• <
escort_980x120_gif_2020

Tolkmicko: minister spotkał się z rybakami

10.04.2016 08:11 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Tolkmicko: minister spotkał się z rybakami

Partnerzy portalu

Tolkmicko: minister spotkał się z rybakami - GospodarkaMorska.pl

W tolkmickim porcie nad Zalewem Wiślanym rybacy łodziowi, podobnie jak dzień wcześniej ich koledzy w Ustce, manifestowali poparcie dla działań prowadzonych przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Mogli to wyrazić bezpośrednio, ponieważ w porcie szef resortu Marek Gróbarczyk zjawił się osobiście. Rybacy postulowali zakaz trałowania sprzętem ciągnionym w 6milowej strefie od linii brzegu by chronić zasoby ryb w Bałtyku. Domagali się także zakazu połowów paszowych. Postulowali także by w ograniczyć populację fok, czyniących ogromne spustoszenia w środowisku Bałtyku, stanowiących zagrożenie dla rybaków i rybołówstwa.

Rybacy przybrzeżni liczą na wsparcie finansowe i właściwy podział przyznanych unijnych środków w nowym programie. Sami postulują tymczasowe przerwy w połowach ale w zamian za rekompensaty.

Po manifestacji w porcie rybacy, minister i przedstawiciele departamentu rybołówstwa, parlamentarzyści i samorządowcy dyskutowali o problemach nurtujących rybaków i zagrożeniach związanych z katastrofalnym stanem populacji ryb w Zalewie i Bałtyku. Minister zapewnił, iż resort czyni działania by wesprzeć rybaków, zwłaszcza tych drobnych, przybrzeżnych. Poinformował, iż będzie czynił wszystko, by zmienić zasady podziału funduszy z programów unijnych, choć są to bardzo skomplikowane kwestie. Podkreślił również, iż to rybacy sami muszą wypracować rozwiązania i propozycje, które będą materializowane w rozporządzeniach przygotowywanych przez Departament Rybołówstwa i przez niego podpisywanych. Apelował o współprace i dążenie do kompromisu w trudnych kwestiach przypominając, iż w tym celu został powołany przy ministerstwie specjalnych zespół, w którym swoich reprezentantów mają środowiska rybackie z całego polskiego wybrzeża.

O potrzebie kompromisu i trudnych politycznych decyzjach, mających na celu przede wszystkim szeroko rozumiany interes społeczny mówiła także Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.