• <
gryfia_70lat

[WIDEO] Skarb jak z filmu o piratach na dnie Morza Karaibskiego. Kolumbijska marynarka potwierdza

jm

17.06.2022 20:45
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie [WIDEO] Skarb jak z filmu o piratach na dnie Morza Karaibskiego. Kolumbijska marynarka potwierdza

Partnerzy portalu

[WIDEO] Skarb jak z filmu o piratach na dnie Morza Karaibskiego. Kolumbijska marynarka potwierdza - GospodarkaMorska.pl

Kolumbijska marynarka wojenna odkryła, a w zasadzie potwierdziła odkrycie pokaźnych rozmiarów skarbu na pokładzie trzech średniowiecznych wraków.

28 maja 1708 roku należące do hiszpańskiej marynarki galeony San Jose, San Joaquin i Santa Cruz wypłynęły z Portobelo w dzisiejszej Panamie do kolumbijskiej Kartageny. Towarzyszyło im kilkanaście statków handlowych. Na pokładzie San Jose miał znajdować się ładunek obliczany na siedem milionów złotych monet peso. 8 czerwca galeony zostały zaatakowane przez statki brytyjskie. Największy z nich, HMS Expedition zatopił po walce San Jose. Razem z hiszpańskim statkiem na dno poszło prawie 600 marynarzy i cały złoty ładunek. Dwa pozostałe galeony przetrwały bitwę – San Joaquin umknął bezpiecznie do Kartageny, zaś Santa Cruz został przejęty przez siły brytyjskie.W 1981 roku prywatny odkrywca zgłosił, że odnalazł wrak San Jose. Rząd Kolubmii jednak nie uznał praw prywatnej firmy do wraku. Po blisko 30-letniej batalii sądowej amerykański sąd w 2015 roku wydał w końcu wyrok i stwierdził, że odnaleziony wrak jest własnością państwa Kolumbia.

Przed tygodniem Kolumbijczycy opublikowali nagranie prezentujące okolice wraków. Na wideo z czterech ekspedycji widać, że San Jose wciąż znajduje się w niezłej kondycji. Przy okazji kolumbijska marynarka odkryła w tym miejscu kolejne wraki – jeden kolonialny statek i jeden młodszy szkuner.

Podczas badań przy pomocy pojazdu ROV poszukiwacze odkryli złote monety, amfory, słoje, sztaby złota i chińską ceramikę. Szacowana wartość skarbu to około 17 miliardów dolarów.

Kolumbijski rząd planuje dokładnie monitorować okolice wraków, dopóki nie uda się wydobyć złota i innych artefaktów, które można udostępnić do oglądania w muzeum. Pierwsze odkrycia jednak już nastąpiły – inskrypcje na armatach pozwoliły na ustalenie miejsc i roku ich produkcji – w Sewilli i Kadyksie w 1655. Reprezentanci miejscowej administracji dodali, że w pobliżu jest jeszcze 13 wraków, które będą eksplorowane w późniejszym czasie.


Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.