• <

Sejmowa Komisja GMiŻŚ: priorytetem będzie drobne rybołówstwo

PMK

24.02.2016 20:37 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Sejmowa Komisja GMiŻŚ: priorytetem będzie drobne rybołówstwo
Sejmowa Komisja GMiŻŚ: priorytetem będzie drobne rybołówstwo - GospodarkaMorska.pl

Przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Dorota Arciszewska-Mielewczyk otwierając posiedzenie poinformowała, iż w obradach uczestniczą przedstawiciele środowisk rybackich, przetwórstwa i hodowli ryb.

Marek Gróbarczyk, szef resortu MGMiŻŚ przybliżył członkom Komisji i gościom główne założenia przygotowywanej strategii dotyczącej rybołówstwa. Wyjaśnił przyczyny niewystarczających kwot połowowych, mówił o katastrofalnej sytuacji dotyczącej zasobów ryb w Bałtyku będącej efektem niewłaściwej polityki Unii Europejskiej przez minione 7 lat. Zwrócił też uwagę na bardzo szkodliwe w skutkach przemysłowe połowy ryb, dokonywane głównie przez Duńczyków i Szwedów.

- Problemy połowów paszowych poruszaliśmy na spotkaniu z unijnym komisarzem Carmenu Vellą w Warszawie – przypomniał Marek Gróbarczyk. – Komisarz w związku z tym zadeklarował częstsze kontrole. Ale też zapewniał o wsparciu naszych działań traktujących priorytetowo rybołówstwo drobne, rodzinne. Komisarz popiera taką koncepcję zmian w rybołówstwie.

Rybacy artykułowali wiele problemów. Z goryczą mówili, iż przez lata sygnalizowali niepokojący stan populacji ryb poprzedniemu rządowi. Nie było jednak reakcji. To doprowadziło do sytuacji, iż dziś rybołówstwo stało się nierentowne. Sygnalizowali konieczność zmian systemowych w branży, konieczność upraszczania procedur, działania mające zahamować degradację Bałtyku.

Głos w dyskusji zabrali także hodowcy ryb. Zwrócili uwagę na wspólny problem ich i rybaków – na zbyt liczną populację rybożernych, zwłaszcza szkodliwą działalność kormoranów.

Poruszono też kwestie wcześniejszych emerytur dla rybaków, kontrowersje dotyczące definicji tego zawodu. Minister Gróbarczyk zadeklarował, iż w sprawach dotyczących pracy będzie zorganizowane osobne spotkanie z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zapewnił o działaniach w kierunku zrównoważonej polityki i w ochronie interesu naszych rybaków. – W tej chwili wszystkie kwestie związane z branżą integrujemy w naszym resorcie, specjalnie w tym celu powołanym. Ale to środowiska rybaków, hodowców, przetwórców itd. musi wypracować rozwiązania. Po to został powołany specjalny zespół o szerokiej reprezentacji branży – podkreślił.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39625,00 $ tona 0,13% 19 paź
 Cynk 3706,00 $ tona -2,83% 19 paź
 Aluminium 3175,00 $ tona -0,13% 19 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.