• <
bulk_cargo_port_szczecin

Łukasz Greinke, Prezes Portu Gdańsk wyróżniony przez Prezydenta RP. Wśród odznaczonych również Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Andrzej Madejski

19.04.2021 16:20 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Łukasz Greinke, Prezes Portu Gdańsk wyróżniony przez Prezydenta RP. Wśród odznaczonych również Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Andrzej Madejski

Partnerzy portalu

Łukasz Greinke, Prezes Portu Gdańsk wyróżniony przez Prezydenta RP. Wśród odznaczonych również Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Andrzej Madejski - GospodarkaMorska.pl
Fot. materiały prasowe

Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Złotym Krzyżem Zasługi. Ten wyjątkowy order nadawany jest osobom, które swoją działalnością wyróżniły się w pracy dla kraju i społeczeństwa. Na wniosek Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha za zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali również: Pani Dorota Arciszewska-Mielewczyk Prezes Polskich Linii Oceanicznych oraz Pan Andrzej Madejski obecnie Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, wcześniej Prezes Polskiego Rejestru Statków. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Adam Kwiatkowski.

Łukasz Greinke na stanowisko Prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk został powołany w maju 2016 r. Wcześniej działał w Radach Nadzorczych Spółek związanych z gospodarką morską, w szczególności sektora TSL i operatorów portowych. Łukasz Greinke jest członkiem Konwentu Morskiego, w ramach którego opiniuje kluczowe kierunki działania i rozwoju branży morskiej. Działa we władzach Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, w skład której wchodzi Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy Żeglugi Morskiej i Śródlądowej. Jest członkiem eksperckiego forum Business Centre Club, prestiżowej organizacji zrzeszającej przedsiębiorców i pracodawców. Swoją wiedzą i doświadczeniem w zarządzaniu portem morskim dzieli się na forach różnych organizacji społecznych.

Na stanowisku Prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk konsekwentnie dąży do umacniania pozycji portu na arenie międzynarodowej. Dzięki skutecznemu i pozbawionemu kompleksów zarządzaniu, w ub.r. Port Gdańsk awansował do pierwszej dwudziestki portów europejskich, wyprzedzając Port w Genui i Dunkierce. W tym roku znalazł się na bałtyckim podium. Awansował na trzecie miejsce rankingu, pokonując Port Primorsk. Tym samym przełamał trwającą od niemal dekady dominację portów rosyjskich na bałtyckim podium.
Obecnie w Porcie Gdańsk, na niespotykaną wcześniej skalę, realizowane są wielomilionowe inwestycje w infrastrukturę portową, dzięki którym znacznie zwiększy się konkurencyjność operatorów działających na terenie portu. Dzięki zaangażowaniu prezesa Greinke, na terenie Portu Gdańsk swoje biznesy ulokowały m.in. takie przedsiębiorstwa jak Krajowa Spółka Cukrowa S.A., ANWIL z grupy ORLEN, grupa CEDROB oraz firma KADOR. Obecność tych firm na terenie portu to dodatkowe przychody dla państwa i nowe miejsca pracy dla mieszkańców województwa pomorskiego.

Inwestycje i jasno obrane kierunki rozwoju sprawiają, że Port Gdańsk stale rośnie w siłę. Ostatnia dekada spowodowała potrojenie przeładunków w Porcie Gdańsk, które w latach 2016-2019 zanotowały ponad 40% wzrost. Od 2016 r. przeładunki na portowych nabrzeżach wzrosły o 15 mln ton, osiągając rekordowy wolumen 52 mln ton w 2019 r. Lata 2016-2020 to także czas ogromnych nakładów inwestycyjnych, związanych z latami zaniedbań infrastruktury portowej. W  samym tylko 2019 roku nakłady inwestycyjne Portu Gdańsk wyniosły ponad 390 mln zł z czego 35% stanowiły środki własne, a w 2020 roku były to 273 mln z czego ponad 46% stanowiły środki własne spółki. Jest to olbrzymi projekt rozpoczęty w 2016 roku, który będzie kontynuowany w kolejnych latach.

W 2016 roku Port Gdańsk podjął rękawicę, by konkurować z największymi portami w Europie. Obecnie prowadzone wielomilionowe inwestycje zwiększają jego konkurencyjność i umacniają pozycję. W maju 2020 roku Port w Gdańsku awansował do pierwszej 20. portów europejskich.

Pierwszy kwartał 2021 r. utwierdza tylko wysoką pozycję portu na Bałtyku. Port Gdańsk zamyka I kwartał nie tylko awansem na I miejsce w rankingu kontenerowym, ale także utrzymuje podium wśród wszystkich portów na Bałtyku. To bardzo dobry kwartał po którym udało się osiągnąć łącznie 13,3 mln ton przeładowanych towarów.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.