• <

Załadunek jachtów Galeon w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

ew

30.04.2020 14:25 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Załadunek jachtów Galeon w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Załadunek jachtów Galeon w Porcie Gdańsk (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

W czwartek, 30 kwietnia, w gdańskim porcie odbył się załadunek nietypowej drobnicy. Były to trzy luksusowe jachty zbudowane w polskiej stoczni Galeon. Niezwykle sprawna operacja została przeprowadzona przez Sevenstar Yacht Transport z Grupy Spliethoff.

Jak powiedziała nam Anna Drozd, rzecznik prasowy Portu Gdańsk: "W akcji załadunku wzięła udział specjalistyczna grupa nurków, którzy podpięli jachty od spodu dbając o to, by zostały odpowiednio wyważone i mogły być bezpiecznie podniesione przez dźwig znajdujący się na pokładzie. Statek z Portu w Gdańsku popłynie z ładunkiem do Stanów Zjednoczonych, a dokładniej do Baltimore, do którego zawinie 18 maja, oczywiście zakładając odpowiednie warunki pogodowe".

Trzy jachty zostały załadowane na pokład drobnicowca Statengracht. Co ciekawe, jednostka o długości 172,6 m i szerokości 25,65 została zbudowana w Polsce. Powstała w Stoczni Szczecińskiej Nowej w 2004 roku. Jej nośność to 21,2 tys. ton.

Modele 640 FLY, 500 FLY i 500 FLY, które zostały przetransportowane na pokład drobnicowca powstały w stoczni Galeon, posiadającej ponad 38 lat doświadczenia w budowie laminatowych jachtów motorowych. To firma z całkowicie polskim kapitałem, zarządzana od początku przez tych samych właścicieli. Ich misją jest budowa jachtów motorowych w przedziale od 5 do 25 metrów, z naciskiem na łodzie z silnikami stacjonarnymi powyżej 10 metrów. Stocznia jest laureatem licznych nagród branżowych, między innymi "The Motor Boat of The Year Awards 2019 for the best flybridge boat over 60 feet". Rangę tego wyróżnienia można śmiało porównać do filmowych Oscarów. Galeon otrzymał je za jednostkę 640 FLY.

Ładunek zabukował Sevenstar Yacht Transport – siostrzana firma z Grupy Spliethoff. To światowy lider w dostawie jachtów. Rocznie organizuje on transport ok. 2 000 pływających jednostek tego typu na całym świecie, w tym w Afryce, Azji i w Ameryce Południowej.

Armatorem na tej regularnej linii między Gdańskiem a Stanami Zjednoczonymi jest Spliethoff – czołowy morski przewoźnik morski, specjalizujący się m.in. w transporcie nie tylko ładunków drobnicowych, ale także tych typu heavy lifts oraz project cargo.

Serwis Gdańsk-Stany Zjednoczone potwierdza tylko, że polskie produkty są doceniane w najodleglejszych zakątkach świata. Port Gdańsk natomiast jest coraz częściej wykorzystywanym węzłem logistycznym dla eksportu polskich produktów poza europejskie granice.

Najliczniejszą grupą jachtów produkowanych w Polsce są małe motorówki – do 9 metrów, z silnikiem zaburtowym, których rocznie powstaje ok. 17 tys. Pod tym względem jesteśmy liderem w Europie. W tym najpopularniejszym segmencie ponad połowa jednostek pochodzi właśnie z Polski. Szacuje się, że ogólnie nawet co trzeci jacht na wodach europejskich został wyprodukowany w Polsce.

Oprócz tego najbardziej popularnego segmentu łodzi motorowych do 9 metrów, polską specjalnością są jachty luksusowe. Duże jachty motorowe marki Galeon to jeden z najbardziej cenionych polskich brandów za granicą i nasza wizytówka na świecie.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.