• <
nauta_2024

O projekcie ustawy stoczniowej na wspólnej komisji

21.06.2016 18:01 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki O projekcie ustawy stoczniowej na wspólnej komisji

Partnerzy portalu

O projekcie ustawy stoczniowej na wspólnej komisji - GospodarkaMorska.pl

Dziś (21.06) odbyło się wspólne posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Finansów Publicznych. Tematem spotkania było rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Z ramienia MGMiŻŚ w spotkaniu uczestniczył Paweł Brzezicki, podsekretarz stanu i Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodnicząca Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ministerstwo Finansów reprezentowała Grażyna Dobrzyńska, naczelnik z Departamentu Podatku od Towarów i Usług oraz Jacek Sasin, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych.

- Przypomnijmy, 8 czerwca w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, której celem jest rewitalizacja przemysłu stoczniowego w Polsce. Obecnie projekt został skierowany do komisji w celu rozpatrzenia – mówi Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

- Projekt zawiera konkretne rozwiązania w obszarze podatków VAT, CIT, zgodne z prawem krajowym i unijnym. Mają one wzmocnić kapitałowo stocznie budujące kompletne statki, zaktywizować kooperantów, pobudzić cały sektor okrętowy, który ma stanowić trzon polskiej gospodarki morskiej – przypomina Paweł Brzezicki, wiceminister MGMiŻŚ.

Ustawa stwarza ramy prawne, organizacyjne i finansowe zapewniające rozwój istniejących i tworzenie nowych podmiotów gospodarczych, które zyskają zdolność zawierania kontraktów i budowy nowych statków morskich i śródlądowych i staną się konkurencyjne na rynku globalnym. Ma być stymulatorem rozwoju podmiotów w ramach produkcji komplementarnej w sektorze okrętowym. Umożliwi objęcie statusem specjalnych stref m.in. gruntów przeznaczonych na produkcję okrętową: nie będących własnością Skarbu Państwa, jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego albo związku komunalnego.

- Ustawa ma przyczynić się do wykorzystania ogromnego potencjału stoczniowego, który posiadamy, przywrócić sektorowi okrętowemu należną pozycję „koła zamachowego” gospodarki morskiej, generującego tysiące miejsc pracy, spowodować, by biura projektowe zaczęły pracować na rzecz polskich stoczni i dla nich tworzyły innowacyjne projekty – podkreśla wiceminister Brzezicki.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.