• <

Wynik wyszukiwania - "arciszewska" - Wiadomości

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

PLO ma nowego prezesa

Polskie Linie Oceaniczne mają nowego prezesa zarządu. Z końcem stycznia został nim Piotr Węcławiak, wieloletni członek rady nadzorczej spółki.
29.02.2024

Komisja GMiŻŚ: przepisy dot. połowów komercyjnych powinny uwzględniać interesy rybaków

Przepisy dotyczące warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego powinny uwzględniać interesy polskich rybaków, nie powinny utrudniać połowów czy być zbyt restrykcyjne - ocenili uczestnicy dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.01.2024

Jak funkcjonuje gospodarka morska w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej?

Podczas szóstej edycji Forum Wizja Rozwoju jeden z paneli dotyczył ogólnej kondycji gospodarki morskiej w Polsce i zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano o szansach i możliwościach dla tego obszaru, a także nie udało się pominąć kwestii, które wymagają pewnych zmian i interwencji.
20.06.2023

Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]

W sobotę (3 września) odbyła się ceremonia nadania nazwy nowej jednostce na linii Gdynia-Karlskrona. Szampana na burcie promu Stena Estelle rozbiła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, matka chrzestna statku.
04.09.2022

PLO ma 70 lat doświadczenia w żegludze. Prezes: "Dostęp do morza to element gospodarki, który trzeba wykorzystać" [WIDEO]

Polskie Linie Oceaniczne (PLO) obchodzą okrągły jubileusz 70-lecia. - Wykorzystując długoletnie doświadczenia dostosowujemy się do zmian zachodzących na rynku. Otwieramy nowy rozdział w naszej bogatej historii – mówi prezes Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
30.07.2022

Polski przemysł zyska na rozwoju morskich farm wiatrowych. Dziś branża liczy około 400 firm

Polski łańcuch dostaw dla branży offshore obejmuje dziś ponad 400 przedsiębiorstw – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Branżowi eksperci oceniają, że udział krajowych firm w projektach pierwszej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych będzie sięgał 20–25 proc., ale potencjał krajowego przemysłu w tym obszarze jest nawet dwukrotnie większy. Jak największe lokalne zaangażowanie ma zapewnić porozumienie sektorowe, które branża offshore podpisała z rządem w połowie września.
05.10.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień I. Rozwój portów i budowa floty offshore - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów czwartkowych paneli.
30.08.2021

POL Stella, nowa perełka we flocie PLO. Prezes: "Odbudowujemy flotę i patrzymy w przyszłość stawiając na zespół" [WIDEO]

POL Stella o długości 193 metrów to drugi bliźniaczy statek ro-ro, który Polskie Linie Oceaniczne kupiły w lipcu od tureckiego armatora. – Świętujemy sukces chcąc rozszerzać kierunki rozwoju, między innymi na offshore. Gospodarka morska powinna grać dużą rolę w naszym regionie – powiedziała prezes Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
12.08.2021

Styczyński: musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej

Musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej; najważniejsze jest nadążanie za światowymi trendami, którymi są transformacja paliwowo-energetyczna i cyfrowa gospodarka morska - powiedział w czwartek naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Infrastruktury Maciej Styczyński.
11.06.2021

Finał I Forum Morskiego Radia Gdańsk. Morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość i odbudowa przemysłu stoczniowego [HARMONOGRAM]

Głównymi tematami Forum Morskiego, którego finał odbędzie się 10 i 11 czerwca, będą: morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość polskiej gospodarki morskiej i odbudowa przemysłu stoczniowego. Wydarzenia w ramach Forum, na które serdecznie zapraszamy, będzie można oglądać na radiogdansk.pl lub słuchać w Radiu Gdańsk. Transmisja będzie prowadzona też na kanale facebookowym Radia Gdańsk, na koncie youtube oraz DAB+.
09.06.2021

Łukasz Greinke, Prezes Portu Gdańsk wyróżniony przez Prezydenta RP. Wśród odznaczonych również Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Andrzej Madejski

Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Złotym Krzyżem Zasługi. Ten wyjątkowy order nadawany jest osobom, które swoją działalnością wyróżniły się w pracy dla kraju i społeczeństwa. Na wniosek Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha za zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali również: Pani Dorota Arciszewska-Mielewczyk Prezes Polskich Linii Oceanicznych oraz Pan Andrzej Madejski obecnie Prezes Polskiej
19.04.2021

Atak piratów na statek Polskich Linii Oceanicznych

W poniedziałek rano na wodach Zatoki Gwinejskiej u wybrzeży Afryki doszło do nieudanej próby porwania kontenerowca M/S Port Gdynia. W załodze statku jest 20 polskich marynarzy. "Piraci po nieudanym ataku ostrzelali mostek i zeszli z jednostki" - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
21.12.2020

ISR: Konferencja Parlamentarna Morza Bałtyckiego

Pozycja Polski nad Bałtykiem warta jest aktywnych zabiegów. Trzeba szukać różnych ścieżek jej kształtowania, zwłaszcza poprzez istniejące instrumenty i struktury współpracy. Jedna z nich jest Konferencja Parlamentarna Morza Bałtyckiego.
11.10.2020

Nowy statek ro-ro Polskich Linii Oceanicznych - pierwszy nabytek od 30 lat

Polskie Linie Oceaniczne pierwszy raz od 30 lat powiększyły swoją flotę o nowy statek. Zakupiona 24 września jednostka, nazwana POL Maris, to 10-letni statek typu ro-ro, który zastąpi wysłużony M/V Żerań.
01.10.2020

Rola żeglugi bliskiego zasięgu będzie rosła. Pośrednio wpłynie na to pandemia

Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły na mniejsze obroty portów morskich, zmniejszone tymczasowo przewozy towarowe i pasażerskie oraz kłopoty marynarzy. Branża przygotowuje się na różne scenariusze uwzględniające dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednym z możliwych skutków może być zwiększenie roli żeglugi bliskiego zasięgu, czyli np. między portami w Europie. – Przez lockdown wielu producentów zrozumiało, że błędem jest prowadzenie produkcji daleko, np. w Azji, a to pociągnie za sobą rozwój rodzimej produkcji
11.09.2020

Rozwój offshore szansą dla polskiej branży stoczniowej

Powstanie warunków dla rozwoju przemysłów typu offshore to szansa dla polskiej branży stoczniowej. Potrzebne są jednak szybkie działania i zdecydowane decyzje rządu – ocenili zgodnie uczestnicy panelu „Flota offshore szansą dla polskich stoczni?”, który odbył się w ramach III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
26.08.2020

Za nami Forum Wizja Rozwoju. W centrum uwagi gospodarka morska (foto, wideo)

W Gdyni zakończyła się III edycja Forum Wizja Rozwoju. To największe wydarzenie gospodarcze w Polsce Północnej odbywało się w dniach 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej. Podczas Forum dyskutowano m.in. o wpływie koronawirusa na gospodarkę, przekopie Mierzei Wiślanej i bliskiej perspektywie budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Dużo miejsca poświęcono także analizie efektywności budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni.
25.08.2020

ARP tworzy ekosystem dla rozwoju przemysłu offshore w Polsce

Rozwój przemysłu offshore to dla polskiej gospodarki historyczna szansa, której nie możemy stracić - ocenił podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Mateusz Berger.
25.08.2020

Kotwica rzucona! Zakończyły się obchody Święta Morza

Choć ORP „Bałtyk” trafił na żyletki jeszcze w czasie II wojny światowej, jego trzy gigantyczne kotwice przetrwały. Uroczyste odsłonięcie jednej z nich, „rzuconej” przed Muzeum Marynarki Wojennej (MMW), było wydarzeniem kończącym tegoroczne obchody Święta Morza.
30.06.2020

Akcja kotwica

Ma 121 lat i jest z pochodzenia Francuzką. Szorowała o dna Atlantyku, Morza Żółtego, Kanału Sueskiego, a na starość Zatoki Gdańskiej. Po ponad siedemdziesięcioletniej emeryturze spędzanej przed Domem Marynarza trafi do spa w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie odzyska dawną świetność, by cieszyć oczy gdynian i turystów oraz przypominać dzieje ORP „Bałtyk”, do którego należała.
05.06.2020

W Warszawie zakończyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa (foto, wideo)

23 stycznia w hotelu Sound Garden w Warszawie odbyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, zor­ga­ni­zo­wane przez Zarząd Targów Warszawskich i Akademię Marynarki Wojennej. Tematyką tegorocznej edycji FBM były głównie nowe okręty dla Marynarki Wojennej w ramach nowego Planu Modernizacji Technicznej i ochrona cywilnej infrastruktury morskiej traktowanej jako fundament bezpieczeństwa państwa. Portal GospodarkaMorska.pl tradycyjnie objął wydarzenie patronatem medialnym.
26.01.2020

Dorota Arciszewska-Mielewczyk prezesem Polskich Linii Oceanicznych

Była poseł i b. senator PiS Dorota Arciszewska - Mielewczyk pokieruje Polskimi Liniami Oceanicznymi. Nowa prezes zapewniła w sobotę, że zamierza jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie, aby PLO na nowo mogły stać się światowym potentatem.
21.12.2019

Port Gdynia oknem na świat polskiego rolnictwa (foto, wideo)

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał w czwartek list intencyjny z Zarządem Morskiego Portu Gdynia w obszarze współpracy zmierzającej do zwiększenia dynamiki rozwijającego się eksportu zbóż od polskich producentów.
10.10.2019

Port Gdynia uruchomił nowoczesne symulatory z okazji swoich 97. urodzin (foto, wideo)

Port Gdynia świętuje 97. urodziny. Z tej okazji w poniedziałek w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni uruchomiono nowoczesne symulatory PortMaster. Dzięki nim będzie można bliżej poznać pracę terminali przeładunkowych i kierować ruchem statków w Porcie Gdynia.
23.09.2019

Sejm uchwalił ustawę o pracy na statkach rybackich

Sejm uchwalił w środę ustawę o pracy na statkach rybackich. Nowe przepisy regulują m.in. uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów.
12.09.2019

W Gdańsku rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. To już 20. edycja (foto, wideo)

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów bierze udział w Gdańsku w 20. edycji Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej. Na stoisku 5.02 10-lecie obchodzi portal GospodarkaMorska.pl, który wydarzenie objął patronatem medialnym. Targi potrwają do środy.
09.09.2019

Ustawa o pracy na statkach rybackich po pierwszym czytaniu w Sejmie

Kwestie związane z życiem i pracą na statkach rybackich, uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów przewiduje projekt ustawy o pracy na statkach rybackich, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek na posiedzeniu sejmowych komisji.
09.08.2019

Komisja sejmowa za poprawką do projekt ustawy o inwestycjach dot. budowy portów zewnętrznych

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poparła poprawkę do projektu ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych. Przyjęta zmiana ma zapewnić spójność legislacyjną m.in. z ustawą o budowie muzeum Westerplatte.
09.08.2019

Nowelizacja Prawa wodnego ma zapewnić stabilne finansowanie Wodom Polskim

Zapewnienie stabilnego źródła finansowania Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
08.08.2019

Rekordowe I półrocze 2019 r. w Porcie Gdańsk. Przeładowano 27,3 mln t towarów (foto, wideo)

W Porcie Gdańsk padł kolejny rekord. W I półroczu 2019 r. przeładowano tam 27,3 mln t towarów. To o 9% więcej w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2018 r.
30.07.2019

Przełomowe inwestycje w Porcie Gdynia dzięki decyzjom rządowym

We wtorek sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła projekt noweli ustawy o portach i przystaniach morskich z poprawkami. Jednym z założeń projektu jest wprowadzenie możliwości uregulowania statusu dróg prowadzących do portów, które prowadzą działalność o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
22.07.2019

Sejmowa komisja przyjęła projekt noweli ustawy o portach

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przyjęła we wtorek projekt noweli ustawy o portach i przystaniach morskich z poprawkami. Ma on m.in. wprowadzić możliwość uregulowania statusu dróg prowadzących do portów.
17.07.2019

Włoski temperament na muzycznym wycieczkowcu. Costa Pacifica zawinęła do Gdyni (foto, wideo)

290 metrów długości, miejsce dla 3780 gości i prawdziwie muzyczny wystrój - do Gdyni zawinął wyjątkowy wycieczkowiec Costa Pacifica. Ta piękna jednostka zdumiewa zastosowaniem wielu stylów architektonicznych i przepychem. Przez wielu jest nazywana "muzycznym statkiem", bo to właśnie muzyka jest motywem przewodnim we wszystkich kolorowych wnętrzach, ozdobionych nutami i instrumentami. Nasi dziennikarze odwiedzili Costę Pacificę i nagrali specjalną relację z jej pokładu.
11.07.2019

Sejm za nowelą ustawy o bezpieczeństwie morskim

Nowe przepisy, zakładające m.in. sprawniejsze przekazywanie służbom ratowniczym informacji o liczbie pasażerów na statku w razie wypadku, przegłosowali w czwartek posłowie. Nowela ustawy o bezpieczeństwie morskim ma także zapewnić jednolite zasady przeprowadzania inspekcji na statkach pasażerskich.
04.07.2019

W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju

Za nami pierwszy dzień II Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w poniedziałek odbyło się 48 paneli uporządkowanych w 15 bloków tematycznych. W ramach dwudniowego wydarzenia organizatorzy zaplanowali łącznie 100 debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości z udziałem aż pięciuset ekspertów. Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił przemówienie w czasie Forum oraz na równoległym wydarzeniu – obchodach 35-lecia Solidarności Walczą
25.06.2019

Ratownicy morscy świętowali w Gdyni (foto, wideo)

Na co dzień ratują ludzkie życie, gotowi nawet poświęcić własne. To ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR). W sobotę w Gdyni obchodzili swoje święto.
26.05.2019

Sejm: Większość klubów opozycji chce odwołania ministra Marka Gróbarczyka

Większość klubów opozycyjnych (PO, N, PSL) poparło wniosek o odwołanie ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka. Ministra broniły kluby PiS i Kukiz'15 zwracając uwagę, że to obecna opozycja doprowadziła do kiepskiej sytuacji w stoczniach.
26.04.2019

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości: „To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować” (foto, wideo)

To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować. I zaręczam, że my go wykorzystamy – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podczas gali na zakończenie Rejsu Niepodległości, która w czwartek odbyła się w Gdyni. Dar Młodzieży powrócił do macierzystego portu po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w niej wzięło ok. 1 00
02.04.2019

MGMŻiŚ: 196 inwestycji w oczyszczalniach ścieków w latach 2016-2017

W latach 2016-2017 przeprowadzono 196 inwestycji dotyczących oczyszczalni ścieków komunalnych, zbudowano ok. 4 tys. sieci kanalizacyjnych – podała w czwartek przedstawicielka MGMiŻŚ. Dodała, że poniesione koszty wynoszą 4,4 mld zł.
14.03.2019

Minister Gróbarczyk na posiedzeniu VII Konwentu Morskiego w Gdańsku

Na Politechnice Gdańskiej w sobotę odbyło się siódme posiedzenie Konwentu Morskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele branży morskiej, którzy rozmawiali o rozwoju przemysłu stoczniowego w Polsce.
14.02.2019

99. rocznica symbolicznych zaślubin Polski z morzem (foto)

10 lutego 2019 r. przypada 99. rocznica zaślubin Polski z morzem, których w 1920 r. w Pucku dokonał gen. Józef Haller. Symbolicznymi zaślubinami Polska potwierdziła swoją obecność na ponad 140-kilometrowym odcinku wybrzeża. Obrączkę generała Józefa Hallera, bezcenną pamiątkę z zaślubin Polski z morzem, można oglądać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskim sanktuarium.
10.02.2019

Port Gdynia rozszerza swoje granice

Zarząd Morskiego Portu Gdynia otrzymał pozytywną opinię Rady Gminy Kosakowo w sprawie rozszerzenia swoich granic. Nowe tereny, o powierzchni ponad 260 ha, posłużą do stworzenia Doliny Logistycznej
04.02.2019

Firmy związane z gospodarką morską uhonorowane Orłem Pomorskim (foto)

W gdańskim Dworze Artusa w czwartek został rozstrzygnięty plebiscyt Orzeł Pomorski zorganizowany już po raz XV przez redakcję „Magazynu Pomorskiego”. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie osób i firm mających na swoim koncie szczególne osiągnięcia w biznesie, kulturze, nauce i działalności społecznej lub w sporcie. Wśród 12 wybitnych postaci i firm z Pomorza, których spektakularne działania spotykają się z uznaniem społeczeństwa, znaleźli się m.in. Zarząd Morskiego Portu Gdynia, stocznie CRIST i Sunreef Yachts oraz Andrzej Syldat
17.11.2018

Zarząd Morskiego Portu Gdynia uhonorowany statuetką Orła Pomorskiego

W gdańskim Dworze Artusa w czwartek został rozstrzygnięty plebiscyt ORZEŁ POMORSKI zorganizowany już po raz XV przez redakcję „Magazynu Pomorskiego”. Nad plebiscytem ORZEŁ POMORSKI, którego zadaniem jest wyłonienie osób i firm mających na swoim koncie szczególne osiągnięcia w biznesie, kulturze, nauce i działalności społecznej lub sporcie, honorowy patronat objął Marszałek Województwa Pomorskiego.
16.11.2018

Sejm przyjął nowelę ustawy o rybołówstwie morskim

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o rybołówstwie morskim wraz z pięcioma poprawkami, zgłoszonymi przez klub poselski Prawa i Sprawiedliwości.
09.11.2018

Sejm: Projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim ponownie skierowany do komisji

Projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim posłowie skierowali w środę ponownie do komisji gospodarki morskiej. Poprawki zaproponował klub poselski PiS.
08.11.2018

„Jedno z najpiękniejszych miast odrodzonej Rzeczypospolitej”. Wystawa o Porcie Gdynia w Sejmie (foto)

„W dostępie do morza społeczeństwa upatrywały pomyślnego rozwoju gospodarki oraz szans wyjścia z zaborczego zacofania. Z marzeń o potędze i dobrobycie wyrosło jedno z najpiękniejszych miast odrodzonej Rzeczypospolitej, Gdynia” – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście skierowanym do zgromadzonych gości podczas wtorkowego otwarcia wystawy pt. „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”. Przedsięwzięcie jest elementem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości otwarcia udział
23.10.2018

Strategiczna inwestycja Portu Gdynia wchodzi w fazę realizacji

Koncepcja budowy Portu Zewnętrznego przełamuje bariery ograniczające dalszy rozwój Portu Gdynia i stwarza podstawy do sprawnego oraz efektywnego funkcjonowania w przyszłości. Inwestycja wzmocni potencjał przeładunkowy i zapewni konkurencyjność Portu Gdynia z innymi portami basenu Morza Północnego i Adriatyckiego.
17.10.2018

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018 za nami (foto, wideo)

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018 za nami. Najważniejsze wydarzenie gospodarki morskiej odbyło się w piątek w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. W prezentacjach i debatach na temat wyzwań, zagrożeń i planów branży morskiej uczestniczyło około 650 osób z kraju i ze świata.
12.10.2018

Rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Morskim rozpoczęty (foto, wideo)

Rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Morskim w Gdyni rozpoczęty. Uroczysta inauguracja odbyła się w sobotę na Skwerze Kościuszki. Było to historyczne wydarzenie – od 1 września tego roku dotychczasowa Akademia Morska nosi bowiem rangę uniwersytetu.
06.10.2018

Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej (foto, wideo)

Port w Gdyni pozostanie symbolem polskiej gospodarki morskiej – mówił we wtorek w Warszawie Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas otwarcia wystawy „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”. To zbiór fotografii prezentujących funkcjonowanie portu od początku jego budowy aż do współczesności. Wystawę w gmachu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej można oglądać w dniach 2-18 października oraz 18-30 listopada.
04.10.2018

Pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG na początku 2019 r. (foto, wideo)

W styczniu 2019 r. zamierzamy przeprowadzić pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG – zapowiedział w poniedziałek w Porcie Gdynia Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny, który wziął udział w pokazie ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych i rozlewowych LNG. Na ich podstawie opracowana zostanie pierwsza w Polsce technologiczna instrukcja tankowania statków zasilanych paliwem LNG. Jego zastosowanie umożliwia armatorom spełnienie rygorystycznych obostrzeń dotyczących niskoemisyjnej żeglugi, a także redukcję kosztów operacyjny
11.09.2018

Projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej ponownie skierowany do komisji

Sejm skierował w środę projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej ponownie do Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Do noweli, która ma wprowadzić reformę urzędów żeglugi śródlądowej poprawki zaproponowali m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej.
18.07.2018

Kołodziej: Jesienią będzie gotowy plan dla państwowych stoczni. Forum Wizja Rozwoju (foto, wideo)

Wczesną jesienią zostanie przedstawiony wspólny plan dla państwowych stoczni – poinformował Andrzej Kołodziej podczas forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W ocenie związkowca, nie da się odbudować przemysłu stoczniowego konkurując niskimi kosztami pracy.
26.06.2018

W Warszawie o polskich stoczniach, finansowaniu produkcji okrętowej oraz innowacyjności w przemysłach morskich

Konferencja „Polski Przemysł Stoczniowy: między bezpieczeństwem a rozwojem gospodarczym”, którą zorganizował Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych (WIIS), odbyła się 19 czerwca w Warszawie. Wydarzenie poprzedziły odczytanie przez zastępcę szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pawła Szrota listu od premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego oraz przemówienie podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anny Moskwy. W liście premier podkreślił, że przemysł stoczniowy ma szansę
21.06.2018

Światowe Dni Morza w Szczecinie dobiegły końca (foto, wideo)

W gospodarce morskiej stawiamy na nowe technologie, inteligentne rozwiązania i inwestycje przyjazne środowisku – powiedział podczas ceremonii zakończenia Światowych Dni Morza w Szczecinie minister Marek Gróbarczyk.
15.06.2018

Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata [FOTO, WIDEO]

Łącznie około 1 000 młodych osób weźmie udział w rejsie dookoła świata na pokładzie Daru Młodzieży. Polska fregata w Rejs Niepodległości wypłynęła z Gdyni w niedzielę. Odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.
20.05.2018

200 mln zł dofinansowania dla mniejszych portów i przystani rybackich

200 mln zł dofinansowania dla mniejszych portów i przystani rybackich zapowiedziano w poniedziałek w Ustce podczas otwarcia biura poselskiego Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, posłanki na sejm RP i przewodniczącej sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Pieniądze mają być przeznaczone na rozbudowę infrastruktury.
09.05.2018

Branża morska poszukuje pracowników. Pilnie potrzebni elektrycy i elektromechanicy (foto, wideo)

Po przeprowadzonym badaniu, zauważyliśmy, że największe zapotrzebowanie jest na elektryków i elektromechaników – poinformowała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Aleksandra Godecka z Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Wyniki tej analizy zostały zaprezentowane we wtorek w Gdyni podczas seminarium „Uczeń – pracownik w gospodarce morskiej”. Uczestnikami badania były terminale gdyńskiego portu.
17.04.2018

Strefa ekonomiczna w każdej gminie szansą także dla branży morskiej (foto, wideo)

Przemysł stoczniowy wprost, zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej, nie może być objęty ulgami w podatku dochodowym, natomiast wszystkie tematy około stoczniowe: komponenty, elektronika, wyposażenie, meble, już tak – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podkreślił, że firmy, które produkują tego typu elementy, mogą korzystać z ulg, przez co będą poprawiać swoją pozycję konkurencyjną na rynku gospodarki morskiej. O tym, jak zwolnienia z podatk
29.03.2018

Spotkanie programowe Światowych Dni Morza

21 marca 2018 w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się spotkanie programowe Światowych Dni Morza, w których wzięli udział m.in. ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele ministerstw, portów, urzędów morskich, uczelni morskich, urzędów żeglugi śródlądowej, a także innych podmiotów zaangażowanych w rozwój gospodarki morskiej.
22.03.2018

Komisja za ustanowieniem roku 2019 Rokiem Rzeki Odry

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opowiedziała się we wtorek za ustanowieniem roku 2019 Rokiem Rzeki Odry. Przedsięwzięcie ma m.in. wzmocnić działania na rzecz rozwoju nadodrzańskich województw, miast i gmin.
20.03.2018

Posłanka PiS zrezygnowała z funkcji matki chrzestnej statku PŻM

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk zrezygnowała z tytułu matki chrzestnej statku Polskiej Żeglugi Morskiej m/s Tczew. Wyjaśniła, że nie chce "stawać w konkury" z Magdaleną Kubicką-Netką, której tytuł zaproponowano wcześniej.
17.03.2018

Ponad 1 mld złotych na inwestycje w Porcie Gdynia do 2020 r. (foto, wideo)

Do 2020 r. Port Gdynia wyda na inwestycje ponad miliard złotych, z czego około 345 mln jeszcze w tym roku – poinformował dziennikarzy w poniedziałek podczas konferencji wynikowej Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Podkreślił, że celem planowanych przedsięwzięć jest wzmocnienie pozycji portu. A ten wkrótce zmieni się nie do poznania.
19.02.2018

Jesteśmy nastawieni na sukces - milionowe inwestycje w Porcie Gdańsk (foto)

Port Gdańsk zamieni się w plac budowy. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Zarząd ZMPG podsumował inwestycje z 2017 roku oraz przedstawił plan prac na rok 2018. Ambicje są ogromne, bo gdański port ma szansę stać się "Kłajpedą międzymorza".
16.02.2018

SAR z nowym systemem łączności. Będzie bezpieczniej (foto, wideo)

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa z nowym systemem łączności. TETRA, czyli bezpieczny standard łączności dla przemysłu i służb państwowych, wykorzystywany szczególnie w sytuacjach krytycznych, umożliwi skuteczniejsze przeprowadzanie akcji poszukiwawczych i ratowniczych na morzu. W Polsce operatorem systemu jest Energa, która we wtorek w Gdyni oficjalnie udostępniła go ratownikom morskim.
18.12.2017

Droga Czerwona priorytetem rozwoju portu w Gdyni (foto, wideo)

Droga Czerwona priorytetem rozwoju portu w Gdyni – uważają władze Zarządu Morskiego Portu Gdynia, miasta oraz parlamentarzyści. Inwestycja łącząca port z siecią dróg krajowych ponownie trafiła na listę projektów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk (BAC) w sieci TEN-T. Zdaniem Adama Mellera, prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia, jest ona niezbędna, ponieważ przeładunki w porcie będą rosły.
20.11.2017

W gdańskim porcie powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy (foto, wideo)

W Porcie Gdańsk powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy. Umowę w tej sprawie w środę podpisali przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz Krajowej Spółki Cukrowej. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to ponad 80 milionów złotych.
15.11.2017

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 za nami

Najważniejsze biznesowe wydarzenie dla branży morskiej w Polsce za nami. 13 października odbyło Forum Gospodarki Morskiej Gdynia. Siedemnasta edycja wydarzenia przyciągnęła do Gdyni rekordową liczbę uczestników.
20.10.2017

95. urodziny Portu Gdynia (foto, wideo)

Port Gdynia skończył 95 lat. Z tej okazji w poniedziałek w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się uroczysta gala. Nie zabrakło życzeń, podziękowań i prezentacji ambitnych planów na kolejne lata. Czas zaproszonym gościom umilali aktorzy Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, którzy specjalnie na urodziny gdyńskiego portu przygotowali wyjątkowy program artystyczny.
17.10.2017

Rekordowe gdyńskie Forum Gospodarki Morskiej (wideo)

W tym roku gdyńskie spotkanie branży morskiej przyciągnęło rekordową liczbą uczestników. Celem organizatorów była nie tylko dyskusja nad problemami sektora, ale również jego integracja. W piątek (13.10) odbyło się 17. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 - jedno z najważniejszych spotkań praktyków i ekspertów sektora morskiego.
14.10.2017

Sejm za regulacjami dot. porzucenia i repatriacji marynarzy

Sejm niemal jednogłośnie przyjął w czwartek ustawę regulującą m.in. kwestię ubezpieczenia marynarzy, które będzie musiał posiadać armator na wypadek ich choroby.
12.10.2017

Czwarte posiedzenie Konwentu Morskiego

W budynku Wydziału Nawigacyjnego AMG w sobotę, w dniu inauguracji roku akademickiego, odbyło się czwarte już posiedzenie Konwentu Morskiego. To nieformalne, społeczne ciało skupiające grono fachowców z wielu dziedzin gospodarki morskiej, powstałe z inicjatywy kpt.ż.w. Zbigniewa Sulatyckiego, stawia sobie za cel podniesienie spraw polskiego morza do rządowych priorytetów. Wpływy animatorów Konwentu sprawiły, że tegoroczna inauguracja i późniejsze posiedzenie zgromadziły znaczące osobistości. W obradach omawiano problemy polskiego
12.10.2017

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w Akademii Morskiej w Gdyni

W Gdyni na Skwerze Kościuszki w sobotę w miejscu cumowania żaglowca „Dar Młodzieży” odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018.
10.10.2017

Forum Gospodarki Morskiej już w ten piątek

Przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele rządu, a także Komisji Europejskiej spotkają się w Gdyni by dyskutować o branży morskiej. 13 października odbędzie się kolejna edycja Forum Gospodarki Morskiej.
09.10.2017

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 już za niecały miesiąc

Przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele rządu, a także Komisji Europejskiej spotkają się w Gdyni, by dyskutować o branży morskiej. Dnia 13 października odbędzie się kolejna edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.
18.09.2017

Potencjał polskiej gospodarki morskiej przyciąga zagranicznych inwestorów (foto, wideo)

Potencjał polskich stoczni i zakładów produkcyjnych przyciąga zagranicznych inwestorów i wcale nie trzeba ich specjalnie zachęcać – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl podczas pierwszego dnia targów BALTEXPO Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dowodem na to memorandum o współpracy podpisane pomiędzy Portem Gdańsk a Hamad Port, otwartym na początku miesiąca największym portem na Bliskim Wschodzie. Jak podkreślił szef resortu, Polska chce rozwijać współpracę przede wszystkim w zakr
11.09.2017

Baltexpo 2017: Powrót do żeglugi śródlądowej to największe wyzwanie gospodarki morskiej

Tymi słowami Marek Gróbarczyk, minister gospodarki i żeglugi śródlądowej otworzył kolejną edycję targów Baltexpo 2017. W ceremonii otwarcia udział wziął m.in. J.E. Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti, minister transportu i komunikacji Kataru. Podczas uroczystości podpisano memorandum w sprawie współpracy między Portem Gdańsk a katarskim Portem Hamad.
11.09.2017

Obradował Zespół Trójstronny do Spraw Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego

Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Dorota Arciszewska-Mielewczyk – przewodnicząca Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wzięli udział w posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego. Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwa.
01.07.2017

Ogólnopolskie forum „Odbudowa i modernizacja Marynarki Wojennej RP” w Stoczni Marynarki Wojennej

28 czerwca w Stoczni Marynarki Wojennej odbyło się ogólnopolskie forum pt. „Odbudowa i modernizacja Marynarki Wojennej RP: konieczność kompromisu między jej zdolnościami bojowymi, potrzebami i możliwościami polskiego przemysłu stoczniowego a realiami ekonomicznymi państwa – w nawiązaniu do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju”.
30.06.2017

Sejm przyjął nowelę ustawy ws. zniesienia możliwości przekazywania kwot połowowych

Zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację ze zbiorczych kwot połowowych zakłada rządowa nowelizacja ustawy o rybołówstwie morskim, którą przyjął w czwartek Sejm.
25.05.2017

MGMiŻŚ: W 2016 r. wykorzystano na ochronę brzegów prawie 33 mln zł

Prawie 33 mln zł wykorzystano w ubiegłym roku na ochronę brzegów morskich, wykonując m.in. sztuczne zasilanie plaż, budowę, remont i utrzymanie umocnień brzegów oraz ich monitoring – powiedział w środę w Sejmie wiceminister gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski.
24.05.2017

Marek Gróbarczyk z wizytą w Porcie Gdynia

Gdyński port w czwartek gościł Marka Gróbarczyka – ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej . Towarzyszyli mu: Dorota Arciszewska-Mielewczyk – przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Janusz Śniadek i Marcin Horała – pomorscy posłowie na Sejm RP.
19.05.2017

Ubezpieczenie społeczne dla marynarzy wyniesie 540 zł?

540 złotych ma wynosić składka na ubezpieczenia społeczne dla marynarzy kontraktowych. W zamian będą oni zwolnieni z podatku dochodowego – o najnowszej propozycji opodatkowania marynarzy mówiła w Radio Szczecin przewodnicząca Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
19.04.2017

Nowoczesna gospodarka morska potrzebuje specjalistów (wideo)

Odpowiednio wykształcona kadra niezbędna dla rozwoju nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. To główne zadanie, jakie stoi przed pracodawcami i osobami odpowiedzialnymi za kształcenie przyszłych pracowników branży stoczniowej. O tym, jak najlepiej je wykonać rozmawiali eksperci związani z gospodarką morską i edukacją podczas zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej konferencji „ Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania”.
11.04.2017

Komisja w Szczecinie. O problemach rybaków rewalskich, sytuacji PŻM i branży stoczniowej

Zagrożenia funkcjonowania przystani rybackiej w Rewalu były pierwszym z tematów wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, która odbyła się w Szczecinie w siedzibie Urzędu Morskiego.
21.03.2017

Wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W poniedziałek, 20 marca w siedzibie Urzędu Morskiego przy pl. Stefana Batorego 4 w Szczecinie odbędzie się wyjazdowe posiedzenie sejmowej KGMiŻŚ. Posiedzenie poprowadzi przewodnicząca Komisji, pani poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk. W obradach weźmie udział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
19.03.2017

W Porcie Gdynia otwarto nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych (foto,wideo)

Około 5 000 m2 powierzchni użytkowej, 3 komory magazynowe oraz wydzielona część biurowa. Tak wygląda nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych otwarty w poniedziałek w Gdyni przy ulicy Polskiej 19-23. Dzięki tej inwestycji zwiększył się potencjał składowy gdyńskiego portu.
13.02.2017

Polskie porty coraz bardziej konkurencyjne. W tym roku zapadną kluczowe decyzje (wideo)

Poprawa infrastruktury, kolejne inwestycje oraz usprawnienie regulacji prawnych. To główne zadania, jakie stoją przed polskimi portami na najbliższe lata. O wyzwaniach, zagrożeniach i szansach dla nich rozmawiali w Gdyni przedstawiciele rządu oraz eksperci podczas seminarium „Porty morskie w polityce gospodarczej Polski”. Jak zapowiedzieli, główne zmiany czekają teraz gdyński port.
06.02.2017

Pierwsze czytanie w Sejmie projektu ustawy ws. budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

W Sejmie odbyło się w czwartek pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Inwestycja ma się zakończyć w 2022 r., a jej koszt wyniesie ok. 880 mln zł.
26.01.2017

Święto Szkoły 2016

Tegoroczne obchody tradycyjnego Święta Szkoły zapoczątkowało uroczyste podniesienie bandery przed frontem uczelni oraz msza św. w intencji pracowników, studentów oraz absolwentów Akademii, koncelebrowana przez JE Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Uroczyste posiedzenie Senatu AMG poprzedziło otwarcie w holu uczelni wystawy pt. "Kpt.ż.w. Tadeusz Meissner 1902-1966" w 50 rocznicę śmierci. W wernisażu uczestniczył syn oraz rodzina kapitana.
13.12.2016

80. urodziny Polskiego Rejestru Statków

Nowe przepisy, kolejne certyfikaty i coraz lepsza jakość usług. To główne zadania na najbliższe lata, jakie stoją przed Polskim Rejestrem statków – rzeczoznawczą instytucją rozpoznawaną w najdalszych rejonach świata. Jej jubileusz odbył się w minioną środę w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań i wzruszeń. Prezentem dla wszystkich gości tej uroczystości był spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru”.
16.10.2016

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w gdyńskiej Akademii Morskiej

W sobotę, 8 października 2016 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed żaglowcem Dar Młodzieży odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. 96-ta w bogatej historii szkolnictwa morskiego w Polsce.
11.10.2016

Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji poprawek do Konwencji o Pracy na Morzu

Zabezpieczenie finansowe dla porzuconych marynarzy oraz rozszerzenie wymagań wobec armatorów, w przypadku roszczeń marynarzy, zakłada ustawa o ratyfikacji poprawek do Konwencji o Pracy na Morzu, uchwalona w piątek przez Sejm.
25.09.2016

Gróbarczyk: najbliższe trzy lata będą fatalne dla polskiego rybołówstwa

Przez trzy najbliższe lata rybacy muszą być przygotowani na niskie limity połowowe i problemy w rybołówstwie. Będzie tak do czasu, aż zmieniony zostanie unijny program wsparcia dla rybołówstwa. Słowa te wypowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Posiedzenie komisji odbyło się w Ustce. Rozmawiano tam na temat problemów polskiego rybołówstwa a także stanu aktualnego i rozwoju małych portów morskich.
19.09.2016

Zjazd absolwentów z okazji 70-lecia Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych

W Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego spotkało się ponad 400 absolwentów wydziałów ekonomicznych UG oraz uczelni ekonomicznych, których tradycje UG kontynuuje – Wyższej Szkoły Handlu Morskiego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie.
24.06.2016

Komisje zaakceptowały projekt ustawy stoczniowej

Podczas wczorajszego wspólnego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Finansów Publicznych został zaakceptowany rządowy projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
22.06.2016

O projekcie ustawy stoczniowej na wspólnej komisji

Dziś (21.06) odbyło się wspólne posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Finansów Publicznych. Tematem spotkania było rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
21.06.2016

Port Gdańsk już dziś gotowy do obsługi żeglugi śródlądowej

Żegluga śródlądowa, gospodarka wodna, potencjał rynku, stan infrastruktury portowej przystosowanej do obsługi żeglugi śródlądowej oraz szanse na zwiększenie konkurencyjności gospodarki Polski poprzez integrację międzynarodowych dróg wodnych w międzynarodowe korytarze transportowe, to tylko kilka z wybranych tematów na jakie dyskutowano w ubiegłym tygodniu w Warszawie podczas odbywających się tam Międzynarodowych Targów i Konferencji Waterways.
20.06.2016

Balt Miltary Expo i NATCON wystartowały [WIDEO]

Marynarka Wojenna RP znajduje się w trakcie Planu Modernizacji Technicznej, dotyczy jej także Program Rozwoju Sił Zbrojnych. Podczas Targów Balt Military Expo 2016 i towarzyszącej im konferencji NATCON można zauwazyć, że oczekiwania związane z tempem procesu modernizacji i podpisywaniem kolejnych kontraktów rosną zarówno wśród dziennikarzy, jak i producentów sprzętu i wyposażenia wojkowego. Odbywające się w Gdańsku wydarzenia to jednak przede wszystkim okazja do prezentacji najnowszych i najbardziej innowacyjnych produktów
20.06.2016

WaterWays 2016 - dobra passa dla wód śródlądowych

Główna myśl płynąca z poświęconej polskim wodom śródlądowym konferencji WaterWays jest jasna; transport śródlądowy otrzymał zielone światło na rozwój i może spodziewać się poważnego wsparcia ze strony rządu. Po dziesięcioleciach stagnacji rozpoczną się poważne prace mające na celu przywrócenie żeglowności na Odrze i Wiśle, co ściśle łączy się także z gospodarką morską.
17.06.2016

WaterWays Expo 2016 otwarte – relacja

75 miliardów złotych na rozwój polskich dróg wodnych zadeklarował Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk podczas uroczystego otwarcia III Międzynarodowych Targów i Konferencji Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej WaterWays Expo 2016.
16.06.2016

Tolkmicko: minister spotkał się z rybakami

W tolkmickim porcie nad Zalewem Wiślanym rybacy łodziowi, podobnie jak dzień wcześniej ich koledzy w Ustce, manifestowali poparcie dla działań prowadzonych przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
10.04.2016

Komisja sejmowa GMiŻŚ: prezentacja projektu ustawy stoczniowej

Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Paweł Brzezicki, wiceminister tego resortu na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej przedstawili członkom Komisji i gościom projekt Ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
16.03.2016

Gdynia: o polityce morskiej z udziałem przedstawicieli firm, uczelni, instytutów i administracji

Polska gospodarka morska nie będzie czarną dziurą w przestrzeni światowej gospodarki morskiej – taką konkluzją zakończyła się konferencja naukowa Polityka Morska, która odbyła się 14 marca w Akademii Morskiej w Gdyni. Jednym z założeń jest powstanie interdyscyplinarnego Morskiego Think Tank, który będzie wspierał wszelkie działania na rzecz umacniania Polski Morskiej.
16.03.2016

Powstanie interdyscyplinarny Morski Think Tank

Polska gospodarka morska nie będzie czarną dziurą w przestrzeni światowej gospodarki morskiej – taką konkluzją zakończyła się Konferencja naukowa Polityka Morska, która odbyła się 14 marca w Akademii Morskiej w Gdyni.
15.03.2016

Sejmowa Komisja GMiŻŚ: priorytetem będzie drobne rybołówstwo

Przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Dorota Arciszewska-Mielewczyk otwierając posiedzenie poinformowała, iż w obradach uczestniczą przedstawiciele środowisk rybackich, przetwórstwa i hodowli ryb.
24.02.2016

Sejmowa Komisja GMiŻŚ z wizytą w Stoczni Marynarki Wojennej S.A.

Jednym z punków programu wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej była wizyta jej członków w Stoczni Marynarki Wojennej S.A., gdzie goście mieli okazję zwiedzić okręt patrolowy „Ślązak”, zapoznać się z aktualnym stanem zaawansowania prac na okręcie jak również porozmawiać o bieżącej sytuacji i perspektywach rozwoju SMW S.A.
23.02.2016

Okręty i strategia rozwoju dla Marynarki Wojennej RP – pierwsze Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie, 14 stycznia 2016

Już 14 stycznia 2016 w Warszawie odbędzie się pierwsze Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2016, rozpoczynające nowy cykl corocznych konferencji specjalnie dedykowanych planom, wyposażeniu, technologiom i rozwiązaniom na rzecz obronności morskiej. Jest to jednodniowe wydarzenie w formule konferencji wraz z towarzyszącą wystawą, którego celem jest promowanie roli i znaczenia Marynarki Wojennej w wymiarze nie tylko stricte wojennym, ale także w odniesieniu do różnorodnych zadań, które są powierzane Marynarce Wojennej w c
08.01.2016

Wyzwania rozwoju transportu w XXI wieku

W dniach 26-27 maja a Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja naukowców i praktyków na temat wyzwań stojących przed współczesnym transportem. Polski Klaster Morski był partnerem konferencji.
29.05.2014

Euro – Trans 2014 w Szczecinie

Tegoroczna konferencja odbywała się pt. „Infrastruktura transportu dla rozwoju regionów. Z perspektywy 10-lecia członkostwa w Unii Europejskiej”. Miła charakter nie tylko podsumowujący ale również w wielu obszarach wybiegała przyszłość. Organizatorami były: Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Jednym z patronów medialnych konferencji był Polski Klaster Morski.
26.05.2014

Nowa przystań rybacka w Kuźnicy- najmłodszy port rybacki na Bałtyku

Rybacy z półwyspu Helskiego otrzymali do dyspozycji dużą, nowoczesną przystań. Na sfinalizowanie wartej 30 mln inwestycji potrzeba było zaledwie 2 lat. Generalnym wykonawcą było konsorcjum Hydrobudowa Gdańsk. 30 października 2012r., odbyło się uroczyste przekazanie terenu użytkownikom.
31.10.2012

BCT na rzecz pogłębienia Portu Gdynia

Stale zwiększający się popyt na przewozy towarów kontenerami wymusza na armatorach budowę statków o większej ładowności. Dlatego też niezbędne jest przystosowanie Portu Gdynia do przyjmowania jednostek o większym zanurzeniu. Transport kontenerów drogą morską i dalej przewożenie ich koleją w głąb lądu, to jeden z celów stawianych przez Unię Europejską - takie wnioski płyną z raportu „Gdynia Portem Glębokowodnym”, zaprezentowanego 1 marca na konferencji Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Warszawie.
01.03.2012

Nowe Planetarium na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni

W piątek 30 września 2011 r., w przededniu uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Morskiej w Gdyni na Wydziale Nawigacyjnym przy al. Jana Pawła II 3 miała miejsce uroczystość otwarcia nowego Planetarium, połączona z zakończeniem realizacji projektu „Podwyższenie jakości infrastruktury naukowo-dydaktycznej przez nadbudowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do budynku administracyjno-magazynowego Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pom
03.10.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.