• <

Wynik wyszukiwania - "relacja " - Wiadomości

Rozpoczynają się prace terenowe w związku z budową polskiej elektrowni atomowej na Pomorzu

W ramach umowy na projektowanie (ESC) podpisanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe z konsorcjum Westinghouse i Bechtel, firma Bechtel Polska rozpoczyna pogłębione badania geologiczne w lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo. Teren przeznaczony pod badania został odpowiednio przygotowany, a do końca kwietnia trwać będzie tzw. mobilizacja, czyli ustawianie zaplecza badawczego. Badania rozpoczną się w maju.
23.04.2024

Reflex: bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam trwały wzrost cen surowca

Bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam obecnie trwały wzrost cen surowca - napisali w piątkowym komentarzu analitycy z Refleksu. Prognozują, że w następnym tygodniu utrzyma się ryzyko symbolicznych podwyżek cen benzyn, a w przypadku diesla - symbolicznych obniżek.
19.04.2024

Nowa strategia obrony Kanady. Fokus na Arktykę

W ciągu najbliższych pięciu lat Kanada wyda na obronność ponad 8 mld CAD (dolarów kanadyjskich). Na przestrzeni 20 lat wydatki wyniosą 73 mld. Wzrośnie kanadyjska obecność wojskowa w Arktyce. Chiny, Rosja oraz inne autokratyczne reżimy zostały uznane za zagrożenie - czytamy w opublikowanej w poniedziałek przez rząd Kanady nowej strategii obrony.
09.04.2024

Atak Huti na chiński statek. Czy Pekin zaprowadzi porządek na Morzu Czerwonym?

Sytuacja na Morzu Czerwonym stała się na bardziej skomplikowana, ponieważ jemeńscy Huti wbrew wcześniejszym zapowiedziom zaatakowali chiński statek.
28.03.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Do 2050 r. globalne straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów

Spadek bioróżnorodności, będący jedną z konsekwencji zasobochłonnej gospodarki, jest obecnie uznawany za jedno z największych zagrożeń dla ludzkości. Utrata samych lasów podwodnych może kosztować światową gospodarkę nawet 500 mld dol. rocznie, wynika z raportu “Nature and Business: Navigating Risks and Opportunities in a Changing Landscape”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, z inicjatywy partnera publikacji – Respect Energy. Mimo skali zagrożenia świadomość przedsiębiorstw, dotycząca konieczności podjęcia zdecydowanyc
09.01.2024

Kontenerowce płyną na stratach. Będą szorować po dnie do 2028 roku?

Czy operatorzy kontenerowców będą oglądać dno w budżetach do 2028 r.? A z nimi gestorzy ładunków, spedytorzy, logistycy i terminale? 2023 r. nie był dobry dla operatorów statków kontenerowych. 2024 r. ma być nie lepszy, nie tylko dla armatorów liniowych.
25.12.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Systemy podwodne od Saab odgrywają kluczową rolę w ćwiczeniach NATO

Wyprodukowane przez koncern Saab podwodne systemy wspierały realizację „operacyjnych ćwiczeń eksperymentalnych” Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w których uczestniczyło ponad 2000 pracowników cywilnych i wojskowych z 15 krajów NATO, a także partnerskich w postaci Irlandii i Szwecji.
19.10.2023

Rumuńska marynarka wojenna nabyła dwa brytyjskie niszczyciele min

Okręty przeciwminowe typu Sandown, ex-HMS Blyth i HMS Pembroke, zostały sprzedane Rumunii przez Urząd Sprzedaży Sprzętu Obronnego (Defence Equipment Sales Authority, DESA). Mają one wzmocnić potencjał obronny tego kraju w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min morskich i innych obiektów niebezpiecznych w rejonie Morza Czarnego.
02.10.2023

Konosament w systemie prawa angielskiego

Klasyczny system prawa angielskiego dzielił umowy przewozu ładunków morzem (umowy frachtowe – „contracts of affreightment”) na umowy zawarte w formie czarteru (charterparty) oraz zawarte lub wykazane przez konosament (bill of lading).
18.09.2023

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

MSC Poesia ponownie odwiedza Gdynię

Do jutrzejszego poranka można w Gdyni podziwiać jeden z większych wycieczkowców, jakie w tym sezonie odwiedzają Port Gdynia – MSC Poesia.
04.09.2023

Jubileusz Damen Shipyards Galati. Stocznia świętuje 130 lat działalności

Ten rok jest kamieniem milowym dla stoczni Damen Shipyards Galati w Rumunii, ponieważ zakład obchodzi 130 lat działalności. Wchodząca w skład grupy Damen Shipyards od 1999 roku stocznia Galati była odpowiedzialna za dostarczenie niektórych z największych i najbardziej skomplikowanych jednostek w historii firmy i wciąż odgrywa ważną rolę w rozwoju portfela Damen.
29.08.2023

PCC Intermodal uruchamia nowy regularny serwis intermodalny z/do Włoch

Nowe połączenie w sieci PCC Intermodal rusza już w sierpniu. Już można bookować pociągi do lub z Włoch.
01.08.2023

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy z udziałem branży portowej

Pierwsza edycja wydarzenia, które odbyło się 22 lipca br. w Wejherowie, skupiała się na perspektywach rozwoju Pomorza oraz trwających inwestycjach, zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Podczas trwania kongresu nie zabrakło tematów dotyczących branży morskiej, poruszanych przez jej przedstawicieli.
24.07.2023

Warszawska Liga Żeglarska 2023 - relacja z Rundy 1

To był niesamowity weekend w Zegrzu Południowym. I runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej przyniosła mnóstwo emocji i nieoczywistych rozwiązań.
27.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak port generuje miejsca pracy?

Pierwsza edycja Kongresu Polskie Porty 2030 zakończyła się panelem pt. „Wpływ rozwoju portów na rynek pracy oraz miasta i regiony nadmorskie”. Poprowadziła go Iwona Wysocka, dziennikarz Radia Gdańsk.
04.06.2023

Instytut Jagielloński: nowy indeks określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju

Indeks Bezpieczeństwa Energetycznego to nowy wskaźnik, który określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju - poinformował w czwartek Instytut Jagielloński. Analitycy instytutu wskazali, że według danych za 2022 r. Polska zajęła w tym rankingu 33. miejsce na 45 państw.
25.05.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
16.03.2023

Zakwity fitoplanktonu coraz częstsze w skali całego globu

Zakwity fitoplanktonu przybrzeżnego zwiększyły się zarówno pod względem zasięgu, jak i częstotliwości w latach 2003-2020 - wynika z badań opublikowanych w Nature.
04.03.2023

Wewnątrz C144s ACE: Historyczny super jacht ze stoczni Conrad [DUŻO ZDJĘĆ]

Każdy nowy projekt super jachtu powinien priorytetyzować zapewnienie właścicielom niezrównanego komfortu i zachwycającego otoczenia, a jednocześnie bezkompromisową prywatność oraz spokój. Dzięki wykończeniu najwyższej jakości, 44,5-metrowa jednostka ACE wyznacza nowe standardy w każdym aspekcie.
23.02.2023

Promy Stena Line, ro-ro i zbiornikowce fundamentem biznesu Stena AB. W Polsce króluje żegluga promowa

Stena AB, której główną domeną działalności są usługi promowe oraz shipping, poinformowała, że w 2022 r. EBITDA grupy osiągnie około 14 mld SEK, w porównaniu do 9 mld SEK w 2021 r., a EBITDA z działalności operacyjnej w 2022 roku wyniesie około 12,6 mld SEK, w porównaniu do 7 mld SEK w 2021 r. Na ten dobry wynik wpływ miały również dobra wyniki Stena Line Polska, która powiększyła niedawno swoją flotę o dwa najbardziej innowacyjne i ekologiczne promy w regionie.
19.02.2023

Konosament bezpośredni/multimodalny – spedytor (relacje prawne)

Samo pojęcie „konosament bezpośredni” („through bill of lading”) jest pojęciem równie często używanym, co wysoce nieprecyzyjnym i wysoce dowolnie definiowanym.
11.12.2022

Konosament – spedytor (relacja prawna)

Parę lat temu publikowaliśmy obszerny komentarz do orzeczenia District Court of New South Wales – w sprawie Australian Capital Pty. Ltd. v Freight Solution (VIC) Pty. Ltd. [2017] Konosament spedycyjny („freight forwarder’s B/L”) – ostrzeżenie dla spedytora. Kanwą orzeczenia była kwestia spedytorów i ich udziału w wystawianiu konosamentów. Jako że kwestia ta powraca bardzo często, zarówno w zapytaniach klientów ale też w wielu prowadzonych przez nas sprawach, zasadnym wydaje się powrócenie do tej kwestii.
24.10.2022

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe

Na uroczystym otwarciu Baltic Pipe w Goleniowie obecni są: prezydent RP Andrzej Duda, premier RP Mateusz Morawiecki, premier Królestwa Danii , minister ropy naftowej Norwegii Terje Aasland, minister klimatu RP Anna Moskwa, Diette Jul Jorgensen, prezes Gaz-System Tomasz Stępień i prezes Energinet Thomas Egebo.
27.09.2022

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

Na 17 września zaplanowane zostało oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na uroczystości mają pojawić się najważniejsi politycy z rządu - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapraszamy na relację na żywo.
18.09.2022

Turcja oskarża Grecję o ostrzelanie statku ro-ro

Turecka straż przybrzeżna podała w sobotę, że u wybrzeży tureckiej wyspy Bozca na Morzu Egejskim dwie greckie łodzie patrolowe ostrzelały statek ro-ro.
12.09.2022

Babcock: Miecznik ważnym punktem współpracy przemysłowej

Program fregaty Miecznik to ważny punkt współpracy przemysłowej, a doświadczenia zdobyte przy jednym projekcie można wykorzystać przy budowie innych okrętów – zapewniają przedstawiciele brytyjskiej grupy Babcock.
28.06.2022

Jest bezpiecznie ale zagrożenia dla załóg i statków się utrzymują

Żegluga przez długi czas była coraz bardziej bezpieczna. I nawet blokada Kanału Sueskiego nie zachwiała ogólnego pozytywnego trendu zmian. - Inwazja Rosji na Ukrainę, rosnąca liczba problemów związanych z coraz większymi statkami, wymianą załóg, wyzwania wynikające z przeciążenia portów wynikające z boomu w transporcie morskim oraz kierowanie się ambitnymi celami w zakresie dekarbonizacji oznacza, że nie ma miejsce na samozadowolenie – alarmują analitycy Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) w najnowszym raporcie Safety &
19.06.2022

Czy rynek transportu morskiego ma się nadal dobrze? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16-20/2022)

Rynek żeglugowy przechodzi intensywne i dynamiczne zmiany. Według wielu analityków gospodarka globalna będzie traciła coraz bardziej na rzecz gospodarki lokalnej. Będzie to miało również wpływ na logistykę morską. Ceny paliw osiągają bardzo wysokie poziomy, co ma oczywiście przełożenie na koszty armatorów i następnie oddziaływuje również na poziom stawek czarterowych i frachtowych, za które muszą płacić gestorzy ładunków. Finalnie wysokie koszty przekładają się na ceny indywidualnych produktów, które ponoszą klienci.
30.05.2022

RWE. Czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore?

"Nie powinno być żadnych kryteriów ograniczających dla producentów i nabywców zielonego wodoru, jeśli chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej do jego produkcji" - poinformowała firma RWE w komentarzu do proponowanego aktu delegowanego UE, który do 2026 roku, po krótkim okresie przejściowym, zezwoli na wytwarzanie zielonego wodoru wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej z nowo wybudowanych, niesubsydiowanych farm wiatrowych i słonecznych.
24.05.2022

LNG szansą dla Grecji. U wybrzeży Aleksandropolis pojawi się terminal FSRU

Grecja tak jak inne kraje Unii Europejskiej przyspieszyła działania na rzecz uniezależnienia się od dostaw gazu ziemnego z Rosji. W tym celu na wodach w pobliżu miasta Aleksandropolis pojawi się pływający terminal FSRU. Jest to strategiczny projekt dla Grecji, Bałkanów i Europy Południowo-Wschodniej. Terminal rozpocznie pracę w grudniu 2023 roku.
08.05.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

Fit For 55 w Gdyni. Refleksje po konferencji. Nie zapomnijmy o efektywności ekonomicznej

Na konferencji PRS i Uniwersytetu Morskiego dotyczącej Fit For 55, w ostatnim panelu zwrócono uwagę na efektywność układów napędowych, a także efektywność energetyczną. Problem dotyczy praktycznie całej branży transportu morskiego, na co zwraca uwagę w najnowszym opracowaniu Joey Daly, analityk Vessel Value.
11.02.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

Delegacja z Demokratycznej Republiki Kongo wizytuje Crist S.A. [WIDEO, ZDJĘCIA]

We czwartek 9 grudnia br. do stoczni Crist S.A. przyjechała delegacja z Demokratycznej Republiki Kongo. Goście z Afryki chcieli poznać możliwości gdyńskiej stoczni w związku z planowanymi w swoim kraju inwestycjami, takimi jak np. transport morski.
15.12.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

OCEAN2020 zmierza do portu

Realizowany od 1 kwietnia 2018 roku pod egidą EDA (European Defence Agency), projekt „OCEAN2020” właśnie się zakończył. Jego ostatni etap stwarza doskonałą okazją, aby podsumować wyniki i przedstawić rezultaty, które udało się osiągnąć.
05.11.2021

Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych

Istotą dokumentacyjnej funkcji konosamentu jest to, iż „provides evidence of the facts represented in it” [za, Scrutton].
04.11.2021

Największa w tym roku dostawa łopat do elektrowni wiatrowych pod okiem MAG w Gdyni [WIDEO]

Nietypowy statek typu FLO-FLO z łopatami do elektrowni wiatrowych na pokładzie, zawinął w zeszły weekend do portu w Gdyni. Wyładunek z jednostki Sun Rise trwał około dwóch dni.
28.10.2021

Trwają targi Baltexpo 2021. MAG: "Porty serwisowe potrzebne na już" [RELACJA WIDEO - dzień II]

Pod znakiem morskiej energetyki wiatrowej upłynął drugi dzień targów morskich Baltexpo 2021. Prelegenci rozmawiali na temat roli farm w rozwoju polskiej gospodarki, statkach instalacyjnych - ich projektach i samej budowie. Nie zabrakło dyskusji na temat dekarbonizacji żeglugi, nowych technologii, a także przemian infrastrukturalnych obejmujących porty morskie i inwestycji z tym związanych. Paneliści debatowali również o finasowaniu i milionowych projektach. 21. targi Baltexpo potrwają do środy w Gdańsku.
07.09.2021

Targi Baltexpo 2021. Gdańsk znów stolicą branży morskiej [RELACJA WIDEO - dzień I]

Pierwszy dzień Baltexpo 2021, największych targów branży morskiej w Polsce za nami. W programie wydarzenia znalazły się debaty na temat Inicjatywy Trójmorza, modernizacji Marynarki Wojennej i budowy Mieczników czy Nowego Jedwabnego Szlaku. Targi Baltexpo potrwają do środy (8 września) w AmberExpo w Gdańsku. Prezentuje się na nich 116 wystawców z 8 krajów.
06.09.2021

Witkowski na Baltexpo: 435 mln euro dla portu w Gdyni na budowę portu instalacyjnego dla offshore jest pewne

435 milionów euro, zapisane w Krajowym Planie Odbudowy dla portu w Gdyni na stworzenie portu instalacyjnego dla branży offshore, jest pewne – powiedział w poniedziałek w Gdańsku wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
06.09.2021

Zrozumieć Sierpień 2021. Stocznia, czyli powrót do bazy

Stocznia i powstające na terenach postoczniowych Młode Miasto staje się w tym roku miejscem wydarzeń z cyklu Zrozumieć Sierpień. Od połowy maja do końca października ECS zaprasza na warsztaty, spotkania, spacery po stoczni, działania sąsiedzkie i zajęcia dla rodzin z dziećmi. 13 maja zaplanowano premierę pierwszej dźwiękowej opowieści o stoczni w formie podcastu.
11.05.2021

Ebury: Rubel z szansą na aprecjację po trudnym roku

Rosyjski rubel doświadczył od początku pandemii COVID-19 jednej z najbardziej gwałtownych wyprzedaży spośród walut rynków wschodzących. Mimo że w ostatnim czasie znajdował się pod dużą presją ze względu na napięcia geopolityczne i sytuację pandemiczną, jego perspektywy do końca 2022 r. rysują się optymistycznie. Na korzyść waluty działają m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne Rosji i jastrzębie stanowisko banku centralnego.
29.04.2021

Kontenery z towarami popłyną Wisłą

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym. To powody, dla których Województwo Kujawsko-Pomorskie organizuje pierwszy transport kontenerów z ładunkiem dla kujawsko-pomorskich firm produkcyjnych. Towary wypłyną 6 kwietnia z portu morskiego w Gdańsku. Ich przeładunek na ciężarówki nastąpi w Chełmnie, gdzie barka zostanie ponownie załadowana, a następnie wróci na Wybrzeże. Cała operacja, podczas której przewiezionych zostanie ponad 300 ton towarów, zajmie około 4 dni.
31.03.2021

Ebury: Trzecia fala pandemii blokuje umocnienie złotego

Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na rosnącą zmienność rynkowych stóp procentowych. Jednocześnie waluty emerging markets zyskują, wspierane przez wyższe ceny surowców i wzrost apetytu na ryzyko. Polskiemu złotemu w umocnieniu przeszkadza jednak pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju.
16.03.2021

50 lat 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej

Jej siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do działań na morzu i wybrzeżu morskim. W czwartek, 11 marca, największy związek taktyczny Marynarki Wojennej obchodzi 50. rocznicę powstania.
11.03.2021

PRS: Statki autonomiczne to potrzeba rynku - relacja z seminarium "Perspektywy rozwoju żeglugi autonomicznej – MASS" [wideo]

18 lutego Polski Rejestr Statków zaprosił przedstawicieli polskiej branży morskiej do debaty nad zagadnieniami z zakresu żeglugi autonomicznej. Agenda prelekcji w formie online była całościowym spojrzeniem na zagadnienie żeglugi MASS (Maritime Autonomous Surface Ship). Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami, wyzwaniami administracyjnymi, perspektywami rozwoju czy potencjalnym zastosowaniu systemów autonomicznej żeglugi.
21.02.2021

Rok burzliwego transportu morskiego

Pandemia koronawirusa silnie uderzyła w 2020 roku w światowy rynek logistyki. Niektóre skutki będą odczuwalne jeszcze przez kilka miesięcy tego roku, inne – nawet przez kilka lat. Mogą się zmienić łańcuchy dostaw, czyli może ulec korekcie produkcja przemysłowa na świecie.
15.02.2021

Ebury: Rynkom walutowym niestraszni spekulanci

W ostatnich dniach uwaga rynku skupia się na zachowaniu detalicznych spekulantów skupionych wokół grupy wallstreetbets na Reddicie. Niemniej ich działania nie powinny mieć wpływu na rynek walutowy. W tym tygodniu rynek skupi się za to na licznych danych makroekonomicznych, m.in. ze strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA.
01.02.2021

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował przeładunki w 2020

Na nabrzeżach, których gospodarzem jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA przedsiębiorstwa portowe obsłużyły w 2020 roku podobną ilość ładunków jak w roku 2019. Porty zakończyły rok wynikiem 31 177,5 tys. ton, co wobec 32 174,8 tys. ton z roku 2019 jest wynikiem mniejszym o 3,1 proc.
18.01.2021

Wyniki produkcji przemysłowej pozwalają oczekiwać ożywienia gospodarczego w 2021 r.

Grudniowa produkcja przemysłowa w połączeniu ze wzrostem sprzedaży detalicznej daje solidną podbudowę pod oczekiwane ożywienie gospodarcze w 2021 r. - oceniają eksperci PKO BP w odniesieniu do opublikowanego w poniedziałek wskaźnika PMI dla przemysłu w Polsce w grudniu.
04.01.2021

PZŻ objął Patronat Honorowy nad Młodzieżową Akademią Żeglarską

Polski Związek Żeglarski objął Patronat Honorowy nad Młodzieżową Akademią Żeglarską, której inicjatorami są Piotr Tarnacki i klub 77 racing. To projekt skierowany do osób w wieku 15-20 lat, a jego celem jest wyszkolenie profesjonalnych żeglarzy regatowych. Rekrutacja do Akademii rozpocznie się w lutym 2021 roku.
31.12.2020

Przyszłoroczne ceny zależeć będą od skuteczności walki z pandemią i polityki OPEC+

W ciągu 11 miesięcy roku sprzedaż paliw była o ponad 16 proc. niższa niż w tym samym okresie rok wcześniej – wynika z danych GUS. Widać więc znaczący wpływ pandemii na ten segment. Ograniczenie podróżowania w tradycyjnie intensywnym pod tym względem okresie świąteczno-noworocznym jeszcze zmniejszy popyt na paliwa na stacjach benzynowych. Nie oznacza to jednak znaczących obniżek cen w okresie okołoświątecznym i noworocznym.
28.12.2020

Przywództwo w branży wg Francisa Lappa - prezesa i założyciela Sunreef Yachts

Zaufanie, jakim cieszy się dzisiaj Sunreef Yachts odzwierciedla cały wysiłek, jaki włożyliśmy w nasz produkt. Po wielu latach ciężkiej pracy znaleźliśmy się w miejscu, w którym nasze projekty stają się punktem odniesienia i inspiracją. Wraz z pojawianiem się na rynku coraz większych konceptów wielokadłubowców, zdajemy sobie sprawę z wpływu, jaki Sunreef Yachts wywiera nie tylko na oczekiwania klientów, ale również na pomysły i ambicje producentów jachtów. W tej branży istnieje wyraźna różnica między stoczniami wyznaczającymi tren
14.12.2020

Inauguracja Młodzieżowej Akademii Żeglarskiej

Energa 77 Racing inauguruje działalność Młodzieżowej Akademii Żeglarskiej. To projekt skierowany do osób w wieku 15-20 lat, których mistrzowie świata będą uczyć w kierunku profesjonalnego, zawodowego żeglarstwa. - Chcemy wyszkolić swoich załogantów, a w przyszłości następców - mówi pomysłodawca i założyciel Akademii 77 Racing, Piotr Tarnacki.
10.12.2020

„Arktyczna spirala śmierci”

W miarę ocieplania się klimatu, średni zasięg lodu morskiego w Arktyce spada. Jednak ostatnie rekordowo małe minimum odnotowaliśmy w roku 2012. Od tego czasu topnienie lodu zazwyczaj pod koniec lata hamuje. Dlaczego? Być może odpowiada za to… ocieplanie się Arktyki. Praca Francis i Wu, 2020 przedstawia możliwość istnienia ciekawego sprzężenia zwrotnego. Niestety, nie można liczyć na to, że „obroni” ono lód, jeśli temperatury będą dalej rosnąć.
07.12.2020

Na rynkach stan bliski euforii. To dobra wiadomość dla złotego

Ze względu na splot kilku czynników na rynkach obserwujemy stan, który można określić mianem bliskiego euforii. Dolar amerykański i jen japoński doświadczają spadku, podczas gdy zyskuje większość walut emerging markets, w tym polski złoty. W najbliższych dniach kluczowe będą dane o stanie gospodarek.
30.11.2020

Podsumowanie konferencji ,,Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju"

W dniach 12-13 października 2020 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyła się V Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” organizowana przez Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza oraz Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza. Tegoroczną debatę na temat sektora energetycznego zdominowała problematyka technologii wodorowych.
23.11.2020

Prezydent podpisał ustawę utrzymującą stawki VAT na poziomie 23 i 8 proc.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa przewiduje m.in. utrzymanie w 2021 r. stawek VAT na poziomie 23 i 8 proc.
08.10.2020

Do końca miesiąca strategia rozwoju gospodarki wodorowej

Do końca października zostanie wypracowana strategia rozwoju gospodarki wodorowej – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej i szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów. Ma ona dać podwaliny pod prawo wodorowe, opracowane w przyszłym roku.
08.10.2020

Sejm w środę zajmie się projektami ws. budżetu państwa na 2020 i 2021 r.

Sejm w środę zbierze się na jednodniowym posiedzeniu; zajmie się projektami dot. budżetu państwa na 2020 i 2021 r. Nowela tegorocznego budżetu zakłada deficyt na poziomie prawie 110 mld zł; w projekcie przyszłorocznego budżetu założono, że deficyt sięgnie ponad 80 mld zł.
06.10.2020

Relacja z finałowej rundy 1 Polskiej Ligi Żeglarskiej w Szczecinie [foto]

Załoga Yacht Club Gdańsk triumfowała w finałowej czwartej rundzie 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. W bardzo trudnych warunkach atmosferycznych udało się rozegrać 22 wyścigi, które zadecydowały o pozycjach w klasyfikacji generalnej i awansach do Ekstraklasy. Podium 4 rundy uzupełniły po świetnych występach załogi Jacht Klubu Między Żaglami i Odyssey Sailing Club.
28.09.2020

Zielony ład w Szczecinie, a gospodarka. Przedsiębiorcy będą dyskutować o energetyce

Już w najbliższy czwartek Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie będzie współorganizatorem kolejnego wydarzenia, którego celem jest edukowanie przedsiębiorców w zakresie ekologii i energetyki. Przed nami polsko-niemiecka konferencja energetyczna „Zielony ład i skutki dla regionu metropolitalnego Szczecina”. W ramach wydarzenia odbędzie się szereg prelekcji, dyskusja oraz networking.
28.09.2020

Prof. Żurawski vel Grajewski: po zawarciu umowy z USA Polska jest silniejsza politycznie

Po podpisaniu umowy o wzmocnieniu współpracy obronnej z USA agresor, który chciałby zaatakować Polskę, musi się liczyć z odpowiedzią amerykańskiej armii – powiedział politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
18.08.2020

YKP Gdynia powiększa przewagę: relacja z 3 rundy Ekstraklasy [foto]

Yacht Klub Polski Gdynia po zaciętej walce wygrywa w Sopocie trzecią rundę Ekstraklasy i umacnia się na pozycji Lidera, zwiększając przewagę nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Finał Ekstraklasy 12 i 13 września w Świnoujściu.
17.08.2020

Nowy wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na PG - budowanie silnej pozycji w branży morskiej

Podniesienie kompetencji i możliwości badawczych naukowców, podwyższenie poziomu kształcenia, a także chęć wyjścia naprzeciw trendom w branży morskiej zdecydowały o utworzeniu na Politechnice Gdańskiej nowego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Powstanie on w ramach integracji dwóch wydziałów funkcjonujących dotychczas osobno: Mechanicznego oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa. Pełna integracja nastąpi najwcześniej jesienią 2021 r.
30.07.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

Organizacje pracodawców przeciw podwyższaniu płacy minimalnej

Zdaniem Pracodawców RP i Konfederacji Lewiatan płaca minimalna w 2021 r. powinna wynosić 2600 zł, czyli tyle ile w tym roku. "Taki poziom jest bezpieczny dla utrzymania miejsc pracy i szybkiego wychodzenia z kryzysu" - oceniają Pracodawcy RP.
28.07.2020

Z pokładu Chipolbrok Galaxy na jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Widowiskowy rozładunek w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Gigantyczne elementy elektrowni wiatrowych zostały rozładowane w gdyńskim BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, w ostatnią sobotę. Do Polski trafiły z Chin na pokładzie jednostki Chipolbrok Galaxy.
28.07.2020

Premier udaje się do Brukseli, gdzie od piątku uczestniczyć będzie w szczycie UE poświęconym negocjacjom budżetowym

Premier Mateusz Morawiecki uda się w czwartek po południu do Brukseli. W piątek rano rozpocznie się tam dwudniowy szczyt UE, na którym unijni liderzy dyskutować będą na temat wieloletniego budżetu wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy.
16.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Relacja z pierwszej rundy 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

Sukcesem Yacht Clubu Gdańsk zakończyła się inauguracyjna runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie. Podium uzupełniły załogi Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i SportVita Gliwice.
13.07.2020

Bujak: kolejna fala pandemii może spowodować turbulencje w gospodarce

Zagrożeniem dla polskiej gospodarki są potencjalne turbulencje na świecie po ewentualnym pogorszeniu sytuacji epidemicznej, perturbacje po listopadowych wyborach prezydenckich w USA i możliwym twardym Brexicie pod koniec roku - mówi PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
11.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Iskra AMW Gdynia triumfuje w Szczecinie! Relacja z 1. rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej [foto, wideo]

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończyła się w Szczecinie zwycięstwem załogi Klubu Sportowego ISKRA Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (ISK) w składzie Wojciech Myśliwiec, Marcin Panaś, Rafał Błażejczyk i Przemysław Kaleta. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) ze sternikiem Rafałem Sawickim oraz Yacht Clubu Gdańsk (YCG) ze sternikiem Krzysztofem Małeckim. W regatach udział bierze 12 czołowych załóg klubowych w Polsce.
08.06.2020

Relacja z Sopot Catamaran Cup 2020 [foto]

W dniach 6-7 czerwca odbyły się regaty Sopot Catamaran Cup 2020. Jedne z pierwszych regat po odmrożeniu działań sportowych. Na licencji Polskiego Związku Żeglarskiego nr 001/2020. W regatach wzięło udział 40 zawodników na 24 katamaranach. Wystartowało: 8 A-class, 10 Hobie Catów 16 i 6 katamaranów w klasie Open. W klasie Open ścigały się 2 olimpijskie Nacry 17, Nacry 15 oraz F-18.
08.06.2020

Po pandemii potrzebne będą inwestycje publiczne i prywatne

Wyciągnęliśmy wnioski z poprzednich kryzysów, szybko wdrożyliśmy fiskalno-monetarne rozwiązania. Po pandemii potrzebne będą kolejny inwestycje w gospodarkę, zarówno publiczne, jak i prywatne - mówili w środę uczestnicy konferencji Impact re:action.
03.06.2020

Handel morski w dobie pandemii: perspektywa branży morskiej

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołała bezprecedensowy szok popytowo-podażowy w światowej gospodarce. Światowa Organizacja Handlu szacuje, że w 2020 r. wartość handlu międzynarodowego spadnie o między 13% a 32%. Sektor transportu morskiego, będący nośnikiem blisko 90% wolumenu handlu międzynarodowego, stawia w sytuacji szczególnie trudnej, ale nie beznadziejnej.
03.06.2020

Analiza: w III kw. 2020 spadek w światowym handlu może wynieść 7 proc. rdr

Spadek w światowym handlu w III kwartale 2020 r. może wynieść 7 proc. rok do roku - prognozuje globalna firma ubezpieczająca należności. Negatywny wpływ na poziom światowego handlu ma nowy protekcjonizm.
02.06.2020

Siark-Port na fali (foto, wideo)

W dniach 25-27 maja, na statek Drawsko należący do największego polskiego armatora - PŻM, załadowano 27500 ton granulowanej siarki. Z Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej obsługiwanego przez Przedsiębiorstwo Przeładunkowo-Usługowe Siark-Port, masowiec popłynął do Maroka. O szeregu inwestycji we współpracy z Portem Gdańsk i planach rozwoju spółki opowiedział nam prezes firmy, Henryk Groth.
29.05.2020

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty będzie się umacniał; rentowności SPW stabilne

Po przebiciu poziomu 4,50 kurs EUR/PLN może spadać w kierunku 4,40 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem inwestorzy na świecie dostrzegli okazję w walutach rynków wschodzących, co pomaga złotemu. Rentowności krajowych SPW pozostaną stabilne w okolicy obecnych poziomów.
26.05.2020

Jachting i przemysł jachtowy - stan aktualny i dalsza perspektywa (relacja z webinaru)

W czasie przedłużającego się stanu epidemicznego branża przemysłu jachtowego walczy nie tylko z interpretacją norm prawnych związanych ze stopniowym uwalnianiem gospodarki. Szereg przedsiębiorców stara się korzystać z dostępnych instrumentów pomocowych, w tym przede wszystkim tzw. Tarczy Finansowej. Okazuje się jednak, że wprowadzane na szybko przepisy w wielu miejscach budzą poważne wątpliwości.
26.05.2020

Telekonferencja Tomasza Chamery ze stowarzyszeniami klas regatowych

Organizacja regat w dobie koronawirusa, rozwój e-sailingu, treningi w czasie kwarantanny, projekt licencji amatorskiej – to tylko niektóre z tematów podjętych podczas przeprowadzonej z inicjatywy prezesa PZŻ Tomasza Chamery telekonferencji z przedstawicielami stowarzyszeń klas regatowych. Wcześniej, taką telekonferencję odbyli także przedstawiciele Okręgowych Związków Żeglarskich.
15.04.2020

PKO BP: tempo wzrostu eksportu przyspieszyło

Tempo wzrostu eksportu przyspieszyło o ponad dwa punkty procentowe, a dynamika importu wyhamowała. Wyhamował też napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a dane za IV kwartał 2019 r. pokazują, że gros BIZ to reinwestowane zyski - wskazał we wtorek Marcin Czaplicki z PKO BP.
14.04.2020

W jaki sposób koronawirus wpływa na gospodarkę światową i rynek walutowy? Czy polski złoty poradzi sobie z pandemią?

Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 nie przestaje siać spustoszenia na rynkach finansowych. Jak wygląda sytuacja na froncie walki z pandemią, jak w tym kontekście radzą sobie waluty i co może je czekać?
01.04.2020

Już dziś morskie legendy na dużym ekranie

Ostatni rejs transatlantyku „Batory”, relacja z budowy statku czy prywatne opowieści gdynian – to tylko niektóre historie uwiecznione na filmowych taśmach. Teraz miłośnicy morskich opowieści będą mogli je zobaczyć na dużym ekranie. Wszystko w ramach odbywającej się w poniedziałek, 24 lutego, 8. edycji Mini Przeglądu Filmów Morskich. Podczas wydarzenia zaprezentowanych zostanie 5 produkcji związanych z naszym miastem i jego historią. Filmy będą wyświetlane w Muzeum Marynarki Wojennej.
24.02.2020

Mini Przegląd Filmów Morskich

Miasto Gdynia zaprasza na Mini Przegląd Filmów Morskich przygotowany w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
17.02.2020

Relacja z MŚ w klasie Laser Standard z udziałem Polaków w Melbourne

Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) zajął 38. miejsce w mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Standard. Jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz był 45., a triumfował Niemiec Philipp Buhl. W Melbourne rywalizowało 124 żeglarzy z 45 krajów.
16.02.2020

Projekt Intermare - integracja regionu południowego Bałtyku. Relacja ze spotkania biznesowego

6 lutego w Centrum Konferencyjnym Amber Expo odbyło się spotkanie ze śniadaniem biznesowym projektu INTERMARE South Baltic. Projekt dedykowany jest dla małych i średnich firm funkcjonujących w sektorze gospodarki morskiej i polega na budowaniu sieci networkingowej, współpracy i promocji przedsiębiorstw w Regionie Morza Bałtyckiego. Spotkanie to jest zapowiedzią ważnego wydarzenia jakim są Targi Gospodarki Morskiej Intermare, które odbędą się 22-24 czerwca 2020 roku w AmberExpo.
09.02.2020

Zobacz, jak gdańska stocznia ALKOR zbudowała od podstaw statek rybacki (foto, wideo)

W czerwcu 2018 r., gdańska stocznia ALKOR rozpoczęła budowę statku rybackiego dla islandzkiego armatora. Longliner otrzymał imię Páll Jónsson a proces jego powstawania został zarejestrowany przez naszych reporterów.
07.02.2020

Podpisanie porozumienia pomiędzy Portem Gdynia a 43 Bazą Lotnictwa Morskiego [wideo]

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy Portem Gdynia a 43 Bazą Lotnictwa Morskiego.
06.02.2020

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020 - innowacje i rozwój technologiczny pod kontrolą (relacja wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z.o.o, PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowały w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020
02.02.2020

Polska jest jednym z szybciej rosnących eksporterów na świecie

Polski eksport jest silnie powiązany z rynkiem europejskim, głównie z Niemcami, które mają w nim 28-proc. udział. Dla firm, które chcą rozpocząć lub rozwinąć tam ekspansję, najprostszą drogą jest autopromocja poprzez udział w targach branżowych, na których można dotrzeć bezpośrednio do grupy docelowej. I często z tej szansy korzystają. Przykładowo udział polskich firm w międzynarodowych targach w Norymberdze wzrósł w ostatnich czterech latach o 67 proc. Te imprezy przyciągają rocznie około 35 tys. wystawców oraz ok. 1,5 ml
14.01.2020

Europejska gospodarka nadal będzie spowalniać. Najbliższe miesiące pokażą, w jakim stopniu odbije się to na wzroście polskiego PKB

Gospodarka europejska hamuje i w najbliższych kwartałach będzie mieć problemy z utrzymaniem dodatniego wzrostu gospodarczego – prognozują analitycy BGK. Głównymi winowajcami są Chiny, których gospodarkę coraz bardziej obciążają napięcia handlowe oraz problemy branży motoryzacyjnej. Te dwa czynniki dotkliwie odczuwają zwłaszcza Niemcy. Pogarszająca się kondycja niemieckiej gospodarki jest głównym źródłem spowolnienia w strefie euro, co przekłada się też na tempo wzrostu polskiego PKB. Najbliższe miesiące pokażą, na ile kraj
19.11.2019

Rybnik Match Race już w najbliższy weekend

19 i 20 października zostaną rozegrane regaty Rybnik Match Race zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach weźmie udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec i Rosji. Planowana jest pionierska testowa relacja na żywo z wykorzystaniem 5 kamer i drona dostępna na YouTube na kanale Polish Match Tour!
18.10.2019

Raport: od wejścia Polski do UE eksport towarów i usług zwiększył się blisko 4-krotnie

Od wejścia Polski do UE eksport towarów i usług zwiększył się blisko 4-krotnie, dzięki temu Polska trafiła do elitarnego grona 25 największych eksporterów na świecie - wynika z raportu Banku Pekao. Podano, że relacja eksportu do PKB wzrosła w tym czasie o ponad 20 pkt proc. do poziomu 55 proc.
10.10.2019

Szef MSZ: Trójmorze nie jest konkurencją dla UE

Wspólnota transatlantycka powinna działać solidarnie, zarówno przygotowując się na tradycyjne zagrożenia, jak i w odpowiedzi na nowe wyzwania – mówił w środę podczas Warsaw Security Forum szef BBN Paweł Soloch.
03.10.2019

Transport się nie opłaca, czyli o tym, kto rządzi w branży TSL

Średnia ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa wystawiona przez przedstawicieli branży transportowej to 3,3[1]. W pięciostopniowej skali ta trójka z plusem wypada dość słabo. Skoro Eurostat pokazuje, że w 2018 roku eksport w krajach Unii Europejskiej wzrósł o 4,7 proc., a import o 5,4 proc., popyt na międzynarodowy transport drogowy jest duży. Warto zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie liczba rejestrowanych samochodów ciężarowych zwiększyła się o 8 proc. do 29,9 tys. sztuk, a ilość przewiezionych towarów liczonych w tonach wzr
14.08.2019

Polska w krótkim terminie nie powinna negatywnie odczuć wznowienia wojny handlowej między USA a Chinami

Po półrocznym zawieszeniu w maju wybuchła kolejna odsłona bitwy na cła między Stanami Zjednoczonymi a Chinami – prezydent Donald Trump podniósł stawki dla chińskich towarów o wartości 200 mld dol. i zagroził wprowadzeniem kolejnych opłat. Na cenzurowanym znalazł się chiński koncern Huawei, z którym na skutek dekretu Trumpa amerykańscy potentaci zrywają współpracę. Choć Polska znajduje się na peryferiach tego konfliktu, może on skutkować m.in. osłabieniem złotego, co jest korzystne dla eksporterów.
24.06.2019

Mocna stawka na meczach w Świnoujściu

Do centrum Świnoujścia po raz 6 powracają regaty Polish Match Tour. Czas na kolejny pokaz emocjonujących pojedynków na wodzie w wykonaniu najlepszych zawodników match racingowych, którzy w Świnoujściu walczyć będą o punkty Pucharu Świata i punkty do cyklu European Match Race Tour.
20.06.2019

Kładka nad Motławą. Kiedyś krytykowana, dziś uwielbiana - służy Gdańskowi od dwóch lat

Dokładnie o godz. 21.00, dnia 17 czerwca 2017 r. oddana została do użytku ruchoma Kładka Nad Motławą. Właśnie obchodzi swoje drugie urodziny. Mimo wcześniejszych dyskusji i obaw wpisała się ona na stałe w krajobraz Gdańska, a łącząc dwa brzegi zmieniła też krajobraz turystyczny i komunikacyjny w mieście.
18.06.2019

Knott: Relacje gospodarcze między Wielkiej Brytanią i Polską są silne i tak pozostanie

Notujemy rekordowy poziom polskich inwestycji w Wielkiej Brytanii, obserwujemy też wzrost handlu między krajami; ta relacja jest silna i tak pozostanie – podkreślił ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott.
11.06.2019

W Monachium rozpoczęły się targi „Transport i Logistyka” (foto)

Targi „Transport i Logistyka” w Monachium otwarte. To największa w Europie impreza wystawiennicza, obejmująca tematyką wszystkie rodzaje transportu (lądowy, lotniczy, wodny) oraz logistykę i e-biznes. W tym roku polskie porty: Port Gdańsk, Port Gdynia oraz zespół portów Szczecin-Świnoujście, prezentują się pod wspólnym szyldem POLISH PORTS. Na targach dystrybuowany jest także najnowszy katalog „MarinePoland.com. Maritime Export Catalogue 2019/20”, który powstał w celu promocji polskich firm z branży morskiej. Publikację wydaje po
04.06.2019

Eliminacje do Ekstraklasy Żeglarskiej w Sopocie

Już w ten weekend powrócą emocje towarzyszące rozgrywkom Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsze regaty sezonu 2019 odbędą się w Sopocie i będą kwalifikacjami do Ekstraklasy. Najlepsze 4 załogi dołącza do elitarnej ósemki załóg w Ekstraklasie, pozostałe załogi będą uczestniczyć w regatach 1 Ligi. Organizatorzy zapraszają na molo w Sopocie lub przed ekrany komputerów, gdzie będzie można oglądać regaty na żywo. Na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej prowadzona będzie relacja z wyścigów, z komentarzem, wywiadami oraz analizam
17.05.2019

Kajakiem Wisłą do Bałtyku. Byli żołnierze pomogą towarzyszowi broni

Grupa byłych żołnierzy chce pomóc swojemu koledze, który uległ wypadkowi motocyklowemu i jest sparaliżowany. "Popłyniemy kajakiem wzdłuż Wisły do Bałtyku. Chcemy zebrać fundusze na jego rehabilitację" – powiedział pomysłodawca akcji Damian Ligocki.
21.04.2019

Sytuacja prawna odbiorcy ładunku w transporcie morskim

W nawiązaniu do opublikowanego w ostatnim czasie artykułu dotyczącego odpowiedzialności spedytora, w poniższej publikacji opiszemy prawa i obowiązki kolejnego podmiotu występującego w procesie przewozu towarów drogą morską, a mianowicie odbiorcy ładunku/towaru.
11.04.2019

Wielka Brytania: Izba Gmin odrzuciła osiem alternatyw ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w środę wieczorem osiem propozycji w orientacyjnym głosowaniu nad alternatywnymi scenariuszami ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Żadna z propozycji nie uzyskała większości głosów.
28.03.2019

Emilewicz: Do jesieni kolejne zmiany korzystne dla małych i średnich firm

Przed jesienią powinny zostać wprowadzone w życie kolejne przepisy ułatwiające funkcjonowanie małych i średnich firm - zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Chodzi m.in. o ustawę o zatorach płatniczych i nowe prawo zamówień publicznych.
21.03.2019

Dar Młodzieży ponownie na Atlantyku - relacja z pokładu

Minęło prawie 280 dni od rozpoczęcia Rejsu Niepodległości. Za załogą już ponad 31 000 mil morskich. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu żaglowca.
22.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,27-4,35; krótkie SPW stabilne

Mimo obserwowanych w ostatnich dniach większych wahań kursu EUR/PLN, para nie powinna wybić się z zakresu obowiązującej konsolidacji w przedziale 4,27-4,35 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, rentowności obligacji skarbowych z krótkiego końca krzywej powinny utrzymywać się blisko obecnych poziomów.
12.02.2019

Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2019 rok

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2019 z dnia 16 stycznia 2019 roku - poinformowała w czwartek w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.
01.02.2019

Dar Młodzieży zmierza do Panamy - relacja z pokładu

Rejs Niepodległości to jedna z największych i najważniejszych inicjatyw przygotowanych przez Polskę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, wpisujących się rządowy program „Niepodległa”. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu żaglowca.
14.01.2019

Zmiany na rynku akcji nie przekładają się na wzrost zmienności na rynku walutowym

Rynek papierów udziałowych w ostatnim czasie charakteryzuje się znaczną zmiennością. Główne waluty i złoty pozostają jednak względnie stabilne.
07.01.2019

Pożegnanie Kalifornii i starego roku na Darze Młodzieży - relacja z pokładu

Przed świętami, żaglowiec "Dar Młodzieży" odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dotarł do portu w San Francisco, przepływając pod słynnym mostem Golden Gate. Kilka dni później dotarł do Los Angeles, gdzie zacumował na Boże Narodzenie. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu Daru Młodzieży.
02.01.2019

Dane PMI w centrum uwagi inwestorów, odczyt dla Polski mocno w dół

Większość danych gospodarczych z Polski w ostatnim czasie była względnie dobra. Dzisiejsze dane o aktywności w przemyśle pokazały jednak drastyczny spadek, wywołując obawy o perspektywy ekspansji gospodarczej w 2019 r.
02.01.2019

Dar Młodzieży w Los Angeles - relacja z pokładu

Przed świętami, żaglowiec "Dar Młodzieży" odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dotarł do portu w San Francisco, przepływając pod słynnym mostem Golden Gate. Kilka dni później dotarł do Los Angeles, gdzie zacumował na Boże Narodzenie. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu.
28.12.2018

Główny ekonomista PKN Orlen o mechanizmach rządzących cenami ropy i paliw

Udział podatków na paliwa w Europie wynosi ok. proc. 50, co powoduje, że tylko połowa ich ceny detalicznej zmienia się pod wpływem czynników rynkowych, jak np. ceny tych produktów na międzynarodowych rynkach i kurs dolara do waluty krajowej – wskazuje m.in. główny ekonomista PKN Orlen.
27.12.2018

Można jeździć nowym 7-kilometrowym odcinkiem S7 pod Jędrzejowem

Od czwartku można jeździć otwartym dla ruchu, nowo wybudowanym 7-kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej S7, od miejscowości Brzegi w stronę Jędrzejowa (Świętokrzyskie). Po otwarciu tego odcinka między Chęcinami a Jędrzejowem do dyspozycji kierowców jest już 17 km dwujezdniowej trasy.
13.12.2018

Rejs Niepodległości: relacja z pokładu

Dar Młodzieży wypłynął w podróż dookoła świata ponad 6 miesięcy temu. W tym czasie dwukrotnie przekroczył równik, przepłynął 23 000 mil morskich a biorąca udział w rejsie para - zaręczyła się. Publikujemy ostatnią relację z pokładu polskiego żaglowca.
07.12.2018

Relacja z wizyty Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. w Marsylii

W Porcie Gdynia systematycznie wzrasta wolumen kontenerowych obrotów, co wynika bezpośrednio z dużego potencjału przeładunkowego gdyńskich terminali kontenerowych, jak i z efektywności prowadzonych przez obydwa terminale operacji.
05.12.2018

Deklaracja ws. Brexitu nakreśla ambicje stron, ale nie szczegóły

Przedstawiona w czwartek deklaracja polityczna dotycząca przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE zawiera zapowiedzi wypracowania ambitnego, kompleksowego traktatu, ale utrzymuje je na poziomie ogólnym. Szczegóły będą ustalane w okresie przejściowym po Brexicie.
23.11.2018

Port Gdynia zacieśnia polsko - chińskie relacje w branży portowej

Napięty program wyjazdu delegacji Zarządu Morskiego Portu Gdynia do Szanghaju, zaowocował nowymi kontaktami biznesowymi oraz wzmocnieniem istniejącego partnerstwa z największymi chińskimi portami.
15.11.2018

Punktualność kontenerowców spadła w III kwartale

Niezawodność kontenerowców osiągnęła w II kwartale niski poziom 70,5 proc., o 13,4 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2017 roku – wynika z badań agencji SeaIntel.
06.11.2018

BIEC: w październiku Wskaźnik Rynku Pracy bez zmian

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w październiku tego roku się nie zmienił wobec września, tym samym nie wzrósł od siedmiu miesięcy - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
31.10.2018

Duda: Z radością przyjąłem zainteresowanie partnerską relacją Niemiec z Trójmorzem

Z radością i zadowoleniem przyjąłem zainteresowanie partnerską relacją Niemiec z krajami Trójmorza - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda, gdy prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier powiedział, że skorzysta z zaproszenia do współpracy w ramach Trójmorza.
23.10.2018

CIR: Rząd przyjął projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma się koncentrować na dostosowaniu polskiej gospodarki do wyzwań wynikających z czwartej rewolucji przemysłowej - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
23.10.2018

Dar Młodzieży na Morzu Południowochińskim

Za Darem Młodzieży już 18 091 mil morskich z maksymalną prędkością 7,9 węzła. Na stronie Uniwersytetu Morskiego pojawiła się relacja komendanta Rafała Szymańskiego z 152 dnia podróży żaglowca. Publikujemy jego tresć.
18.10.2018

Bursztynowa Kaczka 2018 przyznana (foto, wideo)

Deepwater Container Terminal Gdańsk laureatem „Bursztynowej Kaczki”. Nagroda została wręczona w piątek podczas spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2018. Gala odbyła się w Gdynia Arenie.
15.10.2018

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018 za nami (foto, wideo)

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018 za nami. Najważniejsze wydarzenie gospodarki morskiej odbyło się w piątek w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. W prezentacjach i debatach na temat wyzwań, zagrożeń i planów branży morskiej uczestniczyło około 650 osób z kraju i ze świata.
12.10.2018

Mecz na Odrze po raz trzeci

Przed nami wyjątkowe wydarzenie, po raz trzeci w Szczecinie. Żeglarski Mecz pomiędzy Polską Niemcami i Danią na Odrze w samym centrum miasta.
28.09.2018

Błaszczak: priorytet rządu PiS - zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom

Priorytetem rządu PiS jest zapewnienie Polsce i Polakom bezpieczeństwa - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla wPolityce.pl. Jak dodał, nasz kraj jest na dobrej drodze, żeby zacieśnić relacje wojskowe z USA.
15.08.2018

Punktualność kontenerowców spadła w II kwartale

Niezawodność kontenerowców osiągnęła w I kwartale niski poziom 71,5 proc., o 12,4 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2017 roku – wynika z badań agencji SeaIntel.
02.08.2018

PZU Jeziorak Yacht Club liderem Ekstraklasy

Załoga PZU Jeziorak Yacht Club ze sternikiem Karolem Górskim wygrała inauguracyjne regaty NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W rozgrywkach o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZZ startowało 12 zespołów, które reprezentują 10 klubów żeglarskich z całej Polski. Regaty odbywały się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.
16.07.2018

Znamy listę startową 1. rundy Ekstraklasy Żeglarskiej

Rusza czwarty sezon żeglarskiej ligi o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Inauguracyjne regaty odbędą się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days w dniach 14-15 lipca. Znamy już 12 zespołów, które wezmą udział w regatach reprezentując 10 klubów z całej Polski.
13.07.2018

Rusza NostriMaris Polska Ekstraklasa Żeglarska 2018

Rusza czwarty sezon żeglarskiej ligi o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Inauguracyjne regaty odbędą się w Gdyni w dniach 14-15 lipca. Tegoroczna Ekstraklasa Żeglarska składa się z czterech rund. Kolejne odbędą się w Szczecinie, Świnoujściu oraz w Sopocie gdzie przy molo w połowie września zostanie rozegrany finał. Partnerem tytularnym jest NostriMaris – projekt Urzędu Morskiego w Szczecinie promujący poprawę bezpieczeństwa żeglugi przez m.in. budowę dwóch wielozadaniowych jednostek pływających.
12.07.2018

Media obawiają się wpływu relacji Trumpa z Putinem na NATO

Prezydent USA Donald Trump może chcieć ograniczyć zaangażowanie militarne USA w Europie i zbliżyć się do prezydenta Rosji Władimira Putina, co mogłoby wpłynąć na NATO - oceniają w środę brytyjskie media przed rozpoczynającym się szczytem Sojuszu w Brukseli.
11.07.2018

MF: Struktura długu SP jest bezpieczna, w ostatnich latach uległa znacznej poprawie

Struktura długu Skarbu Państwa jest bezpieczna, w ostatnich latach uległa znacznej poprawie; obniżył się m.in. udział długu w walutach obcych - informuje w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Piotr Nowak.
11.07.2018

Punktualność przewoźników znów spada

Za siedmiu z dwunastu głównych szlaków handlowych doszło w maju do spadku punktualności armatorów kontenerowych. Największy spadek zanotowano na szlaku Europa – Bliski Wschód, gdzie punktualność spadła z 62 proc. w kwietniu do 43,4 proc. w marcu.
26.06.2018

Bałtycka Sztafeta na etapie morskim

W Krynicy Morskiej 5 kilometrową pętlą rozpoczęła się Bałtycka Sztafeta 2018. Biegacze pokonali już odcinek do Gdyni i obecnie pokonują etap drogą morską. Na ORP Heweliusz, na którym znajdują się uczestnicy sztafety, bieg odbywa się na bieżniach. Po drodze zapalili światła w latarniach w Gdańsku w Porcie Północnym i w Nowym Porcie oraz w Sopocie. Teraz czas na latarnię w Helu.
15.06.2018

Rusza Bałtycka Sztafeta

Już w przyszłym tygodniu, w czwartek 14 czerwca rusza Bałtycka Sztafeta 2018. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Start o godzinie 20.00 w Krynicy Morskiej w pobliżu latarni. Do pokonania jest trasa o długości ok 560 km, wiodąca szlakiem latarni morskich polskiego wybrzeża. Podzielona jest na 15 odcinków, gdzie najdłuższy wynosi 73,5 km. Głównym celem Bałtyckiej Sztafety 2018 jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewodnim motywem Sztafety będzie przeniesienie symbolicznego światła z Latarni Mors
08.06.2018

Złoty z szansą na aprecjację; rynek długu pod znakiem stabilizacji

Bieżący tydzień może przynieść umocnienie polskiej waluty w związku z poprawą sentymentu inwestycyjnego w Europie oraz prawdopodobnym utrzymaniem bieżącej retoryki RPP - uważają eksperci. Na rynku długu najbliższe dni powinny przebiegać pod znakiem stabilizacji.
04.06.2018

Statystyczna skromność

W końcu kwietnia GUS, a ściślej jego szczeciński oddział, opublikował dokument „Gospodarka morska w Polsce w 2017 r.” (jako tzw. informację sygnalną). Znajdujemy w nim wstępne dane i wskaźniki dotyczące czterech branż – w stosunku do 2016 roku przeładunki w portach wzrosły o 7,6%, pojemność brutto statków handlowych należących do polskich armatorów zwiększyła się o 2,5% a praca przewozowa tej floty – o 13,6%. Połowy ryb urosły o 4,7%, ale cały przyrost pochodził spoza Bałtyku. I na tym jednoznacznie dobre wiadomości się kończą, b
14.05.2018

USA: Spokojna reakcja Wall Street na decyzję Trumpa, nerwowo na rynku ropy

Reakcja giełdowych inwestorów na Wall Street na decyzję prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia z Iranem była dosyć spokojna, notowania ropy naftowej natomiast mocno taniały przez cały dzień przy ekstremalnie wysokich obrotach.
09.05.2018

Punktualność przewoźników ze spadkiem w marcu

Za siedmiu z dwunastu głównych szlaków handlowych doszło w marcu do spadku punktualności armatorów kontenerowych. Największy spadek zanotowano na szlaku Europa – Bliski Wschód, gdzie punktualność spadła z 68 proc. w lutym do 44,4 proc. w marcu.
25.04.2018

Moody's: Dług sektora finansów publicznych Polski spadnie do 2019 r. do 49 proc. PKB

Dług sektora finansów publicznych Polski spadnie do 2019 r. do 49 proc. PKB - oceniła w raporcie agencja ratingowa Moody's.
04.04.2018

Punktualność kontenerowców spadła w I kwartale

Niezawodność kontenerowców osiągnęła w I kwartale niski poziom 72,5 proc., o 10,4 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2016 roku – wynika z badań agencji SeaIntel.
02.04.2018

Ekspert PKN Orlen: w sektorze wydobywczym przekonanie, że należy uruchomić nowe złoża

W sektorze wydobywczym panuje przekonanie, że ropy w złożach jest na tyle dużo, by w długim horyzoncie zaspokoić popyt po rozsądnej cenie. Jednak, by to osiągnąć trzeba będzie uruchomić nowe pokłady surowca – podkreśla główny ekonomista PKN Orlen dr Adam Czyżewski.
26.03.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.