• <
gryfia_70lat

Kanał Panamski przewiduje więcej wizyt gazowców LNG

PMK

27.06.2018 17:05 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kanał Panamski przewiduje więcej wizyt gazowców LNG

Partnerzy portalu

Kanał Panamski przewiduje więcej wizyt gazowców LNG - GospodarkaMorska.pl

Liczba gazowców LNG, które będą przekraczać Kanał Panamski, ma wzrosnąć w tym roku o 50 proc., dzięki wzmożonemu eksportowi ze Stanów Zjednoczonych.

- Po otwarciu trzeciego zestawu śluz w 2016 roku, Kanał Panamski jest w pełni gotowy na przyjęcie większej liczby jednostek – powiedział Jorge Quijano.

Popyt na LNG wzrósł w ostatnich latach z powodu obfitych dostaw gazu ziemnego, zwłaszcza ze złóż łupkowych w Stanach Zjednoczonych, a także dlatego, że gaz ziemny jest czystszym paliwem niż węgiel czy ropa naftowa.

Kanał przyjął 60 gazowców LNG w pierwszym kwartale 2018 roku, o 43 więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Większość przewoźników płynie ze Stanów Zjednoczonych w celu dostarczenia LNG m.in. do Ameryki Południowej.

Przez Kanał Panamski biegły głównie szlaki z wschodniego wybrzeża USA do Azji (34 proc. jednostek), dalej z USA do Południowej Ameryki (13 proc.), Południowej Ameryki i Europy (7 proc.) i Centralnej Ameryki i USA (7 proc.).

Biorąc pod uwagę kraje, z Kanału Panamskiego najczęściej korzystały Chiny, Chile, Meksyk, Japonia i Kolumbia. Celem ich jednostek najczęściej były Stany Zjednoczone – aż 68,3 proc. statków płynęło w tym kierunku.

Otwarcie rozbudowanego Kanału Panamskiego był ważnym momentem dla światowej gospodarki morskiej. Nowe śluzy umożliwiają bowiem przejście 1,3 tys. jednostek. Przy 18 węzłach pokonanie trasy z Szanghaju do Nowego Jorku zajmie raptem 24 dni, o 4 dni krócej niż szlakiem biegnącym przez Kanał Sueski. Przy poszerzaniu kanału pracowało 10 tys. robotników. Inwestycja po ukończeniu stworzyła ok. 200-250 nowych miejsc pracy.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.