• <

Balt Miltary Expo i NATCON wystartowały [WIDEO]

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Balt Miltary Expo i NATCON wystartowały [WIDEO]
Balt Miltary Expo i NATCON wystartowały [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

20.06.2016 Źródło: własne

Marynarka Wojenna RP znajduje się w trakcie Planu Modernizacji Technicznej, dotyczy jej także Program Rozwoju Sił Zbrojnych. Podczas Targów Balt Military Expo 2016 i towarzyszącej im konferencji NATCON można zauważyć, że oczekiwania związane z tempem procesu modernizacji i podpisywaniem kolejnych kontraktów rosną zarówno wśród dziennikarzy, jak i producentów sprzętu i wyposażenia wojskowego. Odbywające się w Gdańsku wydarzenia to jednak przede wszystkim okazja do prezentacji najnowszych i najbardziej innowacyjnych produktów i rozwiązań dedykowanych siłom zbrojnym.

- Targi organizujemy od 1998 roku, a tegoroczna edycja jest z pewnością największa z dotychczasowych - mówi Marek Buczkowski, Dyrektor projektu Balt Military Expo. - Ich międzynarodowy charakter oddaje zarówno obecność wystawców zza granicy, jak i przybywający do nas bardzo licznie w tym roku przedstawiciele innych Państw w randze Ministra. Wizytę taką odbywają między innymi goście ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Targom towarzyszą także pokazy komandosów i wpłynięcie do Gdańska dwóch okrętów wojskowych; łodzi podwodnej ze Szwecji i udostępnionego, po uprzednim zapisaniu się, do zwiedzania okrętu z Estonii.

Zarówno podczas otwarcia Konferencji NATCON, której głównym tematem jest wymiana rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa morskiego proponowanych przez instytucje naukowo-badawcze krajów nadbałtyckich, jak i Targów Balt Miliary Expo 2016, głos zabrał Bartosz Kownacki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Mówił on zarówno o planach rozwojowych polskiej armii i mocnym akcencie kładzionym w nich na projekty związane z morzem, jak też o globalnej sytuacji politycznej, która sprawia, że

Ponieważ tegoroczne Targi są bardzo dobrą okazją by przedstawić najnowsze oferty uzbrojenia, innowacyjnego sprzętu i wyposażenia dla sił zbrojnych oraz formacji bezpieczeństwa w idealnym dla ich potencjalnej sprzedaży momencie, bierze w nich ponad 140 firm z 15 krajów między innymi Holandii, Francji, Izraela, Kanady, Niemiec, Norwegii, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii. Rekordową liczbę prelegentów odnotowała także odbywająca się w czasie targów konferencja NATCO. Konferencja jest młodsza od Targów, jednak od 2012 roku stała się ich integralną częścią i wpisała się na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń poruszających tematykę technologii morskich dla obronności i bezpieczeństwa. 

- Na popularność naszej konferencji z pewnością wpływa jej umiejętne powiązanie z Targami - zaznacza Andrzej Kilian, Prezes Zarządu Centrum Techniki Morskiej, współorganizatora NATCON. - To znakomita okazja by nie tylko rozmawiać o poszczególnych rozwiązaniach technologicznych, ale zweryfikować ich praktyczne zastosowanie.

Głównymi organizatorami NATCON są Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., Międzynarodowe Targi Gdańskie oraz Akademia Marynarki Wojennej. Współorganizatorami są natomiast Akademia Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Politechnika Gdańska.

W czasie targów zostaną przyznane nagrody dla najlepszych wystawców, w tym między innymi Grand Prix im. Kontradmirała Xawerego Czernickiego oraz „Kryształowa Latarnia” ufundowana przez organizatorów NATCON. Targi wizytowane były przez przedstawicieli kadry dowódczej oraz korpusu oficerskiego Wojska Polskiego, pojawili się na nich także attaché wojskowi akredytowani w Polsce.

Targi Balt Military Expo z pewnością stały się jedną z najważniejszych imprez jeżeli chodzi o szeroko pojętą obronność w Polsce, dlatego też patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. W skład komitetu honorowego wchodzą zaś między innymi: Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach, Przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej Jarosław Rusiecki, Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.