowiec m/s Kujawy. To właśnie ta jednostka, należąca do Polskiej Żeglugi Morskiej, uratowała trzech Wenezuelczyków na Morzu Karaibskim. Rybacy odpłynęli za daleko od brzegu i nie mieli paliwa, by wrócić do domu.
03.11.2016

Stocznia Remontowa Nauta świętuje 90. urodziny

Rozwój polskiego przemysłu obronnego, budowa kolejnych jednostek i coraz bardziej skomplikowane remonty statków. Przed takimi zadaniami stoi Nauta. Stocznia remontowa jubileusz obchodziła w czwartek w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
16.10.2016

Zmodernizowany ORP „Bałtyk” wrócił do służby. Jest jak nowy

Zbiornikowiec ORP „Bałtyk” powrócił do Portu Wojennego Gdynia po zakończonym remoncie stoczniowym. Okręt przechodził naprawę główną, połączoną z modernizacją systemu podawania paliwa i materiałów trwałych metodą burtową. Remont zbiornikowca paliwowego typu ZP-1200M zgodnie z założonym planem trwał 13 miesięcy.
27.09.2016

Zbiornikowiec Marynarki Wojennej przeszedł gruntowną modernizację w stoczni Makrum Pomerania

ORP Bałtyk powrócił do macierzystego portu wojennego w Gdyni po zakończonym remoncie stoczniowym. Okręt przechodził naprawę główną połączoną z modernizacją systemu podawania paliwa i materiałów trwałych metodą burtową.
26.09.2016

Rusza kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł

W poniedziałek rusza kolejna wyprawa polskiej ekipy na Morze Północne w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP "Orzeł" zaginionego w maju 1940 r. Uczestnicy ekspedycji sprawdzą, czy okręt nie został zatopiony u wybrzeży Holandii przez niemiecką jednostkę.
22.05.2016

5 najpotężniejszych okrętów wojennych wszech czasów

Amerykański Instytut Morski (US Naval Institute) przeprowadził ankietę wśród swoich czytelników. Poprosił ich o wskazanie największych i najpotężniejszych okrętów wojennych wszech czasów, od starożytności do dziś. W sondażu wzięło udział 3500 internautów. Oto 5 najpotężniejszych okrętów, na które zagłosowali.
12.04.2016

Kontenery za burtą. Pechowy dziewiczy rejs załogi Al Zubara

Załoga kontenerowca Al Zubara nie mogła zaliczyć swojego dziewiczego rejsu do udanych. Statek wskutek sztormu na Morzu Śródziemnym został uszkodzony, a dodatkowo za burtę wypadło sporo kontenerów.
21.01.2016

Poznaj historię metanowców – jednostek, które będą zawijać do terminalu LNG w Świnoujściu

Flota LNG jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się flot, jej historia liczy sobie ponad pół wieku. Od momentu, kiedy pierwszy gazowiec Methane Princess ruszył w swoją pierwszą podróż do dnia dzisiejszego dokonał się znaczny rozwój i wzrost przemysłu LNG. Niedlugo metanowce zawitają także do terminalu LNG w Świnoujściu. Warto przyjrzeć się bliżej historii i charakterystyce tych jednostek.
07.11.2015

Pierwszy (i pechowy) na kilka sposobów. 172 rocznica wodowania SS „Great Britain”

Największy statek swoich czasów, pierwszy w historii transatlantyk z żelaza który przepłynął Atlantyk, pierwszy na świecie szkuner 6-cio masztowy, pierwszy żelazny statek z śrubą napędową... Długo możnaby wymieniać cechy, którymi SS Great Britain wyprzedzał swą epokę. Nie opuszczał go jednak pech.
24.07.2015

Polacy skutecznie wykorzystali środki z programu RYBY 2007—2013

Zakończono podsumowanie programu operacyjnego RYBY 2007—2013. Na około miliardzie euro środków z tego funduszu skorzystali polscy rybacy, porty, firmy przetwórcze i lokalne społeczności.
01.07.2015

Polak zamierza pobić rekord trasy z Wysp Kanaryjskich na Gwadelupę

Roman Paszke, znany polski kapitan jachtowy, rozpoczął w czwartek nowy rejs super-katamaranem GEMINI 3. Trasa biegnie w poprzek Atlantyku: z Las Palmas (Wyspy Kanaryjskie) do Pointe a Pitre (Gwadelupa).
05.06.2015

„Morska” Noc Muzeów

W nadchodzący jak co roku w całej Polsce otworzą się drzwi wszystkich muzeów. Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych wystaw i wydarzeń związanych z morzem. Do większości miejsc wstęp będzie bezpłatny lub wymagana będzie symboliczna opłata w wysokości 1 zł.
15.05.2015

Łeba: pożar dwóch statków! Przyczyny zdarzenia bada policja

11 kwietnia o godzinie 4.00 nad ranem wybuchł pożar na dwóch wycieczkowcach. Jednostki Ohar i Nowa Hanza znajdowały się w porcie w Łebie. Ogień gasiło pięć zastępów straży pożarnej. Na razie niewiadomo co było przyczyną pożaru. Prawdopodobnie doszło do samozapłonu, niewykluczone jest jednak podpalenie.
11.05.2015

Gigantyczny tankowiec opuścił Nautę

1 maja dobiegł końca remont jednostki Advantage Spring. Odnowiona jednostka w nowych barwach i z nowym imieniem na burtach opuściła suchy dok SD II.
06.05.2015

Wielkie malowanie największego w Polsce pływającego doku

Malowanie największego w Polsce pływającego doku potrwa dwa miesiące.
15.04.2015

Systemy ochrony statków w walce z piratami

Najnowsze badania wykazują, że najskuteczniejszym sposobem na zwalczanie piratów jest uzbrojona straż, którą zabiera się na pokład cywilnych jednostek pływających podczas pływania na najbardziej zagrożonych akwenach.
09.04.2015

Aktualizacja Przepisów PRS S.A.

Polski Rejestr Statków S.A. informuje, że z dniem 1 stycznia 2015 r. weszły w życie aktualizacje poniższych Publikacji Przepisowych oraz niektórych Przepisów PRS.
28.01.2015

Superjacht Sunreef 114 CHE wyróżniony przez prestiżowy magazyn Boat International

Najbardziej wpływowy magazyn jachtowy Boat International wyróżnił charakterystyczny kolorowy spinaker Sunreef 114 CHE pośród najlepszych żagli tego typu na świecie. CHE jest jedynym jachtem wielokadłubowym, jaki znalazł się w rankingu, co tylko potwierdza pozycję Sunreef Yachts, jako światowego lidera w projektowaniu oraz produkcji katamaranów – superjachtów.
28.01.2015

Pasażer za burtą Royal Caribbean uratowany przez załogę promu Disney Magic

Załoga promu Disney Magic uratowała pasażera, który wypadł za burtę statku należącego do Royal Caribbean u wybrzeży Meksyku.
15.01.2015

Incydent podczas niedzielnego rejsu. Człowiek za burtą

Dramatyczne wydarzenia miały miejsce na pokładzie promu Oscar Wilde, należącego do Irish Ferries. Podczas niedzielnego rejsu do Cherbourga obywatel Kosowa wypadł z pokładu statku. Dzięki błyskawicznie przeprowadzonej akcji ratunkowej udało się ocalić jego życie.
20.10.2014

Jakie są główne zalety żeglugi śródlądowej?

Żegluga śródlądowa należy do najtańszych sposobów transportowania ładunków. Przewożąc taką samą ilość towarów statkami śródlądowymi drogami wodnymi zużywa się prawie 10 razy mniej energii niż transportując je samochodami.
24.07.2014

Siedem firm chce zbudować nowy basen rybacki w Ustce

Siedem firm chce zbudować w porcie Ustka nowy basen rybacki dla 30 jednostek. Inwestycja ma być gotowa pod koniec maja 2015 r. Na jej realizację miasto dostało 16 mln zł unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Ryby 2007–2013.
20.05.2014

520 kontenerów z Maersk Svendborg za burtą

W piątek 14 lutego br. kontenerowiec Svendborg Maersk znajdujący się na trasie z Rotterdamu do Colombo (Sri Lanka), zgubił u wybrzeży Bretanii zgubił część ładunku.
21.02.2014

Centralne Muzeum Morskie- ostatnie badania Porcelanowca mają przełomowy charakter

Pochodzący z I połowy XIX wieku wrak tzw. Porcelanowca czekał na eksplorację od połowy lat 60-tych. Dopiero w 2013r. ekipa CMM wydobyła z wraka zabytki. Podwodne prace archeologiczne były okazją do zastosowania nowatorskich technik badawczych. Z Gospodarką Morską rozmawiał Tomasz Bednarz z Działu Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Kierownik projektu „Inwentaryzacja wraka F53.27 Porcelanowiec z Zatoki Gdańskiej”.
14.08.2013

Siedmiu żeglarzy zamierza opłynąć biegun północny

Był szampan, żeglarze i ich przyjaciele. W sopockiej marinie odbył się chrzest Lady Dany 44, jachtu, którym grupa śmiałków zamierza opłynąć biegun północny.
13.05.2013

Mamy wspaniałą łódkę – relacja z Ekenas

“Cieszmy się, bo mamy świetną łódkę, która pięknie płynie, jest dzielna, ładnie się kołysze na fali” – takimi słowami kpt. Jerzy Jaszczuk podsumował żeglarską wyprawę do Ekenas w Szwecji, miejsca gdzie Generał Zaruski został zbudowany. Zapraszam Was na relację z tego rejsu, bogato ilustrowaną fotografiami. W przygotowaniu jest też film.
09.05.2013

Statek dla największej firmy na świecie powstał w Szczecinie

Szczecińsko-Policka Stocznia Partner wybudowała pogłębiarkę Causeway dla największej firmy hydrotechnicznej na świecie.
24.01.2013

„Ryba za Burtą” – walka z przełowieniem

Kampania RYBA ZA BURTĄ! koncentruje się przede wszystkim na problemie tzw. odrzutów rybnych oraz przełowienia. Przepisy Unii Europejskiej narzucające ilości połowów, oraz praktyki dużych jednostek rybackich powodują, że 50% ryb złowionych na Morzu Północnym, a ok 6-15% na Bałtyku jest wyrzucana za burtę. Jak podkreślają organizatorzy akcji to marnowanie zasobów morskich i wyrzucanie dobrego jedzenia. Wyciągane na powierzchnię ryby nie wytrzymują różnicy ciśnień i w przeważającej większości wrzucane są do morza martwe.
27.10.2012

Premiera filmu RYBA ZA BURTĄ

W czwartek, 27 września w Cinema City w Gdańsku odbędzie się seans premierowy filmu „Ryba za Burtą!” w reżyserii Roberta Jewuły, poruszający problemy: przełowienia, tzw. odrzutów rybnych oraz nieodpowiednich unijnych regulacji prawnych, które trapią rybołówstwo europejskie. W seansie wezmą udział m. in. przedstawiciele środowiska polityki. Wstęp na pokaz jest wolny.
18.09.2012

Kolizja promów w Travemunde

W czwartek 03.05.2012 o 18:15 w porcie Travemunde podczas manewru cumowania miała miejsce poważna kolizja promów. Prom typu ro-pax należący do TT Line, 190 metrowy MS Nils Holgersson uderzył w 171 metrowy prom typu ro-ro należący do linii Scandlines MS URD. Nikt podczas kolizji nie ucierpiał.
05.05.2012

Skończyć z marnotrawstwem w rybołówstwie

Dziś rozpoczęła się polska odsłona kampanii Fish Fight na rzecz powstrzymania marnotrawstwa ryb, firmowana nazwiskiem znanego brytyjskiego dziennikarza - Hugh Fearnley-Whittingstalla. W namiocie rozstawionym pod Sejmem spotkali się politycy, przedstawiciele środowisk rybackich oraz organizacji pozarządowych, prowadzących działania na rzecz zrównoważonego rybołówstwa – Greenpeace Polska, WWF Polska i koalicja OCEAN2012. Celem spotkania było przedyskutowanie kwestii związanych z propozycją wprowadzenia zakazu tzw. odrzutów, czyli w
24.04.2012

UNIBALTIC – najmłodszy szczeciński armator

Arkadiusz Wójcik, prezes armatora Unibaltic: „Chcemy, aby do 2015 roku, nasza flota chemikaliowców liczyła dziesięć, dwanaście jednostek, których średnia wieku nie przekroczy 15 lat i nie większych niż siedem, osiem tysięcy ton nośności”
13.02.2012

Dlaczego doszło do kolizji statków?

Szczecińska Izba Morska zajmie się dziś wyjaśnieniem przyczyn kolizji promu z holenderskim kontenerowcem. Do wypadku doszło w czerwcu tego roku, na podejściu do portu w Świnoujściu.
13.12.2011

Bezpieczeństwo masowców

Statystyki wypadków i katastrof pokazują, że w okresie 25 lat, w latach 1982-2007, utracono 419 masowców, a w katastrofach tych życie straciło prawie 2000 osób1. W następnych kilku latach zaznaczyła się tendencja spadkowa, jednak kolejny wzrost nastąpił w 2009 r.
08.11.2011

Sto lat temu spłynął na wodę RMS Titanic

Czterokominowe transatlantyki budowane były w trzech krajach - cesarskich Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji, w pięciu stoczniach - u Vulcana w ówczesnym pruskim Stettinie - dziś polskim Szczecinie, u Johna Browna w Clydebank, u Swana Huntera i Wigham-Richardsona w Newcastle, u Harlanda i Wolffa w Belfaście oraz w Chantiers de Penhoet w St. Nazaire.
27.05.2011

Ustka planuje rozbudowę portu

Ustka zamierza wybudować dodatkowy basen portowy. Ma się mieścić w nim 50 kutrów albo jachtów, a koszt jego budowy szacowany jest na około 25 milionów złotych.
28.04.2011

Wrak wyciągnięty z Odry czeka na remont

Barka wyciągnięta z dna Odry przy Bulwarze Piastowskim ma szansę być poddana renowacji.
05.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.