• <

Jesteśmy nastawieni na sukces - milionowe inwestycje w Porcie Gdańsk (foto)

ew

16.02.2018 12:55 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Jesteśmy nastawieni na sukces - milionowe inwestycje w Porcie Gdańsk (foto)
Jesteśmy nastawieni na sukces - milionowe inwestycje w Porcie Gdańsk (foto) - GospodarkaMorska.pl

Port Gdańsk zamieni się w plac budowy. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Zarząd ZMPG podsumował inwestycje z 2017 roku oraz przedstawił plan prac na rok 2018. Ambicje są ogromne, bo gdański port ma szansę stać się "Kłajpedą międzymorza".

W 2017 roku ZMPG zrealizował inwestycje za łączną kwotę ponad 29 mln zł. I jak dodaje wiceprezes Marcin Osowski: "to dopiero początek!". Dzięki tym nakładom zmodernizowano m.in. linię odbojowa na Nabrzeżu Wiślanym, przebudowano ul. Chodackiego i Nabrzeże Przemysłowe. Zmiany przeszedł także Kapitanat Portu Północnego.

"Rok 2017 był rokiem planów, zawierania umów, rozpisywania przetargów. Teraz prace wreszcie ruszą, stopniowo będą zaczynać się kolejne inwestycje. Jesteśmy zobowiązani inwestować każdą zarobioną złotówkę w infrastrukturę, każda złotówka zaowocuje w przyszłości. Wierzymy, że do 2020 roku osiągniemy inny, lepszy standard i przyciągniemy jeszcze większe wolumeny ładunków"- mowił Łukasz Greinke, Prezes ZMPG S.A.

W 2018 roku skala wykonywanych prac znacznie się poszerzy. Największe inwestycje to te współfinansowane (w 85 procentach) przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF („Connecting Europe Facility” – „Łącząc Europę”). Dzięki środkom unijnym ogromne zmiany czekają m.in. tereny w Porcie Wewnętrznym. Zostanie pogłębiony tor wodny i rozbudowane nabrzeża: Obrońców Poczty Polskiej i Mew, Nabrzeże Oliwskie, Zbożowe, Wisłoujście oraz Dworzec Drzewny. Szacunkowa wartość projektu to ok. 470 mln zł. W Porcie Zewnętrznym ZMPG rozbuduje i zmodernizuje sieć drogowo-kolejową za ok. 180 mln zł. Wszystkie projekty z programu CEF zakończą do się do 2020 roku.

W ramach dotacji unijnych powstanie także nowe Nabrzeże Północne, dzięki któremu Port Gdańsk zyska m.in. terminal dla ładunków ro-ro. Łączna kwota funduszy unijnych dla ZMPG to wartość ok. 600 mln zł.

- Cieszymy się, że możemy realizować największy program inwestycyjny w historii Portu Gdańsk. Dzięki temu z jednej strony radykalnie zwiększy się atrakcyjność Portu dla kontrahentów, a z drugiej zdobędziemy dodatkowe kompetencje, które pozwolą wybudować flagową inwestycję, czyli Port Centralny. Wbrew niektórym opiniom plany Zarządu nie są wyrazem megalomanii, lecz oczywistą odpowiedzią na plany rozwojowe innych światowych portów – mówi Marcin Osowski, wiceprezes ZMPG ds. Infrastruktury.

W tym roku planowane są także prace związane z powstaniem czterech nowych parkingów. Najszybciej – prawdopodobnie jeszcze w tym roku – do użytku oddany zostanie parking buforowy u zbiegu ulic Śnieżnej i Handlowej na ok. 70 miejsc. Później parking przy ul. Budowniczych Portu Północnego na ponad 80 miejsc, parking przy Trasie Sucharskiego w standardzie MOP – 300 miejsc – oraz przy ul. Ku Ujściu, mieszczący ok. 100 pojazdów. Łącznie modernizacja i budowa torów, dróg, placów oraz ogrodzeń wyniesie w tym roku ok. 16 mln zł. Około 8 mln zł Port Gdańsk przeznaczy na inwestycje w obiekty kubaturowe. 

Są również planowane inne, ciekawe inwestycje. Osowski mówił m.in. o punkcie ładowania samochodów elektrycznych, modernizacji oświetlenia w standardzie LED czy nowym budynku o nazwie Infobox, którego budowa ma rozpocząć się już w 2020 roku. Będzie to budynek użyteczności publicznej, ze strefą gastronomiczną. Do Infoboxu dojdziemy pieszo, drogą rowerową lub morską, w krótkim czasie dostaniemy się z niego m.in. na Westerplatte. Co intrygujące, dzięki specjalnemu oświetleniu i ogromnym napisom - Infobox będzie widziany np. z molo w Brzeźnie czy Sopocie. Wizualizacje tych miejsc dostępne w galerii pod artykułem.

- Ministerstwu Infrastruktury zależy na dobrym skomunikowaniu polskich portów. To cel zgodny ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Prowadzone są liczne inwestycje kolejowe i drogowe, które przybliżają nas do tego celu – mówi Kazimierz Smoliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W ramach inwestycji hydrotechnicznych zmodernizowany zostanie m.in. Falochron Brzegowy Północny. Wartość całej inwestycji to ponad 6 mln zł (3,5 mln zł w 2018 r.). ZMPG zmodernizuje także linię odbojową Pirsu Rudowego za ok. 5 mln zł (w 2018 r. – 2,5 mln zł). To jedynie wybrane z ok. 150 pozycji w planie inwestycji i remontów na ten rok. Ogółem w 2018 roku inwestycje pochłoną ok. 170 mln zł.
 

Obecny na konferencji wiceminister gospodarki morskiej Jerzy Materna: "Otwieramy się frontem na Bałtyk. ZMPG na poprawę infrastruktury, np. na pogłębienie torów wodnych, budowę nowych nabrzeży, przebudowę dróg i torów do 2020 r. ma wydać prawie 1 mld zł. Na samo przywrócenie żeglugi śródlądowej, planuje się przeznaczyć 70 mln złotych."

Port Gdańsk w styczniu br. przeładował prawie 4,2 mln ton ładunków, o ponad 38 proc. więcej niż w styczniu ubiegłego roku. Jest to najlepszy styczeń w historii portu. Najwięcej przeładowano paliw, drobnicy oraz węgla. W 2017 r. Port Gdańsk przeładował rekordowe 40,6 mln ton ładunków, czyli o prawie 9 proc. więcej niż rok wcześniej. 

Jak dodała poseł Dorota Arciszewska: "Dzisiejsze zarządy portów to osoby z wizją, odpowiednim spojrzeniem na przyszłość. Nie ma chorej konkurencji, ale współpraca między portami". 

I pozwala to optymistycznie patrzeć w przyszłość. 

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.