• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polityk opozycji: 32 migrantów z Wenezueli zaginionych po zatonięciu łodzi

ew

13.06.2019 10:41 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polityk opozycji: 32 migrantów z Wenezueli zaginionych po zatonięciu łodzi

Partnerzy portalu

Polityk opozycji: 32 migrantów z Wenezueli zaginionych po zatonięciu łodzi - GospodarkaMorska.pl

Trzydziestu dwóch migrantów z Wenezueli uważa się za zaginionych po zatonięciu motorówki, którą próbowali dostać się na holenderską wyspę Curacao - poinformował polityk wenezuelskiej opozycji. To już trzeci taki przypadek w ostatnim czasie.

Zaginieni Wenezuelczycy wyruszyli motorówką w piątek ze wsi w stanie Falcon na północnym zachodzie kraju. Krewni twierdzą, że od tego czasu nie mają z nimi kontaktu.

"(Żadna z tych osób) nie skontaktowała się ze swoimi rodzinami, obawiamy się najgorszego" - powiedział w środę wenezuelski opozycjonista Luis Stefanelli. Rządowi w Caracas zarzucił "przestępcze zaniedbanie" w związku z tym, że nie wysłano ekip do poszukiwania zaginionych.

Władze wenezuelskie dotąd nie skomentowały tej sprawy.

Stanowiąca terytorium autonomiczne Holandii wyspa Curacao jest oddalona o ok. 70 km od wenezuelskiego wybrzeża. Według Stefanellego każda z 32 zaginionych osób zapłaciła 400 dolarów za udział w przeprawie.

To nie pierwszy taki wypadek w ostatnich miesiącach - w kwietniu i w maju zatonęły dwie łodzie mające przetransportować migrantów z Wenezueli do leżącego u jej północno-wschodnich wybrzeży wyspiarskiego państwa Trynidad i Tobago; za zaginione uznano łącznie ponad 50 osób.

Z danych ONZ wynika, że około 4 mln ludzi uciekło od 2015 roku z Wenezueli, gdzie utrzymujący się od lat kryzys gospodarczy doprowadził do wysokiego bezrobocia, deficytów żywności i leków, a setki tysięcy ludzi potrzebują pilnej pomocy humanitarnej. Większość wenezuelskich migrantów trafiło do krajów regionu - takich jak Kolumbia, w której przebywa ich ponad 1,3 mln, czy w Peru, gdzie jest ich blisko 800 tys.

Władze Wenezueli złą sytuację w kraju tłumaczą "wojną gospodarczą", którą rzekomo prowadzoną z nią Stany Zjednoczone. Opozycja twierdzi, że powodem jest niegospodarność i korupcja wśród rządzących elit. Kryzys wenezuelski pogłębił się w styczniu, gdy przewodniczący parlamentu Wenezueli i przywódca opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, uznając zeszłoroczne wybory, w których zwyciężył dotychczasowy prezydent Nicolas Maduro, za nieważne.

Guaido w roli prawowitego tymczasowego przywódcy Wenezueli uznało ponad 50 krajów, w tym USA i większość krajów Ameryki Łacińskiej, jednak lojalność wobec Maduro nadal deklaruje wenezuelska armia, a także kraje takie jak Rosja i Chiny.

Od kwietnia, gdy nie powiodła się próba skłonienia armii przez Guaido do przejścia na jego stronę, wielu jego zwolenników aresztowano, a on sam został pozbawiony parlamentarnego immunitetu, nie został jednak jak dotąd zatrzymany.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.