• <
smartre_2023

5 najpotężniejszych okrętów wojennych wszech czasów

Na podstawie Buissnes Insider, Wikipedia

12.04.2016 07:54 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie 5 najpotężniejszych okrętów wojennych wszech czasów

Partnerzy portalu

5 najpotężniejszych okrętów wojennych wszech czasów - GospodarkaMorska.pl

Amerykański Instytut Morski (US Naval Institute) przeprowadził ankietę wśród swoich czytelników. Poprosił ich o wskazanie największych i najpotężniejszych okrętów wojennych wszech czasów, od starożytności do dziś. W sondażu wzięło udział 3500 internautów. Oto 5 najpotężniejszych okrętów, na które zagłosowali. 

5. USS Nautilus

Kongres Stanów Zjednoczonych zezwolił na budowę pierwszego na świecie okrętu podwodnego o napędzie atomowym w 1951 roku, a w 1954 roku jego budowa była ukończona. Jednostka została ochrzczona przez ówczesna pierwszą damę, Mamie Eisenhower. Nautilus zapoczątkował zupełnie nową erę dla okrętów podwodnych. To niemal bezgłośna jednostka, która mogła spoczywać na dnie oceanu pozostając niewykrywalną dla radarów.

4. HMS Dreadnought

Pancernik brytyjski o przełomowej konstrukcji, który wszedł do służby w 1906 r. Tak mocno zaznaczył się w rozwoju okrętów, że od jego nazwy pochodzi określenie rodzaju pancerników – drednotów. Dreadnought był pierwszym pancernikiem, który miał liczną artylerię główną ujednoliconego kalibru, w przeciwieństwie do bezpośrednio poprzedzających go pancerników, które miały kilka dział dużego kalibru i kilka lub kilkanaście dział drugiego . Był także pierwszym dużym okrętem napędzanym przez turbiny parowe, co sprawiło, że w momencie ukończenia budowy był najszybszym pancernikiem na świecie. Został zbudowany w parciu o koncepcję  "all-big-gun" -  same wielkie działa - które mogły strzelać ze swoich ciężkich dział na dalekie dystanse.

3. USS Enterprise

 W przeciwieństwie do Dreadnought, historycy pamiętają USS Enterprise za wybitne osiągnięcia na polu walki.  To szósty lotniskowiec, który dołączył do amerykańskiej floty w 1936 r. Enterprise był jednym z pierwszych jednostek reagowania po japońskim zbombardowaniu Pearl Harbor. Służył na Pacyfiku od początku do końca wojny z Japonią, uczestnicząc w niemal wszystkich głównych bitwach i kampaniach wojny na Pacyfiku. Został uhonorowany 20 gwiazdami za akcje bojowe – najczęściej spośród okrętów amerykańskich. Według oficjalnych statystyk, jego samoloty pokładowe i artyleria zestrzeliły 911 samolotów wroga; jego bombowce nurkujące i samoloty torpedowe zatopiły lub brały udział w zatopieniu 71 statków i okrętów, a uszkodziły dalsze 192.

2. Koreański geo-bukseon

Znany również jako "statek-żółw", to typ okrętu wojennego, używanego przez Królewską Marynarkę Wojenną koreańskiej dynastii Joseon od XV do XIX w. Za prototyp pancernika uchodzi statek, użyty przez flotę koreańską w czasie japońskiej inwazji w roku 1592. Pokład łodzi umieszczono na wysokości około 2,5 m, znajdowały się na nim stanowiska dla minimum 20 wioślarzy (po dziesięć stanowisk na burcie), pracujących na dwie zmiany. Wiosła, innego kształtu niż europejskie, specjalnie wyprofilowano, co pozwalało uzyskiwać większe prędkości, a także – podobno – przy odpowiednim użyciu wywołać falę, zdolną wywrócić statek przeciwnika. W burtach znajdowały się otwory na 12 dużych dział i 22 mniejsze. Kamienne i metalowe pociski różnego kalibru pozwalały razić wroga na odległość dochodzącą nawet do 4 km. Dodatkowe działka znajdowały się przy sterze na rufie i na dziobie, oraz w głowie wieńczącego dziób żółwia, od którego statek wziął swą nazwę.

1. USS Constitution

Amerykańska trójmasztowa fregata o kadłubie wykonanym z drewna dębowego. Jest najstarszym pływającym i pozostającym w czynnej służbie okrętem świata. Okręt nosi imię upamiętniające Konstytucję Stanów Zjednoczonych i obecnie pełni czynną służbę w US Navy. Dzisiejsza misja Constitution to przede wszystkim propagowanie wiedzy o dziejach US Navy i jej roli w kolejnych wojnach, a ponadto uczestniczenie w świętach państwowych i innych uroczystościach. Jej załoga, składająca się z 60 oficerów i marynarzy, aktywnie uczestniczy w programach edukacyjnych, przez cały rok udostępnia okręt zwiedzającym i oprowadza wycieczki. Jednostka była jedną z pierwszych sześciu fregat US Navy, które zostały zbudowane zgodnie z uchwaloną przez kongres w 1794 roku ustawą morską. Była uważana za super nowoczesny statek..

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.