• <

Wynik wyszukiwania - "Kolumbia" - Wiadomości

Eugeniusz Moczydłowski otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2023

Żeglarz Roku 2023 Eugeniusz Moczydłowski wyraził nadzieję, aby jego nagrodzony Srebrnym Sekstantem rejs został potraktowany jako akt założycielski dla przyszłych wielkich wypraw. „To wskazanie jak szerokie horyzonty leżą w zasięgu możliwości polskich żeglarzy” – przekazał.
02.03.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Damen Shipyards kompleksowo elektryfikuje połączenia promowe w Kanadzie

Damen Shipyards wygrał kontrakt na dostawę promów samochodowych do Kolumbii Brytyjskiej. Działający również w Polsce Damen wybuduje cztery elektryczne promy pasażersko-samochodowe dla kanadyjskiego operatora BC Ferries. Damen dostarczy również urządzenia do ładowania promów z lądu.
11.02.2024

Kolumbijska armia patroluje rejon morza, na którego dnie leży galeon wypełniony kosztownościami

Marynarka wojenna Kolumbii patroluje rejon Morza Karaibskiego u swoich wybrzeży, na którego dnie spoczywa zatopiony w XVIII w. hiszpański galeon San Jose. Do wraku wypełnionego kosztownościami pretenduje Hiszpania, Kolumbia, a także Boliwia.
14.11.2023

Międzynarodowy spór o "Święty Graal wśród wraków". Stawka idzie nawet o 20 mld dolarów

Odkryty w 2015 roku nieopodal wybrzeży Kolumbii wrak hiszpańskiego galeonu San Jose rozpala wyobraźnie nie tylko fascynatów morskich tajemnic i historii, ale też przedstawicieli władz. Roszczenie do znajdującego się na nim skarbu, którego wartość jest liczona w miliardach dolarów, zgłaszają rządy państw oraz reprezentanci szeregu instytucji.
08.11.2023

Hapag-Lloyd pozyska 10 nowych terminali w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej

Niemieckie przedsiębiorstwo logistyczne Hapag-Lloyd uzyskało zgodę chilijskiego organu antymonopolowego na zakup pełnych udziałów w spółkach SAAM Ports i SAAM Logistics. W wyniku tej transakcji niemiecki gigant przejął 10 terminali kontenerowych znajdujących się w obu Amerykach.
03.08.2023

Węgiel na fali. W 2023 r. operatorzy masowców i terminali europejskich jeszcze zarobią na transporcie węgla

Światowy handel węglem naprawdę przyspieszył w ostatnich miesiącach, a handel morski tym surowcem wrócił do poziomów sprzed Covid-19. W I kwartale 2023 r. globalne przewozy węgla drogą morską wzrosły o 20,5% rok do roku do 310,8 mln ton (z wyłączeniem kabotażu) – ustalili eksperci Banchero Costa.
21.04.2023

Akcja w porcie. Udaremniono przemyt kokainy za 20 mln dolarów

Władze peruwiańskie poinformowały w poniedziałek, że przejęły w piątek ponad 2 tony kokainy w największym porcie Peru, El Callao, na obrzeżach stolicy Limy, która miała trafić do Turcji szlakiem morskim.
28.03.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
27.03.2023

[WIDEO] Heroiczny ratunek na sekundy przed miażdżącą falą. Uratowanym okazał się być... złodziej

Niewielki jacht motorowy Sandpiper żeglował w piątek u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, w pobliżu ujścia rzeki Kolumbia. Samotny żeglarz został wyskoczył z łodzi dosłownie na sekundę przed tym, jak jego łódź została zmieciona przez falę.
06.02.2023

Partner firmy Damen otwiera nowe biuro na Karaibach

LINEAL Engineering otworzyła nowy punkt w Barranquilla, na karaibskim wybrzeżu Kolumbii. Od momentu założenia przedsiębiorstwa pięć lat temu, jej siedziba znajdowała się w stolicy kraju, Bogocie, co było idealnym miejscem do obsługi klientów rządowych, w tym marynarki wojennej. Kolejne biuro umożliwi zapewnienie wyższego poziomu usług dla klientów z sektora prywatnego.
11.01.2023

Port Gdański Eksploatacja notuje kolejne rekordy przeładunków

Od początku roku operator portowy PG Eksploatacja S.A. przeładował łącznie 4,2 mln ton towarów. Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem zakończonym na poziomie 800 tys. ton. Główne grupy ładunkowe to węgiel, koks, ruda, zboża, drobnica, inne masowe.
03.10.2022

PG Eksploatacja notuje kolejne rekordy przeładunków

Od początku roku operator portowy PG Eksploatacja S.A. przeładował łącznie 4,2 mln ton towarów. Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem zakończonym na poziomie 800 tys. ton. Główne grupy ładunkowe to węgiel, koks, ruda, zboża, drobnica, inne masowe.
30.09.2022

Prezes PGE w Gdańsku: "14 statków z węglem jest w drodze do polskich portów. Do końca kwietnia przyszłego roku sprowadzimy 10 mln ton" [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Do końca kwietnia 2023 roku PGE Polska Grupa Energetyczna sprowadzi 10 mln ton węgla. – Nie ma przesłanek ku temu, aby węgla w Polsce miało zabraknąć – przekonywał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE podczas środowej (28 września) konferencji prasowej na terenie Portu Gdańskiego Eksploatacja w Porcie Gdańsk.
28.09.2022

Badanie: 300 Kolumbijczyków ma pracować m.in. w firmach przetwórstwa rybnego

300 obywateli Kolumbii znajdzie zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach, głównie z branży przetwórstwa rybnego - podaje agencja pracy Gremi Personal. Z powodu wojny na Ukrainie, odczuwalny jest brak siły roboczej; niektóre branże otwierają się na nowych pracowników - dodano.
01.09.2022

Belgia. Władze: w pierwszym półroczu w porcie w Antwerpii przejęto m.in. 35,8 tony kokainy

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku w porcie w Antwerpii udaremniono przemyt 35,8 tony kokainy, 2,2 tony haszyszu i 1,3 tony heroiny - poinformował w czwartek minister finansów Belgii Vincent Van Peteghem, cytowany przez portal Brussels Times.
18.08.2022

Niemcy. Importerzy nie spodziewają się niedoboru węgla pomimo zakazu importu z Rosji

Pomimo zakazu importu rosyjskiego węgla niemieccy importerzy nie spodziewają się wąskich gardeł w dostawach. "Węgiel jest dostępny na rynku światowym" - powiedział agencji dpa szef stowarzyszenia importerów węgla (VdKi) Alexander Bethe.
10.08.2022

Anna Moskwa: Badamy przepustowość portów bałtyckich i możliwości dostarczania węgla stamtąd

Badamy też awaryjnie i dodatkowo przepustowość portów bałtycki, przede wszystkim Rygi i możliwości dostarczenia węgla stamtąd - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Dane z połowy lipca pokazują, że zakontraktowano 7 mln ton węgla - dodała.
04.08.2022

Hiszpania. Kokaina ukryta na kontenerowcu

Hiszpańskie służby ujawniły próbę przemytu kokainy na pokładzie kontenerowca Voltaire linii CMA CGM, który przypłynął do Algeciras z Kolumbii. W proceder zamieszani byli członkowie załogi, ale sprawa jest w toku.
07.07.2022

[WIDEO] Skarb jak z filmu o piratach na dnie Morza Karaibskiego. Kolumbijska marynarka potwierdza

Kolumbijska marynarka wojenna odkryła, a w zasadzie potwierdziła odkrycie pokaźnych rozmiarów skarbu na pokładzie trzech średniowiecznych wraków.
17.06.2022

Minister klimatu: czekamy na 8 statków wiozących węgiel do Polski

Spółka PGE Paliwa czeka na osiem statków z ponad 700 tys. ton węgla - przekazała w czwartek na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że węgiel importować będziemy z Kolumbii, USA, Australii, RPA i Indonezji.
02.06.2022

USA. W największych na świecie manewrach morskich wezmą udział okręty z 26 krajów

W największych na świecie manewrach morskich RIMPAC, które będą trwać od 29 czerwca do 4 sierpnia, wezmą udział okręty z 26 krajów, w tym z państw sojuszu Quad, czyli USA, Indii, Japonii i Australii oraz z kilku państw leżących nad Morzem Południowochińskim - informuje w środę CNN za oświadczeniem amerykańskiej marynarki wojskowej.
01.06.2022

Kolosalne zmiany na rynku handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 14-18/2022)

Jak przewiduje wielu ze światowych analityków gospodarczych, rozwój międzynarodowego handlu w 2022 roku powinien osiągnąć około 1-2 %. Również dane z kolejnych tygodni wskazują na to, że rynek żeglugowy w tym roku może rzeczywiście wzrastać. Wojna rosyjsko-ukraińska oraz szersze międzynarodowe konflikty polityczno-gospodarcze mocno zaburzają światowe łańcuchy logistyczne. Z drugiej strony ta dynamiczna sytuacja stymuluje do tworzenia nowych rozwiązań transportowych i powstawania alternatywnych ciągów ładunków. Szczególnie dotyczy
10.05.2022

Węgiel – jeśli nie z Rosji, to skąd?

W połowie kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi. Tym samym wielu polskich importerów zostało zmuszonych do poszukiwania nowych kierunków dostaw.
05.05.2022

Prom Salish Heron już w Kanadzie. Wkrótce zacznie pracę

Jak poinformowała stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku z grupy kapitałowej Remontowa Holding, kolejny prom z napędem gazowym został przekazany kanadyjskiemu Armatorowi BC Ferries. Mowa o jednostce Salish Heron.
30.03.2022

Kolumbia. Nowe przepisy zobowiązują poszukiwaczy zatopionych okrętów do zwrotu ich ładunku

Rząd Kolumbii wydał dekret, na mocy którego firmy specjalizujące się w poszukiwaniu wraków okrętów zatopionych u wybrzeży kraju muszą zwrócić ich ładunek władzom w Bogocie - poinformowała wiceprezydent Kolumbii Marta Ramirez. Przepisy mają służyć "ochronie dziedzictwa archeologicznego narodu kolumbijskiego i jego stref wpływów".
13.02.2022

Kolumbijskie służby przejęły tonę kokainy, przeznaczonej dla Bułgarii

Kolumbijskie służby ds. walki z przemytem narkotyków zatrzymały statek z kontenerem, zawierającym tonę kokainy, która miała być przetransportowana do Bułgarii - poinformowało w niedzielę bułgarskie radio publiczne.
09.01.2022

Porażka Polski w wyborach do Rady IMO

Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) wybrało skład Rady, która jest organem wykonawczym organizacji. Kandydatura Polski została odrzucona.
12.12.2021

Oficjalna inauguracja pierwszej farmy wiatrowej EDPR w Grecji o mocy 45 MW

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii odnawialnej na świecie, uroczyście oddał do użytku swoją pierwszą inwestycję w Grecji: farmę wiatrową o mocy zainstalowanej 45 MW w rejonie Livadi, w pobliżu miasta Malesina w centralnej części kraju.
02.12.2021

Port Gdynia gościł przedstawicieli IMO [WIDEO, ZDJĘCIA]

W piątek, 19 listopada, przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego Państw-Członków Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) gościli w Gdyni. Wizyta studyjna odbyła się w ramach wspierania polskiej kandydatury do Rady IMO w kategorii C na lata 2022-23.
19.11.2021

Ekwadorski żaglowiec używany do szkolenia kadetów przechwycił łódź podwodną przemytników narkotyków

Niemal 80-metrowy trzymasztowiec należący do floty Ekwadoru przechwycił w piątek należący do przemytników narkotyków statek niskoprofilowy - podała we wtorek telewizja CNN.
26.10.2021

Kolumbia chce rozwinąć rynek stoczniowy z pomocą Korei Południowej

Kolumbijski rząd kładzie nacisk na rozwój branży stoczniowej. Pomogą w tym liderzy rynku – Korea Południowa przeznaczy na ten cel 5 milionów dolarów.
26.10.2021

Kontenerowiec z chemikaliami płonie u wybrzeży Kanady

Od soboty u wybrzeży kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska płonie kontenerowiec, który transportował chemikalia górnicze. Z pokładu ewakuowano 16 członków załogi. Ze statku unosi się trujący gaz, ale obecnie nie stwarza on zagrożenia dla osób na lądzie – przekazała w niedzielę kanadyjska straż przybrzeżna.
24.10.2021

Ameryka Południowa może stać się głównym rynkiem offshore wind do 2040 roku

Obecnie liderem morskiej energetyki wiatrowej jest Europa oraz Azja, a dokładniej Chiny. Rozwój wiatraków na wodach mają znacznie przyśpieszyć USA. Według wyliczeń Aegir Insights, ze względu na duży potencjał i „zasoby wietrzne” do peletonu dołączy Ameryka Południowa. Ten kontynent może być nawet liderem sektora do 2040 roku.
07.09.2021

Kanada. Badanie: ponad miliard morskich stworzeń zginęło przez falę upałów

Podczas fali upałów w Kanadzie na przełomie czerwca i lipca na liczącym 6,5 tys. km odcinku wybrzeża Pacyfiku zginęło ponad miliard małych stworzeń morskich, w tym małży, ostryg i ślimaków - wynika z szacunków biologa morskiego Chrisa Harleya, które cytuje w poniedziałek agencja Reutera.
13.07.2021

Ocean Winds zabezpieczyła w Polsce 25-letni kontrakt różnicowy dla morskich farm wiatrowych„B&C-Wind”

Ocean Winds (OW), spółka joint-venture wyspecjalizowana w morskiej energetyce wiatrowej, należąca w równym stopniu do EDP Renewables i ENGIE, zabezpieczyła 25-letni kontrakt różnicowy przyznany przez polski Urząd Regulacji Energetyki dla 369,5 MW w projektach morskich farm wiatrowych B&C-Wind.
30.06.2021

Ruszyła produkcja energii z projektu Moray East będącego własnością Ocean Winds, spółki joint-venture 50/50 EDPR i ENGIE

Spółka świętuje rozpoczęcie wytwarzania energii w Moray East i ogłasza zamiary kolejnych inwestycji w rejonie Moray Firth – największej zatoki w Szkocji.
12.06.2021

Bałtycki Indeks Towarowy najwyższy od początku kwietnia. Masowce zarabiają krocie

Bałtycki Indeks Towarowy (Baltic Dry Index - BDI) wzrósł w środę na najwyższy od początku miesiąca poziom, z powodu wzrostu stawek frachtowych we wszystkich segmentach żeglugi masowej.
15.04.2021

GloLitter - Globalna inicjatywa ONZ w oczyszczaniu oceanów

Pod kierownictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych uruchomiono nowy program mający na celu wyeliminowanie odpadów morskich i oczyszczenie oceanów.
15.04.2021

Stawki frachtowe masowców z mocnym wzrostem. A to jeszcze nie koniec

Żeby zobaczyć, jak szybko i nierówno światowe gospodarki podnoszą się po pandemii, wystarczy spojrzeć na rynek masowców.Rosnący popyt na dosłownie wszystkie ładunki masowe, od soi do stali, podwyższył ceny transportu tych surowców o ponad 50 procent w tym roku. Produkcja rośnie już nie tylko w Chinach, ale wszędzie na świecie. Kraje stale zwiększają zakup towarów, by odbudować zapasy zużyte w czasie lockdownów.
09.04.2021

Wybudowany w Gdańsku prom hołdem dla kanadyjskich Indian

BC Ferries i First Peoples' Cultural Council ogłosili, że nowy prom klasy Salish nazywał się będzie Salish Heron. Wybrane imię „Czapla Saliszowa” to hołd złożony Saliszom Nadmorskim (ang. Coast Salish) czyli grupie plemion Indian zamieszkujących Kolumbię Brytyjską (wzdłuż wybrzeża Salish Sea*) w Kanadzie.
25.03.2021

Kolumbijskie wojsko przechwyciło na Pacyfiku łódź podwodną z kokainą

Narkotykowi baronowie z Ameryki Południowej regularnie podejmują próby przemytu narkotyków przy użyciu łodzi podwodnych. Proceder ten jest dobrze znany kolumbijskiej marynarce wojennej, która co kilka miesięcy informuje o kolejnych zatrzymaniach. Ostatni taki przemyt udaremniono wczoraj.
23.03.2021

EDP bada możliwość produkcji wodoru w ramach morskiej energetyki wiatrowej i ogłasza kolejne eko inwestycje

Grupa EDP wzmacnia swoje zaangażowanie na rzecz dekarbonizacji inaugurując oddziały dedykowane wykorzystaniu potencjału wodoru i magazynowaniu energii. H2BU to nowa jednostka Grupy, która zajmie się „zielonym” wodorem, a powstały w USA specjalny oddział – magazynowaniem. W ciągu 5 lat ma on osiągnąć łączna moc instalacji wynoszącą 1 GW.
22.02.2021

Schottel dostarczy napęd dla kanadyjskich promów elektrycznych

Niemiecki producent, Schottel, zdobył kontrakt na dostawę głównej jednostki napędowej dla samochodowca budowanego dla kanadyjskiej firmy Western Pacific Maritime (WPM).
19.02.2021

Branża logistyczna nie widzi szans na światowe ożywienie w 2021

Menedżerowie branży logistycznej nie przewidują ożywienia w światowej gospodarce przynajmniej do 2022 roku po spadkach wywołanych pandemią COVID-19, pomimo spodziewanego odbicia w Azji, Ameryce Północnej i Europie.
09.02.2021

Saab proponuje Kanadzie nowe Centrum Sensorów

18 stycznia 2021, w trakcie konferencji AIx Space 2021, Saab ogłosił, że zaoferował utworzenie nowego zakładu w Kanadzie w ramach swojej oferty dla kanadyjskiego projektu Future Fighter Capability Project (FFCP).
20.01.2021

Czwarty prom dla BC Ferries zwodowany w Remontowa Shipbuilding

W sobotę, 19 grudnia br. w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding, przy pomocy doku pływającego zwodowano czwarty z serii promów klasy „Salish”, zasilanych skroplonym gazem ziemnym. W przyszłym roku ma być przekazany armatorowi BC Ferries.
21.12.2020

Kolumbia z zakazem połowu rekinów

Kolumba dołączyła do nielicznej grupy krajów, w których wprowadzany jest zakaz połowu rekinów.
01.12.2020

Wybrano zwycięzców konkursu fotograficznego Światowego Dnia Oceanów [foto]

Zorganizowany już po raz siódmy konkurs pod patronatem ONZ, jest częścią corocznego wydarzenia “Światowego Dnia Oceanów”, który obchodzony jest 8 czerwca.
25.11.2020

Nie będzie zamknięcia granic wewnętrznych UE?

Nie planujemy powrotu do kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej - powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Na dzisiaj nie mamy informacji, aby którekolwiek z państw unijnych planowało zamykanie granic - zaznaczył.
07.10.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej

Ocean Winds (OW) powstało jako przedsięwzięcie joint venture, zapowiedziane w 2019 roku i kontrolowane w równym stopniu przez EDP Renováveis i ENGIE. Nowy podmiot z siedzibą w Madrycie stanowi wyłączny podmiot inwestycyjny EDPR i ENGIE, której celem będzie wykorzystywanie potencjału rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie.
21.07.2020

Mary Kay Inc. rozszerza współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony dróg wodnych na całym świecie

W zeszłym roku spółka Mary Kay Inc. międzynarodowy lider w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibilit; CSR) ogłosiła, że nawiązała współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony łowisk w Teksasie i Zatoce Meksykańskiej. Dziś Mary Kay ma przyjemność ogłosić, że współpraca z The Nature Conservancy została rozszerzona o drogi wodne -i żyjące w nich gatunki - na całym świecie.
17.07.2020

ARP: w czerwcu nadal spadkowy trend na międzynarodowym rynku węgla

W czerwcu międzynarodowy rynek węgla nadal poddany był trendom spadkowym, mimo niewielkich symptomów ożywienia wynikających z nadziei na wzrost popytu w kluczowych terminalach węglowych - wynika z najnowszego opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
13.07.2020

Stępka pod budowę czwartego promu dla BC Ferries w Remontowa Shipbuilding SA

Dzisiaj, tj. 26 marca br. stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding położono stępkę pod budowę czwartego promu klasy „Salish”, napędzanego skroplonym gazem ziemnym (LNG) dla armatora BC Ferries. W związku z pandemią koronawirusa, wydarzenie to miało charakter techniczny i odbyło się bez przedstawicieli ze strony armatora.
26.03.2020

Euler Hermes: na taniej ropie stracą jej eksporterzy, zyskają z kolei importerzy

Utrzymująca się cena ropy poniżej 45 dolarów za baryłkę najbardziej uderzy w jej eksporterów, którzy mogą stracić ok. 1 p.p. wzrostu realnego PKB - informuje Euler Hermes. Na takiej sytuacji gospodarczo zyskają jej importerzy, choć też pod pewnymi warunkami.
13.03.2020

Wärtsilä dostarczy rozwiązanie napędowe dla promu powstającego w stoczni Remontowa Shipbuilding

Wärtsilä dostarczy zintegrowany system składający się z instalacji LNG, silników dwupaliwowych (dual fuel) i elektrycznego układu napędowego do najnowszej jednostki z serii Salish dla BC Ferries. Trzy wcześniejsze jednostki z tej serii (również napędzane silnikami Wärtsilä), zostały już dostarczone.
04.03.2020

Indianie protestują przeciwko budowie gazociągu. Premier Kanady zapowiada negocjacje

Premier Kanady Justin Trudeau obiecał rozmowy Indianom protestującym przeciwko budowie gazociągu w prowincji Kolumbia Brytyjska. Od tygodnia narastają protesty Indian Wet’suwet’en i wspierających ich grup.
14.02.2020

ARP: w styczniu węgiel energetyczny w portach ARA najtańszy od czterech lat

2020 rok rozpoczął się najniższym od 2016 r. notowaniem indeksu obrazującego ceny węgla energetycznego w europejskich portach Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia (ARA) - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
11.02.2020

Remontowa Shipbuilding podpisała kontrakt na budowę kolejnego promu dla kanadyjczyków

1 listopada 2019 roku Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. podpisała kontrakt na budowę nowego, w pełni wyposażonego promu klasy „Salish” dla kanadyjskiego armatora BC Ferries. Statek ma być przekazany do eksploatacji w 2021 roku.
05.11.2019

Obrońcy klimatu wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym Portu Gdańsk i zatrzymali ich pracę

Aktywiści i aktywistki Greenpeace po raz kolejny wzywają polski rząd do ogłoszenia planu odejścia od węgla do 2030 r. i ponownie uniemożliwiają rozładunek transportu węgla w gdańskim porcie. W środę, 11 września, ekolodzy wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym portu w Gdańsku i zatrzymali ich pracę. Ten pokojowy protest odbywa się 2 dni po tym, jak aktywiści i aktywistki namalowali na burcie statku węglowego ogromny napis „Węgiel stop”, a żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, blo
11.09.2019

Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski (foto)

W poniedziałek, 9 września aktywistki i aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Aktywiści namalowali na burcie statku ogromny napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku. Pokojowy protest ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.
09.09.2019

Pierwszy w ramach nowego serwisu statek z bananami zawinął do Portu Gdańsk (foto, wideo)

Pierwszy w ramach nowego serwisu statek z bananami w Porcie Gdańsk. Jednostka Comoros Stream w nocy z soboty na niedzielę przywiozła z Ameryki Środkowej 150 tys. kartonów tych owoców, inaugurując w ten sposób połączenie, w ramach którego do Portu Gdańsk co tydzień będzie przypływało ok. 4 tys. t bananów. Za operacje przeładunkowe przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego (WOC) odpowiada spółka Cargofruit.
19.08.2019

Polityk opozycji: 32 migrantów z Wenezueli zaginionych po zatonięciu łodzi

Trzydziestu dwóch migrantów z Wenezueli uważa się za zaginionych po zatonięciu motorówki, którą próbowali dostać się na holenderską wyspę Curacao - poinformował polityk wenezuelskiej opozycji. To już trzeci taki przypadek w ostatnim czasie.
13.06.2019

Kanał Panamski powitał największy dotychczas gazowiec LNG

Mniej niż 3 lata po otwarciu rozbudowanego Kanału Panamskiego, przez jego bramę przepłynął gazowiec LNG Q-Flex Al Safliya, należący do Qatargasu. Ta jednostka o pojemności 210 m3 to największy tego typu gazowiec, który kiedykolwiek przekroczył obiekt.
13.05.2019

Praca dla armatora w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na przykładzie Brazylii

Czasami zgłaszają się do naszej kancelarii marynarze, którzy pracują u armatorów z krajów, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie: Czy marynarz w takiej sytuacji jest zobowiązany do zapłaty podatku? Dla ułatwienia w treści artykułu podajemy także przykład.
13.05.2019

Już ponad 6 tysięcy statków przekroczyło rozbudowany Kanał Panamski

Kanał Panamski powitał 6-tysięczną jednostkę neopanamax, która przekroczyła obiekt po rozbudowie. Okazał się nim gazowiec LNG Energy Liberty, który płynął ze Stanów Zjednoczonych do Japonii.
24.04.2019

W maju Kanał Panamski przekroczy największy dotąd kontenerowiec

W maju Kanał Panamski powita największego kontenerowca, jaki dotąd przekroczył ten obiekt - donosi portal Alphaliner. Będzie neopanamax Triton należący do tajwańskiego Evergreen.
18.04.2019

Raport: Polska energetyka na zakręcie, rośnie import węgla, stagnacja w OZE

Rosnący import węgla, gazu i energii elektrycznej oraz stagnacja w energetyce z odnawialnych źródeł energii - tak 2018 r. w polskiej energetyce podsumowuje Forum Energii. Organizacja dodaje, że w ub.r. eksport polskiego węgla był najniższy od 15 lat.
10.04.2019

Zmiany klimatu w Kanadzie szybsze niż w innych krajach

Zmiany klimatu są w Kanadzie większe niż na innych obszarach; temperatury w tym państwie rosną średnio dwa razy szybciej w porównaniu z innymi krajami świata - wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu powstałego na zamówienie rządu w Ottawie.
07.04.2019

Fracht FWO Polska dostarcza 75-tonowy zawór kulowy do Kolumbii

Fracht FWO Polska, wiodący operator logistyczny dla przemysłu, zrealizował kolejne, ciekawe zlecenie door-to-door z zakresu project cargo. Dla polskiego producenta elementów i urządzeń specjalnych na potrzeby energetyki wodnej i ciepłownictwa, specjaliści Fracht FWO Polska zorganizowali transport 75-tonowego podzespołu na inwestycję hydrotechniczną do Kolumbii.
27.03.2019

Kanał Panamski wsparł globalną inicjatywę obniżania śladu węglowego w żegludze

Kanał Panamski dołączył Global Industry Alliance (GIA) w celu wsparcia obniżenia śladu węglowego w żegludze.
19.03.2019

Agencja Moody's podwyższyła długoterminowy rating Kanału Panamskiego

Agencja ratingowa Moody's podwyższyła rating 20-letnich obligacji o wartości 450 mln dolarów wyemitowanych przez Zarząd Kanału Panamskiego (ACP) do oceny A1, ze stabilną perspektywą.
12.03.2019

Juan Sebastián de Elcano gwiazdą tegorocznych Dni Morza w Szczecinie

Hiszpański okręt szkolny Juan Sebastián de Elcano gwiazdą tegorocznych Dni Morza w Szczecinie. Od 12 do 17 czerwca żaglowiec zacumuje przy Wałach Chrobrego. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce. Jednostka zostanie udostępniona dla zwiedzających.
23.01.2019

Ogromny sukces szczecińskiego portu w raporcie BIMCO

BIMCO, największe na świecie stowarzyszenie armatorskie, wkazuje Szczecin jako najlepszy port z wysoką jakością obsługi statków zatrudnionych w przewozach suchych ładunków masowych. Na stronie stowarzyszenia opublikowany został raport gromadzący wyniki przeglądu terminali masowych w portach świata (Dry Bulk Terminals Vetting Report 2018).
21.01.2019

Liczba gazowców płynących przez Kanał Panamski dwukrotnie wyższa

Liczba gazowców LNG, które będą przekraczać Kanał Panamski, ma wzrosnąć w tym roku o 50 proc., dzięki wzmożonemu eksportowi ze Stanów Zjednoczonych.
30.12.2018

Niepokój konsumentów i problemy krajów w zakresie ograniczenia wykorzystania plastiku na świecie

Orb Media ocenia cztery aspekty problemu z plastikiem: odpady w morzu, mikroplastiki, chemikalia i odzysk.
14.12.2018

Tajemniczy wyciek na rzece Kolumbia

Niemal pięciokilometrowy, błyszczący wyciek, został sfotografowany przez członka amerykańskiej Straży Wybrzeża (US Coast Guard), podczas przelotu helikopterem nad rzeką Kolumbia.
27.10.2018

Do Portu Gdynia zawinie hiszpański okręt szkolny

Hiszpański okręt szkolny w Porcie Gdynia. Juan Sebastián de Elcano, czwarty najdłuższy żaglowiec świata, spodziewany jest w czerwcu przyszłego roku. Zostanie udostępniony dla zwiedzających.
22.10.2018

Rekordowy tonaż przewieziony przez Kanał Panamski

W ciągu ostatniego roku fiskalnego (1 października 2017 – 30 września 2018 roku) przez Kanał Panamski przetransportowano rekordowe 442 mln ton towarów – podały władze obiektu.
15.10.2018

W Kolumbii Brytyjskiej powstanie terminal LNG za 40 mld dolarów kanadyjskich

Na zachodnim wybrzeżu Kanady w prowincji Kolumbia Brytyjska powstanie terminal LNG za 40 mld dolarów kanadyjskich (CAD), który umożliwi krajowi eksport gazu do Azji. Premier Justin Trudeau nazwał projekt największą prywatną inwestycją w historii Kanady.
02.10.2018

KE zaakceptowała 4 polskie pogramy promujące żywność

Komisja Europejska zaakceptowała 4 polskie programy promujące żywność. Ich łączny budżet wynosi 11,2 mln euro, z czego współfinansowanie unijne wynosi ponad 8,5 mln euro - poinformował w czwartek resort rolnictwa. Promowane będzie mięso oraz owoce i warzywa.
27.09.2018

Wiceminister Skobel: Import węgla naturalny, nie ma możliwości jego blokowania

Import węgla do Polski jest naturalny, a jego wzrost w ostatnim czasie świadczy o zapotrzebowaniu polskiego rynku i dowodzi jego atrakcyjności – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister energii Tadeusz Skobel. Podkreślił, że unijne prawo wyklucza możliwość zablokowania importu np. z Rosji czy Ukrainy.
13.09.2018

Chiny zaznaczają swoją pozycję w Środkowej Ameryce

Panama i Chiny prowadzą od miesiąca rozmowy o wolnym handlu. Środkowoamerykański kraj miałby stać się jednym z głównych hubów transportowych dla chińskich towarów w Ameryce Łacińskiej.
05.09.2018

Kanał Panamski trzeci rok z rzędu z ratingiem A od Fitcha

Agencja kredytowa Fitch Ratings trzeci rok z rzędu przyznała Zarządowi Kanału Panamskiego (ACP) rating A, najwyższy w ich skali.
30.08.2018

Prezydent podpisał Ustawę o ratyfikacji Protokołu przystąpienia do Umowy o handlu między UE a Kolumbią i Peru

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o ratyfikacji Protokołu przystąpienia do Umowy o handlu między UE i jej państwami członkowskimi, a Kolumbią i Peru w celu uwzględnienia przystąpienia do tej umowy Ekwadoru - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.
13.08.2018

Gazowce LNG będą częściej odwiedzały Kanał Panamski

Liczba gazowców LNG, które będą przekraczać Kanał Panamski, ma wzrosnąć w tym roku o 50 proc., dzięki wzmożonemu eksportowi ze Stanów Zjednoczonych.
12.08.2018

Chiny rozpoczęły rozmowy o wolnym handlu z Panamą

Panama i Chiny rozpoczęły w poniedziałek rozmowy o wolnym handlu. Środkowoamerykański kraj miałby stać się jednym z głównych hubów transportowych dla chińskich towarów w Ameryce Łacińskiej.
10.07.2018

Kanał Panamski przewiduje więcej wizyt gazowców LNG

Liczba gazowców LNG, które będą przekraczać Kanał Panamski, ma wzrosnąć w tym roku o 50 proc., dzięki wzmożonemu eksportowi ze Stanów Zjednoczonych.
27.06.2018

Prezydent Duda podziękował marynarzom za wspólne kibicowanie

Prezydent Andrzej Duda obejrzał w niedzielę mecz Polska-Kolumbia (0:3) w Gdyni w „marynarskiej” Strefie Kibica na ORP Generał Kazimierz Pułaski. „Dziękuję za wspólne kibicowanie i za miły wieczór spędzony z Państwem” – powiedział po spotkaniu prezydent.
25.06.2018

Kanał Panamski z nowym rekordem tonażu

Po raz trzeci od czasu zakończenia rozbudowy Kanału Panamskiego obiekt pobił swój miesięczny rekord tonażu. Tym razem przez kanał przepłynęło w maju łącznie 38,1 mln ton towaru.
06.06.2018

Więcej odwiedzin większych kontenerowców w Kanale Panamskim

Kanał Panamski powiększył w tym roku liczbę dziennych miejsc rezerwacyjnych dla kontenerowców neopanamax z 6 do 7. To efekt zwiększenia wydajności kanału – poinformowało ACP, zarządca obiektu.
05.06.2018

Warunki dochodzenia roszczeń z tytułu uszkodzenia lub utraty ładunku przewożonego drogą morską – wybrane zagadnienia. Część I

Wśród wydanych w 2016 roku przez angielski Sąd Apelacyjny [Court of Appeal – Civil Division] orzeczeń na szczególną uwagę zasługuje doniosły dla praktyki obrotu morskiego wyrok w sprawie „VOLCAFE LTD. V COMPANIA SUD AMERICANA DE VAPORES SA” (T/A „CSAV”).
03.06.2018

Kanał Panamski przewiduje 5-krotny wzrost przewozu LNG do 2020 roku

Kanał Panamski chce osiągnąć roczny przewóz LNG w granicach 30 mln ton do 2020 roku – powiedział Jorge Quijano, administrator obiektu.
23.04.2018

W marcu spadki cen na międzynarodowym rynku węgla

Tegoroczny marzec przyniósł spadek cen węgla na międzynarodowych rynkach tego surowca. W końcu miesiąca w europejskich portach cena tony węgla energetycznego spadła do niespełna 76 dol. za tonę i była najniższa od maja zeszłego roku - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
12.04.2018

Kanał Panamski gotowy na więcej odwiedzin dużych kontenerowców

Kanał Panamski powiększył w tym roku liczbę dziennych miejsc rezerwacyjnych dla kontenerowców neopanamax z 6 do 7. To efekt zwiększenia wydajności kanału – poinformowało ACP, zarządca obiektu.
11.04.2018

W połowie 2018 r. ruszy biuro PAIH w Moskwie

W połowie roku zostanie otwarte biuro PAIH w Moskwie. Będzie ono wspierać przedsiębiorców sektora MŚP, którzy chcą inwestować w Rosji - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula.
09.04.2018

W tym roku w Kanale Panamskim pojawi się więcej neopanamaxów

Kanał Panamski powiększył w tym roku liczbę dziennych miejsc rezerwacyjnych dla kontenerowców neopanamax z 6 do 7. To efekt zwiększenia wydajności kanału – poinformowało ACP, zarządca obiektu.
19.02.2018

Menedżerowie logistyki: Brexit nie zaszkodzi rynkom wschodzącym

Według uczestników najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród 500 menedżerów światowych firm logistycznych, wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Wyniki stanowią część opublikowanego właśnie Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018). Jest to coroczny ranking 50 czołowych rynków wschodzących, ocenianych według wielkości, potencjału ekonomicznego, infrastruktury, połączeń tra
14.02.2018

Kanał Panamski oczekuje więcej wizyt gazowców LNG

Liczba gazowców LNG, które będą przekraczać Kanał Panamski, ma wzrosnąć w tym roku o 50 proc., dzięki wzmożonemu eksportowi ze Stanów Zjednoczonych.
07.02.2018

Wyskoczyli za burtę w ostatniej chwili. Cudem uniknęli śmierci (wideo)

O krok od śmierci. W amerykańskim stanie Oregon rozpędzony jacht staranował łódź do połowu ryb. Wędkarze uratowali się, ponieważ w ostatniej chwili wyskoczyli za burtę. Mrożące krew w żyłach nagranie trafiło do sieci.
22.01.2018

Analiza ARP: W grudniu umocnienie cen węgla na międzynarodowych rynkach

Po obserwowanym w listopadzie spadku indeksów cenowych węgla energetycznego na międzynarodowych rynkach, w grudniu ub. roku nastąpiło umocnienie cen tego surowca, których poziom w niektórych terminalach przekroczył 100 dol. za tonę - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
12.01.2018

W Kanale Panamskim pojawi się więcej neopanamaxów

Kanał Panamski powiększy liczbę dziennych miejsc rezerwacyjnych dla kontenerowców neopanamax z 6 do 7. To efekt zwiększenia wydajności kanału – poinformowało ACP, zarządca obiektu.
05.12.2017

Kanał Panamski zakończył rok fiskalny z rekordem tonażu

W roku fiskalny 2017 przez Kanał Panamski przepłynęły jednostki przewożące rekordowe 403,8 mln ton towarów. To najlepszy wynik w 103-letniej historii tego obiektu.
17.10.2017

Polsko-kolumbijskie konsultacje polityczne

– Implementacja procesu pokojowego w Kolumbii stwarza szanse dla polskich firm, zainteresowanych eksportem i inwestycjami w tym kraju, m.in. w sektorze rolno-spożywczym oraz infrastruktury – powiedział wiceminister Marek Magierowski podsumowując VIII rundę polsko-kolumbijskich konsultacji politycznych na szczeblu wiceministrów.
02.10.2017

Takimi „cudami” przemycają narkotyki (zdjęcia)

Stany Zjednoczone, Meksyk i Kolumbia nasiliły w ostatnich latach wojnę z kartelami narkotykowymi. W efekcie musiały one poszukiwać coraz to nowych dróg przemytu towaru. Jedną ze skutecznych metod okazało się stosowanie tzw. narco submarine, czyli małych łodzi podwodnych, na których przewozi się tony kokainy.
22.07.2017

Kolumbia: 9 osób nie żyje, a 28 wciąż nie odnaleziono po zatonięciu statku (wideo)

Co najmniej 9 osób nie żyje, a los 28 pozostaje nieznany po tym, jak w niedzielę na zbiorniku wodnym w pobliżu miasteczka Guatape w północno-zachodniej Kolumbii zatonął statek wycieczkowy, na którego pokładzie znajdowało się ok. 170 pasażerów - poinformowały lokalne władze.
26.06.2017

Magierowski: Polska postrzega Sojusz Pacyfiku jako organizację państw „podobnie myślących”

Przywiązanie do wartości zachodnich sprawiło, że Polska postrzega Sojusz Pacyfiku jako organizację państw "podobnie myślących" i dąży do jak najpełniejszego wykorzystania statusu państwa-obserwatora - mówił we wtorek wiceszef MSZ Marek Magierowski podczas seminarium nt. Sojuszu Pacyfiku.
20.06.2017

Kanadyjscy i amerykańscy Indianie wspólnie przeciwko rurociągom

Kanadyjscy i amerykańscy Indianie podpisali w środę w Calgary wspólną deklarację sprzeciwu wobec planów budowy rurociągu Keystone XL, którym ma popłynąć ropa naftowa z kanadyjskiej Alberty do stanu Nebraska w USA.
18.05.2017

360 kilogramów kokainy znaleziono na plaży

Ok. 360 kilogramów kokainy o rynkowej wartości blisko 60 mln euro znaleziono na dwóch plażach we wschodniej Anglii - podała w piątek odpowiadająca za walkę z przestępczością zorganizowaną agencja NCA.
10.02.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Ameryka Łacińska

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się bliżej obiektom położonym w Ameryce Łacińskiej.
31.01.2017

Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)

Po dziesiątkach lat poszukiwań, marzenie lokalnych wędkarzy Kolumbii Brytyjskiej zostało spełnione. W rzece Fraser w końcu udało się złowić ważącego prawie 300 kg jesiotra amerykańskiego, nazwanego pieszczotliwie Świńskim Ryjem. Wciągnięcie go na pokład zajęło 2 godziny.
26.08.2016

Pogłębienie różnic cen węgla między portami europejskimi i australijskimi

Coraz bardziej zwiększa się dysonans cenowy pomiędzy dwoma dużymi rynkami regionalnymi tj. obszarem Pacyfiku i obszarem Atlantyku. W stosunku do cen węgla w Newcastle oraz RB, ceny węgla w europejskich terminalach ARA były niższe aż o około 17%.
18.04.2016

Wielkie konstrukcje morskie (cz. 2): Francuski skandal i walka z komarami

W zeszłym roku świętowaliśmy stulecie otwarcia Kanału Panamskiego. Wybudowana przez Amerykanów, 80-kilometrowa droga wodna połączyła Pacyfik z Atlantykiem i na zawsze zmieniła oblicze światowego handlu. Wystarczy zauważyć, że droga z Nowego Jorku do Kalifornii historyczną trasą (okrążając Amerykę Południową) była dłuższa aż o 12,8 tys. km! Warto zapoznać się z historią jednego z największych projektów budowlanych.
03.10.2015

Amerykanie testują bezzałogowe łodzie patrolowe ACTUV

Firma naukowo-technologiczna Leidos z Wirginii, jeden z wykonawców zleceń Pentagonu, zakończyła pomyślnie próby patrolowe samobieżnej łodzi do zwalczania okrętów podwodnych.
03.02.2015

Baryłka ropy Brent najtańsza od 4 lat. Czekają nas kolejne spadki?

Baryłka Brent osiągnęła dziś (10.10) swoje czteroletnie minimum kosztując 88,13 $. Tak tania ropa nie była od 30 listopada 2010 roku, przy czym to najprawdopodobniej nie koniec spadków.
10.10.2014

Noworoczne zmiany w preferencjach celnych w handlu międzynarodowym

Nadchodzący rok przyniesie duże zmiany w handlu pomiędzy krajami Unii Europejskiej a resztą świata. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej począwszy do 1 stycznia 2014 zmienia się lista towarów i państw objętych systemem GSP, czyli specjalnymi preferencjami przy eksporcie towarów do Unii Europejskiej. Ogólny System Preferencji Taryfowych (GSP EU - General Scheme of Preferences of European Union) to ustalana przez Wspólnotę lista towarów i państw objętych preferencyjnymi, obniżonymi stawkami ceł podczas eksportu do
30.12.2013

Ponad 4 mln ton w MTMG- Morskim Terminalu Masowym Gdynia

30 grudnia 2010 roku padł roczny przeładunkowy rekord w MTMG – Morskim Terminalu Masowym Gdynia Sp. z o.o. - właśnie tego dnia przeładowano 4-ro milionową tonę. Jest to najlepszy wynik osiągnięty w ciągu 15 - letniej historii MTMG Sp. z o.o.
04.01.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.