• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Przełomowe inwestycje w Porcie Gdynia dzięki decyzjom rządowym

pc/Zarząd Morskiego Portu Gdynia

22.07.2019 03:35 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Przełomowe inwestycje w Porcie Gdynia dzięki decyzjom rządowym
Przełomowe inwestycje w Porcie Gdynia dzięki decyzjom rządowym - GospodarkaMorska.pl

We wtorek sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła projekt noweli ustawy o portach i przystaniach morskich z poprawkami. Jednym z założeń projektu jest wprowadzenie możliwości uregulowania statusu dróg prowadzących do portów, które prowadzą działalność o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

We wtorek sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła projekt noweli ustawy o portach i przystaniach morskich z poprawkami. Jednym z założeń projektu jest wprowadzenie możliwości uregulowania statusu dróg prowadzących do portów, które prowadzą działalność o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

– Jeszcze kilka lat temu taka wartość była niewyobrażalna – za naszych poprzedników była o 40 proc. niższa. My bezwzględnie chcemy wspierać rozwój portów, to jest dla nas „pięć minut”, które musimy wykorzystać. Zresztą jest to bardzo duży przychód do budżetu państwa z tytułu ceł, podatków i innych opłat. W zeszłym roku porty polskie przyniosły 40 mld zł. To ogromny zastrzyk do naszego budżetu, w związku z tym nie możemy się zatrzymać nawet na chwilę, aby nie rozwijać portów. Na tę okoliczność została przygotowana specjalna specustawa dotycząca rozbudowy portów: w Gdańsku (jako rozbudowa Portu Centralnego), w Gdyni (budowa Portu Zewnętrznego) i w Świnoujściu (budowa terminala kontenerowego). […]Myślę, że podczas tego posiedzenia Sejmu ustawa już zostanie uchwalona i rozpoczniemy realizację tego zadania właśnie w oparciu o poszczególne porty – zaznaczył Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Specustawa dot. budowy portów zewnętrznych usprawni realizację przełomowych inwestycji w polskich portach.

– Rekordowe przeładunki w Porcie Gdynia oraz dobre prognozy na kolejne lata, realizowane inwestycje przy wsparciu środków unijnych są argumentem inwestowania w Port Gdynia. Przyjęcie przez komisję specustawy o budowie portów zewnętrznych oraz ustawy o portach i przystaniach morskich zbliża nas do realizacji największej inwestycji w nowożytnej historii Portu Gdynia. Inwestycja Port Zewnętrzny wzmocni potencjał przeładunkowy i zapewni konkurencyjność Portu Gdynia z innymi portami basenu Morza Północnego i Adriatyckiego – powiedział prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Adam Meller.

Wspomniane ustawy są niezwykle ważne dla gospodarki morskiej rejonu Morza Bałtyckiego. Ustawa o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych ma na celu wprowadzenie ułatwień, umożliwiających sprawną realizację projektów rozbudowy potencjału przeładunkowego Portu Gdynia. Realizowana inwestycja Port Zewnętrzny, dzięki ustawie usprawni proces inwestycyjny.

– Bezpośrednio z największą inwestycją, jaką jest budowa Portu Zewnętrznego związany jest temat budowy Drogi Czerwonej, która ma priorytetowe znaczenie dla poprawy dostępności komunikacyjnej z i do Portu Gdynia. Należy jak najszybciej zrealizować tak poważne inwestycje jak chociażby wspomniana Droga Czerwona, która rozwiąże problemy komunikacyjne mieszkańców Gdyni, a także będzie wsparciem inwestycji stymulujących nowoczesną produkcję i usługi okołoportowe. Budowa Portu Zewnętrznego to nie tylko Droga Czerwona, ale także skomunikowanie portu z siecią połączeń kolejowych – powiedziała Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zmiana ustawy o portach i przystaniach morskich m. in. usprawni procesy zarządzania w portach oraz umożliwi realizację kolejnych inwestycji. Prace nad ustawą to doskonały przykład dobrej współpracy pomiędzy Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz władzami portów morskich.

– Budowa Portu Zewnętrznego wytycza nowe perspektywy gospodarcze, stymulując rozwój nie tylko Gdyni czy regionu ale całej Polski. Coroczne rekordy przeładunkowe pokazują, że musimy uczynić wszystko, co możliwe, aby zapewnić dalszy dynamiczny rozwój portu w Gdyni. Port Gdynia ma ogromny potencjał, którego wykorzystanie będzie możliwe dzięki przyjęciu specustawy o budowie portów zewnętrznych oraz zmianie ustawy o portach i przystaniach morskich – podsumował Maciej Krzesiński, managing director of the Outer Port Project.

Bollore Logistics
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.