• <

Po awarii na Ołowiance. Sanepid: nie jest źle, z kąpielą w morzu lepiej poczekać

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Po awarii na Ołowiance. Sanepid: nie jest źle, z kąpielą w morzu lepiej poczekać

Partnerzy portalu

Po awarii na Ołowiance. Sanepid: nie jest źle, z kąpielą w morzu lepiej poczekać - GospodarkaMorska.pl

Woda w kąpieliskach nadmorskich Gdańska pod względem obecności bakterii mieści się w normach sanitarnych, rekomendowanych dla tego typu miejsc - to wynik badania próbek, pobranych przez Sanepid. Jednak Sanepid nadal przestrzega przed kąpielą. Oficjalny komunikat w tej sprawie został opublikowany w niedzielę, 20 maja. Dalsze badania będą prowadzone w następnych dniach.

- Na chwilę obecną jestem zadowolony, ale nie wiemy jeszcze jak sytuacja będzie się rozwijała - mówi portalowi Gdańsk.pl Tomasz Augustyniak, pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Próbki pobrano w piątek, 18 maja rano w dwunastu punktach: na sześciu kąpieliskach w Gdańsku, czterech w Sopocie i dwóch w Gdyni. Przypomnijmy, że tego dnia, przed godz. 7 rano zaprzestano awaryjnego zrzutu ścieków zarówno do Motławy, jak i do Zatoki Gdańskiej, przez kanał na Zaspie.

Według Sanepidu, laboratoryjne badanie próbek wskazuje, że jakość wody pod względem sanitarnym nadal jest dobra: "obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach".

Jednak ze względów prewencyjnych Sanepid "nadal ostrzega przed kąpielą w wodach całej Zatoki Gdańskiej". Jak podkreślono w komunikacie: "jakość wody będzie nadal monitorowana w kolejnych dniach, z uwagi na prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków w obrazie mikrobiologicznym wód Zatoki".

Jak długo będą trwały badania prowadzone przez Sanepid? Według inspektora Augustyniaka, co najmniej przez tydzień. Próbki mają być pobierane co dwa dni, prawdopodobnie przy tych samych kąpieliskach, które znajdują się na liście poniżej.

W poniedziałek, 21 maja, pobrane też mają być próbki z wód Zatoki Gdańskiej. Prawdopodobnie zakres badań będzie następnie rozszerzony o kąpieliska na pólwyspie Helskim.

PONIŻEJ KOMUNIKAT SANEPIDU W PEŁNYM BRZMIENIU:


Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w związku z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki Motławy w Gdańsku nadal ostrzega przed kąpielą w wodach całej Zatoki Gdańskiej.

W dniu 18.05.2018 r., w godzinach porannych, pobrane zostały próbki wody z następujących miejsc:
1. Gdańsk – Sobieszewo wejście nr 16
2 .Gdańsk – Stogi wejście nr 26
3. Gdańsk - Westerplatte
4. Gdańsk - Brzeźno Dom Zdrojowy wejście nr 41
5. Gdańsk - Brzeźno Molo wejście nr 52
6. Gdańsk - Jelitkowo wejście 72
7. Sopot - Hotel Hoffer – Esentra
8. Sopot - Park Północny 1
9. Sopot - EKO - Tropikalna Wyspa
10. Sopot - 32A-33
11. Gdynia – Orłowo
12. Gdynia - Śródmieście

Jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach.

Jakość wody z rejonu Zatoki Gdańskiej, w miejscach, w których planowane jest utworzenie kąpielisk będzie nadal monitorowana w kolejnych dniach, z uwagi na prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków w obrazie mikrobiologicznym wód Zatoki z powodu awarii Przepompowni Ołowianka w dłuższej perspektywie czasowej.

Źródło:
gdansk.pl
escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.