• <

Wynik wyszukiwania - " minister gospodarki" - Wiadomości

Morska ekologia na funty. 1,5 miliona funtów na zielone połączenia do i z portów Wielkiej Brytanii

Rząd brytyjski rozpoczyna procedurę przetargową na kwotę 1,5 miliona funtów, aby wypełnić zobowiązania dotyczące zerowej wartości netto, stworzyć miejsca pracy i rozwijać gospodarkę – ogłosił Minister Transportu Wielkiej Brytanii na początku kwietnia br.
12.04.2024

Woźniak: wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu z PGNiG

Zdaniem byłego prezesa PGNiG Piotra Woźniaka wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu i PGNiG, jeśli nie zgodzi się na sprzedaż przez Orlen operatora magazynów gazu - spółki Gas Storage Poland.
06.02.2024

Steinhoff: Fuzja Orlenu z Lotosem to przykład braku odpowiedzialności

Fuzja Orlenu z Lotosem to przykład braku odpowiedzialności i niewystarczających kwalifikacji - ocenia były wicepremier Janusz Steinhoff. NIK, w opublikowanym w poniedziałek raporcie nt. transakcji uznała, że aktywa Lotosu sprzedano w cenie zaniżonej co najmniej o 5 mld zł.
05.02.2024

Nie będzie niemieckiego sprzeciwu wobec terminalu kontenerowego w Świnoujściu? Meklemburgia-Pomorze Przednie nie wnosi sprawy do sądu

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie ma nie podejmować działań prawnych przeciwko planowanej budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Jak przekazał minister gospodarki Reinhard Meyer podczas czwartkowej wizyty w Schwerinie, uzyskano odpowiedzi w tej sprawie od strony polskiej. W efekcie władze landu miały zrezygnować z dalszego sprzeciwu wobec polskiej inwestycji.
25.01.2024

Ruszył eksport ukraińskiego zboża przez porty Chorwacji

"Ukraińskie zboże zaczęło być eksportowane przez porty Chorwacji", poinformowała w czwartek minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko w Bukareszcie podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza. Swyrydenko spotkała się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.
07.09.2023

Niemiecka gmina z wyspy Uznam obawia się skutków budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu

W spór, dotyczący planowanego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, zaangażowała się leżąca po sąsiedzku niemiecka gmina Heringsdorf z wyspy Uznam, która obawia się skutków jego budowy – podaje w czwartek agencja dpa.
11.08.2023

Bundesrat przyjmuje zmienioną ustawę o inwestycjach w LNG

Niemiecki organ ustawodawczy Bundesrat zatwierdził zmienioną ustawę mającą na celu przyspieszenie wykorzystania skroplonego gazu ziemnego (LNG Acceleration Act), aby uwzględnić przyszłościowe zasady dotyczące dostaw energii i określić praktyczne przepisy dotyczące zrównoważonej, neutralnej dla klimatu modernizacji terminali LNG.
21.07.2023

Niemieckie media o otwarciu tunelu pod Świną: gdy Polska inwestuje, ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane

Tunel pod Świną w Świnoujściu, o długości 1800 metrów, zostanie otwarty w piątek, stając się trzecią stałą drogą dojazdową do wyspy Uznam. "Gdy Polska inwestuje (...), ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane" - pisze portal dziennika "Ostsee Zeitung".
30.06.2023

Estonia przygotowuje się do pierwszych aukcji dla offshore wind

Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Dozoru Technicznego (TTJA) poinformował, że weszło w życie rozporządzenie, na mocy którego zostanie w tym roku przeprowadzone postępowanie w sprawie pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych. Na jesieni mają być zorganizowane pierwsze aukcje dla obszarów, którymi zainteresowany jest więcej niż jeden deweloper.
31.03.2023

„Washington Post”: brak jednoznacznych dowodów, że to Rosja stoi za atakami na Nord Stream

Niektórzy zachodni oficjele wyrażają wątpliwości, czy to rzeczywiście Rosja stoi za eksplozjami, które pod koniec września uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - napisał w środę dziennik „Washington Post”.
21.12.2022

Uruchomiono pierwszy w Niemczech terminal LNG

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zainaugurował w sobotę w Wilhelmshaven pracę pierwszego w Niemczech terminalu skroplonego gazu ziemnego. Dzięki temu i innym terminalom LNG zaopatrzenie energetyczne Niemiec ma stać się niezależne od rurociągów z Rosji.
17.12.2022

Projekt komisji ds. polityki energetycznej: pierwszy raport z działalności do 17 września 2023 r.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022 pierwszy raport ze swojej działalności miałaby opublikować do 17 września 2023 r. - wynika z projektu ustawy powołującej tę komisję. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.
01.12.2022

Port w Hamburgu porozumiał się z Chinami w sprawie przejęcia części terminalu kontenerowego

W poniedziałek wieczorem zawarto porozumienie w sporze, dotyczącym umowy chińskiej firmy żeglugowej Cosco z portem w Hamburgu. Niemieckie ministerstwa wyraziły zgodę na przejęcie przez Cosco 24,9 proc. terminalu Tollerort. Według pierwotnego planu miało być to 35 proc. – opisuje portal „Sueddeutsche Zeitung” (SZ).
25.10.2022

Chińska firma zainwestuje w port w Hamburgu; ekspert ostrzega: to potencjał szantażu przez Pekin

Planowane udziały chińskiej grupy Cosco w terminalu kontenerowym w Hamburgu to jedna ze spornych kwestii w ramach niemieckiego rządu. Plany te krytykuje minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) i służby bezpieczeństwa, popiera je kancelaria Olafa Scholza, który dodatkowo zapowiada wyjazd do Chin z delegacją biznesową w listopadzie – napisał portal ntv.
22.10.2022

Finlandia i Estonia zdecydowały o lokalizacji pływającego terminala LNG

Fiński minister gospodarki Mika Lintilä i estońska minister gospodarki i infrastruktury Riina Sikkut poinformowali o lokalizacji wspólnego projektu pływającego terminala FSRU. Ten będzie znajdował się w nadmorskiej gminie Ingå (Inkoo) w Finlandii „ze względów bezpieczeństwa”.
13.10.2022

Niemcy. Prasa o wizycie kanclerza Scholza w krajach Zatoki Perskiej: pragmatyzm zamiast wartości

Kanclerz Olaf Scholz wrócił w niedzielę z dwudniowej podróży do krajów Zatoki Perskiej - Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, gdzie zabiegał o dostawy gazu. "Polityka zagraniczna oparta na wartościach ustąpiła miejsca namacalnemu pragmatyzmowi" - zauważa niemiecka prasa.
26.09.2022

Niemiecki gazowy gigant Uniper znacjonalizowany przez rząd

W wyniku wstrzymania dostaw gazu z Rosji, rząd Niemiec staje się większościowym udziałowcem największego niemieckiego importera gazu ziemnego – firmy Uniper. Umowa zakłada, że rząd Niemiec będzie posiadał ok. 99 proc. udziałów w Uniperze, który tym samym zostanie znacjonalizowany – poinformowało w środę w Berlinie niemieckie Ministerstwo Gospodarki.
21.09.2022

Bułgaria: nie podpiszemy nowej umowy z Gazpromem

Bułgaria nie zamierza podpisywać nowej wieloletniej umowy z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu - poinformował na konferencji prasowej we wtorek minister gospodarki Nikoła Stojanow. Obecny kontrakt wygasa pod koniec br., a Bułgaria ma problem z uzyskaniem od Gazpromu gazu, który należy jej się na mocy tego dokumentu. Sofia nie otrzymuje dostaw z Rosji od kwietnia.
20.09.2022

Latvenergo i RWE łączą siły w rozwoju offshore wind na Łotwie

Spółka Latvenergo, jeden z największych dostawców usług energetycznych w krajach bałtyckich oraz RWE, światowy lider w dziedzinie OZE, połączyli siły w obszarze rozwoju projektów morskich farm wiatrowych.
20.09.2022

Dziś otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną

W sobotę, 17 września, otwarty zostanie kanał żeglugowy będący częścią nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyska niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk. Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność - podkreśla rząd.
17.09.2022

Niemiecki rząd chce przejąc rafinerię od Rosnieftu i przestawić ją na wodór

Niemiecki rząd chce oddać rafinerię PCK Schwedt, częściowo należącą do rosyjskiej spółki państwowej Rosneft, pod zarząd państwowy - poinformował "Spiegel" w czwartek. Rafineria ta przerabia wyłącznie ropę z Rosji i ma kluczowe znaczenie w zaopatrywaniu wschodnich Niemiec w produkty naftowe.
15.09.2022

Za tydzień otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną

Za tydzień, 17 września, otwarta zostanie nowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyska niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk. Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność - podkreśla rząd.
10.09.2022

Morawiecki: gazociąg miedzy Polską a Słowacją wzmacnia bezpieczeństwo miedzy naszymi krajami

Gazociąg Polska-Słowacja jest gazociągiem bezpieczeństwa i pokoju w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Niemcy i Rosję, ze wsparciem innych krajów, który był gazociągiem wojny – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w Strachocinie na Podkarpaciu.
26.08.2022

Niemcy zabezpieczają dostawy gazu do pływających terminali LNG

Rząd Niemiec podpisał list intencyjny z największymi importerami gazu w kraju, aby zabezpieczyć dostawy surowca do dwóch planowanych, pływających terminali LNG, a tym samym zmniejszyć zależność od paliwa rosyjskiego.
25.08.2022

Kanada i Niemcy będą wspólnie inwestować w produkcję i eksport wodoru

Kanada i Niemcy podpisały we wtorek wspólną deklarację o produkcji i eksporcie wodoru do Niemiec, w ramach zastępowania gazu ziemnego w gospodarce jako paliwa. Oba kraje chcą rozpocząć eksport produkowanego w Kanadzie wodoru w 2025 r.
24.08.2022

Niemcy. Wicekanclerz Habeck ostrzega przed ustępstwami wobec Putina ws. Nord Stream 2

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w niedzielę w Berlinie ostrzegł przed uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2 - podał portal dziennika "Bild". Według polityka uruchomienie niemiecko-rosyjskiego projektu byłoby pośrednim przyznaniem racji prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.
21.08.2022

Ropa rurociągiem "Przyjaźń" wraca także na Słowację

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik zadeklarował w środę w Bratysławie, że ropa popłynie przez rurociąg "Przyjaźń" w ciągu najbliższych godzin. Dodał, że problem wystąpił w Europie Zachodniej w jednym z banków, a zatrzymanie ropy nie było winą strony rosyjskiej czy ukraińskiej.
10.08.2022

Niemcy wybierają lokalizację dla dwóch terminali LNG, w planach budowa piątego

Rząd niemiecki wydzierżawił w sumie cztery pływające terminale skroplonego gazu ziemnego (tzw. FSRU). Powstanie także piąty terminal jako prywatna inwestycja.
30.07.2022

Habeck o Nord Stream 1: sytuacja jest poważna

"Jesteśmy w poważnej sytuacji. Już czas, żeby wszyscy to zrozumieli" - powiedział w poniedziałek wieczorem minister gospodarki Niemiec Robert Habeck po tym jak rosyjski Gazprom poinformował o kolejnym ograniczeniu przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1.
26.07.2022

Kanclerz Niemiec ogłasza plan pomocy dla krajowego importera gazu; wzrosną ceny dla odbiorców

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przerwał urlop i na konferencji prasowej w Berlinie przedstawił w piątek plan ratunkowy dla firmy Uniper – największego w kraju importera gazu. Gigant energetyczny, który zaopatruje w gaz liczne zakłady komunalne i dostawców regionalnych, potrzebuje pomocy państwa, by nie splajtować przez kryzys gazowy – pisze w piątek portal dziennika „Bild”. Działania pomocowe dla Unipera oznaczają podwyżki cen dla klientów.
22.07.2022

Niemcy nie pozwolą na uruchomienie Nord Stream 2?

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck przestrzegł przed traktowaniem wznowienia dostaw gazu przez Nord Stream 1 jako oznaki wiarygodności Rosji. Nie po raz pierwszy Władimir Putin próbuje wykorzystać gaz do strategicznego dzielenia Niemiec i Europy – powiedział przedstawiciel rządu w Berlinie, wykluczając zarazem możliwość udzielenia zgody na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.
22.07.2022

Berlin chce, by Holandia wznowiła wydobycie gazu w Groningen, ta odpowiada, aby Niemcy utrzymały atom

Niemcy naciskają na Niderlandy, aby wznowiły wydobycie gazu w rejonie Groningen - podał w czwartek dziennik "Financieele Dagblad", powołując się na swoje źródła w Hadze i Brukseli. Holenderski minister energii i klimatu miał odpowiedzieć, aby Niemcy nie wyłączały swoich elektrowni atomowych.
14.07.2022

Niemiecki FSRU rozpocznie pracę w grudniu

Efektem wojny w Ukrainie jest rozbudowa przez Niemcy infrastruktury dla paliw kopalnych, takich jak gaz i ropa, między innymi na Morzu Bałtyckim. Rosja czasowo wstrzymała dostawy gazu ziemnego przez Nord Stream 1 do Lubmina (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Niemiecka firma ReGas pracuje nad instalacją w tym miejscu pływającego terminalu na gaz LNG, który ma rozpocząć pracę już w grudniu.
14.07.2022

W Wiedniu niemiecko-austriackie rozmowy o współpracy w sprawie dostaw gazu

Wicekanclerz, minister gospodarki Niemiec Robert Habeck udał się we wtorek do Wiednia, gdzie odbył rozmowy z przedstawicielami rządu Austrii i austriackim prezydentem Alexandrem Van der Bellenem o współpracy w obliczu niedoborów gazu. Jak pisze agencja APA, oba kraje są w bardzo dużym stopniu uzależnione od dostaw gazu z Rosji.
12.07.2022

Niemcy. Rząd obawia się całkowitego odcięcia gazu z Nord Stream1

Rząd w Berlinie obawia się, że zaplanowane na poniedziałek czasowe wyłączenie gazociągu Nord Stream 1 będzie dla Rosji pretekstem do całkowitego odcięcia dostaw gazu do Niemiec - pisze w niedzielę portal dziennika „Bild”. "Czy Putin od jutra wyłączy gaz na dobre?" - zastanawia się gazeta.
10.07.2022

Niemcy. Parlament zadecydował o czasowym powrocie do energetyki węglowej

Z powodu kryzysu gazowego w Niemczech, parlamentarzyści Bundestagu i Bundesratu zgodzili się w piątek na powrót do energetyki węglowej. Nie przyjęto jednak poprawki CDU/CSU, zmierzającej do pozostawienia czynnych elektrowni jądrowych, które - według planów - mają być zamknięte do końca bieżącego roku.
08.07.2022

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
29.06.2022

PKN Orlen widzi możliwość kooperacji w zakresie m.in. morskiej energetyki wiatrowej także na Łotwie

PKN Orlen z uwagą obserwuje rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzega możliwość kooperacji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru - powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.
20.06.2022

Japoński minister: nie wycofamy się z projektu gazowego Sachalin-2, nawet jeśli nas o to poproszą

Japonia nie wycofa się z projektu gazowego Sachalin-2 w Rosji, nawet jeśli zostanie o to poproszona – powiedział we wtorek komisji parlamentarnej japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu Koichi Hagiuda. Jego wypowiedź omawia agencja Reutera.
31.05.2022

Gazociąg między Polską a Słowacją jest gotowy do testów

Gazociąg między Polską a Słowacją jest gotowy do próbnego uruchomienia - poinformował w piątek w miejscowości Vyrava na wschodzie Słowacji premier tego kraju Eduard Heger. Według niego rurociąg jest już pod ciśnieniem i gotowy do pracy, a dzięki niemu Słowacja ma uzyskać dostęp do gazu norweskiego.
27.05.2022

PERN o budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk. To szansa na rozbudowę Nafotportu w Porcie Gdańsk

Budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk staje się bardziej prawdopodobna. Zapotrzebowanie na dodatkowy przesył ropy naftowej będzie decydujące dla tego projektu i rozbudowy Naftoportu o kolejne stanowisko do odprawy tankowców. Skorzystać mogłyby na tym Niemcy - poinformowała PAP Grupa PERN.
27.05.2022

Niemiecka rafineria ograniczy import ropy z Rosji. Będą dostawy przez Port Gdańsk

Rafineria w niemieckiej Leunie należąca do Totalenergies do końca br. zmniejszy pobór rosyjskiej ropy, a od 2023 r. nie będzie jej w ogóle sprowadzać - poinformował w środę prezes koncernu Patrick Pouyanne - przekazał Reuters.
25.05.2022

Niemcy. Embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"?

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki".
24.05.2022

Rosja musi zgodzić się na korytarz żywnościowy z Odessy?

Zachodni polityk ocenił w poniedziałek, że korytarz żywnościowy z Odessy może powstać tylko za zgodą Rosji, przekazała agencja Reuters. O utworzenie takiego korytarza zabiega wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.
23.05.2022

Finlandia i Estonia łączą siły w projekcie pływającego terminala LNG

W środę 5 maja 2022 roku przedstawiciele operator systemów gazowych Elering i Gasgrid Finland podpisali umowę o współpracy w zakresie wspólnej dzierżawy i zarządzania pływającym terminalem LNG (FSRU). Dwa kraje łączą siły na rzecz bezpieczeństwa dostaw gazu w Estonii i Finlandii poprzez rezygnację z importu rosyjskich gazociągów. Prywatna firma Alexela złożyła zaskakującą ofertę Eleringowi, który nie ukrywa zaskoczenia. Ostatecznie strona rządowa i prywatne firmy doszły do porozumienia.
20.05.2022

Czy z Naftoportu popłynie ropa do Niemiec? Moskwa: polsko-niemiecki model biznesowy niemożliwy, bez wycofania Rosjan z rafinerii Schwedt

Wycofanie rosyjskiego udziału z rafinerii Schwedt jest podstawowym warunkiem Polski w pomocy dot. zwiększenia niezależności Niemiec od rosyjskiej ropy - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że bez tego, żaden model biznesowy w tej sprawie nie jest możliwy.
13.05.2022

Niemcy odchodzą od rosyjskiego gazu? Ruszają budowy FSRU

Niemcy ruszają z budową pływających terminali gazu płynnego LNG. Pierwsza jednostka FSRU ma zostać uruchomiona jeszcze w 2022 roku.
08.05.2022

Niemcy. Szefowa MSZ: popieramy embargo na ropę z Rosji

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock potwierdziła, że jej kraj popiera embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej. "W ramach UE prowadzimy działania kampanię na rzecz wspólnego wycofywania (rosyjskiej) ropy naftowej w ramach (przygotowywanego) szóstego pakietu sankcji” - powiedziała szefowa MSZ w niedzielę wieczorem w programie telewizji ARD.
02.05.2022

Niemieckie media: Port Gdańsk i Pern może pomóc Niemcom uwolnić się od rosyjskiej ropy

Federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) zapowiada zakończenie przez Niemcy w najbliższym czasie importu rosyjskiej ropy. Jego plany przyspieszyły po wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami polskiego rządu – pisze w środę „Welt”.
27.04.2022

Szefowa dyplomacji Niemiec: zakończymy import ropy z Rosji do końca roku

Niemcy zaprzestaną importu ropy naftowej z Rosji do końca roku - poinformowała w środę niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock po spotkaniu ze swoimi bałtyckimi odpowiednikami w Rydze.
20.04.2022

Łotwa. Do końca roku kryzys energetyczny w sferze dostaw produktów naftowych

Łotwa ogłosiła do końca roku kryzys energetyczny w sferze dostaw produktów naftowych - podaje we wtorek portal Delfi, powołując się na decyzję rządu w Rydze.
19.04.2022

Finlandia. Rząd chce uniezależnić kraj od dostaw energii z Rosji; razem z Estonią wynajmie gazowiec LNG

Wspólnie z Estonią będziemy korzystać z dostaw ciekłego gazu drogą morską. To jedyny sposób, aby szybko odłączyć się od rosyjskiego gazociągu - oświadczył w czwartek minister gospodarki Finlandii Mika Lintila. Dotychczas 100 proc. zużywanego w Finlandii gazu ziemnego, a 90 proc. ropy, pochodziło z Rosji.
07.04.2022

Witkowski: ostateczny koszt przekopu przez mierzeję w październiku-listopadzie

Ostateczny koszt budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną będzie znany w październiku lub listopadzie tego roku - poinformował podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
05.04.2022

Katar pomoże uniezależnić się Berlinowi od Rosji dzięki LNG

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę, Niemcy dążą do ​​zmniejszenia swojej zależności energetycznej od surowców oferowanych przez Putina. Berlin prowadzi negocjacje kontraktowe z Katarem związane z długoterminowym dostawami LNG.
31.03.2022

Kraje G7 odrzucają żądanie Rosji, by płacić w rublach za dostawy gazu

Państwa grupy G7 zdecydowanie odrzucają żądanie rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, który domaga się płatności w rublach za dostawy gazu. „Próba Putina, aby nas podzielić, jest oczywista” – skomentował federalny minister gospodarki Robert Habeck po spotkaniu, przeprowadzonym w formie zdalnej ze swoimi odpowiednikami z krajów G7.
28.03.2022

RWE zbuduje terminal w Brunsbüttel do importu zielonego amoniaku

Zaledwie niedawno podpisano porozumienie w sprawie przyspieszonej budowy pierwszego niemieckiego terminalu LNG w Brunsbüttel koło Hamburga. Niemiecki koncern RWE idzie o krok dalej. Firma chce zrealizować w najbliższej okolicy terminala kolejny projekt: terminal do importu zielonej energii, a dokładnie zielonego amoniaku.
27.03.2022

Estonia może przyspieszyć realizację planu budowy pływającego terminalu LNG

Estonia może przyspieszyć realizowany od dekady plan budowy pływającego terminalu do importu skroplonego gazu ziemnego, by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej energii - przekazała w środę agencja Bloomberga.
23.03.2022

Niemiecki minister gospodarki: Niemcy powinny do końca br. uniezależnić się od rosyjskiego węgla

Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że chciałby, aby do końca roku Niemcy stały się niezależne od importu węgla z Rosji. Z każdym dniem dostawy rosyjskiego węgla się zmniejszają – zapewnił minister w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS). Większe trudności mogą wiązać się z odcięciem się od dostaw rosyjskiego gazu.
14.03.2022

Niemiecki bank podpisał porozumienie ws. budowy terminala LNG u ujścia Łaby

Niemiecki państwowy bank rozwojowy KfW podpisał z firmami Gasunie i RWE memorandum ws. budowy terminala LNG u ujścia Łaby - poinformowało w sobotę niemieckie ministerstwo gospodarki (BMWi). Budowę terminali zapowiedział ostatnio kanclerz Olaf Scholz.
06.03.2022

Celnicy biorą się za jachty rosyjskich oligarchów. Część już zajęli

Francuscy celnicy w miejscowości La Ciotat zajęli jacht rosyjskiego oligarchy, szefa koncernu Rosnieft Igora Sieczyna - poinformował w czwartek minister finansów Francji Bruno Le Maire. Według magazynu "Forbes" podobnego przejęcia dokonały tego dnia służby celne w Niemczech, które zatrzymały jacht zbliżonego do Kremla miliardera Aliszera Usmanowa.
03.03.2022

Shell zmienia nazwę i przenosi się do Wielkiej Brytanii

Gigant naftowy Shell zdecydował się przenieść swoją siedzibę z Holandii do Wielkiej Brytanii, zmieniając swoją strukturę i usuwając „Royal Dutch” ("królewski holenderski") z pełnej nazwy.
20.11.2021

Londyn i Paryż znów spierają się o połowy na brytyjskich wodach

Między Wielką Brytanią a Francją narasta kolejny spór o prawo do połowów. Paryż jest oburzony decyzją Londynu, który pozytywnie rozpatrzył tylko 12 z 47 wniosków o licencję na połowy na brytyjskich wodach terytorialnych.
29.09.2021

IUCN: niech Holandia powstrzyma się od wydobycia gazu na Morzu Wattowym

Uczestnicy kongresu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), który zakończył się w piątek w Marsylii, przyjęli apel wzywający Niderlandy do powstrzymania się od wydobycia gazu na Morzu Wattowym.
10.09.2021

Niemieckie media: Nord Stream 2 to kompromitacja polityki zagranicznej

Niemieckie media krytykują sposób, w jaki niemiecki rząd zachowuje się w kwestii Nord Stream 2. „W Afganistanie Niemcy przez lata wypierały rzeczywistość – aż było za późno. Podobnie jest z rurociągami Nord Stream” – pisze „Welt”.
24.08.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - GospodarkaMorska.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - GospodarkaMorska.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
03.08.2021

USA. Minister Altmaier: Niemcy chcą rozwiązać spór ws. Nord Stream 2 do sierpnia

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier zapowiedział w piątek w Waszyngtonie, że liczy na rozwiązanie sporu z USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2 do sierpnia. Dodał, że przeprowadził już "produktywne rozmowy" z amerykańską minister energii Jennifer Granholm.
25.06.2021

USA. Departament Stanu: Nie ma wyznaczonej daty porozumienia z Niemcami ws. Nord Stream 2

Rzeczniczka amerykańskiego resortu dyplomacji Jalina Porter powiedziała PAP w czwartek, że USA nie wyznaczyły horyzontu czasowego dla rozmów z Niemcami ws. gazociągu Nord Stream 2. Wcześniej szef MSZ Niemiec przewidywał, że porozumienie zostanie osiągnięte do sierpnia.
24.06.2021

Portugalia: Zainaugurowano podmorski światłowód między Europą a Ameryką Łacińską

W miejscowości Sines w zachodniej Portugalii uruchomiono we wtorek pierwsze połączenie do szybkiego przesyłu danych między Europą a Ameryką Łacińską. Światłowód EllaLink biegnie po dnie Oceanu Atlantyckiego.
01.06.2021

W. Brytania: Spór na Jersey zażegnany, potencjał do dalszych sporów o połowy pozostał

Spór dotyczący połowów ryb wokół Jersey - w związku z którym Wielka Brytania i Francja wysłały tam po dwie łodzie patrolowe - został na razie zażegnany, ale nieporozumienia dotyczące warunków połowów po brexicie mogą jeszcze powracać w przyszłości.
07.05.2021

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich blokuje port na Jersey

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich w czwartek zablokowało port w Saint Helier, stolicy wyspy Jersey, w proteście przeciw warunkom połowowym dla francuskich rybaków na tamtejszych wodach po brexicie. Wielka Brytania i Francja wysłały łodzie patrolowe w okolice wyspy.
06.05.2021

Dwie łodzie patrolowe popłyną na Jersey w związku z groźbami Francji

Brytyjska marynarka wyśle dwie łodzie patrolowe na wyspę Jersey - dependencję Korony Brytyjskiej na kanale La Manche - jako "środek zapobiegawczy" w związku z groźbami Francji, że odetnie ona dostawy prądu lub zablokuje główny port wyspy - podano w środę wieczorem.
06.05.2021

Recepta na skuteczniejszy handel z chińskimi firmami? Juan, know-how i relacje

Prognozowany wzrost znaczenia chińskiej waluty (juana) na świecie może mieć wpływ na przedsiębiorców handlujących z Chinami. Jak lepiej chronić swoje interesy i skutecznie rozwijać współpracę z partnerami z Państwa Środka? Oto kilka praktycznych podpowiedzi dla polskich importerów i eksporterów.
13.04.2021

Konferencja o Chinach: o wszystkim, co ważne dla importerów i eksporterów

Wpływ blokady Kanału Sueskiego na import towarów z Chin do Polski, wzrost znaczenia juana w handlu międzynarodowym oraz ubezpieczenia należności – m.in. te zagadnienia podejmowali doświadczeni eksperci zaproszeni do udziału w Konferencji „Chiny dla każdego. Jak podnieść skuteczność w handlu z Chinami”.
02.04.2021

Gróbarczyk o budowie promu w Szczecinie: Pewną cenę za zbyt duży optymizm już zapłaciłem

Marek Gróbarczyk w dzisiejszej audycji „Rozmowy pod Krawatem” w Radiu Szczecin przyznał, że prowadzone są intensywne prace nad negocjacją kontraktów dla polskich stoczni.
03.03.2021

Na Mauritiusie rozpoczyna się demontaż rufy MV Wakashio

Sześć miesięcy po zatopieniu dziobu MV Wakashio, w Pointe d'Esny na Mauritiusie w końcu rozpoczął się demontaż rufy statku.
18.02.2021

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie przeciwko wiceministrowi Gróbarczykowi

Złożyłem w środę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceministra Marka Gróbarczyka polegającego na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego - poinformował w środę w Gdańsku poseł Lewicy Marek Rutka. Wiceminister w rozmowie z PAP ocenił zawiadomienie jako "bezsensowne i idiotyczne" oraz dodał, że "poseł miał prawo je złożyć, żyjemy w wolnym kraju".
17.02.2021

Podsumowanie tygodnia 7/2021, a w nim m.in.: o utracie stanowiska przez wieloletniego szefa PŻB

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o ważnej zmianie personalnej w PŻB. Dotychczasowy dyrektor został odwołany z urzędu.
15.02.2021

Ruszył przetarg na sprzedaż ST3 Offshore

Syndyk Masy Upadłości ST3 Offshore Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w Szczecinie ogłosił wczoraj przetarg pisemny na sprzedaż z wolnej ręki przedsiębiorstwa.
10.02.2021

Niemiecki koncern zakupił większościowy udział w firmie z rynku technologii wodorowej

Niemiecki producent silników, MAN Energy Solutions, nabył 99 proc.udział w H-Tec Systems – rodzimej firmie zajmującej się technologią elektrolizy.
21.01.2021

Rząd za zwiększeniem wydatków na przekop Mierzei Wiślanej

Rząd zgodził się na to, by zwiększyć z 880 mln zł do blisko 2 mld zł wartość programu zw. z przekopem Mierzei Wiślanej - podał we wtorek CIR. Jak wytłumaczono wynika to m.in. z powodu wzrostu cen materiałów i robót budowlanych.
24.11.2020

Wzrost kosztów przekopu Mierzei Wiślanej - we wtorek na posiedzeniu rządu

Wartość pracy przy projekcie przekopu Mierzei Wiślanej ma wynieść prawie 2 mld zł z powodu m.in. wzrostu cen materiałów i robót budowlanych i zwiększenia zakresu prac - wynika z uzasadnienia do projektu zmiany uchwały Rady Ministrów, którą we wtorek ma się zająć rząd.
23.11.2020

Marek Gróbarczyk sekretarzem stanu w resorcie infrastruktury

Były minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk został mianowany sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury - podał na Twitterze rzecznik resortu Szymon Huptyś.
17.11.2020

Wartość prac przy przekopie Mierzei Wiślanej wyniesie prawie 2 mld zł

Wartość pracy przy projekcie przekopu Mierzei Wiślanej ma wynieść prawie 2 mld zł. Wynika to m.in. ze wzrostu cen materiałów i robót budowlanych oraz zwiększenia zakresu prac - wynika z uzasadnienia do projektu zmiany uchwały Rady Ministrów w tej sprawie, zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
10.11.2020

W 2021 r. 700 mln zł na przekop Mierzei Wiślanej

Na budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, czyli przekop Mierzei Wiślanej, zaplanowano w budżecie 2021 r. 700 mln zł - poinformował dziś w Sejmie Jerzy Materna, przewodniczący sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
03.11.2020

Powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. zagrożeń wynikających z zalegających w obszarach morskich RP materiałów niebezpiecznych - czym ma się zająć?

5 października w Monitorze Polski opublikowane zostało ZARZĄDZENIE NR 150 PREZESA RADY MINISTRÓW z dn. 25 września 2020 roku ws. powołania Międzyresortowego Zespołu ds. zagrożeń wynikających z zalegających w obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej materiałów niebezpiecznych. Powołanie Zespołu jest niewątpliwym rezultatem wyników kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku przez Najwyższą Izbę Kontroli.
09.10.2020

Gróbarczyk: dzisiaj przychodzi mi odbyć ostatnią wachtę

W piątek i sobotę (2 i 3 października) odbyły się uroczystości inauguracyjne Roku Akademickiego 2020/21 w Akademii Morskiej w Szczecinie. Jednym z gości był minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Jak powiedział podczas swojego przemówienia: "Po latach osobistej podróży, dzisiaj przychodzi mi odbyć ostatnią wachtę".
06.10.2020

NIK o działaniach na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych

Podczas, gdy w krajach Unii Europejskiej rośnie rola przewozów wodnym transportem śródlądowym, w Polsce tendencja jest odwrotna. Wpływ na to ma m.in. zmniejszająca się długość śródlądowych dróg wodnych i wieloletnie zaniedbania inwestycyjne na nich. Co prawda administracja publiczna podejmowała działania i inicjatywy na rzecz rozwoju dróg żeglownych, jednakże nie były one w pełni skuteczne, gdyż nie udało się wykonać wszystkich zaplanowanych w tym zakresie przedsięwzięć. Przede wszystkim nie udało się stworzyć systemu finansowani
05.10.2020

Potencjał gospodarczy Dolnej Wisły

28 września br. odbyła się konferencja naukowa dotycząca wykorzystania potencjału terenów znajdujących się w obszarze Dolnej Wisły. Eksperci dyskutowali m.in. o kolejnych koniecznych inwestycjach, które pozwolą na dalszy rozwój różnych gałęzi gospodarki. Podkreślali też, jak wielkie znaczenie miało wybudowanie Stopnia Wodnego Włocławek, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie.
29.09.2020

Chrzest jednostki „Zodiak II” podczas obchodów 100-lecia Administracji Morskiej RP (foto, wideo)

"Po 38 latach zastępujemy jednostkę wysłużoną, najnowocześniejszą, jaka jest dziś dostępna na rynku. Urządzenia, które zamontowaliśmy na tym statku, głównie jeśli chodzi o hydrografię, napędy, manewrowość i nawigację, są najnowocześniejszymi, jakimi dysponuje dziś Europa i świat" - powiedział Marcin Ryngwelski, prezes zarządu spółki Remontowa Shipbuilding, podczas piątkowej ceremonii chrztu i podniesienia bandery na statku „Zodiak II”. Uroczystość wpisała się w obchody jubileuszu 100-lecia Administracji Morskiej RP.
27.09.2020

Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w kolejny etap

Zamykamy pewien etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej, przechodzimy do kolejnego - powiedział dzisiaj minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w miejscu przekopu na Mierzei Wiślanej.
26.09.2020

Niemiecki minister gospodarki przeciwny wstrzymaniu Nord Stream 2

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier (CDU) w opublikowanej wczoraj rozmowie z dziennikiem „Handelsblatt” pt. "Minister gospodarki Altmaier walczy o Nord Stream 2" zarzuca krytykom gazociągu Nord Stream 2 niekonsekwencję. Przekonuje, że "gaz jest przeznaczony nie tylko dla Niemiec, ale dla wielu krajów Unii Europejskiej".
26.09.2020

Estyjska, Brysna i Śmięcka - oto propozycje nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim

Wyspa Estyjska to propozycja nazwy wyspy na Zalewie Wiślanym, która powstanie po budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim mają nosić nazwy: Brysna oraz Śmięcka. Wyniki głosowania na nazwy wysp podał dziś resort gospodarki morskiej.
22.09.2020

ISR: Energetyczna ofensywa państw bałtyckich

W przyszłym tygodniu w Szczecinie podpisana będzie „Deklaracja Bałtycka” służąca wzmocnieniu współpracy w zakresie planowania przestrzennego obszarów morskich, zwłaszcza pod katem budowy farm wiatrowych. Towarzyszy jej seria wspólnych projektów energetycznych inicjowanych przez kraje regionu.
21.09.2020

Plany Wód Polskich w zakresie adaptacji do zmian klimatu

Szósta edycja Międzynarodowego Kongresu „EKO FORUM” stała się miejscem debaty o rozwoju gospodarki z użyciem nowoczesnych, pro-środowiskowych technologii. W trakcie wydarzenia Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś przedstawił plany inwestycyjne Gospodarstwa dotyczące wzrostu produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) a także szczegóły krajowego programu retencji korytowej, którego zadaniem jest poprawa bilansu wodnego na terenach rolnych. Część dotycząca gospodarowania wodami została zapoczątkowana ważną d
16.09.2020

Szef MSZ zbulwersowany postępowaniem Róży Thun ws. Mierzei Wiślanej

Jestem zdziwiony, nawet zbulwersowany postępowaniem europosłanki Róży Thun ws. przekopu Mierzei Wiślanej - powiedział dziś minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.
10.09.2020

Gróbarczyk: tweet europoseł Róży Thun ws. przekopu mierzei to fake news

Tweet europoseł Róży Thun w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej to fake news - napisał na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.
10.09.2020

Gróbarczyk: po pogłębieniu toru wodnego wzrosną możliwości szczecińskiego portu

Po pogłębieniu toru wodnego ze Szczecina do Świnoujścia możliwości przeładunkowe portu w Szczecinie wzrosną dwukrotnie – powiedział dziś minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
09.09.2020

Minister Gróbarczyk uczestniczył w ministerialnej konferencji ds. żeglugi morskiej w Hamburgu

8 września 2020 r. Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wziął udział jako przedstawiciel rządu RP w ministerialnej konferencji ds. żeglugi morskiej w Hamburgu.
09.09.2020

Niemiecki minister gospodarki powątpiewa w skuteczność sankcji wobec Rosji

Odnosząc się do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, chadecki minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier z powątpiewaniem wyraził się o skuteczności jakichkolwiek sankcji wobec Rosji - poinformowała we wtorek agencja dpa.
08.09.2020

Trwają przygotowania do budowy tymczasowego kolektora ściekowego

Rury do konstrukcji awaryjnego rurociągu, którym zostaną doprowadzone ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", dotarły już na plac budowy po obu brzegach Wisły, nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Dzisiaj specjaliści łączyli elementy rur.
07.09.2020

Zmiany w składzie Konwentu Morskiego

W dniu 31 sierpnia 2020 r. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk powołał dr inż. kpt. ż. w. Bogumiła Łączyńskiego - Dyrektora Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG - w skład Konwentu Morskiego, pełniącego funkcję organu pomocniczego dla ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
07.09.2020

Wykonawca przesyłu ścieków na moście pontonowym wybrany

Wybraliśmy generalnego wykonawcę awaryjnego układu przesyłowego ścieków na moście pontonowym - poinformował w czwartek warszawski ratusz. Najprawdopodobniej od piątku zacznie się stabilizacja gruntu i zwożenie materiałów pod budowę mostu - zapowiedział.
03.09.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

Rzeczniczka stołecznego ratusza pyta, o jakich zaleceniach ws. "Czajki" mówił szef KPRM

Proszę doprecyzować, jakie zalecenia ma pan na myśli albo wycofać się z tej sugestii - czytamy we wpisie rzeczniczki stołecznego ratusza Karoliny Gałeckiej do szefa KPRM Michała Dworczyka. Chodzi o wypowiedź, zgodnie z którą miasto nie zastosowało się do zaleceń po zeszłorocznej awarii "Czajki".
01.09.2020

Gróbarczyk oddaje sprawę Czajki do prokuratury

Oddajemy do prokuratury sprawę awarii w oczyszczalni Czajka - poinformował we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
01.09.2020

Gróbarczyk: sprawa Czajki dzisiaj trafi do prokuratury

Sprawa awarii w systemie przesyłu ścieków do warszawskiej oczyszczalni Czajka dzisiaj trafi do prokuratury - zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. „Przewidzieliśmy tę katastrofę” - dodał.
01.09.2020

Gróbarczyk: przekop Mierzei zgodny z harmonogramem

Prace przy przekopie Mierzei Wiślanej i budowie kanału żeglugowego prowadzone są zgodnie z harmonogramem - poinformował dziś rano minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że końcówka tego roku będzie kluczowa dla całego przedsięwzięcia.
01.09.2020

Chcesz nazwać jedną z nowych wysp? Weź udział w konkursie!

Ministerstwo gospodarki morskiej szuka nazw dla trzech nowych wysp, które powstają na Mierzei Wiślanej i Zalewie Szczecińskim. Resort ogłosił w piątek konkurs na ich nazwy.
07.08.2020

Do Libanu płyną statki z niezbędnymi dostawami

Wczorajsza eksplozja w porcie w Bejrucie zniszczyła między innymi główny magazyn zboża w Libanie wraz ze znajdującym się tam ziarnem. Obecne zapasy wystarczą na mniej niż miesiąc, ale do kraju już płyną statki z niezbędnymi dostawami - poinformowały dziś tamtejsze władze.
05.08.2020

Niemcy: Minister gospodarki liczy na złagodzenie sporu w sprawie Nord Stream 2

W opublikowanej we wtorek wypowiedzi dla agencji dpa niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier wyraził nadzieję na złagodzenie sporu z USA wokół gazociągu Nord Stream 2 z Rosji po dnie Bałtyku do Niemiec i na wstrzymanie nowych blokujących jego dokończenie amerykańskich sankcji.
04.08.2020

Elbląg będzie portem towarów, dla których duże porty są za drogie

Po przekopaniu Mierzei Wiślanej Elbląg stanie się portem, przez który będą przepływać towary, dla których duże porty były za drogie - uważa minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.
30.07.2020

MGMiŻŚ: złoża bursztynu na obszarze przekopu Mierzei Wiślanej to około 1,4 tony

Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się około 1,4 tony bursztynu - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej.
23.07.2020

MFiPR: 167 mln zł z funduszy UE na dofinansowanie projektów morskich

Ok. 167 mln zł wyniesienie dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej dla trzech projektów w portach morskich w Szczecinie, Gdyni i Świnoujściu - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
23.07.2020

Gróbarczyk: aplikacja dla wodniaków spopularyzuje turystykę wodną

Aplikacja Drogi wodne spopularyzuje turystykę wodną i zachęci wszystkich do tej formy spędzania wolnego czasu - ocenił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
10.07.2020

Miliardy na walkę z suszą. Rząd planuje kolejne inwestycje i uprości ich realizację

Polska jest jednym z europejskich krajów najbardziej zagrożonych deficytem wody, a susze, które ją co roku nawiedzają, są coraz większym problemem m.in. dla rolnictwa i przemysłu. Dlatego też w najbliższych latach rząd przeznaczy miliardy złotych na inwestycje, które mają jej przeciwdziałać i poprawić krajowy bilans wodny. Projekt specjalnej ustawy, która ma minimalizować skutki susz oraz upraszczać prowadzenie niezbędnych inwestycji w tym zakresie, trafił do Rady Ministrów i ma zostać przyjęty w tym kwartale.
08.07.2020

Strategiczna Droga Czerwona coraz bliżej. Ogromne wsparcie rządu dla kluczowych inwestycji w Porcie Gdynia (wideo)

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała podpisali w obecności premiera RP Mateusza Morawieckiego porozumienie w sprawie poprawy dostępu do Portu Gdynia. Prace przygotowawcze do budowy tzw. Drogi Czerwonej w Gdyni zostaną sfinansowane z Programu Wieloletniego CPK w latach 2020-2023.
06.07.2020

Gróbarczyk: gazoport w Świnoujściu będzie rozbudowywany

Gazoport w Świnoujściu będzie rozbudowywany, powstanie m.in. nowy pirs, do którego będą mogły przybijać kolejne statki, będziemy mogli też stąd reeksportować gaz - podkreślił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
03.07.2020

List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

W Ministerstwie Klimatu podpisano list intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Inicjatywa ma służyć rozwojowi rynku offshore w Polsce.
03.07.2020

Nowy zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu zabezpieczy przed żywiołem 2,5 mln osób z południa Polski. Tego typu inwestycji będzie coraz więcej

W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Na budowie obiektu przez dwa i pół roku pracowało ponad 1 tys. osób i kilka tysięcy jednostek sprzętu. Realizacja inwestycji nie była łatwa m.in. ze względu na powódź i pandemię. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy Budimex, w
02.07.2020

Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski przedstawiciele rządu RP oraz przedsiębiorcy z branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali 1 lipca 2020 r. „List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Celem tej inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań służących rozwojowi rynku offshore w naszym kraju.
01.07.2020

Nieruchomości Vistal Gdynia z nowym właścicielem

W ramach realizacji planu restrukturyzacyjnego Vistalu, Agencja Rozwoju Przemysłu, a dokładnie jej spółka Operator ARP, odkupiła od gdyńskiej grupy nieruchomości przy Nabrzeżu Węgierskim w Gdyni.
30.06.2020

Otwarcie Zbiornika Racibórz Dolny

Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Przemysław Daca Prezes Wód Polskich oraz liczni przedstawiciele władz samorządowych, Banku Światowego i innych organizacji zaangażowanych w budowę obiektu, wzięli dzisiaj udział w ceremonii odbioru Zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na Odrze.
30.06.2020

Minister Gróbarczyk podpisał rozporządzenie o wsparciu finansowym armatorów jachtów komercyjnych

26 czerwca minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wsparcia finansowego właścicieli albo armatorów jachtów komercyjnych, z których są prowadzone połowy rekreacyjne.
26.06.2020

Gróbarczyk: wodę w Polsce będziemy zatrzymywać poprzez rozwój retencji

Wodę w Polsce będziemy zatrzymywać poprzez rozwój retencji, program obejmuje inwestycje począwszy od wielkich zbiorników wodnych po mikroretencję przydomową - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podczas drugiego dnia Szczytu Klimatycznego Togetair.
23.06.2020

PO złoży wniosek o kontrolę NIK ws. promu dla PŻB

Złożymy do Najwyższej Izby Kontroli wniosek dotyczący zbadania procesu budowy promu dla PŻB – zapowiedział w poniedziałek w Szczecinie poseł PO Arkadiusz Marchewka. Jak wskazał, po trzech latach od położenia stępki prom nadal nie został wybudowany.
22.06.2020

Ważą się losy niemieckich stoczni nad Bałtykiem

Rząd landowy Meklemburgii – Pomorza Przedniego wzmaga wysiłki na rzecz wsparcia stoczni Genting Group. W przyszłym tygodniu ma przyjąć plan ratunkowy dla tych przedsiębiorstw. Następnie powinien on zostać zatwierdzony przez komisję finansów parlamentu landowego. Przedstawiciele władz wyrażają optymizm, że negocjacje z bankami, rządem federalnym i odbiorcami wsparcia będą udane.
15.06.2020

Gróbarczyk: budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje społeczne (wywiad)

Budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje i dyskusje z lokalną społecznością- powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wskazał, że inwestycja stała się elementem kampanii wyborczej a Rafał Trzaskowski jeszcze jako poseł głosował za specustawą ws budowy nowej drogi wodnej.
15.06.2020

GDOŚ kolejny raz odkłada decyzję ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Mija półtora roku od chwili, gdy pomorscy samorządowcy złożyli odwołanie od decyzji środowiskowej dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej wydanej przez RDOŚ w Olsztynie. Tymczasem Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po raz kolejny – siódmy już – odroczył termin rozpatrzenia tego odwołania.
03.06.2020

Tykające bomby na dnie Bałtyku

Zarówno administracja morska jak i ochrony środowiska nie rozpoznawały zagrożeń wynikających z zalegania w zatopionych na dnie Bałtyku wrakach ropopochodnego paliwa i broni chemicznej. Nie szacowały też ryzyka z nimi związanego i skutecznie nie przeciwdziałały rozpoznanym i zlokalizowanym zagrożeniom. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Największe zagrożenie stanowią pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken. Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się
30.05.2020

Gróbarczyk: opowieści, że wielkie kontenerowce wpłyną nad Zalew Wiślany są bzdurą

Opowieści, że wielkie kontenerowce miałyby wpływać nad Zalew Wiślany są jedną wielką bzdurą - powiedział w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odnosząc się do budowy przekopu Mierzei Wiślanej.
27.05.2020

Gróbarczyk: przekop mierzei niezagrożony, mimo że Rosja chce go zablokować

Przekop Mierzei Wiślanej nie jest zagrożony, mimo że Rosja zrobi wszystko, by go zablokować - oświadczył minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Jego zdaniem, „można połączyć” działania Rosji z deklaracjami jednego z kandydatów w wyborach prezydenckich.
26.05.2020

Gróbarczyk: deklaracja Trzaskowskiego o zatrzymaniu przekopu mierzei godzi w bezpieczeństwo państwa

Deklaracja Rafała Trzaskowskiego dotycząca zatrzymania budowy przekopu Mierzei Wiślanej jest szkodliwa i godzi w bezpieczeństwo państwa - poinformował w przesłanym PAP komunikacie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

Gróbarczyk: Trzaskowski, odpowiadający za katastrofę ściekową, podpisał deklarację z Zielonymi

Rafał Trzaskowski, który odpowiada za katastrofę ściekową oczyszczalni Czajka, podpisał deklarację z "Zielonymi". Wśród postulatów jest też zatrzymanie Przekopu Mierzei Wiślanej, chociaż sam głosował za ustawą dotyczącą tej inwestycji - poinformował w poniedziałek na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

20 mln zł na retencję obszarów wodnych na Pomorzu Zachodnim

Ponad 20 mln zł chcemy wydać na zadania związane z retencją obszarów wodnych na Pomorzu Zachodnim – poinformował w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
16.05.2020

Holenderski rząd wesprze swoją stocznię kwotą 435 mln dolarów

Rząd holenderski powiedział w czwartek, że zapewni niewydolnej finansowo stoczni Royal IHC prawie 400 milionów euro (435 milionów dolarów), umożliwiając przejęcie firmy przez konsorcjum firm morskich i inwestorów z krajów Beneluksu.
07.05.2020

Gróbarczyk: na program rozwoju retencji przeznaczymy w 7 lat 10 mld zł

Program rozwoju retencji to 10 mld, które w okresie 7 lat chcemy wydać na poważne, bardzo konkretne działania, które podniosą do 15 proc. retencjonowanie wody w Polsce – powiedział w środę w Jazgarzewie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
29.04.2020

Apel Portu Gdańsk do Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego

Do rybaków rekreacyjnych do końca II kwartału trafi 20 milionów złotych - zapowiedział w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Protestujący rybacy twierdzą, że to za mało i wzywają ministra do rozmów.
28.04.2020

Gróbarczyk: rybacy rekreacyjni dostaną 20 mln zł

Do rybaków rekreacyjnych do końca II kwartału trafi 20 milionów złotych - zapowiedział w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Protestujący rybacy twierdzą, że to za mało i wzywają ministra do rozmów.
27.04.2020

Gróbarczyk: wody pitnej nie zabraknie, ale trzeba ją oszczędzać

Wody pitnej w Polsce nie zabraknie, ale trzeba ją oszczędzać - powiedział w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
27.04.2020

Gróbarczyk: przekop Mierzei Wiślanej będzie kontynuowany

Prace przy przekopie Mierzei Wiślanej będą kontynuowane, rząd nie planuje ich wstrzymania - zapewnił w poniedziałek w RMF FM minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
27.04.2020

Gróbarczyk: Woda ważniejsza niż emisje

Jeśli dojdzie do dużej suszy, to na pewno spotkamy się z problemem ograniczania mocy w największych elektrowniach - mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w wywiadzie dla "DGP".
27.04.2020

Gróbarczyk: w dyrekcjach RZGW ruszyły przetargi ws. retencji korytowej

W Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej ruszyły przetargi dotyczące małej retencji korytowej, która podniesie retencję o ok. jeden procent - mówił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk o sposobach walki z suszą.
24.04.2020

Przekop przez Mierzeję Wiślaną przebiega zgodnie z planem (wideo)

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną przebiega zgodnie z planem - poinformował w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
24.04.2020

Gróbarczyk: nie będzie znaczącego spadku w obrotach portów

Nie będziemy mieli znaczącego spadku w obrotach polskich portów - powiedział w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oceniając sytuację branży w związku z epidemią koronawirusa i kryzysem gospodarczym.
24.04.2020

150 mln zł na walkę z suszą

Jest projekt specustawy, której celem ma być przyspieszenie inwestycji zabezpieczających Polskę przed suszą. Koszt pakietu to ponad 150 mln zł.
20.04.2020

Prace na budowie przekopu Mierzei Wiślanej trwają mimo koronawirusa

Mimo epidemii koronawirusa przekop przez Mierzeję Wiślaną nie jest zagrożony, prace trwają - zapewnił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Powiedział też, że po zniżce przeładunków porty wracają do normalnej pracy.
17.04.2020

Sąd ogłosił upadłość ST3 Offshore

We wtorek, 31 marca, Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum ogłosił upadłość ST3 Offshore. W związku z epidemią koronawirusa, zrobił to na posiedzeniu niejawnym. Sąd wyznaczył syndyka, którego zadaniem będzie zakończenie wszystkich spraw związanych z firmą, ustalenie listy wierzycieli, a później jak najszybsza likwidacja majątku spółki. Została nim Natalia Leszczyńska.
09.04.2020

Gróbarczyk: w razie konieczności będą rozwiązania pomagające portom, armatorom

Jeżeli zajdzie taka potrzeba, będziemy proponować rozwiązania, które złagodzą skutki gospodarcze pandemii przede wszystkim wobec portów morskich, polskich armatorów etc.- powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w wywiadzie opublikowanym w "Kapitale Polskim".
09.04.2020

Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe Chipolbrok przekaże środki ochrony osobistej o wartości ok. 650 tys. zł

Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe Chipolbrok z centralą w Szanghaju i oddziałem w Gdyni przekaże środki ochrony osobistej o wartości ok. 650 tys. zł na walkę z epidemią koronowirusa w województwie pomorskim.
18.03.2020

Gróbarczyk: Port Szczecin-Świnoujście przekaże milion zł dla służby zdrowia

Port Szczecin-Świnoujście przekaże milion złotych dla szczecińskiej służby zdrowia – poinformował we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
17.03.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.