• <

W Gdyni zakończyły się 14. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie” (foto, wideo)

pc

22.07.2019 04:18 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie W Gdyni zakończyły się 14. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie” (foto, wideo)
W Gdyni zakończyły się 14. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie” (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

130 wystawców i dziesiątki jachtów żaglowych i motorowych. W niedzielę w Gdyni zakończyły się 14. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, podczas którego nie tylko promuje się żeglarstwo, ale także w jednym miejscu, na wodzie można zobaczyć jachty, luksusowe łodzie motorowe, skutery oraz nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny.

– Każdy, kto marzy o rozpoczęciu żeglarskiej przygody, znajdzie tu coś dla siebie. To oczywiście jest wystawa, na której możemy zobaczyć to, co oferuje się polskim żeglarzom, a więc to, co produkuje polski przemysł jachtowy i co oferują dilerzy, którzy reprezentują jachty z całej Europy – mówi Waldemar Heflich, redaktor naczelny magazynu „Żagle”.

Jednym z najważniejszych wydarzeń targów był premierowy pokaz modelu Balt 918 Tytan na stoisku firmy Balt Yacht z Augustowa. Po raz 10. wręczono także Nagrodę Prezydenta Gdyni w konkursie Gdynia Yacht Design. Jury dokonało wyboru najładniejszego jachtu żaglowego oraz jachtu motorowego prezentowanego na targach. W składzie jury zasiedli: Tadeusz Jelec – słynny polski projektant i design manager Jaguara, Bartosz Piotrowski – doktor sztuki, projektant, główny designer PESA, Leszek Gonciarz – projektant i konstruktor jachtów z pasji, a z zawodu architekt, Stanisław Iwiński (sekretarz jury) – żeglarz, specjalista w dziedzinie jachtów żaglowych i motorowych, szef działu motorowodnego miesięcznika „Żagle”, Alicja Kotlarek – projektant wnętrz, grafik 3D w H2 Yacht Design, oraz Jacek Oryl – dyrektor Targów WIATR i WODA. Nagrodę otrzymali:

  • w kategorii jachty żaglowe zwyciężył jacht Hanse 458 prezentowany przez firmę Super Yachts, „za oryginalną współczesną stylistykę podporządkowaną funkcjonalności nautycznej”,
  • w kategorii jachty motorowe zwyciężył jacht Axopar 28 Cabin Brabus Line prezentowany przez firmę S-Yachts, „za indywidualny styl i jakość wykończenia, za szczerą harmonię stylistyki i funkcjonalności”.

Wyróżnienie otrzymał jacht Galeon 650 Fly wystawiony przez stocznię Galeon, „za wyjątkową jakość wykończenia i wykonania, podporządkowanych konsekwentnemu dążeniu do uzyskania jednolitego stylu. Prestiż pozbawiony wulgarności”.

Nominacje w konkursie „KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku 2020 w Polsce” przyznała natomiast redakcja magazynu „Żagle”. Otrzymali je m.in.:

  • w kategorii silniki i napędy:
  • joystick V-DOCKER  zgłoszony przez firmę Vetus Polska,
  • silnik zaburtowy Evinrude E-TEC G2 zgłoszony przez firmę Taurus Sea Power,
  • zaburtowy silnik diesla COX zgłoszony przez firmę Marine Works,
  • w kategorii elektronika jachtowa:
  • kamera Glomex CamBoat GLVS100 zgłoszona przez firmę Eljacht.

Jachty i znakomici żeglarze

W tym roku gośćmi spotkań Targów WIATR i WODA w Gdyni, odbywających się pod hasłem „Ekstremalne wyprawy żeglarskie”, byli Joanna Pajkowska, która zakończyła niedawno samotny rejs non stop dookoła świata, oraz Rafał Moszczyński, który jesienią wyrusza na podobną wyprawę trasą Gdynia-Gdynia, by uczcić historyczny wyczyn Henryka Jaskuły sprzed 40 lat.

Podczas tegorocznych targów odbyła się także druga edycja Misji Study Tour. Przedsiębiorcy oraz dziennikarze czołowych mediów branżowych z USA i Chin, m.in.: Soundings Trade Only, SAIL Magazine, Yacht and Sea, Blu Inc Media, Lux Inc Media, Fragrant Harbour, Ocean Way Yacht, poznawali potencjał polskiego przemysłu, odwiedzili wybrane stocznie jachtowe oraz uczestniczyli w spotkaniach biznesowych.

Wydarzeniem towarzyszącym targom był 34. Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej w Muszli Koncertowej w Gdyni.

Organizatorami Targów Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie” są spółki YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.