• <

Wynik wyszukiwania - "CRIST S.A." - Wiadomości

W stoczni Crist odbyło się położenie stępki pod drugi kablowiec dla firmy Nexans

Na terenie gdyńskiej stoczni Crist S.A. odbyła się 4 kwietnia uroczystość położenia stępki pod budowę jednostki NB317. Jest to kamień milowy w budowie kolejnego kablowca (Cable Laying Vessel, CLV) we współpracy z norweską stocznią Ulstein Verft. Tak jak przy poprzednim projekcie tego rodzaju, zamawiającym jest firma Nexans.
15.04.2024

Ulstein zwodował statek CSOV, którego kadłub powstał w stoczni Crist S.A.

W sobotę 6 kwietnia z hali dokowej w Ulstein Verft w Norwegii zwodowano statek CSOV Olympic Boreas. To kolejny etap budowy jednostki, której budowa rozpoczęła się w gdyńskiej stoczni Crist S.A.
09.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

W stoczni Crist odbyło się cięcie blach pod nowy kablowiec dla Nexans

W gdyńskiej stoczni Crist S.A. rozpoczęła się 19 stycznia br. budowa nowego kablowca. Zlecenie jest realizowane dla Ulstein, na podstawie zawartej cztery miesiące wcześniej umowy z Nexans Marine Operations AS, firmy która będzie operatorem nowego statku. Głównym wykonawcą budowy jest stocznia Ulstein Verft.
25.01.2024

Vard zbuduje nowy statek do układania podwodnych kabli dla NKT

Ze względu na ogromną ilość zamówień na rok 2024 duńska firma NKT zajmująca się układaniem podmorskich kabli zdecydowała się na zakup kolejnego kablowca. Ma to zapewnić ciągłość wykonywania zleceń i ich terminowość.
16.01.2024

MSC Cruises składa zamówienia na dwa wycieczkowce o wyporności ponad 200 000 ton każdy

Jedna z czołowych firm z turystycznej branży żeglugowej inwestuje w nowe jednostki dla swojej floty, co wiąże się również z odrabianiem strat po pandemicznym okresie. To pierwsze duże statki wycieczkowe zamówione przez od ponad trzech lat, gdy wybuchła pandemia COVID-19. Zaplanowane jednostki klasy World mają być trzecie co do wielkości na świecie.
14.11.2023

Baltexpo 2023: Złote Kotwice rozdane

Pierwszego dnia targów branży morskiej Baltexpo na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo odbyło się oficjalne rozdanie Złotych Kotwic, czyli nagród przyznawanych przedsiębiorstwom i instytucjom, których projekt, produkt, usługa, działania lub osiągnięcia w okresie dwóch lat od ostatniej edycji wydarzenia mają lub mogą mieć znaczący wpływ na rozwój gospodarczy.
11.10.2023

Stocznię CRIST S.A. opuścił kolejny megablok statku budowanego dla francuskiego zamawiającego

Z Gdyni został odholowany 12 września br. element przyszłego kadłuba statku pasażerskiego o roboczej nazwie X-34. Docelowo ma trafić do francuskiej stoczni Chantiers de l’ Atlantique.
17.09.2023

CRIST. Wodowanie statku przeznaczonego do obsługi morskich farm wiatrowych

Na terenie gdyńskiej stoczni CRIST S.A. odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego, jednokadłubowego statku dla Ulstein Verft o numerze roboczym NB318, który ma służyć do obsługi farmy wiatrowej. Współpraca stoczni z tym armatorem trwa od blisko 10 lat, czego owocem jest przekazanie kilkunastu zwodowanych jednostek.
10.09.2023

Baltexpo - zostań wystawcą! Zaproszenie od Stoczni CRIST S.A

Baltexpo to międzynarodowe targi morskie, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku - dołącz do grona wystawców na największych branżowych targach sektora gospodarki morskiej.
21.08.2023

Załoga CRIST weźmie udział w Euro Skills Gdańsk

Alan Kaczkowski i Kacper Świeczkowski z CRIST S.A. już wkrótce wezmą udział w Euro Skills Gdańsk. Obecnie szlifują swoje umiejętności w spawaniu stali nierdzewnej i aluminium metodą TIG. Jest to najtrudniejsza z metod spawania i wymaga od zawodników największych zdolności manualnych.
01.07.2023

Ogłoszono laureatów nagród Krajowej Izby Gospodarki Morskiej

Podczas posiedzenia Kapituły Nagrody i Wyróżnień Honorowych Krajowej Izby Gospodarki Morskiej z 23 maja br. jej członkowie zdecydowali o przyznaniu wyróżnień za działalność w minionym 2022 roku.
25.05.2023

Testy podniesienia specjalistycznej ramy podwodnej w Stoczni Crist

W suchym doku gdyńskiej Stoczni Crist dnia 17 maja o godzinie 10:00 odbył się test pontonu wielozadaniowego (MPP) i jego specjalistycznej ramy podwodnej SDT (Submarge Dumping Tool).
18.05.2023

Crist wspiera leczenie Tosi Dybowskiej. Licytacja wycieczki po terenie stoczni

Przez pięć dni będzie można licytować wyjątkowe zwiedzanie zakładu stoczniowego i zapoznanie się z jego działalnością. Zebrana suma zostanie przekazana na specjalistyczną operację dziewczynki w Paley European Institute w Warszawie.
12.04.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind (RELACJA)

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansowanie, Bezpieczeństwo”.
08.03.2023

Koszty energii zjadają stocznie. Branża czeka na reakcję rządu

Cała gospodarka zmaga się z rosnącą inflacją i kosztami. Na alarm biją też stocznie, którym niektóre koszty nośników energii wzrosły nawet o ponad 800 procent. Przedstawiciele mówią wprost – branża może się załamać.
05.12.2022

Kursanci stoczni Crist laureatami WorldSkills Poland [WIDEO]

Uczestnicy kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego stoczni Crist zajęli całe podium konkurencji spawalnictwa podczas olimpiady WorldSkills Poland.
01.12.2022

Statek zbudowany w Polsce szuka złóż gazu w pobliżu Grecji

Sanco Swift prowadzi badania sejsmiczne w celu zlokalizowania rezerw gazu ziemnego, które pozwoliłyby rządowi w Atenach na większą niezależność względem surowca z Rosji. Grecja aspiruje do stania się ważnym dostawcą gazu i zarazem ośrodkiem jego magazynowania i przesyłu do reszty Europy.
15.11.2022

Norweskie doświadczenia mogą wesprzeć budowę offshore wind na Pomorzu

Ponad 28 gigawatów potencjalnej mocy wyprodukowanej przez farmy wiatrowe, inwestycje warte nawet 30 mld euro i liberalne prawo – polska branża offshore wind stanie się w najbliższych latach jedną z najważniejszych w Europie. Odbywające się w Stavanger międzynarodowe targi Offshore Northern Seas (ONS) są okazją do pozyskania doświadczonych partnerów w realizacji tego celu. Istotnym punktem programu wydarzenia był panel dyskusyjny „Strong winds towards Polish-Norwegian Offshore cooperation” zorganizowany przez Invest in Pomerania,
01.09.2022

Polskie firmy na targach Nor-Shipping 2022 w Norwegii – "nowe otwarcie" po pandemii

Po prawie trzech latach przerwy w Oslo ponownie odbyły się targi Nor-Shipping – największe w Norwegii wydarzenie dla przemysłu morskiego i oceanicznego - i jedno z kilku wiodących na świecie. Podczas czterech dni targowych 4-7 kwietnia tegoroczne targi w Lillestrøm koło Oslo przyciągnęły w sumie 18 000 odwiedzających, a hale wystawowe i sale konferencyjne tętniły energią i rozmowami o nowych możliwościach biznesowych. Nie zabrakło też polskich firm.
12.04.2022

Zawody stoczniowe. Dobry spawacz to fachowiec precyzyjny i cierpliwy [WIDEO]

Na czym polega praca spawacza i jakie trzeba mieć cechy by odnaleźć się w zawodzie? Podglądamy pracę eksperta od kuchni.
11.04.2022

Delegacja z Demokratycznej Republiki Kongo wizytuje Crist S.A. [WIDEO, ZDJĘCIA]

We czwartek 9 grudnia br. do stoczni Crist S.A. przyjechała delegacja z Demokratycznej Republiki Kongo. Goście z Afryki chcieli poznać możliwości gdyńskiej stoczni w związku z planowanymi w swoim kraju inwestycjami, takimi jak np. transport morski.
15.12.2021

Czy inwestycje w tonaż spowalniają? Analiza rynku tonażowego (tygodnie 42-46/2021)

Ostatnie tygodnie pokazywały nadal sporą ilość zamówień nowych jednostek w ujęciu globalnym, tzn. dotyczącym wszystkich sektorów. W skali rok do roku październik odznaczył się ilością zamówień większą aż o 89% niż w tym samym miesiącu roku 2020. Jednakże ten sam miesiąc w porównaniu do września roku bieżącego, to już około 15% zamówień mniej (123 statki do 104 jednostek). W transakcjach dotyczących statków „z drugiej ręki” również jak na razie było sporo aktywności.
23.11.2021

Coraz lepszy czas dla tonażu. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 25-28/2021)

Aktywność w zakresie nowych budów, transakcji kupna – sprzedaży statków używanych cały czas wzrasta. Świadczą o tym dane nie tyle ostatnich tygodni, co dotychczasowej części bieżącego roku. Na rynku recyklingu okrętowego również brakuje statków, które z kolei można by było wysłać na złom. Stąd też ceny oferowane przez zakłady złomowe, czy też tzw. cash buyer’ów osiągają wysokie wartości, zbliżając się do poziomów USD 600 za tonę statku pustego.
22.07.2021

Stocznia Crist S.A. i biuro projektowe Seatech Engineering współpracują przy budowie luksusowego statku wycieczkowego

W czerwcu odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego i luksusowego statku wycieczkowego o numerze budowy NB518. Przy budowie współpracują ze sobą gdyńska Stocznia Crist S.A. oraz gdańskie biuro projektowe Seatech Engineering.
12.07.2021

Baltexpo 2021 powraca po długiej przerwie. Znamy program największych targów branży morskiej

Na finiszu są przygotowania do XXI Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo, największego wydarzenia branży morskiej w Polsce. Od 6 do 8 września na targach pojawi się ponad połowa wystawców z ostatniego wydarzenia w 2019 roku. Co w programie tegorocznej imprezy?
07.07.2021

Podpisano list intencyjny na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku

W marcu 2021 roku opublikowano Raport pn. "Operator floty instalacyjnej. Potencjał polskiego przemysłu morskiego na potrzeby morskich farm wiatrowych". Dokument spotkał się z szerokim zainteresowaniem i licznymi komentarzami. W związku z czym Polski Rejestr Statków zorganizował webinarium, którego retransmisję audio można znaleźć tutaj.
21.04.2021

Webinarium Polskiego Rejestru Statków - potrzebny operator floty instalacyjnej offshore [wideo]

W środę (17 marca) Polski Rejestr Statków (PRS) zaprosił wszystkich zainteresowanych do dyskusji na temat potencjału i wyzwań stojących przed branżą morską, w zakresie budowy i eksploatacji pierwszych, polskich, morskich farm wiatrowych (MFW). Pretekstem do spotkania był opublikowany przed kilkoma dniami raport...
21.03.2021

Raport "Operator floty instalacyjnej. Potencjał polskiego przemysłu morskiego na potrzeby MFW"

W najbliższą środę 17.03. Polski Rejestr Statków zaprasza na webinarium, na którym omówiony będzie raport, z udziałem zaproszonych gości: Polish Offshore Wind Energy Society (PTMEW), LOTOS Petrobaltic S.A., CRIST S.A., Remontowa Shipbuilding S.A. i Grupa Przemysłowa Baltic.
15.03.2021

Polska stocznia Crist zaangażowana w unikalny projekt pływającej odsalarki z napędem wiatrowym

Grupa europejskich firm realizuje, na Bliskim Wschodzie, wyjątkowy projekt pływającej morskiej turbiny wiatrowej.
28.02.2021

Kluczowy element projektu "Polimery Police" już na placu budowy

Prawie 100-metrowy zbiornik przetransportowano w nocy z 22 na 23 lutego na plac budowy projektu "Polimery Police". Jest to, jak do tej pory, największy i najcięższy element inwestycji.
23.02.2021

Kolejny wielki zbiornik na projekt "Polimery Police" ze stoczni Crist [wideo]

W gdyńskiej Stoczni Crist S.A. powstał kolejny zbiornik na projekt „Polimery Police”. To następny etap realizacji jednej z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu chemicznego.
23.02.2021

Morskie dostawy wielkogabarytowych konstrukcji na projekt Polimery Police

Projekt "Polimery Police" to jedna z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu chemicznego. Budowa fabryki propylenu to również wyzwanie logistyczne i obsługa dostaw ciężkich i wielkogabarytowych konstrukcji za pomocą transportu morskiego.
16.02.2021

Nowoczesne urządzenia spawalnicze Lincoln Electric w stoczni CRIST [wideo]

Stocznia CRIST niedawno zdecydowała się zainwestować w usprawnienie swoich procesów produkcyjnych, czego efektem był zakup nowoczesnych urządzeń spawalniczych.
25.01.2021

Latarnia Gospodarki Morskiej dla stoczni Crist! Polskie firmy będą ważnym graczem przy budowie wiatraków na Bałtyku?

Nagroda specjalna Latarnia Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich dla CRIST S.A.! "Wyróżnienie to jest pewnym pomysłem, żeby pokazać, że przemysł technologii morskich w Polsce istnieje i jest silny a jednocześnie wskazać tych, którzy są liderami i potrafią przy okazji napędzać zlecenia dla innych" -mówił dziś Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich.
16.12.2020

Stępka pod kolejny, dwustronny prom hybrydowy w stoczni CRIST (foto)

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego, dwustronnego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się położenie stępki na jednostkę.
30.10.2020

Księstwo Monako powiększy się o 6 hektarów

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to w 2025 roku zakończona zostanie realizacja projektu „Extension en mer de Monaco” - nowej, luksusowej dzielnicy mieszkalnej i wypoczynkowej na 6 hektarach zabudowanego dna Morza Śródziemnego. W jego realizacji wykorzystano NB 56 „Marco Polo” - unikalny, innowacyjny dok wybudowany przez stocznię CRIST z Gdyni.
19.10.2020

National Geographic Resolution wypłynął ze stoczni CRIST [foto, wideo]

Wielofunkcyjny, polarny statek ekspedycyjny z innowacyjntm kadłubem X-BOW, opuścił dziś stocznię CRIST. "National Geographic Resolution" popłynie teraz do norweskiej stoczni Ulstein Verft, gdzie zostaną wykonane prace wykończeniowe. Ostatecznym odbiorcą statku jest Lindblad Expeditions.
16.10.2020

Kolejny megablok wycieczkowca opuścił CRIST [foto]

Wczoraj do Francji wyruszył w pełni wyposażony, 172-metrowy blok pływający, zawierający część śródokręcia wraz z częścią siłowni oraz cztery dodatkowe bloki. Zrealizowany przez CRIST projekt L34 jest elementem stałej współpracy stoczni CRIST z francuskim armatorem stoczniowym Chantiers de l'Atlantique, przy budowie w pełni wyposażonych bloków do największych statków pasażerskich świata.
15.09.2020

Przegląd promowy: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in.: o starcie budowy nowych promów dla europejskich przewoźników

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowych promach, których budowa rozpoczęła się w Chinach oraz w Polsce, a także o nadchodzących testach silnika zasilanego amoniakiem. W przyszłości substancja ta mogłaby służyć jako ekologiczne paliwo.
07.07.2020

Nowa hybryda powstaje w stoczni CRIST [foto]

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się pierwsze cięcie stali na jednostkę.
01.07.2020

Jednostka Nexans Aurora opuściła stocznię CRIST

NB 314 Nexans Aurora, częściowo wyposażony statek do układania kabli opuścił dzisiaj stocznię CRIST. Blisko 150 metrowa jednostka została wykonana na zlecenie norweskiego armatora - Nexans Subsea Operations AS.
10.06.2020

Odszedł Andrzej Szwarc, długoletni pracownik stoczni CRIST i NAUTA

Z ogromną przykrością zawiadamiamy, że w dniu 1 czerwca 2020 roku odszedł mgr inż. Andrzej Szwarc.
03.06.2020

Europejskie stocznie wracają do pracy. Jak będzie wyglądać stoczniowa rzeczywistość po szczycie epidemii?

Kilka wiodących europejskich stoczni ogłosiło plany powolnego wznowienia działalności po ponad miesiącu przerwy. Podczas szczytu koronawirusa stoczniowcy we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Niemczech zostali zmuszeni do zawieszenia działalności.
28.04.2020

Stocznia Crist: Grand block ceremony na jednostkę Nexans Aurora

We wtorek na ternie Stocznii Crist S.A. odbyła się ceremonia budowy wielkiego bloku na częściowo wyposażonego kablowca dla Nexans Subsea Operations.
17.10.2019

Nowy Członek Zarządu PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o.

Rada Nadzorcza PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o. powołała Pana Cezarego Cierzana na stanowisko Członka Zarządu – Wiceprezesa Zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
19.07.2019

Drugi live fish carrier opuścił stocznię CRIST [foto, wideo]

Transport ryb i owoców morza z farm morskich prosto do przetwórni – to zadanie nowej jednostki typu life fish carrier wyprodukowanej w CRIST S.A. W pełni wyposażona, druga w serii jednostka tego typu, została w niedzielę przekazana norweskiemu armatorowi – Arctic Group AS.
14.07.2019

Stocznia Crist wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom na rynku pracy

Przed branżą stoczniową w Polsce stoją nowe wyzwania. Największym problemem nie są kolejne zamówienia tylko brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej. O trudnej sytuacji na rynku pracy, koniecznych zmianach w polityce kadrowej oraz o tym, jak dziś wygląda praca w jednej z największych firm na Pomorzu opowiedziała nam Karolina Parkitna z Crist S.A.
12.04.2019

Oświadczenie Stoczni Crist

CRIST S.A. odpowiada na doniesienia dotyczące rzekomego zatrudniania pracowników północnokoreańskich. Publikujemy pełną treść oświadczenia.
06.03.2019

Stocznia CRIST weźmie udział w budowie kolejnego polarnego statku pasażerskiego National Geographic

Linblad Expeditions, wiodące na rybku przedsiębiorstwo zajmujące się organizacją rejsów wycieczkowych w rejony arktyczne, poinformowało dziś o podpisaniu umowy z norweską stocznią Ulstein Verft na budowę drugiego arktycznego statku ekspedycyjnego National Geographic. Będzie to jednostka siostrzana do powstającego w stoczni Crist „National Geographic Endurance" a jej dostarczenie przewidziano na trzeci kwartał 2021 roku. Jak poinformował nas Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager CRIST S.A. - budową nowej jednostki również zajmie s
02.03.2019

PAIH: Stocznia CRIST, KGHM, Fabryka Mebli Forte, Oknoplast liderami eksportu do Francji

W Paryżu nagrodzono polskie firmy, które osiągnęły największą wartość eksportu na francuski rynek. Wśród zwycięzców znaleźli się kolejno: KGHM, stocznia CRIST, Fabryka Mebli Forte oraz Oknoplast - poinformowała we wtorek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Francja to czwarty partner handlowy Polski.
11.12.2018

Polskie Lobby Przemysłowe zabiera głos w sprawie powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego opracowuje opinie, analizy, stanowiska oraz ekspertyzy dotyczące polskiej gospodarki, poszczególnych branż polskiego przemysłu lub konkretnych jego problemów, a także obronności. Tym razem, wystosowało pismo dotyczące powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej RP i jej odbudowy z udziałem polskiego przemysłu stoczniowego. Otrzymali je najwyżsi decydenci i dowódcy wojskowi w kraju. Są to między innymi: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister gospodarki m
07.11.2018

Cięcie blach w stoczni Crist. Rozpoczęła się budowa częściowo wyposażonego statku dla Ulsteina

Stocznia CRIST S.A. rozpoczęła proces cięcia blach pod budowę kolejnego częściowo wyposażonego statku dla norweskiej stoczni Ulstein Verft AS. NB 315 to statek typu Offshore Service Vessel, który będzie wykorzystywany podczas budowy morskiej farmy wiatrowej, montażu oraz prac konserwacyjnych. Jest to jednostka siostrzana względem statku Acta Auriga, przekazanego przez stocznię Ulstein w marcu 2018r., który, jako częściowo wyposażony, dostarczyła także stocznia Crist.
10.09.2018

W stoczni Crist powstanie częściowo wyposażony kablowiec dla Nexans (wideo)

Jak poinformowała na swojej stronie norweska stocznia Ulstein - firma Nexans Subsea Operations podpisała z nią kontrakt na budowę dużego kablowca. Co ciekawe, ta zaawansowana jednostka, wyposażona w bęben do składowania i wyciągania kabli, zostanie zbudowana (jako częściowo wyposażona) w stoczni Crist, w Gdyni.
04.07.2018

Zobacz, jak innowacyjny dok ze stoczni CRIST rozbudowuje Księstwo Monako (wideo)

Marco Polo w akcji. Innowacyjny dok od kilku miesięcy pracuje u wybrzeży Marsylii. Jednostka ze stoczni CRIST w Gdyni przeznaczona jest do budowy nowoczesnego osiedla, które zwiększy powierzchnię Księstwa Monako o 6 ha. Odbiorca doku, francuski armator Bouygues Travaux Publics, pokazał, jak przebiegają prace.
13.06.2018

Nagrody KIGM przyznane

W dniu 05 czerwca 2018 r. odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody Honorowej Krajowej Izby Gospodarki Morskiej „Bursztynowa Kaczka” oraz Wyróżnień Honorowych „Bursztynowe Jajko” i „Bursztynowy Ster”.
07.06.2018

Rozpoczęcie montażu największego promu hybrydowego świata (foto)

Budowa jednostki NB 311 „Color Hybrid” doszła do kolejnego ważnego punktu – 16 kwietnia na terenie stoczni CRIST S.A. odbyła się ceremonia rozpoczęcia montażu statku, określanego mianem największego promu hybrydowego świata.
17.04.2018

Wydziałowe Targi Pracy - TargOiOwisko

Biuro Karier, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, Koło Naukowe SYNERTECH oraz Wydziałowa Rada Studentów OiO serdecznie zapraszają do udziału w drugiej edycji TARGOIOWISKA Wydziałowych Targów Pracy. Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w dniu 18 kwietnia 2018 r.
12.04.2018

W stoczni CRIST położono stępkę pod budowę polarnego statku pasażerskiego National Geographic

17 marca w stoczni Crist odbyła się ceremonia położenia stępki na jednostce NB 312 „National Geographic Endurance”. NB 312, to wielofunkcyjny, polarny statek pasażerski z innowacyjnym kadłubem X-BOW budowany przez stocznię CRIST S.A. dla norweskiego armatora.
18.03.2018

Wizyta Ministra Rybołóstwa Islandii w stoczni CRIST

Wczoraj, Minister Rybołówstwa i Akwakultury Republiki Islandii - Kristian Tor Juliusson odwiedził stocznię CRIST. Minister oglądał budowany w stoczni hybrydowy prom pasażersko-samochodowy NB 70.
28.02.2018

W stoczni CRIST rozpoczęła się budowa polarnego statku pasażerskiego z X-BOW

W Stoczni Crist S.A. odbyło się pierwsze cięcie stali pod budowę częściowo wyposażonego, wielofunkcyjnego, polarnego statku pasażerskiego z innowacyjnym kadłubem X-BOW dla norweskiego armatora.
06.01.2018

W stoczni CRIST rozpoczęła się budowa polarnego statku pasażerskiego z X-BOW

W Stoczni Crist S.A. odbyło się pierwsze cięcie stali pod budowę częściowo wyposażonego, wielofunkcyjnego, polarnego statku pasażerskiego z innowacyjnym kadłubem X-BOW dla norweskiego armatora.
05.01.2018

CRIST wśród najlepszych polskich eksporterów do Francji

26 września w siedzibie Ambasady RP odbyła się uroczystość przyznania nagród dla najlepszych eksporterów do Francji. Jednym z wyróżnionych była stocznia CRIST S.A.
28.09.2017

BALTEXPO stawia na młodych – lepsza kadra – nasza przyszłość na tegorocznych targach BALTEXPO

Już 11 września rozpoczynają się w Gdańsku Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO – targi nie tylko dla tych, którzy już działają w branży morskiej i portowej, ale również wszystkich, którzy dopiero planują związać z nią swoją przyszłość: młodzieży, studentów, absolwentów i innych młodych ludzi poszukujących pracy w tych sektorach.
24.08.2017

Marco Polo wyruszył na próby morskie. Innowacyjny dok z Gdyni pomoże w rozbudowie Księstwa Monako (foto, wideo)

Marco Polo na próbach morskich. Dok z gdyńskiej stoczni CRIST od wtorku testowany jest na Zatoce Gdańskiej. Innowacyjna jednostka posłuży do budowy nowoczesnego osiedla, które zwiększy powierzchnię Księstwa Monako o 6 ha.
01.08.2017

Nie żyje ofiara wypadku w gdyńskiej stoczni

Nie udało się uratować mężczyzny, na którego spadły elementy rusztowania. Zmarł we wtorek przed południem.
01.08.2017

Statek częściowo wybudowany w Polsce już po chrzcie (wideo)

Polarna jednostka logistyczna, której kadłub powstał w stoczni Crist w Gdyni, otrzymała 12 lipca imię L’Astrolabe. Uroczystość odbyła się w stoczni Piriou we francuskim Concarneau.
14.07.2017

Z krajobrazu Gdyni znika napis z legendarnej suwnicy (foto, wideo)

Z gdyńskiej suwnicy bramowej znika, namalowany literami wysokimi na osiem metrów, napis "STOCZNIA GDYNIA S.A.". Pojawi się natomiast nazwa i logo jej właściciela, stoczni Crist. Ogromny napis widoczny jest z odległości ponad sześciu kilometrów.
13.06.2017

Innowacyjny dok do budowy osiedla w Monako prawie gotowy. Trwa wyposażanie (foto, wideo)

Jednostka NB 56 rośnie w oczach. W stoczni CRIST trwają prace przy budowie innowacyjnego doku, który zwiększy powierzchnię Księstwa Monako. W poniedziałek zainstalowane zostały na nim specjalne agregaty prądotwórcze.
10.04.2017

Konferencja „Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania”

„Pracodawcy Pomorza” oraz Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej zapraszają na konferencję „Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania”.
22.03.2017

CRIST buduje nowy statek dla Norwegów

Transport ryb i owoców morza z farm morskich prosto do przetwórni – to zadanie nowej jednostki typu life fish carrier produkowanej w CRIST S.A. Podpisany w tym miesiącu kontrakt, jest kolejnym zleceniem od norweskiego armatora dla CRIST S.A.
14.03.2017

Złote Oxery dla stoczni Crist

W trakcie dwudziestosiedmioletniej działalności osiągnęli pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego i jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Jednym z realizowanych obecnie projektów jest budowa pływającego doku, który zwiększy powierzchnię Monako o 6 hektarów. Wyróżnieniem za pracę pełną wyzwań jest „Złoty Oxer" – nagroda specjalna Pracodawców Pomorza. Otrzymali ją założyciele stoczni Crist, Ireneusz Ćwirko i Krzysztof Kulczycki.
01.03.2017

Zostały już tylko 3 dni do zakończenia rejestracji na konferencję „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej już po raz trzeci we współpracy z partnerami branżowymi organizuje międzynarodową konferencję, podczas której omawiany będzie wpływ morskiej energetyki wiatrowej na rozwój polskiej gospodarki. Aktualnie obowiązująca polityka energetyczna Polski do roku 2030 zakłada „stworzenie warunków ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących budowy farm wiatrowych na morzu”. Od jej przyjęcia przez Rząd RP minęło już 7 lat. Czy udało się zrealizować ten cel? Kiedy możemy się spodziew
20.02.2017

Stocznia CRIST zwodowała nowoczesny statek polarny (foto, wideo)

Spełnia wysokie normy lodowe, jest niezawodny i może obsługiwać dwa helikoptery. To C 325 Pirou – nowoczesny statek polarny zbudowany przez stocznię CRIST dla francuskiego armatora. Wodowanie tej jednostki odbyło się w czwartek w suchym doku SD II w Gdyni.
22.12.2016

Polarny statek produkcji CRIST przewiezie ładunki między Antarktydą a Tasmanią

Możliwość obsługi aż dwóch helikopterów, wysokie normy specjalistyczne, a przede wszystkim niezwykłe miejsca wykorzystania jednostki. C 325 Piriou już w najbliższy czwartek zostanie przekazany francuskiemu armatorowi.
21.12.2016

PGZ zapowiada zawiadomienie prokuratury ws. budowy statku Oceanograf

Prezes PGZ Arkadiusz Siwko zapowiedział zawiadomienie prokuratury ws. budowy statku "Oceanograf" przez należącą do koncernu stocznię "Nauta". Według Siwki poseł PO Jerzy Borowczak miał naciskać, by stocznia nie zmieniała kontraktu, który był dla niej niekorzystny. Borowczak zaprzecza.
03.11.2016

Crist zbuduje kolejny statek dla Norwegów

Multipurpose Live Fish Carrier SC 75 to kolejna przeznaczona na norweski rynek jednostka, która zostanie wyprodukowana w stoczni CRIST. Statek łowić będzie ryby między innymi na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.
18.10.2016

Innowacyjna ośmiornica z CRIST realizuje wyjątkowy projekt u wybrzeży Madagaskaru

Jednostka Zourite (czyli z francuskiego ośmiornica), nagrodzona na Forum Gospodarki Morskiej jako Innowacyjny Produkt wypłynęła z doków Stoczni CRIST w marcu bieżącego roku. Dziś u wybrzeży Madagaskaru realizuje wyjątkowy projekt.
17.10.2016

Kolejny etap budowy ekologicznego promu w stoczni Crist zakończony

Projekt P310 świętował wczoraj ważną datę. 28 czerwca w stoczni Crist S.A. odbyło się uroczyste położenie stępki pod prom typu „double-ended" przeznaczonego dla finlandzkiego armatora. Pływający pomiędzy Nauvo a Parainen prom ma służyć do transportu 90 pojazdów i blisko 400 osób.
29.06.2016

Oceanograf - nowoczesny statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego już ochrzczony (wideo)

Dziś (24.06) odbyła sie niezwykła uroczystość w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Doszło bowiem do chrztu Oceanografu - najbardziej wyczekiwanej polskiej jednostki naukowej.
24.06.2016

W piątek ceremonia chrztu statku naukowo-badawczego Oceanograf

Nowy statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego, który zastąpi obecną, wysłużoną już jednostkę K/H Oceanograf-2., jest katamaranem o długości całkowitej 49,5 m, szerokości 14 m. wysokość boczna wynosi 3,80 m zaś wysokość do pokładu górnego 6,55 m. Prędkość ekonomiczna nowej jednostki wynosić będzie 10 węzłów zaś maksymalna będzie o 2 węzły większa.
23.06.2016

Crist rozpoczął budowę unikatowego, hybrydowego promu dla Finów (wideo)

Niespełna dwa tygodnie temu Stocznia CRIST S.A. z sukcesem przekazała armatorowi specjalistyczną jednostkę samopodnośną "Zourite", a już dziś (06.04) rozpoczęto cięcie blach kolejnej innowacyjnej jednostki - tym razem dla armatora z Finlandii. Projekt o numerze budowy P310, będzie specjalistycznym, ekologicznym promem typu „double-ended”. Zaledwie trzyosobowa załoga sterująca promem oraz innowacyjny silnik dieslowo-hybrydowy to tylko część wyjątkowej specyfikacji technicznej budowanego promu.
06.04.2016

Stocznia Crist przekazała armatorowi olbrzymią barkę do budowania autostrady morskiej

Jednostka wielkości 4 pełnowymiarowych kortów tenisowych, blisko 400 dni pracy oraz zużyte 6800 ton prefabrykowanej stali. Gdyńska stocznia Crist S.A. zakończyła sukcesem próby morskie specjalistycznej barki samopodnośnej NB105. Pierwszy rozkrój blach nastąpił 2 lutego 2015r., a już wczoraj statek przekazano armatorowi.
24.03.2016

Przemysł stoczniowy a pomoc publiczna

Poniżej opisane zostały kluczowe regulacje rawne oraz praktyka decyzyjna Komisji Europejskiej z ostatnich trzech lat odnoszące się do problematyki pomocy publicznej w przemyśle stoczniowym.
12.03.2016

Polskie stocznie zmagają się z kryzysem na rynku offshore

Światowy kryzys na rynku offshore rzutuje także na polskie stocznie, które otrzymują mniej zamówień związanych z tym sektorem. Powodem jest niska ceny ropy na światowym rynku oraz drastyczna nadpodaż tonażu.
06.05.2015

Norwegia najważniejszym partnerem polskich stoczni

W dniu 24 marca br. odbyło się spotkanie polskich i norweskich przedstawicieli biznesu stoczniowego, klastrów morskich, administracji i przedstawicieli służb konsularnych. Gospodarzem spotkania był pan Karsten Klepsvik, ambasador Królestwa Norwegii.
25.03.2015

Większe dofinansowanie fabryki na wyspie Gryfia

Ministerstwo Gospodarki zwiększyło kwotę dofinansowania inwestycji prowadzonej przez spółkę Bilfinger Mars Offshore - budowy Zakładu Wielkogabarytowych Konstrukcji Stalowych. Obecna wysokość dotacji wynosi ponad 123 000 000 złotych. To o 30 000 000 zł więcej niż dotychczas.
29.10.2014

Zmiany w zarządzie stoczni CRIST

Założyciele stoczni, Ireneusz Ćwirko i Krzysztof Kulczycki przekazują swoje stanowiska w ręce Ewy Kruchelskiej, która od wielu lat związana jest z przemysłem stoczniowym. Wcześnie zasiadała w Radzie Nadzorczej Crist SA.
19.10.2014

39 polskich firm na targach SMM w Hamburgu

Podajemy pełną listę polskich firm, które w tym roku pojawią się na targach SMM, z numerem hal i boxów, w których można je spotkać. Są to zarówno wyspecjalizowane firm średniej wielkości, jak i wiodące stocznie. O wielu przedsiębiorstwach z tej listy pisaliśmy już szerzej na naszym portalu.
08.09.2014

Rekordowy kolos ze Stoczni Crist

Przetransportowanie częściowo wyposażonego modułu przeznaczonego na platformę wiertniczą Edvard Grieg na barkę zacumowaną przy nadbrzeżu gdyńskiego portu zakończyło kolejny etap realizacji kontaktu spółki Crist Offshore dla norweskiej firmy Kvaerner Stord. Moduł ten był najcięższym jaki dotychczas wyprodukowano w Gdyni.
21.02.2014

Inteligentne specjalizacje Pomorza w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii

20 lutego br. z inicjatywy Polskiego Klastra Morskiego w Bałtyckim Parku Nowych Technologii odbyło się spotkanie nt. możliwości tworzenia inteligentnych specjalizacji Pomorza na obszarze byłej Stoczni Gdynia. Gospodarzem spotkania był Roman Reinhardt, dyrektor Bałtyckiego Portu Nowych Technologii (BPNT). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firm działających w BPNT, Urzędu Marszałkowskiego, Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Akademii Morskiej w Gdyni i Polskiego Klastra Morskiego.
21.02.2014

Stocznia Remontowa Nauta powiększa potencjał produkcyjny

Z uwagi na rosnącą liczbę realizowanych projektów zarówno nowych budów, jak i konwersji oraz remontów statków, Zarząd Stoczni Remontowej Nauta poszukiwał możliwych form powiększenia potencjału produkcyjnego. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie Stocznia Remontowa Nauta zawarła szereg umów, które powiększają jej aktywa produkcyjne o suchy dok SD I(240 m x 40 m) i pirs południowy w Gdyni oraz o pochylnie B1(280 m x 36 m) i B3(177 m x 28,7) w Gdańsku.
16.12.2013

Spotkanie 4POWER w Gdańsku

Projekt 4POWER ma na celu działanie na rzecz wymiany wiedzy pomiędzy regionami UE w celu stymulowania wzrostu i realizacji zadań w zakresie morskiej energii wiatrowej. 10-12 pażdziernika Instytut Morski w Gdańsku pełniący rolę partnera w projekcie zorganizował 4-te spotkanie partnerów, podczas którego omówiono analizę najlepszych praktyk i ustaleń wynikających z raportów, określono również wytyczne dot. wdrażania najlepszych praktyk.
14.10.2013

PSE podpisały umowę z Bilfinger Crist Offshore

8 października 2013 r. PSE oraz BILFINGER CRIST OFFSHORE Sp. z o.o. zawarły umowę w sprawie przebudowy odcinka linii 220 kV Morzyczyn – Police w celu usunięcia kolizji z przebiegiem morskiego toru wodnego Świnoujście – Szczecin.
14.10.2013

462 nowe miejsca pracy w przemyśle stoczniowym w Szczecinie

W SSE EURO-PARK MIELEC powstanie fabryka fundamentów morskich wież wiatrowych. 3 października 2013 r. Zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. udzielił spółce Bilfinger Crist Offshore Sp. z o.o. (BCO) zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Podstrefie Szczecin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec. Spółka podjęła zobowiązanie zainwestowania na terenie podstrefy minimum 326 mln zł.
04.10.2013

RMDC na targach NAVALSHORE 2013 w Brazylii

W dniach 12-15 sierpnia 2013 roku w Rio de Janeiro odbyły się targi branży stoczniowej i offshore NAVALSHORE 2013. Na wystawie zaprezentowały się firmy polskie. Na zlecenie Ministerstwa Gospodarki firma VGM Poznań zorganizowała wspólne stoisko dla zainteresowanych firm sektora morskiego, w tym między innymi dla firm CRIST S.A. , ENP S.A. oraz VISTAL S.A. zrzeszonych w funduszu MARS oraz Instytutu Morskiego i firmy BOHAMET. Jednocześnie firmy Remontowa Marine Design & Consulting Sp. z o.o. (RMDC) oraz Polam- Rem S.A. z Gru
11.09.2013

Polscy przedsiębiorcy na targach NAVALSHORE 2013 W BRAZYLII

W dniach 12-15 sierpnia 2013 roku w Rio De Janeiro odbyły się targi branży morskiej NAVALSHORE 2013. Natomiast w środę, 14 sierpnia miała miejsce konferencja branżowa z udziałem polskich przedsiębiorców reprezentujących szeroko pojęty sektor morski.
04.09.2013

Konsorcjum KSO właścicielem części gruntów stoczni Gryfia

25 czerwca 2013 r. w Szczecinie podpisano ostateczną umowę sprzedaży przez Szczecińską Stocznię Remontową „Gryfia” S.A. 20,9 ha gruntu położonego na wyspie Ostrów Brdowski. Inwestorem jest KSO Sp. z o.o., która na zakupionym terenie rozpocznie niebawem budowę nowoczesnego zakładu produkującego fundamenty morskich wież wiatrowych, na których montowane będą maszty i turbiny wiatrowe.
27.06.2013

Położenie stępki pod budowę statku naukowo-badawczego „Oceanograf” - relacja GospodarkaMorska.TV

9 maja 2013 roku odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę nowego statku naukowo-badawczego Uniwersytetu Gdańskiego -- „Oceanograf". Nowo budowana przez stocznię S.R. NAUTA, pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków S.A., jednostka dla Uniwersytetu Gdańskiego to specjalistyczny statek naukowo-badawczy do interdyscyplinarnych badań morza oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.[wideo]
10.05.2013

ARP S.A. wspiera budowę fabryki konstrukcji wież wiatrowych

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Mars, zarządzany przez MS TFI, którego właścicielem jest ARP S.A. objął 29 kwietnia 2013 r. udziały w spółce celowej KSO Sp z o.o. Jest to kolejny krok do rozpoczęcia budowy na terenie Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia fabryki wytwarzającej fundamenty do morskich farm wiatrowych. Pozostałymi udziałowcami spółki są koncern Bilfiger Berger i polska stocznia Crist S.A.
07.05.2013

Nadzór PRS nad budową specjalistycznego statku naukowo - badawczego

Uniwersytet Gdański podpisał umowę na budowę specjalistycznego statku naukowo – badawczego, który będzie służył do prowadzenia interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego ze Stocznią Remontową NAUTA. Nowoczesny katamaran zbudowany zostanie przez konsorcjum: Stocznia Remontowa „NAUTA” S.A. oraz Stocznię CRIST S.A. Jednostka ma wypłynąć w morze w 2014 roku.
20.02.2013

Crist S.A. wybudował statek sejsmiczny dla Norwegów

Stocznia Crist wybudowała specjalistyczny statek sejsmiczny dla norweskiej grupy Kleven Maritime.
23.01.2013

Nowy specjalistyczny statek naukowo-badawczy dla Uniwersytetu Gdańskiego- podpisanie umowy

W piątek, 11 stycznia 2013 roku, zostanie podpisana umowa na budowę specjalistycznego statku naukowo-badawczego Uniwersytetu Gdańskiego.
10.01.2013

Stocznia Crist otrzymała dotację na budowę morskich elektrowni wiatrowych

Stocznia Crist S.A. z Gdyni, która zajmuje się budową konstrukcji dla morskich farm wiatrowych, otrzymała dotację z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".
23.11.2012

SSR „Gryfia” S.A. rozpoczyna proces kondensacji majątkowej.

W Szczecinie podpisano w formie aktu notarialnego przedwstępną warunkową umowę sprzedaży przez Szczecińską Stocznię Remontową „Gryfia” S.A. 20,9 ha gruntu położonego na wyspie Ostrów Brdowski. Inwestorem jest KSO Sp. z o.o., spółka powołana do realizacji wspólnego przedsięwzięcia (joint venture) przez trzy firmy: niemiecką Bilfinger Berger (62,5% udziałów), gdyńską Stocznię „CRIST” (25% udziałów) oraz Fundusz Inwestycyjny Zamknięty MARS należący do Agencji Rozwoju Przemysłu (12,5% udziałów).
14.06.2012

Pomoc państwa: Komisja zbada pomoc państwa na rzecz nabywców majątku polskich stoczni

Bruksela, dnia 25 stycznia 2012 r. – Komisja Europejska wszczęła formalne postępowania w sprawie wsparcia ze środków publicznych dwóch nabywców majątku likwidowanej stoczni w Gdyni. Ewentualna pomoc przyznana nabywcom zostanie zbadana w świetle unijnych zasad pomocy państwa.
26.01.2012

Wielki kontrakt Crista

Podpisany przez Stocznię CRIST kontrakt z HOCHTIEF SOLUTIONS AG. stanowi kolejną ważną dla polskiej gospodarki stoczniowej inwestycję.
10.08.2011

Crist inwestuje w nowoczesne systemy zarządzania

Crist S.A. w Polsce znany jest przede wszystkim z racji zakupu wielkiego suchego doku stoczni Gdyni. Nieustannie dba o własny rozwój, czego przykładem jest także wdrożenie innowacyjnego systemu zarządzania – Primavera.
28.06.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.