• <
bulk_cargo_port_szczecin

95. urodziny Portu Gdynia (foto, wideo)

Patrycja Cybulska

17.10.2017 01:08 Źródło: własne

Partnerzy portalu

95. urodziny Portu Gdynia (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Port Gdynia skończył 95 lat. Z tej okazji w poniedziałek w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się uroczysta gala. Nie zabrakło życzeń, podziękowań i prezentacji ambitnych planów na kolejne lata. Czas zaproszonym gościom umilali aktorzy Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, którzy specjalnie na urodziny gdyńskiego portu przygotowali wyjątkowy program artystyczny.

– Ten okres, kiedy Port Gdynia musi się odrodzić na nowo w nowej rzeczywistości, to jest obowiązek. Mamy wyzwania inwestycyjne, te, które są już w trakcie realizacji, a druga grupa, to takie bardziej nasze marzenia, czyli szczególnie temat Portu Zewnętrznego – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Jak poinformował prezes ZMPG, obecnie trwają poszukiwania inwestora, który ma pomóc w realizacji tej inwestycji w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym. Zakłada ona budowę głębokowodnego terminalu kontenerowego z zapleczem magazynowym. Dzięki niej do Gdyni mogłyby zawijać największe kontenerowce świata – do 400 m, a zdolność przeładunkowa portu, zgodnie z planami ZMPG, wzrosnąć nawet do 4 mln TEU. Port Zewnętrzny to także nowe miejsca pracy oraz wpływy do budżetu z ceł oraz podatków.

Podczas uroczystości w Teatrze Muzycznym Meller zapowiedział także, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa terminalu pasażerskiego. W najbliższych latach poprawi się także dostępność drogowa oraz kolejowa do portu. Obecnie trwają prace budowlane związane z pogłębieniem oraz poszerzeniem toru wodnego, a w II kwartale przyszłego roku zakończy się rozbudowa obrotnicy. W planach jest także, aby małe wycieczkowce cumowały przy Nabrzeżu Pomorskim, czyli w centrum Gdyni.

– Strategia, którą zaprezentował Zarząd, jest niezwykle ambitna, przez nas wspierana i mam nadzieję, że będzie zrealizowana. Dlatego też chciałbym, aby w ciągu dwóch lat powstał projekt, za trzy lata, żeby się rozpoczęła inwestycja, a za pięć lat, żeby już pierwsze pirsy zostały wybudowane, tak aby uzyskać ostateczny kształt, mam nadzieję, w najbliższych dziesięciu latach – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Podczas uroczystości Adam Meller, prezes ZMPG, odznaczony został Orderem Honorowym Związku Piłsudczyków RP. Medale za Długoletnią Służbę otrzymali także pracownicy gdyńskiego portu.

– Ten medal to jest nie tylko moja zasługa, ale całej jednostki. Wszyscy strażacy pracowali na to odznaczenie, które ja w ich imieniu, można powiedzieć, odebrałem – mówi Grzegorz Bulwa, komendant Portowej Straży Pożarnej Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

95 lat gdyńskiego portu świętowała także Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inż. Tadusza Wendy, głównego projektanta i kierownika budowy Portu Gdynia.

– Jak mój dziadek znalazł to miejsce, toż to była maleńka wioska. Dzięki temu portowi powstało wspaniałe polskie miasto nad morzem. I dziadek byłby dumny, byłby szczęśliwy – mówi Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inż. Tadeusza Wendy.

Podczas uroczystości dokonano również poświęcenia sztandaru Portu Gdynia. Każdy z zaproszonych gości przybył do Teatru Muzycznego z innymi życzeniami.

– Oferta logistyczna Trójmiasta to jest zespół dwóch portów: Gdynia i Gdańsk. Ich połączone wyniki pokazują potencjał polskiego Wybrzeża, gdyż, nie licząc portów rosyjskich, gdzie przeładowuje się paliwa, to zespół Gdynia-Gdańsk jest największym portem morskim na Bałtyku – mówi Marcin Osowski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. infrastruktury.

– Nam są potrzebne i pogłębienie toru, i obrotnica, i Port Zewnętrzny. Musimy dostosować się do rynku globalnego. Musimy rzeczywiście być takim portem jak zawsze się mówiło, że Gdynia jest najpiękniejsza, najważniejsza, najpotężniejsza – wylicza Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni Sejm przyjął 23 września 1922 r. W ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z największych i najnowocześniejszych portów w Europie, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców.

Obecnie strategia rozwoju Portu Gdynia zakłada, że w roku 2027 jego zdolność przeładunkowa wyniesie ok. 44,5 mln ton. W 2016 r. port przeładował 19,5 mln ton, o 7,4 proc. więcej niż w 2015 r.

ZMPG zarządza terenami i infrastrukturą portu w Gdyni na powierzchni ponad 500 ha. Na jego terenie działają niezależne spółki eksploatacyjne, m.in. Morski Terminal Masowy Gdynia, Portowy Zakład Techniczny, Bałtycka Baza Masowa, Bałtycki Terminal Drobnicowy oraz Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) i Gdynia Container Terminal (GCT).

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.