• <

Wynik wyszukiwania - "rotterdam" - Wiadomości

Port Rotterdam notuje spadek przepustowości ładunków

Zarząd portu w Rotterdamie, mierząc się z globalnymi wstrząsami geopolitycznymi i gospodarczymi, odnotował w 2023 roku 6,1% spadek całkowitej przepustowości ładunków, co przekłada się na 438,8 mln ton w porównaniu z 467,4 mln ton w 2022 roku. Spadek ten dotyczył głównie przeładunku węgla, kontenerów i innych suchych ładunków masowych.
21.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Pomysłowość mafii narkotykowych zaskakuje. Korzystają z usług nurków i używają podwodnych skuterów

Mafie narkotykowe wykorzystują nurków i używają podwodnych skuterów, aby przejmować narkotyki przemycone do portu w Rotterdamie dla dalszej dystrybucji - informuje w piątek holenderski dziennik „De Telegraaf”.
05.01.2024

Straż pożarna w Rotterdamie przeprowadza w porcie próby z załogowymi dronami

W Rotterdamie w centralnej Holandii tamtejsza straż pożarna rozpoczęła próby z załogowymi dronami - informuje w czwartek dziennik "De Telgraaf". "To jest przyszłość" – ocenia najpopularniejsza gazeta kraju.
04.01.2024

Rotterdamu energetyczna transformacja. Miasto i port jak jeden organizm

Rotterdam, miasto i port położone nad Morzem Północnym, wykorzystuje swoje położenie do kreowania połączeń morskich, logistycznych i biznesowych Europy Północnej ze światem. Port i działające w nim klastry przemysłowe są miejscem tworzenia przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacje.
17.12.2023

ARP: więcej sprzedających niż kupujących węgiel; zapasy w portach ARA zmalały

W listopadzie tego roku na międzynarodowym rynku węgla widoczna była przewaga sprzedających nad kupującymi. W efekcie główne indeksy cenowe węgla wysokoenergetycznego traciły na wartości, były jednak istotnie powyżej tegorocznych minimów - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
06.12.2023

COLI Shipping & Transport kończy transport 140-tonowej ładowarki

Po 2,5 miesiącach przygotowań inżynieryjnych i logistycznych, COLI z powodzeniem dostarczyło używaną ładowarkę i związany z nią ładunek projektowy z Hamriyah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Rotterdamu w Holandii. Projekt został zrealizowany przez zespół COLI w Stambule w ciągu 27 dni.
19.10.2023

Oslo i Rotterdam współpracują na rzecz ekologicznej żeglugi

Miasta Rotterdam i Oslo podpisują protokół ustaleń w sprawie nowego zielonego korytarza, przewidując zwodowanie bezemisyjnych kontenerowców nowej generacji firmy Samskip. W ramach umowy wzmacniającej swoje długotrwałe relacje dwa z wiodących europejskich portów przesiadkowych zobowiązują się do przyspieszenia ekologicznej transformacji w żegludze, aby wesprzeć debiut ekologicznych statków napędzanych wodorem.
12.10.2023

Wybuchowa noc w Rotterdamie. W tle przemyt narkotyków w porcie

W nocy z poniedziałku na wtorek w Rotterdamie nastąpiło pięć eksplozji, w wyniku których uszkodzonych zostało kilka budynków, informuje policja w tym mieście.
26.09.2023

Singapur pozostaje najważniejszym ośrodkiem żeglugowym

Raport opublikowany przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua oraz dostawcę danych morskich Baltic Exchange pokazuje, że od wielu lat nie zachodzą zasadnicze zmiany pod względem ośrodków morskich na świecie. Największym pozostaje od 10 lat Singapur.
22.09.2023

Metanol w porcie. IAPH opracował zestaw procedur bezpieczeństwa. Polskie porty mają „gotowce” do wdrożenia

Metanol staje się potencjalnie alternatywnym paliwem bunkrowym w transporcie morskim. Jest paliwem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Od 2015 rośnie skala jego użycia w związku z rosnącym portfelem zamówień na statki w których są stosowane silniki dwupaliwowe, mogące wykorzystywać zielone paliwo. Oczekuje się, że w nadchodzącej dekadzie liczba statków korzystających z metanolu szybko wzrośnie, przewiduje IAPH (International Association of Ports and Harbours).
13.09.2023

Zielona rewolucja w shippingu nabiera tempa. 6,5 tys. statków na paliwa alternatywne w 2025 r.

Badanie Clarksons Green Technology Tracker z maja wskazuje, że armatorzy przeznaczyli znaczną kwotę inwestycji tonażowych w niskoemisyjne technologie. Statki z silnikami przystosowanymi do stosowania dwóch lub trzech rodzajów paliw są coraz powszechniej zamawiane przez operatorów i stanowią obecnie 48% całkowitego portfela zamówień. Oznacza to, że operatorzy wprowadzą w najbliższym czasie na rynek 843 statki z instalacjami LNG – wyliczyli dokładnie eksperci Clarksons.
05.09.2023

QTerminals inwestuje w Rotterdamie

Miesiąc po podpisaniu umowy w sprawie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jeden z członków konsorcjum będącego partnerem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, katarska firma QTerminals, poinformowała o nabyciu większościowego pakietu udziałów firmy „Kramer Holding B.V.”, dostawcy zintegrowanych usług logistycznych i kontenerowych z siedzibą w porcie w Rotterdamie w Holandii. Transakcja o wartości ponad 250 mln euro została w pełni sfinansowana przez QTerminals Group.
04.09.2023

Rotterdam: rekordowe 8 ton kokainy w kontenerze

Holenderscy celnicy pobili rekord, przechwytując 8 ton kokainy ukrytej w kontenerze na pokładzie jednego ze statków.
20.08.2023

Ze stoczni Damena do Portu Gdańsk zmierzają holowniki, które niedługo rozpoczną tam pracę

Zaprojektowane i zbudowane przez podmioty należące do holenderskiego koncernu holowniki już za kilka tygodni mają rozpocząć działalność w Porcie Gdańsk. Obecnie są w trakcie podróżny z Wietnamu, zahaczając po drodze o europejskie porty.
27.07.2023

Holenderskie i brazylijskie porty łączą siły w kierunku zielonego wodoru

Port Rotterdam i brazylijski Pecém podpisały umowę o współpracy w zakresie projektów offshore wind oraz produkcji zielonego wodoru.
21.05.2023

Fairplay-90 w Świnoujściu

W piątek, 12 maja w Świnoujściu zostanie podniesiona bandera na jednym z dwóch nowych holowników Fairplay Towage Polska. Portem macierzystym Fairplay-90 jest Szczecin, a jednostka będzie wykorzystywana głównie do obsługi portu w Świnoujściu.
08.05.2023

ORP Gen. Tadeusz Kościuszko będzie dostępny dla zwiedzających w porcie w Rotterdamie

Przez najbliższy tydzień mieszkańcy Rotterdamu mogą podziwiać zacumowaną w porcie fregatę rakietową ORP Gen. Tadeusz Kościuszko - poinformowała Ambasada RP w Hadze. W niedzielę jednostka będzie dostępna dla zwiedzających.
13.04.2023

Sif wybuduje największą na świecie fabrykę monopali

Grupa Sif podjęła ostateczną decyzję inwestycyjną o wartości 328 mln EUR, dotyczącą budowy nowej fabryki monopali XXL w Rotterdamie, w Holandii.
17.02.2023

Rotterdam. Przeładunki w cieniu wojny i sankcji

62 mln ton z prawie 470 mln ton przeładunków w porcie w Rotterdamie powiązane jest z przewozami do i z portów w Rosji – wynika z danych CBS, Urzędu Statystycznego Niderlandów. Przez ten port przechodzi wiele nośników energii importowanych z Rosji.
20.12.2022

Niderlandy potrzebują więcej terminali LNG - twierdzi Gasunie

Holandia potrzebuje dodatkowych terminali z gazem skroplonym (LNG), by przetrwać zimę 2023/2024 - ostrzega państwowa spółka gazowa Gasunie w komunikacie dotyczącym bezpieczeństwa dostaw energii w Holandii. W związku z tym firma zamierza otworzyć w przyszłym roku kilka dodatkowych terminali LNG.
13.12.2022

Holandia i Oman będą współpracować nad projektem wodorowym

Rządy Holandii i Omanu porozumiały się w sprawie wspólnego projektu wodorowego. Do podpisania umowy doszło na szczycie klimatycznym COP27.
25.11.2022

Port w Rotterdamie podsumowuje półrocze

Pomimo spadającego handlu z Rosją, Port Rotterdam poradził sobie w pierwszym półroczu 2022 roku nieźle, lekko przebijając poprzedni rok.
09.08.2022

Port Gdańsk jedzie na Breakbulk Europe

Breakbulk Europe to największe targi branży cargo i transportu morskiego. Impreza odbywa się w Rotterdamie. W tym roku jednym z wystawców będzie Port Gdańsk.
10.05.2022

Od momentu agresji na Ukrainę do Rotterdamu przypłynęło 126 tankowców z rosyjskim paliwem

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do portu w Rotterdamie przybyło łącznie 126 statków z rosyjskim olejem napędowym - wynika z opublikowanej we wtorek analizy holenderskiego dziennika "De Volkskrant".
03.05.2022

Holenderskie media: unijny bojkot ropy odbije się na portach w Amsterdamie i Rotterdamie

Europejski bojkot rosyjskiej ropy w dłuższej perspektywie będzie katastrofą dla rosyjskiej gospodarki, ale trzeba się przygotować na to, iż obecnie wywinduje on ceny tego surowca – pisze w poniedziałek holenderski dziennik De Telegraaf.
02.05.2022

W Porcie Rotterdam powstanie terminal do importu zielonego amoniaku

Holenderskie firmy - Gasunie, HES International i Vopak - łączą siły w celu budowy terminala importowego dla nośników wodoru w porcie w Rotterdamie. Infrastruktura posłuży do rozładowywania jednostek transportujących zielony amoniak. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie importu wodoru do Europy.
20.04.2022

Cyberatak na europejskie terminale naftowe

Niektóre z najważniejszych europejskich morskich terminali naftowych i paliwowych padły ofiarami cyberataku. Poinformowały o tym zachodnie media. Część spółek potwierdziło atak.
04.02.2022

Kultowy most w Rotterdamie może zostać rozebrany, by umożliwić przepłynięcie jachtu Bezosa

Aby umożliwić przepłynięcie superjachtu za prawie pół miliarda dolarów założyciela firmy Amazon Jeffa Bezosa, konieczny będzie czasowy demontaż mostu Koningshaven, lepiej znanego jako De Hef, w Rotterdamie.
04.02.2022

Raport: port w Rotterdamie jest najbardziej zanieczyszczającym portem morskim w Europie

Jak wynika z raportu organizacji Transport & Environment (T&E) opublikowanego w środę, rotterdamski port jest najbardziej zanieczyszczającym portem morskim w Europie i odpowiada za roczną emisję dwutlenku węgla na poziomie 13,7 mln ton.
02.02.2022

Polskie okręty ćwiczyły na Bałtyku

W ramach manewrów „Passex” na Morzu Bałtyckim wraz z holenderskim okrętem desantowym HNLMS Rotterdam ćwiczyły załogi fregaty ORP Gen. K. Pułaski oraz korwety patrolowej ORP Ślązak.
29.01.2022

Najruchliwszy port kontenerowy to niezmiennie Szanghaj

47 milionów TEU – oto wynik portu kontenerowego Yangshan Deep-water Port w Szanghaju za rok 2021.
05.01.2022

Port w Rotterdamie przekracza granicę 15 mln TEU

Najruchliwszy port w Europie, Port Rotterdam, przekroczył w 2021 roku historyczną granicę 15 milionów TEU.
22.12.2021

Rotterdam. Celnicy w porcie znów przechwycili ładunek narkotyków

Po raz kolejny w tym roku celnicy w Porcie Rotterdam przechwycili ładunek narkotyków ukryte w kontenerach.
08.12.2021

Port Rotterdam: pół tony kokainy w kontenerze z owocami

Holenderska służba celna udaremniła przemyt 497 kg kokainy w porcie w Rotterdamie – poinformowała w czwartek miejscowa prokuratura. Narkotyki były ukryte w kontenerze z mango, który przypłynął statkiem z Brazylii. Przemytnicy coraz częściej proponują współpracę rybakom z mniejszych portów.
26.11.2021

Masowiec Trudy znów transportował kokainę

Nie kończą się narkotykowe przygody masowca Trudy. Na statku, który ma za sobą zatrzymanie i porwanie, ponownie znaleziono narkotyki.
28.10.2021

Wärtsilä pracuje nad autonomicznymi barkami dla portu w Rotterdamie

Międzynarodowe konsorcjum, któremu przewodzi Port Rotterdam, otrzymało od Unii Europejskiej 25 milionów euro na projekty dotyczące zrównoważonej portowej logistyki. W pierwszej kolejności powstanie plan całkowitego wyeliminowania emisji z transportu wewnątrz, z i pomiędzy portami, w czym pomóc mają autonomiczne barki.
23.10.2021

22 działaczy Greenpeace aresztowanych za blokowanie terminalu Shella w porcie w Rotterdamie

Holenderska policja aresztowała w poniedziałek 22 działaczy organizacji ekologicznej Greenpeace, którzy zablokowali wcześniej dostęp do Tweede Petroleumhaven – terminalu firmy Shell w porcie w Rotterdamie.
04.10.2021

Rynek emisji dwutlenku węgla w UE poszerzy się o żeglugę

Komisja Europejska planuje włączyć transport morski do największego na świecie rynku emisji dwutlenku węgla i stworzyć sąsiadujący z nim program handlu uprawnieniami do emisji ciepła i transportu drogowego.
28.06.2021

Holandia: Celnicy przechwycili dwa transporty kokainy w porcie w Rotterdamie

Służby celne udaremniły przemyt do Niderlandów dwóch dużych przesyłek kokainy w porcie w Rotterdamie. 449 kg narkotyków ukryto w kontenerach z samochodami i mango.
11.06.2021

Holandia: Gangi handlarzy narkotyków korumpują firmy w porcie w Rotterdamie

Przestępcy infiltrują duże firmy żeglugowe w porcie w Rotterdamie, na zachodzie Holandii. „Korupcja jest znacznie większa, niż się wszystkim wydaje” - mówi dziennikowi "NRC" szef policji morskiej w tym porcie Jan Janse.
26.04.2021

Port Gańsk w pierwszej 15 największych portów kontenerowych w Europie. Rotterdam numerem 1

Mimo, że wpływ pandemii koronawirusa zaczął być wyraźnie odczuwalny w branży kontenerowej od marca czołowe 15 portów europejskich w 2020 przeładowało łącznie 76,8 mln TEU , tylko o 2,8 proc. mniej niż w 2019 roku. Port Gdańsk utrzymał 15 pozycję przeładowując 1,9 mln TEU.
05.03.2021

LNG London zakończył setny przeładunek

Belgijski firma transportowa, Victrol, poinformowała, że bunkierka LNG London zakończyła swój setny załadunek w Porcie Rotterdamu. Jednostka znajduje się w służbie już od półtora roku.
01.03.2021

Największy od dekady spadek przeładunków w Porcie Rotterdam

Przeładunki w Porcie Rotterdam spadły o 6,9 proc. w 2020 roku, głównie z powodu pandemii koronawirusa. To największy spadek od dekady, ale wciąż mniejszy niż się spodziewano – poinformował w piątek największy europejski port.
23.02.2021

Port Rotterdam szuka nowych korytarzy handlowych do transportu wodoru

Czołowy europejski hub transportowy, port w Rotterdamie, weźmie udział w studium wykonalności o nazwie HySupply w celu zbadania, jaką rolę mógłby odegrać port w ewentualnym utworzeniu nowego korytarza handlowego dla wodoru.
26.12.2020

Olbrzymie podstawy nóg specjalistycznej jednostki w drodze z Gdyni do Rotterdamu. Ważą ponad 1 400 t

Kolejny projekt Energomonażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała podstawy nóg specjalistycznej jednostki do stawiania morskich farm wiatrowych. Nietypowe konstrukcje o łącznej masie ponad 1 400 t trafią do Rotterdamu. W poniedziałek i wtorek w Gdyni odbył się ich załadunek.
23.02.2018

Podniesienie bandery na Herkulesie – najmocniejszym holowniku na Bałtyku

Nowoczesny, imponujący i ma potężną moc. To Herkules – najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service. Na jednostce uroczyście podniesiono banderę i wkrótce Herkules zaczyna pracę.
17.11.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.