• <
bulk_cargo_port_szczecin

Prezes PGE w Gdańsku: "14 statków z węglem jest w drodze do polskich portów. Do końca kwietnia przyszłego roku sprowadzimy 10 mln ton" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Prezes PGE w Gdańsku: "14 statków z węglem jest w drodze do polskich portów. Do końca kwietnia przyszłego roku sprowadzimy 10 mln ton" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Prezes PGE w Gdańsku: "14 statków z węglem jest w drodze do polskich portów. Do końca kwietnia przyszłego roku sprowadzimy 10 mln ton" [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

– Do końca kwietnia 2023 roku PGE Polska Grupa Energetyczna sprowadzi 10 mln ton węgla. – Nie ma przesłanek ku temu, aby węgla w Polsce miało zabraknąć – przekonywał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE podczas środowej (28 września) konferencji prasowej na terenie Portu Gdańskiego Eksploatacja w Porcie Gdańsk.

Od początku roku PGE Polska Grupa Energetyczna sprowadziła do Polski 4 mln ton węgla.

– Do końca roku wynik ten urośnie do 8 mln ton, natomiast do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia, planujemy importować ok. 10 mln ton węgla. Naszym zadaniem jest zapełnienie dziury powstałej po zatrzymaniu importu węgla z Rosji – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas konferencji na terenie gdańskiego portu.  

– Węgiel płynie do Polski przede wszystkim z Kolumbii, w tej chwili to 14 statków. Ten surowiec jest najbardziej zbliżony parametrami do rosyjskiego, ma bardzo wysoką wartość opałową – dodał.

Jak zaznaczył prezes Dąbrowski, węgiel który importuje PGE jest szczegółowo badany. Każdy transport poddawany jest kontroli jakości węgla zarówno w porcie nadania, jak i w porcie odbioru. 

– Badania jakości węgla wykonywane są przez niezależne, akredytowane laboratoria. Ich wyniki są potwierdzone certyfikatem – zaznaczył prezes.

Choć głównym kierunkiem importu jest Kolumbia, to węgiel do Polski płynie również z innych kierunków, m.in. z Australii. Statki są rozładowywane w Porcie Gdańskim Eksploatacja i w Porcie Północnym na terenie Portu Gdańsk, a także portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni.  

Rozładunek węgla w Porcie Gdańsk. Jak wygląda?

– Jesteśmy odpowiedzialni za etap, który rozpoczyna się na redzie naszego portu, skąd statek jest zgłaszany do konkretnego nabrzeża i w oparciu o jego infrastrukturę odbywa się rozładunek – tłumaczył Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

Jak zaznaczył, Port Gdańsk największe przeładunki węgla realizuje w oparciu o Pirs Rudowy, którego operatorem jest spółka Port Północny oraz nabrzeża, na których działalność prowadzi Port Gdański Eksploatacja S.A.

– Kryzys w Ukrainie i zwiększone zapotrzebowanie na przeładunki węgla spowodowały, że uruchomiliśmy dodatkowe nabrzeża w Porcie Wewnętrznym przy których będzie możliwy rozładunek – powiedział.

– W porcie jesteśmy odpowiedzialni za relację burtową, czyli rozładunek ze statku na plac i dalej z placu na poszczególne środki transportu: kolej i transport samochodowy.

Dotychczas w Porcie Gdańsk przeładunek węgla realizowany był przy wykorzystaniu urządzeń znajdujących się bezpośrednio na nabrzeżu. – Dynamiczny wzrost tej grupy ładunkowej spowodował, że przeładunek odbywa się również przy użyciu statków samowyładowczych – wyjaśniał prezes Greinke. 

Port Gdańsk obsługuje średnio ok. 500 samochodów i ok. 20 składów pociągów z węglem na dobę.

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

PGE Paliwa, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła sprzedaż importowanego węgla do określonej grupy odbiorców – klientów instytucjonalnych (np. szpitali, szkół, ośrodków zdrowia, domów pomocy społecznej), przedsiębiorców, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel (w tym gospodarstwa rolne lub gospodarstwa ogrodnicze) oraz pośredniczących podmiotów węglowych.

Cena węgla opałowego typu ekogroszek/groszek lub orzech to około 2100 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. 

Cena węgla typu miał energetyczny to około 1700 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Minimalny wolumen dostawy wynosi około 25 ton i wielokrotność tej ilości.

– Grupa PGE to ważny element bezpieczeństwa energetycznego państwa. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zostaliśmy zobligowani do zapewnienia odpowiedniej ilości węgla na potrzeby sektora komunalnego i odbiorców indywidualnych. Wywiązujemy się ze swojego zadania i rozpoczynamy dystrybucję sprowadzonego węgla – zaznaczył prezes Dąbrowski.

Szczegóły oferty PGE Paliwa, niezbędne informacje i formularz zamówienia znajdują się na stronie www.gkpge.pl/zakup-wegla. Nie ma możliwości złożenia zamówienia drogą telefoniczną, ale uruchomiona została dedykowana sprzedaży węgla infolinia.

Po uzupełnieniu formularza na stronie www, tj. złożeniu zapytania o ofertę, pracownik Działu Handlowego PGE Paliwa skontaktuje się z klientem w celu przedstawienia szczegółowej oferty i podpisania umowy sprzedaży węgla. Transport węgla jest po stronie odbiorcy. Węgiel będzie do odbioru we wskazanym przez PGE Paliwa miejscu. Ustalenie czasu i miejsca odbioru nastąpi telefonicznie po kontakcie przez PGE Paliwa.

W czerwcu br. spółka PGE Paliwa skontaktowała się z 350 ciepłowniami w Polsce z informacją o możliwości złożenia oferty na zakup paliwa dla systemów ciepłowniczych. Dodatkowo, w sierpniu br., spółka wysłała pismo do ponad 2,8 tys. jednostek samorządu terytorialnego, w którym przekazała informację o możliwości zakupu węgla od PGE Paliwa na potrzeby lokalnych ciepłowni i elektrociepłowni. 

Natomiast we wrześniu spółka przypomniała o możliwości rejestracji spółek komunalnych jako pośredniczących podmiotów węglowych upoważnionych do zakupu i sprzedaży węgla mieszkańcom gminy.

– Zwracam się do wszystkich wójtów, starostów, aby spółki komunalne działające na Państwa terenie rejestrowały się jako pośredniczący podmiot węglowy – apelował prezes Dąbrowski. 

– Dzięki temu będą mogły kupować węgiel sprowadzany przez PGE Paliwa i sprzedawać go mieszkańcom Państwa gminy. W ten sposób zapewnią Państwo mieszkańcom możliwość szybkiego zakupu węgla na cele opałowe – podsumował.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.