• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zakończono modernizację lotniskowca Charles de Gaulle

PMK

19.11.2018 23:16 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zakończono modernizację lotniskowca Charles de Gaulle

Partnerzy portalu

Zakończono modernizację lotniskowca Charles de Gaulle - GospodarkaMorska.pl

Lotniskowiec Charles de Gaulle powrócił do francuskiej marynarki po gruntownej modernizacji – poinformowała francuska agencja zamówień i technologii Direction Générale de l’Armement (DGA).
   
Okręt będzie mógł wrócić do służby już na początku przyszłego roku. W jego modernizacji brało udział kilka czołowych firm, w tym:  TechnicAtome, Thales, Safran oraz wielu innych mniejszych podwykonawców.

18-miesięczna modernizacja lotniskowca we francuskim porcie w Tulonie obejmowała system walki, urządzenia do konserwacji samolotów i platformę. Zainstalowano nowy radar z powiększeniem 3D o większym zasięgu i dokładniejsze radary nawigacyjne. Dodatkowo hangary serwisowe, przestrzenie powietrzne i systemy lądowania na pokładzie zostały przekształcone w konfigurację "All-Rafale" zoptymalizowaną pod kątem wersji morskiej samolotu bojowego Rafale. Zmodernizowano także systemy automatyki przewoźnika oraz automatyczną stabilizację oraz wymieniono dwie jednostki układu chłodzenia, zmodernizowano symulator kontrolny i odnowiono jedną z dwóch kuchni.

Charles de Gaulle ma już prawie 20 lat. Budowa okrętu została zatwierdzona ustawą: „Program Wojskowy 1989 - 1991”. Jego konstrukcję rozpoczęto 14 lipca 1989 roku od ustawienia części sekcji dziobowej na pochylni stoczni DCN w Breście. Lotniskowiec budowano metodą modularną polegającą na budowie oddzielnie części dziobowej i rufowej, a następnie połączeniu ich w jedną całość.

W marcu 1991 roku ukończono budowę pierwszej dziobowej części okrętu. Okręt początkowo miał nosić imię kardynała Richelieu, jednak ostatecznie po interwencji ówczesnego prezydenta, Jacques Chiraca, zmieniono je na „Charles de Gaulle”. Recesja gospodarcza i ciągle rosnące koszty budowy doprowadzały w latach 1990, 1991, 1993 i 1995 do wstrzymywania prac przy lotniskowcu. Ostatecznie okręt wszedł do służby 18 maja 2001 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.