• <
mewo_2022

Latvenergo i RWE łączą siły w rozwoju offshore wind na Łotwie

20.09.2022 15:24
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Latvenergo i RWE łączą siły w rozwoju offshore wind na Łotwie

Partnerzy portalu

Latvenergo i RWE łączą siły w rozwoju offshore wind na Łotwie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Latvenergo

Spółka Latvenergo, jeden z największych dostawców usług energetycznych w krajach bałtyckich oraz RWE, światowy lider w dziedzinie OZE, połączyli siły w obszarze rozwoju projektów morskich farm wiatrowych.

Dwie firmy będą działać wspólnie w celu opracowania, budowy i zarządzania projektami offshore wind u wybrzeży Łotwy. W tym celu 16 września podpisali porozumienie o współpracy (MoU) potwierdzając swoje zaangażowanie i gotowość do realizacji projektów morskich farm wiatrowych.

– Wiatr na Morzu Bałtyckim u wybrzeży Łotwy to skarb narodowy o niewykorzystanym potencjale, który w niedalekiej przyszłości nie tylko zwiększy niezależność energetyczną Łotwy i krajów sąsiednich, ale także umożliwi eksport energii elektrycznej na rozwijający się europejski rynek energii elektrycznej. Latvenergo posiada 80-letnie doświadczenie w dziedzinie energii odnawialnej, czego dowodem jest nasz portfel projektów hydroelektrycznych, wiatrowych na lądzie i słonecznych – powiedział Mārtiņš Čakste, prezes zarządu i dyrektor generalny Latvenergo.

Latvenergo zamierza zwiększyć moc elektrowni wiatrowych i słonecznych do 2300 MW do 2030 roku, zgodnie z założeniami strategii Latvenergo. Silne nowe partnerstwo przyczyni się do osiągnięcia tego celu, a wiedza i doświadczenie firm przyczynią się również do realizacji ogłoszonego wspólnego łotewsko-estońskiego projektu "ELWIND" na 1 gigawat (GW) morskiej energii wiatrowej.

– Morska energetyka wiatrowa jest niezbędna, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię odnawialną w Europie, wspierać rynek krajowy i tworzyć nowe miejsca pracy na przyszłość. Wraz z naszym partnerem, Latvenergo, jesteśmy zaangażowani w realizację łotewskich ambicji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej - ramię w ramię z lokalnymi społecznościami i łańcuchem dostaw. W tym partnerstwie wnosimy nasze ponad 20-letnie doświadczenie i wiedzę techniczną w sektorze morskiej energetyki wiatrowej – podkreślił Sven Utermöhlen, prezes ds. offshore wind w RWE Renewables.

Ilze Indriksone, łotewska minister gospodarki, podkreśliła podczas wydarzenia, że zaangażowanie państwowej spółki w badania i rozwój potencjału wybrzeża jest bardzo pożądane, a współpraca z międzynarodowymi partnerami znacznie przyspieszy nasze bezpieczeństwo energetyczne i niezależność energetyczną. 


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.