• <

Wynik wyszukiwania - "wodnik" - Wiadomości

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
15.05.2024

USA: radykalny wzrost ceł na towary z Chin. Pekin zapowiada odwet

Prezydent USA Joe Biden poinformował we wtorek o radykalnym zwiększeniu ceł na szereg chińskich towarów eksportowych. Biały Dom zachowa cła nałożone za poprzedniej prezydentury i wprowadzi nowe bariery, wśród których jest m.in. czterokrotne podniesienie ceł na samochody elektryczne.
14.05.2024

ME w klasie 49er – Malzacka i Jankowiak czwarte we Francji

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak zajęły w La Grande Motte we Francji czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49erFX. Na dziewiątej pozycji w klasie 49er zakończyli regaty Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki.
12.05.2024

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Kolorowe żagle w Ustce już 9 sierpnia

Ustka Charlotta Sailing Days (UCSD) już na stałe zagościła w sercach miłośników żeglarstwa, stając się nieodłącznym elementem kalendarza najważniejszych żeglarskich wydarzeń. W minionym roku, podczas piątej edycji, przez 16 dni Ustka zamieniła się w żeglarską stolicę Polski, przyciągając ponad 540 uczestników oraz 470 jachtów z 11 krajów.
02.05.2024

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

Siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie

Polskie żeglarki w dwuosobowej klasie 49erFX wywalczyły dzisiaj w Hyeres kwalifikację olimpijską dla Polski! Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) postawiły kropkę nad i na dzień przed końcem regat. To siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie. Wczoraj w Hyeres przepustki do Paryża wywalczyli dla Polski żeglarze w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn, którzy dzisiaj dobry występ w Hyeres przypieczętowali medalami.
25.04.2024

Polscy żeglarze z awansem na Igrzyska Olimpijskie

W odbywających się we francuskim Hyeres Last Chance Regatta polscy żeglarze wywalczyli w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn kwalifikacje olimpijskie dla kraju. Jutro odbędzie się seria medalowa regat, ale już teraz, dzięki świetnej postawie w rundzie kwalifikacyjnej biało-czerwoni są pewni sukcesu. Jutro w ślady kitesurferów mają szansę pójść polskie zawodniczki w klasie 49erFX. W odbywających się równolegle regatach Pucharu Świata Polacy są na czołowych miejscach.
24.04.2024

Polscy żeglarze zaczynają walkę o ostatnie kwalifikacje olimpijskie

Już w niedzielę 21 kwietnia polscy żeglarze rozpoczną rywalizację o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Regaty Pucharu Świata odbywające się w Hyeres podczas Francuskiego Tygodnia Olimpijskiego nazywane są też Last Chance Regatta, a to dlatego, że dla żeglarzy z całego świata to ostatnia szansa na zdobycie dla swoich krajów olimpijskich przepustek. Polacy walczyć będą o kwalifikacje w pięciu żeglarskich klasach.
18.04.2024

Chińscy szpiedzy wzięli na celownik holenderski przemysł morski

Chińscy szpiedzy próbują infiltrować holenderski przemysł półprzewodników, lotniczy i morski, żeby wzmocnić własne siły zbrojne - ujawniła w najnowszym raporcie holenderska agencja wywiadu i bezpieczeństwa (AVID).
18.04.2024

Paweł Tarnowski wygrywa regaty Pucharu Świata. Brąz Przybytka i Piaseckiego

Dużym sukces polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce. W windsurfingowej klasie iQFoil Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) wywalczył złoty medal, zaś w klasie 49erFX brązowy medal zdobyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Na Majorce, w 10 konkurencjach olimpijskich rywalizowało ponad 1000 żeglarzy i żeglarek z 75 krajów.
06.04.2024

Polacy liderami w żeglarskim Pucharze Świata na Majorce

Paweł Tarnowski w windsurfingowej klasie iQFoil oraz załoga Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki w klasie 49er prowadzą w klasyfikacji generalnej regat o Puchar Księżniczki Zofii. Regaty te odbywają się na Majorce, mają rangę Pucharu Świata i dla żeglarzy są jednym z najważniejszych sprawdzianów formy przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. Medalistów poznamy w sobotę 6 kwietnia.
04.04.2024

Szczecińscy strażnicy graniczni promowali służbę

W szkołach na terenie Szczecina, Stargardu, Gryfina, Choszczna oraz Myśliborza funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej im. por. rez. kaw. Wacława Piotra Russockiego w Szczecinie kontynuowali w marcu wizyty w ramach działań promocyjnych na terenie woj. zachodniopomorskiego.
02.04.2024

Dzień Otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Już 24 kwietnia br., odbędzie się długo wyczekiwany Dzień Otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Po kilku latach przerwy, spowodowanej między innymi pandemią wirusa COVID – 19, AMW wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i otwiera szeroko drzwi Akademii w celu umożliwienia zaznajomienia się z ofertą dydaktyczną Uczelni oraz jej infrastrukturą.
02.04.2024

Paweł Tarnowski rekomendowany do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024

Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski), aktualny wicemistrz świata w windsurfingowej klasie iQFoil uzyskał rekomendację Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do reprezentowania Polski w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Rekomendacja wymaga formalnego zatwierdzenia przez Zarząd PZŻ, a następnie Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
30.03.2024

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.
27.03.2024

W tym roku otwarcie przetargu na "Orkę"?

Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel przekazał informacje na temat planowanych inwestycji i programów związanych z modernizacją Wojska Polskiego. Jedna z podanych informacji dotyczy programu "Orka", związanego z dostarczeniem polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych.
25.03.2024

Ster na służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Warto próbować swoich sił, tym bardziej, że na jednostkach pływających Straży Granicznej nie ma miejsca na nudę. W dwóch dywizjonach realizujących zadania graniczne na Bałtyku, a także w placówkach SG podległych Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Gdańsku, trwa nabór do służby. Zainteresowaniem kandydatów cieszy się właśnie służba na jednostkach pływających, ale można także wchodzić na jednostkach pływających w skład grup kontrolnych, specjalnie przygotowanych zespołów do kontroli statków na morzu.
20.03.2024

Są chętni do służby w MOSG. Kandydaci uzyskali pozytywną ocenę

13 osób (cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn) starających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej przystąpiło 19 marca do drugiego etapu kwalifikacji w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Nowym Porcie. Wszyscy uzyskali pozytywną ocenę. Teraz jeszcze badania lekarskie i… zielona światło na przyjęcie do służby.
20.03.2024

Alphatron Marine Poland zmodernizował mostek zintegrowany na Darze Młodzieży

Firma Alphatron Marine Poland Sp. z o.o. ze Szczecina poinformowała, że w grudniu 2023 roku wygrała przetarg na modernizację mostka zintegrowanego, na statku szkolnym Dar Młodzieży, należącym do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Obecnie żaglowiec jest w trakcie rejsu, który potrwa od marca do maja.
15.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

25 lat Polski w NATO. Zapowiedź wielkich obchodów w Gdyni z udziałem okrętów Marynarki Wojennej

Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbędą się we wtorek, 12 marca, o godzinie 10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa i flaga Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odegrany zostanie hymn państwowy i NATO. Z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, składający się z 11 strzałów armatnich.
09.03.2024

Zmarł kapitan Ryszard Wojnowski, dwukrotny laureat Rejsu Roku

W poniedziałek na Martynice wieku 66 lat zmarł kapitan Ryszard Wojnowski, dwukrotny laureat nagrody honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant, który w latach 2017-2018 opłynął świat. O jego śmierci poinformował prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.
20.02.2024

ORP Wodnik powraca z rejsu w ramach zimowej praktyki

Po dwóch tygodniach pobytu w morzu do Portu Wojennego Gdynia powrócił okręt szkolny ORP Wodnik. Na jego pokładzie przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczyli się rzemiosła i zdobywali cenne doświadczenie w związku z ich przyszłą drogą zawodową. Powracających podchorążych oraz załogę okrętu powitała kadra 3. Flotylli Okrętów oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
16.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Próbował przemycić tonę kokainy przez port. Holenderski piłkarz Quincy Promes skazany na sześć lat więzienia

Piłkarz Quincy Promes został skazany na sześć lat więzienia przez sąd rejonowy w Amsterdamie za przemyt ponad tony kokainy do Holandii. Zawodnik Spartaka Moskwa nie trafi jednak za kratki, gdyż Rosja nie ma podpisanej z Holandią umowy ekstradycyjnej.
14.02.2024

Polscy admirałowie z wizytą w Niemczech. Ważne rozmowy o wyzwaniach dla sił morskich

Do dowództwa Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine) w Rostocku przybyli 7 lutego Inspektor MW wiceadm. Jarosław Ziemiański oraz dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadm. Krzysztof Jaworski. Celem spotkania z wyższą kadrą dowódczą sił morskich Niemiec z adm. floty Janem Christianem Kaackiem na czele było omówienie wyzwań oraz kontynuowanie wzajemnej współpracy.
12.02.2024

Światowa dominacja lodowych wojowników z Polski

Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) został mistrzem świata, a następnie mistrzem Europy w żeglarskiej, bojerowej klasie DN. Tytuły wicemistrzowskie wywalczył Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Ogólnie, z Estonii, gdzie zostały rozegrane obie imprezy polscy żeglarze lodowi wracają z 12 medalami.
11.02.2024

ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej opuścili Port Wojenny Gdynia i wyruszyli w morze celem odbycia praktyki morskiej. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
07.02.2024

MŚ w klasie iQFoil - Tarnowski: za medalem stoi ciężka praca i charakter wojownika

Paweł Tarnowski uważa, że za zdobytym na Lanzarote srebrnym medalem mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil stoi ciężka praca i charakter wojownika. „Ten sukces dedykuję mojej żonie i małemu synkowi Heniowi” – powiedział żeglarz SKŻ Ergo Hestia Sopot.
03.02.2024

MŚ w klasie iQFoil - Tarnowski srebrnym medalistą na Lanzarote

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczył srebrny medal żeglarskich mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil. Na Lanzarote najlepszy okazał się Włoch Nicolo Renna, a trzeci był broniący tytułu Holender Luuc Van Opzeeland.
03.02.2024

Polscy windsurferzy powalczą w sobotę o medale mistrzostw świata

Paweł Tarnowski i Maja Dziarnowska (oboje Sopocki Klub Żeglarski) powalczą w sobotę o medale w Mistrzostwach Świata olimpijskiej, żeglarskiej klasy iQFoil. W regatach rozgrywanych na kanaryjskiej wyspie Lanzarote dzisiaj zakończyła się runda finałowa, po której czołowa 10-tka zawodników i zawodniczek uzyskała awans do sobotniej serii medalowej. Dla reszty zawodników to już koniec regat. Jak spisali się Polacy?
02.02.2024

30 kwietnia zakończy się remont gdańskiego Żurawia

Zakończenie remontu i modernizacji gdańskiego Żurawia jest planowane na 30 kwietnia br.- poinformowało we wtorek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
30.01.2024

MŚ w klasie iQFoil – Dziarnowska czwarta, Tarnowski siódmy na Lanzarote

Maja Dziarnowska zajmuje czwarte, a Paweł Tarnowski (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) siódme miejsce po pierwszym dniu wyścigów mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil. Na Lanzarote ściga się 212 żeglarzy z 43 państw, w tym 13 polskich deskarzy.
30.01.2024

W pierwszy dzień regat na Lanzarote nie rozegrano żadnego wyścigu

Pierwszego dnia mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil nie rozegrano, z powodu braku wiatru, żadnego wyścigu. Regaty na Lanzarote potrwają do soboty, bierze w nich udział 212 żeglarzy z 43 państw, w tym 13 polskich deskarzy.
29.01.2024

Mistrzostwa świata olimpijskim testem polskich windsurferów

Ponad 200 zawodników i zawodniczek z 45 krajów rozpoczyna w poniedziałek 29 stycznia mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie iQFoil. To nowa windsurfingowa konkurencja w programie Igrzysk Olimpijskich, a dla wszystkich żeglarzy regaty te będą pierwszym poważnym testem przedolimpijskim. Mistrzostwa świata odbędą się na kanaryjskiej wyspie Lanzarote, a na starcie stanie 13 reprezentantów Polski.
28.01.2024

Pół wieku pod biało-czerwoną banderą. Wyjątkowy jubileusz ORP Piast

Jeden z okrętów ratowniczych polskiej Marynarki Wojennej obchodził 50-tą rocznicę podniesienia bandery. W tym czasie wykonywał wiele zadań na rzecz sił zbrojnych, acz od wielu lat częściej można zobaczyć go w stoczni, niż w morzu.
28.01.2024

Polski Rejestr Statków i Rejestr Żeglugi Ukrainy na wspólnym kursie [wideo]

Polski Rejestr Statków podpisał dziś umowę o współpracy z Rejestrem Żeglugi Ukrainy. To pokłosie zawartego w ubiegłym roku Memorandum of Agreement (MOA), w ramach którego Polskie Forum Technologii Morskich oraz Ukraiński Klaster Morski podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego pogrążonego w wojnie kraju.
25.01.2024

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły w 2023 r. o 3%. Porty morskie beneficjentami

W 2023 r. globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 3%, co zdaniem UNCTAD jest efektem mniejszych obaw przed recesją. W biznesie morskim inwestorzy byli aktywni szczególnie w sektorze Oil & Gas oraz produkcji owoców morza, turystyce, morskim transporcie i portach. Sektor morskiej energetyki wiatrowej przeżywał natomiast niespodziewane wycofywanie się z kontraktów, o czym pisaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl.
25.01.2024

"Torpeda w celu". Ostatnie takie strzelanie francuskich sił podwodnych

W ramach gotowości operacyjnej 12 stycznia tego roku okręt podwodny zdolny do ataków balistycznych (sous-marin nucléaire d’attaque, SNA) Améthyste (S605) przeprowadził ostatnie ćwiczenia torpedowe modelu F17.2. Było to ukoronowanie lat utrzymywania zdolności w związku z użyciem tej broni i ciągłości rozwijania niezbędnej wiedzy specjalistycznej dla załóg łodzi podwodnych.
22.01.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

Nowe inwestycje, wsparcie edukacji i zaskakująco duża aktywność sektora MŚP, czyli gospodarcze podsumowanie 2023 roku

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz kolejny znalazła się w gronie najlepszych spółek zarządzających Polską Strefą Inwestycji. W 2023 roku wydała 76 decyzji o wsparciu, a deklarowany nakład inwestycyjny projektów przekroczył 1,8 mld zł.
09.01.2024

Rok 2023 w polskim żeglarstwie: ostatnia prosta przed Igrzyskami

Cztery kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, medale imprez rangi mistrzowskiej zarówno wśród seniorów, jak i w kategoriach młodzieżowych, dominacja światowa polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami, ponadto sukcesy organizacyjne – rok 2023 dla polskiego żeglarstwa z pewnością był okresem pełnym wyzwań. "Czy był to rok udany? Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej", mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
30.12.2023

Gdańsk gospodarzem przyszłorocznych ME w wioślarstwie morskim

W przyszłym roku Gdańsk zorganizuje mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim - dyscyplinie, która znalazła się w programie igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku. Zawody odbędą się w dniach 20-23 czerwca.
25.12.2023

Samba do Brasil polskich żeglarzy. Dwa złota w mistrzostwach świata

Stanisław Trepczyński w windsurfingowej klasie iQFoil oraz załoga Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska w klasie 29er ze złotymi medalami Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing. Bardzo dobrze spisali się też inni biało-czerwoni zajmując miejsca w czołówce. W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska uplasowała się na wysokim 5 miejscu. Regaty odbyły się w Buzios w Brazylii.
17.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

PGE Wielki Finał eSailing wyłoni najlepszych wirtualnych żeglarzy!

Już w sobotę 9 grudnia odbędą się regaty PGE Wielki Finał eSailing. Zmagania wirtualnych żeglarzy będą zwieńczeniem tegorocznego cyklu PGE eSailing 2023. Na liście startowej 10 najlepszych w Polsce specjalistów od eSailingu, a wśród nich zawodnicy, którzy plasują się w czołówce światowego rankingu. Transmisję na żywo przeprowadzi Polska Liga Esportowa. Warto oglądać i przekonać się, że eSailing może być nie tylko pasjonujący, ale też świetnie uzupełniać tradycyjne żeglarstwo.
08.12.2023

Stocznia Cesarska Development sponsorem GTW Gedania

Spółka Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. została sponsorem Gdańskiego Towarzystwa Wioślarskiego "Gedania". Spółka i klub podpisały umowę sponsorską, na mocy której klub otrzyma od Spółki materiały budowlane umożliwiające remont siłowni klubowej oraz zestaw koszulek dla zawodników i zawodniczek na najbliższy sezon.
08.12.2023

Dzień Otwarty Daru Młodzieży – odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście!

W niedzielę, 10 grudnia zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie „Daru Młodzieży”. Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dostępna będzie w godz. 10.00 – 17.00. Na zakończenie Dnia Otwartego na statku zabłyśnie najwyższa choinka w Trójmieście!
08.12.2023

Zatwierdzenie AiP dla innowacyjnego projektu statku ekspedycyjnego

Nowy projekt statku ekspedycyjnego, opracowany przez EWE Cruises, Deltamarin i Tillberg Design of Sweden, otrzymał zatwierdzenie AiP od towarzystwa klasyfikacyjnego DNV. Projekt został przedstawiony na targach Marintec Shanghai 7 grudnia 2023 roku, równocześnie z wręczeniem certyfikatów AiP zaangażowanym stroną.
07.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł szwedzki okręt HSwMS Belos

Z wizytą roboczą w Polsce pojawił się, 1 grudnia, okręt ratowniczy Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji (Svenska Marinen), przeznaczony do wspierania działań okrętów podwodnych. Wizyta zbiega się z rozpoczęciem tego samego dnia misji Połączonych Sił Ekspedycyjnych (Joint Expeditionary Force, JEF) w zakresie ochrony podwodnej infrastruktury krytycznej.
01.12.2023

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Usteckie regaty nagrodzone!

Ustka Charlotta Sailing Days zostały uznane Pomorskim Żeglarskim Wydarzeniem roku 2023, a ich organizator Klub Żeglarski ProSport wyróżniono nagrodą Najlepszy Pomorski Żeglarski Klub roku 2023.
27.11.2023

Trwa kolejny dzień operacji transportu ORP Sokół do muzeum Marynarki Wojennej

Okręt podwodny ORP Sokół znajduje się na pontonie i jest zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim. W poniedziałek będą prowadzone drobne prace przygotowawcze – powiedział PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk.
20.11.2023

Brązowy medal Maćka Rutkowskiego jak nagroda pocieszenia

Maciej Rutkowski (AZS Poznań) brązowym medalistą zawodowego cyklu PWA World Tour Windsurfing w slalomie! W finałowych regatach w Japonii Polak zajął czwarte miejsce i niestety nie udało mu się obronić tytułu mistrza świata wywalczonego w roku ubiegłym. Absolutnie nie można jednak mówić o porażce. Kolejny rok na podium tego prestiżowego cyklu to wydarzenie bez precedensu w historii polskiego żeglarstwa.
19.11.2023

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół do Muzeum Marynarki Wojennej

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół ze stoczni na teren muzeum - mówił PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk. Wyjaśnił, że okręt przez 3 lata w stoczni wojennej był przygotowywany, by stać się muzealnym eksponatem.
17.11.2023

Analityk OSW: kryzys wokół Tajwanu będzie miał ogromne konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski

Różnice między Tajwanem a Chinami są coraz większe i prędzej czy później doprowadzi to do kryzysu, który będzie miał daleko idące konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski; zagrozi światowej gospodarce i da Rosji możliwość agresywnych działań w Europie – ocenia w rozmowie z PAP analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz, autor nowej analizy pt. „Krzemowa tarcza: Tajwan w rywalizacji mocarstw”.
17.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej gotowe na transport Sokoła. "Rejs" ma rozpocząć się w tym tygodniu

Już 17 listopada jest zaplanowane rozpoczęcie dawno wyczekiwanej operacji przetransportowania okrętu podwodnego typu Kobben, byłego ORP Sokół. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, ruszy on z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany najpierw do nabrzeża technicznego w obrębie gdyńskiego portu, a potem już lądem w nowe miejsce przeznaczenia.
14.11.2023

AntwerpXL - najważniejsze globalne wydarzenie breakbulk już w tym miesiącu

Tysiące profesjonalistów z branży zbierze się w tym miesiącu w Antwerp Expo w porcie w Antwerpii na AntwerpXL, jedynym na świecie wydarzeniu poświęconym wyłącznie branży breakbulk, project cargo i heavy lift.
14.11.2023

ORP Sokół wyrusza w ostatni rejs. Rozstrzygnięto przetarg na transport do lokalizacji przy Muzeum Marynarki Wojennej

Znajdująca się w Gdyni placówka muzealna przekazała w zawiadomieniu o wyborze najkorzystniejszej oferty. Już wiadomo, kto podejmie się niezwykle trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim będzie przetransportowanie byłego okrętu podwodnego typu Kobben z Portu Wojennego Gdynia do przygotowywanego dla niego suchego doku nieopodal wejścia na gdyńską plażę.
10.11.2023

Rumunia zrezygnuje z okrętów podwodnych? Premier: "Priorytety są zupełnie inne". Przestroga dla Polski?

Występujący w rumuńskiej telewizji premier Marcel Ciolacu zaskoczył wielu specjalistów ds. morskich wypowiedzią na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. Jego zdaniem program zakupu okrętów podwodnych "nie jest w tej chwili tym, czego Rumunia potrzebuje” i uważa, że obecne priorytety Ministerstwa Obrony Narodowej są „zupełnie inne”.
06.11.2023

VII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG już za miesiąc

Kolejna, siódma już edycja Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG zbliża się wielkimi krokami. W dniach 29-30 listopada w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym eksperci dyskutować będą m.in. o przewagach wynikających z zastosowania tych paliw w przemyśle, transporcie oraz w kontekście raportowania ESG.
30.10.2023

Igor Lewiński brązowym medalistą mistrzostw świata

Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w olimpijskiej, windsurfingowej klasie iQFoil! Polak wywalczył swój drugi medal imprezy mistrzowskiej w tym roku. W lipcu zdobył srebro w Mistrzostwach Europy Juniorów.
29.10.2023

Samotnie sześciometrowym jachtem przez Atlantyk. Rusza drugi etap Mini Transat

Już w sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści La Palmę znajdującą się w archipelagu Wysp Kanaryjskich i skieruje się na zachód. Przed żeglarzami, wśród których jest dwoje Polaków, ponad 2700 mil morskich transatlantyckiej żeglugi. Meta drugiego, finałowego etapu Mini Transat 2023 znajduje się na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim Francji.
27.10.2023

VII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. O przyszłości LNG i bioLNG w kontekście ESG i nie tylko

W Gdyni, w dniach 29-30 listopada br., odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce LNG i bioLNG. W salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego eksperci dyskutować będą m.in. o przewagach wynikających z zastosowania tych paliw w przemyśle, transporcie oraz w kontekście raportowania ESG.
25.10.2023

Hitachi Energy zwiększa zdolności produkcyjne, aby sprostać zapotrzebowaniu na transformację energetyczną

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła we wtorek, 24 października 2023 r., że na całym świecie umożliwiła integrację z systemem elektroenergetycznym łączy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy ponad 150 gigawatów (GW) - co wystarczyłoby do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc w Japonii.
24.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Polska Liga Żeglarska: finałowa runda 2. Ligi w Nowym Sztynorcie

Onboard Sailing Poznań, Port Mechelinki oraz BSA Flota Gdynia awansują do 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej . W dniach 14-15.10.2023 na wodach jeziorach Sztynorckiego oraz Dargin rozegrany został ostatni etap tegorocznie Polskiej Ligi Żeglarskiej. W podwójnych regatach – IV rudzie 2. Ligi PLŻ oraz Finale Lig Regionalnych udział wzięło łącznie 19 zespołów na 17 jachtach. Były to największe (pod względem ilości jachtów) regaty w formacie ligowym w tym sezonie, a zwyciężyły je odpowiednio BSA Flota Gdynia oraz MKS Marina Niesulice.
17.10.2023

Morska Liga Golfa Postołowo 2023 za nami

Po kolejnym wspaniałym sezonie zakończyły się rozgrywki Morskiej Ligi Golfa Postołowo 2023. Turniej odbywał się w bardzo miłej i sportowej atmosferze oraz cieszył się dużą popularnością.
10.10.2023

PG Racing wygrywa w Sztynorcie, a Yacht Club Gdańsk Mistrzem Polski!

Załoga AZS Politechniki Gdańskiej pod wodza Patryka Kosmalskiego niespodziewanie, ale pewnie wygrała ostatnią rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sztynorcie. Regaty miały dramatyczny przebieg, ale liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk zdołali obronić prowadzenie i zdobyli tytuł Klubowego Mistrza Polski Polskiego Związku Żeglarskiego!
09.10.2023

Ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

Przed nami ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mimo sporej przewagi liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk muszą uważać na atakujące załogi walczące o medale Klubowych Mistrzostw Polski, a nie mniej emocji będzie w strefie spadkowej gdzie zagrożonych jest aż 7 klubów. Regaty odbędą się w Nowym Sztynorcie na jeziorze Dargin w dniach 7 i 8 października.
06.10.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

W najbliższy weekend finał 1. Ligi Żeglarskiej

W Sztynorcie 18 załóg startujących w 1. Lidze Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra finałową rundę sezonu 2023. Najlepsze cztery załogi awansują do Ekstraklasy, a cztery najgorsze czeka relegacja do 2. Ligi na sezon 2024. Regaty odbędą się na jeziorze Dargin, planowanych jest rozegranie 30 krótkich dynamicznych wyścigów.
22.09.2023

Tarasiuk Mistrzem Polski, Plitko zdobywa Puchar RS21

Zwycięstwem załogi Yacht Club Gdańsk pod wodza Igora Tarsiuka zakończyły się w Sztynorcie II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Klasie RS21. Drugie miejsce w regatach i zwycięstwo w rankingu Pucharu Polski RS21 zajęła załoga Nowy Sztynort Osada Wolności ze sternikiem Wiktorem Plitko.
21.09.2023

Załoga Programu Trzeciego Polskiego Radia wygrała Wielki Finał i klasyfikację generalną Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej

Wielki finał Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej odbył się nad Zalewem Zegrzyńskim w Zegrzu Południowym. Najlepsi okazali się żeglarze pływający pod szyldem Trójki – Programu Trzeciego Polskiego Radia w składzie Przemysław Machowski, Mateusz Szweda i Julian Gloeh. Na drugim miejscu finiszowała Legia Sailing Schools, a na miejscu trzecim Star Telekom Racing.
18.09.2023

Niczym potwór z Loch Ness. Nuklearny okręt podwodny budzi podziw i przeraża swoim wyglądem

Z udziałem najwyższych władz państwowych powitano powracający z długotrwałego patrolu atomowy okręt podwodny typu Vanguard, zdolny do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Tego rodzaju jednostki stanowią główną broń odstraszania i jedną z najpotężniejszych broni w arsenale Royal Navy.
18.09.2023

Disabled Sailing Polish Cup: pod żaglami bez barier

W Mrągowie, nad jeziorem Czos żeglarze z niepełnosprawnościami uczestniczyli w szkoleniu, które były zwieńczone trzydniowymi regatami. Klinika sportowa to projekt, który ma na celu przełamywanie barier, integrację społeczną osób niepełnosprawnych i ich aktywizację poprzez żeglarstwo, zarówno w formie rekreacyjnej, jak i sportowej.
16.09.2023

TKMS rozpoczyna budowę okrętów podwodnych typu 212CD dla sił morskich Norwegii i Niemiec

Niemiecki koncern stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems rusza z realizacją zlecenia, które zdaniem części komentatorów może być wzorem dla polskiego programu "Orka". To też jeden z oferentów, który może stanąć do przetargu na dostarczenie okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.
12.09.2023

Sokół gotowy do rejsu. Muzeum Marynarki Wojennej ogłasza przetarg na transport ex-okrętu do miejsca ekspozycji plenerowej.

Zbliża się koniec trwającego od 2020 roku pobytu byłego okrętu podwodnego ORP Sokół na terenie PGZ Stocznia Wojenna. Jednostkę czeka jeszcze skomplikowana operacja związana z transportem do nowego miejsca przeznaczenia w Gdyni, tuż przy placówce muzealnej.
11.09.2023

Niespodzianki w żeglarskich mistrzostwach Polski

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.
10.09.2023

Konsulowie honorowi ścigali się na Zatoce Gdańskiej

Sześć załóg rywalizowało w sobotę 9 września w V Morskich Regatach Konsulów. Zwyciężyła, po raz czwarty, ekipa konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego.
10.09.2023

Morskie Zakończenie Lata z Baltic Hub. Rodzinny piknik na terenie terminala kontenerowego

W ubiegłą niedzielę terminal kontenerowy Baltic Hub gościł mieszkańców Gdańska, a zwłaszcza dzielnic Stogi, Przeróbka i Krakowiec-Górki Zachodnie na imprezie Morskie Zakończenie Lata z Baltic Hub. Była to niecodzienna sposobność, by odwiedzić teren tego strategicznego punktu logistycznego nad Bałtykiem.
09.09.2023

Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie

Po wczorajszym bezwietrznym dniu, w Pucku lekko się rozwiało, co pozwoliło na przeprowadzenie kolejnych wyścigów w mistrzostwach Polski klas olimpijskich w żeglarstwie. Maksymalnie 8 węzłów na trasie to trudne warunki nie tylko dla sędziów, którzy muszą tak ustawić trasę, by złapać stabilny wiatr, ale też dla zawodników, którzy mają mały margines błędu. Odrabianie strat przy tak słabym wietrze jest bowiem bardzo trudne.
09.09.2023

MP w żeglarstwie – 450 zawodników ścigało się na Zatoce Puckiej

Około 450 żeglarzy z 53 klubów rywalizowało w Pucku w mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich. W czwartek na Zatoce Puckiej rozpocznie się krajowy czempionat w konkurencjach olimpijskich.
03.09.2023

Polscy żeglarze z wicemistrzostwem Europy!

Polska drużynowym wicemistrzem Europy w klasie Optimist! Po pokonaniu w półfinale faworyzowanej Chorwacji, w finale biało-czerwoni musieli uznać wyższość Italii, ale do kraju wracają z jednym z największych sukcesów polskiego Optimista w ostatnich latach! Regaty rozegrano w Loosdrecht w Holandii.
30.08.2023

MŚ w żeglarstwie – prezes PZŻ: mamy cztery olimpijskie kwalifikacje, będzie siedem

Mamy cztery olimpijskie nominacje, ale jestem przekonany, że będzie ich siedem - powiedział po zakończonych w niedzielę w Hadze mistrzostwach świata prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. Była to pierwsza kwalifikacja dla krajów do przyszłorocznych igrzysk.
20.08.2023

Trwa decydująca faza walki o olimpijskie kwalifikacje w żeglarstwie

To nie był dobry dzień dla polskich żeglarzy w Mistrzostwach Świata World Sailing w Hadze. Rywalizacja na wodach Morza Północnego dla niektórych z nich już się zakończyła, inny w pozostałe dni muszą odrabiać straty. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż mamy szanse na olimpijskie kwalifikacje.
17.08.2023

Rafael Nadal wypoczywa na luksusowym jachcie Bethoveen na Morzu Jońskim

Legendarny hiszpański tenisista Rafael Nadal spędza wakacje na luksusowym jachcie „Bethoveen” pływającym po Morzu Jońskim. Odwiedził już kilka greckich wysp, m.in. Korfu, Itakę i Poros.
16.08.2023

MŚ w żeglarstwie – Życki: liczymy na siedem kwalifikacji olimpijskich

Trzydziestu sześciu polskich żeglarzy rywalizować będzie od piątku w Hadze w mistrzostwach świata klas olimpijskich – pierwszej kwalifikacji do igrzysk w Paryżu. Biało-czerwoni wystąpią w dziewięciu z 10 konkurencji. "Liczymy na siedem nominacji" – ocenił dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki.
10.08.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

Olimpijski ceremoniał i regaty w deszczu i gradzie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie

Z wielką pompą rozpoczęła się w środę w Pucku żeglarska część XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023”. W pierwszej fazie zmagań na Zatoce Puckiej w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17) rywalizuje 131 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z 12 województw. Medaliści wyłonieni zostaną w sobotę. Z kolei w dniach 15-19 sierpnia na tym akwenie rywalizować będą przedstawiciele klas Optimist i L’Equipe.
09.08.2023

Polscy żeglarze walczą o przepustki na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie będą pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Hadze w dniach 10-20 sierpnia. Polskę będą reprezentować żeglarze w dziewięciu konkurencjach olimpijskich oraz w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.
08.08.2023

ORP Wodnik powraca z kilkumiesięcznego rejsu

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł 2 sierpnia polski okręt szkolny ORP Wodnik, który od dwóch miesięcy realizował rejs, w ramach którego praktykę morską realizowało 80 podchorążych Polski, Ukrainy i Kataru. Tego typu wyjścia w morza są regułą dla przyszłych oficerów kształcących się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.
03.08.2023

Festiwal Gdynia Sailing Days zakończony. To była pod każdym względem rekordowa edycja

Blisko 2 tysiące zawodników z ponad 50 krajów wzięło udział w zakończonym dzisiaj festiwalu Gdynia Sailing Days. To rekord frekwencji w 24-letniej historii festiwalu, który w tym roku trwał aż 27 dni. Rekordowa była też liczba regat najwyższej rangi – o medale mistrzostw Europy i świata rywalizowali żeglarze w czterech klasach żeglarskich.
31.07.2023

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. Rozpoczął się Polboat Yachting Festival

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. W Gdyni zakończyły się najbardziej radosne regaty w Polsce, czyli Kinder Joy of moving Puchar Trenerów z udziałem ponad 250 dzieci. Trwają jeszcze mistrzostwa świata w dawnej, olimpijskiej klasie Flying Dutchman, a w sąsiedniej marinie Yacht Park rozpoczął się Polboat Yachting Festival – największe w Polsce targi jachtowe na wodzie.
27.07.2023

Trzecie miejsce polskich żeglarzy w Lidze Mistrzów

Polska załoga Yacht Club Gdańsk ze sternikiem Igorem Tarasiukiem wywalczyła brązowy medal w finałowych regatach Sailing Champions League. To pierwszy, historyczny medal polskiego żeglarstwa w żeglarskiej Lidze Mistrzów, w której rywalizują najlepsze klubowe załogi z całego świata.
26.07.2023

PFTM: razem reaktywujemy potencjał morski Ukrainy

Wyzwanie odbudowy ukraińskiej floty w obliczu trwającego konfliktu z Rosją wzbudza rosnące zainteresowanie wśród ekspertów branży morskiej. To strategiczne zadanie stanowi istotny obszar współpracy między Polskim Forum Technologii Morskich a Ukraińskim Klastrem Morskim. W ramach podpisanego Memorandum of Agreement (MOA), obie strony podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego Ukrainy.
26.07.2023

Yacht Club Gdańsk z brązowym medalem finałów SAILING Champions League w niemieckim Travemudne

W dniach od 21-25 lipca został rozegrany finał Żeglarskiej Ligi Mistrzów - Klubowych Mistrzostw Świata. Gdańska ekipa, jako wicemistrzowie Polski z ubiegłego sezonu, wywalczyli w ubiegłym miesiącu trzecią pozycję w eliminacjach europejskich w Sopocie zapewniając sobie tym samym bezpieczne miejsce w finale Ligii Mistrzów.
26.07.2023

Magdalena Woyciechowska wicemistrzynią świata młodzieżowców w olimpijskiej klasie Formula Kite

Młodzieżowe mistrzostwa świata rozegrano w Gizzerii we Włoszech. Wystartowało w nich 87 zawodników i zawodniczek z 25 krajów. Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski), dzięki doskonałej postawie w serii kwalifikacyjnej, po której zajmowała 2 miejsce w klasyfikacji generalnej, uzyskała od razu awans do serii finałowej i wraz z liderką Lysą Caval (Francja), oczekiwała spokojnie na dwie rywalki wyłonione z półfinałów.
24.07.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Gdynia Sailing Days: włoska robota w mistrzostwach Europy

Włoscy żeglarze nie mają sobie równych w gronie juniorów w klasie ILCA 6, a swoją klasę zaprezentowali w lipcu w Polsce. Najpierw w Dziwnowie Emma Mattivi i Mattia Cesana cieszyli się z tytułów mistrza świata juniorów, a teraz podczas Gdynia Sailing Days ci zawodnicy zostali w tej kategorii wiekowej mistrzami Europy. Na Zatoce Gdańskiej Polacy, choć medali nie zdobyli, wypadli lepiej niż na pełnym morzu.
20.07.2023

Plejada żeglarskich gwiazd i mnóstwo emocji w Gdyni. Drugi tydzień Gdynia Sailing Days za nami

Medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, zwycięzcy regat Pucharu Świata, a do tego najzdolniejsza, perspektywiczna żeglarska młodzież – taką obsadę miały w ten weekend regaty w ramach festiwalu Gdynia Sailing Days. Z medali cieszyli się m.in. Mateusz Kusznierewicz i Agnieszka Skrzypulec.
17.07.2023

Lato z Portem Gdańsk rozpoczęte! Moc atrakcji dla najmłodszych i nie tylko

8 lipca rozpoczęły się „Wakacje z Portowcem”, czyli impreza rekreacyjno-sportowa organizowana przez z Port Gdańsk. Wydarzenie odbywające się w Nowym Porcie, przy ulicy Wyzwolenia 8 zgromadziło całą rzeszę uczestników w wieku szkolnym, na których czekało wiele atrakcji.
11.07.2023

Medale mistrzostw Europy nie dla Polaków

W poniedziałek w Gdyni zakończyły się mistrzostwa Europy juniorów w klasach 420 i 470. Była to pierwsza impreza rangi mistrzowskiej podczas tegorocznej edycji Gdynia Sailing Days. Polacy zakończyli rywalizację bez medali, ale zaprezentowali się z dobrej strony. W obu klasach na starcie stanęło 208 załóg z ponad 20 krajów.
11.07.2023

Zakaz wjazdu polskich ciężarówek do Rosji

Od 1 lipca Rosja wprowadziła zakaz wjazdu dla ciężarówek z Polski. Zarządzenie nie wprowadziło takiego ograniczenia wobec innych nadbałtyckich krajów: Litwy, Łotwy i Estonii. To one przejmą większość ruchu na wschód.
04.07.2023

Lato z Portem Gdańsk

W lipcu i sierpniu Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przygotował szereg atrakcji wakacyjnych, w tym wydarzeń sportowych i kulturalnych. Nie zabraknie tu specjalnej oferty dla dzieci i młodzieży.
03.07.2023

Drugi przystanek Kite Cup 2023 w Jastarni za nami

W pierwszy weekend lipca został rozegrany kolejny przystanek zawodów Kite Cup - Mistrzostwa i Puchar Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu. Sportowe zmagania odbyły się w Jastarni, zaś spektakl podniebnych ewolucji freestylerów można było podziwiać w Kuźnicy. Finał 18. zawodów Kite Cup odbędzie pod koniec sierpnia w Rewie.
03.07.2023

Igrzyska Europejskie – srebrny medal Zwolińskiej w C1 w kajakarstwie górskim

Klaudia Zwolińska zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich i jednocześnie mistrzostw kontynentu w C1. Na krakowskim torze "Kolna" zwyciężyła Niemka Elena Lilik. Wśród mężczyzn w tej konkurencji wygrał Brytyjczyk Ryan Westley. Kacper Sztuba był dziesiąty.
02.07.2023

Załoga CRIST weźmie udział w Euro Skills Gdańsk

Alan Kaczkowski i Kacper Świeczkowski z CRIST S.A. już wkrótce wezmą udział w Euro Skills Gdańsk. Obecnie szlifują swoje umiejętności w spawaniu stali nierdzewnej i aluminium metodą TIG. Jest to najtrudniejsza z metod spawania i wymaga od zawodników największych zdolności manualnych.
01.07.2023

Kolejna akcja na promie Steny. Wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

W godz. 14.30-15.50 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego zrealizowała kolejną akcję ratowniczą. Do szpitala znajdującego się w dzielnicy Gdańska, Zaspie, ewakuowano pasażera promu Stena Estelle z podejrzeniem zawału serca.
30.06.2023

Koniec półrocznej misji. Kościuszko wraca do domu [GALERIA]

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wchodziła w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). 29 czerwca okręt wrócił do Portu Wojennego Gdynia, gdzie czekał na niego komitet powitalny.
29.06.2023

Zawody w klasach ILCA 4,6 i 7 podczas II etapu Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Za nami trzy dni ścigania w klasie ILCA podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk. W tym roku na starcie stanęło prawie 200 zawodników z 9 krajów. Zatoka Gdańska zapewniła uczestnikom regat pełen przekrój warunków wiatrowych, więc szanse na dobre wyniki miał w każdy.
29.06.2023

Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami! Wiatru nie było zbyt wiele, ale wystarczająco dużo, aby rozegrać niemal wszystkie zaplanowane wyścigi na Zatoce Gdańskiej.
26.06.2023

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.
25.06.2023

Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej już w ten weekend

Już w najbliższy weekend na wodach Zalewu Zegrzyńskiego odbędzie się Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska – to już trzeci sezon cyklu spektakularnych wyścigów. Tradycyjnie baza regat znajduje się w klubie Sailing Legia (ul. Warszawska 31, Zegrze Płd.), a wyścigi w najbliższej odległości od brzegu. Stąd ich widowiskowość, bo sędziowie tak ustawiają trasę, by swobodnie można było oglądać zmagania choćby z molo zaprzyjaźnionego Hotelu 500.
23.06.2023

USA. Modi w Kongresie: Ciemne chmury konfrontacji rzucają cień na Indo-Pacyfik

Ciemne chmury przymusu i konfrontacji rzucają cień na Indo-Pacyfik, powodując obawy o stabilność regionu - powiedział w czwartek premier Indii Narendra Modi podczas wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu USA. Indyjski przywódca mówił też o skutkach wojny na Ukrainie, twierdząc, że "to nie jest epoka wojny".
23.06.2023

Czy zbliża się koniec remontu? ORP Orzeł wyszedł na próby morskie

To jedna z najbardziej kontrowersyjnych napraw okrętów w polskiej Marynarce Wojennej. Jej jedyny okręt podwodny od kilku lat spędza więcej czasu w stoczni niż w morzu. Pod znakiem zapytania stoją jego możliwości do pełnienia regularnej służby i wykonywania zadania. Pojawiająca się dziś informacja o wyjściu na próby morskie dają nadzieję na powrót do swoich obowiązków.
20.06.2023

Polscy żeglarze gotowi do olimpijskiego testu w Marsylii

Od 9 do 16 lipca w Marsylii odbędą się regaty Paris 2024 Test Event. Weźmie w nich udział 9 reprezentantów Polski. Będzie to pierwsza okazja dla żeglarzy, by sprawdzić się w warunkach regatowych jak najbardziej zbliżonych do tych podczas Igrzysk Olimpijskich.
19.06.2023

Maks Wójcik mistrzem świata w windsurfingu

Maksymilian Wójcik (Sopocki Klub Żeglarski) mistrzem świata w windsurfingowej klasie Raceboard! W regatach rozegranych na niemieckim jeziorze Steinhuder Meer emocji nie brakowało, a kwestia złotego medalu rozstrzygnęła się dopiero w ostatnim wyścigu!
19.06.2023

Marynarka Wojenna zachęca do biegania. 10. edycja Biegu 5 Mil

Na terenie Portu Wojennego Gdynia odbyła się jubileuszowa edycja imprezy biegowej Bieg 5 Mil. Wydarzenie zgromadziło wielu chętnych, którzy mieli okazję zmierzyć się na trasie o długości pięciu mil morskich, w otoczeniu okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Organizatorem wydarzenia był Dywizjon Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
16.06.2023

Equinor sponsorem młodzieżowego klubu żeglarskiego w Łebie

Napędzani wiatrem oraz blisko związani z morzem i Łebą – Equinor oraz Łebski Klub Żeglarski podpisali umowę o współpracy. Zaangażowana w polską zieloną transformację firma energetyczna, będzie wspierać dziecięcą i młodzieżową grupę windsurferów w ramach globalnego projektu “Hereos of Tomorrow”. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa Equinor w Polsce.
13.06.2023

Trzech Brytyjczyków zaginionych po pożarze łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym

Trzech brytyjskich turystów jest zaginionych po pożarze, który wybuchł w niedzielę na pokładzie łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym - poinformowały egipskie władze. Do pożaru doszło zaledwie trzy dni po śmiertelnym ataku rekina w Hurgadzie.
12.06.2023

PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym

Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
09.06.2023

Psy służbowe trenowały w Porcie Gdynia

Już po raz drugi w Porcie Gdynia przeprowadzono kompleksowe szkolenia dla przewodników psów służbowych, mające na celu przetestowanie i udoskonalenie mechanizmów zarządzania kryzysowego oraz podwyższenie poziomu wyszkolenia ekip pies-przewodnik reprezentujących różne służby.
08.06.2023

Czarne punkty wodne w subregionie płockim

Kolejnych 7 niebezpiecznych miejsc trafiło na listę czarnych punktów wodnych. Tym samym na Mazowszu jest ich w sumie 123, w tym 7 z nich znajduje się w subregionie płockim. Dziś o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą, mówili władze Mazowsza oraz przedstawiciele policji i WOPR. Zostały także podpisane umowy z przedstawicielami WOPR z całego regionu. Łączna kwota dofinansowania z budżetu województwa to ponad 1,4 mln zł. Dzięki temu jednostki zakupią m.in. niezbędny sprzęt ratowniczy.
02.06.2023

Wizyta pięciu francuskich okrętów z podchorążymi w Porcie Wojennym Gdynia

Do gdyńskiego portu weszło pięć okrętów szkolnych francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale), na których chorążowie odbywają praktykę morską. Wizyta ma charakter roboczy i posłuży odpoczynkowi załóg oraz uzupełnieniu zapasów.
02.06.2023

WindWhisper wraca do zmagań w The Ocean Race. Polski jacht gotowy do decydujących etapów regat

Załoga WindWhisper Racing Team jest już w Aarhus, w którym trwają przygotowania do kolejnej fazy regat The Ocean Race. W niedzielę, 4 czerwca odbędzie się wyścig portowy, a cztery dni później wystartuje pełnomorski etap z metą w Hadze. Polska załoga jest liderem klasyfikacji w klasie VO65.
02.06.2023

Puchar opuszcza Trójmiasto. XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury już za nami

Tegoroczne Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury przeszły do historii jako niezwykle wyrównane i pełne emocji. Na wodach Motławy rywalizowało ponad 160 zawodników z 8 instytucji kultury. Aby przekonać się o tym, jak bardzo emocjonujący był finał regat wystarczy spojrzeć na uzyskane czasy. O zwycięstwie Muzeum Zamkowego w Malborku zdecydowały setne sekundy. Na drugim miejscu uplasowało się Narodowe Muzeum Morskie, a na trzecim Akwarium Gdyńskie.
30.05.2023

Tegoroczni maturzyści medalistami żeglarskich mistrzostw Europy

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) zdobyła srebrny medal, a Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski) medal brązowy w mistrzostwach Europy do lat 21 w olimpijskiej klasie Formula Kite. W ścisłej czołówce znaleźli się także inni Polacy. Regaty rozegrano w Torre Grande na Sardynii. Na starcie stanęło 63 zawodników i zawodniczek, w tym 13 reprezentantów Polski.
29.05.2023

Windsurfer z Sopotu w gronie ambasadorów Energi

Paweł Tarnowski, windsurfer z Sopockiego Klubu Żeglarskiego, trzykrotny mistrz świata i mistrz Europy, został nowym ambasadorem Energi z Grupy Orlen. Dołączył dzisiaj do grupy trzynastu sportowców wspieranych przez Energę.
29.05.2023

Doświadczenie kontra młodość. Regaty o Puchar PZŻ zakończone

To było starcie żeglarskich rutyniarzy z utalentowaną młodzieżą – tak można podsumować drugą część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej rywalizowano w klasach olimpijskich oraz w nieolimpijskiej klasie OK Dinghy. Faworyci nie zawiedli.
29.05.2023

PŚ w kajakarstwie – dobry początek Polaków, pięć osad już w finałach

Dobre wyścigi czwórek kajakowych, awans do finału m.in. Wiktora Głazunowa, Katarzyny Kołodziejczyk i Doroty Borowskiej – tak wyglądały przedpołudniowe starty polskich reprezentantów pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu.
26.05.2023

Rumuńska "Orka" z ofertą od Francji. Propozycja również dla Polski?

Ogłoszona 24 maja przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka informacja o rozpoczęciu procedowania programu Orka wywołała poruszenie wśród zainteresowanych zagadnieniem broni podwodnej. W międzyczasie swój program rozwija Rumunia, współpracująca z potencjalnym oferentem dla polskiej Marynarki Wojennej.
26.05.2023

ME w wioślarstwie – pierwszy sprawdzian polskiej reprezentacji

Czternaście polskich osad wystąpi w słoweńskim Bledzie w mistrzostwach Europy w wioślarstwie, które dla biało-czerwonych będą pierwszym poważniejszym sprawdzianem w tym sezonie. Największe szanse na medal ma męska czwórka podwójna, której skład nie uległ zmianie.
24.05.2023

Prawie 500 żeglarzy na otwarciu sezonu w Krynicy Morskiej

Kilkuset zawodników i zawodniczek rywalizowało w Krynicy Morskiej w regatach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które tradycyjnie już otwierają sezon żeglarski w Polsce. Regaty przeprowadzono na Zalewie Wiślanym, a o medale i punkty kwalifikacyjne do regat rangi mistrzostw świata i Europy walczyli przedstawiciele klas nieolimpijskich.
22.05.2023

Obrączka zgubiona w oceanie znaleziona dzięki mediom społecznościowym

Obrączka zgubiona w oceanie została odnaleziona dzięki ogłoszeniu w mediach społecznościowych - ta zdumiewająca przygoda ze szczęśliwym zakończeniem spotkała młodą parę z włoskiego miasta Cassino. Opisały ją lokalne media z regionu Lacjum.
20.05.2023

Polscy żeglarze otwierają sezon w Krynicy Morskiej

Przez dwa najbliższe weekendy Krynica Morska, jedno z najmniejszych polskich miast, będzie stolicą polskiego żeglarstwa. To właśnie tutaj odbędą się regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, w których udział weźmie ponad 600 polskich żeglarzy i żeglarek rywalizujących w 16 klasach regatowych.
18.05.2023

Kolejny sukces Polaka. Maciej Rutkowski wygrał regaty Pucharu Świata i obronił tytuł

Maciej Rutkowski z AZS Poznań rozpoczął w najlepszy możliwy dla siebie sposób batalię o obronę tytułu mistrza świata w zawodowym cyklu PWA World Tour Windsurfing. Polski windsurfer wygrał inauguracyjne zawody Pucharu Świata w slalomie rozegrane w Torbole na jeziorze Garda i objął prowadzenie w tegorocznym rankingu PWA.
16.05.2023

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w MCN

W sobotę i niedzielę Morskie Centrum Nauki udostępni swe wnętrza zwiedzającym. MCN, jako samorządowa instytucja kultury, włączyło się w Dni Otwarte Funduszy Europejskich. To część kampanii, którą prowadzi Komisja Europejska. Dzięki niej obywatele UE mogą zobaczyć, jaka jest różnorodność projektów realizowanych z pomocą unijnych środków.
09.05.2023

PŚ w kajakarstwie – pierwszy sprawdzian na Węgrzech

Po wielu miesiącach przygotowań polska reprezentacja w czwartek w Szegedzie wystartuje w zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie. Do rywalizacji wróciła Dorota Borowska, na Węgrzech zabraknie natomiast wicemistrzyni olimpijskiej Marty Walczykiewicz.
09.05.2023

Sezon żeglarski otwarty, a Piotr Bigaj upamiętniony

Blisko sto osób wzięło udział w Święto Narodowe Trzeciego Maja w otwarciu pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023. Uroczystość połączona była z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
04.05.2023

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z brązowym medalem w regatach Pucharu Świata

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland) zdobyli brązowy medal w regatach Pucharu Świata French OIympic Week w olimpijskiej klasie 49er. Regaty zostały rozegrane w Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu, wzięło w nich udział około 1000 żeglarzy i żeglarek, w tym 30 reprezentantów Polski.
30.04.2023

Pomorscy żeglarze otworzą sezon i upamiętnią Piotra Bigaja

Otwarcie pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023 połączone z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja odbędzie się 3 maja w Gdyni.
28.04.2023

Dokumenty przewozowe w międzynarodowych dostawach dla beverage

Przygotowanie poprawnie wypełnionych dokumentów przewozowych ma kluczowe znaczenie dla szybkiej organizacji dostaw i sprawnej obsługi celnej. Jest to szczególnie ważne dla firm z branży beverage, które obracają towarami wrażliwymi takimi jak soki, wina, komponenty do produkcji napojów, itp. Eksperci Hillebrand Gori, operatora logistycznego specjalizującego się w obsłudze tej branży, przygotowali krótki przewodnik na temat dokumentów przewozowych.
26.04.2023

Dni Otwarte na UMG. Morska uczelnia z ofertą dla licealistów

Tegoroczne Dni Otwarte Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyły się w dniach 20-21 kwietnia 2023 roku w godzinach 9:00 – 14:00. Po raz pierwszy w historii uczelni było to wydarzenie dwudniowe. W je murach gościły zarówno zorganizowane grupy, jak i osoby indywidualne. W sumie ponad 800 maturzystów z całej Polski wzięło udział w warsztatach, wykładach i zwiedzaniu laboratoriów podczas tego wydarzenia.
26.04.2023

Kolejny test polskich żeglarzy przed walką o Igrzyska Olimpijskie

Prawie 700 żeglarzy i żeglarek rozpocznie w poniedziałek rywalizację w regatach Pucharu Świata French Olympic Week. W Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu wystartuje 30 reprezentantów Polski. Będzie to dla nich kolejna impreza przygotowawcza do rozpoczynającej się w tym roku batalii o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.
23.04.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.