• <

Wynik wyszukiwania - " tap" - Wiadomości

Port Gdynia. Przetarg na dzierżawę terminala zbożowego unieważniony

W Zarządzie Morskiego Portu Gdynia zapadła decyzja o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego. Procedura postępowania będzie musiała się odbyć od początku.
27.04.2024

Ministerstwo Infrastruktury: decyzja w sprawie przetargu na terminal zbożowy w rękach Portu Gdynia

Po środowej decyzji Ministerstwa Infrastruktury o niewyrażeniu zgody na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia konsorcjum, które zwyciężyło w przetargu, zrodziło się pytanie o dalszy los postępowania. Resort przekazał, że dalsze decyzje należą do Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
29.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury: nie ma zgody na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdyni przez zwycięzcę przetargu

Wiceminister Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że Ministerstwo Infrastruktury nie wyraziło zgody na udział podmiotu w przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni.
27.03.2024

W Baltic Operator odbyło się położenie stępki pod patrolowiec dla fińskiej straży graniczej

W gdańskiej stoczni odbyła się 12 marca ceremonia położenia stępki pod jednostkę patrolową dla Straży Granicznej Finlandii (Rajavartiolaitos). Baltic Operator realizuje dla fińskiej stoczni Meyer Turku zlecenie budowy i częściowego doposażenia kadłubów pod dwa patrolowce typu Turva.
13.03.2024

Trwa walka o Terminal Zbożowy w Gdyni. Czy będzie czynny w czasie żniw?

Przez Gdynię przechodzi około 30% eksportu polskich zbóż. W ciągu ostatnich lat największa część przypadała na terminal zbożowy w Porcie Gdynia. Ten jednak miał jednocześnie szczęście i pecha – szczęście, bo trwają inwestycje, które docelowo zwiększą jego możliwości. Pecha, bo spowodowały one problemy z operatorami, które w końcu doprowadziły do kontrowersji na poziomie politycznym. Może się jednak okazać, że problem się jeszcze nasili.
28.02.2024

Wejście Szwecji do NATO zmienia sytuację na Bałtyku. Co nowy członek wnosi do Sojuszu? (opinia)

Przegłosowanie przez węgierski parlament zgody na przyjęcie Szwecji do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zamyka trwającą dwa lata drogę tego państwa, który przed dekady deklarował swoją neutralność, a w obliczu zagrożenia zdecydował zmienić swoją politykę. W ten sposób NATO zyskuje cenny nabytek, dzięki któremu Morze Bałtyckie staje się dużo bezpieczniejsze. Warto wiedzieć, co zmienia obecność Szwecji w Sojuszu i jaki jest jej potencjał.
27.02.2024

O terminalu zbożowym w Gdyni podczas Komisji Gospodarki Morskiej w Sejmie

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dyskusja toczyła się głównie wokół przeładunków zbóż. Ważnym elementem spotkania były wątpliwości dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
08.02.2024

Wiceminister Ziejewski: unieważnienie przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni jest możliwe

Unieważnienie przetargu dotyczącego dzierżawy terminala zbożowego w Porcie Gdynia jest możliwe - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski.
07.02.2024

Sunreef Yachts ze stabilnym wzrostem

Sunreef Yachts w ciągu ostatnich kilku lat odnotowuje stabilny wzrost, umacniając swoją pozycję pioniera w dziedzinie odpowiedzialnego jachtingu. Innowacyjne podejście firmy, w połączeniu z jej zaangażowaniem w zrównoważony rozwój, odbiło się szerokim echem wśród klientów na całym świecie, napędzając niezwykły popyt na katamarany Sunreef Yachts Eco.
06.02.2024

Arkadiusz Marchewka: do zawarcia umowy dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury

Analizujemy zapisy przetargowe na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni. Do zawarcia ostatecznej umowy potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
24.01.2024

M. Kołodziejczak (KO): agroport w Gdyni powinien powstać i być pod nadzorem spółki Skarbu Państwa

Będę namawiał ministra rolnictwa do tego, aby powstał agroport w Gdyni i był w pełni pod nadzorem spółki Skarbu Państwa. Polacy powinni mieć kontrolę nad tym co się w nim dzieje - powiedział w Studiu PAP wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak (KO).
14.12.2023

Apel Pomorskiej Rady Rolnictwa w sprawie unieważnienia przetargu na terminal zbożowy w Gdyni

Pomorska Rada Rolnictwa wystosowała apel w sprawie wydzierżawienia Bałtyckiego Terminala Zbożowego prywatnej firmie na 30 lat. Rada domaga się unieważnienia przetargu na terminal zbożowy w Gdyni.
14.12.2023

Rolnik szuka w Gdyni sensacji, a mógłby szukać żony

Bałtycki Terminal Zbożowy stał się nagle przedmiotem zainteresowania rolników, a powodem jest przetarg rozstrzygnięty na rzecz najkorzystniejszej dla biznesu morskiego oferty. Nowym dzierżawcą, który zgłosił najlepszą ofertę, zainteresowała się Komisja rolnictwa i rozwoju wsi. Wezwała Prezesa Rady Ministrów do unieważnienia postępowania konkursowego w sprawie wydzierżawienia terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
13.12.2023

Port Gdynia: oświadczenie w sprawie postępowania na dzierżawę terminalu zbożowego

W reakcji na zamieszanie w związku z przetargiem na dzierżawę terminala zbożowego, Zarząd Morskiego Portu Gdynia opublikował oświadczenie, w którym odnosi się do przekazywanych przez media i polityków informacji.
11.12.2023

Terminal zbożowy w Gdyni przedmiotem politycznych sporów

Na naszych oczach rząd PiS oddaje w obce ręce terminal zbożowy w Gdyni, wyremontowany, przygotowany, by obsługiwały go duże statki - podkreślają posłowie KO. Do zawarcia umowy dzierżawy niezbędna jest uzyskanie zgody prezesa UOKiK, ministra właściwego ds. gospodarki morskiej i zarządu - podkreślił w piątek dział marketingu Portu Gdynia.
10.12.2023

A. Gembicka: skierowałam pismo do służb w sprawie dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni

Pismo w sprawie dzierżawy terminala zbożowego w Porcie Gdynia zostało skierowane do właściwych służb - poinformowała w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.
08.12.2023

Tusk: po zaprzysiężeniu nowy rząd zbada sprawę "dzierżawy portu w Gdyni"

Donald Tusk po spotkaniu z kandydatami na ministrów zapowiedział, że po zaprzysiężeniu nowy rząd będzie badał m.in. "dzierżawę portu w Gdyni".
08.12.2023

Sejmowa komisja chce unieważnienia przetargu na terminal zbożowy w Porcie Gdynia

Komisja rolnictwa i rozwoju wsi wzywa Prezesa Rady Ministrów do podjęcia działań, prowadzących do unieważnienia postępowania konkursowego w sprawie wydzierżawienia terminala zbożowego w Porcie Gdynia – poinformował przewodniczący tej komisji Mirosław Maliszewski.
07.12.2023

Szczecin Bulk Terminal zwycięzcą przetargu na Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia wybrał najlepszą ofertę w przetargu na dzierżawę Terminala Zbożowego. Zwycięzcą zostało konsorcjum Szczecin Bulk Terminal i firm doradczych Tapini i Ribera.
15.11.2023

Strażacka legenda we „Florianie”. Shan Raffel poprowadził zajęcia dla instruktorów strażackich

W ostatnich tygodniach Portowa Straż Pożarna „Florian” gościła u siebie Shana Raffela, strażacką legendę z Australii, który poprowadził na jej terenie specjalistyczne zajęcia dla instruktorów.
23.10.2023

Czterech chętnych na terminal zbożowy w Porcie Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia poinformował, że wpłynęły cztery ostateczne oferty na dzierżawę terminala zbożowego w porcie i realizację operacji przeładunkowych. Swoje propozycje złożyły te same podmioty, które zimą złożyły wstępne oferty.
22.09.2023

Jak lokalny port Alexandroupolis trafił do globalnej logistyki? Nauki dla Polski

Port Alexandroupolis stał się przed rokiem strategicznym punktem na Morzu Śródziemnym. Wojna w rejonie Morza Czarnego i blokada portów ukraińskich wywołała nie tylko zmiany w logistyce zbóż, ropy i gazu. Również logistyka wojskowa NATO musiała dostosować się do nowych warunków. Na Morzu Śródziemnym, działający w cieniu Salonik i Pireusu, położony w północno-wschodnim regionie Grecji, port Aleksandropolis przekształcił się w kluczowe, strategiczne ogniwo logistyki NATO.
18.08.2023

Globalna ekspansja - trzy stocznie Sunreef Yachts

Sunreef Yachts posiada dwie stocznie w Gdańsku i może pochwalić się ponad 125 000 m2 powierzchni przemysłowej, z infrastrukturą w pełni wyposażoną do produkcji jachtów. Dodatkowo buduje nowy zakład produkcyjny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
25.07.2023

Okręt podwodny zakopany w parku?

Miejska legenda w niewielkim brytyjskim miasteczku głosi, że pod miejskim parkiem zakopany jest okręt podwodny. Dwóch naukowców uważa, że udało im się znaleźć potwierdzenie tej tezy.
04.07.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

Baltic Operator zbuduje kadłuby dla jednostek fińskiej straży przybrzeżnej

We współpracy z fińską stocznią Meyer Turku Baltic Operator Sp. z o. o. zrealizuje budowę dwóch jednostek patrolowych dla fińskiej Straży Granicznej (Rajavartiolaitos). Polski wykonawca będzie odpowiadał za stworzenie i częściowe doposażenie kadłubów.
22.12.2022

Zespół Subsea 7 ułożył pierwsze kable na terenie farmy morskiej Hywind Tapen

Spółka Subsea 7, światowym lider w realizacji projektów i usług offshore w sektorze energetycznym, poinformował o postępach w pracach przy projekcie farmy morskiej Hywind Tampen (88 MW). Jest to pływająca elektrownia wiatrowa rozwijana przez norweskiego giganta Equinor.
28.07.2022

Bułgaria-Grecja. Premierzy Petkow i Micotakis przyjęli oddany do użytku do interkonektor gazowy

Premierzy Bułgarii i Grecji, Kirił Petkow i Kyriakos Micotakis, oficjalnie przyjęli w piątek budowany przez 12 lat interkonektor gazowy (IGB) Komotini – Stara Zagora, zapewniający Bułgarii dostęp do południowego korytarza gazowego.
08.07.2022

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.
07.07.2022

Bułgaria zaczęła otrzymywać azerski gaz zgodnie z długoterminową umową

Bułgaria zaczęła od piątku otrzymywać azerski gaz zgodnie z długoterminową umową, na mocy której dostawy mają wynosić 1 mld m. sześc. rocznie - poinformował bułgarski operator Bułgargaz.
01.07.2022

Rozpoczęto próbne dostawy azerskiego gazu przez połączenie z Grecją

W niedzielę rozpoczęto próbny przesył azerskiego gazu z Grecji do Bułgarii przez nowy interkonektor Komotini-Stara Zagora - poinformowało radio publiczne w Sofii. Regularne dostawy rozpoczną się w lipcu. Połączenie ma zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Bułgarii po odcięciu dostaw gazu przez Rosję.
19.06.2022

Bułgaria. Premier: azerski gaz zacznie napływać między lipcem i sierpniem

Azerski gaz zacznie napływać do Bułgarii między lipcem a sierpniem, wcześniej niż prognozowano - poinformował we wtorek bułgarski premier Kirił Petkow. Dodał, że w najbliższych dniach uda się do Baku, by potwierdzić dokładną datę rozpoczęcia przesyłu surowca.
14.06.2022

Polski jacht luksusowy, który powstaje wraz z wizją jej przyszłego właściciela. Poznajcie Vulcan JP47

Współczesny rynek jachtów luksusowych otwiera przed ich entuzjastami możliwości, o jakich jeszcze kilkanaście lat temu nikomu się nie śniło. Zakup wymarzonej łodzi to jedno, ale dostosowanie jej nawet w najdrobniejszym szczególe do siebie, swoich potrzeb i swojego stylu życia, to opcja, która oferuje nieskończone możliwości aranżacji jachtu, czyniąc go tym samym jedynym i niepowtarzalnym. Na czym dokładnie polega customizacja i jak szeroki jest jej zakres?
01.02.2022

Tunezja. Sześciu migrantów utonęło, 30 zaginęło po przewróceniu się ich łodzi

Co najmniej sześciu nielegalnych imigrantów utonęło, a 30 zaginęło w czwartek po katastrofie ich łodzi na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Tunezji - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa obrony tego kraju Mohamed Zekri.
27.01.2022

Galeon wysyła kolejne jachty do Ameryki. Jakie trendy dominowały w 2021 roku w branży? [ZDJĘCIA]

Stocznia jachtowa Galeon ze Straszyna produkuje luksusowe jachty i łodzie. Tym razem czternaście nowych jednostek popłynęło przez Ocean Atlantycki zatrzymując się po drodze w Southampton. Finalnie polskie jachty dotrą do Palm Beach.
03.12.2021

80 Sunreef Power Kokomo

80 Sunreef Power Kokomo to nowy, przeznaczony do dalekomorskich podróży katamaran motorowy.
07.08.2021

Baltic Offshore Meeting, czyli o przyszłości branży morskiej. Przedsiębiorcy dyskutowali o tym kto, kiedy i jak obsłuży polskie farmy [WIDEO]

Podczas Baltic Offshore Meeting w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, czołowi przedsiębiorcy regionu zastanawiali się nad tym, jak pogodzić wspólne interesy, jaka rola będzie tzw. local contentu czy jak do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mają się przepisy prawa. Nie zabrakło zaciętych dyskusji i wymiany doświadczeń. - Jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia budowy portu instalacyjnego. Potrzebna jest jednak decyzja, bo już dziś wiemy, że budowa morskich farm na Bałtyku będzie opóźniona - mówił Maciej Krzesiński.
23.06.2021

Ebury: Jastrzębi ton decydentów wzmacnia waluty Europy Wschodniej

W zeszłym tygodniu główne waluty doświadczyły niewielu istotnych ruchów. W związku z tym w centrum uwagi znalazł się zwrot banków centralnych krajów Europy Wschodniej ku jastrzębiej polityce. Wyprowadził on węgierskiego forinta oraz polskiego złotego na szczyt rankingów.
24.05.2021

Nowe inwestycje w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał kolejne decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Wartość deklarowanych nakładów przekroczyła 33 mln zł.
23.04.2021

75-metrowy jacht zatonął na skutek pożaru

75-metrowy jacht żaglowy Phocea (wcześniej Enigma) zatonął 19 lutego u wybrzeży Malezji po tym, jak wcześniej wybuchł na nim pożar.
24.02.2021

Grecja rozpoczęła import gazu ziemnego z Azerbejdżanu przez Turcję

Grecja rozpoczęła import gazu ziemnego z Azerbejdżanu, wykorzystując w tym celu ukończony już 550-kilometrowy grecki odcinek Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) - poinformował w czwartek w Atenach szef państwowego przedsiębiorstwa gazowniczego DEPA Konstantinos Ksifaras.
07.01.2021

Rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych odporny na koronawirusa

Mimo pandemii, od początku stycznia do końca września 2020 r. przybyło w Polsce 1,7 mln metrów kw. powierzchni przemysłowych i logistycznych. To prawie tyle samo, co rok wcześniej. Polska znalazła się na drugim miejscu pod względem popytu na nieruchomości industrialne w Europie. Zdaniem ekspertów BNP Paribas Real Estate z Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych zawdzięczamy to w głównej mierze ekspansji polskich firm.
23.12.2020

Kolejne firmy otrzymały wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji

35 nowych inwestycji o łącznym nakładzie ponad 909 mln złotych oraz 4 870 nowych i utrzymanych miejsc pracy to wynik dotychczasowych działań Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od początku 2020 roku.
10.12.2020

Nowy zakład i ponad 200 nowych miejsc pracy w stoczni Sunreef Yachts w Gdańsku

Ponad 200 pracowników planuje w najbliższym czasie zatrudnić stocznia jachtowa Sunreef Yachts, będąca światowym liderem w projektowaniu i konstrukcji luksusowych katamaranów oraz wielokadłubowych superjachtów. Nowi pracownicy będą już w większości pracować w powstających halach stoczni Sunreef Yachts, które budowane są w Gdańsku i zajmują obszar prawie 50 000m2.
15.09.2020

Pekao: bezprecedensowe tąpnięcie na rynku pracy

Kwietniowe dane z sektora przedsiębiorstw dowodzą bezprecedensowego tąpnięcia na krajowym rynku pracy w reakcji na najgłębszy po transformacji ustrojowej kryzys gospodarczy - uważa starszy ekonomista Banku Pekao SA Piotr Piękoś.
20.05.2020

Spadki na giełdach, tąpnięcie cen ropy

W poniedziałek wieczorem ropa naftowa taniała na rynkach o ok. 24 proc., co pociągnęło za sobą spadki indeksów giełdowych w Europie i USA. Na zamknięciu sesji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych indeks WIG spadł o blisko 8 proc.
09.03.2020

Meyer Turku z dużym wzrostem przychodów

Fińska stocznia Meyer Turku Oy zanotowała przychód 1,9 mld euro, o 46 procent większy niż w 2016 roku.
06.02.2020

Polsko-japońska współpraca gospodarcza w trzech wymiarach. Na tapecie między innymi Port Zewnętrzny w Gdyni

Współpraca w zakresie inwestycji bezpośrednich, innowacji w energetyce i dużych projektów infrastrukturalnych będą tematami polsko-japońskich sesji biznesowych organizowanych przez Polską Agencję Inwestycji. Rozmowy 21 polskich i 25 japońskich firm zainaugurował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wraz z Grażyną Ciurzyńską, p.o. Prezes PAIH.
20.01.2020

Ponad 2300 ton nielegalnych odpadów z Norwegii trafiło do portu w Świnoujściu

Ponad 2300 ton nielegalnych odpadów z Norwegii trafiło do portu w Świnoujściu - podał w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Były to zrębki drewniane zanieczyszczone lakierami i farbami, które w dokumentach zadeklarowano jako korek i drewno. Odpady mają wrócić do Norwegii, o czym powiadomiono tamtejsze władze.
18.10.2019

Costa Smeralda – nowa generacja statku flagowego we włoskim stylu

Costa Smeralda odda hołd Włochom i temu, za co uwielbiają je ludzie na całym świecie. Hołd zaczyna się od nazwy statku, która przypomina jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych na Sardynii (Szmaragdowe Wybrzeże), a także nazw pokładów i przestrzeni ogólnodostępnych, z których każda jest poświęcona słynnym miejscom i placom we Włoszech. Od Palermo (pokład 4) do Triestu (pokład 20), Costa Smeralda zabierze swoich gości na prawdziwą wycieczkę po Włoszech, z dużą liczbą miejsc poświęconych zabawie, smakom i świętom.
27.09.2019

Korea Południowa usuwa szkody po przejściu tajfunu Tapa

W Korei Południowej trwa w poniedziałek akcja usuwania szkód po przejściu tajfunu Tapa, który uderzył w niedzielę w południową część kraju. Kataklizm ranił 34 osoby i pośrednio doprowadził do wypadków, w których zginęły trzy inne – podała agencja Yonhap.
24.09.2019

Brazylijska marynarka wojenna przeniesie do rezerwy dwa okręty podwodne IKL-209 w celu zarezerwowania ich sprzedaży

Dowództwo Brazylijskiej Marynarki Wojennej postanowiło przenieść do rezerwy okręty podwodne Timbira (S32) i Tapajó (S33) niemieckiej klasy IKL-209/1400, udostępniając je do sprzedaży zagranicznym marynarkom wojennym.
01.09.2019

Włochy: 27 nieletnich migrantów opuściło statek organizacji pozarządowej (wideo)

W szesnastym dniu impasu wokół statku organizacji pozarządowej Open Arms, czekającego z migrantami na pokładzie koło włoskiej wyspy Lampedusa na wpuszczenie do portu, na ląd sprowadzono w sobotę 27 nieletnich bez opieki. Poprosił o to MSW premier Giuseppe Conte.
17.08.2019

„Tour of Italy” na pokładzie Costa Smeralda

Statek Costa Smeralda będzie autentycznym hołdem dla Włoch, oferując wyjątkowe wrażenia z podróży, inspirowane stylem, gościnnością i ciepłem tego pięknego kraju.
31.05.2019

Ponad 17 ton odpadów niedopuszczone do wywozu w szczecińskim porcie

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie zatrzymali kontener z odpadami, które objęte są zakazem wywozu poza obszar Unii Europejskiej.
27.05.2019

Aleksander Arian liderem ME klasy Laser Radial, młodzi też w czołówce

Aleksander Arian został liderem, a Marcin Rudawski awansował na czwartą pozycję podczas mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Przemysław Machowski jest trzeci, a Dominika Raszka piąta po 2. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
22.05.2019

Tunezja: co najmniej 70 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi

Co najmniej 70 migrantów zginęło w piątek, kiedy łódź, na pokładzie której podróżowali, zatonęła na międzynarodowych wodach w pobliżu wybrzeża Tunezji - przekazała państwowa tunezyjska agencja informacyjna TAP.
10.05.2019

Francuskie media: utrzymuje się niepewność co do daty Brexitu

Przed rozpoczęciem w środę nadzwyczajnego szczytu UE poświęconego brexitowi francuscy komentatorzy przewidują, że prawdopodobnie nie nastąpi on w piątek, ale przyznają, że nie wiadomo, na kiedy odłożone będzie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii.
10.04.2019

Brexit: Zmiana organizacji ruchu w porcie w Dover i w Eurotunelu – Operacja Brock

Obecnie trudno znaleźć osobę, która nie słyszałaby jeszcze o Brexicie i nieustannie toczących się negocjacjach w sprawie terminu i warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.
28.03.2019

Telematyka podstawą bezpiecznego transportu

Zgodnie z danymi Unii Europejskiej, na które powołuje się międzynarodowe Stowarzyszenie TAPA, zajmujące się bezpieczeństwem dostaw, w wyniku kradzieży produktów i rosnącego ryzyka transportu w ramach łańcucha dostaw europejscy przedsiębiorcy ponoszą straty w wysokości ponad 8,2 miliardów euro rocznie. Z jakich rozwiązań mogą skorzystać, by zapewnić bezpieczeństwo transportu i wysyłanych w trasę pracowników?
22.03.2019

Wencon - środki do napraw i regeneracji wielu powierzchni

Początki duńskich produktów Wencon® sięgają lat 80-tych ubiegłego wieku. Produkt doskonale wpasował się w potrzeby i realia rynku morskiego i do dnia dzisiejszego utrzymuje się w czołówce tego typu produktów na świecie
19.03.2019

Paliwo z wraków na dnie Bałtyku to tykająca bomba. Jego wyciek do morza doprowadziłby do katastrofy ekologicznej i ekonomicznej

Blisko setka z zalegających na dnie Bałtyku wraków statków może być niebezpieczna dla środowiska. To bomba ekologiczna z opóźnionym zapłonem – przekonują eksperci. Niebezpieczny jest zwłaszcza wrak zatopionego podczas II wojny światowej tankowca „Franken”. Może tam znajdować się do 1,5 mln litrów paliwa, które na skutek postępującej korozji mogą się przedostać do wody. Koszt operacji oczyszczenia wraku jest szacowany na 6–20 mln euro, jednak skutki dla środowiska i całej gospodarki w przypadku wycieku mogą być znacznie pow
05.03.2019

Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę

Są piękne, luksusowe i spersonalizowane. Producent jachtów z Gdańska spełnia nawet najbardziej dziwaczne fanaberie klientów, którzy przyjeżdżają z całego świata. Na łódkach stawiają fortepiany, upiększają tapicerkę kryształami, a w wystrój wkomponowują skarby i pamiątki nowych właścicieli.
26.02.2019

PŚ w Miami: pięcioro Polaków w sobotnich wyścigach medalowych

Zofia Klepacka, Paweł Tarnowski i Radosław Furmański awansowali do sobotniego wyścigu medalowego w klasie RS:X, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda wystartują w nim w klasie 49erFX podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Miami.
02.02.2019

PŚ w żeglarstwie - Tarnowski nowym liderem w klasie RS:X

Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) awansował na pierwsze miejsce w klasie RS:X w rozgrywanych w Miami regatach żeglarskiego Pucharu Świata. Dotychczasowy lider Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) spadł na piątą pozycję.
02.02.2019

PŚ w żeglarstwie: Klepacka druga w klasie RS:X

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajmuje drugie miejsce po dwóch wyścigach klasy RS:X w rozgrywanych w Miami regatach żeglarskiego Pucharu Świata.
31.01.2019

Rosja: Nowe embargo na towary z Ukrainy

Rosja wprowadza nowy zakaz importu towarów z Ukrainy w odpowiedzi na sankcje Kijowa – ogłosił w sobotę premier Dmitrij Miedwiediew. Chodzi o niektóre towary przemysłowe, a także rolnicze i żywność – podała agencja TASS, powołując się na biuro prasowe premiera.
29.12.2018

Huragan Leslie dotarł do Półwyspu Iberyjskiego

Do Półwyspu Iberyjskiego dotarł w nocy z soboty na niedzielę huragan Leslie. Wiatr słabnie i meteorolodzy kwalifikują go obecnie jako burzę tropikalną. Jej siła jest już odczuwalna na zachodzie Portugalii, żywioł spodziewany jest także w Hiszpanii.
14.10.2018

Turcja: Uruchomiono Gazociąg Transanatolijski

W tureckiej prowincji Eskisehir uruchomiono we wtorek Gazociąg Transanatolijski (TANAP). Ten stanowiący część Południowego Korytarza Gazowego projekt ma na celu dywersyfikację dostaw i ograniczenie zależności surowcowej od Rosji.
13.06.2018

Afganistan: Zabito pięciu saperów rozminowujących tereny pod gazociąg TAPI

Nieznani napastnicy zabili w poniedziałek pięciu saperów, którzy zajmowali się oczyszczaniem z min terenów przygotowywanych pod budowę międzynarodowego gazociągu TAPI - poinformowały afgańskie władze. Szósty mężczyzna został porwany.
21.05.2018

Kraj Basków stawia na badania i technologie z branży energii wiatrowej

Kraj Basków – najbardziej uprzemysłowiony region Hiszpanii – chce odgrywać coraz większą rolę w branży energii wiatrowej. Lokalny rząd chwali się, że dzięki wsparciu udało się stworzyć światowe centrum technologii, a miejscowe firmy są znane na całym świecie.
22.04.2018

Oznakowanie elektroniczne elementów wyposażenia morskiego – nowe unijne rozporządzenie

W dniu 8 kwietnia 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2018/414 z dnia 9 stycznia 2018 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/90/UE odnośnie do wskazania określonych elementów wyposażenia morskiego, w przypadku których można korzystać z oznakowania elektronicznego.
18.04.2018

Policjanci najedli się strachu. Ich ponton śledził olbrzymi rekin ludojad (wideo)

To miał być rutynowy patrol policji. Australijscy funkcjonariusze kontrolowali łodzie rekreacyjne. Nagle do ich pontonu podpłynął olbrzymi żarłacz tygrysi i przez dłuższy czas śledził policjantów.
06.04.2018

Bąk: Polska jest drugim po USA producentem jachtów motorowych

W Polsce produkuje się ok. 22 tys. jachtów rocznie. Naszą specjalnością są jachty motorowe o długości do 9 m. Jesteśmy drugim po Stanach Zjednoczonych producentem w tej kategorii - powiedział PAP Michał Bąk, sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, ekspert PAIH w programie Brand.
23.02.2018

Francja: Zapowiedź kolejnych kroków przeciw pracownikom delegowanym

Zapowiedziany przez francuską minister pracy Muriel Penicaud dekret zaostrzający kontrolę zatrudniania pracowników delegowanych będzie mało skuteczny, stworzy niedogodności i jest wynikiem pobudek politycznych - oceniają we wtorek francuskie media.
13.02.2018

Zmiany na promach Viking Grace i Amorella

Viking Line ruszyło z modernizacją dwóch popularnych jednostek, które obsługują połączenia do Turku. Prom Viking Grace po krótkiej przerwie powrócił już na trasę. Teraz zmianom poddawana jest Amorella.
29.01.2018

Bezpieczeństwo tras dostaw gazu do UE a wybuch w hubie Baumgarten

Po grudniowym wybuchu w centrum handlu gazem w austriackim Baumgarten reakcja rynków była gwałtowna, ale krótkotrwała. Zdarzenie wywołało jednak dyskusję o trasach dostaw gazu do Unii Europejskiej, ich pewności i bezpieczeństwie.
25.12.2017

Katamaran solarny SOLLINER Produktem roku 2017

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., partner strategiczny organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursu Dobry Wzór 2017 przyznała nagrodę specjalną w kategorii Produkt Roku. Laur dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu otrzymał katamaran solarny SOLLINER, zaprojektowany i wyprodukowany przez gdańską spółkę Green Dream Boats. Dodatkowe wyróżnienie otrzymały Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” za serwis porcelanowy do kawy i herbaty Czaj marki ZACZYN.
27.10.2017

Wyposażenie morskie- nowe standardy unijne od 16.03.2017

Z dniem 16 marca 2017 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie wykonawcze Komisji regulujące wymogi w zakresie projektowania, budowy i działania wyposażenia morskiego. Pełna nazwa tego aktu prawnego brzmi następująco: Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/306 z dnia 6 lutego 2017 r. określające wymogi w zakresie projektowania, budowy i działania oraz normy badań dla wyposażenia morskiego.
17.10.2017

Rosyjskie media: Włosi proponują Gazpromowi wykorzystanie gazociągu TAP

Włoski koncern Snam zaproponował rosyjskiemu Gazpromowi rozszerzenie Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) jako trasy dostaw do krajów UE gazu dostarczanego do Turcji projektowanym rurociągiem Turecki Potok - podał w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".
05.06.2017

Azerski gaz niedługo dotrze do Unii Europejskiej. Rosja próbuje go blokować

Uzależniona od rosyjskiego gazu Unia Europejska już wkrótce zyska nowe źródło dostaw tego surowca – błękitne paliwo z Azerbejdżanu. Budowa gazociągów trwa. Projektowi – jak mówią eksperci – może zaszkodzić rosyjska propaganda i promowany przez Moskwę konkurencyjny projekt – Turkish Stream.
14.02.2017

Kontenerowy hotel w Anglii

Hotel położony w centrum Manchesteru jest zbudowany z kontenerów morskich przywiezionych z Chin. 220-pokojowy Holiday Inn Express to pierwsze tego typu miejsce położone w północno-zachodniej Anglii.
15.12.2016

HMM zakupiło 11 jednostek Hanjin Shipping

Koreański armator Hyundai Merchant Marine Co. (HMM) przejmie 11 statków należących do zbankrutowanego Hanjin Shipping.
03.11.2016

Hyundai Merchant Marine chce przejąć udziały Hanjin na szlaku Azja - USA

Koreański armator Hyundai Merchant Marine (HMM) zamierza złożyć ofertę zakup udziałów na szlaku Azja - USA zbankrutowanego przewoźnika. To byłaby kluczowa transakcja dla Hanjin, bo dałaby im możliwość spłacenia długu u kredytorów.
19.10.2016

Pływające domy hitem wodnej turystyki. Powstają na Żuławach

Można w nich zwiedzać świat bez wychodzenia z domu. To pływające domy z napędem – hit wodnej turystyki. Są ekologiczne, nowoczesne i luksusowe. Dodatkowo ich wyposażenie można dobrać indywidualnie. Jednostki produkowane są w fabryce tuż obok przystani w Błotniku na Żuławach.
17.10.2016

Kultura KIWI zdobywa polski rynek logistyczny

Nowozelandzka Grupa Mainfreight, jeden z największych operatorów logistycznych na świecie, rozwija działalność na rynku europejskim. W ciągu najbliższych 5 lat firma zamierza podwoić przychody w Europie dzięki inwestycjom w siatkę drogowych połączeń drobnicowych, w logistykę kontraktową oraz zwiększyć zatrudnienie i liczbę oddziałów. W Polsce Mainfreight będzie też rozwijać na szeroką skalę usługi 3PL. Wszystko, co robi firma, realizowane jest zgodnie z KIWI Culture Integrity Worldwide Innovation.
29.09.2016

HMM zamierza kupić ponad 30 kontenerowców Hanjin

Hyundai Merchant Marine (HHM), drugi największy przewoźnik kontenerowy w Korei Południowej, zamierza kupić 37 kontenerowców od pogrążonego w kryzysie armatora Hanjij Shipping.
27.09.2016

Hanjin uzyskał 54 mln dolarów pożyczki na rozładowanie swoich jednostek

Największy udziałowiec upadłego armatora Hanjin Shipping zgodził się pożyczyć mu 53,96 mln dolarów w celu rozładowania kontenerowców, które obecnie są zatrzymane na morzu.
22.09.2016

Hanjin planuje sprzedaż większości swoich statków

Południowokoreański armator, Hanjin Shipping, zamierza sprzedać połowę swoich jednostek w ramach planu restrukturyzacyjnego - doniósł w piątek Wall Street Journal. Eksperci przewidują, że sprawa zakończy się jednak upadkiem zadłużonego armatora.
19.09.2016

Naimski: projekt połączenia gazowego z szelfem norweskim się uda

Projekt połączenia złóż na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłu gazu, tym razem z pewnością się uda. Jest sprzyjająca sytuacja polityczna i ekonomiczna - ocenił w czwartek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
15.09.2016

Gazprom otrzymał wstępne zezwolenie na realizację projektu Turecki Potok

Rosyjski koncern Gazprom otrzymał w środę kanałami dyplomatycznymi wstępne zezwolenie władz tureckich na realizację projektu gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream) - poinformował w komunikacie prezes Gazpromu Aleksiej Miller.
07.09.2016

Szef Gazpromu: Turecki Potok może dotrzeć do granicy z Grecją

Prezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller oświadczył w poniedziałek, że strona turecka oferuje możliwość dostarczania gazu przez planowany gazociąg Turecki Potok (Turkish Stream) do granicy turecko-greckiej.
05.09.2016

Na Żuławach budują pływające domy

Nowoczesne, luksusowe i można w nich zwiedzać świat... bez wychodzenia z mieszkania. To pływające domy z napędem - nowy sposób na wodną turystykę. Jednostki produkowane są w fabryce tuż obok przystani w Błotniku na Żuławach. Pływające domy wkrótce mają trafić na europejski rynek.
29.08.2016

Rosja: budowa gazociągu po dnie Morza Czarnego wciąż aktualna

Budowa gazociągu po dnie Morza Czarnego, którym rosyjski gaz przesyłany byłby do krajów UE wciąż jest aktualna; Rosja jest gotowa do dyskusji o wariantach tego projektu - oświadczył wiceszef MSZ Rosji Aleksiej Mieszkow, cytowany w środę przez agencję Interfax.
08.06.2016

Gróbarczyk: Kształt Polskiej Grupy Promowej będzie zależał od PŻM i PŻB

Temat połączenia Polskiej Żeglugi Morskiej i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Polską Grupę Promową (PGP) znów wrócił na tapetę. O możliwościach realizacji tego pomysłu rozmawiano na czwartkowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
18.03.2016

Sankcje zniesione, Iran wraca do gry

Po raz pierwszy od dekady firmy z Iranu nie odczują skutków międzynarodowych sankcji, po tym jak w zeszłą sobotę zostały one zniesione przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską. To w szczególności ważna wiadomość dla rynku wydobycia i transportu ropy i gazu.
18.01.2016

Zniesienie sankcji nałożonych na Iran szansą dla polskich spółek?

Zdjęcie sankcji z Iranu jest obecnie promykiem nadziei dla przewoźników kontenerowych. Jednak skorzystać z tego faktu mogą także rodzime spółki. Lotos, Orlen czy PGNIG dzięki otwarciu rynku irańskiego mogłyby sporo skorzystać.
17.09.2015

Ślusarz, monter, operator suwnicy... Czy ta praca się opłaca?

Wynagrodzenie w przemyśle morskim w Polsce sięga nawet 10 tys. zł. Tyle za miesiąc pracy może zarobić malarz-piaskarz albo piaskarz. Za granicą stawki dla spawaczy zaczynają się od 55 zł za godzinę. Mimo to w branżach stoczniowej i portowej brakuje rąk do pracy.
04.08.2015

Z Polski na turystyczny szlak wielorybów

Przeznaczone na rynek islandzki łodzie hybrydowe, tzw RIB (Rigid Inflatable Boat), budowane są w Malborku przez spółkę Techno Marine. Dzięki ich stabilności w najtrudniejszych nawet warunkach morskich wielu turystów będzie mogło obejrzeć z bliska wieloryby w wodach Atlantyku oraz maskonury na trudno dostępnych, skalistych wyspach Islandii.
26.06.2015

Coraz więcej kradzieży w transporcie międzynarodowym

Co sekundę na całym świecie ładuje się, wyładowuje, lub przeładowuje ogromne ilości towarów. Otworzenie granic UE umożliwiło swobodny i szybszy transport międzynarodowy, ułatwiło też pracę gangom zajmującym się kradzieżą ładunków.
28.04.2015

Finnsailor zmienia barwy

Zbudowany w Gdańsku prom Finnsailor opuszcza Finnlines. Armator poinformował o wyczarterowaniu statku.
25.02.2015

Galapagos ogłasza stan wyjątkowy-statek na mieliźnie

Stan wyjątkowy został ogłoszony na Wyspach Galapagos dokładnie tydzień po tym, jak statek towarowy wpłynął na mieliznę i ugrzązł u wybrzeży najbardziej wysuniętej na wchód wyspy archipelagu.
06.02.2015

Port w Dover usprawnia odprawy promowe

Samochody ciężarowe korzystające z portu Dover, od wtorku 3 lutego 2015 roku, nie są już zatrzymywane przed wjazdem na prom w celu zważenia.
04.02.2015

Nautilus potępia plany Wielkiej Brytanii odwołania przepisów bezpieczeństwa

Organizacja Nautilus potępia plany Wielkiej Brytanii odwołania czterech przepisów bezpieczeństwa w środowisku morskim. Prawo zostało wprowadzone w oparciu o zalecenia wystosowane po dochodzeniu w sprawie katastrofy promu Herald of Free Enterprise w 1987 roku.
12.08.2014

Intermodalnie na Transport Week

Konferencja poświęcona transportowi intermodalnemu odbywała się pod przewodnim tytułem – w poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania przyszłości i efektywność usług transportowych.
06.03.2014

Transport Week 2014 – czwarta edycja międzynarodowego wydarzenia już jutro

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w międzynarodowym wydarzeniu Transport Week 2014, które odbędzie się w dniach 4-6 Marca 2014 roku, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
03.03.2014

Tapicernia Firmowa- „Wysoka jakość usług tworzy niszę dla polskich firm”

Polski przemysł jachtowy rozwija się od lat i ma się bardzo dobrze. Świadectwem tego są serie jednostek opuszczających polskie stocznie jachtowe, nabywane przez klientów z całego świata. Producenci jednostek szukają podwykonawców wykonujących pracę na najwyższym poziomie. O działalności gdańskiej firmy Tapicernia Firmowa opowie jej prezes Andrzej Mucha.
29.11.2013

Najnowszy koncept katamaranu żaglowego, Sunreef 60 LOFT, już na wodzie

Sunreef Yachts z dumą ogłasza zwodowanie najnowszego konceptu luksusowego katamaranu żaglowego – Sunreef 60 LOFT. Po oficjalnej prezentacji jachtu przewidzianej na 12 października w hotelu Hilton w Gdańsku, jacht GRACE odpłynie ku zachodniemu wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, gdzie będzie używany przez właścicieli.
09.10.2013

Nowy 70 Sunreef Power ETTY zwodowany

Sunreef Yachts z dumą ogłasza zwodowanie jednostki numer 9 popularnego modelu katamaranu motorowego 70 Sunreef Power. ETTY cechuje daleki zasięg i niskie zużycie paliwa, jak również połączenie luksusowego wykończenia na miarę, komfortu i funkcjonalności, przy maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni.
30.09.2013

Szczyt UE: Europa doceni polski terminal LNG

W świetle porażki gazociągu Nabucco-West, który miał dostarczać azerski gaz do Europy poprzez Bałkany do Austrii, rośnie znaczenie w regionie polskiego terminala LNG w Świnoujściu - podało podczas szczytu UE źródło zbliżone do polskiej dyplomacji.
28.06.2013

Podpisano porozumienie ws. Gazociągu Transadriatyckiego

Przedstawiciele rządów Grecji, Włoch i Albanii podpisali w środę w Atenach porozumienie, w którym wyrażają poparcie dla planowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP), którym gaz pochodzący z Morza Kaspijskiego ma być transportowany do Europy Zachodniej.
14.02.2013

Trzeci katamaran w przeciągu miesiąca właśnie zwodowany w stoczni Sunreef – 70 Sunreef Power SKYLARK

SKYLARK to już ósma jednostka popularnego modelu jachtu motorowego, 70 Sunreef Power.
17.08.2012

Delegacja National Institue for Policy and Strategic Studies z Nigerii w Gdyni

25 lipca 2012 roku w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia odbyło się spotkanie z delegacją National Institute for Policy and Strategic Studies z Nigerii zorganizowane przez KIGM na prośbę Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
26.07.2012

Portugalia wystawia na sprzedaż swoją największą stocznię

Rzad portugalski podjął w czwartek decyzję o wystawieniu na sprzedaż największej państwowej stoczni okrętowej tego kraju w Viana de Castelo (ENVC), która zatrudnia obecnie 630 pracowników i jest zadłużona na 270 milionów euro.
13.07.2012

Dynamiczny postęp prac konstrukcyjnych dwóch nowych modeli jachtów : 60 Sunreef Power i Sunreef 82 Double Deck

Zamówione w 2011 r., dwa nowe modele Sunreef zostaną zwodowane latem 2012 r.
02.02.2012

Sunreef Yachts woduje pierwszy jacht w 2012 roku

Sunreef Yachts ma przyjemność poinformować o zwodowaniu pierwszej jednostki w 2012 roku. Sunreef 70 POMAIKA’I, co po Hawajsku oznacza „ Błogosławiony przez los, szczęśliwy los”, jest już ósmą jednostką Sunreef 70, który okazał się najpopularniejszym modelem ubiegłego roku. Teraz na budowę czekają dwie kolejne jednostki tego modelu.
26.01.2012

Dwa nowe katamarany Sunreef zwodowane we wrześniu 2011

Mamy przyjemność przedstawić Państwu dwa nowe katamarany żaglowe zwodowane we wrześniu 2011. Pierwszym jachtem zwodowanym tej jesieni jest Sunreef 58 FREESTYLE, następną ukończoną jednostką jest Sunreef 70 SISTER.
27.09.2011

70 Sunreef Power DAMRAK II – Premiera Śródziemnomorska w Hiszpanii

Po zwodowaniu w maju 2011, 70 Sunreef Power DAMRAK II wypłynął z Gdańska na rejs po Skandynawii, po czym wyruszył na południe Hiszpanii, gdzie został zaprezentowany na prywatnym przyjęciu w ekskluzywnym porcie Puerto Banus, w okolicach Marbelli.
04.07.2011

Super jacht Sunreef 102 IPHARRA finalistą konkursu Showboats Design Awards 2011

Spośród 250 nominowanych super jachtów, tylko 59 jednostek zostało finalistami drugiej edycji konkursu Showboats Design Awards dedykowanego nowo zbudowanym super jachtom i organizowanego przez amerykański magazyn Showboats International. Nagrody dla zwycięskich jachtów przyznawane będą podczas uroczystej gali w Palm Beach na Florydzie 25 października 2011.
30.06.2011

W Gdańsku trwa Transport Week 2011

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej trwa Transport Week 2011. Wydarzenie, które trwa od 1 do 3 marca, składa się z trzech konferencji – Baltic RoRo and Ferry, Baltic Container Conference oraz Railport Conference, a także .....
02.03.2011

ROHLIG SUUS Logistics z Certyfikatem AEO

ROHLIG SUUS Logistics, jeden z czołowych operatorów logistycznych na rynku polskim, otrzymał Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO – dodatkową gwarancję bezpieczeństwa transakcji handlowych z kontrahentami spoza Unii Europejskiej. Wdrożenie Certyfikatu AEO umożliwia szybszą obsługę towarów na granicach celnych.
16.11.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.