• <
konferencj_platforma_lng_2023

Chiny zaznaczają swoją pozycję w Środkowej Ameryce

PMK

05.09.2018 19:32 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Chiny zaznaczają swoją pozycję w Środkowej Ameryce

Partnerzy portalu

Chiny zaznaczają swoją pozycję w Środkowej Ameryce - GospodarkaMorska.pl

Panama i Chiny prowadzą od miesiąca rozmowy o wolnym handlu. Środkowoamerykański kraj miałby stać się jednym z głównych hubów transportowych dla chińskich towarów w Ameryce Łacińskiej.

To ciekawy zwrot w polityce tego kraju, będącego przez ponad 100 lat w bardzo bliskich stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi, które kontrolowały tamtejszy Kanał Panamski. Teraz jednak władze środkowoamerykańskiego kraju szukają nowych inwestorów z Chin.

- Dzięki temu uzyskamy pozycję głównego hubu dla towarów płynących do tego regionu świata. Ustalenie umowy handlowej to jednak długa praca, bo ma mieć ona ponad 20 rozdziałów – powiedział Arosemena.

Warto przypomnieć, że Panama dopiero w zeszłym roku nawiązała stosunki dyplomatyczne z Chinami. Od tego czasu oba kraje podpisały około 20 porozumień dyplomatycznych i handlowych. Druga część rozmów o umowie handlowej zapowiadana jest na sierpień.

Przez Kanał Panamski biegły głównie szlaki z wschodniego wybrzeża USA do Azji (34 proc. jednostek), dalej z USA do Południowej Ameryki (13 proc.), Południowej Ameryki i Europy (7 proc.) i Centralnej Ameryki i USA (7 proc.).

Biorąc pod uwagę kraje, z Kanału Panamskiego najczęściej korzystały Chiny, Chile, Meksyk, Japonia i Kolumbia. Celem ich jednostek najczęściej były Stany Zjednoczone – aż 68,3 proc. statków płynęło w tym kierunku.

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.