• <

Wynik wyszukiwania - "18 maja" - Wiadomości

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
15.05.2024

20 maja rozpocznie się 16. edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych pk. "Renegade/Sarex-24"

Od 20 do 24 maja potrwa tegoroczna edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych Sarex-24. W jej trakcie wojsko, policja i służby ratownicze symulować będą cztery scenariusze działań.
13.05.2024

Dwóch mężczyzn zginęło podczas przeprawy przez rzekę na granicy z Rumunią

W rzece Cisa przy granicy Ukrainy z Rumunią odnaleziono ciała dwóch mężczyzn, którzy najprawdopodobniej utonęli podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy - poinformowała w niedzielę Państwowa Straż Graniczna Ukrainy.
28.04.2024

Wejście Szwecji do NATO zmienia sytuację na Bałtyku. Co nowy członek wnosi do Sojuszu? (opinia)

Przegłosowanie przez węgierski parlament zgody na przyjęcie Szwecji do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zamyka trwającą dwa lata drogę tego państwa, który przed dekady deklarował swoją neutralność, a w obliczu zagrożenia zdecydował zmienić swoją politykę. W ten sposób NATO zyskuje cenny nabytek, dzięki któremu Morze Bałtyckie staje się dużo bezpieczniejsze. Warto wiedzieć, co zmienia obecność Szwecji w Sojuszu i jaki jest jej potencjał.
27.02.2024

Węgierski parlament zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO

Dzisiejsze głosowanie w węgierskim parlamencie zamyka trwającą od niemal dwóch lat drogę Szwecji ku NATO. Głosami większości posłów zdecydowano, że kraj ten stanie się 32. członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. To ma kluczowe znaczenie dla budowania bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, czyniąc je niemal "wewnętrznym morzem NATO".
26.02.2024

Rumunia zrezygnuje z okrętów podwodnych? Premier: "Priorytety są zupełnie inne". Przestroga dla Polski?

Występujący w rumuńskiej telewizji premier Marcel Ciolacu zaskoczył wielu specjalistów ds. morskich wypowiedzią na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. Jego zdaniem program zakupu okrętów podwodnych "nie jest w tej chwili tym, czego Rumunia potrzebuje” i uważa, że obecne priorytety Ministerstwa Obrony Narodowej są „zupełnie inne”.
06.11.2023

Panie w oceanicznym biznesie. WISTA Poland ma 30 lat i płynie cała naprzód

Panie należące do WISTA Poland we wrześniu obchodziły 30. rocznicę działalności w Polsce. Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland, odbyło się 21 września br. Wśród gości honorowych była Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Dorota Lost-Siemińska, dyrektorka Wydziału Prawnego IMO, pani Nazli Selek, WISTA International, ExCo Memeber, przedstawicielki WISTA ze Szwecji, Norwegii i innych krajów.
26.09.2023

Spotkanie polskiej i włoskiej kadry Marynarki Wojennej. Zmiana okrętu uczestniczącego w misji

Przybycie niszczyciela rakietowego ITS Caio Duilio (D 554) i fregaty ITS Antonio Marceglia (F 597) było okazją do spotkania dowódców okrętów z dowodzącymi polskimi jednostkami. Służyło to również podsumowaniu dotychczasowej, polsko-włoskiej współpracy w zakresie obrony wybrzeża i Bałtyku.
26.07.2023

Szwedzka droga do NATO. Po ponad roku oczekiwania kluczowa zgoda Turcji na rozszerzenie sojuszu

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią, w maju 2022 r. Jej kandydatura była przez ponad rok blokowana kolejnymi żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że jego kraj ratyfikuje akcesję Szwecji, co uznawane jest za ostatni krok na drodze ku przystąpieniu Sztokholmu do Sojuszu.
11.07.2023

HES Gdynia Bulk Terminal rozpoczyna budowę nowej infrastruktury do przeładunku zbóż w porcie Gdynia

HES Gdynia Bulk Terminal rozpoczął prace inwestycyjne przy nabrzeżu Śląskim w porcie Gdynia, przekazując wykonawcom plac budowy z dniem 18 maja. W ramach projektu Spółka wybuduje powierzchnię składową dla zbóż o pojemności ok. 65.000 ton wraz z nowoczesną technologią estakad przenośnikowych, stanowiskami do załadunku i rozładunku samochodów oraz rozładunku wagonów w szczególnie oczekiwanej i efektywnej technologii zsypu dolnego.
29.05.2023

Rumuńska "Orka" z ofertą od Francji. Propozycja również dla Polski?

Ogłoszona 24 maja przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka informacja o rozpoczęciu procedowania programu Orka wywołała poruszenie wśród zainteresowanych zagadnieniem broni podwodnej. W międzyczasie swój program rozwija Rumunia, współpracująca z potencjalnym oferentem dla polskiej Marynarki Wojennej.
26.05.2023

Nowy lądowy terminal Balticon oficjalnie otwarty

Balticon oficjalnie otworzył kontenerowy terminal intermodalny w Porcie Gdańsk. Na placu docelowo zmieścić się ma ponad 10 tys. teu, wkrótce oddana zostanie także bocznica kolejowa.
21.05.2023

Wielka Brytania otwiera pierwsze krajowe centrum robotyki dla prac offshore

Nowatorski zakład zajmujący się zagadnieniem morskiej energii odnawialnej został otwarty w ośrodku testowym Offshore Renewable Energy (ORE) Catapult w Blyth.
19.05.2023

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Mocha w Birmie wzrosła do 145

W wyniku przejścia przez Birmę cyklonu Mocha w tym tygodniu zginęło 145 osób, podała rządząca krajem junta. Jednak organizacje humanitarne i mieszkańcy Birmy obawiają się, że ofiary mogą być liczone w setkach, przekazała w piątek agencja Reutera. Wcześniej informowano o 80 ofiarach śmiertelnych.
19.05.2023

Obchody Święta Straży Granicznej w Morskim Oddziale SG

W Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku 18 maja odbyły się obchody 32. rocznicy powołania Straży Granicznej. W związku z tym odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej formacji oraz zaproszonych gości.
19.05.2023

Kapitan Olga Sidor. Płynąc pod prąd do celu

Szkołę Morską wybrała z przekory. W branży została z potrzeby wolności. Jubileusz 20-lecia kariery na pokładzie będzie celebrować jako pierwsza kobieta z tytułem kapitana żeglugi wielkiej w szeregach Polferries. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej rozmawiamy z kapitan Olgą Sidor.
17.05.2023

Nowy lądowy terminal kontenerowy BALTICON SA - inwestycja w rozwój transportu intermodalnego

Balticon SA kończy budowę terminalu intermodalnego w Porcie Gdańsk na terenach miasta Gdańska - InvestGDA, w ramach realizacji projektu pn. „Budowa terminalu intermodalnego służącego do przeładunku kontenerów w relacjach droga-kolej, lub kolej-droga, składowania kontenerów oraz czynności usługowych niezbędnych do funkcjonowania kontenerowego transportu intermodalnego”.
17.05.2023

Kolejny sukces Polaka. Maciej Rutkowski wygrał regaty Pucharu Świata i obronił tytuł

Maciej Rutkowski z AZS Poznań rozpoczął w najlepszy możliwy dla siebie sposób batalię o obronę tytułu mistrza świata w zawodowym cyklu PWA World Tour Windsurfing. Polski windsurfer wygrał inauguracyjne zawody Pucharu Świata w slalomie rozegrane w Torbole na jeziorze Garda i objął prowadzenie w tegorocznym rankingu PWA.
16.05.2023

Pomóż Kindze i przeżyj niezapomniany rejs okrętem Marynarki Wojennej

Kinga Rydz, mała wojowniczka cierpiąca na rdzeniowy zanik mięśni (SMA), potrzebuje pomocy. We wsparcie w zbiórce funduszy na jej kosztowne leczenie włączyła się 3 Flotylla Okrętów Marynarki Wojennej.
14.05.2023

ISW: Rosja używa manipulacji i gróźb w związku z umową zbożową

Przedstawiciele Rosji próbują manipulować międzynarodowymi wysiłkami humanitarnymi, grożąc zerwaniem umowy zbożowej, wygasającej 18 maja - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując brak rezultatu w rozmowach o przedłużeniu porozumienia.
12.05.2023

Turecki MSZ: umowa zbożowa może być przedłużona co najmniej o dwa miesiące

Turcja ocenia, że umowa dotycząca eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne, która wygasa 18 maja br., może być przedłużona co najmniej o dwa miesiące - oświadczył szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu po rozmowach w Moskwie.
11.05.2023

Rosja zajęła duńskie holowniki

Rosyjski dziennik „Kommiersant” poinformował, że na wniosek tamtejszego sądu rosyjska firma Sakhalin Energy przejęła cztery holowniki należące do duńskiego Svitzera.
10.05.2023

Upamiętnienie 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej z udziałem marynarzy

Zarówno 8 jak i 9 maja to dni, gdy w wielu krajach upamiętnia się zakończenie w Europie największego i najstraszniejszego konfliktu, jaki miał miejsce w historii ludzkości. W odbywających się w całym kraju uroczystościach nie zabrakło udziału przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej.
09.05.2023

Umowa zbożowa – wciąż bez porozumienia

Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ nie porozumiały się w piątek w sprawie autoryzacji kolejnych statków w ramach umowy umożliwiającej bezpieczny transport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Moskwa, w związku z trudnościami w eksporcie własnego zboża oraz nawozów, grozi, że 18 maja nie przedłuży umowy zbożowej.
08.05.2023

Sekretarz generalny ONZ rozmawiał z prezydentem Turcji o umowie zbożowej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat "gwarancji poprawy, rozszerzenia i przedłużenia" umowy, umożliwiającej bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
29.04.2023

Zmiana terminu prac na Moście Solidarności przez Wisłę i związanych z tym utrudnień w ruchu pojazdów

Zmienił się termin robót konserwacyjnych, które prowadzone będą na Moście Solidarności, łączącym położone na obu brzegach Wisły dzielnice Płocka (Mazowieckie). Jak podał we wtorek Urząd Miasta, prace prowadzone będą od 4 do 18 maja. W tym czasie występować będą tam utrudnienia w ruchu pojazdów.
25.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

Łeba. Gliński: nowe muzeum w Łebie wpisuje się w proces umacniania roli morza, Bałtyku w polskiej historii

To muzeum wpisuje się w proces umacniania roli morza, Bałtyku w polskiej historii – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości zawieszenia wiechy na nowo budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.
26.09.2022

Radio Zet: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zamówiła węgiel. Do polskich portów nie przypłynął ani jeden statek

W maju premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie zamówienia węgla dla gospodarstw domowych. Surowiec miał dotrzeć drogą morską. Jak podaje Radio Zet, nie przypłynął dotąd ani jeden statek.
26.09.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

Załoga Oriona zainstalowała pierwsze monopale XXL na farmie Arcadis Ost 1

Belgijski lider morski Deme Offshore poinformował, że z pomocą innowacyjnego statku Orion zainstalował pierwszy fundament monopalowy na obszarze farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech.
10.06.2022

Dania. Parlament zatwierdził przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO

Duński parlament zatwierdził we wtorek jednogłośnie przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Uchwała pozwoli rządowi Danii zaakceptować członkostwo obu krajów w Sojuszu Północnoatlantyckim natychmiast po zakończeniu ich negocjacji akcesyjnych.
07.06.2022

Niemiecka rafineria ograniczy import ropy z Rosji. Będą dostawy przez Port Gdańsk

Rafineria w niemieckiej Leunie należąca do Totalenergies do końca br. zmniejszy pobór rosyjskiej ropy, a od 2023 r. nie będzie jej w ogóle sprowadzać - poinformował w środę prezes koncernu Patrick Pouyanne - przekazał Reuters.
25.05.2022

Morskie wyspy energetyczne napędzane energią z offshore i zielonym wodorem [WIDEO]

Spółka Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) przedstawiła plany budowy sztucznej wyspy przeznaczonej do produkcji na dużą skalę ekologicznego wodoru z morskiej energii wiatrowej w Danii oraz zawarła umowę z Allianz Investment Management (AIM) na wykonanie studium wykonalności dla podobnego projektu w Niemczech.
23.05.2022

Stena Line: pierwsza kobieta na stanowisku kapitana

18 maja obchodzony jest oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu, ustanowiony przez IMO. Jak podaje Stena Line, maj to także Miesiąc Różnorodności w liniach. Z tej okazji armator ogłosił mianowanie pierwszej kobiety na stanowisko kapitana, pani kpt. ż.w. Lynette Bryson.
18.05.2022

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. Po co nam to święto?

18 maja IMO ustanowiła Międzynarodowym Dniem Kobiet w Branży Morskiej. W tym roku obchodzimy go po raz pierwszy. Jak wygląda sytuacja kobiet pracujących na morzu i w portach i czy ich pozycję należy wzmacniać?
18.05.2022

GCT świętuje pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. Kobiety coraz chętniej wybierają pracę na terminalach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Przyjmują kontenery lub je wydają, są operatorkami suwnic albo ciągników. Kobiety już od dawna spotykamy na terminalach kontenerowych. Nie dziwi również fakt, że pracują ramię w ramię z mężczyznami. Przy okazji przypadającego 18 maja Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej podglądamy ich pracę w Gdynia Container Terminal (GCT) w Gdyni, który jest częścią grupy Hutchison Ports.
18.05.2022

FSRU na Zatoce Gdańskiej będzie szybciej. Słowa dyrektora Gaz-System

Potrzeba zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego z dala od rosyjskich surowców wymusza szukania alternatyw. Wraca temat płynnego gazu LNG. Do istniejącego terminalu FSRU w Świnoujściu ma dołączyć nowy w Gdańsku. Gaz-System zapewnia, że szybciej niż planowano.
17.05.2022

Offshore: „Sny o potędze” czy realne szanse Szczecina i regionu? Już 18 maja debata online

„Sny o potędze” czy realne szanse Szczecina i regionu? Czy energia z wiatru może być kluczowym impulsem dla naszej gospodarki? Zapraszamy na debatę on line!
16.05.2022

Dar Młodzieży z wizytą w Gdańsku

Już w poniedziałek 16 maja, po ponad 2-miesięcznym rejsie powraca Dar Młodzieży. Zanim dotrze do swojego portu macierzystego przycumuje w Gdańsku, po raz pierwszy przy nabrzeżu Twierdza Wisłoujście, w sąsiedztwie powstającego Centrum Offshore.
13.05.2022

Port Rotterdam odegra kluczową rolę w planie UE - 20 mln ton H2

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zabrał głos podczas Światowego Szczytu Wodorowego, aby potwierdzić strategię UE. Ogłosił również nowe plany portu w Rotterdamie, przez który będzie przepływać 40 proc. importowanego ekologicznego wodoru.
12.05.2022

Finlandia i Szwecja coraz bliżej NATO? Decyzja ma zapaść jeszcze w maju

Decyzja w sprawie wejścia Finlandii i Szwecji do NATO zapadnie w połowie maja. Podjęcie decyzji o przyjęciu obu krajów ma ułatwić ich wspólny wniosek o członkostwo w Sojuszu – podają skandynawskie media.
02.05.2022

W maju w Poznaniu pierwsze w tej części Europy targi technologii wodorowych

Pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi technologii wodorowych Forum H2Poland odbędą się w maju w Poznaniu. Nowa inicjatywa Grupy MTP ma służyć popularyzacji i wdrażaniu technologii wodorowych w kraju i tej części Europy.
05.01.2022

Grafiki polskich artystów na „Darze Pomorza”. Wystawa "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA"

Od 18 maja do 30 czerwca 2021 r. we wnętrzach statku-muzeum "Dar Pomorza" prezentujemy ogólnopolską wystawę grafiki "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA", zorganizowaną przez Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era ART w Gdyni.
21.05.2021

Udany montaż najwyższego urządzenia instalacji Polimery Police

Kolejny ważny etap budowy kompleksu Polimery Police zrealizowany. 18 maja została zamontowana 96-metrowa kolumna (splitter) propan-propylen. Do jej realizacji został wykorzystany jeden z największych na świecie dźwigów pierścieniowych (ring crane).
18.05.2021

Rektor Uniwersytetu Morskiego: "Gdynia może stać się doliną offshore" [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE we wtorek 18 maja podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Stoimy przed historyczną szansą nadrobienia zaległości związanych z energetyką. Ta branża zmienia się na naszych oczach – mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który podczas wydarzenia ogłosił budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia wartą 435 milionów euro.
18.05.2021

PGE, Politechnika Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Danmarks Teksniske Universitet podejmą współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej

18 maja PGE podpisała list intencyjny z trzema ośrodkami naukowymi: Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Technicznym Uniwersytetem (Danmarks Tekniske Universitet). Nawiązana współpraca obejmie m.in. wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki.
18.05.2021

Grupa Azoty: kontynuujemy ambitny plan inwestycyjny

Pandemia nie miała większego wpływu na działalność Grupy Azoty, negatywnie oddziaływał natomiast wzrost cen surowców energetycznych - powiedział w piątek wiceprezes grupy Tomasz Hryniewicz. Podkreślił, że grupa kontynuuje ambitny program inwestycyjny - w I kw. 2021 r. przeznaczono na ten cel 914 mln zł.
14.05.2021

Północna Droga Morska alternatywą dla Kanału Sueskiego?

W 2020 r. Północną Drogą Morską w tranzycie przepłynęły 64 statki, w 2019 r. – 37 jednostek, a w 2018 – 27 statków. Kanał Sueski dziennie pokonuje około 500 jednostek. Czy wobec tego Północna Droga Morska może stanowić alternatywę dla szlaków handlowych prowadzących przez Pacyfik, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne?
28.03.2021

Powstały cztery pompownie zabezpieczające Sandomierz przed powodzią

Cztery pompownie wody powstały w ramach ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza i okolicznych miejscowości. Nowa infrastruktura ma za zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom terenów, które m.in. w 2010 roku dotkliwe ucierpiały z powodu przerwania wałów na Wiśle.
14.01.2021

Obejrzyjcie ekologiczną rozbiórkę statku MV Kaami! [wideo]

Statek towarowy MV Kaami osiadł na mieliźnie w Minch między Skye a Lewis w Szkocji pod koniec marca. Wideo pokazuje pierwszy w swoim rodzaju projekt między Kishorn Port Limited (KPL), a firmą John Lawrie Metals, zajmującą się recyklingiem i przetwarzaniem odpadów metalowych, która doprowadziła do znacznego zmniejszenia odpadów z MV Kaami.
15.07.2020

Gazociąg jamalski w większości zarezerwowany na kolejny rok

Niemal całość przepustowości gazociągu jamalskiego, wystawiona w poniedziałek przez Gaz-System na aukcję roczną, na tzw. rok gazowy 2020/2021, została zarezerwowana. Oznacza to, że „Jamał” będzie wykorzystywany niemal w całości co najmniej do września 2021 r.
06.07.2020

Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął konsultacje z przywódcami ws. budżetu UE

Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął w środę konsultacje z przywódcami unijnymi ws. przyszłego budżetu UE i funduszu odbudowy. Dyskusje mają utorować drogę do zbudowania kompromisu w spraw ram finansowych Wspólnoty na lipcowym szczycie w Brukseli.
24.06.2020

Uprawianie turystyki wodnej bez ograniczeń osobowych oraz wznowienie krajowej żeglugi pasażerskiej

Zgodnie z brzmieniem Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wprowadzono możliwości:
17.06.2020

NCBR: 4 mln dla polskich przedsiębiorców i naukowców w ramach inicjatywy GlobalStars

W konkursie na innowacje o potencjale rynkowym, z obowiązkowym udziałem firm z Singapuru, na polskich wnioskodawców czekają 4 miliony złotych - poinformowało we wtorek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Odbywa się to w ramach międzynarodowej inicjatywy GlobalStars.
09.06.2020

Emilewicz: przygotowujemy wytyczne m.in dla organizatorów targów

Przygotowujemy wytyczne dotyczące odmrażania branż, które skupiają duże grupy osób w jednym miejscu m.in. targowej - wskazała w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała, że "jeszcze w czerwcu" zostaną przekazane informacje o otwarciu granic.
08.06.2020

Pandemia koronawirusa - bieżąca sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W specjalnej relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej.
01.06.2020

Christophe de Margerie pokonał pokrytą lodem część Północnej Drogi Morskiej

Arktyczny przewoźnik skroplonego gazu ziemnego Christophe de Margerie z sukcesem przepłynął szlak tranzytowy Pólnocnej Drogi Morskiej (NSR). Statek klasy lodowej Arc7 należący do Sovcomflot pokonał pokrytą lodem część NSR skierowaną na wschód i dotarł do Cieśniny Beringa w ciągu 12 dni.
01.06.2020

PIE: pandemia przyspieszy wycofywanie produkcji z Chin

Pandemia koronawirusa przyśpieszy przenoszenie "fabryki świata" z Chin - wskazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwrócili uwagę, że największą kwotę dla firm wycofujących produkcję z Państwa Środka - 2,2 mld dol., przeznaczył dotąd rząd Japonii.
28.05.2020

Rosja: Gazprom zmniejszył dostawy gazociągiem jamalskim

Po zakończeniu długoterminowego kontraktu z Polską na tranzyt gazu z Rosji koncern Gazprom znacznie obniżył dostawy przez gazociąg jamalski, co może być sposobem na zmniejszenie kosztów w warunkach rekordowego spadku popytu - pisze we wtorek "Kommiersant".
26.05.2020

Artyleria, miny i desant, czyli morskie szkolenie sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Strzelania artyleryjskie, stawianie min, trałowanie czy operacje desantowe to tylko niektóre z zadań zrealizowanych przez okrętowe grupy taktyczne 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przez ostatnie dni okręty 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych oraz 12. Dywizjonu Trałowców realizowały intensywne szkolenie na wodach Zatoki Pomorskiej.
22.05.2020

Będą zmiany w obchodach 100-lecia szkolnictwa morskiego na UM

W tym roku przypada setna rocznica szkolnictwa morskiego w Polsce. Uniwersytet Morski przygotowuje się do wielkiego jubileuszu, jednak obecna sytuacja epidemiologiczna nieco pokrzyżowała plany. Część spotkań, debat, wystaw i koncertów, w związku z wirusem, została odwołana. Na czerwiec uczelnia szykuje jednak bardzo interesujący program.
22.05.2020

Rzecznik MŚP: Gospodarce potrzebne jest całkowite otwarcie już od 1 lipca. Budżet dłużej nie wytrzyma finansowania tarczy dla przedsiębiorców

– Całkowite otwarcie gospodarki 1 lipca jest nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne – przekonuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zamrożona gospodarka oznacza katastrofę dla budżetu, bo wydatki publiczne na pomoc firmom rosną, a wpływy są mniejsze niż zwykle. – Każdy kolejny dzień zamknięcia to 1 mld zł straty dla budżetu – podkreśla. Dłuższe utrzymywanie takiej sytuacji może oznaczać, że bezrobocie znacząco wzrośnie, a wiele firm straci szanse na ratunek przed bankructwem, nawet z pomocą rządu
22.05.2020

Załoga okrętu ORP Maćko trenuje przetrwanie na morzu w sytuacji awaryjnej

Skok do wody z burty okrętu, dopłynięcie i wejście do tratwy ratunkowej oraz wielogodzinne oczekiwanie na ratunek... to cykliczne elementy szkolenia ratowniczego załóg okrętów Marynarki Wojennej. Od poniedziałku, 18 maja, załoga okrętu ratowniczego ORP Maćko trenuje na Zatoce Gdańskiej przetrwanie na morzu w sytuacji awaryjnej.
21.05.2020

MFiPR: Z Europejskim Funduszem Społecznym ratujemy miejsca pracy

Prawie 871 milionów złotych – to kwota skierowana już do wypłaty dla pracodawców na dofinansowanie pensji i składek pracowników. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz marszałkowie regionów zapewnili pieniądze, które pomogą uratować prawie 500 tysięcy miejsc pracy. To jedno z rozwiązań Funduszowego Pakietu Antywirusowego.
20.05.2020

Emilewicz: sytuacja sprzyja ingerencji finansowej w rynek

Trudno sobie wyobrazić lepszą sytuację na aktywną ingerencję finansową w rynek – oceniła w środę wicepremier minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak zaznaczyła, obecny czas nie sprzyja oszczędzaniu przez państwo.
20.05.2020

MGMiŻŚ: statkiem pasażerskim może podróżować o połowę mniej osób niż on pomieści

Zgodnie z nowymi regulacjami statkiem pasażerskim może podróżować nie więcej niż połowa pasażerów, których taki statek może pomieścić - wyjaśnił w informacji przesłanej PAP resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
20.05.2020

Lotos ponownie wspiera walkę z pandemią

500 tys. kombinezonów, 300 tys. przyłbic i 100 tys. ochraniaczy na buty – tyle materiałów łącznie pozyskała Grupa LOTOS na rzecz walki z pandemią. W poniedziałek 18 maja we Wrocławiu wylądowała ostatnia transza środków ochrony indywidualnych zakupionych przez koncern na zlecenie polskiego rządu. Operację po raz kolejny zorganizowano w ramach programu SALIS.
18.05.2020

Od poniedziałku nowe zasady przesyłu gazu gazociągiem jamalskim

Przesył rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim do Europy Zachodniej odbywa się od poniedziałku na nowych zasadach, opisywanych przez regulacje Unii Europejskiej. 17 maja 2020 roku wygasła bowiem wieloletnia umowa między Gazpromem a spółką Europol Gaz na tranzyt rosyjskiego błękitnego paliwa.
18.05.2020

Prezes PGNiG: dostawy gazu do Polski przebiegają bez przeszkód

Dostawy gazu do Polski przebiegają bez przeszkód - zapewnił prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński. Przypomniał, że w niedzielę wygasła wieloletnia umowa między Gazpromem a spółką Europol Gaz na tranzyt rosyjskiego błękitnego paliwa.
17.05.2020

Ekspert: odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki to nie koniec zmagań z epidemią

Odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki to nie koniec zmagań z epidemią, ale jej kolejny etap - powiedział PAP ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paweł Śliwowski.
17.05.2020

Lewiatan: Dla większości przedsiębiorców najważniejsze jest odmrażanie gospodarki

Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców najważniejsze jest w tej chwili odmrażanie gospodarki. To uratuje tysiące miejsc pracy, ale potrzeba dalszych działań antykryzysowych - ocenił Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.
13.05.2020

MGMiŻŚ: przez COVID-19 na razie nie można zwiększyć pomocy dla armatorów rekreacyjnych

Ze względu na pandemię i związane z nią duże wydatki, na razie nie ma możliwości zwiększenia pomocy dla borykających się z problemami armatorów rekreacyjnych, którzy łowili dorsze - przekazał PAP resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Armatorzy czekają na konkrety ze strony ministerstwa.
12.05.2020

Branża jachtowa i możliwości żeglugi na świecie

Sytuacja branży jachtowej, luzowanie obostrzeń, możliwości żeglugi, działalność portów i marin oraz perspektywy na otwarcie turystyki w poszczególnych krajach - przeczytajcie raport o tym, co dzieje się na świecie w związku z pandemią koronawirusa oraz jakie działania podejmuje Polboat.
11.05.2020

Ekspert: Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek Jamału, możemy go używać sami

Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek "Jamału" do przesyłu gazu do Niemiec, możemy go używać sami, w planowanym w Polsce hubie gazowym - powiedział PAP dr Paweł Poprawa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
11.05.2020

Za tydzień nowe zasady przesyłu gazu gazociągiem jamalskim

W niedzielę, 17 maja 2020 r. wygasa wieloletnia umowa między Gazpromem, a spółką Europol Gaz na tranzyt rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim do Europy Zachodniej. Od poniedziałku 18 maja przesył będzie się odbywał na zasadach, opisywanych przez regulacje UE.
11.05.2020

Politechnika Gdańska chce zbudować przystań żeglarską na Wyspie Sobieszewskiej

Politechnika Gdańska ogłosiła przetarg, w którym wybierze wykonawcę przystani żeglarskiej na Martwej Wiśle, na terenie gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej. Przystań ma służyć głównie jako miejsce prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz badań naukowych.
06.05.2020

Załadunek jachtów Galeon w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

W czwartek, 30 kwietnia, w gdańskim porcie odbył się załadunek nietypowej drobnicy. Były to trzy luksusowe jachty zbudowane w polskiej stoczni Galeon. Niezwykle sprawna operacja została przeprowadzona przez Sevenstar Yacht Transport z Grupy Spliethoff.
30.04.2020

Gowin: nie możemy przedłużać hibernacji gospodarki - potrzebny Plan Nowego Otwarcia

Nie możemy pozwolić sobie na nieustanne przedłużanie stanu hibernacji polskiej gospodarki. Potrzebny jest Plan Nowego Otwarcia – napisał w środę lider Porozumienia Jarosław Gowin dla portalu Onet.pl. "Odmrażanie" polskiej gospodarki powinno się jego zdaniem zacząć 4 maja.
29.04.2020

GPC: Uniezależnienie się od rosyjskiego gazu jest polską racją stanu

Za trzy lata przestaje obowiązywać kontrakt jamalski, którego Polska nie przedłuży. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zabezpiecza różne scenariusze wypadków, które do tego czasu mogą się wydarzyć. Rosja może zafundować nam kilka niespodzianek – powiedział w wywiadzie zamieszczonym w środę w "Gazecie Polskiej Codziennie" prezes PGNiG Piotr Woźniak.
18.12.2019

PGNiG o ryzykach przerw dostaw gazu ze Wschodu do 2023 r.

W każdym scenariuszu ryzyk przerw dostaw gazu z kierunku wschodniego do 2023 r. możliwości dostaw gazu do Polski przewyższają krajowy popyt - poinformowało PGNiG. Spółka opublikowała schemat zarządzania ryzykami takich przerw do stycznia 2023 r.
11.12.2019

Wody Polskie nie nałożyły zobowiązań na Saur Neptun Gdańsk

Brak podstaw do nałożenia zobowiązań pokontrolnych – o wynikach kontroli przeprowadzonej przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku powiedział w poniedziałek jego rzecznik prasowy. Kontrolę przeprowadzono w Saur Neptun Gdańsk po zrzucie w maju ub. r. ścieków do Motławy.
01.07.2019

Yacht Viatoris zbudowany w gdańskiej stoczni Conrad laureatem The World Superyacht Awards 2019

Bardzo ważna nagroda dla największego, kompletnie wyposażonego jachtu zbudowanego w Polsce. Superjacht Viatoris z gdańskiej stoczni Conrad Shipyard został laureatem prestiżowej nagrody The World Superyacht Awards 2019 w kategorii jachtów o tonażu od 300GT do 499GT i długości od 30m to 47.9m. Nagroda dotyczyła jachtów przekazanych klientom w 2018 roku.
21.05.2019

ME w klasie Finn: Polska na razie bez kwalifikacji na igrzyska w Tokio

Piotr Kula zajął dziewiętnaste (dwudzieste szóste ogólnie), a Krzysztof Stromski trzydzieste czwarte miejsce (czterdzieste piąte ogólnie) w otwartych mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Żadnemu z naszych zawodników nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej dla Polski w tej konkurencji na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
20.05.2019

Rozśpiewane, żeglarskie wodowanie książki Miry Urbaniak

„Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca” – to najnowsza książka Miry Urbaniak, która jest podsumowaniem 45 lat jej dziennikarskiej i żeglarskiej przygody. W sobotę 18 maja dzieło zostało uroczyście zwodowane na pokładzie „Zawiszy Czarnego”.
19.05.2019

Honduras: Pięciu zagranicznych turystów zginęło w wypadku lotniczym. Samolot runął do morza

Pięciu zagranicznych turystów, w tym czterech Kanadyjczyków, zginęło w sobotę w wypadku lotniczym w pobliżu wybrzeża Hondurasu - poinformowały lokalne władze.
19.05.2019

W sobotę oficjalne powitanie Joanny Pajkowskiej w Polsce

Rok temu, 15 maja 2018 Asia przejęła Fanfana od znajomego niemieckiego żeglarza, Uwe Röttgering’a w marinie w Kröslin. Po paru latach postoju Fanfan wyjechał z hangaru i został wodowany, otaklowany, i następnego dnia wypłynęliśmy do Świnoujścia. Przez lato w Gdańsku przygotowywaliśmy Fanfana do Asi rejsu.
17.05.2019

Za nami kolejny dzień mistrzostw Europy w klasie Finn

Piotr Kula zajmuje trzydzieste drugie, a Krzysztof Stromski pięćdziesiąte drugie miejsce po kolejnym dniu żeglarskich mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach.
16.05.2019

Bloomberg: Trump zamierza odłożyć wprowadzenie ceł na importowane samochody

Prezydent Donald Trump jest skłonny odłożyć, może nawet na sześć miesięcy, nałożenie ceł importowych na samochody - pisze w środę serwis Bloomberga, powołując się na źródła zaznajomione z tą kwestią.
16.05.2019

Polacy rozpoczęli walkę w mistrzostwach Europy klasy Finn

Piotr Kula zajmuje dwudzieste piąte, a Krzysztof Stromski pięćdziesiąte pierwsze miejsce po pierwszym dniu żeglarskich mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach.
15.05.2019

Pomorskie: Wycieczka na rowerach wodnych i uzbrojony Sołdek podczas Nocy Muzeów 2019

Ponad 70 placówek muzealnych, galerii, bibliotek, uczelni i innych instytucji kulturalnych weźmie udział w sobotę 18 maja w Pomorskiem w kolejnej edycji Nocy Muzeów. Wśród atrakcji jest wycieczka po jeziorze na rowerach wodnych i pokaz starodruków.
14.05.2019

Żeglarski, muzyczny i literacki Tydzień „Zawiszy Czarnego”

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i potańcówka na pokładzie „Zawiszy Czarnego” – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień „Zawiszy Czarnego”.
14.05.2019

Złoty Lew i słynny podróżnik zawiną do Gdyni

Dłuższe i cieplejsze dni zwiastują pojawienie się przy gdyńskich nabrzeżach niezwykłych gości. I nikt nie czeka na nich z równym utęsknieniem, co zakochani w żaglach gdynianie. Spokojne wody Zatoki Gdańskiej witają żeglarzy zaciszem portu, a mieszkańcy zachwytem.
18.04.2019

Wystawa w 50. rocznicę rejsu dookoła świata Leonida Teligi

Kilkadziesiąt eksponatów - książki, czasopisma, wycinki prasowe i zdjęcia - zgromadzono na otwartej we wtorek w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawie, zorganizowanej dla uczczenia 50. rocznicy samotnego rejsu dookoła świata Leonida Teligi.
19.03.2019

Niezwykły jacht zbudowany w Gdańsku z nominacją do prestiżowej nagrody

Jak czytamy na stronie gdańskiej stoczni Conrad Shipyard: "Z dumą informujemy, że nasz jacht Viatoris projektu C133 znalazł się wsród finalistów prestiżowego konkursu World Superyacht Awards 2019 w kategorii motorowych jachtów wypornościowych poniżej 500GT i długości pomiędzy 30 a 47,9 m".
15.03.2019

Żeglując samotnie naokoło świata

30 kwietnia minie 50 lat od dnia, w którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak samotnie opłynął ziemię. Ta rocznica to dobra okazja, by przypomnieć zmagania żeglarzy, nie tylko polskich, z bezmiarem oceanu. Pierwszym śmiałkiem, który odważył się na samotne opłynięcie globu był 51-letni Joshua Slocum. Wypłynął z Bostonu 25 kwietnia 1895 roku na 11-metrowej rybackiej łodzi Spray. Rejs ukończył szczęśliwie po 3 latach i 2 miesiącach, a swoje przeżycia opisał w książce Sailing Alone Around the World.
13.03.2019

Zakończono modernizację lotniskowca Charles de Gaulle

Lotniskowiec Charles de Gaulle powrócił do francuskiej marynarki po gruntownej modernizacji – poinformowała francuska agencja zamówień i technologii Direction Générale de l’Armement (DGA).
19.11.2018

Kredyty frankowe a wady umów kredytowych – wieloletnia spłata, a długu nie ubywa

Polski rynek kredytowy w latach 2000-2010 został w istotny sposób powiększony o masowo udzielane kredyty indeksowane albo denominowane w walutach obcych (CHF, USD, GBP). Szczególnie duże zainteresowanie tego rodzaju produktem bankowym można było zaobserwować wśród konsumentów, którzy najczęściej zaciągali zobowiązania kredytowe we frankach dla realizacji podstawowych potrzeb mieszkaniowych.
12.09.2018

Mielno: Wody Polskie wycofały się z budowy bystrza jako rozwiązania dla jeziora Jamno

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej umorzył postępowanie ws. udzielenia pozwolenia wodnoprawnego w związku z budową bystrza na kanale jamneńskim. Podjął taką decyzję, bo PGW Wody Polskie samo wycofało się z procedury wszczętej jeszcze przez poprzedniego zarządcę.
21.08.2018

Filmowe hity na plaży i pod chmurką – letnie kina w Gdyni

To będzie wyjątkowo ciekawe lato dla miłośników kina pod chmurką! W Gdyni będzie można obejrzeć ponad 20 uznanych, starannie dobranych filmów! Emocje na dużym ekranie będą czekać na wszystkich po kilka razy w tygodniu - oprócz Kina Letniego w Orłowie działać będzie też Kino Letnie Telewizji Kino Polska, a swoje plenerowe pokazy szykuje też kilka dzielnic.
02.07.2018

Polska i Białoruś podpisały umowę o utrzymaniu mostów granicznych

Minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk i białoruski minister transportu i komunikacji Anatol Siwak podpisali w Brześciu umowę o utrzymaniu drogowych obiektów mostowych na granicy Polski i Białorusi.
28.06.2018

Gdańsk: Płażyński ujawnia umowę miasta z Saur Neptun Gdańsk

W umowie zawartej między miastem Gdańsk a Saur Neptun Gdańsk jest zapis o osiąganiu zysku przez spółkę bez względu na wyniki – oświadczył w środę kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński. Aktywowano stronę internetową dedykowaną sprawie.
13.06.2018

Malmstroem: Decyzja USA ws. ceł podkopuje stosunki transatlantyckie

Decyzja USA o nałożeniu ceł na stal i aluminium z UE podkopuje relacje transatlantyckie - oceniła w piątek komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem, zapowiadając kroki wobec USA w WTO. UE podejmie też działania wobec Chin za naruszanie własności intelektualnej.
02.06.2018

SNG: Przekroczenie norm jakości wody w Sopocie nie ma związku z awaryjnym zrzutem ścieków

Przekroczenia w Sopocie nie mają związku z awaryjnym zrzutem, który zakończył się 18 maja – poinformowała w piątek rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk w komunikacie przesłanym PAP. Jak podkreśla, rezultaty badań sugerują świeże źródło zanieczyszczenia.
01.06.2018

Miasto Gdańsk: na razie nałożono kary na SNG wynikające z umowy

Na razie miasto nałożyło kary na Saur Neptun Gdańsk wynikające z umowy i dotyczące nieodprowadzania ścieków od mieszkańców - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Wcześniej kandydat na prezydenta miasta Kacper Płażyński (PiS) apelował, by prezydent Gdańska rozwiązał umowę z SNG.
29.05.2018

Mielno: Rozpoczęły się prace umożliwiające podniesienie poziomu wody w jeziorze Jamno

Rozpoczęły się prace umożliwiające podniesienie poziomu wody w jeziorze Jamno. To pokłosie doraźnej kontroli i wizyty prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy na kanale jamneńskim. Zdaniem prezesa budowla, która tu powstała pięć lat temu, wykonana została wbrew regułom hydrotechniki.
29.05.2018

Płażyński: kara dla Saur Neptun Gdańska śmieszna

Jako „śmieszną karę” ocenił we wtorek kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński kwotę, którą ma zapłacić Saur Neptun Gdańsk (SNG) w związku z awarią przepompowni ścieków. Płażyński oczekuje od prezydenta Gdańska rozwiązania umowy ze spółką.
29.05.2018

Ponad 322 tys. zł kary ze strony miasta dla Saur Neptun Gdańsk

Ponad 322 tys. zł kary nałożyły władze Gdańska na spółkę Saur Neptun Gdańsk (SNG), w której w połowie maja doszło do awarii przepompowni ścieków, a w jej konsekwencji przez prawie trzy doby nieczystości były kierowane do rzeki Motławy.
28.05.2018

Pomaska: Przejście burmistrza Pelplina do zarządu Lotosu to swoisty „skok na kasę”

„Swoistym skokiem na kasę” określiła posłanka PO Agnieszka Pomaska przejście wywodzącego się z PiS burmistrza Pelplina Patryka Demskiego do zarządu Lotosu. „Czy samorządowcy z PiS są od tego, żeby sprawdzać się w biznesie, czy żeby zarządzać lokalną społecznością?" - pytała.
21.05.2018

Po awarii na Ołowiance. Sanepid: nie jest źle, z kąpielą w morzu lepiej poczekać

Woda w kąpieliskach nadmorskich Gdańska pod względem obecności bakterii mieści się w normach sanitarnych, rekomendowanych dla tego typu miejsc - to wynik badania próbek, pobranych przez Sanepid. Jednak Sanepid nadal przestrzega przed kąpielą. Oficjalny komunikat w tej sprawie został opublikowany w niedzielę, 20 maja. Dalsze badania będą prowadzone w następnych dniach.
21.05.2018

Szczecińskie Spotkanie Gospodarki Morskiej Herring Szczecin 2018 za nami [FOTO, WIDEO]

18 Maja obyło się Szczecińskie Spotkanie Gospodarki Morskiej Herring Szczecin 2018. XXIII już edycja spotkania „Herring Szczecin”, organizowanego przez środowisko morskie Pomorza Zachodniego objęta została patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Pana Marka Gróbarczyka, oraz Prezydenta Szczecina, Pana Piotra Krzystka.
20.05.2018

Szczeciński udział w szeroko pojętej gospodarce morskiej

„Szczeciński udział w szeroko pojętej gospodarce morskiej” był tematem przewodnim konferencji prasowej z udziałem wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorza Witkowskiego, która odbyła się 18 maja br. na pokładzie statku Pene Queen w Szczecinie. Uczestniczyli w niej także: Tomasz Hinc – wojewoda zachodniopomorski, Dariusz Słaboszewski – prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Zenon Kozłowski – zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie, Paweł Brzezicki – zarządca komisaryczny Polskie
18.05.2018

Przepompownia na Ołowiance po awarii

Czynnik ludzki? Czynnik technologiczny? Przyczyny awarii w Przepompowni Ścieków na Ołowiance będą wyjaśnione w ciągu kilku miesięcy przez ekspertów. Dziś możemy pokazać Państwu wnętrze tego obiektu, gdzie przez ostatnie trzy dni blisko stu pracowników z poświęceniem walczyło o opanowanie dramatycznej sytuacji i zakończenie awaryjnego zrzutu ścieków do Motławy.
18.05.2018

Wizyta delegacji z Republiki Kirgistanu w MOSG

W Morskim Oddziale Straży Granicznej przebywała w dniach 14 - 18 maja delegacja służb granicznych i migracyjnych Republiki Kirgistanu.
18.05.2018

Umowa na prace czerpalno-refulacyjne m.in. na torze wodnym Świnoujście-Szczecin

Podpisano umowę na tegoroczne prace czerpalno-refulacyjne na torach wodnych znajdujących się w kompetencji terytorialnej Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie. Będą to przede wszystkim bieżące prace na torze wodnym Świnoujście-Szczecin, a także na torach podejściowych do portu w Trzebieży. Umowa obowiązuje od 18 maja.
18.05.2018

Do granic Niepodległej: Życie na Zawiszy

Prawdziwego żeglarstwa morskiego mogli zakosztować uczestnicy rejsu Do granic Niepodległej. Drugi dzień projektu to jednak nie tylko pływanie, ale też cenna lekcja historii.
17.05.2018

Dzień Morskiego Ratownika

Ich praca do najbezpieczniejszej zdecydowanie nie należy. Zajmują się poszukiwaniem i ratowaniem osób – tych, które znalazły się w niebezpieczeństwie na morzu, a także zwalczaniem zagrożeń środowiska morskiego. Ratownicy morscy – bo o nich mowa – w piątek 18 maja obchodzić będą swoje święto.
17.05.2018

Do granic Niepodległej: Zawisza Czarny już w morzu

Podział na wachty, uroczysta inauguracja i wreszcie wypłynięcie na morze! We wtorek, 15 maja rozpoczął się projekt Do granic Niepodległej, który upamiętnia setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
16.05.2018

Już jutro startuje rejs 'Do granic Niepodległej'

Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie rejsu Do granic Niepodległej, zorganizowanego w ramach wojewódzkich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W rejsie wezmą udział laureaci III Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji.
14.05.2018

Prawie 300-metrowa MSC Orchestra rozpoczęła sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia rozpoczęty. W środę jako pierwsza zawinęła tam prawie 300-metrowa MSC Orchestra. W tym roku statki pasażerskie odwiedzą Gdynię jeszcze 53 razy. Spodziewanych jest około 100 000 turystów.
09.05.2018

Finlandia: Rozpoczęły się manewry wojsk z udziałem USA i Norwegii

W środkowo-zachodniej Finlandii rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia wojskowe Arrow 18, w których oprócz fińskich uczestniczą także oddziały amerykańskie oraz norweskie – łącznie ok. 3,2 osób, ok. 150 czołgów i wozów opancerzonych oraz 300 innych pojazdów.
08.05.2018

Na wyspie Luzon zaczęły się doroczne amerykańsko-filipińskie manewry wojskowe

W bazie Camp Aguinaldo w mieście Quezon na największej filipińskiej wyspie Luzon rozpoczęły się w poniedziałek doroczne wspólne manewry wojsk USA i Filipin pod kryptonimem Balikatan. W tym roku biorą w nich udział również żołnierze z Australii i Japonii.
07.05.2018

Do granic Niepodległej: mistrzowie nawigacji nagrodzeni

Podczas konferencji w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku nagrodzono najlepszych uczestników III Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. W maju 18 uczniów popłynie „Zawiszą Czarnym” do granic Niepodległej.
24.04.2018

W marcu spadki cen na międzynarodowym rynku węgla

Tegoroczny marzec przyniósł spadek cen węgla na międzynarodowych rynkach tego surowca. W końcu miesiąca w europejskich portach cena tony węgla energetycznego spadła do niespełna 76 dol. za tonę i była najniższa od maja zeszłego roku - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
12.04.2018

Stulecie niepodległości uczczą w morskim stylu

Cztery rejsy, pięć różnych tras i niezwykłe przygody, a wszystko dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tej ważnej rocznicy przygotowywane są te bliższe i te dalsze morskie wyprawy. W maju z Gdyni wystartują trzy z nich: Rejs Niepodległości, rejs „Do granic Niepodległej” i wyprawa „Śladami Biało-Czerwonej”. Z kolei w czerwcu do naszego miasta zawitają uczestnicy „Sail for Independence”. To rejs, w którym biorą udział przedstawiciele czterech krajów nadbałtyckich, w tym Polski. Morską przygo
26.03.2018

Molslinjen oczekuje na donośne wydarzenie w swojej historii

Firma Molslinjen istnieje na rynku już ponad pół wieku. Ten rok z wielu powodów może być dla przedsiębiorstwa wyjątkowy. Wielkimi krokami zbliża się moment, w którym firma obsłuży pasażera stumilionowego.
23.03.2018

Młodzi nawigatorzy walczyli o tytuł mistrza

Wyznaczanie kursu, mierzenie odległości i praca z mapą – z takimi zadaniami musiało uporać się czterdziestu sześciu uczniów podczas III Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji w Słupsku. Najlepsi popłyną w rejsie „Do granic Niepodległej”.
15.03.2018

Port Zewnętrzny – klucz do sukcesu Portu Gdynia (wizualizacja)

Dzisiaj przed Portem Gdynia stoi wielkie wyzwanie. Brak wolnych terenów dla dalszego rozwoju podstawowej jego działalności stał się olbrzymim problemem, dlatego Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA zdecydował o realizacji zadania na miarę dokonań inżyniera Tadeusza Wendy, budowniczego gdyńskiego portu w latach dwudziestych XX wieku. Na sztucznym lądzie, w oparciu o istniejące nabrzeża: Śląskie i Szwedzkie, ma powstać głębokowodny Port Zewnętrzny wychodzący ponad obecny falochron ochronny. Koncepcja budowy Portu Zewnętrznego została u
19.02.2018

Połączenie promowe z Rosji do Korei Północnej zawieszone

Połączenie promowe pomiędzy Koreą Północną a Rosją, o którym pisaliśmy już wcześniej na łamach PromySkat, zostało zawieszone. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest spór dotyczący opłat postojowych.
06.09.2017

Ruszyły konkursy unijne w Słowińskiej Grupie Rybackiej

Zakończono pierwsze konkursy na dotacje prowadzone przez Słowińską Grupę Rybacką. Niebawem odbędą się kolejne, w których można zdobyć 17 mln zł.
30.05.2017

Chrzest pierwszego na świecie asfaltowca z napędem dual-fuel (wideo)

18 maja w Montrealu odbył się chrzest afaltowca Damia Desgagnes. To pierwsza na świecie tego typu jednostka z napędem dual-fuel.
26.05.2017

Kto zyska więcej na budowie polskich okrętów: Szczecin czy Gdynia?

Już niedługo Polska podejmie decyzje co do wyboru oferty na dostawę okrętów podwodnych – zapowiada MON. Jeśli zostanie wybrana oferta Francuzów, część prac będzie wykonywana w Gdyni, jeśli Niemców, zyskają głównie stocznie w Szczecinie.
23.05.2017

Luksusowy wycieczkowiec Hamburg w gdańskim porcie (foto)

Hamburg w Gdańsku. Luksusowy statek pasażerski zacumował we wtorek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Z powodu niewielkich rozmiarów jednostka zaliczana jest do tzw. „kieszonkowych” wycieczkowców.
17.05.2017

Europejska branża offshore w Szczecinie - 18 maja startuje Pomeranian Offshore Networking Platform

Druga edycja konferencji Pomeranian Offshore Networking Platform zgromadzi w tym roku przedstawicieli tego sektora z ponad 70 organizacji - z Polski i zagranicy. Prelegenci zaprezentują nie tylko obecny stan realizacji dużych projektów offshore, ale wskażą również, jak zaistnieć w tej branży i współpracować z większymi partnerami.
16.05.2017

Na żeglarskim szlaku. AM w Szczecinie podpisała list intencyjny

Akademia Morska w Szczecinie i Zachodniopomorski Szlak Żeglarski podpisały list intencyjny w sprawie współpracy. Płaszczyzną porozumienia jest, unikalna w skali Polski, specjalność „Eksploatacja Portów Jachtowych” prowadzona na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu AM.
11.05.2017

Projekt w konsultacjach. Mniej biurokracji i łatwiejsza rejestracja jachtów

Ministerstwo Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m.
11.05.2017

Jak stać się silnym graczem w branży offshore? 2. edycja Pomeranian Offshore Networking Platform

Jakie wymagania jakościowe należy spełnić, by móc współpracować z największymi firmami na rynku offshore? To tylko jedno, ale chyba najważniejsze z pytań, na jakie będzie można uzyskać odpowiedź 18 maja 2017 r. podczas drugiej edycji Pomeranian Offshore Networking Platform. Ruszyła rejestracja firm i warto się pośpieszyć, bo poprzednia edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem branży.
25.04.2017

Konferencja NATO w porcie Szczecin (foto)

W szczecińskim porcie odbyła się 18 maja br. konferencja prasowa Kwatery Głównej Międzynarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Poprzedził ja briefing w budynku Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.
19.05.2016

Port Gdańsk rozpoczął sezon wycieczkowców

W dniu 18 maja br. Port Gdańsk celebrował początek kolejnego sezonu wycieczkowego, który oprócz dziewiczych zawinięć luksusowych statków wycieczkowych przyniesie także nowe lepsze rozwiązania dla pasażerów.
19.05.2016

Kołobrzeg czeka na Iskrę

Dzisiaj, w środę 18 maja, żaglowiec szkolny ORP „Iskra” wyszedł na morze, aby uczestniczyć w weekendowych obchodach z okazji „Dni Kołobrzegu”. W rejsie biorą udział laureaci konkursów wiedzy marynistycznej organizowanych przez Ligę Morską i Rzeczną.
18.05.2016

W Gdańsku i Gdyni szykują się na dobry sezon wycieczkowy

85 razy mają zawijać w najbliższym sezonie statki pasażerskie do portów w Gdańsku i w Gdyni. Pierwszym gościem w gdyńskim porcie w niedzielę będzie maltańska jednostka „Viking Star"; do portu w Gdańsku pierwszy wycieczkowiec wpłynie 18 maja.
03.05.2016

Odbudowa przemysłu stoczniowego jednym z postulatów Andrzeja Dudy

Były minister gospodarki morskiej, a obecny Europoseł PiS Marek Gróbarczyk zapowiada, że będzie mobilizował Dudę do walki o reaktywację przemysłu stoczniowego. - Bo dla nas najistotniejszy jest rozwój gospodarczy Polski - mówi Gróbarczyk.
25.05.2015

Peace Boat z hibakusha przypłynie do Gdańska

Globalna organizacja pozarządowa „Peace Boat” od 7 lat organizuje światowe rejsy przeciwko stosowaniu broni jądrowej. Hibakusha to osoby, które przeżyły ataki w Hiroszimie i Nagasaki 6 i 9 sierpnia 1945 r. Pod koniec miesiąca statek pokoju zawinie do Gdańska.
22.05.2015

Francuski patrolowiec Pluvier zacumuje w Gdańsku

W najbliższy piątek do Gdańska przypłynie francuski okręt patrolowy Pluvier (P 678), który będzie można oglądać przy Nabrzeżu Wartka na Ołowiance. Jednostka będzie u nas gościć w dniach 15-18 maja.
12.05.2015

Nowe wytyczne w sprawie usuwania wraków statków

Międzynarodowa Konwencja z Nairobi w sprawie usuwania wraków (Nairobi International Convention on the Removal of Wrecks) wchodzi w życie w dniu 14 kwietnia 2015 r. (konwencja została przyjęta przez Międzynarodową Organizację Morską - IMO w dniu 18 maja 2007 r.).
22.02.2015

Żeglarski Puchar Trójmiasta coraz bliżej!

Regaty odbędą się tydzień po Pomorskim Otwarciu Sezonu Żeglarskiego i Motorowodnego 2013. W dniach od 24 do 26 maja na wodach Zatoki Gdańskiej rywalizować będą jachty morskie, turystyczne i katamarany. Lista zgłoszonych jednostek jest coraz dłuższa, a program imprezy zapowiada się imponująco.
17.05.2013

90 lat Admirała Henryka Pietraszkiewicza

Kontradmirał Henryk Pietraszkiewicz, były dowódca m.in. Brygady Okrętów Podwodnych, 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, a także Zastępca Dowódcy Marynarki Wojennej, obchodzi jubileusz 90-tych urodzin. To obecnie najstarszy polski marynarz w stopniu admiralskim. W środę, 9 stycznia, w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” odbyła się uroczystość zorganizowana na cześć Jubilata.
10.01.2013

Projekt ARTWEI: Działania dotyczące wzmocnienia środowiskowej integralności wód przejściowych

Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną do wód przejściowych należą częściowo zasolone w wyniku kontaktu z morskimi wodami przybrzeżnymi a jednocześnie znajdujące się pod znaczącym wpływem dopływu wód słodkich obszary ujść rzecznych. W rejonie Bałtyku Południowego należą do nich między innymi Zalewy: Kuroński, Wiślany i Szczeciński. Wspólną cechą tych trzech zbiorników jest podział ich wód granicami państwowymi.
19.06.2012

Urząd Morski dostanie nowoczesne motorówki

Umowę na dostawę dwóch pływających jednostek inspekcyjnych z wyposażeniem podpisali w miniony piątek (18 maja), Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie i Sebastian Majewski, prezes Zarządu Techno Marine Sp. z o. o. z Malborka.
21.05.2012

Łączy nas śledź

18 maja, już po raz siedemnasty odbędzie się w Szczecinie międzynarodowa impreza pod nazwą Herring Szczecin. To największe w Polsce spotkanie przedstawicieli branży morskiej. Weźmie w nim udział niemalże 2200 osób z prawie 200 firm z całego świata. Przy okrągłych stołach zasiądą armatorzy, spedytorzy, przedstawiciele portów, stoczni, morskich uczelni, banków, towarzystw ubezpieczeniowych, władz administracyjnych. Najwięcej gości – handlowych partnerów, kontrahentów i współpracowników – zaprosi Polska Żegluga Morska. Tuż za nią p
10.05.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.