• <
smartre_2023

Zniesienie sankcji nałożonych na Iran szansą dla polskich spółek?

17.09.2015 11:05 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Zniesienie sankcji nałożonych na Iran szansą dla polskich spółek?

Partnerzy portalu

Zniesienie sankcji nałożonych na Iran szansą dla polskich spółek? - GospodarkaMorska.pl

Zdjęcie sankcji z Iranu jest obecnie promykiem nadziei dla przewoźników kontenerowych. Jednak skorzystać z tego faktu mogą także rodzime spółki. Lotos, Orlen czy PGNIG dzięki otwarciu rynku irańskiego mogłyby sporo skorzystać.

Iran posiada obecnie olbrzymie rezerwy ropy, liczące 137,68 mld baryłek. To, zaraz po Arabii Saudyjskiej, najwięcej w całej Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Wydobycie utrzymuje się jednak na niskim poziomie i wynosi tylko 3,9 mln baryłek ropy dziennie. To efekt braku nowych technologii oraz starzejących się złóż. Pamiętajmy, że jeszcze w 1974 roku w Iranie wydobywało się ponad 6 mln baryłek ropy!

Iran to jednak wciąż ważna figura na rynku węglowodorów i polskie spółki mogłyby być zainteresowane zakupem praw do złóż w tym regionie. Po zniesieniu sankcji, co ma nastąpić prawdopodobnie do końca tego roku, Iran będzie łakomym kąskiem dla sektora offshore.  

Już w maju dużo mówiło się o podpisaniu przez PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) memorandum z National Iranian Oil Company. Koncerny miały współpracować przy wydobyciu ropy wokół wysp Lavan znajdujących się w Zatoce Perskiej.  Surowiec z tego źródła miał trafiać do gdańskiego Naftoportu i zaopatrywać rafinerię Lotosu.

PGNiG zaprzeczyło wtedy takim doniesieniom, zaznaczając, że ich współpraca z NIOC godziła w sankcje nałożone na Iran przez USA i Unię Europejską. Za niedługo te problemy jednak znikną i projekt może ponownie wrócić na tapetę.

Dodajmy, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo już raz miało ekspoloatować irańskie złoża. Cztery lata po wynegocjowaniu przez PGNiG kontraktu wartego 7 mld dol. z National Iranian Oil Company (NIOC) na wydobycie z pola Lavan, PGNiG zostało wykluczone po niedotrzymaniu kilku istotnych terminów. Umowa została scedowana na miejscowych wykonawców.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.