• <

Wynik wyszukiwania - "berlin" - Wiadomości

W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Naukowcy w laboratorium spróbowali przeprowadzić symulację warunków, jakie mogą panować w obszarach hydrotermalnych na dnie oceanu na Enceladusie, księżycu Saturna - i tego, jak owe warunki mogą wpływać na aminokwasy, poinformował Uniwersytet w Stuttgarcie (Niemcy).
14.05.2024

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

Hapag-Lloyd i IKEA współpracują na rzecz czystszej żeglugi

Hapag-Lloyd nawiązał współpracę z IKEA Supply Chain Operations w celu dekarbonizacji przesyłek kontenerowych z Azji, co stanowi ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego przemysłu morskiego.
08.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Gangsterzy z Bałkanów zawładnęli przemytem kokainy do Europy

Bałkańscy przemytnicy opanowali przemyt kokainy z Ameryki Południowej do Europy. Policja stara się zwalczać ich zarówno na lądzie, jak i na morzu - pisze agencja Reutera.
03.05.2024

Zlot szybkich morskich łodzi motorowych w Dziwnowie już w ten weekend

Moc, adrenalina, decybele bez ograniczeń w Dziwnowie - to wszystko już w ten weekend. Coroczny zlot szybkich morskich łodzi motorowych, czyli wizyta uczestników stowarzyszenia Poker Runs Germany z Berlina to prawdziwa gratka dla motorowodniaków i nie tylko.
30.04.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zakończy się w tym roku? Tak twierdzi prezes Hapag-Lloyd

Rolf Habben Jansen, prezes zarządu Hapag-Lloyd, jednej z największych firm w branży morskiej, twierdzi że wywołany przez jemeńskich bojowników największy od dekad kryzys w żegludze zostanie przezwyciężony do 2024 roku.
30.04.2024

55 lat temu Leonid Teliga ukończył samotny rejs dookoła Ziemi

55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
29.04.2024

Z Portu Gdańsk do Grudziądza przetransportowano 300-tonowy element przyszłej elektrowni

Trwają pracę na budowie elektrowni CCGT Grudziądz. Pod koniec marca do Portu Gdańsk statek Chipolbroku, Chipol Changjiang, dostarczył ważący 300 ton element obiektu, który następnie z użyciem barki przetransportowano na miejsce przeznaczenia, gdzie 10 kwietnia został przejęty przez robotników zaangażowanych w to przedsięwzięcie budowlane.
27.04.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie LOI

U podstaw wykształcenia się praktyki wydania ładunku bez konosamentu na podstawie Letter of Indemnity („LOI”), leżała i leży rozbieżność pomiędzy niewzruszanymi od XVIII wieku zasadami precedensowymi, nakładającymi na armatora/przewoźnika obowiązek wydania ładunku tylko na podstawie konosamentu (papieru wartościowego – „document of title”), ze zmieniającymi się realiami międzynarodowego obrotu handlowego.
26.04.2024

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia. Podczas prac w zabytku odkryto przedmioty datowane od czasów średniowiecznych po XX w.
26.04.2024

W Niemczech zatrzymano osoby szpiegujące na rzecz Chin. Chciały zakupić technologie dla sił morskich

Ambasada Chin w Berlinie stanowczo odrzuciła oskarżenia o prowadzenie przez Pekin działalności szpiegowskiej w Niemczech po zatrzymaniu w poniedziałek trojga Niemców pod zarzutem współpracy z chińskimi tajnymi służbami.
23.04.2024

Nad Morzem Kaspijskim odbędą się manewry wojskowe bez udziału Rosji

Pięć krajów byłego ZSRS przeprowadzi w lipcu br. wspólne ćwiczenia wojskowe nad Morzem Kaspijskim bez udziału Rosji; budzi to zaniepokojenie Moskwy - poinformował redagowany w Berlinie portal bne IntelliNews. Jak dodano, ma to prawdopodobnie związek z rozwojem Korytarza Środkowego.
16.04.2024

XI Sympozjum Transportowo-Logistyczne Sea Point 2024

W dniach 7- 8 czerwca w murach Politechniki Morskiej w Szczecinie, w budynku WIET przy ul. Szczerbcowej, odbędzie się XI edycja Sympozjum Transportowo-Logistycznego Sea Point 2024, o motywie przewodnim: Region na logistycznych obrotach.
12.04.2024

Nastolatek zabił Polaka w porcie w Dortmundzie

13-letni chłopak zabił w porcie w Dortmundzie bezdomnego mężczyznę - przekazała w piątek niemiecka policja i prokuratura. Nagranie z telefonu komórkowego pokazuje, jak dziecko dźgnęło mężczyznę nożem w czwartek wieczorem. Według mediów ofiara zabójstwa to Polak.
06.04.2024

Niemieckie media: kontenerowiec zatrzymany w Rostocku miał przewozić z Rosji towary objęte sankcjami

Kontenerowiec zatrzymany w marcu w porcie w Rostocku nadal nie może wypłynąć. Według ustaleń mediów Atlantic Navigator II miał przewozić towary z Rosji, które znajdują się na listach sankcyjnych Unii Europejskiej.
03.04.2024

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Niemiecki rząd przyjął narodową strategię dla portów

Głównym punktem przyjętej strategii jest wzmocnienie krajowych portów przez rząd federalny – powiedział w środę w Berlinie minister transportu Volker Wissing (FDP). Niemieckie porty powinny być dobrze przygotowane na przyszłość – podkreślił minister.
20.03.2024

Dowódca Marynarki Wojennej Niemiec broni załogi FGS Hessen po omyłkowym ostrzelaniu amerykańskiego drona

Niemiecka fregata Hessen o mało nie zestrzeliła amerykańskiego drona na Morzu Czerwonym. Według dowódcy niemieckiej Marynarki Wojennej adm. floty Jana Christiana Kaacka załoga zachowała się jednak "podręcznikowo".
29.02.2024

Niemiecki generał: Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO

Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za przyjęciem wniosku Sztokholmu o członkostwo w NATO. Wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym morzem NATO - zauważył były dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO gen. Egon Ramms.
27.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Sławomir Hinc powołany na Prezesa Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. informuje, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało z dniem 12 lutego 2024 r. Pana Sławomira Hinc na członka Zarządu i powierzyło mu funkcję Prezesa Zarządu.
12.02.2024

Media: Niemcy planują wywłaszczyć Rosjan z rafinerii w Schwedt i sprzedać udziały Polakom

Niemieckie ministerstwo gospodarki planuje do początku marca wywłaszczyć rosyjski koncern Rosnieft z rafinerii ropy naftowej PCK Schwedt i sprzedać udziały Polakom – napisał w czwartek niemiecki portal Business Insider (BI).
02.02.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

Fabryka Tesli zawiesza produkcję z powodu problemów z dostawami części przez Morze Czerwone

Zakłady Tesli w Gruenheide w niemieckiej Brandenburgii zostały zmuszone do zawieszenia produkcji samochodów na dwa tygodnie. Powodem jest niespokojna sytuacja w rejonie Morza Czerwonego, która wpłynęła na wydłużenie łańcucha dostaw części – poinformowała agencja dpa.
12.01.2024

Sri Lanka i Indie wysyłają okręty na Morze Czerwonego. Presja w Niemczech rośnie

Coraz więcej krajów wysyła okręty wojenne do ochrony statków handlowych na Morzu Czerwonym. Kroki takie zapowiedziały ostatnio Indie i Sri Lanka. Wahają się Niemcy – tamtejszy rząd jest naciskany przed przemysł.
10.01.2024

Hapag-Lloyd buduje Gdansk Ekspress

Jest Gdynia, będzie i Gdańsk. Niedługo po tym, jak linie OOCL wprowadziły do eksploatacji kontenerowiec oceaniczny OOCL Gdynia (który zdążył już nawet zawinąć do Gdańska) Hapag-Lloyd ruszył z budową statku, który będzie nosił nazwę Gdansk Ekspress.
18.12.2023

Cztery największe firmy kontenerowe zawieszają transport przez Morze Czerwone

Cztery z największych przedsiębiorstw żeglugi kontenerowej na świecie ogłosiły w ciągu zaledwie dwóch dni zaprzestanie i zawieszenie wszystkich operacji żeglugowych przez Morze Czerwone w następstwie ataków grupy Huti na cywilne statki towarowe przepływające przez ten rejon.
17.12.2023

W Lęborku powstanie pionierskie centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej

Rada Powiatu Lęborskiego jest inicjatorem wartego 12 000 000 zł projektu utworzenia pierwszego w Polsce Centrum Branżowego dedykowanego Energetyce Wiatrowej. Współpracując z liderami branżowymi, takimi jak Grupa ORLEN, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) i Windhunter Academy, podjęło inicjatywę mającą na celu stworzenie pionierskiego centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej w samym sercu Lęborka.
28.11.2023

Włochy i Niemcy planują wodorowy rurociąg

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni uzgodnili bliższą współpracę. Podczas spotkania w środę w Berlinie podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan) na rzecz pogłębienia stosunków między krajami. Mają już na myśli jeden konkretny projekt - rurociąg wodorowy przez Alpy, pisze portal tagesschau.de.
23.11.2023

15 mld EUR dla Siemens Energy. Niemiecki rząd interweniuje w kryzysie producenta turbin

Niemiecki rząd, pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza, intensyfikuje naciski na koncern Siemens w celu udzielenia wsparcia finansowego kłopotliwej spółce Siemens Energy, będącej największym producentem turbin wiatrowych w kraju. Na specjalnym seminarium w Berlinie kanclerz Scholz wyraził przekonanie, że porozumienie zostanie osiągnięte, podkreślając konieczność sprawiedliwego podziału ciężaru finansowego między rząd, banki a sam koncern.
15.11.2023

Norweska gwiazda piłki nożnej inwestuje 1,5 mln euro w akcje armatora Hoegh Autoliners

Napastnik Manchesteru City i reprezentacji Norwegii Erling Haaland rozpoczął inwestowanie na giełdzie w Oslo kupując za 1,5 miliona euro akcje znanego armatora Hoegh Autoliners.
23.10.2023

Duński autor książki o kulisach powstania Nord Stream: wybuchy to robota rosyjskich służb specjalnych

Wybuchy Nord Stream to robota rosyjskich służb specjalnych, a Niemcy natychmiast wrócą do robienia interesów z Rosją, gdy na Ukrainie nastanie pokój - uważa duński dziennikarz śledczy Jens Hovsgaard, autor książki "Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie", odsłaniającej kulisy powstania rosyjsko-niemieckich gazociągów.
08.10.2023

Niemcy sponsorują statki z migrantami

"Niemcy zawarli w negocjowanej właśnie umowie o imigrantach trik: same afiszują się na pokaz z niewinnością i dobrocią, a równocześnie trzymają ręce w kieszeniach i sponsorują milionami euro statki organizacji pozarządowych, które przywożą nielegalnych imigrantów do włoskich portów - powiedział w rozmowie z PAP prof. Marco Patricelli włoski historyk, autor książki "Ochotnik" o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
05.10.2023

Hapag-Lloyd wciela do swojej floty Berlin Express. To pierwsza jednostka z najnowszej serii

Gigant branży kontenerowej oficjalnie powitał w swojej flocie pierwszy statek klasy Hamburg Express. Ma on znacząco wpłynąć na zmianę obrazu branży morskiej i towarowej, pokazując że firma również angażuje się w ich dekarbonizację oraz obniżenie emisji CO2.
03.10.2023

Musk krytykuje finansowanie statków NGO na Morzu Śródziemnym przez Niemcy

Elon Musk skrytykował na portalu X niemiecką politykę migracyjną, a mianowicie finansowanie organizacji pozarządowych (NGO), które zbierają nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym i odstawiają na włoskie terytorium. W odpowiedzi na reakcję niemieckiego MSZ Musk zastanawia się, czy to działanie nie stanowi naruszenia suwerenności Włoch.
30.09.2023

Niemcy będą nadal płacić statkom NGO. Władze Włoch: to nasila działania przemytników

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta: Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że "jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym" - pisze portal Tichys Einblick.
29.09.2023

Włochy w obliczu ogromnej fali migracyjnej. Rośnie zaniepokojenie obywateli

Około 130 tysięcy migrantów przybyło w tym roku drogą morską do Włoch; to dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2022 r. Sprawa rosnącej fali migracyjnej znalazła się w centrum dyskusji politycznej i, jak wykazują sondaże, budzi coraz większe zaniepokojenie obywateli.
29.09.2023

Włochy zaniepokojone obecnością niemieckich statków NGO na Morzu Śródziemnym

Szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani wyraził zaniepokojenie informacją o tym, że w kierunku wyspy Lampedusa płynie siedem statków organizacji pozarządowych pod banderą Niemiec. Od kilku dni trwa spór Rzymu z Berlinem, który postanowił finansować organizacje pozarządowe (NGO), ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym i przewożące ich potem do Włoch.
29.09.2023

Prezydent Kazachstanu ogłosił gotowość zwiększenia dostaw ropy naftowej do Niemiec

Kazachstan jest gotów zwiększyć dostawy ropy naftowej do Niemiec - ogłosił w czwartek w Berlinie prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
28.09.2023

Odrzańska Droga Wodna ma już parametry drogi międzynarodowej

"Odrzańska Droga Wodna ma już parametry drogi międzynarodowej i przede wszystkim może odbywać się na niej swobodna żegluga" – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W środę podpisano porozumienie dot. współpracy w zakresie transportu wodnego oraz uruchomienia nowego portu w Elektrowni Dolna Odra.
27.09.2023

Niemcy: pieniądze za gaz LNG nadal płyną do Rosji z krajów unijnych

Niemcy i UE wycofały się z zakupu rosyjskiego gazu, by nie finansować wojny prowadzonej przez Putina. Jednak w przypadku skroplonego gazu ziemnego z Rosji brakuje już takiej stanowczości wśród polityków, a Niemcy zarabiają na jego eksporcie – opisuje w środę portal „Tagesschau”.
27.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Tarczyński: na Lampedusie mamy do czynienia z inwazją. Polska przed tym przestrzegała

Sytuacja na włoskiej wyspie Lampedusa to nic innego jak inwazja; doprowadziła do tego szaleńcza polityka europejska. Polska przed tym przestrzegała i okazuje się, że po raz kolejny miała rację - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński.
15.09.2023

Premier: Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża

Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża. To embargo będzie dalej obowiązywać. Nie pozwolimy, by ukraińskie zboże zdestabilizowało polską wieś - oświadczył we wtorek w telewizyjnym orędziu premier Mateusz Morawiecki.
12.09.2023

Wiceszef MSWiA: Dzisiaj największy ruch migracyjny to jest Morze Śródziemne.

Fala imigrantów, która pojawia się pod Berlinem to jest głównie kierunek bałkański. Kierunek białoruski to jest naprawdę nieduży procent, jeżeli nie promil, ocenił w Kwadransie Politycznym w TVP1 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
12.09.2023

Stocznia Wulkan buduje kadłub patrolowca dla niemieckiej straży wybrzeża

W szczecińskim zakładzie trwa budowa jednostki, która powstaje we współpracy z firmą G+K Steelcon, Specjalizującej się w produkcji i montażu konstrukcji aluminiowych oraz stalowych na potrzeby przemysłu stoczniowego, ciężkiego i budownictwa wodnego. Patrolowiec powstaje na zlecenie niemieckiej stoczni Fassmer.
07.09.2023

Port Szczecin-Świnoujście: strategia rozwoju, inwestycje, modernizacja

O strategii rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, planach modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek i obsługi projektów offshore wind rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem ZMPSiŚ.
29.08.2023

Niemcy. Koncern Eon: opracowywane są opcje osuszania i zabezpieczania rurociągu Nord Stream

Koncern energetyczny Eon chce pozostać zaangażowany w konsorcjum obsługujące gazociąg Nord Stream 1. "Obecnie opracowywane są opcje osuszania i zabezpieczania rurociągu” - powiedział dyrektor finansowy Eon Marc Spieker gazecie "Rheinische Post". W Niemczech wciąż nie brak głosów wzywających do uruchomienia Nord Stream.
20.08.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Niemcy. Rośnie spożycie kokainy, niemieckie porty stają się głównymi kanałami przerzutowymi w Europie

Rośnie spożycie kokainy w Niemczech, a konsumpcja jej pochodnych, w tym cracku, zwiększa się w wielu miastach. Coraz więcej narkotyku na europejski rynek trafia przez Hamburg i Bremerhaven – informuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
07.08.2023

Wodór zagości w marinach? Marcin Hołub: To kwestia czasu, gdy rynek wymusi inwestycje w infrastrukturę

Napędy wodorowe są obecnie jednym z obszarów badań i rozwoju w transporcie morskim, w tym również w żeglarstwie. Zielona technologia ma potencjał, by na dobre zagościć na marinach. Jak twierdzi Prezes Zarządu mPower, Marcin Hołub, to tylko kwestia czasu, aż rynek wymusi na zarządcach inwestycję w wodorową infrastrukturę.
27.07.2023

Trzecie miejsce polskich żeglarzy w Lidze Mistrzów

Polska załoga Yacht Club Gdańsk ze sternikiem Igorem Tarasiukiem wywalczyła brązowy medal w finałowych regatach Sailing Champions League. To pierwszy, historyczny medal polskiego żeglarstwa w żeglarskiej Lidze Mistrzów, w której rywalizują najlepsze klubowe załogi z całego świata.
26.07.2023

Yacht Club Gdańsk z brązowym medalem finałów SAILING Champions League w niemieckim Travemudne

W dniach od 21-25 lipca został rozegrany finał Żeglarskiej Ligi Mistrzów - Klubowych Mistrzostw Świata. Gdańska ekipa, jako wicemistrzowie Polski z ubiegłego sezonu, wywalczyli w ubiegłym miesiącu trzecią pozycję w eliminacjach europejskich w Sopocie zapewniając sobie tym samym bezpieczne miejsce w finale Ligii Mistrzów.
26.07.2023

Debata w Niemczech na temat bezpieczeństwa na basenach. Nawet 58% Niemców obawia się wizyty na kąpielisku

Debata na temat bezpieczeństwa na niemieckich kąpieliskach ogarnęła cały kraj. Była minister ds. rodziny uważa, że "kontrole tożsamości i obecność policji na niewiele się zdadzą, jeśli arabska młodzież generalnie nie przestrzega norm naszego społeczeństwa". Głos w tej sprawie zabrał też kanclerz Scholz.
22.07.2023

BP i TotalEnergies wygrywają aukcję na niemieckie dzierżawy pod morskie farmy wiatrowe o wartości 14 mld dolarów

BP zabezpieczyło dzierżawy w dwóch lokalizacjach na Morzu Północnym u wybrzeży wyspy Helgoland, płacąc łącznie 7,5 mld dolarów. Według BP, lokalizacje te mają łączny potencjał wytwórczy ok. 4 GW. Prawie podwoją możliwości morskiej energetyki wiatrowej BP, a po uzyskaniu pozwolenia i wybudowaniu będą pierwszymi tego rodzaju projektami firmy w Niemczech. Z kolei TotalEnergies zabezpieczył pozostałe dwie lokalizacje za łączną kwotę 6,5 miliarda dolarów.
13.07.2023

Niemieckie media: tunel pod Świną to alternatywa dla podróżujących nad morze, skorzystają mieszkańcy Berlina i Brandenburgii, ale także Saksonii

W ciągu kilku lat Polska zbudowała tunel na wyspę Uznam w Świnoujściu. Jest on już gotowy - i zostanie oddany do użytku dzisiaj. To alternatywa dla podróżujących nad Morze Bałtyckie, również z Saksonii - pisze w piątek portal saechsische.de. "Skorzystają na tym również mieszkańcy Berlina i Brandenburgii" - zauważa "Berliner Zeitung".
30.06.2023

Niemieckie media o otwarciu tunelu pod Świną: gdy Polska inwestuje, ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane

Tunel pod Świną w Świnoujściu, o długości 1800 metrów, zostanie otwarty w piątek, stając się trzecią stałą drogą dojazdową do wyspy Uznam. "Gdy Polska inwestuje (...), ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane" - pisze portal dziennika "Ostsee Zeitung".
30.06.2023

Tunel pod Świną może podnieść atrakcyjność turystyczną również po stronie niemieckiej

Dostrzegam również ze strony niemieckiej oczekiwanie na otwarcie tunelu – przekazał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz . W jego ocenie, tunel pod Świną może podnieść atrakcyjność turystyczną również po stronie niemieckiej z uwagi na poprawę komunikacji drogowej na wyspie Uznam.
29.06.2023

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem w Świnoujściu na wyspę Uznam

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem na bałtycką wyspę Uznam. Według oficjalnych informacji, otwarcie dużego polskiego projektu w Świnoujściu powinno nastąpić do końca czerwca, "czyli dokładnie na letnie wakacje w Niemczech" - pisze portal rbb24. Uznam jest znany jako "wanna berlińczyków".
26.06.2023

Premier Saksonii wezwał do naprawy gazociągu Nord Stream 1

Premier Saksonii Michael Kretschmer wezwał do naprawy gazociągu Nord Stream 1, który został zniszczony w wyniku wybuchu i którym rosyjski gaz ziemny był transportowany do Niemiec. "Nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego nie mielibyśmy teraz rozpocząć prac nad zabezpieczeniem i naprawą tego rurociągu", powiedział telewizji "Welt".
23.06.2023

Na berlińskich kąpieliskach znowu dochodzi do starć, policja domaga się zaostrzenia kontroli wstępu na baseny

Na berlińskich kąpieliskach znowu dochodzi do starć. Tylko w tym tygodniu na jednym z nich - Columbiabad w Berlinie-Neukoelln ewakuowano ludzi z powodu "incydentu z udziałem młodych osób". Policja musiała też interweniować w Pankow, gdzie po raz drugi w ciągu dwóch tygodni doszło do masowej bójki. Związek zawodowy policjantów domaga się zaostrzenia kontroli wstępu na baseny.
23.06.2023

Aktywiści klimatyczni zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej "wyspie bogaczy"

Aktywiści klimatyczni grupy "Ostatniego Pokolenia" zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej wyspie Sylt, nazywanej często "wyspą bogaczy". Spryskali pomarańczową farbą hotelowy bar. "Oznaczamy miejsca i symbole nadmiernej konsumpcji", wyjaśnił aktywista Hendrik Frey w czwartek w komunikacie prasowym.
09.06.2023

Niemcy wyślą dwa okręty wojenne na wody Indo-Pacyfiku

Jak podaje Reuters, w obliczu rosnących napięć między Chinami a Tajwanem oraz w związku ze spornym Morzem Południowochińskim, niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w 2024 roku Niemcy wyślą dwa okręty wojenne do regionu Indo-Pacyfiku.
08.06.2023

Niemcy wyślą dwa okręty wojenne w rejon Indo-Pacyfiku w 2024 roku

W przyszłym roku Niemcy wyślą dwa okręty wojenne w rejon Indo-Pacyfiku – zapowiedział w niedzielę przebywający w Singapurze szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius.
04.06.2023

Ambasador RP w Berlinie dla PAP: Rada Państw Morza Bałtyckiego potępiła działania Rosji na Ukrainie, pokazała jedność wobec nowych wyzwań

"Jubileuszowa Sesja Rady Państw Morza Bałtyckiego w Wismarze, kończąca tegoroczne przewodnictwo Niemiec w Radzie, pokazała przede wszystkim jedność członków Rady wobec nowych wyzwań. Rada jednoznacznie potępiła w swojej wspólnej deklaracji działania Rosji na Ukrainie" - powiedział PAP ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
04.06.2023

Niemcy. Rada Państw Morza Bałtyckiego o Ukranie, MEW i amunicji w Bałtyku

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), która przez dwa dni obradowała w niemieckim Wismarze, zadeklarowała gotowość do dalszego wspierania Ukrainy. Mając na uwadze skutki agresji Rosji dla bezpieczeństwa regionalnego, podkreśliła znaczenie dalszego budowania odporności społeczeństw w regionie Bałtyku, w tym przeciwdziałania dezinformacji i fałszywym narracjom.
03.06.2023

Regiony Morza Bałtyckiego chcą jeszcze ściślej kooperować

Podczas posiedzenia Zarządu Baltic Sea States Subregional Co-operation, czyli Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego dyskutowano o wielu istotnych sprawach. Poruszono tematy związane m.in. z zieloną energia, usprawnieniami w międzynarodowym transporcie, polityką morską, transferem innowacji, ale też wspólnymi projektami kulturalnymi. Obradom przewodniczył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. We wrześniu w Szczecinie odbędzie się konferencja BSSSC, która w tym roku świętuje swoje 30-lecie.
24.05.2023

Szef niemieckiego wywiadu nie wie kto stoi za eksplozjami na Nord Stream

Szef Federalnej Służby Wywiadu (BND) Bruno Kahl osłabił nadzieje na szybkie wyjaśnienie, kto spowodował eksplozje w gazociągach Nord Stream na Morzu Bałtyckim. "Istnieją wskazówki we wszystkich możliwych kierunkach" - powiedział Kahl w poniedziałek wieczorem w Federalnej Akademii Polityki Bezpieczeństwa w Berlinie.
23.05.2023

Szefowa komisji obrony w Bundestagu krytykuje wejście chińskiej firmy Cosco do portu w Hamburgu

W ubiegłym tygodniu poinformowano, że po miesiącach sporu chińska państwowa firma Cosco może przejąć udziały w hamburskim terminalu kontenerowym Tollerort. Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann w rozmowie ze stacją NDR skrytykowała tę decyzję.
17.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Kolejne podgorzałki wypuszczono na Stawy Milickie w ramach akcji odtwarzania populacji tego gatunku

“Projekt podgorzałka” – to wspólna akcja ZOO Wrocław i Uniwersytetu Wrocławskiego, której celem jest zwiększenie liczebności tego zagrożonego gatunku kaczki na Dolnym Śląsku. W tym tygodniu kolejnych 15 osobników zostało wypuszczonych na Stawy Milickie.
12.05.2023

Cosco może przejąć udziały w hamburskim terminalu kontenerowym Tollerort

Po miesiącach sporu chińska państwowa firma Cosco może w końcu przejąć udziały w hamburskim terminalu kontenerowym Tollerort. Cosco może nabyć 24,9 proc. udziałów. O decyzji poinformował w środę w Berlinie rzecznik rządu Steffen Hebestreit.
11.05.2023

OSP z regionu Morza Bałtyckiego zacieśniają współpracę na rzecz większej suwerenności energetycznej

Operatorzy systemów przesyłowych z krajów regionu Morza Bałtyckiego ogłosili zacieśnienie współpracy na rzecz zwiększenia suwerenności energetycznej w regionie. Wśród uczestników porozumienia znajdują się OSP z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Niemiec, Polski i Szwecji.
09.05.2023

Inwestycje na Jedwabnym Szlaku napędzają (nie tylko) morski biznes Chin

Chińskie firmy w 2022 r. były zaangażowanie w 147 krajach z kwotą oszacowaną na 67,8 mld USD poprzez inwestycje finansowe i współpracę kontraktową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative - BRI) czyli Inicjatywy Pasa i Szlaku. To trochę mniej niż zaangażowanie Chin w BRI w 2021 r., które wyniosło 68,7 mld USD, jak wynika z danych Ministerstwa Handlu ChRL.
20.04.2023

Niemiecki rząd kupił rury, które były przeznaczone dla gazociągu Nord Stream 2. Wykorzysta je do budowy terminalu LNG

Rury, które były przeznaczone dla gazociągu Nord Stream 2, mają zostać wykorzystane przy budowie planowanego terminalu LNG u wybrzeży bałtyckiej wyspy Rugia. Rząd Niemiec zakupił w tym celu zapasowe rury z gazociągu.
18.04.2023

Wiceszef MI: nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, choć część musimy dokończyć

Zgodnie z decyzją WSA i później NSA nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, ale te, które są obecnie prowadzone muszą zostać zakończone, bo inaczej może to skończyć się katastrofą budowlaną - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
28.03.2023

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: rząd kanclerz Merkel też chciał gazociągu Nord Stream 2

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig odrzuciła wszystkie zarzuty dotyczące budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i założonej dla jego ukończenia Fundacji Klimatycznej. Przypomniała, że rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel zawsze wspierał budowę rurociągu.
21.03.2023

Niemiecka fundacja lobbująca na rzecz Nord Stream miała być pomysłem Rosji

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) od chwili powstania była krytykowana za wspieranie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Teraz pojawiają się informacje, dzięki którym "staje się coraz bardziej jasne", że pomysł na Fundację "pochodził bezpośrednio z Rosji" - jak to określił jeden z niemieckich polityków.
19.03.2023

Niemcy. Media: rząd chce kupić tysiące rur, przeznaczonych na gazociąg Nord Stream 2

Brzmi to jak żart historii, że akurat rząd Niemiec chce kupić tysiące rur rurociągowych od Nord Stream 2 AG. Pierwotnie rury miały być przeznaczone na gazociąg, który został ukończony, ale nigdy nie został oddany do użytku. Na drodze do zawarcia umowy nie stoją sankcje - podaje w środę portal dziennika "Welt".
09.03.2023

Odbudowa Ukrainy przez firmy z Polski i UE w obszarze energetyki. Zbliża się konferencja w Gryficach

Tylko silni przedsiębiorcy z Polski mogą wspomóc europejskie działania w odbudowie Ukrainy – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik konferencji gospodarczej na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Konferencja odbędzie się 9 marca w Gryficach.
07.03.2023

Premier Saksonii wzywa do naprawy uszkodzonego gazociągu Nord Stream

Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) ponownie opowiedział się za naprawą uszkodzonego gazociągu Nord Stream, co - jak argumentował - pozwoliłoby na wznowienie w przyszłości dostaw gazu z Rosji. „W kraju uprzemysłowionym energia nie może stać się towarem deficytowym” – oświadczył Kretschmer.
15.01.2023

Największy kwiat zatopiony w bursztynie ma przynajmniej 34 miliony lat

Największy kwiat zatopiony w bursztynie z lasu bałtyckiego może mieć od 34-38 milionów lat i nie należy do rodziny herbacianych, jak do tej pory sądzono - ustalili Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie i Uniwersytetu Wiedeńskiego.
14.01.2023

Niemieccy ekolodzy złożyli skargę ws. nowego pływającego terminala LNG

Niemiecka grupa ekologów Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła skargę przeciwko koncesji na eksploatację nowego pływającego terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven w północno-zachodniej części Niemiec, argumentując, że związany z terminalem zrzut chloru jest szkodliwy dla środowiska - informuje w środę agencja Reutera. Nowy terminal zmniejsza uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii.
11.01.2023

Orlen niekoniecznie musi być partnerem dla rafinerii Schwedt

We wrześniu ubiegłego roku rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemieckim oddziałem rosyjskiej firmy paliwowej Rosnieft, posiadającej m.in. pakiet kontrolny w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt. Według ówczesnych doniesień agencji Bloomberga i Reutera, PKN Orlen miałby być zainteresowany przejęciem tych udziałów. Orlen twierdził wówczas, że na bieżąco obserwuje sytuację w regionie.
02.01.2023

Norwegowie zainwestują 872 mln euro w nowe złoże gazu

Spółka OMV Norge i jej partnerzy złożyli w norweskim Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii plan rozwoju i eksploatacji (PDO) dla złoża gazowego Berling, znanego wcześniej jako Iris Hades.
21.12.2022

Premier Brandenburgii stawia na rozmowy z Polską w sprawie większej ochrony Odry

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke zapowiedział, że po masowej śmierci ryb w Odrze chce w rozmowach z Polską osiągnąć większą ochronę rzeki granicznej. "Zgadzamy się ze stroną polską, że chcemy się ponownie spotkać na konferencji" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Poczdamie.
19.12.2022

Pękło największe na świecie akwarium z morską wodą, dwie osoby ranne

W piątek w godzinach porannych pękło akwarium AquaDom w Berlinie, czyli największa na świecie cylindryczna konstrukcja z morską wodą; pobliska ulica została zalana, dwie osoby ucierpiały w wyniku skaleczenia odłamkami szkła - powiadomił niemiecki portal rbb24 za berlińską policją i strażą pożarną.
16.12.2022

Norwegia i Niemcy chcą wsparcia NATO przy ochronie kluczowej infrastruktury podmorskiej

Niemcy i Norwegia skierują prośbę do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o powołanie centrum koordynacyjnego w celu ochrony kluczowej podmorskiej infrastruktury, w tym energetycznej – poinformował w środę kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który spotkał się w Berlinie z premierem Norwegii Jonasem Stoere.
30.11.2022

Minister sprawiedliwości RFN: trzymanie się Nord Stream 2 przez Niemcy przyczyniło się do wybuchu wojny

Ministerstwo sprawiedliwości Niemiec zacytowało we wpisie na Twitterze słowa szefa resortu Marco Buschmanna, który stwierdził, że trzymanie się gazociągu Nord Stream 2 było z dzisiejszej perspektywy wkładem Niemiec do wybuchu wojny na Ukrainie.
30.11.2022

Morskie Centrum Nauki będzie współpracować ze szkołą w Schwedt

MCN odwiedził Silvio Moritz – wiceburmistrz miasta Schwedt nad Odrą, któremu towarzyszył Aleksander Buwelski z Business Locatio Network – instytucji, która wspiera inwestorów z Polski. Dyrektor MCN –Witold Jabłoński przedstawił propozycję podjęcia współpracy ze szkołami w Schwedt, które są bardzo zainteresowane działalnością edukacyjną powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki.
18.11.2022

Władze Niemiec planują przejmować nieruchomości, aby przyspieszyć rozbudowę terminali LNG

Dążąc do skończenia z zależnością od od rosyjskiego gazu, rząd w Berlinie zamierza wprowadzić nowe przepisy, które umożliwią wywłaszczenie nieruchomości w celu podłączenia podmorskich terminali gazu płynnego do sieci.
02.11.2022

Chińczyk w końcu w niemieckim porcie. Czy europejskie porty mają się czego obawiać?

Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, ale to właśnie najnowsza inwestycja COSCO w hamburski terminalu kontenerowym Tollerot stanowi temat dyskusji ostatnich dni.
02.11.2022

Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew mnistrom

Kanclerz Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew radom i woli wszystkich zaangażowanych ministrów i władz. "Takie działanie kanclerza jest bezprecedensowe", to nie zdarzyło się nigdy wcześniej - mówi w rozmowie z dziennikiem "Bild" ekspert ds. Chin z Uniwersytetu w Kilonii.
27.10.2022

Szczecin. Planetarium Morskiego Centrum Nauki ukończone w 80 proc.

Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie ukończone jest w 80 proc., część związana z wystawą w około 40-50 proc. - powiedział PAP dyrektor MCN Witold Jabłoński. Interaktywna placówka naukowo-edukacyjna ma zostać otwarte w połowie 2023 r.
18.10.2022

„Der Spiegel”: Berlin i Paryż prowadzą egoistyczną politykę energetyczną, osłabiając Europę

Podczas gdy wiele państw ograniczyło już znacznie zużycie gazu, rządy w Berlinie i Paryżu myślą przede wszystkim o sobie, a ich egoizm osłabia Europę w walce z Putinem – pisze we wtorek dziennik „Spiegel”, zauważając, że „najwyraźniej w Europie różnie pojmuje się ducha wspólnoty”.
18.10.2022

Hiszpania. La Vanguardia: Baltic Pipe - nowy strategiczny gazociąg przeciwko uzależnieniu energetycznemu od Rosji

Balitic Pipe od początku miał być instrumentem geostrategicznym w celu energetycznego uniezależnienia się Polski od Rosji - napisał w poniedziałek hiszpański dziennik La Vanguardia.
18.10.2022

Niemcy. MSW: nie będzie wspólnego zespołu śledczego do zbadania eksplozji w rurociągach bałtyckich

Nie będzie wspólnego zespołu dochodzeniowego do zbadania eksplozji w rurociągach Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Nawet bez takiego "Joint Investigation Team" (wspólnego zespołu śledczego) wyniki dochodzeń będą jednak udostępniane partnerom - poinformowała w poniedziałek w Berlinie rzeczniczka federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
17.10.2022

Hamburg na celowniku. Czy chińskie inwestycje są zagrożeniem dla europejskich portów?

W ciągu ostatniej lat Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, lecz najnowsza próba zakupu udziałów w hamburskim terminalu kontenerowym budzi uzasadnione kontrowersje w kontekście bezpieczeństwa europejskiej infrastruktury logistycznej.
08.10.2022

Niemcy. Nowa podnośnia statków w Niederfinow otwarta po 14 latach budowy

Nowa podnośnia statków w Niederfinow (Brandenburgia) na kanale Odra-Hawela została we wtorek uroczyście otwarta po 14 latach budowy; kosztowała 520 mln euro. Jest ważna dla utrzymania połączenia wodnego między Berlinem a Szczecinem.
04.10.2022

Morawiecki: otwarcie Baltic Pipe przejdzie do historii

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe jest jednym z wydarzeń, które nie tylko przejdą do historii, a nawet historię będą kształtować - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym podcaście opublikowanym w mediach społecznościowych.
02.10.2022

Niemcy. Media: śledczy zakładają, że gazociągi Nord Stream zostały zniszczone przez bomby o dużej sile wybuchu

Niemieckie organy bezpieczeństwa uważają, że do uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe. Według informacji tygodnika "Spiegel" obliczono, że do zniszczenia rur musiały zostać użyte ładunki wybuchowe porównywalne z 500 kilogramami trotylu.
30.09.2022

Belgijski profesor: przekop Mierzei Wiślanej wywołał gwałtowny sprzeciw w niemieckich mediach

W otwarciu kanału Mierzei Wiślanej uderzający jest nie tyle fakt, że Polska zbudowała kanał umożliwiający odblokowanie portu w Elblągu, ile raczej gwałtowny sprzeciw, z jakim projekt ten spotkał się w zagranicznych, przeważnie niemieckich mediach - mówi PAP belgijski historyk prof. David Engels.
29.09.2022

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream wyzwaniem dla stabilności w Europie; podejrzenia padają na Rosję

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream, do którego doszło w poniedziałek na wodach Morza Bałtyckiego, wywołał obawy o bezpieczeństwo infrastruktury przesyłowej w Europie i zapoczątkował dyskusję o nowej strategii rosyjskich operacji hybrydowych wymierzonych w Zachód. W ocenie licznych ekspertów awaria mogła być skutkiem celowych działań Kremla.
28.09.2022

Irlandzcy naukowcy chcą wyprodukować wodór ze słonej wody

Naukowcy z irlandzkiego uniwersytetu Galway chcą zbadać nowe metody produkcji zielonego wodoru z użyciem słonej wody.
26.09.2022

Gazprom Germania zostanie znacjonalizowany

Rząd niemiecki znacjonalizuje dawną spółkę zależną rosyjskiego koncernu, która przez lata dominowała na gazowym rynku Europy Zachodniej - Securing Energy for Europe (SEFE). Firma od kwietnia znajduje się już pod zarządem Federalnej Agencji ds. Sieci. Jak informuje w czwartek „Spiegel”, SEFE (dawniej Gazprom Germania) stanie się własnością państwa.
22.09.2022

Niemiecki gazowy gigant Uniper znacjonalizowany przez rząd

W wyniku wstrzymania dostaw gazu z Rosji, rząd Niemiec staje się większościowym udziałowcem największego niemieckiego importera gazu ziemnego – firmy Uniper. Umowa zakłada, że rząd Niemiec będzie posiadał ok. 99 proc. udziałów w Uniperze, który tym samym zostanie znacjonalizowany – poinformowało w środę w Berlinie niemieckie Ministerstwo Gospodarki.
21.09.2022

Niemcy. Po 14 latach budowy rusza nowa podnośnia statków w Niederfinow

Kosztuje około 500 milionów euro i ma ogromne rozmiary - nowa podnośnia statków w Niederfinow zaczyna działać po około 14 latach budowy. Oficjalna inauguracja ma się odbyć 4 października - pisze dziennik "Berliner Kurier". Nowa podnośnia jest niezbędna do utrzymania połączenia wodnego między Berlinem a portem w Szczecinie.
19.09.2022

Izrael dostawami LNG do Europy zastąpić 10 proc. rosyjskiego gazu

Izrael chce przyczynić się do złagodzenia kryzysu energetycznego w Europie i może zastąpić swoimi dostawami około 10 procent gazu, który Rosja dostarczała do tej pory do Europy - poinformował w poniedziałek izraelski premier Jair Lapid na konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie.
12.09.2022

Ziobro: w śledztwie ws. zanieczyszczenia Odry zostały pobrane liczne dowody i próbki

Toczy się bardzo intensywne śledztwo ws. zanieczyszczenia Odry. Zostały pobrane i są pobierane nadal liczne dowody. Zbierane są też próbki fizyko-chemiczne celem przeprowadzenia badań - zapewnił w sobotę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
03.09.2022

Niemcy zwiększą obecność wojskową w regionie Indo-Pacyfiku

Niemcy zwiększą swoją obecność wojskową w regionie Indo-Pacyfiku poprzez wysłanie większej liczby okrętów wojennych oraz prowadzenie ćwiczeń z sojusznikami – powiedział w środę dowódca niemieckich sił zbrojnych gen. Eberhard Zorn w wywiadzie dla agencji Reutera.
31.08.2022

Gróbarczyk: nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry, przywołujemy niemiecką minister do porządku

Nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry - podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Słowa niemieckiej minister ochrony środowiska Steffi Lemke o tym, że rozbudowa Odry powinna być zatrzymana, określił jako skandal. Przywołujemy niemiecką minister do porządku - dodał.
30.08.2022

Minister Moskwa: całościowy raport ws. śnięcia ryb w Odrze do końca września

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że ministerstwo uzgodniło z polskimi ekspertami, iż publikacja całościowego raportu ws. przyczyn śnięcia ryb w Odrze wyznaczono na 30 września.
29.08.2022

Minister Moskwa: naszym priorytetem jest odbudowa zasobów w Odrze

Już czas na kompleksowe plany odbudowy zasobów w Odrze i to jest naszym priorytetem - powiedziała w poniedziałek w niemieckim Bad Saarow minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego zabezpieczył informacje o odrzańskim składzie gatunkowym.
29.08.2022

Technologie Tworzyw Sztucznych partnerem generalnym Morskiego Centrum Nauki

Odwiedzający Morskie Centrum Nauki w Szczecinie będą mogli podziwiać przecięty na pół, ponad dziewięciometrowy jacht z wyposażeniem, który zawiśnie pod sklepieniem w hali wystawienniczej. Obiekt przekazała samorządowej instytucji kultury firma Technologie Tworzyw Sztucznych z Łozienicy. Umowę z partnerem generalnym podpisał w piątek, 26 sierpnia br. w MCN w Szczecinie, dyrektor MCN Witold Jabłoński. W wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
27.08.2022

Niemcy zabezpieczają dostawy gazu do pływających terminali LNG

Rząd Niemiec podpisał list intencyjny z największymi importerami gazu w kraju, aby zabezpieczyć dostawy surowca do dwóch planowanych, pływających terminali LNG, a tym samym zmniejszyć zależność od paliwa rosyjskiego.
25.08.2022

Niemcy. Rybacy: jest szansa na odrodzenie się Odry w ciągu dwóch-trzech lat

Populacja ryb w Odrze może się odbudować w ciągu dwóch-trzech lat - twierdzą zawodowi rybacy z regionalnego stowarzyszenia w Niemczech. Trzeba mieć nadzieję, że za śmierć odpowiada substancja, która jest toksyczna tylko przez krótki czas, i że będzie się ona stopniowo rozcieńczać - powiedział szef Związku Rybołówstwa Brandenburgii-Berlina Lars Dettmann, dodając, że wówczas życie w rzece mogłoby się odrodzić.
24.08.2022

Niemiecki resort środowiska odpowiada stronie polskiej: nikt nie twierdził, że pestycydy to jedyna przyczyna wymierania ryb w Odrze

Nikt w Niemczech nie twierdził, że pestycydy były jedyną przyczyną śnięcia ryb - podkreśliło niemieckie ministerstwo środowiska, odrzucając oskarżenia strony polskiej, że Niemcy rozpowszechniają w tej sprawie "fake news" w związku z sytuacją na Odrze. "Żałujemy, że doszło do tej oceny ze strony polskiej" - powiedział rzecznik resortu w Berlinie.
23.08.2022

Niemcy. Wicekanclerz Habeck ostrzega przed ustępstwami wobec Putina ws. Nord Stream 2

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w niedzielę w Berlinie ostrzegł przed uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2 - podał portal dziennika "Bild". Według polityka uruchomienie niemiecko-rosyjskiego projektu byłoby pośrednim przyznaniem racji prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.
21.08.2022

Inżynier środowiska: ta alga poradzi sobie wszędzie

Ten gatunek alg perfekcyjnie przystosował się do zmiennych warunków, jest w stanie przeżyć zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, ciepłej, jak i zimnej mówi w rozmowie z PAP dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód. Ta alga poradzi sobie wszędzie – dodaje.
20.08.2022

Niemieckie media: jest nadzieja po katastrofie - w Odrze wykryto żywe ryby

"To pierwszy znak nadziei po katastrofie: w Odrze ponownie wykryto żywe ryby" - pisze niemiecki portal rbb24. Podczas pierwszego próbnego połowu w pobliżu Brieskow-Finkenheerd w Brandenburgii naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Poczdamie wykryli w piątek liczne żywe ryby różnych gatunków.
19.08.2022

Pierwsze wyniki badań Odry - znaleziono toksyczne algi

Wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów, złotych alg - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że nie są one szkodliwe dla człowieka.
18.08.2022

Niemieckie media: toksyczne algi mogły przyczynić się do wyginięcia ryb w Odrze

Niezidentyfikowany jeszcze toksyczny gatunek alg mógł przyczynić się do masowego wyginięcia ryb w Odrze - podejrzewają naukowcy z berlińskiego Instytutu Ekologii Wód i Rybołówstwa Śródlądowego Leibniza. Informuje o tym w środę portal rbb24.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Ekspert: woda w Odrze staje się bombą biologiczną

Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom - napisał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.
12.08.2022

Niemcy. Media: w wodzie z Odry wykryto wysokie stężenie rtęci

Analiza prawdopodobnie skażonej wody z Odry przyniosła pierwszy wynik - portal rbb24 podał, że pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie rtęci.
12.08.2022

Jacht "Legia" Ryszarda Kuklińskiego przejdzie remont

Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego rozpoczęło zbiórkę środków na remont jachtu "Legia". W latach siedemdziesiątych pływał na nim Ryszard Kukliński. Podczas jednego z rejsów nawiązał pierwszy kontakt z CIA.
30.07.2022

Niemcy. Rząd: ograniczenie przesyłu gazu przez Nord Stream to gra Rosji, a nie problemy techniczne

Nie ma przyczyn technicznych, które uzasadniałyby zmniejszenie przesyłu gazu z Rosji przez rurociąg Nord Stream; ograniczenia w transporcie to gra Rosji, ale nie mamy zamiaru się jej poddać - przekazała w środę zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Christiane Hoffmann.
27.07.2022

Polskie jachty i eko rozwiązania. Trzecia edycja Polboat Yacht Festival [WIDEO]

W czwartek otwarto największą w Polsce imprezę jachtową. To trzecia edycja tej jedynego w Polsce tak dużego wydarzenia w branży łodzi luksusowych. Przez cztery dni uczestnicy mogli zwiedzać pokłady zacumowanych luksusowych łodzi, a, jak powiedział organizator, Gdynia, jak powiedział organizator imprezy, zamieniła się w „polskie Cannes”.
25.07.2022

Kanclerz Niemiec ogłasza plan pomocy dla krajowego importera gazu; wzrosną ceny dla odbiorców

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przerwał urlop i na konferencji prasowej w Berlinie przedstawił w piątek plan ratunkowy dla firmy Uniper – największego w kraju importera gazu. Gigant energetyczny, który zaopatruje w gaz liczne zakłady komunalne i dostawców regionalnych, potrzebuje pomocy państwa, by nie splajtować przez kryzys gazowy – pisze w piątek portal dziennika „Bild”. Działania pomocowe dla Unipera oznaczają podwyżki cen dla klientów.
22.07.2022

Niemcy nie pozwolą na uruchomienie Nord Stream 2?

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck przestrzegł przed traktowaniem wznowienia dostaw gazu przez Nord Stream 1 jako oznaki wiarygodności Rosji. Nie po raz pierwszy Władimir Putin próbuje wykorzystać gaz do strategicznego dzielenia Niemiec i Europy – powiedział przedstawiciel rządu w Berlinie, wykluczając zarazem możliwość udzielenia zgody na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.
22.07.2022

Niemcy uprzedzały Ottawę o konsekwencjach problemów z gazem

Niemcy uprzedzały Kanadę podczas rozmów w sprawie zwrotu turbin do Nord Stream 1 o ryzyku niepokojów społecznych w razie braku dostaw gazu oraz o możliwej konieczności zawieszenia pomocy dla Ukrainy - pisze w czwartek kanadyjska prasa.
22.07.2022

Wznowiono dostawy gazu z Rosji do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1

W czwartek wznowiono dostawy gazu z Rosji do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1 po trwających 10 dni pracach konserwacyjnych - powiadomiły agencje za operatorem rurociągu, spółką Nord Stream AG. Aktualnie wykorzystywane jest około 30 proc. przepustowości tego połączenia - podała niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych, powołując się na komunikat Gazpromu.
21.07.2022

Rosja kwestionuje jakość naprawionych turbin do Nord Stream 1

Rosja kwestionuje jakość wykonanej w Kanadzie naprawy turbin do Nord Stream 1 – podały w środę kanadyjskie media, relacjonując opinię prezydenta Rosji oraz propozycję Komisji Europejskiej w sprawie zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc.
21.07.2022

Co po ponownym uruchomieniu Nord Stream 1.? Rząd Niemiec oczekuje pełnych dostaw gazu

Rząd Niemiec oczekuje, że po zakończeniu rutynowej kontroli technicznej Nord Stream 1 i po ponownym uruchomieniu gazociągu w czwartek wznowione zostaną dostawy gazu w pełnej wysokości - powiedziała w środę w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu RFN Christiane Hoffmann.
20.07.2022

Berlin chce, by Holandia wznowiła wydobycie gazu w Groningen, ta odpowiada, aby Niemcy utrzymały atom

Niemcy naciskają na Niderlandy, aby wznowiły wydobycie gazu w rejonie Groningen - podał w czwartek dziennik "Financieele Dagblad", powołując się na swoje źródła w Hadze i Brukseli. Holenderski minister energii i klimatu miał odpowiedzieć, aby Niemcy nie wyłączały swoich elektrowni atomowych.
14.07.2022

Światowy Kongres Ukraińców chce, by kanadyjski sąd zablokował zwrot turbiny do Nord Stream 1

Światowy Kongres Ukraińców (UWC) zwrócił się do Sądu Federalnego Kanady, by orzekł o zasadności zwrotu do Niemiec turbiny do gazociągu Nord Stream 1 i go zablokował. Rząd Kanady w sobotę wydał czasową zgodę na zwrot tej turbiny, robiąc wyjątek od własnych sankcji na Rosję za jej agresję na Ukrainę.
13.07.2022

Europoseł Czarnecki: przekazanie turbiny do Nord Stream 1 szokujące; Niemcy zawsze traktują relacje z Rosją priorytetowo

Przekazanie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 z Kanady do Niemiec to szokująca sprawa. Niemcy utwierdzają najgorsze stereotypy o tym, że są krajem, który zawsze priorytetowo traktował relacje z Rosją i czyni to nadal - mówi PAP szef delegacji PE ds. relacji UE z Rosją, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
12.07.2022

Ukraina. Zełenski krytykuje decyzję ws. odesłania turbiny do NS1, ambasador Kanady wezwany do MSZ

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro skrytykował decyzję o odesłaniu do Niemiec, mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji, serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1. Poinformował, że w związku z tą sprawą do MSZ w Kijowie wezwany został ambasador Kanady.
12.07.2022

Ukraina. Władze: jesteśmy głęboko rozczarowani decyzją Kanady ws. odesłania turbiny do Nord Stream 1

Ministerstwo energetyki oraz ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wyraziły w niedzielę "głębokie rozczarowanie w związku z decyzją Kanady" o odesłaniu do Niemiec, mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji, serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.
10.07.2022

Kanclerz Scholz zadowolony z decyzji Kanady ws. odesłania turbiny do Nord Stream 1

Po tygodniach nacisków ze strony rządu Niemiec Kanada zgodziła się na odesłanie serwisowanej turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1. Szef rządu w Berlinie Olaf Scholz wyraził z tego powodu zadowolenie oraz nadzieję na „niezakłócone, tanie dostawy gazu na nadchodzącą jesień i zimę” – informuje w niedzielę portal dziennika „Welt”.
10.07.2022

Niemcy. Rząd obawia się całkowitego odcięcia gazu z Nord Stream1

Rząd w Berlinie obawia się, że zaplanowane na poniedziałek czasowe wyłączenie gazociągu Nord Stream 1 będzie dla Rosji pretekstem do całkowitego odcięcia dostaw gazu do Niemiec - pisze w niedzielę portal dziennika „Bild”. "Czy Putin od jutra wyłączy gaz na dobre?" - zastanawia się gazeta.
10.07.2022

Niemieckie kręgi polityczne i biznesowe mają nadzieję na reaktywację Nord Stream 2 po wojnie

Część niemieckich elit politycznych i biznesowych liczy, że gazociąg Nord Stream 2 po zakończeniu wojny na Ukrainie dostanie drugie życie - mówi w rozmowie z PAP analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell.
19.06.2022

Niemcy. Kolei grozi chaos, berlińczykom radzi się, by unikali podróży w kierunku Morza Bałtyckiego

Przepełnione pociągi, ludzie, którzy musieli pozostać na peronie, opóźnienia - już w miniony weekend na niektórych trasach panował chaos, ponieważ zbyt wiele osób chciało zwiedzać kraj z biletem za 9 euro. W ten weekend może być jeszcze gorzej. Berlińczykom radzi się unikać podróży w kierunku Morza Bałtyckiego.
11.06.2022

Atrakcyjny teren do zagospodarowania w porcie Szczecin

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA poprzez realizowane inwestycje w porcie Szczecin stawia na stałe zwiększanie obsługi szerokiej gamy ładunków. Maksymalizuje tym samym potencjał pogłębionego do 12,5 m toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Spółka opublikowała właśnie ogłoszenie, w którym zaprasza zainteresowanych dzierżawą terenów położonych w porcie Szczecin na Półwyspie Ostrowa Grabowskiego do składania wyrazów zainteresowania w zakresie zagospodarowania i obsługi nowych terenów inwestycyjnych.
08.06.2022

MKiŚ: inwestycje PERN są zależne m.in. od zainteresowania niemieckich rafinerii kontraktami długoterminowymi

Trwają konsultacje ws. wykorzystania gdańskiego Naftoportu do dostaw ropy spoza Rosji również do rafinerii w Niemczech. Dodatkowe inwestycje PERN, właściciela Naftoportu, są zależne m.in. od zainteresowania strony niemieckiej kontraktami długoterminowymi - przekazał PAP resort klimatu i środowiska.
02.06.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.