• <

Wynik wyszukiwania - " jednostki pro" - Wiadomości

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
29.03.2024

Rosja wprowadza do służby kolejny okręt podwodny

Do służby w rosyjskiej Flocie Północnej wszedł nowy okręt podwodny proj. 677 (Łada) o nazwie Kronsztad. Nastąpiło to po ponad 18 latach budowy. Uroczystość pierwszego podniesienia bandery nastąpiła w Stoczni Admiralicji w Petersburgu.
01.02.2024

Norwegia chce nowych fregat i szuka partnerów do tego przedsięwzięcia

Z racji na starzenie się okrętów typu Fridtjof Nansen oraz zwiększenie morskiego potencjału państwa, Ministerstwo Obrony Norwegii ogłosiło chęć zakupu sześciu nowych jednostek klasy fregata, które staną się trzonem sił morskich (Sjøforsvaret). W tym celu są poszukiwani partnerzy z branży stoczniowej i zbrojeniowej, którzy mają wesprzeć dostarczenie i potem wspieranie nowych okrętów.
25.01.2024

Sztuczna inteligencja i satelity pokazują skalę działalności ludzkiej na morzach

Działalność człowieka coraz wyraźniej widać na morzach i oceanach – wynika z najnowszych badań. Trzy czwarte dużych statków rybackich nie jest śledzone przez żadne publiczne systemy monitoringu, wiele z nich łowi na wodach chronionych. Lawinowo wzrasta też liczba morskich farm wiatrowych i platform wiertniczych.
10.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Ceremonia położenia stępki pod budowę przyszłego okrętu USNS Billy Frank Jr. w stoczni Austal USA

W należącej do amerykańskiego oddziału australijskiego koncernu stoczni w Mobile rozpoczęto kolejny etap budowy okrętu ratowniczego, który wejdzie w posiadanie US Navy jako Okręt Marynarki Stanów Zjednoczonych (United States Naval Ship, USNS).
16.11.2023

Zwodowano kadłub pierwszego promu dla polskich armatorów

W Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego zwodowano kadłub pierwszego promu typu Ro-Pax, budowanego dla spółki Polskie Promy w ramach programu „Batory”. Jest to pierwsza z trzech takich jednostek, które już niebawem zasilą flotę polskich armatorów.
06.11.2023

Rosja chwali się udaną próbą wystrzelenia pocisku balistycznego z atomowego okrętu podwodnego

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o przeprowadzonym teście międzykontynentalnego pocisku balistycznego Buława, w którym brał udział jeden z najnowszych okrętów podwodnych w rosyjskim arsenale, Imperator Aleksandr III. To ma być także potwierdzenie jego zdolności i akt wprowadzenia do regularnej służby w siłach zbrojnych tego państwa.
06.11.2023

Dwie przyszłe korwety wchodzą w kolejny etap budowy. Rosyjska branża okrętowa nie poddaje się, ale łapie zadyszkę

Pomimo poważnych trudności w związku z nałożonymi sankcjami, dalej trwają pracę nad kolejnymi okrętami dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. W najbliższym czasie stocznię w Amurze opuszczą kolejne, celem dalszego doposażania.
31.10.2023

ORP Kormoran w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Czekają go przegląd i naprawy

Wprowadzony do służby w 2017 roku niszczyciel min proj. 258 udaje się do stoczni w Gdańsku w związku z zaplanowaną naprawą średnią i dokową.
24.10.2023

Sokół gotowy do rejsu. Muzeum Marynarki Wojennej ogłasza przetarg na transport ex-okrętu do miejsca ekspozycji plenerowej.

Zbliża się koniec trwającego od 2020 roku pobytu byłego okrętu podwodnego ORP Sokół na terenie PGZ Stocznia Wojenna. Jednostkę czeka jeszcze skomplikowana operacja związana z transportem do nowego miejsca przeznaczenia w Gdyni, tuż przy placówce muzealnej.
11.09.2023

Nowa fregata Royal Navy nabiera kształtów. To wzór dla polskiego "Miecznika"

W stoczni należącej do koncernu Babcock w Rosyth zaprezentowano stan prac nad pierwszą fregatą typu 31, która podobnie jak jednostki programu "Miecznik" są oparte na platformie Arrowhead 140. Patrząc na powstający kadłub można więc sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać polska fregata, której budowa rozpoczęła się od cięcia blach 16 sierpnia tego roku.
04.09.2023

Gigant branży okrętowej zmodernizuje "kosmiczny" okręt US Navy

Stocznia Ingals Shipbuilding, będąca częścią koncernu zbrojeniowego Huntington Ingalls Industries (HII) otrzyma 154,8 mln dolarów w związku z kontraktem dotyczącym modernizacji niszczyciela USS Zumwalt (DDG 1000).
04.09.2023

Raportowanie ESG dla branży morskiej z drugim dnem?

Z uwagi na fakt, iż coraz większe emocje w branży morskiej rodzi raportowanie ESG w niniejszej publikacji zostaną szczegółowo przeanalizowane regulacje dotyczące sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Warto zaznaczyć, iż w praktyce ta kwestia może dotyczyć każdego przedsiębiorcy, dokonującego transakcji na terenie UE.
18.08.2023

Budowa promów w ramach programu "Batory" – "odrodzenie polskiego przemysłu stoczniowego"

Trwa budowa promów dla polskich armatorów w ramach programu „Batory”. Budowa pierwszej jednostki promowej ro-pax jest zaawansowana techniczne w ponad 58 proc. i wyprzedza harmonogram. Zadanie realizuje Gdańska Stocznia Remontowa S.A.
01.08.2023

Polscy łamacze szyfru Enigmy mają być patronami okrętów programu "Delfin"

Krótko przed uroczystością położenia stępki pod budowę okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej pojawiła się informacja, jak będą się nazywać dwie jednostki, które mają wejść do służby do 2027 roku.
25.07.2023

Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędą się w przyszłym tygodniu dwa wyjątkowe wydarzenia. 25 lipca zostanie położona stępka pod czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, natomiast 27 lipca pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin".
23.07.2023

Grupa Orlen zagospodaruje kolejne złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Ok. 0,4 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie w szczytowym okresie produkcji zapewnią złoża Orn i Alve Nord na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na których zagospodarowanie Grupa Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi otrzymała zgodę - poinformował w środę Orlen.
28.06.2023

Austal dostarcza USS Augusta (LCS 34) do US Navy

Przyszły USS Augusta (LCS 34) został dostarczony zamawiającemu. LCS 34 jest siedemnastym okrętem typu Independence, zaliczanym do Littoral Combat Ship (LCS) zbudowanym przez Austal USA w Mobile w Alabamie. Seria zalicza się do kontrowersyjnych w ostatnim czasie inwestycji w rozwój sił morskich USA.
22.06.2023

Flisak przewiózł już ponad 5 tysięcy pojazdów

Nowa przeprawa promowa pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem cieszy się ogromną popularnością. W tygodniu skraca podróże wielu mieszkańcom, w weekendy jest popularnym celem wycieczek. W czasie pierwszego miesiąca okresu rozruchowego „Flisak" przewiózł prawie 7 tysięcy pasażerów i 5 tysięcy pojazdów.
07.06.2023

Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony

Przez trzy tygodnie trwał transport okrętu podwodnego proj. 206 U-17. Jednostka została przetransportowana do Muzeum Techniki w Spirze (Technik-Museum Speyer). Było to wielkie wyzwanie logistyczne, realizowane drogą rzeczną i lądową, budzące w Niemczech ogromne zaciekawienie oraz emocje. To także cenna lekcja w ramach podobnego przedsięwzięcia, które realizuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
25.05.2023

Pokaz możliwości. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na międzynarodowych ćwiczeniach w pobliżu Islandii

Jedenaście państw NATO bierze udział międzynarodowym ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose 2023, będących zakrojonym na szeroką skalę sprawdzianem zdolności sił morskich w zakresie zwalczania okrętów podwodnych na północnym Atlantyku w dniach od 24 kwietnia do 5 maja. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Islandia. Wśród zaangażowanych w to wydarzenie okrętów jest polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. wchodzi w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1.
29.04.2023

"Delfin" wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczyna się cięcie blach pod nowy okręt dla polskiej floty

To już druga w tym roku ceremonia cięcia blach pod budowę okrętu, która odbywa się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia rozpoczęła się budowa pierwszego (z zaplanowanych dwóch) okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu Delfin, który w niedalekiej przyszłości wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
27.04.2023

Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Wiele mówi się o morskiej energetyce wiatrowej i w Polsce ten obszar aktywności znalazł już uznania władz, uczelni i stał się popularny w naszym społeczeństwie. Na świecie do pozyskiwania energii podchodzi się już bardziej otwarcie i notujemy pierwsze instalacje farm słonecznych na morzu. Montowane są przy brzegu i jako instalacje pływające.
19.04.2023

MI: w Gdańsku ruszyło cięcie stali pod drugi polski prom

W Gdańskiej Stoczni Remontowej rozpoczęło się cięcie stali pod budowę drugiej, zakontraktowanej przez spółkę Polskie Promy, jednostki promowej ro-pax - poinformował we wtorek resort infrastruktury. Dodał, że statek ma być czarterowany przez polskich armatorów promowych.
28.03.2023

Somalijskie siły zbrojne zajęły dawną bazę piratów

Minister Obrony Somalii Abdulkadir Mohamed Nur przekazał, że siły wierne rządowi w Mogadiszu zdobyły miasto portowe Harardhere, okupowane dotąd przez bojowników al-Shabaab. Dostęp do jednego z portów wybrzeża ma istotne znaczenie gospodarcze i polityczne. To również kolejne zwycięstwo od czasu rozpoczęcia w 2022 roku ofensywy przeciw islamistom oraz watażkom.
17.01.2023

ORP Kormoran idzie do naprawy

Rozstrzygnięto postępowanie przetargowe w sprawie wyboru wykonawcy naprawy średniej i dokowej niszczyciela min ORP Kormoran. Komenda Portu Wojennego Gdynia wskazała Gdańską Stocznię Remontową.
11.01.2023

Stocznia Ingalls zmodernizuje kosmiczne okręty

Należąca do zbrojeniowego potentata HII stocznia Ingalls Shipbuilding otrzymała kontrakt o wartości 10,5 mln USD w związku z planowaną modernizacją niszczycieli rakietowych typu Zumwalt.
09.01.2023

Rozwój sił podwodnych kluczowy dla bezpieczeństwa morskiej granicy

Dla wielu marynarek wojennych jednym z najistotniejszych rodzajów broni w ich arsenale są okręty podwodne. Ich skryte działanie, możliwości operacyjne oraz zagrożenie, jakie stanowią dla wrogich sił morskich oraz szlaków handlowych sprawia, że ich posiadanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej granicy państwowej oraz interesów na morzu.
18.11.2022

Orkany do modernizacji

W najbliższym czasie mają ruszyć prace remontowe i modernizacyjne na trzech małych okrętach rakietowych projektu 660M typu Orkan. Ich wykonawcą będzie PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Planowany termin realizacji przedsięwzięcia planowany jest na lata 2022-2026.
07.11.2022

„Kormorany” na półmetku

Do końca tego roku gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. ma przekazać ostatni z trzech zaplanowanych niszczycieli min proj. 258 typu Kormoran II, przyszły ORP Mewa. Jednocześnie przygotowuje się do budowy trzech kolejnych jednostek, zatwierdzonych w czerwcu tego roku przez MON.
02.11.2022

I Love Poland pierwszy na mecie w Helsinkach

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" pierwszy przypłynął na metę regat w Helsinkach - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W wyścigu po Bałtyku jachty opłynęły Gotlandię.
25.07.2022

Na anektowanym Krymie naprawiane są trzy duże okręty desantowe Rosji

Trzy rosyjskie duże okręty desantowe projektu 775 są naprawiane w stoczni znajdującej się na anektowanym Krymie - podał w niedzielę portal Krym.Realii. Wcześniej armia ukraińska przekazała, że dwa takie okręty: Cezar Kunikow i Nowoczerkask zostały uszkodzone.
29.05.2022

Rosjanie stracili kolejny statek na Morzu Czarnym? Pożar okrętu zaopatrzenia [AKTUALIZACJA]

Ukraińskie media podają, że rosyjskie siły zbrojne straciły kolejny statek na Morzu Czarnym.
12.05.2022

Powstający w Goleniowie Hanse 460 "Europejskim Jachtem Roku 2022"

Jacht Hanse 460, który w dużej mierze budowany jest w fabryce TTS w Goleniowskim Parku Przemysłowym, został uznany przez międzynarodowe jury „Europejskim Jachtem Roku 2022” w kategorii Family Cruiser. Hanse 460 pokonał renomowanych konkurentów, takich jak Dufour 470 czy Oceanis 34 i tym samym zdobył najważniejszą na świecie nagrodę w branży żaglowej.
26.01.2022

PGNiG Upstream Norway uruchomiło kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim

Kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim uruchomiło PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami - poinformowała w środę PGNiG. Dodano, że dzięki zakończeniu inwestycji, spółka będzie pozyskiwać z tego źródła ok. 0,57 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.
03.11.2021

Zakończenie budowy Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia oficjalnie zakończona została jedna z ważniejszych inwestycji w ostatnim czasie – budowa Publicznego Terminalu Promowego. Uroczystość z okazji finiszu prac odbyła się 23 września, dokładnie w 99. rocznicę uchwalenia ustawy o budowie portu w Gdyni.
23.09.2021

Brak kontaktu z tankowcem w Zatoce Omańskiej. Winsome zaangażowany w nielegalny handel ropą?

Zagraniczne branżowe media donoszą o możliwym zaginięciu tankowca Winsome. Statek ma być nieosiągalny od miesiąca.
11.08.2021

Okręt atomowy Krasnojarsk projektu Jasień-M zwodowano w Siewierodwińsku

Okręt podwodny Krasnojarsk o napędzie atomowym projektu 885M Jasień-M zwodowano w piątek w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku na północy Rosji. Uzbrojeniem tych jednostek są pociski manewrujące Oniks i Kalibr, i potencjalnie - hiperdźwiękowe pociski Cyrkon.
30.07.2021

Grupa Orlen stawia kolejny krok w stronę zeroemisyjnej energetyki

PKN Orlen i Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczące rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR. Jego realizacja wpisuje się w strategiczny cel Koncernu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku i zapewni poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.
29.06.2021

Holandia będzie produkować zielony wodór na terenie kompleksu portowego North Sea

W Holandii na terytorium jednego z głównych portów powstanie zakład produkcji zielonego wodoru.
17.05.2021

Wisła w Wyszogrodzie już poniżej stanu alarmowego - lodołamacze pod Dobrzykowem

Poziom Wisły w Wyszogrodzie opadł w piątek poniżej stanu alarmowego i obecnie przekracza jeszcze stan ostrzegawczy. Rzeka nieco obniżyła poziom także w Kępie Polskiej, ale nadal utrzymuje się tam powyżej stanu alarmowego. Lodołamacze pracujące na Wiśle dotarły w rejon Dobrzykowa.
26.02.2021

Wyjazdowe prace jednostek Polskiego Ratownictwa Okrętowego (wideo)

Rosja, Turcja, Norwegia - to tylko niektóre państwa, w których prace wykonywały jednostki należące do Polskiego Ratownictwa Okrętowego (PRO). 3 lutego do Gdyni wrócił żuraw pływający MAJA.
08.02.2021

Dwa bloki w Elektrowni Dolna Odra wycofane z eksploatacji

Dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 454 MW zostały wycofane z eksploatacji w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie – poinformowała dzisiaj PGE GiEK. Na decyzję o ich wyłączeniu miał wpływ m.in. wiek oddanych do użytku w 1974 r. jednostek.
13.01.2021

PGNiG rozpocznie eksploatację kolejnego złoża ropy naftowej w Norwegii

PGNiG Upstream Norway, razem z partnerami koncesyjnymi, zdecydowało o zagospodarowaniu złoża Grasel na Morzu Norweskim - poinformowało w piątek PGNiG. Produkcja ma ruszyć w czwartym kwartale 2021 r.
18.12.2020

Lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym przyjęty do służby

Do służby w rosyjskiej flocie wszedł lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym projektu 22220 - podał w czwartek dziennik "Izwiestija". Uroczystość odbyła się w Murmańsku w środę, w obecności premiera Michaiła Miszustina.
22.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

NCBR: 4 mln dla polskich przedsiębiorców i naukowców w ramach inicjatywy GlobalStars

W konkursie na innowacje o potencjale rynkowym, z obowiązkowym udziałem firm z Singapuru, na polskich wnioskodawców czekają 4 miliony złotych - poinformowało we wtorek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Odbywa się to w ramach międzynarodowej inicjatywy GlobalStars.
09.06.2020

Wallenius Wilhelmsen testuje zdalnie sterowanego robota do czyszczenia kadłuba

Wallenius Wilhelmsen z Oslo wykonał próbę pilotażową zdalnie sterowanego robota proaktywnego Jotun do czyszczenia kadłuba, na pokładzie jednego z nośników RORO.
26.05.2020

Zatoka w ogniu: ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów (foto, wideo)

Od początku tygodnia, na wodach Zatoki Gdańskiej, operowały: fregata oraz okręty rakietowe ze składu sił 3. Flotylli Okrętów. Jednostki prowadziły między innymi strzelania artyleryjskie do celów nawodnych i powietrznych.
02.05.2020

PGNiG: start wydobycia z złoża Ærfugl w Norwegii

PGNiG Upstream Norway rozpoczęło produkcję z kolejnego złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka, wraz z partnerami koncesyjnymi, uruchomiła pierwszy odwiert produkcyjny na złożu Ærfugl, a rozpoczęcie eksploatacji kolejnych planuje jeszcze w tym roku.
22.04.2020

Lodołamacz Puma zwodowany

Pierwszy z nowych lodołamaczy wiślanych budowanych dla Wód Polskich, przez szczecińską stocznię MSR Gryfia S.A., stanął na wodzie.
25.02.2020

Kolejny SOV ze stoczni Ulstein Verft przygotowuje się do prób morskich

Kolejny statek do obsługi morskich farm wiatrowych typu SOV (Service Operation Vessel) o numerze budowy NB 315 wypłynął z zewnętrznego doku stoczni Ulstein Verft i został ustawiony na nabrzeżu. Statek przygotowuje się teraz do swoich pierwszych prób morskich, które będą miały miejsce na początku marca. Warto przypomnieć, że częściowo wyposażony kadłub tej jednostki został zbudowany w gdyńskiej stoczni Crist.
12.02.2020

PGNiG sfinalizował zakup dodatkowych udziałów w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway uzyskało ostateczną zgodę administracyjną na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym.
31.01.2020

Statek transportowy sprzed kilkuset lat odkryto w Wiśle

Wrak dużego statku transportowego sprzed kilkuset lat odkryli archeolodzy w Wiśle na wysokości Łomianek Dolnych, na północ od Warszawy. Zdaniem znalazców jest to najpewniej szkuta, czyli jednostka, która mogła przewieźć nawet 100 ton towarów.
20.01.2020

PGNiG przyspiesza prace na złożu Ærfugl

Zagospodarowanie złoża na Morzu Norweskim wchodzi w drugą fazę. Dodatkowe trzy odwierty produkcyjne zostaną wykonane w przyszłym roku. Oznacza to, że już od 2020 roku wydobycie gazu ziemnego ze złoża Ærfugl będzie większe.
20.11.2019

PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego i ropy naftowej na Morzu Norweskim

Według wstępnych wyliczeń zasoby wydobywalne węglowodorów w nowo odkrytym złożu Shrek na koncesji PL838 mieszczą się w przedziale między ok. 19 a 38 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), co potwierdził Norweski Dyrektoriat Naftowy (NPD) - poinformowała we wtorek spółka.
15.10.2019

Iran: to nie nasze jednostki próbowały zatrzymać tankowiec

Irańska Gwardia Rewolucyjna w czwartek odrzuciła oskarżenia USA i W. Brytanii, jakoby jej jednostki dzień wcześniej usiłowały zatrzymać brytyjski tankowiec w Cieśninie Ormuz. Rząd w Londynie potwierdził tymczasem, że irańskie kutry dokonały takiej próby.
11.07.2019

Pierwszy na świecie statek rzeczny napędzany wodorem

Finansowany przez UE projekt FLAGSHIPS zakłada budowę dwóch komercyjnych statków bezemisyjnych, przeznaczonych do transportu śródlądowego i operacji morskich bliskiego zasięgu. Oba statki będą napędzane wodorem generowanym z energii odnawialnej. Projekt ma być punktem wyjścia dla kolejnych inicjatyw, które będą rozwijać bezemisyjną żeglugę w Europie.
05.06.2019

Hiszpania wycofała fregatę z Zat. Perskiej po wzroście napięcia między USA i Iranem

Premier Pedro Sanchez nakazał wycofanie hiszpańskiej fregaty Mendez Nunez z misji wojskowej kierowanej przez Amerykanów w Zatoce Perskiej. Władze w Madrycie tłumaczą swoją decyzję wzrostem napięcia między Iranem a USA.
14.05.2019

„Flisak” popłynie przez Wisłę

„Flisak” to nazwa jednostki promowej, która będzie kursować między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Imię dla promu zostało wybrane w otwartym konkursie, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Wojeództwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasto Solec Kujawski przy współpracy regionalnych mediów.
19.04.2019

Prom wiślany w budowie

W malborskiej firmie Techno-Marine powstaje jednostka promowa, która będzie kursować między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Trwają również przygotowania do rozpoczęcia przebudowy przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy.
12.02.2019

43. urodziny Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Polska Żegluga Bałtycka obchodzi 43. urodziny. Firma została założona 31 stycznia 1976 r. Dzisiaj jest jednym z wiodących operatorów promowych w Polsce.
01.02.2019

W Techno-Marine powstaje prom. Ma pływać Wisłą pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą

W malborskiej firmie Techno-Marine powstaje kadłub jednostki promowej, która w przyszłym roku rozpocznie kursy między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Trwają również przygotowania do rozpoczęcia przebudowy przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy.
10.10.2018

Megakontenerowce wciąż nie przynoszą planowanych oszczędności

Efekt skali zdaje się nie działać w żegludze morskiej – wynika z ostatnich badań agencji consultingowej Drewry. Eksperci z Drewry zbadali oddziaływanie pojawienie się megakontenerowców (powyżej 18 tys. TEU ładowności) na zarobki portów, terminali i armatorów.
16.07.2018

Morskie szkolenie ogniowe

Od poniedziałku, na wodach Zatoki Gdańskiej operują okręty rakietowe ORP Piorun i ORP Grom. Dzisiaj do ćwiczących jednostek dołączyła korweta ZOP ORP Kaszub. Jednostki prowadzą strzelania artyleryjskie do celów nawodnych i powietrznych.
17.05.2018

Prom na Wiśle – umowy z wykonawcami podpisane

Wkrótce rozpocznie się budowa promu oraz przebudowa przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy przez Wisłę pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem w gminie Zławieś Wielka. Dziś (10 maja) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy z wyłonionymi w przetargach wykonawcami inwestycji.
10.05.2018

Megakontenerowce wciąż nie tak oszczędne jak planowano

Efekt skali zdaje się nie działać w żegludze morskiej – wynika z ostatnich badań agencji consultingowej Drewry. Eksperci z Drewry zbadali oddziaływanie pojawienie się megakontenerowców (powyżej 18 tys. TEU ładowności) na zarobki portów, terminali i armatorów.
21.03.2018

Prom na Wiśle – znamy ofertę producenta (wizualizacje)

Trwają procedury przetargowe związane z uruchomieniem przeprawy promowej na Wiśle na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa. W przetargu na budowę i dostarczenie jednostki pływającej ofertę złożyła jedna firma, która wyceniła realizację zamówienia na kwotę 5,9 miliona złotych.
03.01.2018

Wydobycie z Morza Barentsa bez Polaków

Jedenaście firm jest zainteresowanych poszukiwaniem i eksploracją złóż położonych pod dnem Morza Barentsa – podał Norweski Dyrektoriat Naftowy. Na liście przedsiębiorstw, które złożyły odpowiednie wnioski nie ma polskich podmiotów.
06.12.2017

Prom na Wiśle – przetargi jeszcze w tym roku

Trwają przygotowania do uruchomienia przeprawy promowej na Wiśle na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa. Przed nami przetargi na zakup jednostki oraz przygotowanie dróg dojazdowych i przyczółków. Dziś (26 września) w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządu województwa, Solca Kujawskiego, gminy Zławieś Wielka oraz powiatów bydgoskiego i toruńskiego podpisali porozumienie o wspólnym przygotowaniu i realizacji projektu.
26.09.2017

Rosja buduje arktyczne patrolowce

Będą jednocześnie patrolowcami, holownikami i lodołamaczami. W Sankt Petersburgu w Stoczni Północnej (Sudostroitielnyj Zawod Siewiernaja Wierf) położono stępkę pod budowę pierwszego z dwóch zamówionych wielozadaniowych okrętów dla Rosyjskiej Marynarki Wojennej (WMF). Jednostki projektu 23550 będą wykorzystywane do ochrony strategicznych rejonów Arktyki.
09.08.2017

Zgoda na badanie podmorskiego Płaskowyżu Benham na Filipinach

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte wydał zgodę na wyprawę badawczą na stanowiący część dna Morza Filipińskiego Płaskowyż Benham (Benham Rise), gdzie w marcu tego roku chińskie jednostki prowadziły poszukiwania surowców.
01.05.2017

Rozpoczęła się budowa arktycznych patrolowców dla rosyjskiej armii

Będą jednocześnie patrolowcami, holownikami i lodołamaczami. W Sankt Petersburgu w Stoczni Północnej (Sudostroitielnyj Zawod Siewiernaja Wierf) położono stępkę pod budowę pierwszego z dwóch zamówionych wielozadaniowych okrętów dla Rosyjskiej Marynarki Wojennej (WMF). Jednostki projektu 23550 będą wykorzystywane do ochrony strategicznych rejonów Arktyki.
22.04.2017

Manewry PKW Czernicki na Morzu Egejskim (foto)

Wspólne ćwiczenia z siłami przeciwminowymi Turcji, działania w zakresie kompleksowej obrony przeciwawaryjnej okrętów z zaangażowaniem kilku jednostek czy też manewrowanie i łączność – to zadania, które w tym tygodniu już zostały zrealizowane przez okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2) znajdujące się pod polskim dowództwem.
30.03.2017

ORP Gen. Kościuszko powrócił z arktycznych manewrów

We współpracy z lotnictwem morskim, w tym śmigłowcem pokładowym fregaty rakietowej OHP ORP Gen. T. Kościuszko, okręty uczestniczące w tegorocznym międzynarodowym ćwiczeniu Task Group-17 (TG-17) doskonaliły elementy defensywnej operacji morskiej.
20.02.2017

Pływające domy hitem wodnej turystyki. Powstają na Żuławach

Można w nich zwiedzać świat bez wychodzenia z domu. To pływające domy z napędem – hit wodnej turystyki. Są ekologiczne, nowoczesne i luksusowe. Dodatkowo ich wyposażenie można dobrać indywidualnie. Jednostki produkowane są w fabryce tuż obok przystani w Błotniku na Żuławach.
17.10.2016

Chwile grozy jednostki Rix Star

Frachtowiec Rix Star utracił napęd i w warunkach sztormowych dryfuje w kierunku polskich brzegów, na wysokości Chałup. W kierunku jednostki został już wysłany holownik Agat należący do Polskiego Ratownictwa Okrętowego, który powinien dotrzeć do Rix Stara po godzinie 15:00. Akcja połączenia jednostki i holownika będzieutrudniona przez wysoką falę, jednak załoga holownika nie uczestniczy w tego typu akcjach po raz pierwszy.
04.10.2016

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał - konkluzje MARE FORUM

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał wiedzy, a Polski Klaster Morski ma szanse na rozszerzenie swojej aktywności w Unii Europejskiej i na globalnym rynku przemysłu i usług morskich – to konkluzja pierwszej w Polsce konferencji MARE FORUM.
24.09.2016

Na Żuławach budują pływające domy

Nowoczesne, luksusowe i można w nich zwiedzać świat... bez wychodzenia z mieszkania. To pływające domy z napędem - nowy sposób na wodną turystykę. Jednostki produkowane są w fabryce tuż obok przystani w Błotniku na Żuławach. Pływające domy wkrótce mają trafić na europejski rynek.
29.08.2016

Anakonda-16: zadania ogniowe

Siły 3 Flotylli Okrętów już od tygodnia biorą udział w międzynarodowym ćwiczeniu Anakonda-16. Zgodnie z założeniami manewrów jednostki ćwiczą prowadzenie morskiej operacji obronnej w celu niedopuszczenia do blokady morskiej państwa w obliczu konfliktu. Na wodach Zatoki Gdańskiej, okręty wykonują również zadania ogniowe.
14.06.2016

Raport: Megakontenerowce nie przynoszą spodziewanych oszczędności

Efekt skali zdaje się nie działać w żegludze morskiej – wynika z ostatnich badań agencji consultingowej Drewry. Eksperci z Drewry zbadali oddziaływanie pojawienie się megakontenerowców (powyżej 18 tys. TEU ładowności) na zarobki portów, terminali i armatorów.
10.03.2016

Następny okręt rakietowy dla Czarnomorskiej Floty

W stoczni Zielenodoskij Zawod w Rosji położono stępkę pod budowę okrętu rakietowego Grajworon.
13.04.2015

Rosja inwestuje w łodzie podwodne

Rosyjska armia wzbogaci się o dwa nowe okręty podwodne. W mijającą środę położone pod nie stępki w stoczniach Siewmasz z Siewierodwińska oraz Admirałtiejskije Werfi z Sankt Petersburga. W tym dniu w Rosji obchodzi się dzień marynarza-podwodnika, więc data została wybrana nieprzypadkowo.

23.03.2015

Axe Bow - dziób jak siekiera, czyli nowoczesne jednostki produkowane przez spółkę Wisła Aluminium

Specyfiką produkcji Wisła Aluminium spółka z o.o. są szybie statki patrolowe i ratownicze. W portfolio firmy znajdują się także jachty pełnomorskie (żaglowe i motorowe), katamarany oraz aluminiowe nadbudówki superjachtów i łodzi rybackich. W większości tworzone tu jednostki są bardzo zaawansowane technicznie.
08.02.2015

Most na Wulkanie, dok w hali

Przestaliśmy produkować zegary wieżowe, przeszliśmy na szwajcarskie zegarki ręczne – takiego porównania użył jeden z dyrektorów stoczniowej spółki, dzierżawiącej nieruchomości w Szczecińskim Parku Przemysłowym. Na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej nie buduje się już dużych statków, powstają małe, specjalistyczne jednostki. Ale też wielkie konstrukcje stalowe.
28.10.2014

Pierwsze wodowanie statku w Stoczni Nauta na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej - specjalna relacja(foto,wideo z lotu ptaka)

Statek typu PSV do obsługi platform wiertniczych zbudowany został w Stoczni Remontowej Nauta na zamówienie Hellesøy Verft AS. Jest to pierwszy po latach przerwy wykonany przez Nautę kontrakt na budowę nowej jednostki i jednocześnie pierwszy statek zbudowany przez stocznię na przejętych terenach po Stoczni Gdańsk. Zawarte umowy i prowadzone negocjacje świadczą o tym, że rozpoczyna się nowy etap w historii Stoczni i że na historycznych terenach Stoczni Gdańskiej znowu będą budowane statki.
16.03.2014

Saipem pozyskał dwa duże kontrakty offshore

Saipem z włoskiej grupy Eni, który w Polsce jest liderem konsorcjum budującego terminal LNG w Świnoujściu, pozyskał kontrakty offshore dla sektora paliwowego w Indonezji i Kongo na łączną kwotę ok. 520 mln USD.
11.03.2014

Biuro Projektowe Remontowa Marine Design & Consulting - polskie biura projektowe w europejskiej czołówce

W Polsce istnieje około 40 okrętowych biur projektowych w których pracuje blisko 1100 inżynierów. W samym Trójmieście działają 34 biura i około 850 projektantów. Największym z nich jest biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting. Powstało ono z połączenia Biura Projektowego Gdańskiej Stoczni Remontowej oraz biura NED. Pracują w nim projektanci wywodzący się biur Gdańskiej Stoczni Remontowej, byłej Stoczni Północnej, Stoczni Gdańskiej oraz biura NED. Obecnie biuro RMDC jest niezależną spółką wchodzącą w skład Hol
19.11.2013

Enel wybuduje 140 MW morską farmę wiatrową w Grecji

Enel i Grupa Kopelouzos wybudują największą farmę wiatrową Grecji w okolicy Kafireas, przy wyspie Evia, przy użyciu turbin Enercon.
19.11.2013

Instytut Morski w Gdańsku zbuduje nowoczesny trimaran

Instytut Morski w Gdańsku przyjął projekt wielozadaniowego, ultranowoczesnego statku badawczego. Trójkadłubowy statek badawczy zaprojektowano z myślą o wykonywaniu ekspertyz poprzedzających realizację konstrukcji offshore.
02.09.2013

Order Białej Róży dla Dowódcy MW

Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz MATHEA został odznaczony Komandorskim Orderem Białej Róży. To jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Rząd Finlandii. Uroczystość dekoracji odbyła się w poniedziałek, 27 maja, w Muzeum Marynarki Wojennej. Odznaczenie wręczył premier Rządu Finlandii Jyrki KATAINEN.
28.05.2013

Rosja: strategiczny okręt podwodny „Jurij Dołgorukij” wszedł do służby

W stoczni w Siewierodwińsku nad Morzem Białym w czwartek podniesiono banderę Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej na strategicznym okręcie podwodnym nowej generacji o napędzie atomowym "Jurij Dołgorukij" (K-535).
10.01.2013

Umowa na wybudowanie stanowiska promowego nr 1 w Świnoujściu podpisana

W porcie w Świnoujściu rozpoczyna się kolejna, duża inwestycja w infrastrukturę portową, o szczególnie istotnym znaczeniu dla branży promowej. Inwestycja, która polega na wybudowaniu nowego stanowiska promowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz dostosowuje stanowisko do funkcjonowania w ramach obecnego terminalu jest odpowiedzią Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na zapotrzebowanie klientów związane ze zmieniającymi się wymaganiami rynku przewozów ro-ro w rejonie Morza Bałtyckiego.
30.11.2012

Safe Engineering Services- wielka przeprowadzka

Safe od 16 lat budował swoją pozycję na rynku krajowym i zagranicznym. Już wkrótce cała produkcja stoczniowa przedsiębiorstwa zostanie przeniesiona na teren należący do byłej Stoczni Gdańskiej. Poskutkuje to skupieniem produkcji na jednym obszarze, wzrostem możliwości oraz dywersyfikacją produkcji. O wynikających z tego korzyściach opowie Marek Siemaszko- prezes przedsiębiorstwa.
30.09.2012

ZMPSiŚ: Budimex wybuduje stanowisko promowe

Konsorcjum Budimeksu (lider) i Ferrovial Agroman SA (partner) zostało wybrane przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w postępowaniu o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego na: „Rozbudowę infrastruktury portowej w południowej części portu w Świnoujściu. Budowa stanowiska promowego nr 1”. Wartość zamówienia to 68,5 mln zł.
30.08.2012

Port w Świnoujściu dofinansowany na ponad 70 mln

16 lipca CUPT podpisał umowę o dofinansowanie dla projektu: „Rozbudowa infrastruktury portowej w południowej części portu w Świnoujściu", którego Beneficjentem jest Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście S.A.
17.07.2012

Rybołówstwo przemysłowe na Morzu Bałtyckim

Rybołówstwo przemysłowe stanowi ważną dla Morza Bałtyckiego działalność, której celem jest przede wszystkim pozyskiwanie śledzia i szprota jako surowca do produkcji mączki rybnej i oleju, bądź paszy zwierzęcej tzn. ryb, które nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi. Rocznie przetwarza się ok. 300 tys. ton tego surowca.
05.01.2012

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Gdańsku

Gdynia - Gdańsk, 19 maja 2011: Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego w najbliższą sobotę po raz pierwszy odbędzie się w Gdańsku. Gwoździem programu będzie parada ponad 100 jednostek pływających, które zapowiedziały swój udział w imprezie. Pośród imponujących żaglowców i nowoczesnych łodzi motorowych będzie można zobaczyć również ciekawostki techniczne, takie jak łódka regatowa Fiten Solar i łódź pasażerska Solar – obie napędzane energią słoneczną.
19.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.